Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز436
دیروز1644
در هفته7004
در ماه42626
مجموع2185637

بازدید کنندگان برخط

7
Online

سخنگوی وزارت خارجه: رفع تحریم‌ها با توافق موقت تأمین نمی‌شود

 

رئیس قوه قضائیه: پرونده هواپیمای اوکراینی را عادلانه و دقیق رسیدگی می‌کنیم

 

آیت‌الله کعبی: از آمریکا انتظاری جز دشمنی نمی‌رود

 

فرمانده کل سپاه پاسداران: بخشی از انتقام سخت هنوز باقی است

 

شبکه 12 تلویزیون رژیم صهیونیستی: اسرائیل توان تخریب تأسیسات هسته‌ای ایران را ندارد

 

 جام جم 21/10/1400
 دستگیری اعضای اصلی باند حرفه‌ای زمین‌خواری و جعل اسناد
با اقدامات اطلاعاتی و عملیاتی سربازان گمنام امام زمان (عجل‌الله تعالی فرجه الشریف)، یکی از بزرگ‌ترین باندهای حرفه‌ای زمین‌خواری و جعل اسناد شناسایی و متلاشی شد. این باند با تمرکز بر مناطق مرغوب استان تهران و برخی پلاک‌های ثبتی در استان‌های مازندران، بوشهر، خراسان رضوی، خوزستان، البرز و... با اقدامات متقلبانه، تعداد زیادی از قطعات اراضی مذکور را تصاحب کرده بودند. با ورود سربازان گمنام امام زمان (عجل‌ا...تعالی فرجه‌الشریف) به این پرونده، از انتقال مالکیت اراضی مذکور به مساحت بیش از ۲۰۰ هزار متر مربع و ارزش تقریبی ۳۰۰۰ میلیارد تومان جلوگیری و ۱۵ نفر از اعضای اصلی باند مذکور دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند.

 

 همشهری 21/10/1400
 راه اندازی سامانه جامع تسهیل ارتباط دولت با نخبگان
رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری از راه‌اندازی سامانه‌ای جامع و کارآمد برای تسهیل و تحکیم ارتباط دولت با نخبگان و صاحبنظران در آینده‌ای نزدیک خبر داد. خیاطیان در اینستاگرام نوشت: در دولت سیزدهم عمیقا اعتقاد داریم که غفلت از ظرفیت بزرگ ارتباط دولت و شبکه نخبگانی کشور، نه‌فقط یک تصمیم نابجای مدیریتی که یک خطای راهبردی سرمایه‌سوز است.

 

 کیهان 21/10/1400
 رفع تحریم‌ها با توافق موقت تأمین نمی‌شود
خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری:
ـ در وین آنچه اتفاق می‌افتد تمرکز بر چهار موضوع رفع تحریم‌ها، تضمین‌ها، راستی آزمایی و موضوعات هسته‌ای است و پیشرفت‌های خوبی بوده و در برخی پیشرفت‌ها بیشتر یا کمتر بوده است.
ـ سرعت گفت‌وگوها برای ایران مهم است، ولی سرعت امر دوطرفه است، نمی‌شود طرف مقابل لاک پشتی حرکت کند و از ما توقع سرعت نور داشته باشد.
ـ آنچه به عنوان بدهی‌های انباشته شده ایران در کره جنوبی مطرح است ربطی به گفت‌وگوها در برجام ندارد و یک تعهد قطعی از سوی کره است و فارغ از این‌که گفت‌وگوهای وین در چه زمانی به نتیجه برسد، کره جنوبی موظف به تأدیه بدهی‌های خودش به جمهوری اسلامی ایران است.
ـ گفت‌وگوهای وین برای اطمینان از بازگشت مسئولانه آمریکا به برجام است و هیچ موضوعی فراتر از برجام را نه گفت‌وگو کرده و نه می‌پذیریم.
ـ ما نه خوشبین هستیم نه بدبین، ما با واقع نگری مذاکره می‌کنیم و با واقع نگری به مردم گزارش می‌دهیم.
ـ همه باید تلاش کنیم که بازگشت آمریکا به برجام همراه با اخذ تضامین لازم و راستی‌آزمایی است و چرخه‌ای از رفع تحریم‌ها هم باید انجام شود. این با هیچ توافق موقتی حاصل نمی‌شود.
ـ ما هیچ تاریخ ساختگی را قبول نداریم و از سرعت پیشرفت مذاکرات راضی نیستیم. طرف مقابل در دور هفتم وقت کشی زیادی کرد و بعد پذیرفت درباره ابتکارات ایران مذاکره کند.
ـ آنچه امروز ایران و چین و برخی کشورها در جنوب و شرق نمایندگی می‌کنند چندجانبه گرایی و احترام به قوانین موضوعه و حاکمیت ملی کشورها است.
ـ انتظار ما از سه کشور اروپایی این است که خودشان را به عنوان عضو برجام بدانند و نه نماینده طرف خاص. تصور ما این است سه کشور اروپایی باید به هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام اجازه دهند گفت‌وگوها را در مسیر سازنده ادامه دهد و اگر این مسیر را ببینیم به توافق پایدار خواهیم رسید.
ـ دور پنجم گفت‌وگوی جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی به میزبانی عراق در دستور کار است. تلاش کردیم با ‌وجود تمام پرونده‌های اختلافی، تلاش برای برقراری روابط پایدار بین دو کشور گفت‌وگوها را ادامه دهیم.

 امروز دوران تحقیر ملت‌ها، محاصره اقتصادی و جنگ و تجاوز به پایان رسیده است
معاون اقتصادی رئیس‌جمهور به دعوت رسمى کشور نیکاراگوئه و به نمایندگى از رئیس‌جمهور کشورمان، به منظور شرکت در مراسم تحلیف آقاى «دانیل اورتگا» با استقبال رسمى وارد این کشور شد. رضایی در دیدار با «دنیس مونکادا» وزیر امور خارجه نیکاراگوئه، با انتقاد از قلدرمآبی و زورگویی آمریکایی‌ها و دخالت آنان در امور داخلی کشورها، اظهار داشت: زورگویی و محاصره اقتصادی آمریکا قطعاً تاثیری در مقاومت و ایستادگی ملت‌های مقاوم و آزاده جهان به ویژه ایران و نیکاراگوئه نداشته و‌ نخواهد داشت. امروز دوران تحقیر ملت‌ها، محاصره اقتصادی و جنگ و تجاوز به پایان رسیده و پیروزی قطعاً متعلق به دولت‌ها و ملت‌های مبارز است. وی با بیان اینکه امروز آمریکا شدیدترین تحریم‌ها را علیه ملت ایران اعمال کرده‌اما دولت و ملت ایران با مقاومت خود علیه این توطئه‌ها توانسته پیروزی‌های فراوانی به دست آورد، تصریح کرد: این افتخاری برای ایران و نیکاراگوئه است که پرچمدار مقاومت در برابر اعمال فشار قدرت‌های زورگو هستند.

 بن‌سلمان، تفرقه‌انگیزترین مقام سعودی از نگاه نیویورک تایمز
یک روزنامه آمریکایی با اشاره به اقدامات بن سلمان برای سرکوب خاندان آل‌سعود، او را تفرقه‌انگیزترین مقام سیاسی در تاریخ عربستان قلمداد کرد. روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی اعلام کرد «بسمه بنت سعود» عمه‌ محمد بن سلمان در زمان «محمد بن سلمان» از سال ۲۰۱۵ به همراه «سهود الشریف» دخترش به دلیل اعتراضات علیه این نوع از سلطنت یا در حبس خانگی بود یا در زندان. این روزنامه آمریکایی در ادامه نوشت: می‌توان گفت بن سلمان یکی از تفرقه‌انگیز‌ترین حاکمان طول تاریخ عربستان است.»

 

 شرق 21/10/1400
 چين با عربستان، كويت، عمان و بحرين مذاکرات بی‌سابقه‌ای را کلید زد
وزرای خارجه عربستان سعودی، کویت، عمان و بحرین به همراه «نایف بن‌فلاح الحجره» دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس وارد چین شدند. بحث بر سر نفت و گاز و نیز توافق تجارت آزاد چین و شورای همكاری خلیج فارس از جمله مهم‌ترین اهداف این سفر به شمار می‌آید. علاوه بر نشست مشترك اقتصادی و تجاری با چین، قرار است اوضاع سوخت در جهان و وضعیت بحرانی قزاقستان هم در این دیدارها مورد بحث قرار گیرد. روزنامه چینی گلوبال‌تایمز گفته است که در این مذاكرات پنج‌روزه توافق‌های مهمی درباره توافق‌نامه تجارت آزاد چین و شورای همکاری خلیج فارس حاصل خواهد شد.

 

 ایران 21/10/1400
 تأکید رئیس‌جمهور بر اجرای کامل طرح تأمین مالی زنجیره‌ای
در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، رئیس جمهور اجرای آزمایشی تأمین مالی زنجیره‌ای را از نمونه‌های خوب وحدت‌نظر، تعامل و هماهنگی دستگاه‌های مختلف اقتصادی دولت دانست و گفت: اجرای کامل این طرح قطعاً آثار بسیار مناسبی برای تولید به‌دنبال خواهد داشت. آیت الله رئیسی بار دیگر بر لزوم بسیج و همکاری همه دستگاه‌های دولتی برای عرضه کالاها بویژه اقلام خوراکی و سفره خانواده به قیمت منصفانه و باثبات تأکید کرد. در این جلسه، سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان موظف شد با همکاری وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت قیمت کالاها را منصفانه تعیین و به مردم اعلام کند.

 دیدار هیأت طالبان در تهران با احمدمسعود و اسماعیل خان
«ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی طالبان در صفحه توئیترش درباره سفر روز شنبه هیأتی از طالبان به تهران نوشت: «اسماعیل خان و احمد مسعود با هیأتی از امارت اسلامی در تهران دیدار کردند. طی این نشست، امارت اسلامی به آنها اطمینان داد می‌توانند بدون هیچ نگرانی به کشور بازگردند». سخنگوی وزارت خارجه کشورمان نیز گفت: «ایران میزبان گروه‌های مختلف افغانستانی است و در این سفر هم ایران میزبان این گفت‌وگوها بوده و گفت‌وگوهای خوبی بین این رهبران انجام شده و امیدواریم نتیجه آن آینده درخشانی برای مردم افغانستان باشد».

 

 جمهوری اسلامی 21/10/1400
 پرونده هواپیمای اوکراینی را عادلانه و دقیق رسیدگی می‌کنیم
رئیس قوه قضاییه در جلسه شورای عالی قوه قضاییه با اشاره به سالگرد حادثه دردناک سقوط هواپیمای اوکراینی، ضمن تسلیت به همه بازماندگان آن حادثه تلخ اظهار داشت: دستگاه قضایی پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی را تاکنون با جدیت پیگیری کرده است؛ با این حال تأکید داریم که بیش از گذشته نسبت به این پرونده دقت و سرعت لحاظ و همه جوانب و ابعاد آن دنبال شود؛ امیدواریم با یک رسیدگی دقیق، عادلانه، منطبق با موازین و به دور از مسائل حاشیه‌ای، پرونده این سانحه ناگوار به نتیجه برسد. حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای همچنین با اشاره به موضوع توجه به بهبود وضعیت زندان‌ها و زندانیان، بار دیگر بر ضرورت حفظ کرامت متهمان و محکومان تاکید کرد و مسؤولان ذی‌ربط را نسبت به استفاده از پابند در موارد غیرضرور برحذر داشت.

 خشم نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از مذاکرات وین
نخست وزیر رژیم صهیونیستی یک بار دیگر خشم خود از مذاکرات جاری در وین را که با هدف لغو تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی آمریکا علیه ایران انجام می‌شود، به زبان آورد. نفتالی بنت گفت که هرگونه توافقی با ایران برای این رژیم الزام‌آور نخواهد بود. تل‌آویو بخشی از هرگونه توافقی با ایران نخواهد بود. وی در عین حال به طور ضمنی به درماندگی این رژیم در قبال ایران و محور مقاومت اذعان کرد و ایران و اعضای محور مقاومت را «بارزترین چالش» برای این رژیم توصیف کرد.

 

 وطن امروز 21/10/1400
 سفر به عمان و پیام‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای
وزیر امور خارجه کشورمان برای دیدار و گفت‌وگو با مقامات عمان، در رأس هیاتی وارد مسقط، پایتخت این کشور شد. محور اصلی گفت‌وگوها در سفر امیرعبداللهیان به عمان بررسی راه‌های گسترش مناسبات فی‌مابین در حوزه‌های مختلف سیاسی‌، اقتصادی و فرهنگی و همچنین رایزنی درباره مسائل مهم منطقه بود. امیرعبداللهیان روابط تهران و مسقط را دیرینه و پایدار عنوان کرد و گفت: ما در مسیر روابط پایدار و مستحکمی قرار داریم و علاقه‌مند هستیم همکاری‌های سیاسی و فرهنگی را به سطح بالاتری از همکاری‌های اقتصادی و تجاری ارتقا دهیم. وی تاکید کرد: امیدواریم با توجه به نگاه دولت سیزدهم به سیاست همسایگی و اتفاقات خوبی که در ماه‌های اخیر در مناسبات ما با همسایگان شمالی رخ داده است، در حوزه کشورهای حاشیه خلیج‌فارس نیز بتوانیم پیوند شبکه همسایگان را تقویت کنیم و همکاری‌ها را توسعه دهیم.
امیرعبداللهیان در این سفر با همتای خود «بدر بن حمد البوسعیدی» و «فهد بن محمود آل‌سعید» معاون سلطان عمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

 حزب‌الله از برخی کشورهای ناتو قدرتمندتر است
مرکز تحقیقات امنیت رژیم صهیونیستی پژوهشی به قلم «رون تیرا» (Ron Tira) منتشر کرد که در آن، به صراحت، با هر گونه عملیات نظامی زمینی توسط رژیم صهیونیستی مخالفت شده است. نویسنده در این پژوهش با استناد به منابع بلندپایه در تل‌آویو تأکید کرد با وجود تمام تلاش‌های صهیونیست‌ها ولی حزب‌الله «امروز یک قدرت نظامی بسیار خطرناک است. این قدرت، بزرگ‌تر از قدرتی است که بسیاری از کشورهای عضو ناتو دارند... هر روز نیز بر توانمندی نظامی حزب‌الله اضافه می‌شود که شامل موشک‌های نقطه‌زن، پهپادهای انتحاری و موشک‌های زمین به هواست».

 

 جوان 21/10/1400
 بخشی از انتقام سخت هنوز باقی است
فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی موشکباران پایگاه امریکایی عین‌الاسد را سیلی سخت ایران بر صورت امریکایی‌ها دانست و تأکید کرد: امریکا ما را تهدید به مقابله کرده بود در حالی که ما یک صحنه نبرد جنگ جهانی را مردانه مدیریت کردیم و مانند امریکایی‌ها یک فرمانده بی‌سلاح را که به دعوت مقامات عراق به این کشور سفر کرده بود، نیمه‌شب ترور نکردیم. سرلشکر سلامی گفت: بخشی از انتقام سخت را گرفته‌ایم و بخش دیگری از آن هنوز باقی مانده است و مطمئناً همه این را می‌دانند، مقامات امریکایی باید بدانند که نمی‌توان به ملتی تهاجم کرد و از انتقام متقابل او در امان بود. وی خاطرنشان کرد: در این میدان مبارزه و نبرد، ما از مخاطرات سختی‌ عبور کرده‌ایم و صاحب قدرت هستیم و از استقلال خود به زیبایی می‌توانیم دفاع کنیم.

 دفاع مقدس الگوی مکتب دفاعی در منطقه شده است
رئیس سازمان بسیج مستضعفین در چهارمین همایش سراسری راویان انقلاب و دفاع مقدس اظهار داشت: اگر وقایع دهه‌های گذشته را با آنچه در دفاع مقدس روی داد، مقایسه کنیم، به اهمیت آنچه در آن دوران حماسه‌ساز روی داد، بیش از گذشته پی می‌بریم و «جهاد تبیین» و روایت دفاع مقدس اهمیت دو‌چندان می‌یابد. سردار سلیمانی خاطرنشان کرد: جبهه مقاومت با تأسی از دفاع مقدس توانسته ارتش‌های بزرگ را شکست دهد که نمونه‌های آن را در لبنان، فلسطین، سوریه، عراق و یمن شاهد هستیم؛ بر این اساس باید گفت که امروز مکتب دفاعی جدید، متعالی و انسان‌سازی با الگوگیری از دفاع مقدس در منطقه به وجود آمده است.

 

 آفتاب یزد 21/10/1400
 بیش از نیمی از آمریکایی‌ها حامی برجام و لغو تحریم‌های ایران هستند
بر اساس نظرسنجی جدید موسسه مورنینگ کانسالت اکثر رای‌دهندگان آمریکایی همچنان حامی توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ هستند و از رفع تحریم‌های ایران برای ادامه مذاکرات با این کشور دفاع می‌کنند. نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد که ۵۶ درصد شرکت‌کنندگان از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) حمایت کرده‌اند، ۱۸ درصد از آن‌ها نظری نداشتند و ۲۶ درصد نیز با آن مخالف بودند. در عین حال، این نظرسنجی نشان می‌دهد که گزینه نظامی علیه ایران کمترین طرفدار را در میان رای‌دهندگان داشته است.

 تلاشمان این است محدودیت کرونایی جدیدی در کشور اعمال نشود

وزیر کشور گفت: تلاشمان این است محدودیت‌های جدید کرونایی در کشور اعمال نشود، اما همه چیز مشروط به رفتار مردم است. وحیدی گفت: متاسفانه با آمدن سویه امیکرون به کشور نگران اوج گیری دوباره کرونا هستیم. البته امیدواریم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم گرفتار موج جدیدی نشویم.

 

 رسالت 21/10/1400
 دیدار مذاکره‌کنندگان سه کشور اروپایی و انریکه مورا با باقری
مذاکره‌کنندگان سه کشور اروپایی و انریکه مورا با رئیس هیئت مذاکره‌کننده ایران در وین دیدار کردند. دیدار مذاکره‌کنندگان سه کشور اروپایی و «انریکه مورا» با باقری مذاکره‌کننده ارشد ایران در ادامه مذاکرات وین برگزار شد. همچنین، پیش از این دیدار نیز «انریکه مورا» معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا با علی باقری، رئیس هیئت مذاکره‌کننده ایران دیدار کرده است. در ادامه این مذاکرات، دیداری نیز میان هیئت‌های ایران و روسیه با حضور رؤسای دو هیئت در هتل کوبورگ برگزار شده است.

 اقتصاد دریامحور یکی از ضرورت‌های امروز کشور است
معاون اول رئیس‌جمهور در دیدار با تعدادی از نخبگان و جوانان صاحب طرح و ایده، گزارش‌های ارائه‌شده در جلسه را مثبت ارزیابی کرد و گفت: طرح‌ها و ایده‌های مطرح‌شده در جلسه باید به برنامه‌های عملیاتی با جدول زمان‌بندی تبدیل شود تا با اجرای این‌گونه طرح‌ها شاهد توسعه کشور باشیم. مخبر با اشاره به یکی از طرح‌های ارائه‌شده در جلسه درباره توسعه سواحل مکران، تصریح کرد: اقتصاد دریا محور یکی از ضرورت‌های امروز کشور است که با اتکا به آن می‌توانیم رشد و توسعه را برای مردم کشور و به‌ویژه ساکنین مناطق ساحلی به ارمغان آوریم.

 

 مردم سالاری 21/10/1400
 تاکید دبیرکل اکو بر همکاری‌های تاجیکستان و ایران
دبیرکل سازمان همکاری اقتصادی اکو گفت: نقش ایران و تاجیکستان برای هر چه زودتر عملیاتی شدن موافقتنامه تجاری اکو و افزایش تجارت درون منطقه‌ای کلیدی بوده است. ناظری در همایش چشم‌انداز روابط ایران و تاجیکستان گفت: سازمان همکاری اقتصادی اکو از نقش بارز این دو کشور در این سازمان برای افزایش همکاری منطقه‌ای در همه عرصه‌های اولویت‌دار از قبیل تجارت و ارتباطات، حمل و نقل، کشاورزی و صنعت، انرژی معادن و محیط زیست، گردشگری، توسعه پایدار و ذخیره‌های بشری، قدردانی می‌کند.

 محکومیت سوچی به 4 سال زندان
دادگاه نظامی‌ارتش میانمار دیروز با صدور حکمی‌ »آنگ سان سوچی» رهبر سابق این کشور را با اتهامات مختلف از جمله داشتن بی سیم بدون مجوز به تحمل ۴ سال زندان محکوم کرد.

 

 آرمان 21/10/1400
 هدف رئیس‌جمهور از سفر به روسیه
سفیر ایران در مسکو با اشاره به سفر آتی آیت الله رئیسی رئیس‌جمهور به روسیه گفت: این سفر می‌تواند نقطه عطفی در روابط نوین بین روسیه و جمهوری اسلامی ایران باشد. جلالی با بیان اینکه سفر رئیس‌جمهور به روسیه طی روزهای آتی انجام خواهد شد افزود: این سفر از ابعاد مختلف دارای اهمیت است و در همین چارچوب شاهد برخی از حساسیت‌ها و بعضاً حتی بغض‌ نسبت به این سفر هستیم.

 

 قدس 21/10/1400
 کانادا اراده‌ای برای استرداد خاوری ندارد
حاجیان سخنگوی فرماندهی انتظامی درباره استرداد خاوری متهم اقتصادی اظهار کرد: اعلان قرمز برای وی صادر و محل آن شناسایی شده، ولی طرف کانادایی به صراحت می‌گوید اراده‌ای برای استرداد وی ندارد.

 در جمهوری اسلامی هستیم، نه بر جمهوری اسلامی
آذر منصوری دبیرکل حزب اصلاح‌طلب اتحاد ملت ایران بر تلاش این حزب برای کنشگری سیاسی تأکید کرد و گفت: با براندازان زاویه داریم. به دنبال کنشگری سیاسی در جمهوری اسلامی هستیم و هیچ اتفاقی باعث نمی‌شود که مثل گذشته دست به خشونت بزنیم.

 

 خراسان 21/10/1400
 واکنش سخنگوی سپاه به روایت خانواده شهیدان اسدی‌لاری از دیدار با سرلشکر سلامی
سخنگوی سپاه با نقل روایت دیدار سردار سلامی در بهمن ۹۸ با خانواده شهیدان اسدی لاری، از شهدای پرواز هواپیمای اوکراینی، گفت: روایت مادر این شهیدان از این دیدار ناقص و تحریف ‌شده است. اینکه مادر شهیدان در مصاحبه با روزنامه شرق سخنانی مبنی بر اینکه سردار سلامی گفته «اگر این‌ها نبودند چه جنگی می‌شد؟ و اگر این سانحه رخ نمی‌داد ۱۰ میلیون نفر کشته می‌شدند و این واقعه باعث شد که این جنگ رخ ندهد» به فرمانده سپاه نسبت داده، امری خلاف واقع و به دور از انصاف است. سردار رمضان شریف یادآور شد: پس از انتشار این مصاحبه سردار سلامی با اطلاع از این رخداد ضمن ابراز همدردی مجدد با این خانواده عزیز و دیگر خانواده‌ های شهیدان پرواز اوکراینی، تاکید کردند ما خود را در این ماجرا داغدار و شریک غم آنان می‌دانیم.

 افتضاح فرمانده سعودی
ائتلاف سعودی در یک رسوایی جدید بخش‌هایی از یک فیلم آمریکایی را به جای موشک‌های انصارالله در الحدیده نشان داد. سخنگوی نیروهای مسلح یمن با انتشار فیلم مورد ادعای ائتلاف متجاوز سعودی گفت: ترکی المالکی سخنگوی ائتلاف متجاوز سعودی در یک رسوایی آشکار و ورشکستگی بزرگ ادعا کرد که موشک‌هایی را در بندر الحدیده رصد کرده‌ است؛ در حالی که تصاویر ادعایی از یک فیلم آمریکایی در عراق به سرقت رفته بود. یحیی سریع دروغ گویی، وارونه جلوه دادن واقعیت ها و تلاش ائتلاف متجاوز سعودی برای گمراه کردن افکار عمومی را جزئی از ذات همیشگی این ائتلاف دانست و تاکید کرد که در نهایت دروغ گو رسوا می شود.

 

 اعتماد 21/10/1400
 آغاز سوآپ گاز تركمنستان به آذربايجان از طريق ايران
وزير نفت از آغاز سوآپ گاز تركمنستان به آذربايجان از طريق ايران خبر داد و اظهار داشت: در حال حاضر براساس قراردادي كه منعقد شد روزانه 4 تا 4 و نيم ميليون متر مكعب سوآپ گازي ميان ايران و تركمنستان در حال انجام است كه اين موضوع به پايداري گاز در كشور كمك مي‌كند. اوجي افزود: از روز دوشنبه سوآپ گازي ميان كشور‌هاي ايران، تركمنستان و آذربايجان براساس قراردادي كه در اجلاس تركمنستان به امضا رسيده بود، آغاز شده است.

 

 اطلاعات 21/10/1400
 قدردانی بنیاد و خانواده شهید سلیمانی از رهبر معظم انقلاب و مردم
در پی گرامیداشت مردمی دومین سالگرد شهادت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی بنیاد و خانواده وی طی پیامی از رهبر معظم انقلاب و مردم قدردانی کردند. در این پیام آمده است: «خداوند را بر نعمت ملت ایران که چون کوه ثابت و استوار در پای آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب اسلامی ایستاده‌اند شکرگزاریم. در این پیام ضمن تشکر از رهبر معظم انقلاب، سران قوا، مردم عزیز و شریف ایران اسلامی و سایر ملت‌ها، همه سازمان‌ها، نهادهای انقلابی و حاکمیتی، رسانه‌های مکتوب و مجازی و خصوصا رسانه‌ملی آمده است: «پیمان ما با شما و با ملت عزیز و سایر ملت‌های جبهه مقاومت و همه مظلومان عالم همان پیمانی است که حاج قاسم با شما بسته بود، یعنی فدا شدن در راه عزت و سربلندی شما و ایستادگی مؤمنانه در برابر زیاده‌خواهی‌های دشمن».

 

 شهروند 21/10/1400
 دسترسی به بازار ۱۰ میلیارد دلاری اوراسیا
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: «با آغاز تجارت آزاد با اتحادیه اقتصادی اوراسیا از سال آینده ۱۰میلیارد دلار بازار صادراتی این منطقه در اختیار ایران قرار می‌گیرد.» پیمان‌پاک در آیین معرفی صادرکنندگان نمونه استان تهران با بیان اینکه اکنون سهم ایران از بازار اتحادیه اقتصادی اوراسیا ۵۰۰میلیون دلار است، اظهار داشت: «سفر رئیس‌جمهوری به روسیه در پایان ماه جاری گشایش‌های جدیدی را برای تجار و صادرکنندگان به همراه خواهد داشت.»

 

اخبار خبرگزاری‌ها و سایت‌ها خبری:

از آمریکا انتظاری جز دشمنی نمی‌رود
مهر/ آیت‌الله کعبی با اشاره به مذاکرات هسته‌ای در وین اظهار داشت: آمریکا برجام را نقض کرد و از آن بیرون آمد و راه حل برخورد با این شرایط این است که آمریکا به برجام برگردد و به جای تاکید بر جایگاه و نقش آمریکا در برجام، راه حل ساده رفع تحریم از سوی آمریکا است.وی تاکید کرد: البته ما به مذاکرات دلخوش نیستیم و به آمریکا نیز اعتماد نداریم. آمریکا نشان داده است از هر راهی که می‌تواند به امنیت، اقتصاد و ملت ایران ضربه می‌زند و دشمنی می‌کند. عضو جامعه مدرسین با تاکید بر اینکه آمریکا شر مطلق است، گفت: تجربه نشان داده است هر راهی که منتهی به آمریکا شود بن بست است و از دشمنان نباید انتظاری جز دشمنی داشت.

انصارالله: توان نظامی یمن در حال افزایش است
تسنیم/ عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن ضمن تأکید بر شروط اصلی یمنی‌ها برای پایان جنگ تصریح کرد: حتی اگر این تجاوزات صد سال هم ادامه پیدا کند ما همچنان قادر به ایستادگی هستیم. «علی القحوم» با تأکید بر این‌که به‌لطف خداوند پیروزی‌ها همچنان ادامه دارد و توان نظامی یمن در حال افزایش است اظهار داشت: با وجود همه تجاوزات و محاصره، اراده یمنی‌ها برای غلبه بر این مشکلات همچنان بزرگ است و توانایی ساخت سلاح‌هایی را دارند که موازنه‌ها را بشکند و در برابر دشمنی که چیزی جز زبان زور نمی‌فهمد، بازدارندگی ایجاد کند.وی ادامه داد: روند عملیات‌های مستمر علیه نیروهای ائتلاف متجاوز نشان‌دهنده گستردگی توانایی‌های پیشرفته نظامی یمن است.

اسرائیل توان تخریب تأسیسات هسته‌ای ایران را ندارد
تسنیم/ شبکه 12 تلویزیون اسرائیل به‌نقل از ایهود اولمرت نوشت: این ادعا که ما قادر به تهاجم به ایران هستیم یک لاف بیجاست.نخست وزیر اسبق رژیم صهیونیستی گفت: چنین رفتارها و لاف‌هایی بیش از آن که نشانگر قدرت باشد بیانگر ضعف ماست.اولمرت ابراز کرد: شرایط توافق هسته‌ای سابق از وضعیت فعلی که در آن هستیم بسیار بهتر است، این صرفاً نظر شخصی من نیست بلکه بسیاری از اعضای عالی‌رتبه سابق مؤسسه نظامی اسرائیل هم همین نظر را دارند.وی افزود: پس بهتر است که بنشینیم و منتظر دستیابی قدرت‌های بزرگ به توافق هسته‌ای جدیدی با ایران باشیم، توافقی که بتواند پاسخگوی خواست‌های اسرائیل باشد.

گنبد آهنین و صنایع هوایی اسرائیل در آستانه فروپاشی قرار گرفته است
تسنیم/ یک رسانه اسرائیلی از بحران در شرکت صنایع هوایی اسرائیل به‌عنوان بزرگترین شرکت دولتی در این رژیم پرده برداشت.روزنامه گلوبس در گزارشی خبر داد: امروز شرکت صنایع هوایی اسرائیل با تهدیدی واقعی برای ادامه حیات خود روبه‌رو شده است.گلوبس فاش کرد، طی چند سال گذشته صدها نفر از مهندسان این شرکت آن را ترک کرده و به استخدام شرکت‌های دانش‌بنیان دیگر در آمده‌اند و همین امر باعث شد تقریباً 6 درصد از کارمندانش را فقط در سال گذشته میلادی از دست بدهد.در پایان این گزارش هم تأکید شده است: در چنین شرایطی تا 5 سال دیگر خبری از توسعه تولیدات این شرکت از جمله گنبد آهنین نخواهد بود، حال اگر حزب‌الله و حماس موشک‌هایی پیشرفته‌تر در اختیار بگیرند چه خواهد شد؟ فقط می‌توان گفت زیان واقعی آن را امنیت اسرائیل متحمل می‌شود.

نگرانی آمریکا از انتقام ایران در واکنش به ترور سردار شهید سلیمانی
فارس/ پایگاه خبری «واشنگتن اگزمینر» با اشاره به اظهارات یک مقام آمریکایی در زمینه تحریم دهها آمریکایی توسط ایران و تهدیدهای ایران علیه مقامات دولت «دونالد ترامپ» گزارش داد دولت جو بایدن در این زمینه نگران است. براساس این گزارش، «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید در بیانیه‌ای در واکنش به تهدیدهای ایران در زمینه انتقام از ترور سردار شهید قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس گفته است که دولت واشنگتن از شهروندان آمریکایی محافظت خواهد کرد.

خروج نظامیان آمریکا از عراق در زمره اولین اولویت‌های پارلمان است
مهر/ علی الفتلاوی عضو هیئت هماهنگی شیعیان عراق از خروج نظامیان آمریکایی از خاک این کشور به عنوان یکی از اولین اولویت های پارلمان جدید یاد کرد.بر اساس این گزارش، این عضو هیئت هماهنگی شیعی در این خصوص تصریح کرد: خروج نظامیان آمریکا از عراق در زمره اولین اولویت‌های پارلمان جدید است. وی گفت: هیئت هماهنگی شیعی در خارج ساختن نیروهای آمریکایی از خاک عراق ثابت قدم است.الفتلاوی همچنین یادآور شد: از دیدگاه ما و دیگر احزاب و جریان‌های سیاسی، تأخیر دولت در جامه عمل پوشاندن به مصوبه پیشین پارلمان در خصوص خارج ساختن نیروهای نظامی آمریکا از خاک عراق به هیچ وجه پذیرفتنی نیست.روز گذشته «میشل کالاگاصی» کارشناس امور امنیتی سوریه در سخنانی تأکید کرد که ایالات متحده آمریکا به دنبال خروج از سوریه و عراق نیست. وی گفت: آمریکایی‌ها با هدف تضمین بقای نظامی خود در خاک سوریه و عراق بهانه‌تراشی می‌کنند.

ایران به جمع کشورهای تولیدکننده کیت تشخیص سریع اومیکرون پیوست
ایرنا / مدیرعامل شرکت دانش بنیان سلامت الکترونیک برکت گفت: ایران جزو معدود کشورهای دنیا است که موفق به تولید کیت تشخیص سریع اومیکرون شد و به جمع سه کشور دارای این فناوری پیوست.دکتر سجاد مروجی افزود: در حال حاضر این کیت ها برای شناسایی سویه جدید کرونا طراحی شده و در آینده هم می توان سویه های دیگر ویروس کرونا را در صورت شیوع شناسایی کرد.

احتمال توافق در خصوص برجام افزایش یافته است
باشگاه خبرنگاران / معاون وزیر خارجه روسیه در سخنانی از افزایش احتمال توافق در پرونده برجام خبر داد.ریابکوف، گفته است احتمال‌ها برای توافق بر سر یک «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) در خصوص ایران افزایش یافته است.

رکورد وحشتناک ابتلای روزانه به کرونا در آمریکا
باشگاه خبرنگاران /با افزایش شدید موارد ابتلا به کرونا به علت گسترش سویه امیکرون ویروس کرونا در آمریکا، بسیاری از خدمات عمومی و حیاتی در این کشور با اختلال مواجه شد.خبرگزاری رویترز اعلام کرد طی شبانه روز گذشته رکورد روزانه ابتلا به کرونا در جهان شکسته شد و آمریکا شاهد ابتلای بیش از یک میلیون و یکصد هزار نفر به کووید ۱۹ بود. ابتلای شمار زیادی از کارگران شهرداری و خدمات شهری آمریکا به کرونا، انباشته شدن زباله‌ها را در پی داشته است. کمبود نیرو در بخش حمل و نقل نیز موجب تاخیر یا لغو سفر‌ها شده است. مسافران به علت کمبود نیرو در محل بررسی گذرنامه در فرودگاه‌ها سرگردان شده اند.

کاروان ارتش آمریکا در «بغداد» هدف قرار گرفت
مهر / یک کاروان لجستیک دیگر ارتش ایالات متحده آمریکا امروز سه شنبه در استان بغداد عراق هدف حمله قرار گرفت.بر اساس این گزارش، تاکنون هیچ گروهی مسئولیت هدف قرار دادن این کاروان لجستیک نظامیان ایالات متحده آمریکا در استان بغداد را برعهده نگرفته است.این در حالی است که بامداد امروز نیز یک کاروان لجستیک ارتش آمریکا در استان سماوه هدف حمله قرار گرفته بود.گفتنی است، طی ماه‌های اخیر، کاروان‌های لجستیک ایالات متحده آمریکا بارها در نقاط مختلف عراق هدف قرار گرفته‌اند. با این حال، آمریکایی‌ها همچنان از پایبندی به مصوبه پارلمان عراق مبنی بر خروج هرچه سریع‌تر از خاک این کشور طفره می‌روند.

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom