Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز4842
دیروز5622
در هفته34048
در ماه47131
مجموع1346911

بازدید کنندگان برخط

17
Online

اعلاميه ی اساتيد و فضلای حوزه ی علميه‌ قم‌ درباره ی خلع‌ محمد رضا شاه‌ از مقام‌ سلطنت‌
مورخ 1357/10/30

 

بيش‌ از يك‌ سال‌ است‌ كه‌ ملت‌ مسلمان‌ ايران‌، به‌ پا خاسته‌ و مخالفت‌ خود را با شاه‌ صريحاً اعلام‌ داشته‌ است‌. و اين‌ اظهار مخالفت‌ به‌ صورت‌ تعطيلات‌ سراسری و تشكيل‌ اجتماعات‌ و راهپيمايی و دادن‌ شعارهای ضد شاه‌ و تصويب‌ قطعنامه‌ها و اعتصابات‌ در كارگاه‌ها و ادارات‌ و مؤسسات‌ دولتی و خصوصی و گونه‌های ديگر انجام‌ گرفته‌ است‌، در همه ی شهرستانها اين‌ ملت‌ به‌ پا خاسته‌، با آتش‌ اسلحه ی گرم‌ دولت‌ شاه‌ مواجه‌ و هزاران‌ شهيد و به‌ مراتب‌ بيش‌ از آن‌ مجروح‌ و مصدوم‌ داده‌ است‌.

 با تمام‌ اين‌ مصائب‌، ملت‌ نستوه‌ و آگاه‌ ايران‌ داوطلبانه‌ و شجاعانه‌ در دو روز تاسوعا و عاشورای سال‌ جاری (19 و 20 آذر 1357) راهپيمايی عظيم‌ و بی سابقه‌ای را در سراسر كشور ترتيب‌ داد و با صراحت‌ هر چه‌ تمامتر در قالب‌ شعار، پلاكارد و قطعنامه‌ مخالفت‌ خود را با شخص‌ شاه‌ و رژيم‌ شاهنشاهی بيان‌ داشت‌ و خواستار تشكيل‌ حكومت‌ جمهوری اسلامی به‌ رهبری نائب‌ الامام‌ حضرت‌ آيت‌ الله العظمی خمينی دام‌ ظله‌ شد. ملت‌ ايران‌ در اين‌ رفراندوم‌ صددرصد آزاد كه‌ مورد تصديق‌ مراجع‌ عاليقدر بوده‌ و خبرگزاريهای بزرگ‌ دنيا هم‌ گزارش‌ آن‌ را داده‌اند رأی صريح‌ خود را داد.

 ما امضا كنندگان‌ ذيل‌ با در نظرگرفتن‌ رفراندوم‌ مذكور وظيفه ی مذهبی و ملی خود میدانيم‌ كه‌ رسماً به‌ شخص‌ شاه‌ و دولت‌ و ارتش‌ و مقامات‌ وزارت‌ كشور همچنين‌ به‌ دولتهايی كه‌ با كشور ما رابطه‌ای در حد تبادل‌ سفير دارند از طريق‌ سفارتخانه‌ها ابلاغ‌ نماييم‌ كه‌:

1) شاه‌ و رژيم‌ شاهنشاهی به‌ هيچ‌ وجه‌ پايگاهی در ميان‌ ملت‌ ندارد، و مردم‌ حتی در زير فشار سرنيزه‌ و مسلسل‌ هم‌ آن‌ را تحمل‌ نمیكنند و قهراً شاه‌ از مقام‌ خود مخلوع‌ و سلطنت‌ او غيرقانونی است‌ و فوراً بايد كناره‌گيری خود را اعلام‌ دارد و بساط‌ شاهنشاهی برای هميشه‌ بايد از اين‌ مملكت‌ برچيده‌ شود.

2) هر چه‌ زودتر میبايست‌ حكومت‌ جمهوری اسلامی زير نظر نائب‌ الامام‌ حضرت‌ آيت‌ الله العظمی خمينی دام‌ ظله‌ تشكيل‌ گردد.

3) دولت‌ نظامی ازهاری و هر دولت‌ ديگری به‌ هر نحو شكل‌ بگيرد غير قانونی است‌.

4) امرای ارتش‌ و افسران‌ و درجه‌ داران‌ و سربازان‌ كه‌ ارتش‌ ملت‌ اند لازم‌ است‌ به‌ ملت‌ بپيوندند و به‌ هيچ‌ وجه‌ از شاه‌ مخلوع‌ و رژيم‌ مردود اطاعت‌ و جانبداری نكنند و تمام‌ نيروهای خود را برای برآوردن‌ خواستهای ملت‌ بسيج‌ نمايند.

5) كليه ی استانداران‌ و فرمانداران‌ و بخشداران‌ و رؤسای دواير كه‌ خدمتگزاران‌ ملت‌ اند لازم‌ است‌ به‌ ملت‌ پيوسته‌، از دولت‌ غير قانونی اطاعت‌ نكنند.

6) دولتهای خارجی توجه‌ داشته‌ باشند كه‌ شاه‌ و دولت‌ او از نظر ملت‌ ايران‌ غير قانونی و غاصب‌ میباشند و هر گونه‌ همكاری و پشتيبانی از شاه‌ نقض‌ حقوق‌ بشر و دشمنی با ملت‌ ايران‌ است‌ و هر نوع‌ قرار داد سياسی ـ نظامی و اقتصادی و فرهنگی و غير آن‌، با دولت‌ او از نظر ملت‌ ايران‌ ارزش‌ و اعتبار قانونی نخواهد داشت‌.


مسلم‌ ملكوتی، حسين‌ نوری، الاحقر محمد الشاه‌ آبادی عفی عنه‌، مهدی الحسينی الروحانی، حسينعلی منتظری، ابوالفضل‌ النجفی الخوانساری ، سيد اسدالله مدنی، مصلحی اراكی،  علی احمدی ميانجی ، هاشم‌ تقديری، محمد حسين‌ مسجد جامعی،  حسين‌ راستی كاشانی، محمد محمدی گيلانی، ابوطالب‌ تجليل‌، محسن‌ دوزدوزانی، محمد مهدی ربانیعباس‌ محفوظی، محمد مؤمن‌، مرتضی بنی فضل‌، رضا استادی، سيد ابوالفضل‌ موسوی ، سيد حسين‌ برقعی،  حسن‌ تهرانی، احمد آذری قمی، سيد حسن‌ طاهری خرم‌ آبادی، محمد فاضل‌، محمد يزدی، محسن‌ حرم‌ پناهی، محمد علی شرعی، علی مشكينیاحمد جنتی ، سيد يوسف‌ مدنی تبريزی، رضا بهاءالدينی،  سيد محمد ابطحی كاشانی، رضا توسلی ، سيد محمد تقی شاهرخی،  ابوالقاسم‌ خزعلی، صادق‌ خلخالی، الاحقر محمد شاه‌ آبادی عفی عنه‌ ، سيد احمد طاهری، عماد الدين‌ طاهری، نور الدين‌ رحيمی نژاد و چند امضای ناخوانای ديگر.


1357/9/29

19 / محرم‌ / 1399
 پاريس‌: تاريخ‌ انتشار جمعه‌ 29/محرم‌/1399 برابر 9/ ديماه‌/1357 مطابق‌ 30/دسامبر/1978

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom