Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز2167
دیروز3387
در هفته9263
در ماه113972
مجموع1856927

بازدید کنندگان برخط

4
Online

اطلاعیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به مناسبت سالگرد ارتحال حضرت آیت الله العظمی حاج شیخ محمد فاضل لنکرانی (قدس الله نفس الزکیه)

در تاریخ 13/3/1387

بسم الله الرحمن الرحیم

 ( انا لله و انا الیه راجعون)

قریب یکسال از رحلت جانکاه و دردناک اسوه فقاهت و تقوا و فضیلت ،‌نمونه بارز و تجسم والای اجتهاد اصیل ، فقیه اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام،‌پشتوانه محکم انقلاب شکوهمند و نظام پر برکت اسلامی مرحوم حضرت آیت الله العظمی حاج شیخ محمد فاضل لنکرانی (اعلی الله مقامه الشریف) سپری گشت و فقدان غمبار او عالم اسلام را بیش از پیش به عظمت و رفعت علمی، فقاهتی وعملی اوآگاه ساخت.

او که از جمله مراجع و مدرسان والا و بی‌نظیر حوزه مقدسه علمیه بود سالهای طولانی عمر خود را صرف مجاهدت علمی و فقهی نمود و منهجی تحقیقی و پرصلابت از خود به جای گذاشت همچنین راهنمایی‌ها،‌هدایت‌ها و همراهی‌های اوبرای پویایی و شکوفایی نظام اسلامی بی‌بدیل و راهگشا بود. چنانچه در هم آمیختگی حیات فقهی و سیاسی بهمراه حضور تأثیر گذار و مغتنم ایشان در جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نمونه ‌ای جاودان و درس آموز از تقارن ایمان وعمل صالح به نمایش می‌گذاشت.

ایشان از جمله علمای برجسته‌ای بودند که نقش والایی در شکل‌گیری نهضت اسلامی به رهبری امام راحل عظیم الشأن ایفا کردند. مبارزات خستگی ناپذیر ایشان با طاغوت که خاستگاهی دینی و برپایه اندیشه ناب اسلامی داشت موجب اقبال توده‌های مختلف مردم به نهضت عظیم اسلامی می‌شد. چنانچه این مبارزات و همراهی‌ها پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز پیوستگی و گستردگی قابل ملاحظه‌ای داشت.

مرحوم آیت الله العظمی فاضل لنکرانی قدس سره علاوه بر آنکه خود را همواره شاگرد امام راحل رحمت الله علیه می‌دانست به انقلاب اسلامی به مثابه نظامی برای حاکمیت ارزشهای اسلامی و تحت زعامت ولی فقیه عادل می‌نگریست و حمایت‌های ایشان از نظام اسلامی پس از رحلت امام خمینی (قدس الله نفسه الزکیه) نیز با قدرت و قوت و در عین بی پیرایگی و خلوص ادامه یافت.

همچنین پیشتازی ایشان در وادی مرجعیت تقلید جهان تشیع به گونه‌ای بود که مقلدّان بسیاری علاوه بر کشورمان در سایر کشورهای جهان اسلام از ایشان تقلید می‌کردند. مرجعیت فراگیر بهمراه وقت سنجی و دقت بینی فقهی و اصولی از آن عالم پارسا شخصیتی بی نظیر ساخته بود.چه آنکه نقش تاثیر گذار ایشان در جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و دبیری چند دوره‌ای ایشان بر این تشکل مرجع حوزوی بهمراه حضور ایشان در ریاست شورای عالی مدیریت حوزه علمیه قم پس از انقلاب اسلامی،‌نشانه‌ای گویا بر تفوق علمی،‌ فقهی،‌سیاسی ایشان داشت.

رحمت و برکات خداوند تعالی بر او و سلام و درود انبیاء و اولیا و اهل بیت مکرم اسلام (علیهم‌السلام) نثار آن عالم وارسته بوِد.

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ضمن تسلیت سال روز رحلت آن فقیه وارسته، جهت تعظیم و تکریم مقام والای ایشان و طلب علو درجات برای روح پرفتوح آن عالم جلیل مجلس بزرگداشتی روز‌پنج‌شنبه مورخ 16/3/1387 بعداز نماز مغرب و عشاء در مسجد اعظم قم برگزار می‌نماید.

بی شک حضور پر فروغ  عموم طلاب،‌ فضلا،‌آیات و بیوت مراجع معظم تقلید (دامت برکاتهم اجمعین) گامی در راستای ارج نهادن به مقام والای فقاهت و اجتهاد آن راحل نستوه خواهد بود.

و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

محمد یزدی

رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom