Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز37
دیروز1310
در هفته6843
در ماه31883
مجموع2174894

بازدید کنندگان برخط

12
Online

وزیر امور خارجه: کارشکنی عربستان باعث شهادت سفیر ایران در یمن شد

 

آیت‌الله العظمی جوادی آملی: محور اصلی کار شهدا تربیت بازماندگان است

 

آیت‌الله اعرافی: رسالت خدمت‌گزاری و تسکین آلام بیماران مهمترین نقش جامعه پزشکی است

 

آیت‌الله رجبی: جلوگیری از تحریف انقلاب اسلامی وظیفه هر فردی از جمله نخبگان حوزوی و دانشگاهی است

 

آیت‌الله عبداللهی: حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) محور وحدت و بهترین الگو برای بشریت است

 

 جام جم 1/10/1400
 تصویب الحاقیه تشکیل ستاد رسانه فضای مجازی
شورای عالی فضای مجازی با تصویب الحاقیه تشکیل ستاد رسانه فضای مجازی مقرر کرد در راستای تقویت عملکرد این ستاد، تعدادی از دستگاه‌ها به آن اضافه شوند.جلسه شورای عالی فضای مجازی عصر دیروز به ریاست آیت الله رئیسی برگزار شد و در آن ضمن تصویب الحاقیه تشکیل ستاد رسانه فضای مجازی، دستگاه‌های عضو این ستاد موظف شدند به صورت برخط با یکدیگر تبادل اطلاعات داشته باشند.در این جلسه همچنین طرح الزامات و اقدامات مرتبط با کاربری منظومه‌های ماهواره‌ای در فضای مجازی مطرح و مقرر شد، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نسبت به تنظیم مقررات فعالیت ارائه‌کنندگان خدمات مزبور در کشور اقدام نماید و مقررات حاکم بر حقوق سرزمینی در ارائه خدمات ارتباطی ماهواره‌ای را تدوین، تصویب و به ارائه‌کنندگان بین‌المللی این خدمات و سازمان‌های بین‌المللی ذی‌ربط اعلام کند.

 

 همشهری 1/10/1400
 وزارت خارجه پیگیر بدهی انگلیس باشد
‌سرگزی درخصوص عدم‌پرداخت مطالبات ایران از سوی انگلیسی‌ها، گفت: ایران با برخی از کشورها در گذشته روابط مالی داشته که متأسفانه این دولت‌ها در راستای پرداخت بدهی‌هایشان هیچ اقدامی نمی‌کنند. رئیس فراکسیون حقوق بشر و حقوق شهروندی مجلس با اشاره به اینکه مطابق قواعد روابط بین‌الملل و قوانین این عرصه، عدم‌پرداخت مطالبات ملت‌ها پذیرفته شده نیست، ادامه داد: متأسفانه در دولت قبل نیز به‌طور مناسب در این راستا همت بلندی نبود که این بدهی‌ها از ناحیه کشورهای مختلف مانند انگلیس وصول شود. بنابراین وزارت امور خارجه کشورمان باید علاوه بر پیگیری‌ها مبتنی بر دیپلماسی و گفت‌وگو، از ظرفیت‌های محاکم بین‌المللی بهره ببرد تا الزامات حقوقی برای پرداخت بدهی‌های انگلیس نسبت به کشورمان ایجاد شود.

 

 کیهان 1/10/1400
 اهدای قرآن رهبر معظم انقلاب به خانواده عراقی که 4 فرزندش را در راه خدمت به زوار از دست داد
خانواده عراقی که در یک حادثه عجیب و دردناک، 4 فرزند کودک و نوجوان خود را در خدمت به زوار امام حسین از دست داده بود، پس از سفر به ایران و زیارت حرم‌های اهل‌ بیت، قرآن اهدایی رهبر معظم انقلاب را دریافت کردند.
قرآن امضاء شده رهبر معظم انقلاب اسلامی به ابولیث پدر چهار کودک شهید که در آماده‌‌سازی موکب اربعین به قافله شهدای سالار شهیدان پیوستند، اهدا شد. والدین داغدار و صبور این کودکان شهید که به دعوت آستان قدس رضوی به جمهوری اسلامی ایران سفر کرده بودند، روز دوشنبه ۲۸ آذرماه با حضور در دفتر کمیته فرهنگی اربعین حسینی از مهمان‌نوازی مردم ایران و ابراز همدردی‌شان تشکر کردند و آن را مایه تسلای خود دانستند.

 غرش موشک‌های بالستیک و عملیات تماشایی پهپادهای نقطه‌زن سپاه در رزمایش مشترک پیامبر اعظم ۱۷
در دومین روز از رزمایش مشترک پیامبر اعظم ۱۷ سپاه پاسداران، یگان‌های موشکی و سطحی نیروی دریایی سپاه با شلیک موشک‌های کروز ضدکشتی موفق به انهدام اهداف از پیش تعیین شده شدند.
در این بخش از رزمایش، یگان‌های موشکی از ساحل و شناورهای تندرو کلاس ذوالفقار، با شلیک همزمان 5 فروند موشک کروز ضدکشتی، شناور دشمن فرضی را با اصابت همزمان موشک‌ها با موفقیت منهدم کردند.
در ادامه مرحله اصلی رزمایش، یگان پهپادی نیروی دریایی سپاه با استفاده از پهپادهای مراقبتی و رزمی مهاجر 6 اهداف ثابت و متحرک زمینی و دریایی را با موفقیت مورد اصابت قرار دادند.
پهپادهای مهاجر 6 با پرتاب بمب هوشمند و نقطه‌زن قائم و همچنین شلیک موشک هوشمند الماس موفق به انهدام اهداف مورد نظر شدند.
سردار سلامی، فرمانده‌ کل سپاه در حاشیه برگزاری این رزمایش با بیان اینکه امروز شاهد صحنه یک رزمایش دقیق و واقعی بودیم، گفت: نقطه اوج تلاش و عمل برادران نیروی دریایی سپاه کیفیت، اثربخشی و دقت عمل سامانه‌ها بود. وی افزود: امروز شاهد بودیم که هم پهپادهای نیروی دریایی سپاه به ‌صورت دقیق از فواصل مختلف اهداف را مورد اصابت قرار دادند و هم موشک‌های بالستیک به‌عنوان پدیده‌های جدید نیرو و موشک‌های کروز اهداف از پیش ‌تعیین‌شده در فواصل و با شرایط مختلف را با دقت صددرصد مورد اصابت قرار دادند. سرلشکر سلامی دقت در اصابت به اهداف، انعطاف در بردهای متفاوت و قابلیت عملیات همزمان روی هدف‌های ثابت یا متحرک را از وجوه برجسته این مرحله از رزمایش پیامبر اعظم 17 برشمرد.

 

 شرق 1/10/1400
 خبرسازی‌ها پیرامون افزایش قیمت بنزین صحت ندارد
سخنگوی دولت، آنچه در رسانه‌ها با عنوان گرانی بنزین مطرح شده را ناصحیح و سوء‌برداشت از نامه معاون اقتصادی رئیس جمهور خواند و تأکید کرد که قرار نیست بنزین گران شود و دولت هم اهل تصمیمات یک‌شبه نیست. بهادری جهرمی درباره این طرح که قرار شد به صورت آزمایشی در دو جزیره کیش و قشم برگزار شود، گفت: در این طرح مقرر شده سهمیه بنزین، به‌جای خودروها به افراد اختصاص پیدا کند و قیمت عرضه همان نرخ عادی ۱۵۰۰ تومان برای بنزین سهمیه‌ای و 3 هزار تومان برای بنزین آزاد است که هیچ تفاوتی با نرخ موجود نخواهد داشت.
وی افزود: در حال حاضر اگر کسی خودرو نداشته باشد نمی‌تواند از سهمیه بنزین هم استفاده کند، در حالی که سوخت، سرمایه ملی و متعلق به همه مردم است، اما کسی که مثلاً چهار خودرو داشته باشد، چهار برابر سهمیه استفاده می‌کند. طبیعتاً این روش ناعادلانه است و سهم کسی که توان خرید خودرو ندارد، در سوخت دیده نمی‌شود. بهادری جهرمی تصریح کرد: اما با این تغییر که بنا شده به صورت آزمایشی انجام شود، کسی که خودرو ندارد هم می‌تواند با کد ملی خود سهمیه سوخت داشته باشد و آن را به قیمت مناسب به دیگران عرضه کند.

 

 ایران 1/10/1400
 محکومیت امریکا با شکایت ۵۵ زندانی قبل از انقلاب
معاونت امور بین‌الملل قوه قضائیه از صدور رأی محکومیت امریکا نسبت به زندانیان سیاسی قبل از انقلاب اسلامی خبر داد. برابر اعلام معاونت امور بین‌الملل قوه قضائیه، در چهارچوب اقدام متقابل حقوقی علیه دولت و مقامات امریکایی و با عنایت به‌طرح دعوای تعدادی از آسیب‌دیدگان از زندانیان سیاسی قبل از انقلاب اسلامی علیه دولت امریکا و مقامات وقت اجرایی این کشور نزد شعبه ۵۵ حقوقی دادگستری تهران به‌دلیل حمایت‌های مادی و معنوی صورت گرفته خواندگان آمریکایی از رژیم ستم‌شاهی و تشویق و تحریک این رژیم و ساواک به ارتکاب جنایات و شکنجه علیه آنان، پس از برگزاری جلسات رسیدگی، دادگاه، دولت امریکا و سایر خواندگان امریکایی را به مبلغ 080/945/726/12 (دوازده میلیارد و هفتصد و بیست‌وشش میلیون و نهصد و چهل و پنج هزار و هشتاد) دلار در این پرونده‌ها محکوم نمود. تعداد خواهان‌های این پرونده‌ها ۵۵ نفر از زندانیان سیاسی و ورثه آنها از استان‌های تهران، گلستان، قزوین، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی اند. خواندگان این پرونده‌ها نیز دولت امریکا، سازمان سیا، وزارت خزانه‌داری و بانک مرکزی و ورثه ۷ نفر از رؤسای جمهور پیشین و مقامات امریکا هستند.

 حاشیه نشینی و سکونتگاه‌های غیررسمی در‌ شأن نظام نیست
محمد مخبر، معاون اول رئیس‌جمهور در جلسه مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران که با حضور شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر تهران و شهرداران ۱۸ کلانشهر دیگر برگزار شد، با اشاره به منویات و دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب مبنی بر حل مشکل حاشیه نشینی در کلانشهرها و شهرهای بزرگ گفت: وجود پدیده حاشیه نشینی و ایجاد سکونتگاه‌های غیررسمی در‌ شأن نظام جمهوری اسلامی ایران نیست و باید با رصد مداوم و پیش‌بینی منابع لازم حرکت بزرگی را در زمینه رفع حاشیه نشینی دنبال کرد. مخبر با اشاره به نقش پررنگ شهرداری‌ها در زمینه افزایش شادابی و نشاط اجتماعی به‌عنوان یکی از وظایف شهرداری‌ها بویژه در کلانشهرها، از شهرداران خواست تا با تقویت هویت‌های محله‌ای و توجه به سبک زندگی اسلامی-ایرانی پیوندهای اجتماعی را در میان مردم انسجام بخشند.

 

 وطن امروز 1/10/1400
 ارز ترجیحی عده‌ای رانت‌خوار را یک‌شبه میلیاردر کرد
عضو هیات‌رئیسه مجلس گفت: تخصیص ارز ترجیحی به کالاهای اساسی به شکل فعلی باید اصلاح شود. یوسفی افزود: روند فعلی در تخصیص ارز 4200 تومانی برای تامین کالاهای اساسی باعث از بین رفتن منابع ارزی کشور می‌شود و یک نوع خیانت به حال و آینده است. وی افزود: در 4-3 سال اخیر که ارز ترجیحی یا همان ارز 4200 تومانی وارد عرصه اقتصاد کشور شد، بنا بود ما با تخصیص این ارز هم ارز را مدیریت کنیم، هم دارو و کالاهای اساسی از جمله نهاده‌های دامی، گوشت، مرغ و... را برای مردم تامین کنیم و هم تولیدکننده به کار خود ادامه دهد و هم مصرف‌کننده با قیمت مناسب محصولات را دریافت کند اما در عمل با تخصیص این ارز یک عده افراد رانت‌خوار یک‌شبه میلیاردر شدند.
عضو هیأت‌‌رئیسه مجلس اظهار داشت: روش توزیع ارز 4200 تومانی متأسفانه به‌گونه‌ای بود که نه دارو با قیمت مناسب در اختیار مصرف‌کننده قرار گرفت و نه نهاده دامی و مواد اولیه تولید با قیمت ارزان به تولیدکنندگان اختصاص یافت. یوسفی خاطرنشان کرد: اصلاح در تخصیص ارز 4200 تومانی یک ضرورت است اما حذف یک‌شبه و ضربتی ارز 4200 تومانی و تصمیمات خلق‌الساعه در این باره ممکن است وضع معیشتی مردم را سخت‌تر کند.

 قیمت نفت 5 برابر می‌شود؟
شرکت نفتی لوک‌اویل روسیه پیش‌بینی کرد ممکن است تا سال 2050 قیمت نفت نسبت به شرایط کنونی تا 5 برابر افزایش یابد. لوک اویل روسیه اعلام کرد در هر حالتی قیمت نفت در سال 2050 بالاتر از 100 دلار در هر بشکه خواهد بود اما تورم و افزایش قیمت حامل‌های انرژی می‌تواند قیمت طلای سیاه را تا 380 دلار در هر بشکه بالا ببرد.

 

 جوان 1/10/1400
 درخواست از عراق برای تسریع در رسیدگی به پرونده ترور سردار سلیمانی
دادستان کل کشور در دیدار با هیئت عراقی رسیدگی‌کننده به پرونده ترور سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی گفت: باید ابعاد این جنایت که موجب جریحه‌دار شدن احساسات دو ملت و دیگر کشور‌های آزادی‌خواه شده است، مشخص شود تا شاهد نتایج خوبی باشیم.
حجت‌الاسلام منتظری با بیان اینکه شهادت این دو فرمانده عزیز موجب تحکیم هرچه بیشتر روابط بین دو کشور شده است، عنوان داشت: چون این جنایت دلخراش و ظالمانه در خاک کشور عراق صورت گرفته و امریکای جنایتکار به حریم عراق تجاوز کرده است انتظار داریم دولت و دستگاه قضایی کشور عراق در رسیدگی به این پرونده جدیت و سرعت بیشتری به خرج دهد.
در ادامه این دیدار مسلم متعب مدب، رئیس سازمان نظارت قضایی و رئیس هیئت اعزامی عراق تصریح کرد: ما به دنبال به نتیجه رسیدن اقدامات در اسرع وقت هستیم تا عاملان این جنایت و شرکای آن‌ها را مجازات کنیم.

 

 اعتماد 1/10/1400
 مخالفت چين با استقرار موشك‌هاي امريكا در آسيا-اقيانوسيه
وزارت امور خارجه چين در بيانيه‌اي تاكيد كرد: چين موضع خود را در ارتباط با موشك‌هاي ميان‌برد بارها بيان كرده و با استقرار موشك‌هاي ميان‌برد توسط امريكا در منطقه آسيا - اقيانوسيه و اروپا به هر شكلي به‌شدت مخالف است. اين درحالي است كه روز ۱۷ دسامبر، وزارت امور خارجه روسيه پيش‌نويس توافقنامه‌هايي بين روسيه با امريكا و «ناتو» را درخصوص تضمين‌هاي امنيتي منتشر كرد. يكي از مفاد اين توافقنامه‌ها حاكي است كه ناتو تضمين‌هايي درخصوص عدم توسعه (حوزه ناتو) به درون قلمرو اوكراين ارايه مي‌دهد. وزارت خارجه چين در اين بيانيه براي گفت‌وگو پيرامون مسائل ثبات استراتژيك اعلام آمادگي كرده و از پيشنهادات روسيه به امريكا براي تضمين‌هاي امنيتي، استقبال كرد. در اين بيانيه آمده است: پكن آماده است تا در چارچوب گفت‌وگوي پنج كشور داراي سلاح هسته‌اي و كنفرانس خلع سلاح هسته‌اي ژنو، بر سر طيف گسترده‌اي از مسائل ثبات استراتژيك گفت‌وگوهايي عميق داشته باشد تا نقش خود را در حفظ صلح و امنيت جهان، ايفا كند. چين همچنين با اشاره به تضمين‌هاي درخواستي روسيه از امريكا و ناتو، گفت: پكن معتقد است كه در جو كنوني، پيشنهادات روسيه، مطابق هنجارهاي اساسي روابط بين‌الملل بوده و اعتماد ميان كشورها را تقويت مي‌كند؛ (اين تضمين‌ها) خطر مناقشه و تقابل را كاهش داده و از ثبات استراتژيك منطقه‌اي و جهاني، حفاظت مي‌كنند.

 

 خراسان 1/10/1400
 انتخاب نوشت: ناصر امانی عضو شورای شهر تهران، بیان کرد: «مصر اصرار داشت که نام خیابان خالد اسلامبولی را بردارید و تغییر دهید از آن سو هم جمهوری اسلامی گفت که شما نام فرح را از خیابانی که در قاهره وجود دارد، بردارید تا ما هم متعاقبا این کار را انجام دهیم.» مصر نام خیابان «فرح» را تغییر نداد، ما هم نام خیابان «خالد اسلامبولی» را عوض نکردیم.

 استیضاح خاندوزی مطرح نیست، برخی نمایندگان سوال دارند
معاون پارلمانی رئیس جمهور برخی خبرها درباره استیضاح وزیر اقتصاد را رد کرد. حسینی، معاون امور مجلس رئیس جمهور در پاسخ به پرسشی درباره جمع آوری امضا برای استیضاح خاندوزی، وزیر اقتصاد گفت: استیضاح وزیر اقتصاد تکذیب شد، برخی از نمایندگان از ایشان سوال کرده بودند و موضوع استیضاح مطرح نیست.

 نهضت ملی مسکن مانند مسکن مهر تورم زا نیست
وزیر راه در واکنش به انتقادها از تورم زا بودن روش تامین مالی ساخت یک میلیون مسکن در سال اعلام کرد که این طرح مانند مسکن مهر تورم زا نیست. قاسمی در حاشیه مراسم «بهره‌برداری از ۵۲۶ دستگاه انواع ناوگان ریلی به ارزش ۷۹۴ میلیارد تومان» درباره نامه اخیر وزیر اقتصاد به رئیس‌جمهور مبنی بر تورم‌زا بودن طرح نهضت ملی مسکن گفت: طرح نهضت ملی مسکن برخلاف مسکن مهر که خط اعتباری بانک مرکزی داشت، اساساً از منابع دولت استفاده نمی‌کند بلکه تسهیلات بانک‌هاست که در گذشته به جاهای دیگر داده می‌شد ولی بر اساس قانون جهش تولید مسکن ۲۰ درصد آن باید به مسکن داده شود.

 

 مردم سالاری 1/10/1400
 اگر نامه شورای نگهبان توسط لاریجانی منتشر شده باشد قابل تعقیب است
خداییان سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی درباره انتشار نامه محرمانه پیرامون رد صلاحیت علی لاریجانی و اینکه آیا انتشار نامه محرمانه تبعاتی دارد یا خیر؟ گفت: افشای اسناد محرمانه به موجب قانون و آیین نامه طرز نگهداری اسناد سری و محرمانه دولتی جرم محسوب می‌شود و اگر کسی آنها را بصورت غیرمجاز منتشر کند قابل تعقیب است. در مورد این نامه اگر مشخص شود از ناحیه ایشان منتشر شده قابل تعقیب و پیگیری است ولی باید از سوی دستگاه‌های اطلاعاتی بررسی شود که این نامه ای که مهرمحرمانه دارد توسط چه کسی منتشر شده است. در صورت شناسایی شخص منتشرکننده قابل تعقیب است.
وی در پاسخ به سوالی درباره دادگاه‌های تخلفات ارزی گفت: پرونده‌های ارز ۴۲۰۰ که در دادسرای تهران تشکیل شد سه دسته اند. یک دسته ارزهای وارداتی هستند که در این راستا افراد زیادی اقدام به گرفتن ارز ۴۲۰۰ برای واردات کالاهای مورد نیاز جامعه کرده بودند ولی به تعهدات خود عمل نکردند و کالایی وارد نشده بود که با ورود دادسرای عمومی و انقلاب بیش از ۱۲۵۰ پرونده در تهران تشکیل شد و بیش از ۶۰۰ پرونده با کیفرخواست به دادگاه ارسال شد و ۵۵۵ نفر در این راستا دستگیر شدند و مبلغ آن حدود ۱۰ میلیارد دلار بود. تعداد زیادی از این پرونده ها منجر به صدور حکم شد.
وی افزود: برخی با ایجاد شرکت صوری و کارت بازرگانی دیگران این ارزها را گرفته بودند یکی از این پرونده‌ها مربوط به اسدبیگی بود که حکم آن صادر شد. دسته دیگر پرونده‌ها ارزهای صادراتی بودند یعنی صادر کننده ها ارز کالاهای صادراتی را به داخل کشور وارد نکرده بودند که بیش از ۱۰۰ نفر در این رابطه دستگیر شده اند و حدود ۱۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون یورو از این ارزها تحویل بانک مرکزی شده و مابقی پرونده‌ها به دادگاه رفته است. دسته سوم هم مربوط به برخی از مسئولین بانک مرکزی است و تعدادی از این پرونده‌ها مداخلات ارزی بود که برای ۲۳ نفر پرونده تشکیل شده و امیدوارم شاهد تسویه مابقی ارزها باشیم.

 

 آرمان ملی 1/10/1400
 مجلس به دنبال نظام مند کردن تجمعات است
رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس گفت: طرح نحوه تشکیل تجمعات و برگزاری راهپیمایی‌ها به دنبال تبیین چارچوب و ضوابط تبیین اصل بیست و هفتم قانون اساسی است. محمدصالح جوکار گفت: بحث تجمعات باید نظام‌مند شده و ضوابط برای اخذ مجوز جهت برگزاری راهپیمایی تبیین شود. رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها افزود: در اصل ۲۷ قانون اساسی آمده که تشکیل اجتماعات و راهپیمایی‌ها، بدون حمل سلاح، به شرط آنکه مخل به مبانی اسلام نباشد آزاد است اما تاکنون قانونی برای آن نوشته نشده بود. جوکار ادامه داد: این طرح به دنبال تبیین چارچوب و ضوابط برای درخواست تجمع و اخذ مجوز آن براساس اصل ۲۷ قانون اساسی است تا تجمعات و برگزاری راهپیمایی‌ها قانون‌مند شوند.

 واکنش به یک بیانیه
سفیر ایران در انگلیس در واکنش به بیانیه مشترک اعضای شورای همکاری خلیج فارس و انگلیس تصریح کرد: راه امنیت، دوستی و سعادت منطقه، نه از لندن که از تهران و با مشارکت همه کشورهای منطقه می‌گذرد. «محسن بهاروند» سفیر ایران در لندن در پستی اینستاگرامی نوشت: باعث تأسف است که بعضی از کشورهای عربی آغوش باز ایران برای مذاکره، مفاهمه و سیاست همسایگی محترمانه را نادیده گرفته و در لندن علیه ایران بزرگ و مقتدر بیانیه صادر می‌کنند. سفیر ایران در انگلیس با بیان این‌که آن‌ها در این بیانیه از ایران خواسته‌اند که آخرین فرصت را غنیمت شمرد و توافق هسته‌ای را پیش ببرد، در امور دیگران دخالت نکند، فعالیت‌های مخرب نداشته باشد و سخنان کلی و مبهم از این دست، خاطرنشان کرد: ایران سال‌ها است که همین درخواست‌ها را از این کشورها و کشور انگلیس دارد.

 

 اطلاعات 1/10/1400
 کارشکنی عربستان باعث شهادت سفیر ایران در یمن شد
مراسم رسمی تشییع شهید حسن ایرلو سفیر ایران در یمن در محل وزارت خارجه برگزار شد .در این مراسم خانواده آن مرحوم، تعدادی از مقامات وزارت خارجه از جمله حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه و تعدادی دیگر از دوستان و همرزمان سفیر ایران در یمن حضور داشتند. در این مراسم سفیر یمن در ایران نیز حضور داشت. حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در حاشیه مراسم تشییع شهید حسن ایرلو در جمع خبرنگاران گفت: چند روز پیگیر بودیم تا مجوزی از طریق یک کشور ثالث بگیریم تا یک فروند هواپیما را از ایران یا کشور دیگری بفرستیم و ایشان را به بیمارستانی مجهز در ایران منتقل کنیم، ولی متاسفانه طرف سعودی در این موضوع خیلی دیر تصمیم گرفت و برخی از دستگاه‌های اجرایی عربستان سعودی تعلل کردند. وی افزود: اعتراض خود را از طریق کنوانسیون‌های بین‌المللی به طور رسمی اعلام خواهیم کرد.

 هزاران پاکستانی برای حمایت از طالبان به افغانستان رفته‌اند
واشنگتن‌پست با ذکر اینکه هزاران شهروند پاکستانی در چهار ماه گذشته به افغانستان آمده‌اند نوشت: این افراد زمانی وارد افغانستان شدند که رهبری گروه طالبان از طلاب مدرسه‌های دینی در پاکستان، مهاجران افغان مقیم پاکستان و حتی جنگجویان درخواست کرد برای کمک به حکومت‌داری این گروه به افغانستان بیایند.این روزنامه نوشت: گزارش‌هایی وجود دارند که بیشتر جنگجویانی که از پاکستان به حمایت طالبان آمده‌اند، به مناطق پرتنش مانند پنجشیر و کاپیسا منتقل شده‌اند. پیش از این، جبهه مقاومت ملی اعلام کرده بود که آنان بیشتر با جنگجویان پاکستانی می‌جنگند تا طالبان افغان.

 رشد اقتصادی ۳/۳ درصدی در نیمه نخست امسال
بانک مرکزی اعلام کرد: عملکرد تولید ناخالص داخلی کشور به قیمت‌های ثابت سال ۱۳۹۵ در نیمه نخست امسال به رقم ۵/۷۵۳۰ هزار میلیارد ریال رسید که نسبت به رقم مشابه پارسال به میزان ۳/۳ درصد افزایش یافته است.
همچنین رشد اقتصادی بدون نفت در این دوره به قیمت‌های ثابت ۱۳۹۵ از رشد ۴/۲ درصدی برخوردار بوده است. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، بر اساس محاسبات مقدماتی اداره حساب‌های اقتصادی این بانک، همچنین تولید ناخالص داخلی به قیمت پایه (و به قیمت‌های ثابت سال ۱۳۹۵) در سه ماهه دوم امسال به رقم ۶/۴۰۵۴ هزار میلیارد ریال رسید که نسبت به سه ماهه دوم پارسال رشد یک درصدی را نشان می‌دهد. همچنین رشد اقتصادی بدون نفت طی دوره مذکور معادل ۵/۰ درصد بوده است.


اخبار خبرگزاری‌ها و سایت‌های اینترنتی


محور اصلی کار شهدا تربیت بازماندگان است
رسا/ آیت الله العظمی جوادی آملی در دیدار خانواده شهید علی لندی بیان کرد: تمام بدن را روح اداره می‌کند؛ اگر روح، الهی بود و متوجه ذات اقدس الهی بود و توجه به فرمان الهی و قرب الهی داشت توجه به بدن کم می‌شود، مردان الهی که قرب بالایی دارند به بدن و جسم فانی کمتر توجه دارند و لذا در حوادث برای ایثار جان آماده ترند. استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه خاطرنشان کرد: این شهید چون برای رضای خدا این ایثار را انجام داد برای جامعه امروز سرمشق است چراکه روح الهی پیام دارد؛ محور اصلی کار شهدا تربیت بازماندگان است، آنها دائم به فکر راهیان راه خود هستند و مرتب به خداوند عرض می‌کنند خدایا! آن توفیق را به راهیان راه ما بده که به مقام ما برسند، در نتیجه اگر ما برای شهدا احترام قائلیم پیش از آن مقدار، آنها به یاد ما هستند.

رسالت خدمت‌گزاری و تسکین آلام بیماران مهمترین نقش جامعه پزشکی است
حوزه/آیت الله اعرافی در دیدار رئیس و معاونین سازمان نظام پزشکی کشور، اظهارکرد: از گذشته تاکنون همگان جامعه پزشکی را به مجاهدت و وارستگی می‌شناسند و البته همه اقشار و طبقات نیازمند رشد و ارتقاء هستند. رسالت خدمت‌گزاری و تسکین آلام بیماران مهمترین نقش جامعه پزشکی است که در طول تاریخ همیشه شاهد آن بوده‌ایم و در شرایط سخت و سنگین دو سه سال اخیر نیز شاهد، چنین مجاهدت‌هایی هستیم.عضو جامعه مدرسین ادامه داد: ورود در حوزه پزشکی اضلاع و پیچیدگی‌هایی متعددی وجود دارد، با همه ظرافت‌ها و حساسیت‌های این حرفه، می‌بایست اهل‌فن، نخبگان و صاحب‌نظران آن ورود کنند، اما آنچه ما به عنوان حوزه علمیه نسبت به آن پرداخته ایم در درختواره رشته ها محورهای فلسفه فقه و اخلاق پزشکی و نیز سلامت معنوی و رشته‌های مرتبط پیش بینی شده است.

جلوگیری از تحریف انقلاب اسلامی وظیفه هر فردی از جمله نخبگان حوزوی و دانشگاهی است
رسا/آیت الله رجبی اظهار کرد: اگر نیروهای انقلابی در عرصه تبیین گری وارد عرصه و میدان نشوند و تبیین درست در سطح مطلوب و کامل درباره وقایع انقلاب اسلامی صورت نگیرد، طبیعی است دشمنان برای اینکه انقلاب اسلامی سرمشق جوامع دیگر قرار نگیرد دست به تحریف وقایع انقلاب و دفاع مقدس می‌زنند. عضو جامعه مدرسین تصریح کرد: در طول تاریخ کسانی دست به تحریف معنوی قرآن کریم زدند و تفسیرهای باطل خود را از قرآن ارائه کردند و همچنین برخی نسبت به حوادث قیام عاشورا و نیز درباره تاریخ نهضت مشروطه تحریف هایی را انجام دادند.وی افزود :امروز انقلاب اسلامی به ثمر نشسته و نظام اسلامی ایران خار در چشم دشمنان شده، از این رو روایت و واقعه نگاری درست از رویدادهای انقلاب و جلوگیری از تحریف انقلاب اسلامی وظیفه هر فردی از جمله نخبگان حوزوی و دانشگاهی است.

حضرت زهرا(سلام الله علیها) محور وحدت و بهترین الگو برای بشریت است
تسنیم/ آیت‌الله عبداللهی با اشاره به ایام فاطمیه و لزوم ترویج سیره حضرت زهرا(سلام الله علیها) اظهار داشت: حضرت فاطمه(سلام الله علیها) محور وحدت و یکپارچگی امت اسلامی است.عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: در دنیایی که بحران سیاسی و اخلاقی وجود دارد و از فقدان معنویت رنج می‌برد حضرت فاطمه(سلام‌الله‌علیها) بهترین الگوست، پیش از جاهلیت حقوق زن پایمال می‌شد و بهره‌های مادی و جنسی از زن می‌بردند و امروز که خلا معنویت وجود دارد حضرت زهرا(سلام الله علیها) در ابعاد مختلف الگوست.آیت‌الله عبداللهی گفت: کانون خانواده درخطر اضمحلال است، حضرت زهرا برای تقدس و جایگاه عظیم خانواده و تربیت فرزند و درزمینه پوشش و عفاف و حجاب و در جهاد فرهنگی بهترین الگو هستند.

نشست ضد ایرانی مشاور امنیتی بایدن با رئیس تل‌آویو
فارس/ «اسحاق هرتزوگ» رئیس رژیم جعلی صهیونیستی در صفحه توئیتر خود با اعلام خبر دیدار با «جِیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید، نوشت: «من قدردانی عمیق خود را از دوستی نزدیک رئیس‌جمهور [آمریکا] جو بایدن با اسرائیل ابراز کردم و از دولت وی برای حفظ و تقویت روابط قوی و معنادار دوجانبه تشکر کردم».وی همچنین از رایزنی‌های ضد ایرانی با این مقام آمریکایی خبر داد: «من نگرانی خود را از حرکت ایران به سمت سلاح‌های اتمی به موازات مذاکرات وین ابراز کردم و بر لزوم توقف دستیابی ایران به چنین تسلیحاتی به هر قیمتی تاکید کردم».

زمان باقی مانده برای احیای برجام رو به اتمام است
باشگاه خبرنگاران/رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران با تکرار ادعا‌های مقامات آمریکایی علیه کشورمان در مصاحبه با سی ان ان مدعی شد زمان باقی مانده برای احیای برجام رو به اتمام است.وی در ادامه ادعا‌های خود افزود: اگر ایران به برنامه هسته‌ای خود ادامه دهد، مذاکرات ظرف چند هفته متوقف خواهد شد.رابرت مالی همچنین مدعی شد: اگر ایران سرعت برنامه هسته‌ای خود را حفظ کند و به زودی توافقی حاصل نشود، توافقی کاملا متفاوت بایستی انجام شود.

مرکز پژوهش‌های مجلس خواستار اصلاح «طرح صیانت» شد
صداو سیما/مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رئیس کمیسیون ویژه بررسی طرح صیانت از فضای مجازی ضمن بر شمردن اشکالات عدیده متن طرح خواستار تخصیص زمان بیشتر برای اصلاح آن شد. در متن این نامه از کاهش سرمایه اجتماعی نهادی، ایجاد بی‌ثباتی در قوانین و مقررات اقتصادی، به مخاطره افتادن امنیت سرمایه‌گذاری، مداخله بسیار زیاد طرح در شئون مختلف زندگی مردم، ترغیب نخبگان به مهاجرت، ابهام و عدم شفافیت در مفاد و فرآیند تقنین و … به عنوان اشکالات جدی این طرح ذکر شده است.این طرح ۲ هفته پیش با پیگیری رئیس مجلس به مرکز پژوهش‌ها برگشت خورد تا اصلاح شود.

هزینه بازسازی سوریه ۸۰۰ میلیارد دلار
مهر/الکساندر لاورنتیف فرستاده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور سوریه روز سه شنبه در دیدار با نمایندگان دولت سوریه و مخالفان و هیئت‌های دو کشور دیگر ضامن نشست آستانه یعنی ایران و ترکیه در نور سلطان پایتخت قزاقستان، گفت: ویرانی بر سوریه چیره شده و طبق برخی ارزیابی‌ها هزینه بازسازی این کشور ۶۰۰ میلیارد دلار است و ارزیابی‌های دیگر این مبلغ را ۸۰۰ میلیارد دلار می‌دانند. البته ممکن است این هزینه بسیار بیشتر از اینها باشد.لاورنتیف ادامه داد: دولت سوریه پس از ۱۱ سال جنگ با گروه‌های مسلح تروریستی، بخش بزرگی از منابع مالی خود را از دست داده است و عبور از این اوضاع بدون کمک‌های مؤثر جامعه بین‌المللی بسیار دشوار خواهد بود.

خروج کامل نیروهای آمریکایی از پایگاه حریر
مهر/ سرلشگر تحسین الخفاجی سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق اعلام کردکه نیروهای رزمی ائتلاف بین المللی، پایگاه هوایی حریر در استان اربیل در اقلیم کردستان را تخلیه کرده‌اند.الخفاجی تاکید کرد: در این پایگاه در حال حاضر هیچ نیروی رزمی متعلق به ائتلاف بین المللی وجود ندارد. وی بیان داشت که خروج نیروها از عراق بدون مشکل بوده است.سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق با اشاره به اینکه این نیروها خروج خود از عراق را تا پایان سال جاری میلادی تکمیل می‌کنند تاکید کرد: تنها تعدادی مستشار باقی خواهند ماند که مأموریت آنها ارائه مشاوره در زمینه مبارزه با تروریسم است. وی بیان داشت که این مستشاران در پایگاه‌های عین الاسد و حریر مستقر خواهند شد.

بایدن جواب تلفن بنت را نمی‌دهد
ایسنا/ منابع عبری فاش کردند که جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا طی ۳ هفته اخیر از پاسخگویی به تماس‌های نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل خودداری کرده است. شبکه ۱۳ تلویزیون اسرائیل گزارش داد رئیس جمهور آمریکا از هرگونه مذاکره درباره موضوع ایران با نخست وزیر اسرائیل خودداری می‌کند. این شبکه فاش کرد که دفتر بنت در تلاش برای هماهنگی تماس تلفنی با بایدن است، اما کاخ سفید تا این لحظه به این درخواست اسرائیل پاسخ نداده است.

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom