Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز698
دیروز1167
در هفته5194
در ماه26229
مجموع2034146

بازدید کنندگان برخط

1
Online

  • رئیس جمهور: هیچ تردیدی به پیروزی اراده ملت بزرگ ایران در برابر آمریکا نداریم
  • آیت الله العظمی نوری همدانی: عربستان با صرف هزينه‌هاي هنگفت درصدد گسترش تفکر پليد وهابيت است
  • آیت الله وافی: خون شهدا پاسدار این نظام است
  • آیت الله شب‌زنده‌دار: حفظ انقلاب اسلامی وظیفه همگانی است
  • آیت الله فاضل لنکرانی: اگر مسئولی با قرآن فاصله داشته باشد وجودش برای نظام مضرّ است
  • آیت الله اراکی: فرمانبرداری از خداوند و نترسیدن از دشمن ضامن بقای انقلاب است

 

** جام جم 97/12/2
*  اقدام پاكستان كافی نیست
معاون امنیتی ـ انتظامی وزارت كشور درباره اقدام دولت پاكستان برای مقابله با تروریست‌های عامل جنایت خاش گفت: اقدام پاكستان برای مقابله با تروریست‌ها انتظارات ما را برآورده نكرده است.
حسین ذوالفقاری با اشاره به این‌كه همواره هنگام بروز چنین اتفاقاتی، مسؤولان پاكستانی اعلام می‌كنند كه ما برای مقابله با تروریست‌ها اقدام كرده و موضوع رادنبال می‌كنیم، اظهار كرد: البته آنها اقداماتی را هم در این چند سال انجام داده‌اند، اما با توجه به نوع تهدیدات و سطح انتظارات ما، اقدامات پاكستان برای مقابله با تروریست‌ها هنوز تحقق پیدا نكرده است.
** همشهری 97/12/2
*  اسرائیل با بمب هسته‌ای عربستان محو خواهد شد
حشمت‌الله فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در صفحه شخصی توییتر خود نوشت: سرنوشت تاج سلطنت و بمب هسته‌ای عربستان به یکسان غیرقابل پیش‌بینی است؛ اسرائیل با بمب هسته‌ای سعودی محو خواهد شد. براساس گزارش مجلس نمایندگان آمریکا دولت ترامپ تلاش کرده بدون توجه به ملاحظات حقوقی و امنیتی هرچه سریعتر به عربستان فناوری بسیار حساس و پیشرفته هسته‌ای بدهد.
** کیهان 97/12/2
*  اسرائیل 300 هزار سند درباره قتل عام فلسطینی‌ها را پنهان کرده است
یک نویسنده صهیونیست مقیم آمریکا افشا کرد که اسرائیل 300 هزار سند سری از قتل عام فلسطینی‌ها را مخفی کرده است.
شالیف نوشت: اسناد مذکور شامل اسامی کشته شدگان، تاریخ قتل عام‌ها، منابع اصلی و دیگر مسائل می‌شود که تاکنون از دید افکار عمومی در اسرائیل مخفی نگه داشته شده‌اند. اسرائیل این اسناد را در رده «بسیار محرمانه» قرار داده و درباره افشای آنها نگرانی بسیاری دارد.
*  قاتل کودکان یمن! به کشورت برگرد
«محمد بن سلمان» در ادامه سفر آسیایی خود دوشنبه شب وارد هند شد اما در هند مردم این کشور با تظاهرات گسترده خود به حضور این جنایتکار کودک کش در کشورشان اعتراض کردند.
هزاران هندی با برپایی تظاهرات گسترده در دهلی نو پایتخت نسبت به سفر محمد بن سلمان ولیعهد سعودی به کشورشان اعتراض کردند و فریاد زدند «قاتل کودکان یمنی» به خانه‌ات برگرد.
** شرق 97/12/2
*  روزانه بیش از 30 درگیری مرزی داریم
فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی گفت: در شبانه روز حداقل بیش از 30 درگیری با ریشه‌های مختلف در مرزهای کشور داریم.
این درگیری‌ها ریشه‌های مختلفی همچون مواد مخدر، تروریستی و شرارت دارند.
سردار قاسم رضایی افزود: تهدیدات و فتنه‌ها بسیار هستند، اما چون کشفیات و دستگیری‌های ما قابل انتشار نیستند، مردم از آن‌ها باخبر نمی شوند؛ وقوع حوادث تلخی همچون شهادت مرزبانان سپاه باعث می‌شود که مردم با گوشه‌ای از فداکاری‌های مرزداران غیور کشور آشنا شوند.
*  هدف اینستکس دورزدن تحریم‌های آمریکا نیست
«میشائیل کلور برشتولد»، سفیر آلمان در تهران درباره سازوکار موسوم به اینستکس می‌گوید: «ما اینستکس را تأسیس کردیم که وظیفه‌اش تسهیل روابط تجاری میان ایران و اروپاست و از این طریق مجدداً بر اراده و تلاش خود برای حفظ ضوابط اقتصادی برجام مهر تأیید زدیم».
آقای کلور برشتولد می‌افزاید: اینستکس علیه هیچ کشوری نیست و هدف آن نیز نقض و یا دور زدن تحریم‌های آمریکا نیست. اینستکس فقط می‌خواهد معاملات قانونی را امکان‌پذیر کند.
** ایران 97/12/2
*  هیچ تردیدی به پیروزی اراده ملت بزرگ ایران در برابر امریکا نداریم
رئیس جمهوری از آنچه امروز میان جمهوری اسلامی ایران و امریکا در جریان است، به یک «زورآزمایی حداکثری» تعبیر و تأکید کرد: امروز آنها از حداکثر توان‌شان علیه ملت ایران استفاده می‌کنند و ملت ایران هم از حداکثر اراده، امید و اعتمادش در برابر آنها استفاده می‌کند، امروز در شرایطی هستیم که جنگ اراده‌ها نتایج خود را نشان خواهد داد و هیچ تردیدی به پیروزی اراده ملت بزرگ ایران در برابر امریکا نداریم.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین روحانی با اشاره به شکست‌های پی در پی امریکا مقابل ایران، همچون ناکامی در همراه کردن اروپا برای خروج از برجام، شکست مفتضحانه سیاسی اجلاس ویژه‌ شورای امنیت علیه ایران، درباره شکست اخیر یعنی طراحی امریکایی‌ها برای برگزاری اجلاس ورشو نیز اظهار کرد: آنها ابتدا به وضوح اعلام کردند که این اجلاس علیه ایران است، اما زمانی که با مخالفت همه کشورها مواجه شدند، ناچار شدند موضوع را تغییر داده و بگویند درباره خاورمیانه است.
*  طرح استیضاح رئیس جمهوری تبلیغاتی است
دیروز دو عضو دولت، طرح استیضاح رئیس جمهوری که از سوی عده محدودی در مجلس مطرح شد و زود هم فیصله یافت را اقدامی تبلیغاتی و بدون همراهی و موافقت هر سه فراکسیون مجلس توصیف کردند. محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهوری و حسینعلی امیری، معاون امور مجلس رئیس جمهوری طرح چنین مباحثی، آن هم در این شرایط زمانی و سیاسی را نادرست خواندند.
** جمهوری اسلامی 97/12/2
*  ترامپ باید برکنار شود
مقام ارشد امور اخلاقی سابق کاخ سفید گفت: دونالد ترامپ باید از ریاست جمهوری برکنار شود، چون وضعیت اصلا خوبی به لحاظ روحی ــ روانی ندارد.
ریچارد پینتر که سابقه خدمت به عنوان وکیل امور اخلاقی جرج دبلیو بوش در فاصله 1384 تا 1386 را دارد به شبکه MSNBC، گفت‌: اعلام وضعیت اضطرار ملی ازسوی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به بهانه مهاجرت غیر قانونی " به وضوح یک کار غیر قانونی" و محصول وضعیت روانی ترامپ است.
*  سازمان همکاری اسلامی قطع حقوق فلسطینیها را راهزنی دانست
«سازمان همکاری اسلامی» در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن تصمیم رژیم صهیونیستی در قطع حقوق خانواده شهدا و اسرا فلسطینی، این اقدام را به «مثابه غارت اموال ملت فلسطین و راهزنی» دانست.
این سازمان اعلام کرد که این اقدام غارت اموال فلسطینیان و مجازات دسته جمعی این ملت و نقض قوانین بین‌المللی و تعهدات ازسوی رژیم اشغالگر است.
سازمان همکاری اسلامی، خواستار تحرک جامعه بین‌الملل برای متوقف کردن اقدامات ظالمانه صهیونیستها که باعث افزایش بحران مالی، اقتصادی و انسانی فلسطینیان می‌شود، شد.
** وطن امروز 97/12/2
*  نامه ۲۲۷ نماینده مجلس به رئیس‌جمهور در مورد قیمت محصولات کشاورزی
احمد فراهانی در جریان بررسی جزئیات بخش درآمدی لایحه بودجه سال 98 کل کشور، نامه 227 نفر از نمایندگان مجلس به رئیس‌جمهور درباره تنظیم قیمت محصولات کشاورزی بویژه گندم را قرائت کرد. در نامه نمایندگان مجلس به رئیس‌جمهور آمده است: از دولت بویژه شخص جنابعالی انتظار می‌رود که با تعیین قیمت 2 هزار تومانی برای گندم از تکرار تجربه قاچاق دام به کشورهای همسایه در موضوع گندم که تاثیر سوء و غیرقابل پیش‌بینی دارد و در نتیجه خروج میلیون‌ها دلار ارز بابت واردات این کالا شده است، بموقع جلوگیری نمایید.
*  آمادگی سازمان ملل برای میانجیگری میان هند و پاکستان
دبیرکل سازمان ملل در پاسخ به درخواست اسلام‌آباد برای ورود به تحولات اخیر میان پاکستان و هند، از آمادگی خود برای کمک به رفع تنش‌ها میان 2 کشور خبر داد. آنتونیو گوترش با ابراز نگرانی نسبت به اختلافات پاکستان و هند، از هر دو کشور خواستار خویشتنداری شد.
** جوان 97/12/2
*  چین به توسعه روابط راهبردی جامع با ایران تاکید دارد
«شی جین پینگ» رئیس جمهور چین در دیدار علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی با وی ضمن تبریک چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به ملت و دولت ایران گفت: چین به توسعه روابط راهبردی جامع با ایران تأکید دارد.
دو طرف در این نشست که با حضور هیئت عالی رتبه سیاسی و پارلمانی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد بر تقویت و توسعه روابط دو کشور تأکید کردند. لاریجانی با اشاره به روابط تاریخی و دوستانه دو کشور، از چین به عنوان یکی از شرکای قابل اعتماد ایران نام برد و خواستار تقویت این روابط شد.
*  منکر بزرگ، دروغ گفتن برخی مسئولان به مردم است
آیت‌الله جنتی در نشست اعضای اصلی ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر کشور اظهار داشت: امروز در جامعه نیرو‌های ولایی و انقلابی کم نداریم و حضور نیروی انقلابی است که باعث آبادانی کشور می‌شود، لذا جذب نیروی جوان انقلابی در ستاد امر به معروف و نهی از منکر و شورا‌های امر به معروف و نهی از منکر وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها از الزامات اساسی است.
آیت‌الله جنتی با بیان اینکه منکر بزرگ دروغ گفتن برخی مسئولان به مردم است، اظهار داشت: هرگونه منکر از سوی هر مسئولی چه رئیس‌جمهور باشد چه وزیر و غیره، باید با روش درست و مؤثر به وی تذکر داده شود. قانون در این زمینه بر ما الزام دارد که این وظیفه به صورت دقیق و کامل پیگیری و به انجام برسانیم.
رئیس مجلس خبرگان رهبری در تبیین ضرورت امر به معروف همگانی و وظیفه خطیر ستاد امر به معروف کشور افزود: هر کسی در هر کجا دید عملکرد مناسب نیست، وظیفه دارد تذکر دهد.
** آفتاب یزد 97/12/2
*  با کمک برلین برجام را حفظ می‌کنیم
وزیر امور خارجه انگلیس طی سخنانی در برلین، حفظ توافق هسته‌ای ایران را یکی محورهای مهم روابط لندن با برلین پس از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا خواند.
جرمی هانت با بیان اینکه لندن و برلین نقاط مشترک زیادی برای همکاری دارند افزود: ما با کمک یکدیگر توافق هسته‌ای ایران را حفظ می‌کنیم و ایران را از سلاح هسته‌ای عاری ساخته و در نتیجه جهان را به مکانی امن تبدیل کرده‌ایم.
*  برجام اقدام درستی بود و باید حفظ شود
«محمد بن عبدالرحمن الثانی» وزیر امور خارجه قطر درباره دیدگاه‌های «مایک پنس» معاون رئیس‌جمهور آمریکا و «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان درباره ایران در جریان سخنرانی آنان در کنفرانس امنیتی مونیخ گفت: «من نمی‌دانم که کدامیک از آنها حق دارد هر کدام از آنها استدلال‌های خودشان را دارند. موضع قطر روشن است: ما نمی‌خواهیم که در منطقه خلیج (فارس) مسابقه تسلیحاتی برگزار شود. توافق هسته‌ای با ایران (برجام) اقدام خیلی خوبی بود و باید حفظ شود. ما اکنون باید مسائلی فراتر از مسئله هسته‌ای را به تهران بگوییم و درباره آن مذاکره کنیم. همزمان تهران درباره برخی از اقدامات کشورهای حاشیه خلیج‌فارس نگرانی‌هایی دارد. همه این موارد باید روی میز مطرح شوند و با راهکار دیپلماتیک حل شوند ما و اتحادیه عرب همواره از توافق هسته‌ای با ایران استقبال کرده‌ایم.»
** رسالت 97/12/2
*  عربستان با صرف هزينه‌هاي هنگفت درصدد گسترش تفکر پليد وهابيت است
استاد برجسته درس خارج حوزه علميه قم گفت: عربستان با هزينه هاي هنگفت درصدد گسترش تفکر پليد وهابيت است. آيت‌الله‌العظمی نوري همداني در درس خارج خود، فلسفه احکام الهي را تأمين مصالح فرد و جامعه دانست و گفت: تمام کارهاي خداوند متعال بر اساس حکمت و مصلحت است و همه احکام الهي بر همين پايه است. وی حب مال و جاه را منشأ فسادهاي امروز در جهان دانست و ابراز داشت: مردم پاکستان باصفا و مسلمان هستند اما عربستان سعودي توانسته برخي از اين‌ها را به سمت خود بکشاند و 10 هزار پاکستاني در کاخ هاي سعودي‌ها خدمت مي‌کنند.
*  انتفاضه عليه آل‌سعود ادامه دارد
کميته‌هاي جنبش مردمي در منطقه شيعه‌نشين القطيف و الاحساء در عربستان در بيانيه‌اي به مناسبت فرارسيدن هشتمين سالگرد آغاز انتفاضه کرامت اعلام کرد که انتفاضه عليه رژيم‌سعودي به لطف شجاعت جوانان دربرابر اقدامات اين رژيم همچنان ادامه دارد. در اين بيانيه از همه شهروندان عربستاني خواسته شده که عزم خود را حفظ کرده و انتفاضه خود عليه آل‌سعود را با تمام قدرت ادامه دهند.
کميته‌هاي جنبش مردمي در منطقه شيعه نشين القطيف و الاحساء افزود که تعداد شهداي انتفاضه تا اين لحظه از70 نفر عبور کرده و اين درحالي است که رژيم اجساد 38 نفر از شهدا را همچنان به خانواده هايشان تحويل نداده و اين درحالي است که صدها نفر از مردان و زنان معترض در بند آل‌سعود هستند.
** مردم سالاری 97/12/2
*  واکنش کویت به دست داشتن عربستان و امارات در عملیات تروریستی زاهدان
خالد الجارالله، معاون وزیر خارجه کویت در واکنش به تهدید عربستان و امارات از سوی مقامات ایرانی و متهم کردن آنها به دست داشتن درحمله تروریستی زاهدان گفت: ما مخالف هر نوع تهدید و تنش هستیم. وی در پاسخ به این سوال که کنفرانس ورشو ترتیب مسائل جهان عرب را تغییر داد و خطر ایران را بزرگ تر از مساله فلسطین توصیف کرد گفت: کنفرانس ورشو به طور مساوی و واضح به تمام خطرها از جمله رفتارهای ایران در منطقه، موانع روند صلح، تروریسم و امنیت سایبری پرداخت.
*  رجزخوانی موشکی پوتین برای غرب
پوتین در سخنرانی سالانه خود در جمع قانونگذاران دو مجلس فدرال، اعضای دولت و مقام‌های رسمی و چهره‌های مردمی به واشنگتن نسبت به هرگونه استقرار سیستم موشکی در اروپا و نزدیک مرزهای روسیه هشدار داد. رئیس جمهور روسیه خاطرنشان کرد: روسیه اولین کشوری نخواهد بود که موشک‌های میان‌برد در اروپا مستقر می‌کند، اما اگر آمریکا چنین موشک‌هایی را در نزدیکی روسیه مستقر کند، مسکو مجبور به واکنش خواهد شد. اگر چنین اتفاقی رخ دهد، روسیه نه تنها مناطق موشک‌هایی که ما را تهدید می‌کنند، بلکه مراکزی که تصمیمات مرتبط با استقرار موشک‌ها در آنجا گرفته می‌شود را هدف قرار خواهد داد.
** آرمان 97/12/2
*  واکنش ظریف به انتقال فناوری هسته‌ای به عربستان
وزیر امورخارجه کشورمان در صفحه توئیتر خود نوشت؛ آنچه همواره برای ما آشکار بوده است، روز به روز برای جهان روشن‌تر می‌شود: اینکه نه حقوق بشر و نه برنامه هسته‌ای، هیچ‌یک نگرانی واقعی آمریکا نبوده است. اول یک روزنامه نگار مثله می‌شود؛ حالا هم فروش قاچاقی فناوری هسته‌ای به عربستان سعودی بخوبی دورویی آمریکا را افشا می‌کند. محمدجواد ظریف همچنین به گزارش اخیر مجلس نمایندگان آمریکا اشاره کرده که تاکید می‌کند، دولت ترامپ تلاش کرده بدون توجه به ملاحظات حقوقی و امنیتی هر چه سریع‌تر به عربستان فناوری‌ بسیار حساس و پیشرفته هسته‌ای بدهد. این گزارش همچنین از مخفی بودن تعاملات دولت آقای ترامپ با عربستان سعودی اظهار نگرانی کرده است.
*  ادامه مذاکرات نفتی ایران و آذربایجان
مدیرعامل شرکت نفت خزر از تداوم مذاکرات ایران و آذربایجان در زمینه استفاده از ظرفیت‌های هیدروکربوری دریای خزر خبر داد و تاکید کرد: به این منظور کمیته‌های مشترکی مشغول فعالیت هستند.علی اصولی با بیان اینکه مذاکرات نفتی ایران و جمهوری آذربایجان ادامه دارد، گفت: با توجه به توافق روسای جمهوری پنج کشور حوزه دریای خزر و همچنین امضای تفاهم‌نامه روسای جمهوری ایران و آذربایجان، هم‌اکنون در کنار سایر مذاکرات، در حال پیگیری تفاهم‌نامه همکاری‌های نفتی و گازی با کشور آذربایجان هستیم و به این منظور جلسه‌ مشترکی نیز در همین ماه برگزار خواهد شد.
** آفرینش 97/12/2
*  طرف هاي ديگر برجام به تعهدات خود عمل کنند
رئيس مجلس شوراي اسلامي در پکن گفت: هرچند طرف هاي برجام از پذيرش خواسته نامشروع آمريکا امتناع کرده و به حفظ برجام اهتمام ورزيده اند اما از آنها انتظار داريم در حفظ اين توافق و رعايت چندجانبه گرايي، به طور کامل و متوازن به تعهدات خود عمل کنند و زيربار زور نروند.
«علي لاريجاني»در دانشگاه رنمين پکن و در جمع اساتيد و دانشجويان اين دانشگاه با اشاره به اينکه تاکنون 13 بار پايبندي کامل ايران به تعهدات خود توسط آژانس بين‌المللي انرژي اتمي به اثبات رسيده است، تاکيد کرد آمريکا با بهانه هايي ماجراجويانه از عمل به تعهدات خود در اين توافق فرار کرده و با خروج خود از برجام، گستاخانه ساير طرف‌ها را نيز به ارتکاب چنين عملي تشويق مي کند.
*  براي مجازات اسرائيل به هر نهاد بين‌المللي مي‌روم
محمود عباس، رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين در جريان سخنراني خود در شهر رام‌ا... گفت: به تمام نهادهاي بين‌المللي براي مجازات و بازخواست اسرائيل خواهم رفت. وي تاکيد کرد: تشکيلات خودگردان فلسطين به پرداخت حقوق اسرا و شهدا ادامه مي‌دهد.
** قدس 97/12/2
*  رونمایی مقام آمریکایی از راهبرد اروپا در قبال ایران
برایان هوک مقام ارشد دولت آمریکا و مسئول کارگروه ایران در وزارت خارجه این کشور در گفتگو با روزنامه آلمانی بیلد موضعگیری‌های ضدایرانی خود را تکرار کرد. هوک تلویحا راهبرد اروپا در قبال ایران را اعلام کرد و گفت: مهمترین کاری که اروپایی‌ها می‌توانند انجام دهند این است که عاملی بازدارنده علیه توسعه موشکی و آزمایش‌های موشکی ایران ایجاد کنند ما می‌توانیم درباره جنبه‌های توافق بحث کنیم اما آنچه مسلم است این است که ایران توافق را به عنوان مجوزی برای توسعه برنامه موشکی خود تفسیر کنیم.
*  صدور احکام سنگین قضایی برای 17 بحرینی
در ادامه صدور احکام قضایی علیه فعالان مدنی و سیاسی، دادستان کل بحرین از محکومیت 17 شهروند این کشور درباره یک پرونده سیاسی خبر داد. از این تعداد سه تن سلب تابعیت، 6 تن به حبس ابد، 6 تن دیگر به 10 سال و بقیه افراد به پرداخت جریمه نقدی محکوم شده‌اند. همزمان فعالان حقوق بشری کمپینی را برای آزادی نبیل رجب رئیس کمیته حقوق بشر بحرین راه‌اندازی کردند. بحرین با توجه به جمعیت اندک خود بیشترین زندانیان سیاسی را دارد هم اکنون حدود 5000 زندانی سیاسی در زندان‌های این کشور هستند.
** خراسان 97/12/2
*  تورم سالانه از 23 درصد فراتر رفت
مرکز آمار ایران نرخ تورم 12 ماهه منتهی به بهمن امسال را 23.5 درصد اعلام کرد. این در حالی است که نرخ تورم برای 12 ماهه منتهی به دی امسال، 20.6 درصد اعلام شده بود. بر پایه گزارش مرکز آمار ایران، شاخص قیمت‌ها در بهمن امسال نسبت به دی ماه، 2.1 درصد افزایش یافته است. این رقم در دی ماه نسبت به آذرماه، 2 درصد بود.
*  نامه ۲۶ نماینده مجلس به وزیر اقتصاد برای عزل پوری حسینی
۲۶ نماینده مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به دژپسند وزیر اقتصاد خواستار عزل فوری «پوری‌حسینی» از ریاست سازمان خصوصی سازی و معرفی وی به دستگاه قضایی شدند.
** اعتماد 97/12/2
*  شرایط را برای ایرانیان غیرقابل تحمل می‌کنیم
«ویکتوریا کوتس» معاون دستیار رئیس‌جمهور آمریکا و مدیر ارشد امور غرب آسیا در شورای امنیت ملی آمریکا در یادداشتی که اخیرا در پایگاه اطلاع‌رسانی کاخ سفید منتشر کرده، به تشریح راهبرد دولت آمریکا در قبال ایران پرداخته و گفته واشنگتن قصد دارد به فشار به ایران ادامه دهد.
وی در این یادداشت «تغییر نظام‌مند اقدامات خصومت‌جویانه و ثبات‌زدای ایران» را هدف راهبرد واشنگتن توصیف کرده و نوشته است: «همانطور که رئیس‌جمهور ایران اذعان کرده، در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۹، اقتصاد ایران وارد دوره‌ای از فشار بی‌سابقه می‌شود. ما می‌خواهیم این فشار قاطع باشد و داریم این تحریم‌ها را با تلاش‌های گسترده‌تری تکمیل می‌کنیم که همانگونه که راهبرد رئیس‌جمهور ترامپ می‌طلبد، هزینه سیاست‌های مخرب و ثبات‌زدای ایران را به سطحی غیرقابل تحمل برسانیم.»
** شهروند 97/12/2
*  بازداشت ۴ مرتبط دولتی در رابطه با گوشت
عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران از تشکیل نخستین پرونده مرتبط با مسایل گوشت در شعب ویژه خبر داد و گفت: در این رابطه چهار نفر از مرتبطین در دستگاه‌های دولتی بازداشت شدند.
او درباره سرنوشت گوشت‌های احتکار شده، خاطرنشان کرد: دو هفته گذشته حدود ۲۰۰ تن گوشت از فروشگاه‌ها و مراکز کشف شده است و اعلام گردیده که گوشت کشف شده مسترد نمی‌شود بلکه فروخته خواهد شد چراکه کالای فاسد شدنی است و برای توزیع وارد گردیده است و اگر میزان آن انبوه باشد حتما پرونده قضایی تشکیل می‌شود.
** اخبار خبرگزاری ها و سایت های اینترنتی
خون شهدا پاسدار این نظام است
ایرنا/آیت الله وافی در مراسم افتتاحيه آزمون قرآن کريم ویژه کارکنان فرماندهی انتظامی استان یزد با بیان اینکه هیچ نعمتی بالاتر از نعمت قرآن کریم نیست، افزود: گفت: امروز به برکت انقلاب اسلامی، 12 هزار حافظ کل قرآن کریم در سطح کشور داریم، عضو خبرگان رهبری، گفت: هرچه جوانان کشور با قرآن کریم آشناتر شوند، دشمنان مایوس تر خواهند شد و در رسیدن به نیات شوم خود ناکام خواهند ماند.وی در پایان با بیان اینکه پلیس در خط مقدم جبهه مبارزه با فساد و استکبار کار می‌کند، تصریح کرد: خون شهدا پاسدار این نظام است به شرط اینکه از حیطه بندگی خداوند خارج نشویم.
حفظ انقلاب اسلامی وظیفه همگانی است
رسا/آیت الله شب زنده دار در جلسه درس اخلاق خود تاکید کرد: هرکس وظایفی بر عهده دارد که باید به درستی انجام دهد چرا که اگر واجب الهی زمین بماند مورد سؤال خواهیم بود.عضو فقهای شورای نگهبان خاطرنشان کرد: اگر واجب کفایی اجتهاد زمین بماند از ما سؤال خواهند کرد، انقلاب الهی انجام شده و اگر خدایی نکرده از بین برود و دوباره طواغیت مسلط شوند اسلام و حوزه‌های علمیه ضربه سنگینی خواهند خورد و دشمن دیگر مجال نخواهد داد.وی حفظ نظام اسلامی و انقلاب را وظیفه‌ای همگانی دانست و اضافه کرد: وقتی می‌توانیم انقلاب را حفظ کنیم که عالم فرهیخته و ملا داشته باشیم و حوزه باید نیازهای نظام را تأمین کند.
اگر مسئولی با قرآن فاصله داشته باشد وجودش برای نظام مضرّاست
حوزه/ آیت الله فاضل لنکرانی در ششمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم ویژه کارکنان و خانواده قوه قضائیه گفت: در میان مذاهب اسلامی هیچ مذهبی از شیعه نزدیک تر به قرآن نیست.این استاد حوزه علمیه گفت: معتقدم زندگی آحاد مردم باید قرآنی باشد و جای افسوس دارد که این گونه نیست و اگر این کار صورت می‌گرفت، بسیاری ازمشکلات جامعه و زندگی برطرف می‌شود.عضو جامعه مدرسین اظهار داشت: مسئولین نباید از قرآن غافل باشند و اگر مسئولی با قرآن فاصله داشته باشد، وجودش مخل و مضر برای نظام خواهد بود.
فرمانبرداری از خداوند و نترسیدن از دشمن ضامن بقای انقلاب است
رسا/آیت‌الله اراکی در نشست تخصصی «دیپلماسی اتحاد؛ ضرورت‌ها و راهبردها» با اشاره به اینکه در زمینه وحدت تلاش‌های فراوانی انجام داده‌ایم اهمیت برقراری دیپلماسی وحدت و تقریب را بیان کرد وگفت: ما می‌توانیم در این تقریب منافع و مصالح خود را جستجو کنیم. وی با تاکید بر اینکه انقلاب اسلامی خواستار حاکمیت الهی و فرمانروایی خداوند بر جهان است، خاطرنشان کرد: امروز آمریکا بدون اینکه به مفاهیم دینی و توحیدی اعتقاد داشته باشد خود را فرمانروای جهان می‌داند و دقیقا اختلاف ما با آمریکا بر سر این موضوع است؛ بنابراین فرمان برداری از خداوند و نترسیدن از دشمنان که نشات گرفته از تفکرات توحیدی است ضامن تداوم انقلاب است.
انتقال فن‌آوری حساس هسته‌ای به ریاض به پیگردقضایی ترامپ می‌انجامد
مهر/در واکنش به گزارش‌های فاش شده پیرامون تسریع انتقال فن‌آوری بسیار حساس هسته‌‌ای به ریاض توسط دولت ترامپ، مجلس نمایندگان آمریکا موضوع کمک رئیس جمهوری این کشور به عربستان برای ساخت یک نیروگاه هسته‌‌ای را مورد تحقیق قرار می‌دهند.کمیسیون پارلمانی کنگره آمریکا که مسئول انجام این تحقیق است، در این باره اعلام کرد: چندین مورد هشدار دریافت کرده‌ایم که نشان می‌دهد رئیس جمهوری آمریکا در صدد فروش یک فناوری هسته‌‌ای حساس به عربستان سعودی است اگر این خبر صحت داشته باشد، می‌تواند به پیگرد قضایی منتهی شود.بر اساس قانون آمریکا، این کشور اجازه ندارد فناوری هسته‌‌ای را بدون دریافت تضمین برای استفاده صلح‌ آمیز از آن به یک کشور خارجی بفروشد.
اروپا به دنبال درگیری با ایران نیست
مهر/. نخست وزیر سابق سوئد اظهارات ضدایرانی معاون اول ترامپ را به باد انتقاد گرفت.«کارل بیلدت» رئیس شورای روابط خارجی اروپا خطاب به «مایک پنس» اعلام کرد اروپایی‌ها نمی خواهند شاهد درگیری و بی ثباتی در خاورمیانه باشند.وی در یادداشتی در روزنامه واشنگتن پست تاکید کرد: اظهارات اخیر پنس در کنفرانس ورشو و کنفرانس امنیتی مونیخ موجب مصمم‌تر شدن طرف اروپایی برای حفظ برجام شده است.وی خطاب به معاون اول ترامپ نوشت: اروپا مانند آمریکا یک اقیانوس با خاورمیانه فاصله ندارد و خواهان هیچگونه درگیری با ایران نیست.
سرکوب ادامه پیدا کند قیام مسلحانه مردم کشمیرآغاز می‌شود
تسنیم /رهبر آزادی خواهان کشمیری با ابراز نگرانی از افزایش چشم‌گیر سرکوب مردم کشمیر توسط نظامیان هندی آن را باعث تنش‌های بعدی دانست.سید علی گیلانی تصریح کرد:رهبران آزادی خواه و والدین کشمیری فرزاندان‌شان را به قیام مسلحانه تشویق نمی‌کنند ولی دهلی‌نو باید درک کند سرکوب جوانان کشمیری آنان را به قیام مسلحانه وادار خواهد کرد.گیلانی اضافه کرد: سرکوب‌گری‌های هند باعث خطرناک شدن اوضاع در کشمیر اشغالی شده است و ضرب و شتم مردم به بدترین شکل ممکن ادامه دارد.
جمعه روز حرکت به‌سمت مسجد الاقصی است
تسنیم/رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس جمعه پیشِ‌رو را روز خیزش و حرکت ملت فلسطین به مسجد الاقصی برای پاسداری از آن اعلام کرد.اسماعیل هنیه اعلام کرد: از ملت فلسطین در قدس و کرانه باختری و سرزمین‌های اشغالی سال 1948 دعوت می‌کنم که در صفی استوار به‌سمت مسجد الاقصی برای حفاظت و پاسداری از آن عزیمت کنند.وی هشدار داد: اقدامات صهیونیستها در شهر اشغالی قدس و مسجد مبارک الاقصی و اقدام آنها در بستن باب الرحمه و برخی مؤسسات الاقصی حاوی وجود خطری استثنایی و بیانگر مقاصد آنها برای تحمیل شرایط جدیدی برای تقسیم مکانی و سیطره تدریجی بر این مسجد است.
نشست ورشو برای آمریکا یک شکست شرم‌آور بود
فارس/ گزارشگر ویژه سابق سازمان ملل در امور حقوق بشر فلسطین نشست ورشو را شکستی شرم‌آور برای آمریکا خواند.ریچارد فالک افزود:گذشته از آن، بیشتر دولت‌های اروپا و خود اتحادیه اروپا نیز نزدیک بود تا این نشست را تحریم کنند. همانطور که گفته شد، آنها مخالفت شدید خود از هدف روشن آمریکا که تقویت موضع ضد ایرانی بود را بیان کردند.کشورهای اروپایی فرانسه، آلمان و بریتانیا نه تنها مقام‌های بلند پایه‌ای نفرستاده بودند بلکه رو در روی آمریکا که سعی در متقاعد ساختن آنها به خارج شدن از برجام داشت دوباره پایبندی خود را به این توافق تصدیق کردند.
تجارت ایران با کشورهای دیگر با اینستکس ممکن خواهد شد
مهر/ معاون وزیر خارجه روسیه گفت: با آغاز بکار اینستکس، این ساز و کار مالی باید امکان برای کمک به تجارت میان ایران و کشورهای دیگر را فراهم کند. ریابکوف افزود: در این رابطه کشورهای موسس ساز و کار مالی اروپا با ایران، به وعده خود عمل کردند، هر چند که آنها بلافاصله این کار را نکردند اما این ساز و کار در چنین مسیری حرکت می‌کند.
احتمال تجمع و حضور 3 هزار داعشی در افغانستان
فارس/ سفیر روسیه در تاجیکستان با بیان اینکه بنابر اعلام برخی منابع در مناطق شمالی افغانستان 2500 تا 3 هزار داعشی حضور دارد، گفت: تاجیکستان توان مقابله با هر گونه تهدید و چالش در مرزها را دارد.فرولوف» در ادامه همسایگی با این سازمان‌ها را خطرناک خوانده و افزود: لذا باید آماده پاسخ مناسب به هرگونه چالش و تهدیدی بود.وی ادامه داد: بخش عمده این افراد در درگیری‌های مسلحانه در سوریه شرکت و اکنون به افغانستان کوچ کردند.
صدور مجوز تردد ‌زائران عتبات از ‌مرز خسروی
تسنیم/ نماینده مردم گیلان‌غرب در مجلس گفت: شورای عالی امنیت ملی مجوز تردد مستمر زائران به عتبات عالیات از طریق مرز خسروی را صادر کرد. تجری افزود: بازگشایی این مرز از اولویتهای مسئولان است و رایزنی‌های مختلفی با وزارت کشور انجام شده و مقرر شد جلسه‌ای با وزیر امور خارجه و وزیر کشور برای بازگشایی مرز خسروی برگزار شود.

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom