• نشریه آمریکایی فارین افرز: ترامپ سقوط آمریکا را سـرعـت می‌بـخشد
  • رئیس جمهور: ایران به صورت یکطرفه نمی‌تواند در برجام باقی بماند
  • آیت‌الله خاتمی: روحانیت انقلابی با هجمه و افترا از صحنه دفاع از اسلام و انقلاب کنار نمی‌رود
  • آیت‌الله حسینی بوشهری: روحانیت فدایی انقلاب و مردم است
  • آیت‌الله کعبی: طراحی دشمن انزوای روحانیت است
  • حجت‌الاسلام والمسلمین آشتیانی: امر به معروف و نهی از منکر باید به یک فرهنگ در جامعه تبدیل شود

 

** جام جم 98/3/26
*  سرعت تعجب برانگیز آمریکا در ارائه مدارک علیه ایران
دومینیک ترینکاند، مقام پیشین فرانسه در سازمان ملل در مصاحبه با شبکه تلویزیونی فرانس 24 انگلیسی گفت: سرعت ارائه مدرک از طرف آمریکا ضد ایران در رابطه با حادثه اخیر در دریای عمان تعجب برانگیز است.
وی با بیان اینکه شیء پرنده که نفتکش‌ها را هدف قرار داده، احتمال دارد یک هواپیمای بدون سرنشین با خمپاره باشد گفت: در آنچه آمریکا به عنوان مدرک ارائه کرده، نوعی تناقض مشاهده می‌شود.
** همشهری 98/3/26
*  اینستکس روی کاغذ مانده است
رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با ماریل دوسارنز، رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس فرانسه گفت: با وجود مذاکرات متعددی که وجود داشت اما وعده رئیس جمهور فرانسه به رئیس جمهور ایران برای حفظ برجام محقق نشد، در واقع باید گفت مکانیزم اینستکس روی کاغذ مانده است. علی لاریجانی بیان کرد: در شرایطی که روابط بین بانکی فراهم نیست چگونه می‌توان فعالیت اقتصادی بین شرکت‌های دو کشور ایجاد کرد؟ شرکت توتال نخستین شرکت فرانسوی بود که بعد از خروج ترامپ از برجام ایران را ترک کرد.
** کیهان 98/3/26
*  ایران به صورت یکطرفه نمی‌تواند در برجام باقی بماند
رئیس‌جمهور کشورمان در پنجمین نشست سران کنفرانس تعامل و اعتمادسازی در آسیا (سیکا) با تاکید بر اینکه ایران به صورت یک طرفه نمی‌تواند تنها طرف متعهد به برجام باقی بماند و سایر کشورها نیز لازم است سهم خود را برای حفظ این توافق مهم بپردازند افزود: اکنون که نهایت حسن نیت و شکیبایی استراتژیک ما از یک سو و قانون‌شکنی آمریکا از سوی دیگر بر همگان ثابت شده است، جمهوری اسلامی ایران ضمن اعلام آمادگی برای هرگونه تعامل، تصمیم گرفته است تا طبق بندهای 26 و 36 برجام اجرای تعهداتش را برای بازگرداندن توازن در توافق مزبور کاهش دهد. در صورت عدم دریافت پاسخ مناسب، به ناچار اقدامات بیشتری انجام خواهیم داد.
*  ترامپ سقوط آمریکا را سرعت می‌بخشد
یک نشریه آمریکایی طی تحلیلی که توسط کارشناس رسانه‌های مطرح این کشور نوشته شده است، هژمونی آمریکا را تمام شده دانست و تاکید کرد که «دونالد ترامپ» فروپاشی و سقوط آمریکا را سرعت می‌بخشد.
فرید زکریا در فارین افرز نوشت: علائمی که در بسیاری از (قدرت‌های در حال) افول مشاهده می‌شود، در مورد آمریکا هم دیده می‌شود...آمریکا هژمونی خود را به شکل نادرست اعمال و از قدرت خود نیز سوء‌استفاده کرده است. زکریا سپس، به دوره کنونی آمریکا و دولت «دونالد ترامپ»‌ اشاره می‌کند و می‌نویسد: در دوره ترامپ، آمریکا منافع خودش را و در واقع، ایمان(به آمریکا) را از دست داده است؛ ایمان و اعتقاد به ایده‌ها و اهدافی که به حضور بین‌المللی آمریکا طی سه چهارم قرن جان می‌بخشید. این اتفاق را باید آغازی بر پایان آمریکا دانست.
*  مردم با حضور در پای صندوق‌های رأی پاسخ شرط‌گذاران را می‌دهند
سخنگوی شورای نگهبان درباره لایحه «اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی» گفت: اعضای محترم شورای نگهبان معتقد بودند که با عنایت به اینکه در ماده واحده، مباحث کیفری و مسائل امنیتی از متن مصوبه‌ای که در قالب لایحه از سوی دولت محترم تقدیم شده بود، به‌طور مطلق حذف شده است، این را خلاف موازین شرع و مغایر بند 5 اصل سوم قانون اساسی تشخیص دادند. کدخدایی همچنین درباره شرط‌گذاری یک جریان سیاسی برای حضور در انتخابات هم گفت: شورای نگهبان فقط انجام وظیفه قانونی‌اش را دارد و براساس اختیارات قانونی‌اش عمل می‌کند و نگرانی از این ندارد که کسی اعلام کند ما شرکت می‌کنیم یا شرکت نمی‌کنیم. ضمن اینکه مردم هم گوششان بدهکار این مسائل نیست. همیشه از این مسائل داریم. این حرف‌ها قُُرم قُرم‌‌ کردن‌های انتخاباتی است. نزدیک انتخابات از این حرف‌ها می‌زنند. موقع انتخابات هم مردم پاسخ روشنی به این اظهارات می‌دهند.
** شرق 98/3/26
*  آغاز اجلاس 6 روزه گروه ویژه اقدام مالی
اجلاس شش روزه گروه ویژه اقدام مالی امروز برگزار می‌شود. میزبان این دوره اجلاس، شهر اورلاندو در ایالت فلوریدای آمریکاست. تمدید یا عدم تمدید تعلیق ایران از لیست سیاه fatf، مهم‌ترین خبر در این اجلاس برای ایران است.
Fatf در اجلاس قبلی خود که اسفندماه در پاریس برگزار شد، چهار ماه به ایران فرصت داد تا لوایح مرتبط را به سرانجام برساند. حالا در اجلاسی که از امروز آغاز می‌شود، نماینده‌های 205 کشور عضو گروه ویژه اقدام مالی، سازمان ملل، صندوق جهانی پول، بانک جهانی و دیگر نهادهای مرتبط حضور دارند. در این بین موضوع بررسی پیشرفت ایران و تمدید یا قطع تعلیق از لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی در دستور کار اعضا خواهد بود.
*  حضور هیئت تجاری 200 نفره روسیه در ایران
سفیر ایران در مسکو روابط ایران و روسیه را در شرایط فشارها همچنان پویا و پرتحرک خواند و از برگزاری نشست کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه و همایش همکاری ایران و قفقاز شمالی در هفته جاری با حضور هیئت تجاری 200 نفره روس خبر داد.
مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو در توییتی نوشت: «در شرایط فشارها و تهدیدها روابط ایران و روسیه همچنان پویا و پرتحرک است.» او افزود: «این هفته همایش بزرگ همکاری ایران و قفقاز شمالی و اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی با حضور دو وزیر روس و هیات تجاری بیش از 200 نفره به میزبان وزیر نیرو به عنوان رئیس این کمیسیون در تهران و اصفهان برگزار می‌شود.»
** اعتماد 98/3/26
* مهلت 60 روزه به هیچ عنوان تمدید نمی‌شود
سیدعباس عراقچی معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و معاون سیاسی وزیر خارجه ایران بعد از دیدار دوجانبه با هلگا اشمید دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا با تاکید بر اینکه مواضع ایران در قبال برجام کاملا مشخص است، گفت: ایران باید از منافع رفع تحریم‌ها در برجام و به خصوص رفع تحریم‌های هسته‌ای بهره‌مند شود در غیر این صورت ما با استفاده از حقی که برجام برای ما قائل شده است، تعهدات خود را طبق برجام پله پله کاهش می‌دهیم و در حقیقت خروج ایران از برجام در دستور کار قرار دارد.
عراقچی در رابطه با تمدید مهلت تعیین شده برای طرف‌های برجام تاکید کرد: مهلت 60 روزه که 25 روز آن سپری شده به هیچ عنوان تمدید نمی‌شود و ایران اقدامات بعدی با همان گام دوم را اجرایی می‌کند مگر اینکه آنها خواسته‌های ما را تامین کنند.
** ایران 98/3/26
*  توضیح وزیر خارجه ژاپن درباره برگه‌ معروف آبه
تارو کونو، وزیر خارجه ژاپن با انتشار یک توئیت به رفع ابهامات درباره برگه کاغذی پرداخت که نخست وزیر این کشور حین دیدارش با رهبر معظم انقلاب با خود به همراه داشت. وی در حساب کاربری خود در توئیتر خطاب به برخی شایعات درباره این برگه نوشت: «اشتباه است. آنچه نخست وزیر به همراه داشت حاوی نکاتی بوده که وی در صحبت‌هایش مطرح کرد، نه پیام رئیس جمهوری دونالد ترامپ.»
** جمهوری اسلامی 98/3/26
*  تاکید حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی بر گسترش بیش از پیش روابط با همسایگان
رئیس جمهور در حاشیه پنجمین نشست سران کنفرانس تعامل و اعتمادسازی در آسیا (سیکا) که در دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار شد در دیدارهای جداگانه با امیر قطر، روسای جمهور ترکیه، تاجیکستان و رئیس اجرائی دولت افغانستان بر گسترش همکاری‌های بیشتر با همسایگان تاکید کرد.
رئیس جمهور گسترش روابط با کشورهای همسایه و دوست را از اولویت‌های ثابت سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران برشمرد و تاکید کرد: ثبات و امنیت کشورهای منطقه به یکدیگر پیوند خورده است و ما خواستار حاکمیت روحیه اعتدال، برادری و حکمت و‌دوراندیشی در روابط میان کشورها هستیم.
حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی گفت: رایزنی دوجانبه و چند جانبه و همکاری بیشتر، تنها راه کاهش اختلافات و حل و فصل مشکلات منطقه‌ای است و ایران همواره آماده مشارکت در این عرصه است.
** وطن امروز 98/3/26
*  تمجید معاون دبیرکل حزب‌الله  از موضع اخیر رهبری
شیخ نعیم قاسم گفت: موضع حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، مقام معظم رهبری مبنی بر مخالفت با دریافت پیام دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا موضعی تاریخی و عظیم است. رهبر عالی ایران با قاطعیت اعلام کرد گفت‌وگو تحت فشار مردود است و ترامپ شایسته طرح پیشنهاد نیست زیرا به تعهدات و پیشنهاداتش خیانت می‌کند. معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان تاکید کرد: سلطه‌جویی آمریکا عامل بحران در جهان است؛ بحران‌هایی که فقط به مسلمانان و مقاومت محدود نمانده بلکه دامن بسیاری از کشورها را گرفته است.
*  جلسه محاکمه ۱۴ متهم ارزی برگزار شد
جلسه رسیدگی به اتهامات ۱۴ متهم پرونده ارزی در شعبه اول دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران در نظام اقتصادی برگزار شد. قاضی موحد در این جلسه گفت: متهمان با پیش‌فاکتور‌های جعلی در سامانه جامع تجارت ثبت کالا می‌کردند و متعاقب آن از بانک‌ها ارز و یورو می‌گرفتند و متاسفانه سیستم کنترلی بانک مرکزی هیچ نظارتی بر آن نداشته است. وی افزود: اقدامات و فرآیند مجرمانه در این پرونده در 2 گروه سازمان یافته است.
** جوان 98/3/26
*  فراخوان مشارکت مردم و نخبگان در روند تحولات دستگاه قضا
رئیس قوه قضائیه با انتشار فراخوانی خواستار مشارکت مردم و نخبگان در روند تحولات دستگاه قضایی شد.
در متن این فراخوان که در صفحات رئیس قوه قضائیه در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده، آمده است: امروزه با گسترش دسترسی های ارتباطاتی، فارغ از چارچوب‌های سنتی خشک و دیوان سالارانه، فضای مجازی و رسانه‌های اجتماعی به فرصتی بزرگ برای کم کردن فاصله‌های زمانی و مکانی در ارتباطات و به اشتراک گذاری نظرات تبدیل شده است. از این فرصت باید برای دریافت نظرات مردم و نخبگان از «ایده تا بازخورد» به بهترین نحو استفاده کرد.
آیت‌الله رئیسی ادامه داده است: اینجانب حسب مورد، فراخوان‌هایی جهت دریافت نظرات در خصوص ایجاد، اصلاح یا تکمیل برخی رویه‌ها، رویکردها، دستورالعمل‌ها و آئین نامه ها اعلام خواهم کرد و در انتظار نظرات راهگشای صاحب نظران و متخصصان این امر خواهم بود.
*  اعتراضات مردم فرانسه سی و یک هفته‌ای شد
معترضان به سیاست‌های دولت فرانسه موسوم به جلیقه‌ زردها روز 25 خرداد در سی و یکمین شنبه متوالی تظاهرات اعتراضی برگزار کردند. مردم فرانسه در خیابان‌های پاریس و دیگر شهرهای این کشور روز گذشته هم با در دست داشتن پرچم فرانسه، بر خشم خود از برنامه‌های اصلاحات اقتصادی تاکید کردند.
مخالفان برنامه‌های اقتصادی ماکرون از نوامبر سال گذشته و پس از اینکه دولت وی اعلام کرد که مالیات بر سوخت را افزایش می‌دهد، هر هفته در پاریس و شهرهای مختلف این کشور تظاهرات می‌کنند.
** آفتاب یزد 98/3/26
*  کنگره جلوی فروش تسلیحات به عربستان سعودی را می‌گیرد
نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد: این مجلس به زودی به مسدود کردن روند انتقال تسلیحات به ریاض رای خواهد داد. این در حالی است که دولت اعلام می‌کند برای تامین منافع آمریکا این اقدام در منطقه لازم است. پلوسی اعلام کرد: یک رای گیری درباره فروش تسلیحات برگزار خواهد شد. ما در این راه مبارزه خواهیم کرد.
*  به دنبال جنگ با ایران نیستیم
«عادل الجبیر» وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی در مصاحبه با شبکه «سی.ان.ان» آمریکا مدعی شد که ایران باید مشخص کند یک کشور است یا یک انقلاب، چرا که مشکل به ایرانی‌ها باز می‌گردد و آنها به دنبال تشدید تنش هستند. الجبیر در ادامه ادعاهای واهی خود افزود: «ما و آمریکا به ایرانی‌ها از طریق نامه هایی توضیح دادیم که هیچ کس به دنبال جنگ نیست و آنها نیز نباید خواهان جنگ باشند.» وی گفت: «نامه کاملا روشن بود که ما از منافع خود دفاع خواهیم کرد و هرگز به ایران اجازه نخواهیم داد که دست به اقدام خشونت آمیز علیه ما زند، ما به هر روشی از جنگ دوری می‌کنیم، چرا که همه از جنگ خسارت خواهند دید.»
** رسالت 98/3/26
*  مردم تهران با پيکر‌۱۱۰ شهيد دوران دفاع مقدس وداع مي‌کنند
مراسم وداع با پيکر مطهر ۱۱۰ شهيد تازه تفحص شده دوران دفاع مقدس در آستانه سالروز شهادت امام جعفر صادق(ع)، با حضور مردم به ويژه خانواده معظم شهدا و مقامات عالي‌رتبه لشکري و کشوري برگزار خواهد شد. اين مراسم روز چهارشنبه پنجم تير ماه امسال بعد از نماز مغرب و عشاء در محل موزه انقلاب اسلامي و دفاع مقدس به نشاني ميدان ونک، بزرگراه شهيد حقاني، خيابان سرو، موزه انقلاب اسلامي و دفاع مقدس ميزبان شهروندان خواهد بود.
*  اسرائيل در قضيه دو نفتکش متهم است
منابع ديپلمات عربي با بيان اينکه هويت عامل حادثه دو نفتکش در درياي عمان روشن نيست، گفتند، «اسرائيل هم با توجه به امکانات و توانايي‌هايي که دارد، در مظان اتهام است». «منابع ديپلمات عربي» به روزنامه الجمهوريه لبنان گفته‌اند، «حمله‌اي که در درياي عمان رخ داد، از حيث زمان وقوع و اهداف، سؤال‌برانگيز است. تا الآن، شواهدي متقن وجود ندارد که نشان بدهد، چه کسي دو نفتکش را هدف گرفته است. از همين روست که باب اتهام‌زني سياسي براي بهره‌برداري و فشار بر طرف مقابل، هنوز باز است. همان‌طور که آمريکا ايران را متهم مي‌کند که پشت حادثه حمله به دو نفتکش است، اسرائيل را نيز به دليل امکانات و توانايي‌هايي که دارد، مي‌تواند در مظان اتهام باشد، چرا که از بروز هر جنگي ميان آمريکا و ايران، اول اسرائيل است که بهره‌مند مي‌شود [نه کسي ديگر].
** مردم سالاری 98/3/26
*  ابلاغ قانون «حفاظت از خاک» توسط رئیس جمهور
رئیس جمهور «قانون حفاظت از خاک» را برای اجرا به سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت جهادکشاورزی ابلاغ کرد. قانون حفاظت از خاک که ۴ خرداد ۱۳۹۸ در مجلس شورای اسلامی  و ۱۲ خرداد ۹۸ در شورای نگهبان به تصویب و تایید رسیده برای اجرا ابلاغ شد.
به منظور حفظ پایداری خاک و حفاظت کمی و کیفی، کاربری صحیح و بهره برداری بهینه از خاک و جلوگیری از تخریب و آلودگی آن و احیاء، اصلاح و بهسازی خاک‌های تخریب و آلوده شده، لایحه مذکور تهیه و پس از طی مراحل قانونی به صورت قانون ابلاغ شد.
*  تشکیک کوربین روی اتهام لندن علیه تهران
رهبر حزب کارگر انگلیس از اتهام‌زنی دولت این کشور به ایران درباره حادثه آتش‌سوزی اخیر در دو نفت‌کش‌ در دریای عمان انتقاد کرده و آن‌را تنش‌زا خواند.
جیمز کوربین، رهبر حزب کارگر انگلیس در پی موضع‌گیری‌های ضد ایرانی جرمی هانت درباره حادثه آتش‌سوزی در دو نفت‌کش در دریای عمان در صفحه توییترش نوشت: انگلیس باید در راستای کاهش تنش‌ها در خلیج فارس عمل کند نه اینکه به گسترش تنش که با خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران شروع شد، دامن بزند. وی در ادامه گفت: بدون مدرک معتبر درباره حمله به نفت‌کش‌ها سخن گفتن و این حرف‌های دولت فقط موجب افزایش تهدید جنگ خواهد شد.
** آرمان 98/3/26
*   احضار سفیر بریتانیا به وزارت خارجه ایران
«راب مک ایر» سفیر انگلیس در تهران برای ارائه پاره‌ای از توضیحات به وزارت امور خارجه احضار شد.
در پی اظهارات خلاف واقع وزیر خارجه انگلیس در تبعیت کورکورانه و عجولانه از امریکا در متهم کردن کشورمان به دست داشتن در حوادث اخیر برای دو نفتکش در دریای عمان، دستیار وزیر و مدیرکل اروپای وزارت امور خارجه امروز در ملاقات با سفیر انگلیس، شدیدا به این مواضع غیر قابل قبول و ضد ایرانی دولت انگلیس اعتراض کرد.
مدیرکل اروپای وزارت امور خارجه با تقبیح این اتهامات بی اساس و اعلام اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران خواستار ادای توضیح طرف انگلیسی و تصحیح این موضع گردید. سفیر انگلیس در این دیدار اظهار داشت: مراتب را فورا به لندن منعکس خواهد کرد.
*  سفر هیأت پارلمانی ایران به پاکستان
گروه دوستی پارلمانی ایران و پاکستان به ریاست احمد امیر آبادی فراهانی عازم پاکستان شد. وی در صدر هیأتی متشکل از محمد حسینی ، محمدرضا صباغیان و محمدباسط درازهی عصر دیروز عازم پاکستان شدند. بر اساس این گزارش، این هیأت در سفر ۵ روزه خود قرار است، با رؤسای مجالس ملی و سنای پاکستان، رئیس کمیسیون سیاست خارجی و رئیس گروه دوستی ایران و پاکستان، همچنین با وزرای خارجه، تجارت و برنامه‌ریزی، سروزیر کراچی، شهردار کراچی و تجار و بازرگانان این کشور دیدار و گفت‌وگو کند.
گروه دوستی پارلمانی پاکستان و ایران دارای ۱۳۰ عضو و گروه دوستی پارلمانی ایران و پاکستان دارای ۱۱ نفر است که تعداد بالای اعضای گروه دوستی این کشور با ایران بیانگر علاقه‌مندی آن‌ها به جمهوری اسلامی و تعمیق روابط با کشورمان است.
** آفرینش 98/3/26
*  عراق بار ديگر از تحريم انرژي ايران معاف شد
يک مسئول عراقي از معافيت 90 روزه عراق از تحريم‌هاي آمريکا براي تأمين انرژي مورد نياز خود از ايران خبر داد. يک مسئول عراقي خبر داد که پس از مذاکره با واشنگتن، آمريکا بار ديگر 90 روز عراق را از تحريم انرژي ايران معاف کرده است. بر اين اساس بغداد مي‌تواند براي سه ماه ديگر انرژي برق و گاز مورد نياز خود را از ايران تأمين کند.
*  مهر تأييد اجلاس سيکا بر پايبندي ايران به برجام
سران شرکت‌کننده در اجلاس «همکاري و اقدامات اعتمادساز در آسيا» (CICA) که در دوشنبه، پايتخت تاجيکستان برگزار مي‌شود، با انتشار بيانيه‌اي از همه طرف‌هاي توافق هسته‌اي با ايران خواستند که به آن پايبند باشند.در بيانيه اجلاس دوشنبه همچنين بر پايبندي ايران به برجام تأکيد شده است.شرکت‌کنندگان در اين اجلاس بر حق فلسطين براي ايجاد دولت مستقل در مرزهاي 1967 ميلادي به پايتختي قدس تأکيد کردند و نقش تاريخي اردن را در حمايت از مکان‌هاي مقدس در شهر قدس اشغالي ستودند.
** قدس 98/3/26
*  رهبری گفتند اس-300 را خودتان بسازید
سردار وحیدی رئیس دانشگاه عالی دفاع ملی گفت: زمانی که ما می‌خواستیم اس-300 را از روسیه بخریم، روس‌ها به ما نمی‌دادند، حضرت آقا در یک جمله برای ما نوشتند که «خودتان بسازید» آن چیزی که امروز جمهوری اسلامی از نظر فنی قادر به ساختنش است به مراتب توانمندی بیشتری از اس-300 دارد.
*  با جنگ کثیف در جهان تجارت مخالفیم
پوتین رئیس جمهور روسیه در کنفرانس سیکا تاکید کرد که مسکو قاطعانه مقابل هرگونه جنگ تجاری و جنگ بدون قانون در عرصه تجارت بین‌المللی می‌ایستد.
وی با اشاره به اینکه حفظ اعتماد در میان کشورها ضروری است، گفت: متاسفانه برخی کشورها بدون قاعده و قانون مبارزه می‌کنند، آن‌ها با ارعاب و تهدید و با ابزارهای غیر تجاری رقبایشان را حذف می‌کنند. ضروری است که راهی برای برون رفت از این شرایط پیدا و قواعدی برای همکاری صادقانه اقتصادی ایجاد شود.
** خراسان 98/3/26
*  توافق اولیه روسیه و اتحادیه اروپا برای حذف دلار از مبادلات تجاری
چند روز پس از انتقاد رئیس‌جمهور روسیه به  استفاده ابزاری از دلار برای فشار به کشورها حالا خبر می‌رسد که روسیه و اتحادیه اروپا توافق کردند تا دلار را از مبادلات تجاری خود حذف کنند. آنتون سیلوآنوف وزیر بازرگانی روسیه و ماروس سفکوویچ معاون کمیسیون اروپایی در اتحادیه انرژی توافق کردند تا کارگروهی را تشکیل دهند و در زمینه حذف دلار از مبادلات تجاری و استفاده از روبل و یورو قدم بردارند.
** شهروند 98/3/26
*  حمایت مدیر سابق اف.بی.آی از آغاز استیضاح ترامپ
مدیر سابق اداره تحقیقات فدرال آمریکا (اف.بی.آی) خواستار آغاز تحقیقات برای استیضاح ترامپ از جانب کنگره آمریکا شده است.
اندرو مک کیب در مصاحبه با یک برنامه شبکه سی.ان.ان در پاسخ به این سوال که آیا از نظر او اکنون با توجه به محتوای گزارش تحقیقات رابرت مولر درباره ارتباط کمپین ریاست جمهوری 2016 ترامپ با روسیه، استیضاح دونالد ترامپ ضرورت دارد، گفت: «کاملا همینطور است.»
** اخبار خبرگزاری ها و سایت های اینترنتی
روحانیت فدایی انقلاب و مردم است
رسا/ آيت‌الله حسيني بوشهري روحانيت را آماده جانفشاني دانست و گفت: آمادگي روحانيت در دفاع از انقلاب يك مسأله و حفظ جان تك تك مردم كشور مسأله‌اي ديگر است.عضو جامعه مدرسین با اشاره به شهادت حجت‌الاسلام والمسلمين خرسند ادامه داد: شخصيت‌هايي مانند شهيد بهشتي، شهيد هاشمي‌نژاد و شخصيت‌هايي از اين دست، از روحانياني بودند كه فدايي انقلاب شدند تا انقلاب بماند؛ بنابراين از اينكه روحانيت در صحنه هست و جان خود را تقديم انقلاب مي‌كند نگران نيستيم و روحانيت باز هم از اين صحنه‌ها استقبال خواهد كرد.وی افزود: البته مسئوليتي متوجه مسئولان امنيتي كشور است كه بايد از تك تك سرمايه‌هاي انقلاب و اين كشور محافظت كنند و به راحتي نمي‌شود از اين مسأله صرف نظر كرد.
روحانیت انقلابی با هجمه و افترا از صحنه دفاع از اسلام و انقلاب کنار نمی رود
رسا/ آیت الله خاتمی در دیدار فرمانده و اعضا شورای فرماندهی تیپ 83 امام جعفر صادق (ع) با اشاره به ترفند ضد انقلاب برای دور کردن طلاب و روحانیون انقلابی از انقلاب با  تعبیر آوردن به «آخوند حکومتی» اظهار داشت: ما افتخار می‌کنیم سرباز نائب امام زمان(عج) و آخوند حکومتی هستیم چرا که تنها گذاشتن نائب امام زمان تنها گذاشتن امام زمان(عج) است. عضو جامعه مدرسین همچنین با اشاره به دیدار نخست وزیر ژاپن با رهبر معظم انقلاب و تحقیر آمریکا اظهار داشت : صلابت امام خامنه ای در دیدار با نخست وزیر ژاپن اوج عزت تشیع بود ما افتخار می‌کنیم سرباز این آقا باشیم.
طراحی دشمن انزوای روحانیت است
رسا/ آيت‌الله كعبي روحانيت را پيشتاز ميدان جهاد و خدمت به مردم در عرصه‌هاي گوناگون زندگي توصيف كرد و گفت: روحانيت باعث رشد و شكوفايي معنوي مردم و حضورشان در صحنه است.عضو جامعه مدرسین با اشاره به شهادت حجت‌الاسلام والمسلمين خرسند گفت: حوزویان راه شهادت برای اسلام و انقلاب را ادامه خواهند داد و ترور‌های شوم روحانیت را محبوب‌تر می‌کند.وي خاطرنشان کرد: اين حركت‌ها و ترورهاي كور نمي‌تواند روحانيت را از مردم جدا كند؛ طراحي دشمن انزواي روحانيت است؛ اما روحانيت با اين شهادت‌ها محبوب‌تر مي‌شود، كما اينكه ترورهاي دهه شصت معكوس جواب داد.
امر به معروف و نهی منکر از باید به یک فرهنگ در جامعه تبدیل شود
حوزه/حجت‌الاسلام‌والمسلمین آشتیانی شب گذشته در جلسه مشترک ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر با مسئولان قضایی و انتظامی استان قم با اشاره به اهمیت فریضه‌ی امر به‌ معروف و نهی از منکر نزد خداوند، گفت: امربه‌معروف و نهی از منکر باید به یک فرهنگ در جامعه تبدیل شود.
دبیر ستاد امر به ‌معروف و نهی از منکر قم با اشاره به اجرای قانون امربه‌معروف و نهی از منکر در کشور تصریح کرد: در گام اول باید کاری کنیم که هنجارشکنان بدانند اقدامات و کارهای آن‌ها اشتباه است نباید ادامه پیدا کند. وی رضایت‌مندی رهبر انقلاب از عملکرد ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر را موردتوجه قرارداد و ابراز داشت: امروزه شاهد هستیم که فریضه امربه‌معروف و نهی از منکر متروک‌شده است و باید در جامعه احیا شود.
نیروی انتظامی در زمینه‌ عفاف و حجاب تکلیف شرعی دارد
حوزه/ فرمانده انتظامی استان قم در جلسه مشترک ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر با مسئولان قضائی و انتظامی استان قم به اهمیت رعایت عفاف و حجاب در کشور اشاره کرد و گفت: در بحث عفاف و حجاب نیروی انتظامی یک تکلیف شرعی دارد و در این زمینه قم با استان‌های دیگر تفاوت‌های زیادی دارد.سردار آقاخانی تأکید کرد: نیروی انتظامی در زمینه  عفاف و حجاب باقدرت به تکلیف خود عمل خواهد کرد و ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر در این زمینه پلیس را پشتیبان خود بداند و در این زمینه هیچ کوتاهی نخواهیم کرد.
اسرائیل در هجوم به نفتکش ها نقش داشته است
حوزه/ تجمع علمای مسلمان در نشست هفتگی خود گفت: رژیم صهیونیستی در حمله به نفتکش های عمان که همزمان با سفر نخست وزیر ژاپن به ایران صورت گرفت، دست داشت و هدفش از این کار تحریک به جنگ علیه ایران بود. همچنین نیوزویک نوشت این احتمال وجود دارد که داعش عامل حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان باشد یا عربستان یا امارات باعث چنین حادثه‌ای شده باشند.
آمریکایی‌ها از توان دفاعی ایران آگاهی دارند
باشگاه خبرنگاران/ رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دردیدار رئیس کمیسیون امور خارجی مجلس ملی فرانسه گفت: آمریکایی‌ها به خوبی از توان دفاعی ایران آگاهی دارند و به همین دلیل امکان جنگ با ایران وجود ندارد. فلاحت پیشه در ابتدای این دیدار با اشاره به نقش فرانسه در روند امضای توافق برجام گفت: انتظارات بیشتری از کشور‌های اروپایی بویژه فرانسه وجود دارد و امیدواریم علیرغم بدقولی اروپا گام‌های عملیاتی در این زمینه برداشته شود. وی افزود: مجالس دو کشور می‌توانند با شناسایی بستر‌های همکاری‌های مشترک زمینه توسعه و گسترش تبادلات فیمابین را فراهم نمایند.
تحریم‌های یک جانبه صلح و ثبات منطقه را متزلزل می‌کند
ایرنا / رییس جمهوری ترکیه تاکید کرد: تحریم های یک جانبه صلح و ثبات منطقه را متزلزل می‌کند.اردوغان در صفحه شخصی خود در توئیتر افزود: ترکیه برای ایجاد استقرار، صلح و ثبات در منطقه از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کند.وی اضافه کرد: رویدادها و تحولات منطقه‌ای و بین المللی، جهان را به سمت تزلزل و بی ثباتی می‌برد و برای آن نظم و آرامش نمی‌آورد.
شواهد آمریکا در مورد حمله ایران به نفتکش ها را قبول نداریم
ایرنا/مقامات ژاپنی اعلام کردند مدارک و شواهد آمریکا مبنی بر حمله ایران به نفتکش ها را قبول ندارند و معتقدند این مدارک کافی نیست و نباید بر اساس آن ایران را متهم کرد. دولت ژاپن از آمریکا خواسته است تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام دهد زیر ویدئویی که آنها مستمسک ادعاهای خود قرار داده اند اصلاً واضح و کافی نیست و هیچ چیز را ثابت نمی کند.یک منبع دولتی ژاپن گفته است که دولت این کشور هنوز از مدارک آمریکا قانع نشده است .
روزهای سختی در انتظار رژیم سعودی است
تسنیم /یگان پهپادی ارتش یمن، دیشب، فرودگاه‌های أبها و جیزان در جنوب عربستان سعودی را هدف حملات پهپادهای تهاجمی «قاصفk2» قرار داد.«یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن درباره این حمله تصریح کرد، یگان پهپادی عملیاتی گسترده و منحصر به فرد با استفاده از پهپادهای تهاجمی «قاصفk2» علیه فرودگاه‌های أبها و جیزان داخل عربستان سعودی صورت داد.وی تأکید کرد، این عملیات‌ها با دقت بالایی انجام و باعث تعطیل شدن فعالیت‌های هر دو فرودگاه شدند.وی در ادامه، به عربستان سعودی هشدار داد اگر به حملات و محاصره علیه یمن ادامه دهد، روزهای دردناک‌تری خواهد داشت.
رویکرد آمریکا در قبال ایران فریبکارانه است
تسنیم/ خبرگزاری رسمی کره شمالی آمریکا را به اتخاذ رویکرد "فریبکارانه" در قبال ایران متهم و تاکید کرده واشنگتن درست یک هفته پس از ارائه پیشنهاد مذاکره تحریم‌هایی را بر یک شرکت ایرانی اعمال کرد.رسانه رسمی کره شمالی با اشاره به اظهارات سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران مبنی بر غیرواقعی بودن پیشنهاد گفتگوی آمریکا، این پیشنهاد را "فریبکارانه" خوانده است.سران کره شمالی و آمریکا از یکسال گذشته تا کنون دو بار دیدار چهره به چهره داشته‌اند اما این رابطه دیپلماتیک به دلیل عدم صداقت آمریکا و اتخاذ رویکرد فشار و اعمال تحریم‌ها به نتیجه‌ای نرسیده است.