به مناسبت ولادت حضرت معصومه سلام الله علیها و روز دختران، خانم صدیقه رضایی عضو کارگروه خواهران در کمیسیون آموزش شورای عالی در یادداشت اختصاصی نقش حوزه های علمیه خواهران در تحقق بیانیه گام دوم را تبیین کرد.


متن این یادداشت بدین شرح است:

نقش حوزه های علمیه خواهران در تحقق بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی

بسم الله الرحمن الرحیم

حوزه علمیه به عنوان یک نهاد تأثیر گذار بیشترین نقش را در جهت حرکت به سمت تمدن سازی دارا می باشد. جامعه روحانیت خصوصا خواهران طلبه همانطور که در به ثمر رساندن انقلاب نقش آفرینی داشته اند در ادامه مسیر تداوم آن خصوصا عملیاتی کردن بیانیه گام دوم انقلاب که آرمان اصلی آن ایجاد تمدن نوین اسلامی می باشد نقش مهمی را باید ایفا کنند. خواهران طلبه بطور قطع یکی از کانون های اصلی و موثر در پیشبرد اهداف الهی می باشند زیرا لازمه حتمی بر پایی تمدن نوین تربیت نسلی شجاع متدین مبتکر با اعتماد به نفس و پیشرو است. طلاب خواهر هم در درون کانون خانواده و هم در اجتماع تاثیر بسزایی در بپا داشتن تمدن اسلامی دارند. در نگاه رهبری از جمله ویژگی های فرد انقلابی این است که متدین خردمند منضبط و باسواد باشد تربیت چنین نسلی نیازمند توجه به کرامت زن و شاخصه های زیبایی شناسانه اوست، بنابراین در شرایط کنونی اولا روحیه آرمان گرایی وانقلابی گری در بین طلاب خواهر باید نهادینه شود و چون زمینه هر تحول اجتماعی از حیطه باور و فکر و اندیشه ایجاد می گردد لذا تقویت تفکر جهادی در حوزه خواهران عنصری، مهم در جهت تمدن سازی است که باید در صدر اهداف حوزه علمیه باشد.

عملیاتی کردن توصیه های رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب بدون در نظر گرفتن نقش زنان خصوصا در حوزه های علمیه امکان پذیر نمی باشد. بسط اخلاق و معنویت، تسلیم ناپذیری در برابر استکبار جهانی، پرورش نهال امید و صیانت و پاسداری از انقلاب مولفه هایی است که بوسیله یک زن مومن، متدین، انقلابی و خودساخته به نسل آینده منتقل می گردد و ان شاءالله زمینه تمدن سازی نوین اسلامی را ایجاد می کند.

خواهران طلبه مشغول به تحصیل با انگیزه های تحول خواهانه و جهادی و پایبندی به تقوی و اخلاق در ساحت آموزش، پژوهش، تبلیغ و تربیت نیروی انسانی کارامد، توفیقات چمشمگیری داشته اند و باید در مسیر گام دوم انقلاب نیز با پرورش نهال امید در جامعه و ترویج شعایر اسلامی در بین نسل جوان تمدن ساز باشند.