Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز4776
دیروز5622
در هفته33982
در ماه47065
مجموع1346845

بازدید کنندگان برخط

4
Online

پيام‌ حوزه ی علميه ی قم‌ به‌ نيروهای ارتشی درباره‌ همبستگی با ملت‌ مسلمان‌ ايران‌ و اجتناب‌ از كشتار هموطنان‌
در آذرماه 1357

 

پيام‌ به‌ برادران‌ نظامی و مسلمان‌ ارتش‌ ايران‌

در اين‌ موقع‌ كه‌ ملت‌ مسلمان‌ مظلوم‌ و ستمديده‌ عزيز ايران‌ گرفتار چنگال‌ اجانب‌ و بيگانه‌ پرستان‌ گرديده‌، در اين‌ زمان‌ كه‌ مردم‌ محترم‌ اين‌ مملكت‌ دچار حوادث‌ گوناگون‌ دژخيمان‌ و بيرحمان‌ قرار گرفته‌، در اين‌ زمان‌ كه‌ برادران‌ بيكس‌ شما در مضيقه‌ ناامنی و ظلم‌ و ستم‌ بی حد و از قتل‌ و جرح‌ و آتش‌ سوزی مغازه‌ها و صدها جنايت‌ ديگر افتاده‌اند، در اين‌ موضعی كه‌ اسلام‌ و مسلمين‌ و مساجد و معابر و علما و آيات‌ عظام‌ و دانشگاهها و مدارس‌ دينی و علمی و ساير مؤسسات‌ مذهبی مورد حمله‌ بی دينان‌، دشمنان‌ قرآن‌ و منهدمين‌ دين‌ و مملكت‌ گشته‌ و روز به‌ روز به‌ رنگهای مختلف‌ و با انواع‌ حيله‌ها به‌ عمل‌ خلاف‌ شرع‌ و انسانيت‌ خود ادامه‌ میدهند و با كمال‌ بی شرمی جنايات‌ را به‌ گردن‌ مسلمين‌ نهاده‌ و به‌ اسم‌ اوباش‌ و خرابكاران‌ كارهای ضدخدايی خود را ادامه‌ میدهند، چشم‌ اميد همه‌ برادران‌ مظلوم‌ و هموطن‌ عزيز شما به‌ قدرتهای شما نظاميان‌ عزيز و نيرومند و با ايمان‌ دوخته‌ شده‌ و آرزوی همه‌ اين‌ است‌ كه‌ شما به‌ آنان‌ خدمتی كنيد و چنين‌ انتظاری از شما نيست‌ به‌ انجام‌ وظايف‌ دينی بجا و بسيار به‌ موقع‌ است‌.

 به‌ دليلهای چندی كه‌ جداً قابل‌ دقت‌ و مطالعه‌ و قضاوت‌ صحيح‌ است‌:

1) شما نظاميان‌ هم‌ از افراد اين‌ مملكت‌ و جزء همين‌ ملت‌ میباشيد. بايد سعی كنيد در اين‌ نهضت‌ مقدس‌ همدوش‌ برادران‌ مسلمان‌ بوده‌ هر چه‌ زودتر ثروت‌ و ذخائر مملكت‌ را از دستبرد اجانب‌ نگهداشته‌، نگذاريد بيش‌ از اينها اجانب‌ ثروت‌ و ذخاير مملكت‌ ما را ببرند و مملكت‌ ما را از معادن‌ خالی كنند.

2) شما ارتشيها هم‌ از افراد مسلمين‌ و از ارادتمندان‌ به‌ خدا و پيامبر اسلام‌ (ص‌) و قرآن‌ و ائمه‌(ع‌) میباشيد. وظيفه‌ شما هم‌ مانند ديگران‌ حفظ‌ حكم‌ خدا و دستورات‌ پاك‌ اسلام‌ و قرآن‌ مبين‌ میباشد. بايد بكوشيد هر چه‌ زودتر قوانين‌ ضدخدايی و ضد مذهبی منحل‌ شده‌ و به‌ جای آن‌ حكومت‌ اسلامی كه‌ ايده‌ هر فرد میباشد برقرار شود.

3) بر شما نظاميان‌ متعهد و مسؤول‌ هم‌ مانند ديگران‌ لازم‌ است‌ متابعت‌ و پيروی از مراجع‌ عاليقدر و آيات‌ عظام‌ و علمای اعلام‌ بايد هر چه‌ زودتر در اعلاميه‌های آنان‌ نظر عميق‌ و مطالعه‌ دقيق‌ نموده‌، دوست‌ را از دشمن‌، وطن‌ دوست‌ را از اجانب‌، نوكر اجنبی پرست‌ را از افراد شايسته‌ و متدين‌ تميز داده‌ و بدانيد راستی وظيفه‌ دينی و وجدانی و شرعی شما چيست‌ و بايد شما از ارتش‌ اسرائيل‌ تفاوت‌ داشته‌ باشيد.

4) بايد دقت‌ كنيد در اين‌ مملكت‌ چه‌ كسانی بی دينی و بی عفتی و جنايتها و خيانتها را رواج‌ داده‌اند آيا چه‌ كسی كشف‌ حجاب‌ كرد و مجالس‌ مذهبی را مانع‌ شد، مجلس‌ مؤسسان‌ را چه‌ كسی قصد تأسيسش‌ را نمود، چه‌ انسانی علما را مرتجعين‌ سياه‌ و يا كرمهای نجاست‌ و يا حيوان‌ نجس‌ العين‌ خواند و آيا چه‌ فردی ذخائر و ثروتهای مملكت‌ را به‌ انحای مختلف‌ بيهوده‌ صرف‌ نمود، چه‌ جشنهای بيهوده‌ و هرزه‌ از جمله‌ جشن‌ دو هزار و پانصد ساله‌ هنر شيراز كه‌ ننگ‌ آور بوده‌ (كه‌ در كيهان‌ به‌ آن‌ اعتراض‌ شديد شد) و آيا چه‌ كسی مستشاران‌ آمريكايی را در اين‌ آب‌ و خاك‌ آورد و منابع‌ طبيعی و گرانبهای ما را دو دستی تحويل‌ آنان‌ داد و شما نظاميان‌ عزيز را زير دست‌ آنان‌ قرار داد و ثروت‌ هنگفت‌ شما ارتش‌ عزيز را به‌ آنها تقديم‌ نمود، و صدها خيانت‌ ديگر كه‌ خود متوجه‌ میباشيد.

5) تبعيد بزرگان‌ دين‌ و اعاظم‌ كه‌ در رأس‌ آنان‌ قائد عظيم‌ الشأن‌ عالم‌ تشيع‌ و عالم‌ اسلام‌ حضرت‌ آيت‌ الله العظمی خمينی متع‌ الله المسلمين‌ بطول‌ بقائه‌ الشريف‌ و زندان‌ نمودن‌ اساتيد بزرگ‌ و طلاب‌ علوم‌ دينيه‌ و دانشجويان‌ متدين‌ و بازرگان‌ و كسبه‌ متعهد و مسؤول‌ و افسران‌ و كارگران‌ و ساير اصناف‌، آيا به‌ دستور چه‌ كسی بود، آيا مجری آن‌ طرفدار قرآن‌ و اسلام‌ است‌ يا نوكر اجانب‌ و بيگانگان‌ و آيا میتوان‌ چنين‌ فردی را مسلمان‌ دانست‌؟

6) مگر شما ارتشيها ار منصب‌ عالی گرفته‌ تا دانی، علاقمند و ارادتمند ائمه‌ دوازده‌ گانه‌ نبوديد؟ مگر شما را در حرمهای مطهر ائمه‌ با چشم‌ گريان‌ و گردن‌ كج‌ نمیديديم‌، مگر توسلات‌ شما نظاميان‌ به‌ پيشوايان‌ بزرگ‌ در حرمها از ياد ما میرود، چطور شد الان‌ مختصر توجهی به‌ عظمت‌ آنان‌ نمیكنيد و در مقابل‌ حرم‌ مطهر حضرت‌ ثامن‌ الحجج‌ علی بن‌ موسی الرضا(ع‌) و در برابر خواهر عزيزش‌ حضرت‌ معصومه‌ (ع‌) در قم‌ با تانك‌ و توپ‌ و مسلسل‌ ايستاده‌ و زوار آنان‌ حمله‌ میكنيد. چرا بيدار نمیشويد، برای خاطر چه‌ كسی چنين‌ عمل‌ ضداسلامی و خلاف‌ شرع‌ را مرتكب‌ میشويد، آيا از غضب‌ آنها احياناً هراسی نداريد، آيا تاريخ‌ گذشتگان‌ را فراموش‌ كرده‌ايد، مگر خدای نخواسته‌ میخواهيد در قيامت‌ در صف‌ دشمنان‌ آنها باشيد؟

7) فردا كه‌ محرم‌ فرا میرسد اگر وضع‌ به‌ همين‌ حال‌ بماند و به‌ شما دستور جلوگيری از عزاداری بدهند، چه‌ خواهيد كرد؟ آيا عقل‌ و وجدان‌ شما اجازه‌ میدهد هدف‌ دشمنان‌ عملی شود، كه‌ ساليان‌ دراز میكوشند نام‌ حسين‌ بن‌ علی سرورآزادگان‌، نور چشم‌ رسول‌ خدا(ص‌)، جگر گوشه‌ فاطمه‌ زهرا، ميوه‌ دل‌ علی مرتضی (ع‌) محو گردد. آيا به‌ شيعيان‌ آن‌ حضرت‌ چه‌ معامله‌ای خواهيد كرد؟ مردم‌ مسلمان‌ و علاقه‌مند به‌ مذهب‌ كه‌ از دين‌ و سوك‌ حسين‌ دست‌ نخواهند برداشت‌ آيا شما با رگبار مسلسل‌ با آنها همراهی خواهيد كرد؟

8) تكليف‌ شما عزيزان‌ با اين‌ قتل‌ و جرحها چيست‌؟ آيا نمیدانيد عذاب‌ دنيوی و اخروی نصيب‌ شما خواهد شد؟ به‌ كتب‌ فقها و بزرگان‌ دين‌ مراجعه‌ كنيد، اگر كسی به‌ ناحق‌ ديگری را بكشد بايد او را در عوض‌ بكشند و يا يكی از 6 چيز را بايد بدهد 100 شتر / 200 گاو / 1000 گوسفند / 1000 مثقال‌ طلای سكه‌ دار / 10000 درهم‌ نقره‌ سكه‌ دار / 200 حله‌ يعنی با شرايط‌ خود كه‌ در رساله‌ رساله‌های عمليه‌ گفته‌ شده‌ و اگر به‌ صورت‌ كسی بزند، تنها سرخ‌ شود بايد يك‌ مثقال‌ و نيم‌ طلای سكه‌ دار بدهد و هر چه‌ بالاتر رود ديه‌ بالاتر و عذاب‌ شديدتر است‌.

9) مأموريت‌ سبب‌ نمیشود كه‌ شما عزيزان‌ مرتكب‌ اين‌ جنايتها بشويد. بد نيست‌ به‌ تاريخ‌ قرآن‌ مراجعه‌ فرماييد؛ مگر مأمورين‌ فرعون‌ با موسی به‌ مبارزه‌ برنخواستند اما وقتی برای آنها حق‌ جلوه‌ گر شد و در وظيفه‌ خود روشن‌ شدند سلطان‌ جبار و خونريز باطل‌ خود را رها ساخته‌ از زندان‌ و شكنجه‌ و اعدام‌ و فقر و بيچارگی هراسی نداشته‌، به‌ موسی پيوستند والیالابد نام‌ آنها به‌ خوبی برده‌ میشود و همچنين‌ نام‌ اصحاب‌ كهف‌ كه‌ ساليان‌ درازی خدمت‌ به‌ سلطان‌ بی دين‌ و ستمگر خود نموده‌، اما وقتی بی حقيقتی او را فهميدند و در وظيفه‌ خود روشن‌ شدند نه‌ تنها منصب‌ وزارت‌ خود را ترك‌ گفتند بلكه‌ در مقابل‌ حق‌ و حقيقت‌ از زن‌ و بچه‌ و هستی خود چشم‌ پوشی كردند و تا ابد نام‌ شريف‌ آنها در تاريخ‌ ثبت‌ شد.

10) علی بن‌ يقطين‌ها در منصب‌ وزارت‌ هارون‌ الرشيدها بودند اما بدون‌ اجازه‌ پيشوای متعهد و مسؤول‌ خود دست‌ از پا خطا نكرده‌ و عملی را انجام‌ نمیدادند. اما امثال‌ عبيدالله زياد، عمر سعد و شمرذیالجوشن‌ و خولی و ... چون‌ مأموريت‌ غير الهی را انجام‌ دادند، منصب‌ دنيايی سبب‌ شد كه‌ راه‌ خود را گم‌ كرده‌ و در بيراهه‌ افتادند. خداوند آنها را هم‌ در دنيا ذليل‌ و خوار كرد و هم‌ عاقبت‌ بدی خواهند داشت‌. بر شما هم‌ لازم‌ است‌ كه‌ چون‌ قسم‌ اول‌ آگاه‌ و بيدار بوده‌ و به‌ خوبی نام‌ خود را ثبت‌ نماييد.

11) بياييد هم‌ برای خدا و هم‌ برای حفظ‌ عرض‌ و آبروی خود و خاندان‌ و فاميل‌ وابسته‌، دست‌ از مبارزه‌ با ملت‌ برداريد. مگر شما عزيزان‌ از اين‌ ملت‌ نيستند، افراد اين‌ مملكت‌ برادران‌ عزيز شما نيستند، مگر اينان‌ خارجی هستند، مگر اين‌ ملت‌ مسلمان‌ برای مبارزه‌ با شما برخاسته‌اند؟ با چه‌ فكری و با چه‌ عقلی، روی چه‌ وجدانی، جوانهای رشيد و اطفال‌ نورس‌ و بچه‌هايی كه‌ ساليانی به‌ اميدی در بزرگ‌ كردن‌ آنها زحمت‌ كشيده‌ شده‌، به‌ خاك‌ و خون‌ میكشيد و اميد آنها را نااميد میسازيد. شما را به‌ خدا آيا حاضريد برای نفع‌ اجانب‌ و بيگانه‌ پرستان‌ چنين‌ عمل‌ شنيعی را مرتكب‌ شده‌ و پدران‌ و مادران‌ عزيز خود را داغدار نماييد و برای يك‌ عمر، نفرين‌ را برای خاندان‌ خود خريداری كنيد. خواب‌ و غفلت‌ بس‌ است‌، بی انصافی و بی رحمی را كنار بگذاريد. وانگهی بايد دانست‌ كه‌ حقوق‌ شما از همين‌ ملت‌ گرفته‌ شده‌ و از ديگری نيست‌ و منصب‌ و پولی كه‌ از اين‌ راه‌ به‌ دست‌ میآيد و به‌ درد چنين‌ عملی میخورد، به‌ اندازه‌ بال‌ مگسی ارزش‌ ندارد.

12) بايد توجه‌ داشت‌ كه‌ اين‌ دنيا ارزشی ندارد. هر فردی از شما يا از ما بيش‌ از چند روز يا چند ماه‌ و يا چند سال‌ زنده‌ نخواهيم‌ بود. پس‌ بايد عاقل‌ در دنيا كاری صورت‌ دهد كه‌ به‌ نفع‌ دنيا و آخرت‌ باشد. چه‌ گردنكشانی و چه‌ مغولهای زمانی و چه‌ فرعونهايی، چه‌ يزيدهايی و چه‌ متوكلهايی و ضحاكهايی در اين‌ دنيا بوده‌اند، چه‌ لشگرها و چه‌ زندان‌ها و شكنجه‌ها و چه‌ آدمكشيها داشته‌ايد ولی الان‌ جز نام‌ بد چيزی زياد نكرده‌ و در دل‌ خاك‌، معذب‌ آرميده‌اند و به‌ طور مسلم‌ آخرت‌ بدی هم‌ خواهند داشت‌. بياييد در عاقبت‌ خود تأملی كرده‌ و هر چه‌ زودتر از اين‌ خسارت‌ بزرگ‌ نجات‌ پيدا كنيد.

13) تكليف‌ خود را هر چه‌ زودتر با نظر مراجع‌ بزرگ‌، آيات‌ عظام‌ روشن‌ سازيد و هر چه‌ زودتر از تحت‌ سيطره‌ دروغگويان‌ و چاپلوسان‌ و راحت‌ طلبان‌ و بيگانه‌ پرستان‌ و نوكر اجانب‌ و مفتخواران‌ و ستمگران‌ و وطن‌فروشان‌ و صاحب‌ منصبان‌ بی عاطفه‌ و خودخواه‌ و افراد بی حقيقت‌ و حيله‌ گر و خائن‌ و خونخوار و حقه‌ باز و جبار و آدمكش‌ و غارتگر و ويرانگران‌ (مملكت‌ و دين‌ و مساجد و مدارس‌ و دانشگاه‌ و صدها افتخارات‌) خارج‌ گشته‌ به‌ عزيزان‌ خود بپيونديد. خداوند نصرت‌ خود را نزديك‌ كرده‌ است‌ تا دست‌ خيانتكاران‌ را قطع‌ فرمايد.


حوزه ی علميه ی قم‌
آذر /1357

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom