آیت الله العظمی نوری همدانی: روحانیت نسبت به وضع مردم  بی‌تفاوت نیست

 

اسلامی در نشست خبری مشترک با گروسی: آژانس هیچ انحرافی در برنامه هسته‌ای ایران مشاهده نکرده است

 

آیت الله رجبی: «تحکیم فرهنگ دینی» راه مقابله با انحرافات فردی و اجتماعی است

 

آیت الله بهشتی: نسبت به ضد ارزشها در جامعه بی تفاوت نباشیم

 

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی: ایرانی‌ها با موشک اسرائیل را محاصره کرده‌اند و به ما آسیب می‌زنند

 

*جام جم1400/09/03

** لایحه بودجه سال 1401 بدون کسری بسته شد    

 

رئیس سازمان برنامه و بودجه روز گذشته با بیان اینکه از زمان آغاز به کار دولت سیزدهم به هیچ عنوان خلق پول انجام نشده و این روند موجب کاهش نرخ تورم نقطه‌ای در مهر و آبان شد، گفت: بودجه سال آینده بر اساس منابع پایدار و بدون کسری بسته شد.  میرکاظمی در نشست هم‌اندیشی لایحه بودجه ۱۴۰۱ اظهار داشت: با کاهش تورم و بهبود رشد اقتصادی، قدرت خرید مردم افزایش خواهد یافت؛ این روش بهتر از آن است که ۲۰ درصد حقوق را بالا ببرند و ۳۰درصد بر تورم کشور بیفزایند.  وی تصریح کرد: سیاست قطعی دولت، اصلاح ساختار بودجه بر اساس دستورات رهبر معظم انقلاب، اسناد بالادستی و تمرکززدایی است.

 

*همشهری1400/09/03

** مردم را دسته‌بندی و جدا کرده‌ایم

 

رئیس مجلس در نشستی با حضور برخی نویسندگان به مناسبت هفته کتابخوانی با بیان اینکه مردم تکیه‌گاه کشور هستند، در حالی که ما آنها را با دسته‌بندی‌های مختلف جدا کرده‌ایم، گفت: زمانی که از انقلابی‌گری حرف می‌زنیم اگر در متن آن عدل و عقل نباشد و انسان‌ها حرمت نداشته باشند و اگر ما به‌عنوان مدیری سیاسی، حرف و دعواهای سیاسی و باورهای مختلف مردم را نپذیریم و نگاه عدل و عقل بر تصمیمات ما نباشد و جامعه آن را نبیند، موضوعات ملی که در سرنوشت همه ما تأثیر دارد به سمت بی‌هویتی می‌رود و فرهنگ برای آن بی‌ارزش می‌شود. قالیباف افزود: قدرت ما باورهای مردم است که اگر دل به جمهوری اسلامی ندهند، هرچه موشک داشته باشیم فایده‌ای ندارد.

 

*کیهان1400/09/03

** «تحکیم فرهنگ دینی» راه مقابله با انحرافات فردی و اجتماعی است

 

رئیس ‌موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(رحمت الله علیه) در آیین افتتاحیه دوره جدید طرح ولایت مجازی، گفت: خداوند نقشه راه سعادت انسان را در قرآن ترسیم فرموده است. خلاصه این نقشه، پیروی نکردن از شیطان به عنوان دشمن آشکار انسان و‌پرستش حقیقی خداوند است. آیت‌الله رجبی عامل انحراف انسان‌ها را بی‌توجهی به نظرات و احکام الهی دانست و گفت: ویژگی برنامه‌ای که دشمنان به ما می‌دهند این است که حق و باطل را درهم می‌آمیزند تا انسان به شک و تردید و اشتباه بیافتد. اینکه رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند؛ فرهنگ مثل هوایی است که در آن نفس می‌کشیم، ناظر بر این مسئله است که فرهنگ می‌تواند تمام فضای زندگی انسان و به تعبیر دیگر سبک زندگی او را تحت تاثیر قرار بدهد. بنابراین کسانی که مراقب هوای نفس خود باشند و مبانی فکری درست را فراگرفته باشند، در این انحرافات نخواهند لغزید.

 

**آژانس هیچ انحرافی در برنامه هسته‌ای ایران مشاهده نکرده است

 

رئیس‌ سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه ایران در برنامه هسته‌ای خود مصمم است، گفت: آقای گروسی تاکید کرد که آژانس هیچ انحرافی در برنامه هسته‌ای ایران مشاهده نکرده و طبق معاهدات، فعالیت‌های هسته‌ای ایران در حال انجام است. اسلامی در نشست خبری مشترک با رافائل گروسی گفت: مدارکی که به عنوان مدرک توسط دشمنان در اختیار آژانس قرار گرفته بود، پاسخ داده شد. پرونده بخشی از این مدارک بسته شده و برخی موارد باقی است که تفاهم کردیم همه موارد را خاتمه دهیم. وی افزود: مسئله حائز اهمیت این است که ایران در برنامه هسته‌ای خود مصمم است.

 

**ایرانی‌ها با موشک اسرائیل را محاصره کرده‌اند و به ما آسیب می‌زنند

 

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی ضمن انتقاد از بازگشت قدرت‌های جهان به توافق هسته‌ای، به قدرت موشکی ایران اذعان کرد. نفتالی بنت با اشاره به مذاکرات قریب‌الوقوع هسته‌ای ایران، گفت که این رژیم در مرحله حساسی از‌ستیز با ایران قرار دارد و حتی اگر بازگشت به توافق در کار باشد، رژیم صهیونیستی خود را به هیچ توافقی که بین ایران و قدرت‌های جهان باشد محدود نمی‌کند. وی ضمن اذعان به قدرت موشکی ایران گفت: «ایرانی‌ها در حالی که در امنیت در تهران نشسته‌اند، با موشک‌های خود اسرائیل را محاصره کرده‌اند. آنها ما را از راه دور اذیت می‌کنند و به ما آسیب می‌زنند».

 

*شرق1400/09/03

** پیش از مذاکرات هیچ اقدام یک‌جانبه‌ای نمی‌کنیم

 

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در آستانه ازسرگیری مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در وین گفت: «حاضر نیستیم اقدامات یک‌جانبه انجام دهیم تا رغبتی برای ادامه‌دادن مذاکرات ایجاد کنیم». ند پرایس توضیح داد: «بازگشتی دوجانبه به پایبندی به نفع آمریکا و به نفع اعضای 1+5است؛ همچنین طبق گفته دولت‌های قبلی ایران، به نفع تهران است که ما بتوانیم به این نقطه برسیم. بنابراین‌ ما به‌وضوح نشان خواهیم داد حاضر نیستیم صرفا به خاطر بازگشتن پای میز مذاکرات، هیچ‌گونه اقدام یک‌جانبه‌ای انجام دهیم». وی درباره ادامه فعالیت‌های هسته‌ای ایران بدون واکنش آمریکا گفت: «هنوز بر این باوریم که برای اطمینان‌یابی از اینکه ایران هیچ‌گاه نمی‌تواند به یک سلاح هسته‌ای دست پیدا کند، دیپلماسی با دوام‌ترین، دائمی‌ترین و قابل راستی‌آزمایی‌ترین ابزار را به دست می‌دهد. به همین خاطر است که می‌خواهیم به وین بازگردیم تا ببینیم آیا می‌توانیم به آن پایبندی دوجانبه برسیم یا نه».

 

*ایران1400/09/03

** دولت با روحیه بسیجی به دنبال خدمت رسانی است

 

رئیس‌جمهور با رئیس سازمان بسیج مستضعفین و جمعی از فرماندهان این سازمان دیدار و گفت‌و‌گو کرد. آیت الله رئیسی در این دیدار با تأکید بر اینکه با حفظ و تقویت روحیه بسیجی می‌توان بر مشکلات غلبه کرد، گفت: افتخارم این است که بسیجی باشم و مجموعه دولت با روحیه و تفکر بسیجی برای خدمت‌رسانی و ایجاد گشایش در معیشت و اقتصاد مردم تلاش می‌کنند. وی با تبریک هفته بسیج، بسیج را شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری توصیف کرد که با ابتکار و نگاه ژرف امام راحل تشکیل شد و هر روز که می‌گذرد ثمرات بیشتری را شامل حال ملت ایران و امت اسلامی می‌کند. رئیس‌جمهور با اشاره به فراگیری و اطمینان بخش بودن بسیج برای ملت ایران، گفت: در رأس این مجموعه انقلابی، رهبر معظم انقلاب و در بدنه آن، آحاد مردم کشور حضور دارند و بسیج فراتر از جریانات سیاسی و حزبی و گروهی، آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب و خدمت بی‌منت به مردم را پیگیری می‌کند و باعث اطمینان خاطر مردم است.

 

**حضور مخبر در نشست مجازی شورای نخست وزیران شانگهای

 

معاون اول رئیس‌جمهور روز پنجشنبه از طریق ویدیوکنفرانس در بیستمین نشست شورای نخست‌وزیران سازمان همکاری شانگهای، سخنرانی و مواضع جمهوری اسلامی ایران را در زمینه‌های مختلف اقتصادی، امنیتی و فرهنگی تشریح خواهد کرد. سازمان همکاری شانگهای سازمانی میان‌دولتی است که در سال ۲۰۰۱ توسط کشور‌های چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان برای همکاری‌های چندجانبه امنیتی، اقتصادی و فرهنگی پایه‌گذاری شد و پس از آن در سال‌های بعد ایران، مغولستان، پاکستان، هند، افغانستان و بلاروس به‌عنوان اعضای ناظر به این سازمان پیوستند.

 

*جمهوری اسلامی1400/09/03

** دریافت استوارنامه سفرای جدید 4 کشور

 

سفرای جدید 3 کشور اروپایی و نیز سفیر جدید واتیکان، روز گذشته در دیدارهای جداگانه‌ای استوارنامه‌های خود را به رئیس‌جمهور ایران تقدیم کردند. آیت‌الله رئیسی همچنین با «خسرو ناظری» دبیرکل سازمان همکاری اقتصادی «اکو» دیدار و گفت‌وگو کرد.

 

**تکرار ادعای رئیس رژیم صهیونیستی علیه ایران

 

رئیس رژیم صهیونیستی در سفر به انگلیس از جمع ۱۰۰ نفری قانون گذاران انگلیس خواست مطمئن شوند دولتشان در حالی که قدرت های جهانی آماده از سرگیری مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای می‌شوند، موضع سرسختانه‌ای در قبال ایران داشته باشد. اسحاق هرتزوگ ادعا کرد: ما فکر می‌کنیم  ایرانی‌ها به وین نمی‌آیند که کاری از پیش ببرند، بیشتر به سمت دستیابی به یک بمب می‌شتابند. این وظیفه قدرت‌های جهانی است که قوی باشند و به وضوح نشان دهند تمامی گزینه‌ها روی میز است. وی همچنین مدعی دست داشتن ایران در قالب حمایتش از حزب الله و حماس در فروپاشی لبنان و غزه شد. او بر ادعایش افزود که حماس در غزه در حال دستور گرفتن از  ایران است.

 

*وطن امروز1400/09/03

** بسیج فرمول گذر انقلاب از سختی‌هاست

 

فرمانده کل سپاه از بسیج به عنوان فرمول گذر انقلاب از سختی‌ها نام برد و گفت: حضرت امام خمینی با ژرف‌اندیشی و نگاهی ملکوتی توانستند به یک شاهکار بزرگ که طلوع یک خورشید در سپهر انقلاب اسلامی یعنی بسیج مستضعفین است، دست بزنند. سرلشکر سلامی در همایش مسؤولان حوزه‌های بسیج دانشجویی دانشگاه‌های کشور با اشاره به اینکه خود آمریکایی‌ها کلمه‌های افسردگی بزرگ و پوسیدگی بزرگ را درست کردند، افزود: ببینید امروز چه بر سر جوانان می‌آید که سالانه تعداد زیادی جوان در آن کشور خودکشی می‌کنند. امروز ۴۰ میلیون بی‌خانمان در آمریکا کارتن‌خوابی می‌کنند و با ۷۰۰ میلیارد دلار هزینه نظامی سالانه و با بیش از ۱۴ تریلیون دلار تولید ناخالص داخلی ۵۰ میلیون گرسنه دارد!

 

**رایزنی نمایندگان روسیه و چین درباره مذاکرات وین

 

میخائیل اولیانوف و وانگ کان نمایندگان روسیه و چین در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در دیدار با یکدیگر درباره برجام و مذاکرات آتی وین بر سر احیای این توافق رایزنی و اهدافشان درباره ازسرگیری مذاکرات وین درباره برجام را هماهنگ کردند.

 

**ساخت تمدن، با امتداد اندیشه به عرصه عمل محقق می‌شود

 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با ابراز امیدواری نسبت به تشکیل حرکت‌های روبه‌جلو در حوزه پژوهش‌های موضوعی، امتداد اندیشه به عرصه عمل را لازمه ساخت و پیشرفت تمدن دانست. جلیلی با مقایسه عملکرد ۲ اندیشمند کلاسیک ایرانی و غربی در ۲ زمینه «عملی» و «نظری»، پیشتازی غربی‌ها در عرصه عملی کردن نظریه‌های علمی خود را از جمله علل پیشروی آنها در عرصه تمدن‌سازی برشمرد. وی تاکید کرد: اولویت‌‌بندی موضوعات مورد پژوهش‌، مهم‌ترین گام در جهت یافتن پاسخ صحیح به مسائل کشور خواهد بود.

 

*جوان1400/09/03

** فشار حداکثری شکست خورده است

 

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با انتشار ویدئویی از نشست روز دوشنبه خود با خبرنگاران نوشت: «ایالات متحده همچنان به تولید گزاره‌های جعلی ادامه می‌دهد. به راه انداختن یک نشست نمایشی برای گرفتن عکس دسته‌جمعی با هدف قالب کردن یک روایت مجعول در مورد «لزوم بازگشت متقابل به برجام، این واقعیت را تغییر نمی‌دهد که برخلاف ایالات متحده، ایران هرگز برجام را ترک نکرد.» خطیب‌زاده تصریح کرد: «امریکا با تحریف راه به جایی نمی‌برد. تصمیمات عاقلانه، نظیر پایان دادن به شکست حداکثری، شاید نتیجه‌بخش باشد.»

 

**تفحص از شرکتهای دولتی را در مجلس کلید می‌زنیم

 

موسوی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در توئیتر نوشت: «مسئله در شرکت‌های دولتی و شبه دولتی فقط حقوق‌های نجومی نیست. تأسف‌بارتر این است که در بسیاری موارد این حقوق‌ها را کسانی می‌گیرند که نه به دلیل دانش و تجربه بلکه به‌واسطه ارتباطات مسئولیت گرفته‌اند، یعنی: رانت ضربدر رانت! به زودی تحقیق و تفحص از شرکت‌های دولتی را در مجلس کلید می‌زنیم».

 

**دادگاه انگلیسی حوادث آبان، دخالت در امور ایران است

 

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تشکیل دادگاه‌های ساختگی در انگلیس در مورد فتنه بنزینی سال 98 و متهم ساختن نظام جمهوری اسلامی ایران در این دادگاه‌ها گفت: اولاً تشکیل این دادگاه‌ها به دست دولت انگلیس سوا از نیت آنها دخالت آشکار در امور داخلی ایران است و از سوی دیگر این مداخله، مداخله به حقی نیست بلکه هدف انگلیس از این مداخلات دروغ‌گویی و جعل واقعیات و طرح ادعاهای غیر واقعی، مجعول و ساختگی است. حجت الاسلام ذوالنوری افزود: اگر بنا باشد در دادگاهی ادعایی طرح شود این ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران هستند که باید پشت‌پرده‌های حوادث آبان ماه 98 و فتنه بنزینی و نیز هک کردن سامانه سوخت‌رسانی در ابتدای ماه جاری را برملا کنند.

 

*آفتاب یزد1400/09/03

** آغاز فاز بالینی واکسن برکت روی کودکان ۱۲ تا ۱۸ سال

 

ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (رحمت الله علیه) فاز یک و دو مطالعات بالینی ۱۲ تا ۱۸ سال را با تزریق واکسن به ۶ کودک آغاز کرد. واکسن کوو ایران برکت، اولین و کم عارضه‌ترین واکسن ایرانی است که سازمان غذا و دارو ۲۳ آبان مجوز شروع فاز بالینی کودکان را صادر کرده و از امروز این فاز شروع شده است.

 

*خراسان1400/09/03

** هتل «پله کوبورگ» میزبان مذاکرات هسته‌ای «وین»

 

«استفانی لیختن اشتاین» خبرنگار نشریه آمریکایی «فارین پالیسی» خبرداد که نشست 29 نوامبر (هشتم آذر) «وین» برای احیای برجام در هتل «پله کوبورگ» برگزار خواهد شد. قرار است دوشنبه هفته آینده هشتم آذر دور جدید مذاکرات به منظور رفع تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی آمریکا به ریاست علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران با نمایندگان گروه 1+4 در وین برگزار شود.

 

**بایدن در انتخابات 2024 شرکت می‌کند

 

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید در واکنش به گمانه‌زنی‌ها درباره حضور بایدن در انتخابات ۲۰۲۴، تایید کرد که وی قصد دارد در انتخابات ریاست‌جمهوری نامزد شود. اگر بایدن دوباره انتخاب شود، در آغاز دور دوم ریاست‌جمهوری خود ۸۲ ساله خواهد بود.

 

*اعتماد1400/09/03

** ديدار مديركل آژانس اتمی با وزير امور خارجه

 

مديركل آژانس اتمی با وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد. اميرعبداللهيان در اين ديدار بر اراده جدي جمهوري اسلامي ايران براي تعامل سازنده با آژانس در چارچوب موافقتنامه‌ پادمان‌ تاكيد و ابراز اميدواري كرد در سفر مديركل آژانس اعتماد متقابل و همكاري‌هاي طرفين بيش از پيش تقويت شود. وي همچنين بر اهميت كار فني، حرفه‌اي و بي‌طرفانه آژانس و ضرورت بي‌اعتنايي به فشارهاي سياسي خارجي تاكيد كرد. گروسی نيز متقابلا ضمن تاكيد بر رويكرد فني، حرفه‌اي و بي‌طرفانه آژانس، سفر خود را نشانه‌اي از اراده براي گفت‌وگو و درك متقابل، حل مسائل و ارتقاي همكاري‌ها با جمهوري اسلامي ايران برشمرد و از آمادگي آژانس براي حل و فصل موضوعات باقيمانده طي ماه‌هاي آتي در همكاري نزديك با جمهوري اسلامي ايران خبر داد.

 

**کابینه سعودی، سیاست ایران را «خصمانه» خواند

 

هیات وزیران عربستان سعودی (کابینه)، از تصمیمات گرفته شده در نشست‌ مشترک کشورهای حاشیه خلیج‌فارس و امریکا به ریاست عربستان سعودی استقبال کرد. خبرگزاری رسمی عربستان «واس» گزارش کرد، در نشست امروز «بر عزم مشترک برای کمک به امنیت و ثبات منطقه، محکوم کردن سیاست‌های خصمانه [متجاوزانه] ایران و حمایت از تلاش بین‌المللی برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی تاکید شد». هفته گذشته، امریکا و اعضای شورای همکاری خلیج‌فارس ایران را به سیاست‌های «ستیزه‌جویانه و خطرناک» متهم کردند و مدعی شدند ایران از طریق آنچه آن را «نواب» ایران خواند، از موشک‌های بالستیک پیشرفته و پهپاد برای حمله به زیرساخت‌های حیاتی در عربستان سعودی استفاده کرده است.

 

*رسالت1400/09/03

** نگرانی دموکرات‌های سنا از کاهش محبوبیت بایدن

 

دموکرات‌های سنا به طور فزاینده‌ای نگران این هستند که روند کاهشی محبوبیت بایدن در نظرسنجی‌ها، تهدیدی برای کنترل این حزب بر کنگره باشد. میزان محبوبیت بایدن در نظرسنجی گذشته فقط 36درصد بود که همچنان از روند نزولی رضایت از عملکرد وی حکایت داشت.

 

*مردم سالاری1400/09/03

** مناسبات را تا پیدا کردن زمینه‌های مشترک ادامه می‌دهیم

 

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با قدردانی از دعوت و میزبانی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: صحبت‌هایی که داشتیم بسیار فشرده بود و به دنبال آن هستیم تا کار را تداوم ببخشیم و مناسبات را با این نگاه ادامه دهیم که بتوانیم زمینه‌های مشترکی را پیدا کنیم. گروسی گفت: موضوعاتی هست که ما و رئیس سازمان انرژی اتمی درحال بررسی آن هستیم و در همین سفر هدف ما این بود طوری چشم انداز برنامه هسته‌ای را تعریف کنیم که با توجه به تغییرات اقلیمی، به تولید انرژی پاک کمک کند و این انرژی پاک را بتوانیم در اختیار همه بگذاریم. وی تاکید کرد: تلاش ما این است که نشست امروز در فضای مثبتی برگزار شده و نتیجه گیری مثبتی داشته باشد.

 

*آرمان1400/09/03

** مخالفت با افزایش نمایندگان مجلس

 

معاونت مطالعات سیاسی مرکز پژوهش‌های مجلس طی گزارشی به اظهار نظر کارشناسی در مورد طرح افزایش تعداد نمایندگان مجلس پرداخت. در این گزارش بیان شده: بررسی جدول حوزه‌های انتخابیه مجلس حاکی از این است که برخی حوزه‌های انتخابیه دارای ۵۰۰ یا ۳۰۰ هزار نفر جمعیت، درحال حاضر، در مقایسه با میانگین کشوری نسبت جمعیت به یک نماینده، به دلیل داشتن بیش از یک نماینده یا انحراف مثبت ناکافی جمعیت، نیازمند افزایش نماینده نیستند.

 

**تزریق واکسن به ۸۴ درصد جمعیت

 

عین‌اللهی وزیر بهداشت با اشاره به کار جهادی و بسیجی صورت گرفته در مقابله با کرونا و همچنین واکسیناسیون علیه این بیماری در کشور، از ورود ۱۵۰ میلیون دُز واکسن به کشور تاکنون خبر داد و گفت: اکنون حدود ۸۴ درصد جمعیت هدف یک دز واکسن و ۶۸ درصد هم دو دز واکسن زدند و تا چند هفته آینده این درصد افزایش می‌یابد.

 

*قدس1400/09/03

** مذاکره ایران و گرجستان برای ایجاد راهگذر خلیج فارس، دریای سیاه

 

مدیر کل دفتر ترانزیت سازمان راهداری از مذاکره با گرجستان برای حل مشکلات تردد ناوگان دو کشور و تسریع در انعقاد موافقت‌نامه راهگذر (کریدور) خلیج فارس ـ دریای سیاه خبر داد. هدایتی با ارزیابی نشست‌های دوروزه با گرجستان گفت: تسهیل تردد جاده‌ای محموله‌ها ضرورت استفاده از فرصت‌های مطلوب همکاری را دوچندان ساخته است.

 

**پیش از افغانستانی‌ها آمریکا را  اخراج کردیم

 

نصر الشمری، سخنگوی جنبش النجباء در پاسخ به پرسش نیوزویک که «آیا عقب‌نشینی آمریکا از افغانستان برای مقاومت عراق الهام‌بخش بوده و این امیدواری را ایجاد کرده که ایالات متحده از عراق نیز خارج شود؟» گفت: «مقاومت عراق در سال ۲۰۱۱ و پیش از تجربه افغانستانی‌ها، آمریکا را مجبور به عقب‌نشینی از خاک خود کرده بود».

 

*شهروند1400/09/03

** طرح تردد شبانه برای درآمدزایی دولت نبود

 

فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا با تاکید بر اینکه طرح ممنوعیت تردد شبانه برای درآمدزایی دولت نبود، گفت: «با توجه به تغییر شرایط پروتکل‌های بهداشتی مورد بازنگری قرار می‌گیرد.» وحیدی با تشریح مباحث مطرح‌شده در جلسه دیروز قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: «بازنگری‌ها با توجه به تغییر شرایط انجام می‌شود». وزیر کشور لغو محدودیت‌ها را از دیگر موضوعات مطرح‌شده در جلسه دیروز عنوان کرد و گفت: «در این جلسه علاوه بر بحث لغو این محدودیت‌ها، بر لزوم مراقبت از اعمال پروتکل‌های کنونی مانند استفاده از ماسک و فاصله اجتماعی تاکید شد.» 

 

**ماه‌های آینده در صادرات نفت توفیق‌های بیشتری حاصل می‌شود

 

وزیر نفت با بیان اینکه لحظه‌ای در تولید و تامین انرژی و امنیت انرژی کشور کوتاهی نمی‌کنیم، گفت: «ماه‌های آینده در بخش صادرات نفت خام و میعانات گازی توفیق‌های بیشتری حاصل می‌شود.» اوجی گفت: «ما منتظر نتیجه مذاکرات، تصمیم‌ها و روابط دیپلماسی نیستیم، اما به همت کارکنان این صنعت، دشمن را در نیتی که برای آسیب رساندن به صنعت نفت دارد، ناکام خواهیم گذاشت.» او به موضوع تامین سوخت زمستانی نیز اشاره کرد و افزود: «همه همکاران در این بخش پای کار آمده‌اند تا مشکلی برای مردم ایجاد نشود و روزهای درخشان‌تری را از این صنعت به نمایش خواهیم گذاشت.»

 

*اطلاعات1400/09/03

** عراق میزبان نخستین نشست هیات تحقیق پرونده ترور شهید سلیمانی می شود

 

پیرو توافقنامه منعقده قوه قضائیه جمهوری اسلامی و شورای قضایی عراق در ۲۱ اسفند ۹۹، نخستین نشست مشترک هیات تحقیقات در پرونده ترور شهید سپهبد سلیمانی و همراهان ایشان به میزبانی کشور عراق در روز‌های سوم و چهارم آذرماه برگزار می‌شود.

 

**هنوز فرصت احیای برجام وجود دارد

 

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی واقع در وین، در توییتی با تأکید بر لزوم موفقیت مذاکره‌کنندگان در گفتگوهای وین افزود: دشوار است که پیش‌بینی کنیم مذاکرات وین چقدر طول خواهد کشید. ما باید تا زمان بازگشت ایران به وین و گوش دادن به موضعش، صبر کنیم. میخاییل اولیانوف در توییت دیگری نوشت: «ارزیابی محتاطانه من یک هفته پیش از سرگیری مذاکرات وین بر سر برجام باید با یک جمله تکمیل شود: با توجه به این‌که خطرات بسیار زیاد است، مذاکره‌کنندگان موظف به موفقیت هستند».

 

 

*اخبارخبرگزاری ها و سایت های اینترنتی

 

**روحانیت نسبت به وضع مردم بی‌تفاوت نیست

 

حوزه/ آیت الله العظمی نوری همدانی  در پیامی به اجلاسیه بسیج اساتید حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه نقش علماء در طول تاریخ به عنوان محوری ترین نقش برای هدایت مردم و افزایش بصیرت در حوادث بوده است با اشاره به نقشه های دشمنان علیه مسلمانان ونظام اسلامی تصریح کردند: امروز علما و روحانیت وظیفه حساس تری را بر عهده دارند بسیج اساتید باید پیشرو همه بسیجیان باشد و باید در مواقع حساس موضع گیری صحیح داشته باشد و اعلام نظر کند. ایشان همچنین درادامه افزودند: روحانیت نباید نسبت به وضع مردم بی‌تفاوت باشد و به این موضوع که روحانیت مردمی‌ باشد و در کنار آنها مشکلات را درک کند و برای حل مشکل مردم تلاش نماید و به مسئولان تذکر دهد، اهمیّت دهد و مسئولان هم بدانند حوزه خیر خواه آنها است و باید به نظرات حوزه‌ علمیه که در دفاع از دین و انقلاب و مردم است اهمیت دهد.

 

**دیدار استاندارقم باآیت الله العظمی صافی گلپایگانی

 

برنا / استاندار قم با حضور در بیت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی با این مرجع تقلید دیدار و گفتگو کرد.شاهچراغی در این دیدار، گزارشی از برنامه های قم در دوره جدید استانداری اعلام کرد.آیت الله العظمی صافی گلپایگانی نیز بر خدمات رسانی و رفع مشکلات مردم تاکید کرد.

 

**کار بسیج حوزه تولید فکر، اندیشه و نظریه اسلام برای اداره جهان امروز است

 

حوزه/  آیت الله اعرافی در همایش "روحانیت بسیجی علمداران بصیرت و مقاومت" با تبریک هفته بسیج، گفت: بسیج وجودی لبریز از ایثار، فداکاری و ایمان دارد و مملو از شور جهاد و دفاع از اسلام است و این نخستین فرهنگ بسیج است. مدیر حوزه‌های علمیه  درادامه سخنان خود تصریح کرد:امروز باید شور و شعور انقلابی، بسیجی و فریاد جهاد خدا در حوزه متجلی باشد، کار حوزه و بسیج حوزه کار تولید فکر و اندیشه و نظریه اسلام برای اداره جهان امروز و همچنین پایه ریزی تمدن نوین اسلامی است .وی تاکید کرد: پیام بسیج امید به آینده و میثاق با بیانیه گام دوم است بیانیه‌ای که با شفافیت تمام آینده را ترسیم کرده است و به عالم پیام ایستادگی مخابره کرده است.

 

**نسبت به ضد ارزشها در جامعه بی تفاوت نباشیم

 

حوزه / آیت الله بهشتی با گرامیداشت هفته بسیج، گفت: هرگروهی و حزبی نمادی دارد و به آن نماد هم توجه می کند. از جمله این نمادها در بسیج، چفیه است و بسیجی ها و حزب اللهی ها به این نماد خود عشق می ورزند و برای آن ارزش قائل هستند.وی افزود:  چفیه به بسیج عشق و دل باختگی به ولایت، دین، جهاد، تقوا، دوری از زشتی ها، ایستادگی در برابر ظلم را می آموزد.عضو جامعه مدرسین بیان داشت: باورداشتن به نماد چفیه که همانا خود باوری وتقویت روحیه جهاد است ما را نسبت به مسائل ضد دینی راسخ و استوار می کند.وی عنوان کرد: چفیه تقویت خود سازی و تهذیب است. این مسئله این میدان و آن میدان نمی شناسد، تا دیروز جنگ سخت بود، امروز جنگ نرم، آنجا در مقابل دشمن ایستاده بودیم، پیروز شدیم، اینجا هم باید بایستیم، ولی با تأکید بر ارزش چفیه.آیت الله بهشتی گفت: ارزش چفیه به این است که نسبت به بدی های جامعه بی تفاوت و بی خیال نباشیم، همان طور که در جنگ سخت بی تفاوت نبودیم، جهاد، جهاد است، فرقی نمی کند، تا دیروز جهاد اصغر، امروز جهاد اکبر است.

 

**حمله هوایی رژیم صهیونیستی به «حمص»

 

تسنیم / جنگنده‌های رژیم صهیونیستی بامداد امروز به مناطقی از شهر «حمص» سوریه حمله کردند.پدافند ارتش توانست اغلب موشک‌های شلیک‌شده اسرائیل را  سرنگون کند.این هشتمین حمله رژیم صهیونیستی علیه سوریه طی یک ماه اخیر محسوب می‌شود. اسرائیل حدود دو هفته پیش هم نقاطی از استان حمص را هدف حملات هوایی خود قرار داده بود.

 

**کشور‌های زیادی برای واردات واکسن برکت درخواست کرده اند

 

باشگاه خبرنگاران / مدیر گروه تولید واکسن برکت درباره صادرات واکسن گفت: کشور‌های زیادی برای واردات واکسن برکت درخواست داشتند. کشور‌های زیادی از آسیا، آفریقا و برخی کشور‌های آمریکای جنوبی برای واکسن برکت تماس گرفتند. رایزنی‌هایی در این خصوص صورت گرفته، اما در حال حاضر ما مجوز صادرات نداریم.جلیلی اشاره کرد که هنوز مذاکرات در مورد قیمت صورت نگرفته، زیرا ابتدا باید مجوز صادرات را بگیریم.وی درباره هزینه‌های تولید واکسن و فروش آن گفت: هیچ پیش خریدی از سوی وزارت بهداشت صورت نگرفته است. تاکنون بیش از ۲۰ میلیون دز واکسن برکت تولید شده و حدود ۱۱ میلیون دز نیز تحویل وزارت بهداشت داده شده است.

 

**نقشه مخفیانه ترامپ برای کاهش اعتماد مردم ایران

 

باشگاه خبرنگاران / یاهونیوز به نقل از مقامات سابق آمریکا فاش کرد دونالد ترامپ در ماههای آخر ریاست جمهوری خود به دلیل ناکامی سازمان جاسوسی سیا، برنامه مخفیانه‌ای را با محوریت پنتاگون برای بی‌اعتماد ساختن مردم ایران به نظامشان طراحی کرده بود. این طرح که در ۲۰۰ صفحه به توصیف گزینه‌ها علیه ایران پرداخته بود اقداماتی را شامل می‌شد که قرار بود ایرانی‌ها را درباره اینکه کنترل کشورشان را در دست دارند یا درباره اینکه توان مبارزه در جنگ را دارند به تردید بیندازد.مقامات ارشد دولت ترامپ، گفتند: این کمپین که قرار بود توسط نیرو‌های عملیات ویژه ارتش رهبری شود، مبتنی بر تکنیک‌های عملیات روانی و در راستای ایجاد بی‌اعتمادی بین مردم ایران نسبت به حکومت خود بود.این گزارش همچنن افشا کرد که پس ازتشریح جزئیات این طرح به ترامپ، او در بین عوامل این کارزار اذعان کرد که این کار باید توسط دولت آینده آمریکا (یعنی دولت بایدن) ادامه پیدا کند.

 

**ارتش سوریه مانع عبور کاروان نظامی آمریکا شد

 

مهر / ارتش سوریه مانع حرکت یک کاروان نظامی آمریکا در حومه الحسکه شد.بر اساس این گزارش، یک پست ایست و بازرسی ارتش سوریه در روستای عاکوله در جنوب شرقی شهر القامشلی واقع در حومه شمالی الحسکه از عبور کاروان نظامی وابسته به ائتلاف آمریکا به سمت این شهر ممانعت کرد.منابع محلی گزارش دادند که این کاروان نظامی شامل پنج خودروی نظامی بود که پست ایست و بازرسی ارتش سوریه آنها را مجبور به عقب نشینی و ترک منطقه کرد.این در حالی است که اهالی روستای حامو در حومه القامشلی نیز روز گذشته یک کاروان نظامی آمریکا را وادار به ترک این منطقه کردند.

 

**آمریکا در تنگنای افزایش قیمت نفت وبنزین

 

تسنیم / جو بایدن رییس‌جمهور آمریکا اعلام کرد وزارت انرژی این کشور 50 میلیون بشکه نفت از ذخایر استراتژیک خود را در تلاش برای پایین آوردن قیمت بنزین و با همراهی سایر کشورهای بزرگ مصرف‌کننده نفت برداشت می‌کند. کاخ‌سفید اعلام کرد: وزارت انرژی آمریکا 50 میلیون بشکه از ذخایر استراتژیک نفتی این کشور برداشت می‌کند که 32 میلیون بشکه طی چند ماه آینده و به‌صورت قرضی برداشت می‌شود، یعنی باید طی چند سال آینده به این ذخایر بازگردانده شود. 18 میلیون بشکه دیگر به‌صورت تسریع در فروش نفت طی چند ماه آینده است که کنگره آمریکا قبلاً مجوز آن را صادر کرده بود.

 

**پهپادهای ایران ابزاری مطمئن برای نمایش قدرت تهران هستند

 

فارس/ یک نشریه آمریکایی در مطلبی به یگان‌های پهپادی ایران پرداخت و نوشت: پهپادهای ایران می‌توانند با انواع تسلیحات با اهداف مختلف درگیر شده و همچنین ماموریت‌های شناسایی انجام دهند. «نشنال اینترست» نوشت: علیرغم بودجه نظامی سالیانه ایران که معمولا بین ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار متغیر است، ایران از بسیاری از کشورهایی که دو یا سه برابر بیشتر برای امور دفاعی هزینه می‌کنند، مانند آلمان،انگلیس و روسیه، هواپیماهای بدون سرنشین مسلح بیشتری تولید می‌کند. پهپادهای ایرانی ابزاری غیرقابل انکار و مطمئن برای نمایش قدرت نظامی این کشورهستند.

 

**استرالیا، حزب‌الله را در لیست تروریست ها  قرار داد

 

فارس /دولت استرالیا پس از فشارهای رژیم صهیونیستی گروه حزب‌الله لبنان را در فهرست سازمان‌های اصطلاحاً «تروریستی» قرار داد. وزیر کشور استرالیا در بیانیه‌ای با بیان اینکه حزب‌الله از «جهاد اسلامی فلسطین» و «گردان‌های عزالدین قسام» حمایت می‌کند حزب‌الله را به آنچه «تهدید به حملات تروریستی» خوانده شده متهم کرده است.