Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز1786
دیروز8722
در هفته50668
در ماه63751
مجموع1363531

بازدید کنندگان برخط

5
Online

نامه‌ دو تن‌ از اعضاي‌ جامعه‌ مدرسين‌ حوزه علمیه قم و نمايندگان‌ امام‌ در شوراي‌ اقتصاد درباره‌ برنامه‌ پنج‌ ساله‌
در تاريخ 04/06/1362
بسم الله الرحمن الرحيم‏

حضور محترم‌ سروران‌ گرامي‌ نمايندگان‌ محترم‌ مجلس‌ شوراي‌ اسلامي‌دامت‌ توفيقاتهم‌

السلام‌ عليكم‌ و رحمة‌الله‌ و بركاته‌

محترماً پس‌ از عرض‌ ارادت‌ فرمايشات‌ جناب‌ آقاي‌ نخست‌ وزير محترم‌ آقاي‌ موسوي‌ در مجلس‌ شوراي‌ اسلامي‌هنگام‌ تقديم‌ برنامه‌ پنجساله‌ دائر بر حضور نمايندگان‌ امام‌ مدظله‌ العالي‌ در جلسات‌ بررسي‌ طرح‌ برنامه‌ اين‌ تصور را بوجود آورد كه‌ برنامه‌ مذكور مورد تأييد ما است‌ روي‌ همين‌ جهت‌ بعنوان‌ «النصيحة‌ لائمة‌ المسلمين‌» لازم‌ ديديم‌ كه‌ خاطر مبارك‌ آقايان‌ را بشرح‌ ماوقع‌ اجمالاً معطوف‌ داشته‌ و انتظار داريم‌ كه‌ خود نمايندگان‌ محترم‌ كه‌ صلاحيت‌ شرعي‌ و قانوني‌ دارند بذل‌ توجه‌ فرموده‌ و شخصاً رسيدگي‌ فرمايند البته‌ از تفصيل‌ خودداري‌ مي‌كنيم‌ تا خداي‌ نكرده‌ تصور نشود كه‌ ما در صدد تضعيف‌ دولت‌ هستيم‌:

1ـ در جلسات‌ بررسي‌ از آقايان‌ خواستيم‌ كه‌ مدارك‌ آمار شما (كه‌ زيربناي‌ طرح‌ است‌) چيست‌؟ آقايان‌ مدارك‌ صحيح‌ و دقيق‌ نداشتند و خود اعتراف‌ نمودند كه‌ ما از روي‌ ناچاري‌ در هنگام‌ طرح‌ از چنين‌ آمار تخميني‌ استفاده‌ مي‌كنيم‌ معلوم‌ است‌ كه‌ آمار در طرح‌ چه‌ اثرات‌ و پي‌ آمدهايي‌ دارد و انتظار مي‌رود كه‌ آمار دقيق‌ و صحيح‌ تهيه‌ و برنامه‌ را بر آن‌ بنا گذاري‌ نمايند گرچه‌ طول‌ بكشد.

2ـ در جلسات‌ تذكر داديم‌ كه‌ مشخصه‌ يك‌ برنامه‌ اسلامي‌تنظيم‌ آن‌ بر اساس‌ ضوابط‌ و مقررات‌ فقه‌ اسلام‌ در روابط‌ انساني‌، و اختيارات‌ و مسؤوليتهاي‌ دولت‌ و اشخاص‌ حقيقي‌ و حقوقي‌ است‌ و اين‌ ضوابط‌ و مقررات‌ بايد در جلسات‌ زيرساخت‌ اقتصاد تعيين‌ شود و آنچه‌ كه‌ از طرف‌ امام‌ مدظله‌العالي‌ بما محول‌ نشده‌ است‌ و برنامه‌اي‌ كه‌ روابط‌ انساني‌ و محدودة‌ مسؤوليت‌ و اختيارات‌ دولت‌ و اشخاص‌ حقيقي‌ و حقوقي‌ بر اساس‌ ضوابط‌ فقه‌ اسلامي‌ در آن‌ مراعات‌ نشده‌ باشد مورد امضاي‌ ما نيست‌.

3ـ در برنامه‌ريزي‌ تعيين‌ منابع‌ مالي‌ بگونه‌اي‌ كه‌ با ضوابط‌ اسلامي‌ امكانات‌ قابل‌ بكار گرفتن‌ تطبيق‌ كند در درجة‌ اول‌ اهميت‌ قرار دارد و در اين‌ برنامه‌ ارائه‌ شده‌ جهت‌ فوق‌ با حفظ‌ تمام‌ ابعاد مشخص‌ نشده‌ است‌ و معلوم‌ نيست‌ منابع‌ مالي‌ اين‌ برنامه‌ از چه‌ راهي‌ تأمين‌ مي‌شود از طريق‌ وامهاي‌ خارجي‌ يا استقراض‌ از بانك‌ مركزي‌ و چاپ‌ اسكناس‌ و يا گرفتن‌ ماليات‌ سنگين‌ از مردم‌ كه‌ هر يك‌ بحث‌ مفصلي‌ دارد.

4ـ در جلسات‌ بعضي‌ از موارد را كه‌ اشكال‌ داشت‌ تذكر داديم‌ ولي‌ نمي‌دانيم‌ اصلاح‌ شده‌ يا نه‌ با عنايت‌ به‌ مراتب‌ فوق‌ نتوانستيم‌ بخود اجازه‌ دهيم‌ كه‌ برنامه‌ ارائه‌ شده‌ را تأييد كنيم‌ و بعنوان‌ يك‌ برنامه‌ اسلامي‌تضمين‌ نماييم‌ .آقايان‌ نمايندگان‌ محترم‌ خود شرعاً مسؤول‌ رسيدگي‌ هستند.

نمايندة‌ امام‌ در شوراي‌ اقتصاد
سيد جعفر كريمي‌ ـ علي‌ احمدي‌ (ميانجي‌)‌

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom