Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز60
دیروز1310
در هفته6866
در ماه31906
مجموع2174917

بازدید کنندگان برخط

15
Online

آیت‌الله‌العظمی سبحانی: پایان‌نامه‌های دانشجویی به سمت کاربردی شدن هدایت شوند

 

آیت الله العظمی جوادی آملی: دانشجویان طوری تربیت شوند که به جای فکر مهاجرت، دیگران را جذب کنند

 

آیت الله حسینی بوشهری: مقاومت مردم ایران دشمنان را مایوس کرده است

 

آیت الله رجبی: ادامه مذاکرات به معنای افتخار به «برجام» نیست

 

فرمانده کل سپاه: اگر دشمنان دست از پا خطا کنند، دستانشان را قطع خواهیم کرد

 

 جام جم 4/10/1400
 خطر شیوع انفجاری امیکرون
رئیس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه علوم‌پزشکی شهید ‌بهشتی با اشاره به خطر افزایش تصاعدی و انفجاری کرونا با سویه امیکرون‌ گفت: واریانت جدید امیکرون را به دلیل خصوصیاتی که دارد، باید بسیار جدی گرفت. ناجی افزود: از نظر میزان انتقال و سرعت شیوع حتی اگر بخواهیم امیکرون را با دلتا که انتقال‌پذیرترین واریانتی بود که شناسایی شد، مقایسه کنیم، می‌بینیم که میزان انتقال و سرعت شیوع امیکرون از دلتا هم بیشتر است.

 

 همشهری 4/10/1400
 ایران و روسیه؛ آماده امضای سند راهبردی ۲۰ساله
شبکه تلویزیونی «زویوزدا» متعلق به وزارت دفاع روسیه در برنامه‌ای مستند، به تاریخچه روابط ایران و روسیه معاصر در 3دهه اخیر و آغاز همکاری‌های 2 کشور پس از فروپاشی اتحاد جماهیرشوروی پرداخت و در این رابطه اهمیت سند راهبردی ایران و روسیه را تشریح کرد؛ سندی که به ادعای این مستند، قرار است در سفر آتی سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری اسلامی ایران به روسیه، امضا شود. در این برنامه مستند تأکید شده ‌است: «درحال‌حاضر ایران و روسیه برای امضای سند راهبردی جدید ۲۰ساله آماده می‌شوند و یکی از مواد اصلی موافقتنامه جدید 2 کشور، همکاری‌های نظامی و فنی- نظامی است.»

 

 کیهان 4/10/1400
 هشتاد درصد مطالبات ایران در پیش‌نویس وین لحاظ شده است
یک منبع اروپایی که خواست نامش فاش نشود، گفت: از ابتدا قرار بود مذاکرات وین بر اساس پیش‌نویس ۶ دور قبلی پیش برود. تیم مذاکره‌کننده جدید ایران در دور جدید مذاکرات که از ۲۹ نوامبر در وین شروع شد، دو متن پیشنهادی مکتوب را ارائه کرد. وی ادامه داد: طرف ایرانی تاکید داشت که پیشنهاداتشان بر اساس پیش‌نویس وین ۶ بوده، اما حاوی اصلاحات و نکات جدیدی است که پس از گفت‌وگوهای فشرده بین ما و هیات ایرانی نهایتاً طرفین توانستند به سند و دستور کار مشترکی دست یابند که در آن ۸۰ درصد مطالبات ایران نیز لحاظ شده است.

 عربستان برای ۳ دیپلمات ایرانی روادید صادر کرد
شبکه سی‌ان‌ان آمریکا روز جمعه گزارش داد که عربستان به سه دیپلمات ایرانی روادید اعطا کرده است. دیپلمات‌های ایرانی به عنوان نماینده ایران در سازمان همکاری اسلامی به جده خواهند رفت. سی‌ان‌ان به نقل از یک مسئول عربستانی گزارش داد که اعطای روادید به دیپلمات‌های ایرانی، یک رویه معمول است زیرا ایران عضو سازمان همکاری اسلامی است.

 اسرائیل با اعتراف رسمی به همکاری در ترور سردار سلیمانی درهای جهنم را به روی خود گشود
روزنامه الکترونیکی رأی‌الیوم با انتشار یادداشتی درخصوص راز اصلی اعتراف رسمی تل‌آویو به همکاری در عملیات ترور فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، با اشاره به پیامدهای خطرناک این اعتراف، نوشت: «دستگاه اطلاعاتی اسرائیل با [اعتراف] به دست داشتن در ترور سلیمانی و همرزمش المهندس در نزدیکی فرودگاه بغداد، با آتش بازی کرد و در و پنجره‌های جهنم را به روی خود گشود و همان‌طور که بزرگترین بازنده جنگ ترور علیه گروه‌های مقاومت فلسطین در دهه‌های هفتاد و هشتاد قرن گذشته بود، با برافروختن بیشتر شعله جنگ ترورها علیه محور مقاومت و بازوهای نظامی ضربتی در لبنان، یمن، عراق و نوار غزه، با باخت بزرگتری مواجه خواهد شد. ناگفته نماند خود ایران دارای سرویس‌های اطلاعاتی باتجربه‌ای در این عرصه است و همه چیز در زمان خود روی خواهد داد. خداوند بهتر می‌داند.»

 

 شرق 4/10/1400
 اگر دشمنان دست از پا خطا کنند، دستانشان را قطع خواهیم کرد
فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حاشیه برگزاری مرحله نهایی رزمایش مشترک پیامبر اعظم ۱۷ سپاه، تصریح کرد: پیام این رزمایش هشدار جدی، واقعی و میدانی به تهدید‌های مقام‌های رژیم صهیونیستی است که مراقب اشتباهات و خطاهای خود باشند و اگر دست از پا خطا کنند، دستانشان را قطع خواهیم کرد. سرلشکر سلامی فاصله بین عملیات واقعی و رزمایش موشکی سپاه را تنها در تغییر زوایای پرتاب موشک دانست و اظهار کرد: بنابراین دشمنان باید مراقب حرف‌ها و صحبت‌هایشان باشند. وی در ادامه آزمایش سامانه‌های موشکی دقیق و به‌روزترشده نیروی هوا‌فضای سپاه و پرتاب‌های هم‌زمان از نقاط متعدد به سوی یک هدف واقعی شبیه‌سازی‌شده را از اهداف این رزمایش برشمرد و گفت: این رزمایش ترکیبی از حرکت پهپاد‌های تهاجمی و موشک‌های بالستیک نقطه‌زنی بود که امروز توانست اهداف نزدیک به واقعیت ما را به شکل صددرصد محقق کند.

 

 ایران 4/10/1400
 نتیجه مقاومت، شکست امریکایی‌ها است
رئیس‌جمهور در دیدار «فؤاد حسین» وزیر امور خارجه عراق با تأکید بر اینکه اعتراضات به انتخابات و فرایند رسیدگی به آنها باید در فرایندهای قانونی انجام شود، بروز هرگونه ناامنی در عراق را به مثابه ناامنی در کشور خودمان دانست و تأکید کرد که سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران حمایت از ثبات در عراق و اقتدار دولت این کشور است. آیت‌الله رئیسی با اشاره به خروج نیروهای نظامی امریکایی از این کشور، تصریح کرد: این موفقیت ناشی از مقاومت ملت و مسئولان عراق است وگرنه امریکایی‌ها هر جا ورود نظامی کرده‌اند، خارج نشده‌اند، مگر در مواردی که با مقاومت ملت‌ها مواجه شده‌اند.

 حق ایران برای انتقام از اقدامات اسرائیل محفوظ است
روزنامه «اکسپرس تریبیون» پاکستان اعتراف رژیم صهیونیستی به دست داشتن در ترور سردار قاسم سلیمانی فرمانده شهید سپاه قدس را بیانگر تبانی واشنگتن و تل‌آویو برای جنگ افروزی در جهان تعبیر کرد و نوشت: اعتراف اخیر صهیونیست‌ها به همدستی در ترور سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی به‌معنای کیفرخواست اسرائیل است و در طرف دیگر، ایران از حق مشروع و کامل برای انتقام از اسرائیل برخوردار است.

 ممانعت انگلیسی‌ها از ساخت یادبود سردار سلیمانی در فرودگاه بغداد
منابع عراقی خبر دادند که شرکت مجری طرح ساخت بنای یادبود برای شهید حاج «قاسم سلیمانی» و شهید «ابومهدی المهندس» در فرودگاه بغداد از تعویق ساخت این یادواره خبر داده است. شرکت مجری طرح در این خصوص گفته است: «ما از حضور یک سری شرکت خارجی در محل که مانع اجرای دستور و [مفاد] سند قانونی شدند، غافلگیر شدیم». طبق این گزارش، شرکت مذکور خبر داده است که حین حضور در محل برای اجرای طرح به‌رغم آن‌که تمام مجوزهای رسمی لازم برای ساخت یادواره را در اختیار داشته است، گروهی انگلیسی وابسته به شرکت «G4S» و گروهی دیگر وابسته به چند شرکت امریکایی از آنها خواسته‌اند که فوراً محل را ترک کنند.

 

 وطن امروز 4/10/1400
 آمادگی دستگاه قضا برای کاستن از مشکلات حقوقی و قضایی ایتام و خانواده‌های آنها
رئیس قوه‌قضائیه از آمادگی دستگاه قضا برای همکاری با موسسات خیریه، ایتام و خانواده‌های‌شان در راستای کاستن از مشکلات حقوقی و قضایی آنها خبر داد و خواستار طراحی و تدوین سازوکاری مشخص برای این موضوع شد. حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای با بیان اینکه اگر قانون در رابطه با ارائه خدمات قضایی به ایتام و خانواده‌های آنها نیازمند اصلاح است، حتما باید این اصلاحات در قانون صورت بگیرد، اظهار کرد: قوه‌ قضائیه آمادگی‌ دارد برخی امور هم‌سنخ درباره ایتام و خانواده‌های‌شان را به شعب خاص واگذار کند.

 نظام بودجه‌ای و بانکی غلط ریشه مشکلات امروز است
خطیب موقت نماز جمعه تهران گفت: ناکارآمدی امروز اقتصاد کشور به ۲ اصل مهم برمی‌گردد؛ فقدان نظام مالی و بودجه‌ای صحیح و فقدان نظام بانکی کارآمد. حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد در خطبه‌های نماز جمعه گفت: با اینکه در ۴ دهه، نظام اسلامی در حوزه توسعه منابع انسانی، رشد علمی، دستیابی به فناوری‌های نوین و کاهش معنادار فاصله علم با تبدیل دانش به فناوری، خلق امنیت و قدرت دفاعی و ارتقای وحدت ملی و زیرساخت‌های اقتصادی برای توسعه قدم‌های بلندی برداشته اما شاخص‌های کلان اقتصادی مانند تورم، درآمد سرانه، ضریب جینی و بیکاری هرگز در شرایط مناسبی که شایسته ملت ایران است، قرار نداشته است.

 آمریکا باید همه تحریم‌های غیرقانونی علیه ایران را بردارد
سخنگوی وزارت خارجه چین ضمن استقبال از مشخص شدن تاریخ ازسرگیری مذاکرات وین، تاکید کرد آمریکا به عنوان مقصر خروج از برجام، باید سیاست اشتباه فشار حداکثری را تغییر دهد و همه تحریم‌های غیرقانونی علیه ایران را بردارد. ژائو لیجیان گفت: امیدواریم همه طرف‌ها نگرشی جدی اتخاذ و بر مسائل باقیمانده تمرکز کنند و به پیش بردن مذاکرات برای به دست آمدن نتایج سریع ادامه دهند.

 خشم انگلیس از شلیک موشک‌های بالستیک در رزمایش پیامبر اعظم
وزارت خارجه انگلیس در بیانیه‌ای خشم خود را از شلیک همزمان 16 موشک بالستیک در رزمایش بزرگ «پیامبر اعظم ۱۷» در ایران ابراز کرد. در این بیانیه آمده است: «ما استفاده ایران از موشک‌های بالستیک در پرتاب آزمایشی را که انجام آن امروز تأیید شد، محکوم می‌کنیم. این پرتاب‌ها نقض آشکار قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد محسوب می‌شود که از ایران می‌خواهد هیچ‌گونه فعالیتی در رابطه با موشک‌های بالستیک قادر به حمل تسلیحات اتمی از جمله انجام پرتاب موشک با استفاده از فناوری موشک‌های بالستیک را انجام ندهد».

 

 جوان 4/10/1400
 حاج قاسم هم خون و آبرو داد و هم خون دل خورد
رئیس مجلس با بیان اینکه فرهنگ حاج قاسم سلیمانی عقل و عدل است، گفت: شهید سلیمانی برای انقلاب و مردم هم خون و آبرو داد و هم خون دل خورد. قالیباف در جمع اعضای ستاد مردمی دومین سالگرد بزرگداشت شهیدحاج قاسم سلیمانی از کسانی که با عشق، علاقه و تلاش اعضای این ستاد را گرد هم آورده و تلاش می‌کنند علم شهادت مکتب شهید حاج قاسم سلیمانی برافراشته‌تر شود، تشکر کرد و با بیان اینکه سیاست داخلی و خارجی برای حاج قاسم موضوعیت نداشت، تصریح کرد: شهید با هر کس در مقابل خدا، فرهنگ قرآن و اهل بیت می‌ایستاد، ایستادگی می‌کرد و این مبنای تحلیل شخصیت‌هایی مانندحاج قاسم است.

 دور جدید مذاکرات ایران ـ عربستان در بغداد
وزیر امور خارجه در صفحه اینستاگرام خود گزارشی از ملاقات و رایزنی‌های اخیرش با فواد حسین، وزیر خارجه عراق که به ایران سفر کرده است، منتشر کرد. امیرعبداللهیان با بیان اینکه به کوشش فؤاد حسین و مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، قرار است ایران در دور آینده مذاکرات ایران و عربستان در بغداد شرکت کند، افزوده است: «از مساعی جمیله دولت عراق برای کمک به رفع سوءتفاهمات و بازگشت روابط ایران و عربستان به حالت طبیعی تشکر می‌کنم».

 امریکا بداند چیزی غیر از توافق روی میز نیست
سخنگوی وزارت خارجه روسیه به اظهارات «جیک سالیوان»، مشاور امنیت ملی امریکا واکنش نشان داد و گفت: «برجام اهمیت خود را از دست نداده است و هیچ جایگزین دیگری برای آن وجود ندارد.» زاخارووا تصریح کرد: اتفاقاً همه کشور‌های عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد، از جمله ایالات متحده، موظف به رعایت آن هستند. تأکید سخنگوی وزارت خارجه روسیه بر غیرقابل جایگزین بودن برجام کمتر از یک روز پس از آن صورت می‌گیرد که «جیک سالیوان» با سفر به تل‌آویو و دیدار با مقامات اسرائیلی اعلام کرد که در صورت نبود جدیت و حسن‌نیت از سوی تهران در مذاکرات، ممکن است به «سایر گزینه‌ها» متوسل شوند.

 

 آفتاب‌یزد 4/10/1400
 در مذاکرات وین جبهه متحدی علیه ایران وجود ندارد
نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین در واکنش به اظهارات ابوالفضل عمویی،عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس که درباره مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در وین گفته بود، «ضرب‌الاجل چند هفته‌ای برای غرب است، نه ایران. اگر در دست یافتن به توافقی خوب جدیت دارید، از لجاجت دست بردارید و پیشنهاد ایران برای رفع تحریم‌ها را بپذیرید. زمان به نفع شما پیش نمی‌رود»، در صفحه توییترش نوشت: از لحاظ مفهومی، ما طرفدار رویکردی متفاوت هستیم. ما با این درک پیش می‌رویم که همه‌ی ما «در یک قایقیم». در مذاکرات وین، هیچ جبهه‌ی متحدی علیه ایران وجود ندارد. میخائیل اولیانوف ادامه داد: ایران شریک ارزشمند و محترم ماست. ما باید به اتفاق هم راهکارهایی را پیدا کنیم که برای همه قابل قبول باشند.

 ممنوعیت سفر از ۱۲ کشور به ایران
با توجه به شیوع «اُمیکرون»، سویه جدید کرونا، برای کنترل مسافران در مبادی ورودی کشور، وزارت کشور در دستورالعملی مطابق با مصوبات جلسه فوق‌العاده ستاد ملی مدیریت کرونا در ۲۸ آذرماه ۱۴۰۰، ابلاغ کرد که ورود مستقیم و غیرمستقیم مسافر از هشت کشور آفریقایی از جمله بوتسوانا، نامیبیا، اسواتینی، لسوتو، زیمبابوه، مالاوی و آفریقای جنوبی به مدت ۱۵ روز ممنوع است. همچنین ورود مسافران غیرایرانی از کشورهای انگلیس، فرانسه، نروژ و دانمارک به صورت مستقیم و غیرمستقیم به مدت ۱۵ روز ممنوع است. این ممنوعیت شامل دیپلمات‌های خارجی نمی‌شود.

 

 اعتماد 4/10/1400
 وقت گفت‌وگوي مستقيم بين ايران و امريكا فرارسيده است
وزیر امور خارجه عراق در نشست خبري مشترك با اميرعبداللهيان همتای ایرانی خود درباره نقش عراق براي برقراري ارتباط بين ايران و امريكا گفت: روابط امريكا و ايران، براي عراق يك مساله خارجي محسوب نمي‌شود، بلكه يك موضوع داخلي است. تنش‌ها بين تهران و واشنگتن مستقيما بر وضعيت سياسي و امنيتي در عراق تاثير می‌گذارد و اين دلايل مختلفي دارد. فواد حسين افزود: منفعت و مصالح عراق نيازمند اين است كه اگر بتوانيم كمك كنيم دو طرف دور ميز گفت‌وگو بنشينند. فكر می‌كنم وقت آن رسيده كه گفت‌وگوهاي مستقيمي بين ايران و امريكا انجام شود تا به تفاهمات مشترك برسند، نه فقط درباره برنامه هسته‌اي، بلكه درباره تحريم‌هاي تحميل‌شده بر ايران نيازمند ارتباط مستقيم بين دو طرف هستيم و تلاش می‌كنيم اين اتفاق بيفتد.

 

 خراسان 4/10/1400
 دانشجویان طوری تربیت شوند که به جای فکر مهاجرت، دیگران را جذب کنند
آیت‌الله العظمی جوادی آملی در دیدار سید محمد مقیمی، رئیس دانشگاه تهران، به مسئله مهاجرت نخبگان علمی از کشور اشاره و ابراز کرد: علاقه به وطن و حفظ کشور یک مسئله فطری و دینی است، هر وقت دیدیم عزیزی از این نخبگان علمی از کشور مهاجرت کرد بر ما سخت گذشت، باید در دانشگاه‌ها طوری این عزیزان دانشجو را تربیت کنید که اراده حفظ و آبادانی کشور را داشته باشند و به جای جذب شدن در سازمان‌ها یا کشورهای دیگر، خود به دنبال جذب دیگران و شروع یک حرکت در راستای آبادانی کشور باشند.

 پاسخ دردناکی به حملات سعودی می دهیم
نیروی هوایی سعودی حملات سنگینی را با ادعای انهدام پایگاه‌های انصارالله به منطقه مسکونی السبعین در صنعا اجرا کرد که در این حملات، بیمارستان السبعین، منازل غیر نظامیان و مکان‌های مورد استفاده عموم مردم دچار آسیب شدید شده است. محمد البخیتی عضو شورای عالی سیاسی یمن گفت: دولت صنعاء پاسخ حمله را با حمله خواهد داد و به زودی رژیم سعودی پاسخ دردناکی را دریافت خواهد کرد. البخیتی افزود: دولت سعودی در جنگ علیه یمن به بن بست رسیده و ناتوان از حصول هرگونه نتیجه‌ای است از این رو اکنون به حملات هوایی علیه غیرنظامیان و مناطق مسکونی و غیر نظامی همچون فرودگاه صنعاء روی آورده است.

 

 مردم سالاری 4/10/1400
 نیروهای مسلح ایران در اوج آمادگی هستند
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در حاشیه برگزاری مرحله نهایی رزمایش مشترک پیامبر اعظم ۱۷ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی این رزمایش را تنها بخشی از توان موشکی جمهوری اسلامی‌ایران توصیف و تصریح کرد: زمانی که ۱۶ موشک به یک هدف برخورد کرد بخش کوچکی از صد‌ها موشکی است که می‌تواند بطور هم زمان به هر هدفی که آن کشور قصد مخاصمه و تهاجم به جمهوری اسلامی‌را داشته باشد اصابت کند و انهدام کامل ایجاد کند. سرلشکر باقری با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران تهدید‌ها را نمی‌پذیرد، افزود: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در اوج آمادگی هستند.

 تاکید برلین بر حفظ تماس با اسرائیل درباره ایران
وزارت خارجه آلمان در توییتی نوشت: ما می‌خواهیم همکاری خود با اسرائیل در حوزه جوانان، زنان و آب‌ و هوا را گسترش بدهیم. وزیر خارجه آلمان این مسئله را در تماس امروزش با همتایش یائیر لاپید تاکید کرد. طرفین توافق کردند که تماس‌های نزدیک‌شان درخصوص برجام، روند صلح خاورمیانه و توافق آبراهام حفظ کنند.

 

 آرمان ملی 4/10/1400
 انتقاد از رای مخالف آمریکا
معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر، در واکنش به رای مخالف آمریکا به دو قطعنامه حقوق بشری، با انتشار توئیتی نوشت: آمریکا به دو قطعنامه مهم مجمع عمومی سازمان ملل رای منفی داد: قطعنامه محکومیت تمامی اشکال تبعیض نژادی که با ۱۳۰ رای موافق، دو رای منفی آمریکا و اوکراین و ۴۹ رای ممتنع به تصویب رسید. این قطعنامه از سال ۲۰۱۵ ارائه می‌شود و آمریکا نیز هر سال به آن رای منفی می‌دهد. غریب‌آبادی تصریح کرده است: قطعنامه دوم تحت عنوان حق غذا است که تاکید می‌کند گرسنگی نقض کرامت انسانی است و مستلزم اتخاذ اقدامات فوری در سطوح مختلف ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی برای رفع آن است. این قطعنامه نیز با ۱۸۶ رای مثبت، دو رای منفی آمریکا و رژیم اسرائیل و بدون رای ممتنع به تصویب رسید.

 

 رسالت 4/10/1400
 موشک‌های بالستیک قابلیت مانور در جهات مختلف پیدا کرده‌اند
مرحله نهایی رزمایش مشترک پیامبر اعظم ۱۷ سپاه با شلیک همزمان ۱۶ فروند موشک بالستیک ارتقایافته که قابل شناسایی نیستند و همچون شبح بر سر دشمن فرود می‌آیند، پایان یافت. فرمانده نیروی هوافضای سپاه اظهار داشت: زدن موشک‌های بالستیک برای سامانه‌های پدافندی خیلی سخت است و درصد کمی را می‌توانند، مورد اصابت قرار بدهند، ولی با این کاری که انجام شد تقریبا صدها میلیارد دلار هزینه‌های دشمنان ما ضربدر صفر شد و دیگر ارزشی ندارد. سردار حاجی‌زاده با تأکید بر اینکه دشمنان دیگر نمی‌توانند پیش‌بینی کنند که این موشک‌ها از چه جهتی و در چه نقطه‌ای فرود می‌آید، گفت: ما توانسته‌ایم به موشک‌های بالستیک جهت بدهیم تا در جهات مختلف حرکت کنند و مانور بدهند و این پدیده کار دشمن را بسیار سخت می‌کند.

 

 قدس 4/10/1400
 ایران رکن محکمی در حمایت از مقاومت فلسطین است
رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس در مصاحبه‌ای ضمن تشبیه توافق‌های عادی‌سازی روابط با اسرائیل به خنجری مسموم در پهلوی فلسطین، هشدار داد: عادی سازی روابط فقط به سود اسرائیل است. اسماعیل هنیه تصریح کرد: روابط جنبش حماس با جمهوری اسلامی ایران، رکن محکم حمایت از مقاومت فلسطین است.

 برگزاری بزرگداشت ۹ دی در سراسر کشور
رئیس ستاد بزرگداشت۹ دی، پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران گفت: این حماسه ابتکار رهبر انقلاب برای ممانعت از تحریف تاریخ بود؛ زیرا عده‌ای به دنبال تقلیل فتنه 88 به یک دعوای سیاسی هستند. نایینی افزود: نهم دی همه محاسبات دشمن را در هم ریخت و بزرگی ملت ایران به نمایش گذاشته شد و نشان داد اگر دشمن فتنه‌ای را آغاز کند، خاتمه دهنده آن ملت ایران خواهد بود. وی تأکید کرد اجتماع سراسری 9 دی با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی برگزار خواهد شد.

 

 اطلاعات 4/10/1400
 مذاکرات وین دوشنبه از سرگرفته می‌شود
انریکه مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام در توییتر نوشت: مذاکرات وین از دوشنبه ۲۷ (ششم دی) از سر گرفته می‌شود. کمیسیون مشترک برجام برای گفتگو و تعیین راه پیش رو ‌تشکیل جلسه خواهد داد . وی افزود: مهم است که سرعت مسائل کلیدی باقیمانده افزایش یابد و با همکاری نزدیک با آمریکا پیش برویم. به دور هشتم خوش آمدید.

 عربستان با کمک چین ساخت موشک‌ بالستیک بومی را آغاز کرد
شبکه «سی‌ان‌ان» در گزارشی اعلام کرد: گزارش‌های اطلاعاتی آمریکا و تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهند که عربستان سعودی با کمک چین، در حال ساختن موشک‌های بالستیک، حداقل در یک مکان است.

 

 شهروند 4/10/1400
 از ابتدای سال جاری ۴۱۷ هزار فرصت شغلی ایجاد شده است
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با حضور در یک برنامه زنده تلویزیونی با اشاره به اینکه در طول سه ماه گذشته حدود ۲۱۷ هزار فرصت شغلی جدید در سامانه رصد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ثبت شده است، گفت: «در ۶ ماه گذشته آن، تقریبا ۲۰۰ هزار فرصت شغلی ثبت شده بود». عبدالملکی افزود: «با این حساب از ابتدای سال جاری تا کنون، ۴۱۷ هزار فرصت شغلی ایجاد شده است و پیش‌بینی می‌کنیم که در سه ماهه آینده نیز حدود ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار فرصت شغلی ایجاد شود».

 

اخبار خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری


پایان‌نامه‌های دانشجویی به سمت کاربردی شدن هدایت شوند
حوزه/ آیت‌الله العظمی سبحانی در دیدار رئیس دانشگاه تهران به نقش سازنده اساتید در ارتقای اخلاقی دانشجویان اشاره کردند و از مسئولان آموزش عالی خواستند تا در گزینش استاد دقت لازم بعمل آورند. ایشان در ادامه بر توجه به ایمان و اخلاق در دانشگاه تاکید کرده و گفتند: اگر ایمان و اخلاق در جامعه به خصوص قشر تحصیلکرده باشد، بسیاری از مشکلات حل می‌شود. ایشان خاطرنشان کردند: همه افرادی که به عنوان مفسد اقتصادی دستگیر شدند، باسواد و دارای مدرک دانشگاهی‌اند اما ببینید چه مشکلاتی برای کشور درست کردند که الان صدها پرونده قضایی دارند. معلوم می‌شود زیربنای اخلاقی و ایمانی در اینها نیست یا ضعیف است. استاد حوزه علمیه قم همچنین گفتند: پایان نامه‌ها باید کاربردی بوده و گرهی از مشکلات جامعه باز کنند.

مقاومت مردم ایران دشمنان را مایوس کرده است
حوزه/ آیت‌الله حسینی بوشهری با اشاره به مقاومت وایستادگی مردم ایران گفت: ترامپ چند کار برای از پا در آوردن ملت ایران طراحی کرده بود که به فضل پروردگار دوران زمامداری‌اش به پایان رسید و جانشین او بیان می‌کند که تمام فشارهایی که به ملت ایران وارد کردیم نتیجه عکس داشته و آن‌ها قوی‌تر شدند.وی افزود: آن‌ها سه سامانه فشار اقتصادی و انواع تحریم، سامانه سیاسی برای انزوا ملت ایران و سامانه اطلاعاتی برای شورش در ایران طراحی کرده بودند اما به اهداف شان نرسیدند؛ زیرا از تاب‌آوری مردم ایران اطلاع نداشتند. رئیس شورای عالی جامعه مدرسین با اشاره به اینکه دشمنان منطقه از آمریکا مأیوس شده‌اند، گفت: نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی را به کشورهایشان دعوت می‌کنند که این امر از سر قدرت نیست، بلکه نشان دهنده استیصال است و پیام‌های پیدا و پنهان به جمهوری اسلامی است که خواهان بهترین روابط با شما هستیم که این‌ها محصول تاب‌آوری و استقامت در برابر دشمن شما است.

ادامه مذاکرات به معنای افتخار به «برجام» نیست
مهر/ آیت‌الله رجبی اظهار داشت: مذاکره اگر طوری باشد که مصالح کشور را تأمین کند، هیچ عقل سلیمی با آن مخالفت نمی‌کند، اما مذاکراتی که دولت قبل انجام داد طبق فرموده رهبر معظم انقلاب اسلامی جر خسارت محض چیز دیگری نبود.عضو جامعه مدرسین در ادامه افزود: تیم مذاکره‌کننده قبلی هر چه امتیاز می‌توانست به طرف مقابل داد و هیچ چیزی دریافت نکرد؛ این موضوع را خود مسئولین نیز به صراحت گفتند که هیچ دستاوردی حاصل نشده است. وی درادامه گفت: ادامه مذاکرات به معنای افتخارآمیز بودن برجام نیست، شیوه قبل هیچ دستاوردی نداشت و ما آن را قبول نداریم، اما بر اساس ضوابط بین‌المللی در حال پیگیری آن هستیم. وی تأکید کرد: اقتضای ادامه مذاکرات این است که ضمن تأکید بر لغو تحریم‌ها و راستی‌آزمایی، عزت‌مدارانه و حکیمانه عمل کنیم تا ما هم طبق تعهدات به وظایف کامل خود بازگردیم.

برای برنامه دفاعی خود از کسی اجازه نمی‌گیریم
تسنیم/ سخنگوی وزارت خارجه ایران ضمن رد موضع‌گیری مداخله‌جویانه وزارت امور خارجه انگلیس در مورد توانمندی دفاعی کشورمان تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در چارچوب قوانین و مقررات بین‌المللی و مطابق نیازهای دفاعی خود عمل می‌کند و لذا نه‌تنها این‌گونه موضع‌گیری‌ها و اظهارات، مداخله در امور داخلی ایران به حساب می‌آید بلکه حاکی از ادامه سیاست یک بام و دو هوای لندن است. خطیب‌زاده افزود: انگلیسی‌ها بهتر از هرطرف دیگری می‌دانند که برنامه موشکی ایران به‌هیچ‌وجه با قطعنامه 2331 شورای امنیت سازمان ملل و مفاد آن ارتباطی ندارد.وی افزود: این بریتانیا است که با تفسیر به رأی قطعنامه 2231 عملاً مفاد آن را نقض می‌کند. وی همچنین تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران برای برنامه دفاعی خود نه از کسی اجازه می‌گیرد و نه در مورد آن مذاکره می‌کند.

تجمع مردم عراق در مخالفت با برداشته‌شدن بنای یادبود شهید المهندس
تسنیم/ شماری از مردم عراق دیشب در میدان الفردوس واقع در مرکز بغداد تجمع و مخالفت خود را با هرگونه اقدام برای برداشتن بنای یادبود شهید سلیمانی اعلام کردند.معترضان با سر دادن شعارهایی اعلام کردند که اجازه برداشتن بنای یادبود شهید ابومهدی المهندس رئیس سابق سازمان حشد شعبی را نخواهند داد. شرکت‌کنندگان در این تجمع که اغلب از طرفداران حشدالشعبی بودند، با ارسال نامه‌ای به مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق بر مخالفت خود با برداشته شدن بنای یادبود شهید المهندس مخالفت کردند. در همین رابطه، خبرگزاری بغداد الیوم گزارش داد که شرکت‌کنندگان همچنین خواستار حضور گسترده مردم در روز شنبه در نزدیکی فرودگاه بغداد شدند.

قصد انجام غنی‌سازی بالای ۶۰ درصد نداریم
ایسنا/ رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری اسپوتنیک در پاسخ به این سوال که اگر طرف‌های برجام در احیای برجام شکست بخورند و تحریم‌های آمریکا علیه تهران لغو نشود، آیا ایران غنی سازی اورانیوم بالاتر از ۶۰ درصد انجام خواهد داد؟ تاکید کرد: خیر. اسلامی تصریح کرد: هدف برنامه هسته‌ای ایران حمایت از نیازهای تولید صنعتی کشور و همچنین تامین نیاز مصرف کنندگان ایرانی به کالاهای خاص است. اسلامی در ادامه اظهار داشت: تمامی فعالیت‌های هسته‌ای ما مطابق با توافقات، اساسنامه و مقررات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.

ایران پس از ترور شهید سلیمانی قدرتمندتر شده است
خبرگزاری الف/ پایگاه خبری-تحلیلی "نشنال اینترست" در گزارشی، همزمان با نزدیک شدن به دومین سالگرد شهادت سردار شهید سپهبد "حاج قاسم سلیمانی"، به تبعات ناگوار این اقدامِ آمریکا برای منافع ملی این کشور اشاره کرده ونوشت: اساسا ارتکاب این جنایت از سوی رهبران آمریکا ناشی از تفکرات ساده لوحانه حاکم بر دستگاه سیاست خارجی آمریکا است.
نشنال اینترست افزود: «باید پذیرفت که ترور ژنرال سلیمانی، بیش از آنکه به تقویت منافع آمریکا در منطقه و جهان ختم شود، عملا آمریکا را در موقعیتِ به مراتب خطرناک‌تری وارد کرده است. ترور ژنرال سلیمانی تا حد زیادی موجب شد تا ایران در پیگیری توانمندی‌های هسته‌ای خود نیز مُصر تر شود. مذاکرات هسته‌ای وین به نحوی ضعیف دنبال می‌شود و دولت بایدن با چالشِ یک ایران قدرتمند هسته‌ای رو به رو است و گزینه‌های گسترده‌ای هم در قبال آن ندارد. آمریکا با ترور ژنرال سلیمانی، به جای اینکه فضای امنی را برای خود ایجاد کند، عملا ایران را تحریک به قدرت گیری بیشتر کرد و میزان ناامنی پیرامون خود را نیز به نحو قابل توجهی افزایش داد.

شهرک نشینان صهیونیست بهای جنایات خود را خواهند پرداخت
مهر/ جنبش مقاومت اسلامی فلسطین به شهادت یک زن کهنسال فلسطینی در پی زیرگیری با خودرو از سوی یک شهرک نشین صهیونیست در کرانه باختری واکنش نشان داد و اعلام کرد: ارتش رژیم اشغالگر و شهرک نشینان بهای این جنایات را خواهند پرداخت. «حازم قاسم» سخنگوی حماس گفت: تشدید تروریسم شهرک نشینان علیه ملت فلسطین در کرانه باختری نیازمند تشدید اقدامات گروه‌های مقاومت است. وی در بیانیه‌ای افزود: اتحاد و مقاومت همه جانبه می‌تواند از تروریسم شهرک نشینان صهیونیست جلوگیری کند.

فشارهای خارجی بر لبنان، اوضاع را بدتر می‌کند
مهر/ عضو فراکسیون وفاداری به مقاومت در پارلمان لبنان گفت: فشارهای خارجی بر لبنان، اوضاع کشور را بدتر می‌کند به ویژه که برخی از جریان‌ها و گروه‌های سیاسی داخلی، دشمنان را برای تحقق شروط و خواسته‌هایشان همراهی می‌کنند و این مسئله، فشارها را بر مردم لبنان افزایش داده و پیچیدگی‌های اوضاع را بیشتر می‌کند و بیش از بیش باعث ایجاد اختلال در عملکرد حکومت می‌شود. حسن عزالدین با بیان اینکه در سطح روابط حزب‌الله با متحدان و گروه های سیاسی هیچ تغییری ایجاد نشده است، تأکید کرد تشکیل دولت قدرتمند منوط به قطع امید از خارج و دستیابی به تفاهم داخلی است. رئیس جمهوری لبنان، در مصاحبه‌ای گفت کشورش برای خروج از بحرانی که به آن گرفتار شده به شش تا هفت سال زمان نیاز دارد.

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom