Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز5478
دیروز5622
در هفته34684
در ماه47767
مجموع1347547

بازدید کنندگان برخط

7
Online

اطلاعیه‌ جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در پی‌ اجازه‌ تشخیص‌ و اعمال‌ عناوین‌ ثانویه‌ از سوی‌ امام‌ به‌ مجلس‌
در تاریخ 26/07/1360
بسم الله الرحمن الرحیم

 در آستانه‌ فرارسیدن‌ عید غدیر روز اكمال‌ دین‌ ولایت‌ فقیه‌ و اجازه‌ اعمال‌ آن‌ توسط‌ زبدگان‌ و نمایندگان‌ ملت‌ به‌ شكل‌ مترقی‌ یعنی‌ تشخیص‌ موضوعات‌ و عناوین‌ ثانویه‌ با مشورت‌ و اكثریت‌ مجلس‌ شورای‌ اسلامی‌ هدیه‌ای‌ بس‌ بزرگ‌ و اعتمادی‌ بس‌ سترگ‌ از ناحیه‌ رهبر كبیر انقلاب‌ و مرجع‌ تقلید حضرت‌ آیت‌ الله العظمی‌ امام‌ خمینی‌ مد ظله‌ العالی‌ برای‌ ملت‌ شهیدپرور ایران‌ و عصاره‌ ملت‌ بود، اسلامی‌ كه‌ تمامیت‌ و كمال‌ آن‌ توسط‌ رسول‌ الله صلی‌ الله علیه‌ و آله‌ در حجه‌ الوداع‌ اعلام‌ شد و باید تمام‌ مشكلات‌ را در جمیع‌ ابعاد حل‌ نماید، به‌ دلیل‌ غفلت‌ و عدم‌ توجه‌ به‌ عناوین‌ ثانویه‌ مثل‌ ضرب‌ و جرح‌ و چیزهای‌ دیگر می‌رفت‌ كه‌ تصور شود از حل‌ آنها عاجز و ناتوان‌ است‌ با این‌ اصل‌ مهم‌ و مترقی‌ راهی‌ پیش‌ پای‌ مجلس‌ محترم‌ برای‌ حل‌ همه‌ مشكلات‌ و رسیدن‌ به‌ همه‌ اهداف‌ عالیه‌ اسلام‌ گذاشته‌ شد، دیگر نوبت‌ نمایندگان‌ ملت‌ است‌ كه‌ این‌ حكم‌ الهی‌ و این‌ ودیعه‌ خدایی‌ را چنانكه‌ شاید و باید با رعایت‌ حدود و شرایطی‌ كه‌ امام‌ تعیین‌ فرموده‌اند به‌ اجرا گذاشته‌ و آن‌ طور كه‌ انتظار می‌رود عمل‌ كنند و ما امیدواریم‌ و انتظار داریم‌ به‌ چند نكته‌ ذیل‌ توجه‌ كامل‌ فرمایند.

 1ـ ما خودمان‌ را موظف‌ می‌دانیم‌ از باب‌ لزوم‌ نصیحت‌ مؤمن‌ تذكر دهیم‌ كه‌ با كمال‌ دقت‌ و قاطعیت‌ تعبد خود را نشان‌ داده‌ و با وضع‌ كیفرهای‌ شدید برای‌ مجرمانی‌ كه‌ در مقام‌ اجرا و از جاده‌ حق‌ و قانون‌ منحرف‌ شوند جلوی‌ سوء اجرا را بگیرند.

 2ـ به‌ حكم‌ الضرورات‌ تتقدر بقدرها در شناخت‌ ضرورت‌ و حدود كمی‌ و كیفی‌ آن‌ وراه‌ انحصاری‌ چاره‌جویی‌ آن‌ با نظرخواهی‌ از صاحبنظران‌ دقت‌ و مراقبت‌ كافی‌ به‌ عمل‌ آید و بر همان‌ حد ضرورت‌ اقتضاء و اكتفا شود تا لطمه‌ای‌ بر عموم‌ و شمول‌ احكام‌ نورانی‌ اسلام‌ وارد نگردد.

 3ـ از نظرات‌ و رهنمودهای‌ علما و دانشمندان‌ و اسلام‌ شناسان‌ واقعی‌ و متخصصین‌ امور مربوطه‌ حتی‌ المقدور كمك‌ بگیرند.

   دامنه‌ بحث‌ و توضیح‌ را به‌ این‌ كه‌ بر منطق‌ و استدلال‌ قوی‌ و صحیح‌ به‌ مقدار وافی‌ گسترده‌ سازند تا جوسازان‌ و شرق‌ و غرب‌ زدگان‌ و افراد نا آگاه‌ به‌ اشتباهات‌ خود پی‌ ببرند و متوجه‌ مسؤولیت‌ خطیر دینی‌ و اجتماعی‌ خود گردند و سعی‌ فرمایند با اتكال‌ بر عنایت‌ خداوند متعال‌ و الهام‌ از رهنمودهای‌ اسلام‌ جهانساز، شهادت‌آفرین‌ ذهن‌ و اندیشه‌ خود را از گرایشهای‌ انحرافی‌ و یا عاطفی‌ دور سازند و تنها بر ضوابط‌ اصیل‌ اسلام‌ راهشگای‌ رفاه‌ و سعادت‌ تكیه‌ زنند، و خود را به‌ خدای‌ چاره‌ سازنده‌ سپارند كه‌ خداوند متعال‌ فرموده‌: «و لو تقول‌ بعض‌ الاقاویل‌ لا خذنا منه‌ بالیمین‌ ثم‌ لقعطنا منه‌ الوتین‌ صدق‌ الله العلی‌ العظیم‌»

 
 جامعه‌ مدرسین‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌
 احمد آذری‌ قمی‌

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom