Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز6629
دیروز6812
در هفته52184
در ماه122116
مجموع1421896

بازدید کنندگان برخط

3
Online

اطلاعیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم  به مناسبت ایام الله چهاردهم و پانزدهم  خرداد
در تاریخ 12/3/1387
بسم الله الرحمن الرحیم

قریب نوزده غروب از سالروز رجعت پیری فرزانه، عارفی فقیه، فیلسوفی مدبّر، روحی استوار و نفسی مطمئن طی شده و مسلمانان، محرومان و مستضعفان در سوگ پدر و رهبری نستوه و الهی گرد عزا و مصیبت بر سر می‌ریزند.

همو که با آگاهی و بصیرت معنوی خویش، پای در راه مبارزه و جهاد علمی و عملی نهاد، از گوشه‌نشینی، نظاره‌گری و راحت‌طلبی فاصله گرفت، پنجه در پنجه استعمارگران و بردگان زر و زور افکند و با بیدار‌سازی ملت خفته ایران و سایر ملل جهان، روح امید، ایمان، نشاط، صلابت، شجاعت، اعتماد به نفس و عزت را در آنان دمید و خود قافله سالار انقلابی شد که بلندای آن به عظمت هدم استکبار و به وسعت تاریخ و به تأسی از الگوی اصیل انقلاب محمّدی صلی‌الله علیه و آله و سلم بود.

او نهال نورسته انقلاب را بر پایه تکلیف محوری، و اصالت قیام و جهاد در برابر سلطان جائر و نهراسیدن از قدرت‌های مادّی و تسلیحاتی آنان قرار داد و از خاستگاه فقه جواهری و حوزه مقدسه علمیه برخاست با تحجرها و کوته‌نظری‌ها به ستیزه پرداخت، خود را بر بلندای علمی نهاد، سوز و درد دین و مظلومیت آن را در دل شعله‌ور ساخت و از محجوریت و غربت آن مسؤولیت‌پذیرانه و وظیفه‌شناسانه بر آشفت ندای غربت اسلام و تشیع را با صدایی رسا فریاد کشید و هل من ناصر برای دین حسین(ع) طلبید. خمینی(ره) روح خدا در حالی نهضتی الهی ـ اسلامی را در 15 خرداد 42 شروع نمود که می‌توانست دهه‌های آخر حیات طیبه خویش را بدون گذشتن از آبرویش، بدون زیستن در غربت تبعید و حصر، بدون تحمل مشقت و مصیبت شهادت فرزند برومندش و بدون غم سنگین تحمل زندان و شکنجه و شهادت یاران، اطرافیان و مردم دلداده او سپری کند اما همه مصیبت‌ها را با سرافرازی و سربلندی به جان خرید تا بنایی را بر پا کند که پس از شهادت امیرمؤمنان علی علیه‌السلام چنین حکومتی اسلامی و معنوی بر پا نشده باشد.

او آهنگ مبارزه علیه ظالمین و مستکبرین را در حالی سرداد که ایران اسلامی جولانگاه و رژیم دست‌نشانده پهلوی نوکر بی‌حیای غرب و آمریکا آنچه دشمنان می‌پسندیدند را علیه مردم مسلمان ایران بکار بسته و مایه‌های دوری آنان از معنویت و عدالت را بر پا کرده بودند. اما دم مسیحای او چنان جانهای خفته را حیاتی طیبه بخشید که شهادت و ایثار و مقاومت و ایستادگی و تقوا و زهد سرلوحه‌شان شد، نه گفتن به ظالمین افتخارشان و دستگیری از محرومین سیره‌شان گردید. او اعتماد بنفس ملی را در حالی در بدنه اجتماع تزریق نمود که سالیان سال روحیه تحقیر ملی برنامه مدون و اجرا شده دشمنان را به کنار زد و خود باوری و غرور ملی را جایگزین یأس و نومیدی نمود.

خمینی(ره) حکومت الهی ولایت مطلقه فقیه را که منبعث از متن به فعلیت رسیده اسلام ناب بود را برای جامعه‌ای مطرح ساخت که در آن شاه ظل ‌الله نامیده می‌شد و نوکری او هر روزه ترویج می‌شد. او این راه نو را که عقل و عدل بدان حکم می‌نمود جایگزین حکومتی پوسیده و فرسوده نمود که تمام هم و غم او عیش و طرب و تمام فعل او تخدیر و خواب ‌آلودگی بود.

او آسودگی را خسته و فرسودگی را مأیوس ساخته بود. او درصدد برپاسازی اسلام ناب محمدی (صلی‌الله علیه و آله و سلم) و نمایش تفاوت‌های آن با اسلام آمریکایی بود. اسلامی که به تعبیر او اسلام قاعدین، اسلام مرفهین بی‌درد اسلام متحجرین و لیبرالها و اسلام سکوت و ایستایی بود.

خمینی با شجاعت آمریکا را دشمن شماره یک اسلام نامید و سرانجام نیز وعده آن داد که اسلام اصیل تمامی قدرت‌های پوشالی را به خاک مذلت بکشاند.

او دشمن‌شناسی، خودباوری، تقوای الهی، زهد و پرهیز از دنیاگرایی و مصرف‌زدگی، صبوری و ایستادگی، خدمت خالصانه مسؤولین به مردم و حمایت همه‌جانبه مردم از مسؤولین خدوم را آموخت و چه خون دلها که از قِبل متحجرین و لیبرالها نخورد.

چه سخت بود آن لحظاتی که روح خدا رجعتی الهی از سرزمین خاک به افلاک نمود، امامتش، روش و سیره عملی و رفتاری او منهجی ماندگار و منبعی ذی قیمت برای هدایت و رستگاری، جاودان مانده است.

بی‌شک عبد صالح و مطیع خدای رحمان و رحیم در ملکوت اعلی نظاره‌گر ادامه یافتن مسیر روشن و هدایت بخش بر جای مانده خویش است و ادعیه قدسیه او شامل مردمی استوار و بیدار است که در طول سالهای فقدان ظاهری او راهش را با عزت و اقتدار به پیش برده‌اند. چرا که بفرموده خلف صالح و جانشین به حق و فرزانه او راه امام راه ما و هدف او هدف ماست.

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم سالروز ارتحال ملکوتی امام خمینی «رحمه‌الله تعالی علیه» را به محضر مبارک حضرت بقیه‌الله «ارواحنا فداه»، مقام معظم رهبری«مدظله العالی» و مراجع معظم تقلید «دامت برکاتهم » و مردم مسلمان و آزاده ایران اسلامی تسلیت و توفیق ادامه دادن راه نورانی او از ذات اقدس ربوبی مسألت می‌نماید.

امید آنکه این سبیل هدایت به  صراط حقیقی و اصلی نور متصل و لوای انقلاب اسلامی به دست مولای عالمیان حضرت ولی‌الله الاعظم عجل‌الله تعالی فرجه الشریف سپرده شود.

و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

محمد یزدی

رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom