17 آذر 1400 ساعت 09:32

دفاع مقدس و دهه پنجم

 

🔶 بیش از چهار دهه از ۳۱ شهریورماه سال ۱۳۵۹، روزی که ارتش بعثی سودای اشغال سرزمینمان را کرد، می‌گذرد.

🔸 دفاع مقدس مقطعی بريده شده از تاریخ این سرزمین نیست که تنها به کار یادآوری گذشته آيد، بلکه منبعی الهام‌ بخش برای نسل‌های آتی و بخشی از هویت عزتمند تاریخ سرزمین ماست:

🔸 در طول این سال‌ها، دفاع مقدس همواره به‌مثابه سرمایه بزرگ اجتماعی ملت ایران، تزریق کننده انرژی حرکت و توان و تکاپو برای مبارزه با دشمنان و حرکت به سمت اهداف متعالی نهضت بوده است.

🔸 تورق برگ‌های زرين تاریخ هشت‌ساله دفاع مقدس ارائه‌دهنده درس‌ها و عبرت‌های فراوانی است که برای نسلی که پیشگام تحقق دهه پنجم انقلاب اسلامی است، می‌تواند راهگشا باشد.

🔸 يکی از درس‌های بزرگ دفاع مقدس، شرح و تبيين فرهنگ مقاومت و ايستادگی است. مروری بر تاريخ ایران‌زمین به‌خوبی نشانگر آن است که ملت ما همواره در برابر متجاوزين ايستاده و سر تسليم فرود نياورده است؛ اما اوج اين ايستادگی و استقامت در دوران هشت‌ساله دفاع مقدس تجلی يافت که در آن شاهد مقاومت همه‌جانبه ملت در برابر متجاوزی بوديم که توسط ابرقدرت‌ها و تمامی کشورهای غربی حمايت می‌شد.

🔸 به‌واقع، رزمندگان اسلام تنها در برابر ارتش عراق قرار نداشتند، بلکه در مقابل جبهه واحد جهانی ايستادند که با همه توان از رژيم بعثی حمايت می‌کرد.

🔸 جنگ اثبات‌کننده اين گزاره بود که در ميدان تقابل حق و باطل، پايداری و ايستادگی در برابر باطل هميشه جواب خواهد داد.

🔸 درس ديگر دفاع مقدس تحقق عينی شعار «ما می‌توانيم» بود. آنچه توانست در اين هشت سال جنگ نابرابر، جمهوری اسلامی را در برابر همه دشمنان داخلی و خارجي سرپا و استوار نگه دارد، اراده‌ای بود که شعار «ما می‌توانيم» را با همه توان در وجود يک ملت نهادينه کرد. همين اراده و همين تفکر، امروز نيز بدون شک رمز عبور ما از موانع و مشکلات و تحريم‌ها در دهه پنجم انقلاب اسلامی خواهد بود.

🔸 درس بزرگ ديگری که در دل ماجرای دفاع هشت‌ساله نهفته است، آن است که پيروزی جز از طريق وحدت کلمه در ذيل سايه تبعيت از رهنمودهای رهبری الهی حاصل نخواهد شد. بدون شک اگر نبود روحيه همکاری و تعاون و بسيج عمومی ملت برای دفاع در برابر تجاوز و هدايت رهبری پيامبرگونه فقيه عالی‌قدر جهان تشيع و اعتقاد عمومی و اطمينان قلبی ملت به اين رهبری الهی، محال بود که بتوان در برابر چنين هجوم پرقدرت و همه‌جانبه‌ای برای نابودی نظام نوپای جمهوری اسلامی، ايستادگی کرد.


🔸 به قلم: مهدی سعیدی؛ کارشناس مسائل سیاسی

امروز766
دیروز2139
در هفته4496
در ماه13315
مجموع2099670

بازدید کنندگان برخط

2
Online

بالای صفحه