Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز1236
دیروز1432
در هفته6732
در ماه31772
مجموع2174783

بازدید کنندگان برخط

16
Online

آیت الله حسینی بوشهری مطرح کرد؛ لزوم اهتمام به نگرش حوزوی و دینی در فرآیند سیاستگذاری علم و فرهنگ

 

آیت الله العظمی نوری همدانی: سبک زندگی اسلامی برای مردم بیان و آموزش داده شود

 

رئیس‌جمهور: تلاش «حاج قاسم» حرکت توأمان در جنگ نرم و سخت بود

 

آیت الله مروی: در فقه مقارن باید به امتیازات فکری مذهب حقه شیعه رسید

 

به‌رغم سیاه‌نمایی‌های داخلی و خارجی صورت گرفت رأی 67 درصدی مردم به سیاست‌ها و اقدامات رئیس‌جمهور

 

 جام جم30/9/1400
 آغاز تولید گاز از فاز ۱۱ پارس جنوبی تا مهر ۱۴۰۱
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با تاکید بر این‌که تولید از فاز ۱۱ پارس جنوبی از اولویت‌های شرکت ملی نفت ایران است، گفت: با جابه‌جایی یکی از سکوهای فاز۱۲ و برای سرعت بخشیدن به تولید از فاز ۱۱ پارس جنوبی تا مهر ۱۴۰۱ تولید از فاز۱۱ آغاز می‌شود. خجسته‌مهر با بیان این‌که نخستین ردیف از پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی با ظرفیت شیرین‌سازی ۱۲میلیون متر مکعب در روز در دی‌ماه به بهره‌برداری می‌رسد، افزود: هر دو فاز استاندارد پارس جنوبی، ۵۶‌میلیون متر مکعب گازترش تولید می‌کند و از ظرفیت شیرین‌سازی سایر فازها که ظرفیت خالی دارند برای شیرین‌سازی گاز تولیدی از فاز ۱۱ استفاده خواهد شد.

 همشهری30/9/1400
 پاسخ شورای نگهبان به علی لاریجانی
سخنگوی شورای نگهبان درباره اظهارات علی لاریجانی گفت: پرونده ایشان مثل سایر افراد در یک فرایند قانونی در شورای نگهبان بررسی شده ‌است و جمع‌بندی اعضای شورا با توجه به محتوای پرونده و گزارش‌های متعدد بر احراز صلاحیت نبود که نتیجه هم اعلام شد. طحان‌نظیف ادامه داد: البته اینکه نامه شخصی و محرمانه شورا از سوی یک فرد خارج‌نشین منتشر شود، جای بررسی دارد، اما به‌هرحال انتخابات تمام‌شده و بازی با آرامش مردم و فضاسازی رسانه‌ای صحیح نیست؛ هرچند ما در شورای نگهبان گوش شنوا داریم. نقد حق افراد است، اما اینکه عده‌ای بخواهند اعتبار یک نهاد قانونی را زیرسؤال ببرند و جایگاه آن را مخدوش کنند، راه به‌جایی نخواهد برد.

 کیهان30/9/1400
 رأی 67درصدی مردم به سیاست‌ها و اقدامات رئیس‌جمهور
به‌رغم سیاه‌نمایی رسانه‌های معاند و ضد‌انقلاب خارجی و همچنین هجمه طیف مدعی اصلاح‌طلبی علیه عملکرد دولت نوپای سیزدهم‌، نتایج نظرسنجی مرکز ایسپا نشان می‌دهد همچنان درصد بالایی از مردم کشور، سیاست‌ها و اقدامات آقای رئیسی را تایید می‌کنند. مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران(ایسپا) وابسته به جهاد دانشگاهی اخیرا نتایج نظرسنجی خود درخصوص میزان محبوبیت و عملکرد آیت‌الله رئیسی رئیس‌جمهور را منتشر کرده است. در بخشی از این نظرسنجی از پاسخگویان پرسید شد«آیا سیاست‌ها و اقدامات آقای رئیسی را به عنوان رئیس‌جمهور تأیید می‌کنید یا خیر؟» طبق نتایج، ۶۶.۷ درصد مردم همچنان سیاست‌ها و اقدامات رئیسی را تأیید می‌کنند.

اروپایی‌ها نظاره‌گر نقض برجام توسط آمریکا بودند
در دیدار محمد دهقان معاون حقوقی رئیس‌جمهوری با «هانس اودو موتسل» سفیر آلمان در تهران بر همکاری دو جانبه درخصوص مسائل مختلف و آینده مذاکرات هسته‌ای تبادل نظر شد. معاون حقوقی رئیس‌جمهور در این دیدار گفت: ایران همواره از مذاکرات استقبال کرده و هیچ‌گاه میز مذاکرات را ترک نکرده است. دهقان گفت: آمریکا مقصر بر هم خوردن برجام است و انتظار داشتیم اروپا و به‌ویژه آلمان در این زمینه نقش فعال داشته باشد. برجام یک سند بین‌المللی بود که در شورای امنیت سازمان ملل تصویب شده بود. اروپا صرفاً نظاره‌گر رفتار آمریکا در نقض برجام بود. تاریخ قضاوت خوبی درخصوص رفتار اروپایی‌ها نخواهد داشت.

رزمایش پیامبر اعظم(صلی الله علیه وآله)۱۷ با پیام دفاع و صیانت از امنیت ملی برگزار شد
رزمایش پیامبر اعظم(صلی الله علیه و آله)۱۷ با حضور یگان‌هایی از نیروهای زمینی، دریایی و هوافضای سپاه پاسداران و با پیام دفاع و صیانت از امنیت ملی و صلح و دوستی و آسایش برای همسایگان برگزار شد. معاون عملیات کل سپاه ‌پاسداران انقلاب اسلامی گفت: این رزمایش در راستای افزایش سطح آمادگی‌های رزمی ‌سپاه و بر اساس شبیه‌سازی یکی از پیشرفته‌ترین طرح‌های تهاجمی ‌در جنگ‌های ‌ترکیبی و درهم‌تنیدگی جنگ‌های سخت و نیمه‌سخت و نرم در حال اجراست. سردار نیلفروشان افزود: در این رزمایش نیروهای زمینی، دریایی و هوافضای سپاه به‌همراه سازمان سایبر الکترونیک در منطقه سواحل استان هرمزگان، بوشهر و بخشی از خوزستان به اجرای عملیات تهاجمی ‌و نفوذ در سطح استراتژیک برای انهدام مبادی آفندی دشمن فرضی می‌پردازند.

 شرق30/9/1400
 کره تلاش می‌کند تا پول‌های بلوکه‌شده ایران را بازگرداند
سفیر کره جنوبی در ایران با خبرگزاری کار ایران گفت‌وگو کرده و عملکرد کشور متبوعش را به تحریم‌های ایران ربط داده است. یون کانگ هیون گفته است: «ما کاملا متوجه هستیم که به علت تحریم‌های آمریکا، مردم ایران خیلی آسیب دیدند اما می‌توانم بگویم که بعد از مردم ایران، کره هم آسیب زیادی از تحریم‌های ایران دیده است. وی افزود: «دولت فعلی روابط صمیمانه‌ای با ایران دارد و به دنبال این است که این روابط را مستحکم کند و بر همین اساس رئیس‌جمهور کره تمام تلاش خود را دارد می‌کند تا هرچه زودتر پول‌های بلوکه‌شده ایران را بازگرداند. در این منطقه (خاورمیانه) ایران مهم‌ترین کشور برای کره است».

 ایران30/9/1400
 تلاش «حاج قاسم» حرکت توأمان در جنگ نرم و سخت بود
در آستانه دومین سالگرد شهادت حاج قاسم، خانواده او و همچنین دست‌اندرکاران مراسم بزرگداشت دومین سالگرد شهادتش، به دیدار رئیس جمهور رفتند. آیت‌الله رئیسی با اشاره به اقدامات شهید سلیمانی در تربیت نیروهای محور مقاومت از کشورهای مختلف، گفت: این اقدام حاج قاسم یک ظرفیت عظیم در جهان اسلام ایجاد کرد. وی افزود: حاج قاسم مربوط به امت اسلامی است و شخصیت آن شهید بزرگوار باید به‌عنوان چهره‌ای اثرگذار در جهان اسلام، به همگان معرفی شود. واقعیت این است که حاج قاسم یک شخص نبود بلکه به‌عنوان یک مکتب برای همه جوامع پیام‌آور بود. آیت الله رئیسی تصریح کرد: تلاش‌های شهید سلیمانی حرکت توأمان در جنگ نرم و جنگ سخت بود. ایشان از اینکه عده‌ای آلوده به تکفیر و تبلیغات مسموم شده بودند، ابراز ناراحتی ‌می‌کرد و با روش‌های مختلف به‌دنبال اصلاح آنها بود.

ابلاغ مصوبه پرداخت حق عضویت ایران در سازمان ملل
مخبر معاون اول رئیس‌جمهور مصوبه مربوط به پرداخت حق عضویت و کمک دولت ایران بابت مخارج سازمان ملل متحد و سایر سازمان‌های بین‌المللی را ابلاغ کرد.

عواقب نجومی برای رژیم صهیونیستی
یک اندیشکده امریکایی در تحلیلی بر بی‌فایده بودن ادعای صهیونیست‌ها در زمینه حمله به تأسیسات هسته‌ای ایران صحه گذاشت. «دنی سیترینوویک» تحلیلگر اندیشکده «آتلانتیک» در این گزارش نوشت: برخلاف حملات اسرائیل به برنامه‌های هسته‌ای عراق و سوریه که هیچ واکنشی در پی نداشت، ایران و نیروهای نیابتی منطقه‌ای آن به حمله به ایران پاسخ خواهند داد. به عبارت دیگر، 1.5 میلیارد دلاری که به نیروهای دفاعی اسرائیل برای تدارک حمله نظامی احتمالی به ایران داده شده، تنها آغاز هزینه‌های اسرائیل است، چرا که پاسخ «محور مقاومت» عواقب نجومی برای اسرائیل خواهد داشت.

 جمهوری اسلامی30/9/1400
 اعتراف ژنرال سابق صهیونیست به مشارکت در ترور شهید قاسم سلیمانی
رئیس سابق اطلاعات ارتش رژیم صهیونیستی در مصاحبه با مجله «مرکز میراث اطلاعاتی» این رژیم موسوم به «مابات مالام» اعتراف کرد سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی (موساد) در ترور دو تن از فرماندهان بزرگ محور مقاومت دست داشته است. «تامیر هیمن» اعتراف کرد: در دوران تصدی من بر این منصب موساد در ترور دو تن از فرماندهان بزرگ دست داشته است. یکی ترور قاسم سلیمانی، فرمانده ایرانی و دیگری «بهاء ابو العطا» فرمانده جنبش جهاد اسلامی فلسطین که در آبان 1398 ترور شد. وی ادعا کرد این رژیم طرح‌ها و نقشه‌های زیادی برای جلوگیری از نفوذ هرچه بیشتر ایران در سوریه دارد و دیر یا زود آن‌ها را عملیاتی خواهد کرد.

 وطن امروز30/9/1400
 تأکید رئیس قوه ‌قضائیه بر احکام جایگزین مجازات حبس
رئیس قوه‌ قضائیه در جلسه شورای عالی قوه‌ قضائیه با اشاره به ظرفیت‌های قانونی موجود برای تعلیق و تعویق مجازات حبس محکومان گفت: در قانون موجود ظرفیت‌های قابل توجهی در راستای تعلیق و تعویق مجازات محکومان به حبس وجود دارد که با بهره‌گیری از این ظرفیت‌ها می‌توانیم مجازات‌های جایگزین حبس با محوریت و ماهیت خدمات اجتماع محور و عام‌المنفعه را توسعه و بسط دهیم. حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی‌اژه‌ای افزود: در حال سنجش راهکار‌هایی هستیم که به موجب آن برخی محکومان به جای رفتن به زندان و انتظار برای عفو و آزادی مشروط، از ابتدا یا در اثنای تحمل محکومیت، مشمول مجازات جایگزین حبس شوند و از هنر، مهارت و توان مالی آنها در راستای نفع اجتماعی بهره گرفته شود.

آتش‌سوزی در زیردریایی ارتش رژیم صهیونیستی
روزنامه معاریو چاپ سرزمین‌های اشغالی از آتش‌سوزی در یک زیردریایی ارتش رژیم صهیونیستی به نام «دلفین» در سه‌شنبه هفته گذشته خبر داد. به نوشته این روزنامه، این آتش‌سوزی در پایگاه نیروی دریایی رژیم صهیونیستی در بندر «حیفا» رخ داده و موجب وارد آمدن خسارت شدید به زیردریایی شده است به طوری که مقامات ارتش صهیونیستی این زیردریایی را تا زمان تعمیر اساسی غیرقابل استفاده اعلام کرده‌اند. به ادعای منابع صهیونیست، این حادثه به علت اشتباه یکی از خدمه‌ فنی زیردریایی رخ داده و موجب وارد آمدن خسارت سنگین به شبکه برق‌رسانی آن شده است.

رشد 44 درصدی تجارت ایران با کشور‌های عضو اکو
سخنگوی گمرک از تجارت 5/10 میلیاردی ایران با کشور‌های عضو اکو (ترکیه، پاکستا‌ن، جمهوری آذربایجان، قزاقستا‌ن، ترکمنستا‌ن، قرقیزستا‌ن، ازبکستا‌ن، تا‌جیکستا‌ن و افغانستا‌ن) خبر داد و گفت: این میزان تجارت، رشد 44 درصدی در ارزش نسبت به مدت مشابه داشته است. لطیفی اظهار کرد: در این مدت صادرات کشورمان به 9 کشور عضو اکو بیش از 18 میلیون و 631 هزار تن به ارزش 6 میلیارد و 823 میلیون و 246 هزار و 367 دلار و واردات کشورمان از کشورهای عضو اکو نیز ۳ میلیون و 147 هزار و 332 تن به ارزش ۳ میلیارد و 623 میلیون و 838 هزار و 68 دلار بوده است.

 جوان30/9/1400
 تعلیم وتربیت مهم‌ترین بخش راهبردی بسیج است
سردار غلامرضا سلیمانی، رئیس سازمان بسیج مستضعفین با دکتر یوسف نوری، وزیر آموزش و پرورش دیدار و گفتگو کرد. سردار سلیمانی در این دیدار با اعلام آمادگی بسیج جهت همکاری و پیشبرد اهداف فرهنگی و تربیتی گفت: تعلیم و تربیت جایگاه ویژه‌ای در بسیج دارد و مهم‌ترین بخش سند راهبردی نیرو‌های بسیجی است. وی افزود: بسیج در عرض هیچ دستگاه و وزارتخانه‌ای نیست و عزم سازمان بسیج این است که با هم‌افزایی با آموزش و پرورش به دنبال مردمی‌سازی فرهنگ باشد. بسیج آماده کمک به وزارت آموزش و پرورش در راستای اهداف تبیین شده است.

اجراي ۳۵۰۰ طرح منابع طبيعي در كشور
مدير كل حوزه رياست سازمان جنگلها، مراتع و آبخيزداري كشور در مراسم توديع و معارفه مدير كل منابع طبيعي و آبخيزداري چهارمحال و بختياري با بيان اينكه ۱۳۵ ميليون هكتار منابع طبيعي در كشور وجود دارد، تصريح كرد: مديريت اين اراضي كار ساده اي نيست و اگر همكاري مردم نباشد احيا و اصلاح منابع طبيعي تقريباً غيرممكن است. همتي به اجراي بيش از 3 هزارو ۵۰۰ طرح در كشور اشاره كرد و افزود: اين مهم با اعتباري بالغ بر هزار ميليارد تومان در كشور اجرايي شده است.

ارتش تل‌آویو «حکم تیر» فلسطینیان را صادر کرد
آویو کوخاوی، رئیس ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی به نظامیان این رژیم اجازه داده به سمت افرادی که وارد پایگاه‌های نظامی یا مناطق تیراندازی می‌شوند، شلیک کنند و آن‌ها حتی مجازند افرادی را که سنگ پرتاب کرده‌اند، هدف قرار دهند. در چارچوب تصمیمات چند ماه اخیر درباره اختیار دادن به نظامیان برای تیراندازی علاوه بر موارد یاد شده، نظامیان رژیم صهیونیستی می‌توانند حین یورش به خانه‌های فلسطینیان، به بهانه حمایت از خود، فلسطینیان را هدف اعدام‌های میدانی قرار دهند.

 آفتاب یزد30/9/1400
 مردم وارد معرکه رمزارزها نشوند
دادستان کل کشور گفت: درخواست من از مردم این است تا زمانی که موضوع رمزارز از منظر قانون تعیین تکلیف نشده است، وارد این معرکه نشوند. حجت الاسلام والمسلمین منتظری درباره اقدامات دادستانی کل کشور در راستای ماموریت رئیس قوه قضائیه برای پیگیری مسئله بورس اظهار کرد: با سازمان بازرسی کمیته مشترکی برای موضوع بورس تشکیل داده‌ایم و امیدواریم ظرف یک زمان معینی به نتیجه برسیم. ما مکاتباتی با بانک مرکزی و مجلس در خصوص ضرورت تعیین تکلیف این حوزه داشته‌ایم ولی هنوز تکلیف این حوزه مشخص نیست.

پایان دسامبر هیچ نیروی رزمی خارجی در عراق نمی‌ماند
سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق اظهار کرد: حضور نیروهای رزمی خارجی در عراق پایان یافته است و تا پایان ماه جاری هیچ نیروی رزمی خارجی در عراق وجود نخواهد داشت. یحیی رسول گفت: شماری از مستشاران خارجی برای آموزش نیروهای عراق و توسعه توانمندی‌های رزمی آن‌ها در پایگاه‌های عراق باقی خواهند ماند و ماموریت آن‌ها مشورتی و آموزشی است و این نیروها تحت حفاظت نیروهای عراق و رهبری یک فرمانده عراقی خواهند بود. وی افزود: مذاکرات با طرف آمریکایی و ائتلاف بین‌المللی برای خروج از عراق تا پایان سال جاری میلادی و پس‌از پایان ماموریت‌های رزمی و انتقال به ماموریت‌های آموزشی به آخرین مراحل خود رسیده است.

 خراسان30/9/1400
 سوال مجلس از وزیر راه به دلیل گرانی بلیت هواپیما
عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: طرح سوالی را درباره افزایش قیمت بلیت هواپیما از وزیر راه و شهرسازی آغاز کردیم‌ و آن را پیگیری می‌کنم. یوسفی با بیان اینکه شناورسازی قیمت بلیت هواپیما به عنوان یک سیاست غلط در دولت قبل باید متوقف شود، افزود: شناورسازی نرخ ها زمانی معنی پیدا می‌کند که مردم بتوانند با توجه به امکانات ایرلاین‌ها و بودجه خودشان، گزینه مناسب را انتخاب کنند نه این که برای برخی ایام خاص مجبور باشند از یک ماه قبل بلیت تهیه کنند همچنین برای ایام عادی نیز باید چند روز قبل بلیت را خریداری کنند.

 اعتماد30/9/1400
 گابريل بوريچ چپ‌گرا، رييس‌جمهور شيلي شد
مشخص شدن نتيجه انتخابات رياست‌جمهوري در شيلي با واكنش مثبت برخي چهره‌هاي سرشناس چپ‌گرا در امريكاي لاتين مواجه شد. «گابريل بوريچ» توانست در انتخابات روز يكشنبه دور دوم رياست‌جمهوري در شيلي به پيروزي برسد و با ۳۵ سال توانست لقب جوان‌ترين رييس‌جمهور اين كشور را به خود اختصاص دهد.

 رسالت30/9/1400
 ده هزار و ‌۵00‌ کیلومتر ‌محور ‌جدید ‌در ‌حال ‌اجراست
معاون وزیر راه و مدیر عامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل ونقل کشور گفت: هم‌اکنون نزدیک به 10 هزار و ۵00 کیلومتر از محورهای مختلف ریلی، آزادراهی و بزرگراهی را در سراسر کشور در حال اجرا داریم. حدود ۶ هزار و 100 کیلومتر از این میزان بزرگراه و راه اصلی و نزدیک به ۳ هزار و ۳00 کیلومتر مسیرهای ریلی جدید در حال احداث و حدود یک هزار و 1۵0 کیلومتر نیز آزادراه درحال اجرا هستند. خادمی با بیان اینکه متوسط پیشرفت فیزیکی این پروژه ها حدود 40 درصد است افزود: اگر منابع اعتباری جدیدی در اختیار قرار بدهند زمان ساخت این پروژه ها کاهش خواهد یافت.

 مردم سالاری30/9/1400
 گفت‌وگوی وزیر امورخارجه با فرمانده ارتش پاکستان
وزیر امور خارجه کشورمان با ژنرال قمر جاوید باجوا فرمانده ارتش پاکستان دیدار و در خصوص موضوعات مورد علاقه به گفت وگو و تبادل نظر پرداخت. امیرعبداللهیان در این دیدار با اشاره به همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های مرزی ، امنیت مرزهای فی‌مابین را در سطحی مناسب ارزیابی و ارتقا همکاری‌ها برای افزایش آن را خواستار شد. رایزنی در خصوص تحولات افغانستان، بخش دیگری از گفتگوی وزیر امور خارجه کشورمان با ژنرال باجوا بود.
فرمانده ارتش پاکستان نیز این همکاری‌های دو کشور را بر اساس همسایگی و برادری ذکر کرد و تروریسم را دشمن مشترک ایران و پاکستان دانست و با توجه به ضرورت ارتقا هرچه بیشتر امنیت مرزهای مشترک، فعال شدن کمیته مشترک امنیت مرزی فی‌مابین را مورد تاکید قرار داد.

بررسی آخرین وضعیت راه آهن شلمچه - بصره
ایرج مسجدی، سفیر ایران در بغداد و ناصر حسین بندر وزیر حمل و نقل عراق درباره آخرین وضعیت اجرای پروژه راه آهن شلمچه – بصره بحث و تبادل نظر کردند. در این دیدار همچنین آخرین روند همکاری‌های ایران و عراق و مناسبات دوجانبه به ویژه پروژه راه آهن شلمچه - بصره مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت. طول راه آهن شلمچه-بصره در خاک عراق حدود ۳۳ کیلومتر است که در آخرین مذاکرات صورت گرفته وزیر حمل و نقل عراق اعلام کرد حدود چهار کیلومتر از تملک اراضی آن را انجام داده است.

 آرمان30/9/1400
 یارانه دو برابر می‌شود
معاون اقتصادی دولت اظهار کرد: طبق لایحه بودجه قرار بود یارانه‌ها را برای سال آینده دو برابر کنیم، اما آقای رئیس‌جمهور تاکید کرد که افزایش یارانه‌ها برای سه ماه باقی مانده سال نیز اعمال شود. محسن رضایی افزود: مسئولان اجرایی تلاش خواهند کرد که در سه ماه باقی مانده سال نیز یارانه‌ها را دو برابر کنند و اگر این طرح به خوبی انجام شود هر خانوار ۴ نفره ۸۰۰ هزار تومان کالا و پول دریافت خواهند کرد.

 قدس30/9/1400
 هیچ گفت‌وگوی مستقیمی بین ایران و آمریکا در وین صورت نگرفت
خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری:
ـ هیچ صحبت مستقیمی با آمریکا در طی این‌ ماه‌ها که گفت‌وگوها در وین در جریان بوده، انجام نشده است.
ـ روابط ایران و دولت نجات ملی یمن از هر زمانی مستحکم‌تر و به هم نزدیک‌تر است. جمهوری اسلامی ایران کماکان متعهد است به مردم یمن از همه ابزارهای دیپلماتیک و سیاسی کمک کند.
ـ سه کشور اروپایی متاسفانه به جای این‌که وقت و انرژی خود را معطوف به مذاکرات کنند، بعضا دیده شده وارد کارزارهای رسانه‌ای شدند و هم اطلاعات غلط و هم اطلاعات برساخته هر دو داده شد.
ـ امروز دو متن توافق‌شده جدید داریم که ماحصل گفت‌وگوهای بسیار فشرده‌ای است که طی چند روز گذشته در وین همراه با تنفس چند روزه به دست آمده است. اینها متن‌هایی است که نظرات ایران به همراه متون قبلی در آن لحاظ شده است و الان متونی داریم که براساس آن می‌توانیم به گفت‌وگوهای آتی ادامه دهیم.
ـ ایران به عنوان عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همواره به تعهداتش در ذیل پادمان و ان.پی.تی پایبند بوده است.
ـ سطح، میزان و کیفیت غنی‌سازی منطبق بر نیازهای برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران صورت می‌گیرد و نه چیز دیگری و همه را با اطلاع آژانس انجام داده‌ایم و در آینده نیز چنین خواهد بود.
ـ بر خلاف آنچه آمریکا در فضای رسانه‌ای و عمومی بیان می‌کند، تا به امروز در گفت‌وگوهای وین هیچ پیشنهاد ملموس یا متن ملموسی را به 1+4 ارائه نکرده است.
ـ تمام انرژی خود را صرف می‌کنیم که در کمترین زمان ممکن به توافق خوب و مناسب برای احقاق حقوق ملت ایران برسیم.
ـ ‌گفت‌وگوها را با اراده و خوشبینی پیگیری می‌کنیم ولی به نیات طرف مقابل یعنی آمریکا خوشبین نیستیم و مسیر خنثی‌سازی تحریم‌ها را با جدیت پی می‌گیریم.

 شهروند30/9/1400
 همه ایرانیان مقیم خارج می‌توانند به کشور بیایند
دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه در جلسه شورای‌عالی قوه قضائیه گفت: «همه ایرانیان مقیم خارج می‌توانند به کشور بیایند و اگر کسی فکر می‌کند مشکلی دارد، می‌تواند مراجعه کرده و درخواست خود را ارایه بدهد تا رسیدگی‌های لازم درخصوص آن درخواست انجام شود.» غریب‌آبادی از برگزاری جلسه ستاد حقوق بشر با وزارت خارجه و مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه خبر داد و گفت: «در صورت راه‌اندازی دفاتری مشابه دفاتر خدمات قضائی الکترونیکی در سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی ایران، ۸۰درصد از مباحث حقوقی و قضائی که ایرانیان خارج از کشور با آن مشکل دارند، حل خواهد شد.»


 اطلاعات30/9/1400
 نهادهای بین‌المللی به تعهدات خود در قبال پناهندگان عمل کنند
وزیر کشور در نشست مشترک با «فیلیپو گراندی» کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان گفت: انتظار داریم که سازمان‌های بین المللی و اروپا به تعهدات مالی خود در حوزه پناهندگان عمل کنند. وحیدی به برخوردهای نامناسب برخی از کشورها با مهاجرین اشاره کرد و گفت: ایران با نگاه انساندوستانه همواره برخورد مناسبی با اتباع خارجی داشته است اما این دلیل نمی شود که اروپایی ها به تکلیف خود در باره پناهندگان عمل نکنند و باید در نظر داشته باشند که مقصد مهم این مهاجرت ها اروپاست. وی افزود: انتظار داریم حمایت های مالی موثر از سوی سازمان‌های بین المللی و اتحادیه اروپا به منظور خدمات بیشتر به اتباع خارجی در اختیار ایران قرار گیرد.

 

اخبار خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری

 
سبک زندگی اسلامی برای مردم بیان و آموزش داده شود
حوزه/ آیت الله العظمی نوری همدانی، در دیدار با دکتر محمد رئیس زاده رئیس سازمان نظام پزشکی با بیان اهمیت جایگاه سلامت در اسلام، افزودند: اسلام دستورات فراوانی برای حفظ سلامتی انسان دارد که در قالب سبک زندگی اسلامی به مسلمانان ارائه داده است. دستور به اعتدال در خوردن، رعایت بهداشت فردی و اجتماعی، ورزش و حرکت، خواب شبانه و سحر خیزی، گوشه ای از این فرامین اسلامی می باشد که با انجام صحیح و درست این ها، انسان هرگز بیمار نخواهد شد و همه این امور نشان از کامل و الهی بودن اسلام است.ایشان درادامه بیان سبک زندگی اسلامی را برای مردم بسیار پر اهمیت دانستند و گفتند: باید برای مردم سبک زندگی اسلامی بیان و آموزش داده شود گفتن تنها کافی نیست و باید در این راه تبلیغات مفید و موثری از سوی نخبگان و پزشکان دلسوز جامعه صورت گیرد تا سلامتی و نشاط جامعه تامین گردد.

لزوم اهتمام به نگرش حوزوی و دینی در فرآیند سیاستگذاری علم و فرهنگ
رسا/ آیت الله حسینی بوشهری در دیدار با رییس شورای تخصصی حوزوی شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن بیان اهمیت و جایگاه شورای عالی انقلاب فرهنگی و در امتداد آن شورای تخصصی حوزوی بر لزوم توجه به ملاحظات و اقتضائات حوزوی، اهتمام به نگرش حوزوی و دینی در فرآیند سیاستگذاری علم و فرهنگ کشور تاکید کرد .در ابتدای این دیدار حجت الاسلام پارسانیا ضمن معرفی حجت الاسلام هاشمیان به عنوان دبیر جدید شورای تخصصی حوزوی، گزارشی از برخی از اقدامات صورت گرفته در شورای تخصصی حوزوی در ارتباط با فرآیند سیاستگذاری علم و فرهنگ کشور و شورای عالی انقلاب فرهنگی را ارائه کرد.

در فقه مقارن باید به امتیازات فکری مذهب حقه شیعه رسید
حوزه/ آیت الله مروی در دیدار جمعی از طلاب، به تبیین الزامات و بایسته‌های پژوهش در فقه مقارن پرداخت و گفت: طبیعی است برای سیاست گذاری در پژوهش یا آموزش در یک موضوع ابتدا باید هدف روشن شود؛ باید دید ما از بررسی فقه مقارن چه هدفی را دنبال می کنیم؟وی افزود: ممکن است هدف به صورت های متفاوتی بیان یا تفسیر شود؛ از نگاه بنده وظیفه یک طلبه که خودش را سرباز حوزه شیعی می داند این است که اگر در مورد فقه مقارن کار می کند در مقارنه بین نحله های فقهی مختلف به امتیازات فکری مذهب حقه امامیه برسد.عضو جامعه مدرسین درادامه خاطرنشان کرد: صرف دانستن مطالب سایر مذاهب اسلامی و فِرَق فقهی، کاری را پیش نمی برد؛ باید با مقارنه کردن به امتیازات تفکر شیعی رسید.


سفیر ایران به فیض شهادت نائل آمد
ایرنا/ سخنگوی وزارت امور خارجه از شهادت سفیر ایران نزد دولت نجات ملی یمن بر اثر ابتلا به کرونا خبر داد. خطیب زاده افزود: شهید حسن ایرلو از جانبازان شیمیایی جنگ تحمیلی بود، که در محل ماموریت خود به کرونا مبتلا شد و به دلیل همکاری دیرهنگام برخی کشورها، متاسفانه در شرایط نامناسبی به کشور بازگشت.این دیپلمات کشورمان سحرگاه امروز به فیض شهادت نایل آمد.

آمریکا: شاهد پیشرفت‌هایی در مذاکرات وین بودیم
فارس/ سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ضمن استقبال از گفت‌وگوهای میان ایران و عربستان سعودی ابراز امیدواری کرد این گفت‌وگوها به از بین رفتن تنش‌ها شود.ندپرایس در بخش دیگری از اظهاراتش به توضیح درباره وضعیت مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین پرداخت و گفت که برخی پیشرفت‌ها در این مذاکرات حاصل شده است.ند پرایس گفت: «شاهد پیشرفت‌هایی در جدیدترین بخش از دور دوم [گفت‌وگوها] بودیم. ما شاهد صدور اعلانیه‌ای از ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای توافق بر سر بازگرداندن شفافیت به برنامه نظارتی آژانس در ایران از طریق نصب مجدد دوربین‌ها در کرج بودیم. این قدم مهمی هست و قدم مبارکی هم هست. اما یکبار دیگر باید گفت ما در این مورد هوشیار هستیم، چون این رویدادی است که اصلاً از ابتدا نمی‌بایست به یک امر ضروری تبدیل می‌شد.»

افشای آبروریزی امنیتی و اخلاقی رئیس سابق موساد
فارس/ شبکه ۱۳ رژیم صهیونیستی در برنامه‌ای دست به افشای آبروریزی امنیتی و اخلاقی «یوسی کوهن» رئیس سابق موساد در دوره بنیامین نتانیاهو، زد.به گزارش این شبکه «یوسی کوهن» در اواخر سال ۲۰۱۸ در یک هواپیما با یک مهماندار زن و همسرش به گفت‌و‌گو نشسته و اسرار دولتی را در اختیار آن‌ها قرار داده است. به طوریکه با افتخار از جزئیات عملیات‌های موساد در سرتاسر جهان سخن گفته و علاوه بر آن اطلاعاتی از سفرهایش را به آن‌ها داده است.«گای شیکر» همسر مهماندار مذکور که یک تاجر معروف است، به این شبکه گفت: « او خیلی وراج بود. به ما گفت که موساد با پزشک مخصوص یکی از رهبران عرب در ارتباط است.»این تاجر معروف اسرائیلی همچنین گفت که یوسی کوهن پس از آن دیدار در هواپیما، بارها به همسرش پیام داده و با الفاظ نامناسبی او را خطاب قرار داده است و تلاش کرده تا با او ارتباط بگیرد و به مدت دو سال با او روابط پنهانی داشته است.او خطاب به رئیس سابق موساد گفت: «تو خانواده‌ام را نابود کردی.»


دیوان عالی کشور سیف و عراقچی را مجرم ندانست
فارس/ شعبه اول دیوان عالی کشور رای خود را درباره پرونده متهمان ارزی که شامل 9 نفر از جمله ولی الله سیف رئیس کل اسبق بانک مرکزی، سید احمد عراقچی معاون اسبق ارزی بانک مرکزی و فرشاد حیدری معاون سابق نظارتی بانک مرکزی و نفر دیگر را صادر کرد.طبق رای دیوان عالی کشور همه متهمان این پرونده، مجریان سیاست‌های کلان ارزی بوده‌اند و با این وصف مجرمانه تلقی نمودن عملکرد آنان و انتساب بزه اخلال در نظام اقتصادی کشور توجیه قانونی نخواهد داشت.همچنین طبق این رای پرونده برای بررسی مجدد به شعبه دیگری ارجاع می شود. بنابراین رای دادگاه قبلی مبنی بر مجرم بودن این متهمان توسط دیوان عالی کشور نقض و پرونده مجددا رسیدگی می شود.

بیانیه ضد ایرانی شورای همکاری خلیج فارس
فارس/ وزیران خارجه انگلیس و کشورهای عربی در بیانیه‌ای که دیشب منتشر شد از مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین که میان ایران و گروه موسوم به 1+4 انجام می‌شود به عنوان «آخرین فرصت» برای برگرداندن امنیت به منطقه و اجتناب از شدت گرفتن تنش‌های هسته‌ای یاد کرده‌اند. آنان بار دیگر ایران را به انجام آنچه «فعالیت‌های مخرب» خوانده می‌شود متهم کرده و مدعی شده‌اند که این موضوع موجب «نگرانی جدی» آنها است. در این بیانیه از دولت ایران خواسته شده «نقش مثبتی در منطقه ایفا کند، به قوانین بین‌المللی پایبند باشند به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی همسایگان خود احترام بگذارد و حمایت از گروه‌های شبه‌نظامی را متوقف کند.»

طرف‌های درگیر سوری در بن بست قرار دارند
ایسنا/ گی‌یر پدرسن، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به سوریه دوشنبه در جلسه شورای امنیت سازمان ملل در باره سوریه گفت: "همه طرف‌ها در یک بن بست استراتژیک هستند و این وضعیت ۲۱ ماه است که ادامه دارد و هیچ تغییری به وجود نیامده است."وی ادامه داد: این به وضوح نشان می‌دهد که هیچ یک از بازیگران اصلی یا متحدانشان قادر به حل بحران سوریه نیستند و تحقق راه حل نظامی نیز توهمی بیش نیست.

حمله به سفارت آمریکا سناریویی غیرقابل باور است
ایرنا/ سخنگوی گردان‌های سید الشهداء عراق در واکنش به حمله راکتی به منطقه سبز بغداد که یکشنبه رخ داد گفت: حمله به سفارت آمریکا، یک سناریو است که هیچ کس باور نمی‌کند. الفرطوسی افزود: البته حمله به سفارت آمریکا در بغداد مهم نیست و این حمله از سوی نیروهای مقاومت صورت نگرفته است، هرچند وی گفت که هرگز از این که به این سفارتخانه حمله کنیم هیچ ابایی نداریم و نمی هراسیم.

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom