01 آبان 1400 ساعت 01:16

🔶 هشتم شهریور ماه سالگرد شهادت، شهیدان رجایی و باهنر، رئیس جمهور و نخست وزیر انقلاب اسلامی به عنوان هفته دولت نامگذاری شده است. از سوی دیگر در این ایام شاهد شروع به کار دولت سیزدهم هستیم، دولتی که همچون دولت شهید رجایی به دنبال احیای دولت اسلامی می‌باشد.


🔸 لذا شایسته است شاخص‌های دولت اسلامی در گفتمان رهبر معظم انقلاب اسلامی را بازخوانی نماییم:

1- سلامت اعتقادی، اخلاقی و عملکردی
رهبر معظم انقلاب، اطمینان و اعتماد کامل به وعده‌‏های یاری خداوند را کاملاً ضروری می‌دانند: «در تجربیاتی مانند پیروزی انقلاب، دفاع مقدس و غلبه بر شورش‌های متعدد قومی در اوایل انقلاب، ملت و مسئولان کشور، تحقق وعده‌‏های پروردگار را کاملاً لمس کردند که این تجربه‏‌های ارزشمند، زمینه‌ساز اعتماد کامل‌تر به وعده‏‌های نصرت و یاری خداوند است».

2- خدمت به خلق و روحیه خدمت
«هیچ مسأله‌‏ای نباید مسئولان را از خدمت به مردم غافل کند. دیدگاه‌ها و سلایق متفاوت سیاسی - اقتصادی و اجتماعی، حاشیه است و خدمت به مردم متن، اجازه ندهید حاشیه‌‏ها بر متن اثر بگذارد».
«فرصت ۴ یا ۸ سال مسئولیت، به‌‏سرعت می‏‌گذرد؛ اما همین مدت محدود، شامل فرصت‌های بی‏‌پایان برای خدمت به ملت است که نباید هیچ‌کدام را از دست داد. کار جهادی به‏‌معنای بی‌‏قانونی نیست و من به‏‌شدت مخالف بی‌‏قانونی هستم اما در چارچوب قوانین نیز می‏‌توان به‌‏دور از نگاه مرسوم اداری، با نگاه جهادی و شوق آرمانی، عمل کرد و موانع را پشت سر گذاشت».

3- عدالت‏‌طلبی
ما در پی پیشرفت هستیم اما قطعاً این پیشرفت باید با عدالت همراه باشد و گرنه جامعه مانند کشورهای‏ غربی دچار شکاف و تبعیض و نارضایتی خواهد شد.

4- سلامت اقتصادی و مبارزه با فساد
منصب حکومتی جایگاه وسوسه‌‏انگیز قدرت و منابع مادی است، مانند یک چشم بصیر و یک نورافکن قوی و دائم، مراقب باشید دستگاه تحت مدیریت شما از وسوسه فساد، در امان بماند.
«فساد همچون موریانه است، با قاطعیت و تدبیر جلوی رخنه فساد، پارتی‌‏بازی، رشوه و اسراف را بگیرید تا اصولاً نیازی به ورود دستگاهای نظارتی به حیطه مدیریتی شما، پیش نیاید. وجود چند انسان ناسالم، متأسفانه مثل میکروب، زحمات و تلاش‌های کارکنان خدوم دستگاه‌ها را زیر سؤال می‏‌برد که باید جلوی این‏کار را گرفت».

5- قانون‏گرایی
حضرت آیت‌‏الله خامنه‏‌ای، قانون‏گرایی را از دیگر شاخص‌های بسیار مهم دولت مطلوب دانستند و افزودند: قانون، ریل حرکت دولت است و اگر به هر دلیلی از آن خارج شوید کشور و مردم، صدمه می‏‌بینند. ایشان اجرای اسناد بالادستی از‏ جمله سیاست‌های کلی نظام و سند چشم‌‏انداز را از لوازم قانون‏‌گرایی می‌دانند.

6- حکمت و خردگرایی در امور
«باید قبل از هر اقدام و حتی هر اظهارنظر و موضع‏‌گیری، مطالعات کارشناسی لازم انجام شود چراکه هزینه برطرف‏‌کردن تبعات منفی کارهای ناپخته و سخنان ناسنجیده بسیار زیاد است».

7- تکیه به ظرفیت‌‏ داخلی کشور
«کلید حل مشکلات، در ظرفیت‌ها و امکانات داخل کشور است که باید با خردمندی از آن‏ها بهره گرفت. این حرف به‏‌معنای استفاده‏‌نکردن ظرفیت‌های بیرونی نیست بلکه نکته اساسی این است که نباید به خارج امید بست و به آن اعتماد کرد. واقعیت این است که از جبهه خصم، نمی‌‏توان و نباید انتظار دوستی و صمیمیت داشت. سهم هر کشور در مناسبات بین‌‏المللی به اقتدار درونی آن کشور وابسته است، بنابراین باید تلاش کرد روند اقتدار روزافزون داخلی کشور، استمرار یابد و تقویت شود».


🔸 به قلم اساتید: مصطفی علیجان زاده

امروز57
دیروز1087
در هفته5640
در ماه26675
مجموع2034592

بازدید کنندگان برخط

2
Online

بالای صفحه