Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز47
دیروز1310
در هفته6853
در ماه31893
مجموع2174904

بازدید کنندگان برخط

11
Online

کلیات لایحه بودجه 1401 در صحن علنی مجلس تصویب شد

 

رهبر معظم انقلاب در ارتباط تصویری با مردم قم: هرجا کاری بر زمین مانده پای اشرافیگری و نگاه غیرانقلابی در میان بوده است

 

آیت الله شب زنده دار: اگر وظایف روحانیت کنار گذاشته شود انقلاب منحرف می‌شود

 

دستورات ویژه رئیس‌جمهور برای رسیدگی فوری به سیل‌زدگان

 

آیت الله اعرافی: آیت الله مصباح یزدی بعد از علامه طباطبایی بالاترین نوآور در مباحث فلسفی بودند

 

 

 جام جم 20/10/1400
 جلسه پارلمان عراق متشنج شد
اولین جلسه پنجمین دور از پارلمان عراق با حضور 325 نماینده در صحن پارلمان و به ریاست محمود المشهدانی برگزار شد. در این جلسه اختلاف بر سر فراکسیون اکثریت بین فراکسیون‌های پارلمان عراق باعث تنش و درگیری بین نمایندگان شد که در اثر آن، رئیس سِنی پارلمان مورد ضرب و شتم قرار گرفت و حالش وخیم و به بیمارستان منتقل شد. بعد از تنش در مجلس عراق و تعطیلی موقت پارلمان، جلسه بار دیگر با ریاست «خالد الدراجی» رئیس سِنی علی البدل از سر گرفته شد و حلبوسی برای دومین بار به عنوان رئیس پارلمان عراق معرفی شد.

 

 همشهری 20/10/1400
 آغاز فصلی جدید در توسعه روابط تهران ـ عشق‌آباد
رئیس‌جمهور در دیدار با فرستاده ویژه رئیس‌جمهور ترکمنستان و وزیرامورخارجه این کشور، با بیان اینکه روابط تهران ـ عشق‌آباد در مسیر توسعه قرار گرفته‌است، گفت: مصمم هستیم گام‌های مؤثر و مفیدی در روابط و مناسبات سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی به نفع ملت‌های خود برداریم. آیت الله رئیسی دیدار دوجانبه با رئیس‌جمهور ترکمنستان در عشق‌آباد و تماس‌های تلفنی طرفین را آغاز فصل جدیدی در توسعه روابط 2کشور دانست و گفت: دراین گفت‌وگوها با اتخاذ تصمیم‌‌های مناسب، موانع موجود در توسعه همکاری‌ها ازجمله در بخش حمل‌ونقل و انرژی رفع شده و زمینه گسترش و تعمیق روابط 2کشور تسهیل شده‌است.

 

 کیهان 20/10/1400
 هرجا کاری بر زمین مانده پای اشرافیگری و نگاه غیرانقلابی در میان بوده است
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار تصویری با جمعی از قشرهای مختلف مردم قم:
ـ باید با درک وظیفه کنونی، با امید و وحدت و قدرت به سمت چشم‌انداز روشنِ آینده حرکت کنیم که در این مسیر مسئولان نیز باید با تقویت و تکمیل ابعاد مردمی، تلاش‌های مشهود خود را برای حل مشکلات گسترش دهند.
ـ حادثه ۱۹ دی ۱۳۵۶ منشأ ایجاد حرکتی سلسله‌وار در شهرهای مختلف و در نهایت پیروزی انقلاب بود که مضامین قوی و پیام‌های بزرگی برای نسل‌های آینده دارند، نباید در غبار فراموشی، کمرنگ شوند.
ـ عناصر با نفوذ ممکن است شماری از مردم را به حرکت درآورند اما به موج درآوردن اقیانوس عظیم ملت در مقابل استعمار و استکبار و دنباله‌های آنها، فقط کار عالِم و مرجع دینی است و از همین جا می‌توان راز دشمنی عمیق مستکبران را با دین، علمای دینی، علمای سیاسی، فقه سیاسی و اسلام سیاسی درک کرد.
ـ آمریکا از بُن دندان با نظام اسلامی دشمن است زیرا این نظام را برخاسته از دین و مظهر اعتقادات دینی ملت می‌داند.
ـ غیرت دینی همراه با عقلانیت و برخاسته از بصیرت است و بصیرت نیز شعبه و مظهری از عقلانیت است.
ـ امام خمینی(رضوان‌الله تعالی علیه) مظهر کامل غیرت دینیِ همراه با عقلانیت و خردمندی بودند و شاگرد شایسته امام، آیت‌الله مصباح نیز، هم در غیرت دینی در اوج بود و هم در عقلانیت یک فیلسوف به معنی واقعی کلمه بود.
ـ تروریست‌ها می‌خواستند حاج قاسم را به‌عنوان نماد حرکت عظیمی که نماینده‌اش بود از بین ببرند اما حرکت عظیم و ابراز ارادت و محبت عمومی ملت ایران و مردم کشورهای دیگر در دومین سالگرد شهادت سردار، به عنوان یک حرکت عظیم ناشی از دست قدرت خداوند، نشان داد که دستگاه محاسباتی آمریکایی‌ها حقاً و انصافاً معیوب و خراب است.
ـ غیرت دینی را حفظ کنید زیرا این غیرت دینی مردم بود که کشور را در دفاع مقدس -یعنی آن جنگ بین‌المللی که آمریکا، شوروی، ناتو و ارتجاعِ آن روز برای به زانو در آوردن انقلاب به راه‌انداخته بودند- پیروز کرد.
ـ اصول انقلاب از جمله «شکل‌گیری حکومت و جامعه بر اساس هندسه دینی»، «استقلال» و«مبارزه با فساد و بی‌عدالتی» نباید تضعیف شوند.
ـ «تسلیم نشدن در برابر دشمن مستکبر و زورگو» نیز جزو اصول انقلاب است و اینکه در مقطعی با دشمن مذاکره، صحبت و تعامل شود به معنای تسلیم شدن در مقابل آن نیست، همچنانکه تا کنون تسلیم نشده و از این پس نیز نخواهیم شد.
ـ حساسیت‌زدایی از اصول انقلاب بخشی از جنگ نرم وسیع و متنوع علیه ملت است. این تصور که اصول انقلاب برای مردم و آینده سودمند نیست خلاف واقع و بی‌انصافی محض است.
ـ در طول این ۴۳ سال هر جا پیشرفت و حرکت کرده‌ایم، محصول روحیه و مجاهدت افراد مؤمن و انقلابی بوده و هر جا کار زمین مانده، پای فرصت‌طلبی، فساد، اشرافی‌گری و نگاههای غیرانقلابی در میان است.
ـ انقلاب چاره‌ای جز ایستادگی ندارد اما نباید «اختلاف‌نظر و سلیقه» به جبهه‌گیری در مقابل یکدیگر، تضعیف امید و مخدوش شدن انسجام عمومی منجر شود.
ـ نباید اجازه داد اختلاف‌های مذهبی و درگیر کردن شیعه و سنّی در کشور اتفاق بیفتد و اوج بگیرد، همچنانکه قرن‌ها است شیعه و سنّی در کشور در کنار یکدیگر و بدون درگیری و اختلاف زندگی کرده‌اند.
ـ حالا یک کسی حرف غلطی می‌زند و یک نفر هم احساس تکلیف می‌کند اما این مسائل را نباید ادامه داد و همه باید انسجام عمومی را حفظ کنند.
ـ جوانِ امیدوار، بهتر کار و تلاش و تحقیق می‌کند البته تقویت امید فقط با حرف‌زدن نیست و مسئولان باید با کار و تلاش خود که امروز بحمدالله به آن مشغول هستند، دل جوانان را از امید لبریز کنند.
ـ با وجود مشکلات اقتصادی و معیشتی بخصوص برای طبقات ضعیف، جمهوری اسلامی دستاوردهای مهمی در بخش‌های مختلف داشته که باید برای مردم و کسانی که فقط با بیان مشکلات از این موفقیت‌ها غافل هستند، بیان شود.
ـ باید به وعده‌ها در موعِد خود عمل کرد و اگر به هر دلیلی اجرای وعده ممکن نشد، صریح و صادقانه برای مردم توضیح داد.
ـ مسئولان با همه وجود برای مردم کار کنند و با نیت خالص، کار و تلاشِ محسوسِ فعلی را گسترش دهند تا خداوند این تلاش‌ها را هرچه بیشتر پُر برکت گرداند.

 از ماکرون خواستم فشار بر ایران ادامه یابد
وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی از گفت‌وگوی تلفنی با «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه خبر داد و گفت که این گفت‌وگو درباره چالش‌های منطقه‌ای، گفت‌وگوهای هسته‌ای، درخواست اسرائیل برای فشار بر ایران و روابط اسرائیل و اتحادیه اروپا بوده است. یائیر لاپید گفت: «رئیس‌جمهور ماکرون تعهد خود به امنیت اسرائیل را تکرار کرده و بر اهمیت روابط گرم میان اسرائیل و فرانسه تأکید کرد.»

 حمله گروه‌های مسلح به 8روستا در نیجریه و قتل‌عام 200نفر
به گفته ساکنان ایالتی در نیجریه، تروریست‌ها و اشرار مسلح برای گرفتن انتقام حملات هوایی ارتش به مخفیگاه‌های خود با حمله به 8 روستا، حداقل ۲۰۰ نفر را به قتل رساندند. با اینکه مسئولان ایالت «زامفارا» در نیجریه ادعا می‌کنند که در جریان این حملات انتقام جویانه ۵۸ نفر کشته شده‌اند، اما ساکنان این مناطق تعداد قربانیان را حتی بیش از ۲۰۰ نفر تخمین می‌زنند.

 

 شرق 20/10/1400
 مردم نگران افزایش درآمد مالیاتی نباشند
وزیر امور اقتصاد و دارایی با تأکید بر اینکه سیاست دولت کاهش فرار مالیاتی است، گفت: افزایش درآمدهای مالیاتی که در لایحه بودجه سال آینده دیده شده، متکی بر کاهش فرار مالیاتی است، نه افزایش فشار و بار مالیاتی بر مؤدیانی که مالیات خود را به‌صورت شفاف پرداخت می‌کنند. این افراد نباید نگران افزایش مالیات باشند. خاندوزی در ادامه با اشاره به رونمایی از خودپرداز ارزی و کارت ارزی و ریالی بانک ملی گفت: ما از هر ابزاری که بتواند به کاهش تقاضای اسکناس ارز کمک کند، استقبال می‌کنیم.

 

 ایران 20/10/1400
 دستورات ویژه رئیس جمهور برای رسیدگی فوری به سیل‌زدگان
رئیس جمهور در جلسه هیأت دولت که به‌صورت کامل به گزارش‌دهی و اخذ تصمیم برای رفع مشکل سیل‌زدگان کشور اختصاص داشت، پس از ارائه گزارش مفصلی از وضعیت ۴ استان سیل‌زده کشور از سوی وزرا و استانداران، گفت: باید به شکلی برنامه‌ریزی و اقدام شود که خسارات وارده به مردم در زمینه مسکن، شغل و لوازم ضروری زندگی آنها بسرعت جبران و تأمین گردد و علاوه بر مبلغ 200 میلیارد تومان که همین امروز به عنوان تنخواه به استان‌های سیل‌زده پرداخت می‌شود، رئیس سازمان برنامه و بودجه منابع لازم برای رفع نیازهای ضروری و فوری سیلزدگان را محاسبه و تأمین نمایند. آیت‌الله رئیسی همچنین با اشاره به سالروز شهادت جمعی از هموطنان‌مان در حادثه پرواز شماره ۷۵۲ اوکراین، از مسئولان ذیربط در دولت خواست که پیگیری‌های لازم برای رسیدگی به حقوق قانونی خانواده‌های آنان و رسیدگی به درخواست‌هایشان صورت پذیرد.

کلیات لایحه‌ بودجه 1401 در صحن علنی مجلس تصویب ‌شد
نشست علنی دیروز مجلس با بحث موافقان و مخالفان و دفاعیات رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه از لایحه بودجه 1401 همراه بود و در نهایت کلیات لایحه بودجه با 174 رأی موافق، 76 رأی مخالف و 6 رأی ممتنع از مجموع 261 نماینده حاضر در صحن علنی مجلس به تصویب رسید. نمایندگان مخالف، نسبت به تبعات تورمی حذف ارز 4200، افزایش چشمگیر مالیات ها در لایحه بودجه و افزایش حقوق ها کمتر از تورم انتقاد داشتند و موافقان آغاز اصلاحات ساختاری در بودجه، افزایش اختیارات استان ها، تبعات سیاسی مخالفت با بودجه و در نهایت شجاعت دولت در جراحی ارز 4200 را به عنوان برگ های برنده لایحه بودجه 1400 مطرح کردند.

 

 جمهوری اسلامی 20/10/1400
 ادعای "رای الیوم" درباره مذاکرات وین ساختگی است
یک منبع نزدیک به تیم مذاکره‌کننده ایران گزارش "رای الیوم" درباره مذاکرات وین را تکذیب کرد و گفت: گزارش و ادعای رای الیوم، غلط و ساختگی است. این روزنامه گفته بود که "توافق در وین در واقع تکمیل شده و موانعی که در مسیر مذاکرات طی دورهای قبلی وجود داشت، برداشته شده است." در گزارش این روزنامه آمده بود: این دور از مذاکره به توافقی موقت و دو ساله ختم شده تا مرحله آزمایش و اعتمادسازی باشد و به موجب آن آمریکا تمامی تحریم‌های وضع شده در دوره رئیس‌‍‌جمهور سابق "دونالد ترامپ" را لغو کند.

 «سلام زواوی» سفیر فلسطین در ایران شد
منابع خبری گزارش دادند، سلام زواوی با ادای سوگند مقابل محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان رسما سفیر دولت فلسطین در ایران شده‌ است. سلام زواوی سومین سفیر فلسطین بعد از انقلاب اسلامی در ایران است و پیش از او هانی الحسن و پدر سلام، صلاح الزواوی سفیر دولت فلسطین در ایران بودند. پیش‌تر صلاح زواوی پس از دیدار با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با سمت سفیری خداحافظی کرده بود.

 

 وطن امروز 20/10/1400
 توضیح درباره فعالیت سفارت افغانستان در تهران
خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه با رد برخی مطالب مطرح‌شده درباره فعالیت‌های آینده سفارت افغانستان در تهران اظهار داشت: فعالیت‌های دیپلماتیک سفارت افغانستان در تهران همانند تمام سفارتخانه‌های خارجی در چارچوب اصول و قواعد تعریف شده کنوانسیون ۱۹۶۱ وین درباره روابط دیپلماتیک قرار دارد و هیچ‌گونه تغییر و تحولی خارج از آن ممکن نیست.

 انتقام سخت حق متقابل جمهوری اسلامی است
کدخدایی رئیس پژوهشکده شورای نگهبان در نشست تخصصی مدافعان حقیقی حقوق بشر با موضوع بررسی ابعاد حقوقی، منطقه‌ای و بین‌المللی ترور شهید قاسم سلیمانی تاکید کرد: نباید پاسخ این جنایت به اقدامات حقوقی محدود شود و به فرمایش مقام معظم رهبری باید انتقام سخت گرفته شود و انتقام سخت در جای خودش به عنوان یک حق متقابل برای جمهوری اسلامی ایران و مردم منطقه محفوظ است که هرگاه فرصتش فراهم شود این کار انجام می‌شود.

 صنعت فضایی در دولت روحانی یتیم بود
شهرابی مدیرعامل کنسرسیوم شرکت‌های خصوصی فضایی در همایش «دولت سیزدهم و صنعت فضایی» در دانشگاه تهران گفت: ما چند تجربه بزرگ از نظر ساختاری در صنعت فضایی داریم. تجربه اول، تصویب برنامه اول بود که مثبت‌ترین اتفاق این صنعت بود. تجربه دوم این بود که سازمان متمرکز و واحدی به نام سازمان فضایی بزرگ تشکیل دادیم که چون خیلی ناپخته بود، بد‌ترین اتفاق صنعت فضایی را رقم زد و برنامه‌های اول را هم تحت‌الشعاع قرار داد. تجربه سوم، تشکیل ‌نشدن شورای عالی فضایی در دولت آقای روحانی بود که از روی عمد انجام نشد و به عبارتی دوران یتیمی صنعت فضایی بود.

 

 جوان 20/10/1400
 سپاه تا رفع کامل خسارت‌های سیل در کنار مردم است
فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به همراه دریادار پاسدار علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه در بازدید سرزده از مناطق سیل زده میناب، چابهار و کنارک از نزدیک در جریان روند اقدامات و فعالیت‌ها در امدادرسانی به هموطنان سیل‌زده قرار گرفت. سرلشکر سلامی در این بازدید با بیان اینکه همه امکانات سپاه برای بازسازی، ترمیم، مرمت و تجهیز ضروریات خانه‌های سیل‌زدگان بسیج می‌شود، گفت: سپاه همراه و همیار مردم است و تا رفع کامل خسارت‌های سیل در کنار مردم سیل‌زده خواهد ایستاد و تا بهبود شرایط و رفع مشکلات ناشی از سیل، این مناطق را ترک نخواهد کرد.

 دشمنان دست از پا خطا كنند پاسخي كوبنده دريافت مي‌كنند
مشاور فرمانده كل سپاه گفت: رزمايش پيامبر اعظم(صلی‌الله علیه و آله) سپاه، جلوه‌اي از قدرت دفاعي و امنيتي كشور است و از طرفي نقش مهم سپاه پاسداران در ايجاد بازدارندگي براي جمهوري اسلامي ايران در برابر تهديدات و توطئه‌هاي دشمن و مزدورانش در منطقه را نشان مي‌دهد. سردار عروج با بيان پيام اقتدار دفاعي و امنيتي ايران خطاب به دشمنان تأكيد كرد: دست از پا خطا كنيد، پاسخي كوبنده دريافت مي‌كنيد.

 

 آفتاب یزد 20/10/1400
 آزاد شدن تجارت ایران با روسیه سرعت می‌گیرد
رئیس سازمان توسعه تجارت با تاکید بر لزوم افزایش سطح همکاری‌ها میان ایران و اوراسیا، از لزوم تسریع در پیگیری امضای موافقتنامه تجارت آزاد میان دو طرف سخن گفته است. پیمان‌پاک با اشاره به زمینه‌های توسعه تجارت با اوراسیا به عنوان یک بازار دارای پتانسیل بالا برای کشورمان، خواهان همکاری همه دستگاه‌ها به ویژه وزارت جهاد کشاورزی به دلیل اینکه عمده صادرات ایران در این بخش به اوراسیا انجام می‌شود، شد.

 

 رسالت 20/10/1400
 محرومیت‌زدایی، تولید و اشتغال دغدغه‌ اصلی مجلس در بودجه ۱۴۰۱ است
رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه محرومیت‌زدایی، تولید و اشتغال از دغدغه‌های مجلس است، گفت: اولویت مجلس در بحث رویکرد جبرانی در کالاهای اساسی، سیاست پلکانی است. قالیباف پس از رأی موافق نمایندگان به کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۱، ضمن تشکر از اظهارات نمایندگان موافق و مخالف و دولت درباره کلیات لایحه بودجه، گفت: بدون شک سند بودجه، سندی برای زندگی مردم و دولت است، لذا مردم باید بدانند که در کلیات بودجه به‌ویژه بحث ارز ترجیحی و در رابطه با معیشت به‌خصوص کالاهای اساسی، حتما سیاست‌های جبرانی که در قالب ارز بوده را به‌صورت مستقیم در کالاهای اساسی، پیش‌بینی می‌شود تا در زندگی مردم تأثیری نداشته باشد و حتما آن را جبران خواهیم کرد.

 

 مردم سالاری 20/10/1400
 گفت‌وگوی وزرای خارجه ایران و هند
امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان در تماس تلفنی سوبرامانیام جایشانکارا وزیر امور خارجه هند در خصوص مهم ترین مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی گفت وگو و تبادل نظر کرد. امیرعبداللهیان در این گفت‌وگو در خصوص مذاکرات لغو تحریم‌ها در وین با تاکید بر اینکه مذاکرات در مسیر درست جریان دارد، اظهار داشت: ما با حسن نیت، اراده لازم برای رسیدن به توافق خوب را داریم و اگر طرف غربی هم این حسن نیت و اراده را داشته باشد، می‌توانیم به توافق خوب برسیم. وزیر امور خارجه هند نیز ضمن ابراز خرسندی از سفر آتی وزیر امور خارجه کشورمان به هند، این سفر را یک فرصت بسیار خوب برای توسعه همکاری‌های دوجانبه عنوان کرد.

 بحران موشکی عربستان
روزنامه فایننشال تایمز به نقل از منابعی که آنها را بلند پایه خوانده است، اعلام کرد عربستان سعودی درخواستی را از چند کشور عرب حوزه خلیج فارس کرده است تا به ریاض برای تجهیز بیشتر زرادخانه موشکی‌اش به پاتریوت کمک کنند. طبق این گزارش، دلیل این درخواست عربستان افزایش حملات انصارالله یمن به مواضع نظامی‌در عمق خاک عربستان است. این روزنامه به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی که نامش را فاش نکرده است، نوشت: این یک موضوع فوری است.

 

 آرمان 20/10/1400
 گفت‌وگوها با تهران مثبت بود
«امیرخان متقی» وزیر خارجه دولت موقت طالبان سفر خود به تهران را مثبت ارزیابی کرد و به رادیو تلویزیون ملی افغانستان گفت: «دیدارهای مثبتی با طرف ایرانی در زمینه تجارت، نفت، ترانزیت، سیاسی و امنیتی داشتیم. هدف ما برقراری روابط خوب با منطقه و به ویژه با کشورهای همسایه است».

 

 قدس 20/10/1400
 مشکلات معیشتی کارکنان دستگاه قضا حل می‌شود
معاون اول قوه قضائیه ضمن ابراز تأسف از تصویب نشدن طرح فوق‌العاده خاص کارکنان قوه قضائیه از تلاش رئیس دستگاه قضا و موافقت دولت برای جبران مشکلات معیشتی کارکنان در سال جاری خبر داد. حجت‌الاسلام مصدق گفت: با پیگیری‌های رئیس قوه، هماهنگی با دولت انجام شد و رئیس جمهور قول مساعد دادند این موضوع جبران شود.

 

 خراسان 20/10/1400
 احتمال عزیمت زمینی زوار به عتبات عالیات از ماه رجب
رئیس سازمان حج و زیارت گفت: اعزام زائران به سوریه در شرایط فعلی با توجه به محدودیت‌های امنیتی فقط به صورت هوایی انجام می‌شود. رشیدیان گفت: در موضوع اعزام زمینی زائران به عتبات عالیات عراق، مذاکراتی با مسئولان دولت عراق داشتیم که امید است از ابتدای ماه رجب سفر‌های زمینی به عتبات عالیات را نیز راه‌اندازی کنیم. وی درباره آمادگی سازمان حج و زیارت برای شروع سفرهای حج گفت: اعزام زائران به حج و عمره، با توجه به درنظر گرفتن احتمالات مختلف به چگونگی توافق با کشور عربستان بستگی دارد.

 

 اعتماد 20/10/1400
 پيگير پرونده سانحه هواپيماي اوكرايني هستيم
رييس بنياد شهيد در همايش بزرگداشت شهداي سانحه هواپيماي اوكرايني گفت: اين لكنتي كه در زبان ماست ناشي از شرمندگي است. ما مستقيما در اين اتفاق نقشي نداشتيم، اما اين شرمندگي ناشي از حادثه‌اي است كه در سيستمي اتفاق افتاده كه ما جزيي از مسوولان آن هستيم. قاضي‌زاده هاشمي با اشاره به گلايه خانواده شهدا ادامه داد: در سال‌هاي گذشته اقداماتي انجام شده اما ما به نمايندگي از دولت تيم‌هايي را در بنياد و وزارت راه تشكيل داديم و پيگير اين پرونده هستيم. ما تلاش مي‌كنيم هم اقدامات را انجام دهيم و هم با پيگيري درست پرونده مانع از پايمال شدن حق مظلوم شويم.

 

 اطلاعات 20/10/1400
 دیدار سرپرست وزارت خارجه طالبان با امیرعبداللهیان
‌مولوی امیرخان متقی سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان و هیأت همراه که به تهران سفر کرده‌اند، با حضور در محل وزارت امور خارجه با وزیرخارجه ایران دیدار و گفتگو کردند. در این نشست هیأت افغانستانی گزارشی درباره روند مقابله با داعش و سایر گروه‌های تروریستی و همچنین سیاست‌های مرتبط با مقابله با تولید و قاچاق مواد مخدر در افغانستان در دولت جدید این کشور ارائه کرد. در این ملاقات همچنین در مورد حقآبه ایران از رودخانه هیرمند صحبت شد که طرف افغان اعلام کرد که به زودی مباحث مرتبط را حل خواهند کرد.

 بازگشت آرامش به قزاقستان
وزارت کشور قزاقستان اعلام کرد که اوضاع در سراسر این کشور پس از ناآرامی‌های اخیر به ثبات رسیده است. «یرلان تورگومبایف» سرپرست وزارت کشور قزاقستان در بیانیه‌ای اعلام کرد که اوضاع در تمامی نقاط این کشور آرام و وضعیت در کل مناطق کشور تثبیت شده است. وی افزود: عملیات ضد تروریستی برای برقراری نظم و امنیت در کشور ادامه دارد.

 

 شهروند 20/10/1400
 از نظر ذخایر واکسن هیچ مشکلی نداریم
معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به اینکه از نظر ذخایر واکسن هیچ مشکلی نداریم، گفت: «تعداد مراکز واکسیناسیون دوبرابر شده است.» حیدری با بیان اینکه از واکسن‌های داخلی به اندازه کافی موجود است، گفت: «کسانی که برکت و پاستور و حتی سینوفارم زده‌اند و تزریق نوبت سوم‌شان فرا رسیده است، مشکلی برای تامین واکسن وجود ندارد و از نظر ذخایر واکسن تامین هستیم.»

اخبار خبرگزاری ها و سایت‌های خبری:


اگر وظایف روحانیت کنار گذاشته شود انقلاب منحرف می‌شود
حوزه/ آیت الله شب زنده دار، در جمع طلاب مدرسه علمیه منصوریه شیراز با تاکید بر اینکه کار روحانیت به آشنایی پیوسته با کتاب و علوم است، اظهار کرد: جدیت در کار و اینکه پیوسته دنبال فهم مطلب باشیم بسیار مهم است، همچنین علاقه مندی نیز به انسان کمک می‌کند؛ اگر انسان متعلق علاقه مندی را معنویت قرار دهد قطعاً تأثیر ویژه ای خواهد داشت، لذا نباید بگذاریم مزیت حوزه‌های علمیه تشیع که درخشندگی خاصی در علم داشته از بین برود. عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: برای خدمات و وظایف مهمی که بر دوش روحانیت است نمی‌توان آنها را کنار گذاشت و اگر این گونه شود انقلاب از آن هدف اصلی منحرف خواهد شد.

آیت الله مصباح یزدی بعد از علامه طباطبایی بالاترین نوآور در مباحث فلسفی بودند
حوزه/ آیت الله اعرافی در دیدار اعضای «کانون فرهنگی تبلیغی تمدن نوین و مجری «طرح مطالعاتی آثار آیت الله مصباح یزدی» گفت: بنده از کسانی بودم که با مرحوم آیت الله مصباح یزدی نزدیک و در موضوعاتی همچون تعلیقه نهایه بحث علمی داشته و به نوعی مأنوس علمی بودم. این مربوط به سال ۶۰ است حتی قبل از انقلاب ایشان جلساتی داشتند که من در آن‌ها شرکت می‌کردم اما از سال ۱۳۶۰ در یک تعامل کاری قرار گرفتیم. تمام آرای جدید فلسفی ایشان که مهم و بنیادین است را مرور کردم و با حضرت آیت الله جوادی بحث کرده‌ام. مدیر حوزه های علمیه در ادامه افزود: نوآوری آیت الله مصباح یزدی در مباحث فلسفی از بزرگانی چون شهید مطهری بیشتر بوده و در هر موضوعی همچون کلام، فلسفه و تفسیر قلم می‌زد، عمیق و نوآورانه این کار انجام می‌داد و شاید بتوان بعد از علامه طباطبایی، ایشان را نام برد که به صورت عمقی این کارها را انجام می‌داد.

تا سال ۲۰۲۵ دموکراسی آمریکایی سقوط می کند
مهر/ همزمان با سالگرد شورش علیه کنگره آمریکا کارشناسان مختلفی نسبت به سقوط نظام سیاسی در این کشور هشدار داده اند.پایگاه خبری سی. ان. ان در گزارشی به نگرانی مجامع مختلف کارشناسی کانادا از زوال و سقوط دموکراسی آمریکایی پرداخته است دراین گزارش با اشاره به کتاب جدید نویسنده کانادایی استفن مار که با عنوان "جنگ داخلی بعدی: ماموریت‌هایی از آینده آمریکا" است. نشان می‌دهد که قطب بندی سیاسی در آمریکا چقدر خطرناک شده است همچنین چندی قبل «گلوبال پست» در مقاله ای نوشت که با شروع هشدار مشابه هومر-دیکسون می‌نویسد: «تا سال ۲۰۲۵، دموکراسی آمریکایی ممکن است سقوط کند و باعث بی ثباتی شدید سیاسی داخلی، از جمله خشونت مدنی گسترده شود». هومر-دیکسون صراحتاً به هموطنان خود هشدار می‌دهد: «طوفان وحشتناکی از جنوب می‌آید و کانادا به طرز غم‌انگیزی آماده نیست.»

 

داعش همچنان تهدیدی علیه اروپا و خاورمیانه است
ایسنا/ رئیس اقلیم کردستان عراق روز یکشنبه در اربیل از «کریستین لامبرشت» وزیر دفاع آلمان استقبال و در سخنان خود تاکید کرد که جنگ با داعش همچنان پایان نگرفته و تروریسم در منطقه، خطر و تهدیدی علیه امنیت و ثبات در اروپا و خاورمیانه محسوب می‌شود. نیچروان بارزانی همچنین تاکید کرد که تهدیدات داعش همچنان تمام نشده است و از بین بردن تروریسم تنها با ابزار نظامی صورت نمی‌گیرد بلکه نیازمند اقدامات سیاسی نیز می باشد. وزیر دفاع آلمان هم با تاکید مجدد بر ادامه حمایت آلمان از عراق و اقلیم کردستان عراق، نسبت به آینده همکاری مشترک با عراق و اقلیم کردستان ابراز خوش بینی و از نقش نیروهای پیشمرگه تشکر و در مقابله و شکست داعش قدردانی کرد.

واکنش کاخ سفید به اعمال تحریم ایران علیه چند شخص آمریکایی
ایسنا / مشاور امنیت ملی آمریکا در بیانیه ای با اشاره به تحریم هایی که ایران علیه ۵۱ شخص آمریکایی اعمال کرده مدعی دخالت آن چه شبه نظامیان نیابتی ایران در حمله به نظامیان آمریکایی در خاورمیانه می‌خواند، شد سالیوان ادامه داد: اشتباه نکنید؛ آمریکا از شهروندانش حفاظت و از آن ها دفاع خواهد کرد. این شامل کسانی می شود که در حال حاضر به آمریکا خدمت می کنند یا قبلا روی کار بوده و خدمت کرده اند. وی در این راستا ادامه داد: ما آمریکایی ها اختلافات خودمان را بر سر مسائل سیاسی داریم. بر سر سیاستمان در قبال ایران اختلاف داریم. اما در عزم‌مان در قبال تهدیدها و تحریکات متحدیم. ما در دفاع از مردم‌مان متحدیم. با متحدان و شرکایمان همکاری خواهیم کرد تا از هرگونه حمله ایران جلوگیری کرده و به آن پاسخ دهیم.وی در ادامه گفت: اگر ایران به هر یک از شهروندان ما حمله کند، از جمله هر یک از این ۵۱ نفری که دیروز از آن ها نام برده شده، با عواقب سختی رو به رو خواهد شد!

مجلس برای حذف رانت عظیم ارزی با دولت همراه است
ایرنا/ رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: دولت اراده کرده است که رانت عظیم ارزی ۴۲۰۰ تومانی را حذف کند و مجلس هم با دولت همراه است.وحید جلال‌زاده در ادامه اظهار کرد: ‌همه اقتصاددانان و کارگزاران اقتصادی بر این موضوع که ارز ترجیحی تولید رانت و فساد می‌کند متفق‌القول هستند و کسی نسبت به این موضوع شک ندارد.وی افزود: دولت و مجلس در حال مشورت و رایزنی با جامعه نخبگان کشور در مورد نحوه اجرای این قانون برای کاهش آسیب به بدنه جامعه هستند.جلال‌زاده عنوان کرد: در حال حاضر در مجلس، دولت و دانشگاه‌ها بحث بر این است که حذف ارز ترجیحی چه پیامدهایی در اقتصاد کشور دارد. به‌دنبال راهکارهایی هستیم که تبعات حذف ارز ترجیحی بر اقتصاد کشور را کاهش دهد.

ناتو برای درگیری با مسکو در اروپا آماده است
ایرنا/ ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو به مسکو هشدار داد که در صورت شکست مذاکرات روسیه با ناتو، این ائتلاف نظامی برای یک نبرد جدید کاملا مسلحانه در اروپا آماده است.استولتنبرگ در آستانه مذاکرات روسیه با ناتو به روزنامه فایننشال تایمز گفت که مسکو همزمان با هفته فشرده دیپلماسی با هدف گفت و گو در مورد تنش بین روسیه و اوکراین، پوشش خصمانه خود را کنار بگذارد و با غرب همکاری کند در غیر اینصورت با اتحاد نیروی دریایی که برای نبرد آماده شده، روبه رو شود.اظهارات دبیر کل ناتو پیش از آمادگی غرب برای گفت‌وگو با مسکو در مورد کاهش ابعاد تمرینات نیروی دریایی ناتو، مدیریت تسلیحات و تعهد به عدم استقرار موشک‌های آمریکا در اوکراین، مطرح می‌شود.

التماس امارات برای آزادی فوری کشتی «روابی»
باشگاه خبرنگاران / نماینده امارات در سازمان ملل در نامه‌ای به شورای امنیت مدعی شد کشتی روابی حامل کمک‌های پزشکی بوده و آزادی فوری آن را خواستار شد. در این نامه، امارات ادعا کرده که ارتش دولت نجات ملی یمن پیش از این حداقل ۱۳ کشتی تجاری را با قایق‌ها و مین‌های مملو از مواد منفجره هدف قرار داده و دست کم سه کشتی را در دریای سرخ ربوده است. کشتی روابی در شب ۳ ژانویه (۱۳ دی) در ۲۵ مایلی غرب بنادر سلیف و حدیده یمن به دست نیروهای مسلح یمن متوقف شد. نیرو‌های یمنی با پخش کردن ویدئو و تصاویری نشان دادند که کشتی روابی حامل تجهیزات و مهمات نظامی بوده و قصد انجام اقدامات خصمانه در خاک یمن را داشته و بدون مجوز وارد آب‌های یمن شده است.

شهروندان آمریکا نگران آشوب احتمالی در انتخابات ۲۰۲۴ هستند
ایرنا/ بر اساس نظر سنجی دانشگاه ماساچوست ۶۲ درصد از شهروندان ایالات متحده نگران آشوب احتمالی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ هستند.
به گزارش تارنمای نشریه نیوزویک، ۳ نفر از ۵ شهروند آمریکایی بر اساس یک نظر سنجی جدید دانشگاه ماساچوست نسبت به بروز خشونت در انتخابات ریاست جمهوری بعدی نگران هستند.این نظر سنجی در حالی منتشر می‌شود که سه ژنرال پیشین ارتش آمریکا درباره خطر "جنگ داخلی" در آن زمان ابراز نگرانی کردند هرچند برخی کارشناسان چنین هشدارهایی را جدی نگرفتند. همچنین به تازگی ایالات متحده نخستین سالگرد حمله شورشیان طرفدار دونالد ترامپ رییس جمهوری پیشین به کنگره در روز ۶ ژانویه را پشت سر گذاشته است.طبق نظرسنجی انجام گرفته، ۴۶ درصد از دموکرات‌ها «بسیار نگران» هستند در حالیکه ۳۴ درصد دیگر «تا حدودی نگران» نسبت به هرج و مرج در انتخابات بعدی هستند. تنها ۱۳ درصد از مردم جواب «خیلی نگران نیستند» و ۷ درصد هم «اصلا نگران نیستند» را انتخاب کردند.

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom