Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز249
دیروز1591
در هفته1840
در ماه10659
مجموع2097014

بازدید کنندگان برخط

2
Online

آیت الله العظمی سبحانی تاکید کرد: لزوم الگوگیری حوزه‌های علمیه از علم و اخلاق علامه مصباح

 

رئیس‌جمهور در سفر استانی به سمنان: در مذاکرات از رفع تحریم‌ها کوتاه نمی‌آییم  هیچ بانکی حق ندارد بنگاه تولیدی را تعطیل کند

 

آیت‌الله مقتدایی: زعامت امام و رهبری برکتی از طرف خدا برای امت است

 

آیت‌الله خاتمی: مشکل گرانی افسارگسیخته اگرچه یک شبه حل نمی‌شود اما مسئولان به اقدامات خود سرعت ببخشند

 

آیت‌الله حسینی خراسانی: افرادی که از آرمان های انقلاب عدول کردند دچار خسران جبران ناپذیری شدند

 

* جام جم 1400/08/15

** مجلس پیگیر مسائل آموزش و پرورش است

 

رئیس مجلس در صفحه شخصی خود در فضای مجازی، با تأکید بر ضرورت حمایت از فرهنگیان نوشت: توفیق داشتم در روز دانش‌آموز سرزده به دیدار یکی از معلمان فداکار کشورمان بروم؛ خانم ثریا مطهرنیا پس از نزدیک به سه دهه خدمت صادقانه در راه تربیت دانش‌آموزان در نقاط محروم و روستاهای دور دست و کم‌جمعیت، امروز در سطح جهانی شناخته‌شده و الهام‌بخش سایر معلمان هستند. قالیباف تاکید کرد: امیدوارم در مجلس یازدهم بتوانیم پاسخی درخور به مطالبات برحق فرهنگیان عزیز بدهیم و با در اولویت قرار دادن پیگیری مسائل آموزش و پرورش و ریل‌گذاری تحقق تحول بنیادین واقعی در این بخش، به وظیفه خود در قبال تمامی معلمان عزیز و فداکار کشورمان عمل کنیم.

 

* همشهری 1400/08/15

** هیأتی از طالبان به ایران سفر خواهد کرد

 

الحاج مولوی عبدالباقی حقانی، سرپرست وزارت تحصیلات عالی افغانستان در دیدار با بهادر امینیان، سفیر ایران از همکاری‌های کشور ایران در عرصه تحصیلات عالی قدردانی کرد و گفت: به‌منظور ایجاد فرصت‌های تحصیلی برای مهاجران افغان در ایران، تحکیم همکاری‌ها میان دو کشور و بورسیه‌های تحصیلی، یک تیم تکنیکی وزارت تحصیلات عالی افغانستان به ایران سفر می‌کند و روی این موارد با مقامات مسئول کشور ایران مشترکاً کار خواهد کرد.

 

* کیهان 1400/08/15

** مشکل گرانی افسارگسیخته اگرچه یک شبه حل نمی‌شود اما مسئولان به اقدامات خود سرعت ببخشند

 

خطیب جمعه تهران در خطبه‌های نماز جمعه تهران گفت: امنیت از نان شب هم واجب‌تر است و قرآن می‌فرماید اولین زیرساخت جامعه اسلامی امنیت است. آیت‌الله خاتمی با ‌اشاره به ضربه نیروی دریایی سپاه به ارتش آمریکا در دزدی نفت ایران در دریای عمان گفت: این حرکت، تحقیر آمریکا بود و نشان داد که آمریکا و ارتش آمریکا در خانه عنکبوتی نشسته‌اند. وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه حریم مرجعیت حریم بایسته است، مرجعیت را یک سرمایه دانست و گفت: این سرمایه سرمایه نفیس و پاس‌گذاشتنی است. حریم همه مراجع باید دانسته شود، بخصوص شیخ المراجع، آیت‌الله‌العظمی صافی گلپایگانی، شخصیتی که همگام با انقلاب در تدوین قانون اساسی در مجلس خبرگان بود، در شورای نگهبان دبیر بوده و خاندان ایشان خاندان مبارزه با طاغوت‌اند. آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه من از زبان شما مردم از حضور میدانی مسئولان صمیمانه تشکر می‌کنم، تصریح کرد: با این حال یک تقاضا از مسئولان داریم و آن این است که مردم از این گرانی‌های افسارگسیخته و لحظه به لحظه، بینی‌ و بین‌الله در رنج هستند، به داد برسید. دغدغه دارید، می‌دانم. می‌دانیم مشکلات چندساله، یک‌ شبه حل نمی‌شود ولی تقاضا می‌کنم سرعت حرکتتان را بیشتر کنید تا این مردم خوب بیشتر از این در رنج نباشند.

 

** حضور باشکوه ملت در مراسم روز مبارزه با استکبار

 

مراسم گرامیداشت ۱۳ آبان (روز ملی مبارزه با استکبار جهانی و روز دانش‌آموز) روز پنجشنبه با شعار ایستادگی و مقاومت ملت ایران، رمز افول سلطه استکباری آمریکا و با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی همزمان در سراسر کشور برگزار شد. در مراسم تهران سرلشکر سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اظهار داشت: امروز برای ملت ایران روز پیروزی بزرگی است، غلبه بر بزرگ‌ترین امپراطوری تاریخ بشر یعنی آمریکا است. 13 آبان 1358 در آن هنگام که آمریکا در اوج قدرت سیاسی و نظامی و اقتصادی خود به سر می‌برد و هنوز ملت ایران در آغاز یک انقلاب شکوهمند سازه‌های عظیم قدرت امروزی خویش را ایجاد نکرده بود، انقلابی بزرگ در بطن و متن آن انقلاب اسلامی شکل گرفت.

در بخشی از راهپیمایی 13 آبان در تهران، بیانیه تشکل‌های دانشجویی در اعلام برائت از آمریکا، اسرائیل و انگلیس قرائت شد. همچنین دانش‌آموزان با سر دادن شعارهایی برای نابودی داعش و استکبار جهانی اعلام کردند که تا پایان جان برای حفظ آرمان‌های انقلاب خواهیم ایستاد.

 

** تظاهرات گسترده علیه نتایج انتخابات در بغداد

 

رسانه‌های عراقی گزارش دادند تعداد زیادی از افراد معترض به نتیجه انتخابات پارلمانی به خیابان‌های بغداد آمده‌اند و با نیروهای امنیتی این کشور در نزدیکی منطقه سبز درگیر شده‌اند. منابع عراقی گزارش دادند که نیروهای امنیتی برای متفرق کردن تظاهرات‌کنندگان در نزدیکی منطقه سبز تیر هوایی شلیک می‌کنند. برخی منابع نیز خبر دادند که در این تظاهرات از گاز اشک‌آور برای متفرق کردن معترضان استفاده شده است. تا لحظه تنظیم این گزارش، برخی از منابع خبری به نقل از منابع خود گزارش داده‌اند که ۴ نفر از تظاهرات‌کنندگان عراقی جان خود را از دست داده و عده‌ای دیگر – حدود 80 تن – مجروح شده‌اند.

 

* شرق 1400/08/15

** روابط تجاری ایران و کانادا از سر گرفته می‌شود؟

 

در جدیدترین نشست هیئت‌مدیره اتاق بازرگانی مشترک ایران و کانادا، اعضا از لزوم برنامه‌ریزی جدی برای آغاز دور جدیدی از همکاری‌های اقتصادی میان دو کشور سخن گفتند. میرمحمد‌صادقی، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و کانادا، در جدیدترین نشست این اتاق اعلام کرده که ظرفیت همکاری درخور‌توجهی میان دو کشور وجود دارد و در صورت استفاده از فرصت‌ها می‌توان انتظار داشت که در این بخش تحولاتی جدی رخ دهد. او با بیان اینکه اتاق ایران و کانادا بیش از ۵۰۰ عضو دارد، گفت: متأسفانه به دلیل شرایط یک سال اخیر میان دو کشور ایران و کانادا تنها حدود صد نفر از اعضا و صاحبان بنگاه‌های تجاری ساکن در ایران فعال بوده‌اند. انتظار ما این است که وزارت امور خارجه زمینه همکاری را فراهم کند تا اتاق مشترک بتواند از ظرفیت ایرانیان حاضر در کانادا مانند گذشته استفاده کند.

 

* ایران 1400/08/15

** در مذاکرات از رفع تحریم‌ها کوتاه نمی‌آییم

 

سمنانی‌ها پنجشنبه میزبان سفر میدانی رئیس جمهوری و هیأت همراهش بودند. آیت‌الله رئیسی در این سفر هم از بنگاه‌های تولیدی و اقتصادی بازدید داشت، هم با جمع‌های مردمی و عشایری دیدار کرد و هم در نشست شورای اداری و جلسه با علما و نخبگان استان پای حرف‌ها و نقطه نظرات آنها نشست. دیگر اعضای دولتی هم با سفر به شهرستان‌های مختلف استان پیگیر مشکلات شدند.

آیت‌الله رئیسی در سفر به سمنان:

ـ در ۴۳ سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی، پیروز میدان مقابله با دشمنی‌های بی‌پایان امریکا، ملت ایران بوده است.

ـ مذاکره مد نظر ما، یک مذاکره نتیجه‌محور است و ما به هیچ عنوان از خواسته بحق ملت ایران یعنی رفع تحریم‌های ظالمانه کوتاه نخواهیم آمد.

ـ میز مذاکره را ترک نمی‌کنیم اما در مقابل زیاده‌خواهی‌ها هم که منجر به تضییع منافع ملت ایران می‌شود، ایستادگی می‌کنیم.

ـ امروز استفاده از نیروهای صالح و کارآمد، حرکت در مسیر گام دوم انقلاب اسلامی و رفتار جهادی برای رفع مشکلات کشور می‌تواند دولت اسلامی را که خواست مردم و مجاهدان در طول تاریخ انقلاب بوده است محقق سازد.

ـ به هیچ عنوان منزلت بانوان نباید مخدوش شود و نباید به‌گونه‌ای ساعات کار برنامه‌ریزی شود که نسبت به‌ شأن مادری و همسری بانوان بی‌توجهی شود.

ـ هیچ بانکی حق ندارد برای پیگیری مطالباتش کارخانه یا کارگاهی را تعطیل کند، چون تعطیلی واحدهای تولیدی، برخلاف سیاست‌های کلان کشور و دولت است.

ـ در جریان این سفر در حوزه صنعت، کشاورزی، آب و بهداشت و درمان استان تصمیمات خوبی اتخاذ شده و روند اجرای این مصوبات با دقت پیگیری خواهد شد.

 

* جمهوری‌اسلامی 1400/08/15

** روابط تهران و باکو در مسیر مثبت همسایگی قرار دارد

 

وزیر امور خارجه ایران با بیان اینکه ما همسایگان را خویشاوند خود می‌دانیم، گفت: روابط تهران و باکو در مسیر مثبت همسایگی تداوم دارد. امیرعبداللهیان افزود: ممکن است در برخی موضوع‌ها تفاوت دیدگاه وجود داشته باشد، اما مهم آن است که در دوطرف اراده جدی برای عبور از موانع وجود دارد. وی تاکید کرد: من و همکارم آقای جیحون بایرام‌اف به نمایندگی از دو کشور برای توسعه همه‌جانبه مناسبات و عبور از سوءتفاهم‌ها به تماس و رایزنی‌های مثبت خود ادامه می‌دهیم.

 

** گفت‌وگوی مقتدی صدر و الحلبوسی درباره تشکیل دولت

 

منابع خبری از دیدار رهبر جریان صدر عراق و رئیس ائتلاف "تقدم" در راستای تشکیل دولت جدید این کشور خبر دادند. طبق این گزارش، دو طرف درباره تشکیل دولت جدید عراق رایزنی کردند. این دیدار در خانه الحلبوسی در بغداد برگزار شد و برجسته‌ترین دیدار در نوع خود پس از انتخابات عراق و اعلام نتایج آن محسوب می‌شود.

 

* وطن امروز 1400/08/15

** فشار حداکثری، سبب پیشرفت عظیم برنامه هسته‌ای ایران شد

 

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین در واکنش به برخی گزارش‌ها مبنی بر احتمال بازگشت «دونالد ترامپ» به ریاست‌جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۴ و تکرار خروج از هر توافقی با ایران، گفت: «هر دولت جدید آمریکا باید از اشتباهات استراتژیک گذشته، درس بگیرد». میخائیل اولیانوف در توئیتر نوشت: «آیا مشخص نیست که فشار حداکثری منجر به پیشرفت عظیمی در برنامه هسته‌ای ایران شد؟ آیا باز هم سیاستمداران بی‌مسؤولیتی در آمریکا هستند که بخواهند این اقدام فاجعه‌بار (فشار حداکثری) را تکرار کنند؟»

 

** دستگیری سرشاخه‌های گروهک معاند قیام سپید

 

سپاه امام حسن مجتبی استان البرز در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: سرشاخه‌های تهدیدکنندگان امنیت مردم با عنوان قیام سپید ۱۴ آبان بازداشت و روانه زندان شدند. در این اطلاعیه آمده است: «این افراد با عنوان جنبش قیام سپید با توزیع شب‌نامه‌هایی در کوچه و خیابان‌ها و فراخوان‌های متعدد و فریب برخی ساده‌لوحان و اجیر نمودن اراذل و اوباش، برنامه‌ریزی گسترده‌ای برای برهم زدن امنیت و نظم عمومی جامعه و انجام عملیات خرابکارانه و به آشوب کشیدن استان و کشور داشتند».

 

** دستگیری عاملان اخلال ۲۱ هزار میلیاردی در نظام اقتصادی

 

رئیس پلیس پایتخت از دستگیری عاملان اخلال ۲۱ هزار میلیارد تومانی در نظام اقتصادی کشور خبر داد. سردار رحیمی در تشریح عملکرد 7 ماهه پلیس امنیت اقتصادی تهران بزرگ در سال جاری گفت:‌ تنها در تهران بزرگ از ابتدای سال جاری تا پایان مهرماه ۲۳۶ نفر از اخلالگران نظام اقتصادی که اقدام به اخلال ۲۱ هزار میلیاردتومانی در نظام اقتصادی کشور کرده بودند، شناسایی و دستگیر شدند. وی ادامه داد:‌ در بحث مربوط به زمین‌خواری نیز ۵۷ نفر شناسایی و دستگیر شدند و چندین هکتار از زمین‌های تصرف‌شده توسط آنها به بیت‌المال و منابع طبیعی بازگشت.

 

* جوان 1400/08/15

** ضرب‌الاجل دو هفته‌ای قاضی القضات برای ساماندهی اموال تملیکی

 

رئیس دستگاه قضا صبح جمعه در بازدیدی سه ساعته از انبار مرکزی جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی در تهران در جریان عملکرد و مسائل و مشکلات این مجموعه و روند ثبت و نگهداری این کالاها، نحوه تشخیص کالاهای قاچاق و متروکه و همچنین نحوه نگهداری و ترخیص و انتقال کالا‌ها پس از تعیین تکلیف‌شان قرار گرفت. حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای پس از بازدید از چند انبار سرپوشیده، انبار‌های کانتینر فضای باز و انبار نگهداری خودرو‌های لوکس توقیفی که زیر باران قرار گرفته بود، در نشستی با مسئولان سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی و مسئولان سازمان تعزیرات، وضعیت انبارهای اموال تملیکی را ناگوار و غیرقابل تحمل توصیف و ضرب الاجلی دو هفته‌ای برای تعیین تکلیف این انبار‌ها تعیین کرد.

 

** استقبال آذربایجان از روابط مثبت باکو با تهران

 

وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان با اشاره به اینکه در ماه‌های اخیر برخی سوءتفاهم‌ها در روابط دو کشور بروز کرد و هر دو طرف اظهارنظرهایی در این زمینه داشتند، گفت: «ممکن است بین هر دو کشور، حتی با دیگر کشورهای همسایه، اختلاف نظر وجود داشته باشد و این استثنا نیست. ما طرفدار یافتن راه حل اختلاف نظر موجود از طریق مذاکرات و در چارچوب روابط همسایگی هستیم و این موضع آذربایجان است». بایرام‌اف با اشاره به ارتباطات اخیر با مقامات ایران گفت: «رایزنی‌های رسمی و غیررسمی از طریق مجاری دیپلماتیک انجام گرفته و فکر می‌کنم گام‌های مثبتی برداشته شده و در آینده نیز برداشته خواهد شد».

 

* آفتاب‌یزد 1400/08/15

** بر بازگرداندن ایران به محدودیت‌های برجامی متمرکزیم

 

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مدعی شد که ایالات متحده اهرم‌های فشار بسیار خوبی، نه فقط خودش بلکه با همکاری متحدان و شرکایش در منطقه، در مقابل ایران در اختیار دارد. ند پرایس در پاسخ به این سوال که آمریکا غیر از تحریم‌ها چه اهرم‌های فشار دیگری در اختیار دارد؟ گفت: برخی از این اهرم‌ها شناخته شده هستند و برخی هم در توافق هسته‌ای برجام گنجانده شده‌اند، ولی در حال حاضر، تمرکز ما روی نخستین گام است و آن این است که برنامه هسته‌ای ایران به محدودیت‌های مشخص شده بازگردد و بار دیگر ایران به شکل دائمی و قابل راستی‌آزمایی، از دستیابی به تسلیحات هسته‌ای منع شود.

 

* خراسان 1400/08/15

** خشم صهیونیست‌ها از سخنان خاخام اعظم یهودیان ایران

 

روزنامه «یدیعوت آحارونوت» اسرائیل با انتشار گزارشی نوشت: سفر «یهودا گرامی» خاخام اعظم یهودیان ایران به ایالات متحده در اوایل هفته جاری به دلیل اظهارات ضد اسرائیلی این رهبر مذهبی در گذشته، خشم برخی محافل یهودی محلی (حامی اسرائیل) را برانگیخته است. خاخام گرامی در ژانویه 2020 و پس از حمله پهپادی آمریکا به کاروان حامل (سردار شهید) «قاسم سلیمانی» این حمله را محکوم کرد و با حضور در خانه سلیمانی به خانواده او تسلیت گفت.

 

** از افغانستان خارج نشدیم، تسلیم شدیم

 

رئیس جمهور سابق آمریکا در ویدئویی به مناسبت سالگرد انتخابات جنجالی این کشور در سال 2020، با انتقاد از دولت بایدن گفت که واشنگتن نیروهایش را از افغانستان خارج نکرد، بلکه به طالبان تسلیم شد. ترامپ افزود: به مرزها نگاه کنید، به اقتصاد نگاه کنید، به تورم نگاه کنید، به خروج از افغانستان نگاه کنید که بسیار رقت‌انگیز بود. این  خروج نبود، بلکه تسلیم شدن در برابر کسانی بود که حتی سلاح نداشتند و 85 میلیارد دلار و 13 سرباز از دست دادیم و بسیاری به‌شدت زخمی شدند».

 

* مردم سالاری 1400/08/15

** ایران از منافع ملی هرگز کوتاه نمی‌آید

 

مدیرکل شرق آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه در توییتر نوشت: آمریکایی‌ها می‌گویند رفتار ایران تابع معادله هزینه - فایده است لذا با تشدید فشار عقب‌نشینی می‌کند. رضا زبیب افزود: رویارویی اخیر نیروی دریایی ۲ کشور بار دیگر نشان داد، ایران از معادله دیگری هم پیروی می‌کند، منافع حیاتی پرستیژ ملی تابع «قاعده نبرد اراده‌ها» است و در این عرصه ایران هرگز کوتاه نمی‌آید.

 

** اظهارات نفتالی بنت علیه «ایرانِ هسته‌ای»

 

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی نسبت به آنچه تبعات دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای برای خاورمیانه خوانده است، هشدار داد. نفتالی بنت در کنفرانس مجازی سالیانه «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» مدعی شد: تصور کنید که ایران هسته‌ای بشود؛ آن وقت ترکیه، مصر، عربستان سعودی و کل خاورمیانه هسته‌ای خواهند شد. این تهدید بزرگی علیه صلح جهانی است. وی در ادامه اظهارات خود گفت: ما باید فشار خود بر ایران را حفظ کنیم و باید در تلاش‌های‌مان متحد بمانیم.

 

* آرمان ملی 1400/08/15

** ایران قابل محاصره نیست

 

محسن رضایی معاون اقتصادی رئیس جمهور گفت: برجام توافق و امضا شد و بعد نیز دولت بعدی آمریکا آن را زیر پا گذاشت و ما را محاصره اقتصادی کرد. اخیرا نیز در حال فروش یک کشتی نفت بودیم که به ناخدا‌های آن فشار آوردند و وارد یک بندر کردند تا آن کشتی را بدزدند و ببرند، اما فرزندان غیرتمند ایران کمین کردند و چند ساعت ناو‌های مدرن آمریکا و قایق‌های ایران مانور داشتند و حتی ناوهای آنها استانداردهای نظامی را زیر پا گذاشتند تا قایق‌های سپاهی و بسیجی را کنار بگذارند، ولی برادران ما ثابت کردند دوران بزن در رو تمام شده است و ایران قابل محاصره نیست و نمی‌شود چیزی از ایران دزدید.

 

** بازهم ماجرای دسترسی آژانس

 

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با تکرار برخی مواضع بی‌اساس، گفت: «این حقیقت است که نظارت هسته‌ای در ایران تضعیف و برای آژانس فعالیت در این کشور به طرز فزاینده‌ای دشوار شده است». گروسی اظهارکرد: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نقش نظارتی و راستی‌آزمایی در برنامه هسته‌ای ایران دارد و در هرگونه توافق در خصوص برنامه هسته‌ای ایران، این آژانس است که باید موقعیت و وضعیت این برنامه را تأیید کند. وی مدعی شد که آژانس باید به تمامی برنامه هسته‌ای ایران دسترسی داشته باشد.

 

* رسالت 1400/08/15

** دستور رئیس جمهور برای رسیدگی به مناطق سیل‌زده آذربایجان غربی

 

رئیس جمهور طی تماس تلفنی با استاندار آذربایجان غربی و فرماندار مهاباد، ضمن دریافت گزارش آخرین وضع مناطق سیل‌زده در مهاباد و میزان خسارات وارده و شرایط مردم، دستورهای لازم را صادر کرد. آیت‌الله رئیسی همچنین در همین زمینه دستورهایی خطاب به وزیر کشور و معاون اجرایی رئیس جمهور صادر کرد.

 

** نیروی دریایی سپاه ذلت و خواری آمریکا را به جهانیان نشان داد

 

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: دلاورمردان نیروی دریایی سپاه ذلت، خواری و رو به افول بودن آمریکا را به جهانیان نشان دادند. سردار جلالی در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران، ضمن گرامیداشت یوم الله ۱۳ آبان، گفت: در سالگرد مبارزه با استکبار جهانی شاهد رویارویی دلاورمردان نیروی دریایی سپاه با آمریکایی‌ها بودیم و یک بار دیگر ذلت، خواری و رو به افول بودن آمریکا را به جهانیان نشان داد. تا ایران، ایران اسلامی است و تا آمریکا استکباری است، این تقابل وجود دارد. وی افزود: اکثر راهبردهای آمریکا غلط و محکوم به شکست است و آمریکا یک کشور شکست خورده است و در بدترین دوران خودش سپری می‌کند.

 

* قدس 1400/08/15

** وعده ارمنستان برای کاهش عوارض کامیونهای ایرانی

 

وزیر امور اقتصادی ارمنستان گفت: کشورش به همراه ایران «آزادسازی دوجانبه ترانزیت و حمل و نقل جاده‌ای» را بررسی می‌کنند. واهان کروبیان تصریح کرد: ایروان به دنبال کاهش عوارض گمرکی برای کامیون‌های ایرانی است که وارد خاک ارمنستان می‌شوند. او گفت: رایزنی‌ها در این زمینه رو به پیشرفت هستند.

 

** مراقب نفوذی‌ها باشید

 

رهبر طالبان افغانستان درباره خطر ورود نفوذی‌ها و خائنان به این جنبش هشدار داد. ملا هبت‌الله آخندزاده با اشاره به جدی بودن این تهدید بیانیه‌ای صادر کرد و از فرماندهان طالبان خواست رسته‌های خود را مورد بازبینی قرار دهند. در این بیانیه آمده است: اگر شاهد موارد ناشناخته و فعال در داخل رسته‌های خود شدید که علیه دولت طالبان فعالیت می‌کنند، باید مراتب را هر چه سریع‌تر گزارش دهید.

 

* اعتماد 1400/08/15

** درباره برجام هماهنگ عمل مي‌كنيم

 

وزارت خارجه چين با صدور بيانيه‌اي اعلام كرد كه معاون وزير خارجه اين كشور در تماس تلفني با «سرگئي ريابكوف» همتاي روس خود درباره موضوعاتي از قبيل مذاكرات برجام صحبت كرده است. طبق اعلام اين وزارتخانه، چين قصد دارد از طريق تلاش‌هاي مشترك با روسيه، مذاكرات بر سر احياي توافق هسته‌اي ايران را تقويت كند. معاونان وزراي خارجه چين و روسيه درباره مذاكرات برجام تاكيد كردند كه «همه طرف‌ها بايد به نگراني‌هاي يكديگر احترام بگذارند و به آنها توجه كنند، نگرش منعطف و عمل‌گرايانه اتخاذ كنند و برجام را هر چه زودتر به مسير خود بازگردانند».

 

* اطلاعات 1400/08/15

** اعلام نظر مراجع تقلید و علما درباره تزریق واکسن کرونا

 

آیات عظام مکارم شیرازی و جوادی آملی و آیت‌الله علوی گرگانی نظر خود رادر مورد تزریق واکسن کرونا و برخی اقدامات واکسن‌هراسانه اعلام کردند.

آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی: لازم است در این زمینه بر اساس تشخیص و توصیه متخصصان عمل نمایید.

آیت‌الله العظمی جوادی آملی: مومنان نباید در کاری که تخصص ندارند، اظهارنظر کنند، ضمن آن که نباید دیگران را از تزریق واکسن ترساند.

آیت‌الله علوی گرگانی: موضوع ضرورت و یا عدم ضرورت زدن واکسن و شخصی یا اجتماعی بودن آن باید توسط متخصصین پزشکی تعیین شود.

 

** نامه رئیس کمیسیون درمان مجلس به رهبر معظم انقلاب درباره‌ موج مهاجرت پزشکان

 

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در نامه‌ای به مقام معظم رهبری با ابراز نگرانی از کاهش تعداد نیروهای کادر تخصصی درمان نوشت: «متاسفانه با افزایش درخواست مهاجرت پزشکان به خارج از کشور مواجه هستیم که بدون شک این عارضه عواقب جبران ناپذیری را در پی دارد. شهریاری در این نامه راهکارهایی را برای مقابله با این پدیده خطرناک ارائه کرد.

 

* شهروند 1400/08/15

** ظرفیت نیروگاهی کشور ٣٠هزار مگاوات افزایش می‌یابد

 

وزیر نیرو گفت: «به منظور توسعه زیرساخت‌های تامین برق در کشور و جلوگیری از خاموشی‌های احتمالی، ۳۰هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی تا چهار سال آینده به شبکه برق کشور اضافه می‌شود.» محرابیان در جریان بازدید از نیروگاه شهید باکری سمنان افزود: «بر اساس برنامه‌ریزی صورت‌گرفته ۱۰هزار مگاوات از این ظرفیت توسط نیروگاه‌های جدید حرارتی و تبدیل واحدهای سیکل‌ ساده به سیکل‌ترکیبی، ۱۰هزار مگاوات با سرمایه‌گذاری صنایع در بخش تولید برق و ۱۰هزار مگاوات توسط نیروگاه‌های تجدیدپذیر تامین خواهد شد.»

 

 

*اخبارخبرگزاری ها و سایت های اینترنتی

 

**لزوم الگوگیری حوزه‌های علمیه از علم و اخلاق علامه‌ مصباح

 

رسا/ آیت‌الله العظمی سبحانی دردیدار با اعضای ستاد بزرگداشت ارتحال آیت‌الله مصباح یزدی از آن مرحوم به عنوان یک عالم متواضع و خاشع یاد کرد و گفت: بزرگداشت و گرامیداشت یاد علما و بزرگان یک امر پسندیده و تاریخی است که باید مورد توجه اعضای ستاد قرار گیرد و پاسداشت یاد علما در واقع احیای این بزرگان است. ایشان در ادامه افزود: در رابطه به پاسداشت یاد و خاطره ایشان باید به دو موضوع مهم، خدمات علمی و شاگردان متعدد تربیت یافته مکتب ایشان و همچنین سیره عملی، اخلاقی و معنوی این عالم وارسته توجه جدی شود. وی با بیان اینکه نیاز امروز حوزه‌های علمیه به الگوگیری اخلاقی و علمی از چنین بزرگانی است، بر اهمیت جایگاه ستاد بزرگداشت آیت‌الله مصباح یزدی در معرفی صحیح این مجاهد پارسا تأکید کرد.

 

**زعامت امام و رهبری برکتی از طرف خدا برای امت است

 

رسا/ آیت‌الله مقتدایی در مراسم گرامیداشت روز مبارزه با استکبار جهانی که روز 13 آبان در بیت امام خمینی برگزار شد، اظهار داشت: روز 13 آبان یکی از ایام الله مهم است؛ در چنین روزی شخصیت عظیمی را تبعید کردند که منشاء برکات، عزت و اقتدار برای اسلام شد. عضو جامعه مدرسین درادامه با اشاره به حوادث تاریخی در پیش آمدن روز 13 آبان و با بیان اینکه کارهای غیر ممکن به دست امام ممکن شد، گفت: چه کسی جرأت داشت علیه شاه سخن بگوید این امام خمینی بود که به مردم جرأت داد که شعار مرگ بر شاه ظالم سر بدهند، رهبری امام برکتی از طرف خدا برای امت بود، خداوند لطف دیگری را نیز شامل این امت کردند که آن هم زعامت و رهبری آیت‌الله العظمی خامنه ای است که همچون امام راحل با اقتدار کشور و نظام را مدیریت می کنند.

 

**افرادی که از آرمان‌های انقلاب عدول کردند دچار خسران جبران ناپذیری شدند

 

رسا/ آیت‌الله حسینی‌خراسانی، به تبیین عبرت‌های یوم‌الله 13 آبان و تسخیر لانه جاسوسی پرداخت و گفت: در این روز با تسخیر لانه جاسوسی آمریکا هیمنه پوشالی ایالات متحده فرو ریخت و شاخ این شیطان بزرگ شکسته و عزت و عظمت نظام اسلامی ایران میان جهانیان به نمایش گذاشته است. عضو جامعه مدرسین همچنین ابراز داشت: تسخیر لانه جاسوسی این پیام را برای ملت‌های مستضعف دنیا داشت که می‌توانند در برابر آمریکا و هم پیمانان آن ایستادگی کنند و جوامع اسلامی خواهند توانست به آرمانهای به حق خود دست پیدا کنند. وی عملکرد موسوی خوئینی‌ها را مورد اشاره قرار داد و با بیان اینکه برخی از افرادی که در تسخیر لانه جاسوسی نقش داشتند، از آرمان‌های خود عدول کردند، گفت: افراد و شخصیت‌هایی که از صف و کشتی نجات انقلاب اسلامی پیاده شدند، دچار خسران بزرگ و جبران ناپذیری شدند.

 

**واکنش حشد الشعبی عراق به حوادث بغداد

 

تسنیم/ سازمان حشد الشعبی عراق  در واکنش به درگیری‌های شهر بغداد که ده‌ها زخمی و چند کشته به‌جا گذاشته است، بیانیه‌ای صادر کرد. الحشد الشعبی در این بیانیه ضمن ابراز تأسف از «حوادث تأسف‌برانگیزی» که تظاهرات مردمی و مسالمت‌آمیز بغداد شاهد آن بود، حمله به معترضان به نتایج انتخابات را «غیرموجه» دانست و از آن‌ها خواست که به مسالمت‌آمیز بودن تظاهرات به‌منظور تضمین حقوقشان پایبند باشند. سازمان الحشد الشعبی همچنین از نیروهای امنیتی خواسته است ملزم به اتخاذ اقدامات حرفه‌ای و دوری از خشونت باشند و مسببان و مسئولان حوادث امروز را تحت پیگرد قرار دهند.

 

**شکنجه وحشیانه اسرای فلسطینی

 

تسنیم/ شبکه الجزیره در مستندی فاش کرد که رژیم اسرائیل بعد از بازداشت اسرای عملیات تونل، اسرای فلسطینی را به شدت شکنجه و سرکوب کرده و از ترس رسوایی، بر اسارت دو شهروند خود سرپوش گذاشته است. شبکه الجزیره قطر جمعه شب در مستندی به نام «ما اخفی اعظم» فایل صوتی یکی از اسرای فلسطینی در زندان جلبوع را که اخیرا رسوایی بزرگی را در سطح امنیتی و سیاسی برای صهیونیست‌ها رقم زدند، منتشر کرد. در این فایل صوتی، اسیر فلسطینی می‌گوید:‌ «ما در بدترین شرایطی به سر می بریم «بعد از فرار شش اسیر از زندان، شعار زندانبان این بود که "استخوانش را بشکنید؛ قانونی در کار نیست».

 

**۸ ایرانی در لیست دو درصد دانشمندان برتر جهان

 

تسنیم/ بر اساس اعلام دانشگاه استنفورد و طبق شاخص‌های جهانی، 8 ایرانی در لیست دو درصد دانشمندان برتر جهان در سال 2021 قرار گرفتند که این دانشمندان با بیشترین میزان تاثیرگذاری در حوزه‌های فناورانه به این موفقیت رسیدند. این افراد بر اساس شاخص‌هایی چون تعداد مقاله چاپ شده، تعداد کار علمی انجام داده، میزان تاثیرگذاری آنها و مقالاتشان در حوزه فعالیت و میزان ارجاعات به مقالات منتشر شده آنها انتخاب می‌شوند.

 

**اتریش از مذاکرات برجامی نتیجه محور حمایت می‌کند

 

ایرنا/ وزیر خارجه اتریش در واکنش به توافق برای برگزاری دور جدید مذاکرات درباره ازسرگیری اجرای برجام تصریح کرد که دولت وین به‌عنوان میزبان، از موفقیت نتیجه گفت‌وگوها حمایت می‌کند. مایکل لینهارت که به تازگی سکان دستگاه دیپلماسی اتریش را به دست گرفته است، گفت که اتریش بشدت از برگزاری مذاکرات برجامی که قرار است ۲۹ نوامبر (۸ آذر) در وین ازسرگرفته شود استقبال می‌کند. او با ارسال پیامی مکتوب بیان داشت؛ از اینکه اتریش قرار است میزبان مذاکرات و قطب گفت‌وگوها درباره این مساله خیلی مهم باشد خرسند است. «به عنوان یک میزبان فعال، تمام تلاش خود را برای حمایت از موفقیت نتیجه مذاکرات بکار می‌بندیم.

 

**امنیت جهان با وجود سلاح هسته‌ای ناامن‌تر می‌شود

 

فارس/ سفیر ایران در سازمان ملل طی یادداشتی با اشاره به قعطنامه پیشنهادی ایران درباره خلع سلاح هسته‌ای هشدار داد امنیت جهان با وجود سلاح هسته‌ای ناامن‌تر می‌شود. تخت روانچی در ادامه نوشت: بر اساس معاهده منع اشاعه سلاح‌های هسته‌ای، همه دولت‌های دارای سلاح هسته‌ای متعهد شده‌اند تمام تسلیحات اتمی خود را منهدم کنند اما نگاهی به آمار و واقعیات موجود نشان می‌دهد که آنان نه تنها به این سمت حرکت نکرده‌اند بلکه به نوسازی و افزایش تقویت توان تخریب این سلاحها روی آورده‌اند. وی تاکید کرد براساس معاهدات بینالمللی آنان باید گام‌های عملی مؤثری را برای امحای سلاح‌های هسته‌ای بردارند.

 

**نمایندگان کنگره آمریکا خواستار کنارگذاشتن دیپلماسی با ایران شدند

 

مهر/ جمهوری خواهان کنگره آمریکا در حال تجدید فشارها بر روی دولت بایدن برای کنار گذاشتن مسیر دیپلماسی با ایران هستند. گفته شده این اقدام از سوی جمهوری خواهان در پی حمله پهپادی اخیر به پایگاه نظامی آمریکا در سوریه صورت گرفته است. این گزارش، فشارها بر دولت بایدن را براساس نامه‌ای عنوان کرده که روز پنجشنبه از سوی نمایندگان جمهوری خواه به کاخ سفید فرستاده شده است. در همین ارتباط گفته شده که ۱۷ عضو جمهوری خواه کنگره به رهبری بریان استیل، نماینده ویسکانسین، دولت بایدن را متهم کرده‌اند که حملات تهاجمی رو به افزایش ایران علیه آمریکا و متحدان واشنگتن در خاورمیانه را با هدف بازگشت به توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ نادیده می‌گیرد.

 

**اعتراضات علیه دولت انگلیس افزایش یافت

 

مهر/ اعتراضات علیه دولت انگلیس در خیابان‌های لندن با به آتش کشیدن تصویر «بوریس جانسون» نخست وزیر این کشور همراه شد. در این ارتباط. معترضان به سمت مأموران پلیس در میدان پارلمان سنگ و آتش پرتاب کردند و کار به خشونت کشیده شد. گفته شده در جریان این اعتراضات، تعدادی از معترضان  مجروح و ۱۲ نفر دستگیر شدند.

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom