Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز6819
دیروز6812
در هفته52374
در ماه122306
مجموع1422086

بازدید کنندگان برخط

7
Online

نامه‌ جامعه مدرسین حوزه علمیه قم خطاب‌ به‌ نخست‌ وزير هند درباره‌ جلوگيري‌ از درگيريها ميان‌ مسلمان‌ و هندوها
در تاريخ 08/12/1364

 

بسم الله الرحمن الرحيم‏

با كمال‌ احترام‌ توجه‌ آن‌ دولت‌ را به‌ مسأله‌ ذيل‌ معطوف‌ مي‌داريم‌: با توجه‌ به‌ وضع‌ خاصي‌ كه‌ كشور شما در ابعاد سياسي‌ و بخصوص‌ با حضور مذاهب‌ گوناگون‌ و نقش‌ آنها در سياست‌ داخلي‌ و خارجي‌ دارد كه‌ طبعاً مشكل‌ ايجاد و حفظ‌ هماهنگي‌ و رعايت‌ اصول‌ دموكراسي‌ و آزادي‌ و مراقبت‌ از حقوق‌ پيروان‌ اين‌ مذاهب‌ را بعهده‌ آن‌ دولت‌ مي‌گذارد و با توجه‌ به‌ ارتباط‌ و همبستگي‌ خاصي‌ كه‌ نه‌ تنها ميان‌ پيروان‌ مذهب‌ مقدس‌ اسلام‌ كه‌ در ايالات‌ مختلف‌ آن‌ كشور زندگي‌ مي‌كنند وجود دارد بلكه‌ بستگي‌ و ارتباط‌ عميقي‌ كه‌ ميان‌ مسلماناني‌ كه‌ در سراسر جهان‌ در كشورهاي‌ مختلف‌ زندگي‌ مي‌كنند وجود دارد، برخورد با اين‌ قبيل‌ مسائل‌ را ظريف‌ و حساس‌ بايد بحساب‌ آورد.

مخصوصاً مسائلي‌ كه‌ تماس‌ مستقيم‌ با شؤون‌ و حيثيات‌ مذهبي‌ داشته‌ باشد مثل‌ مسأله‌ مسجد مسلمانان‌ در ايالت‌ (اوتارپرادش‌) در نزديكي‌ فيض‌آباد كه‌ منجر به‌ زد و خورد و ناآرامي‌ و كشيده‌ شدن‌ اين‌ درگيريها به‌ ديگر ايالات‌ آن‌ كشور حتي‌ شهر دهلي‌ و كشته‌ و زخمي‌ شدن‌ جمع‌ كثيري‌ از مسلمانان‌ و همچنين‌ هندوها شده‌ اين‌ حوادث‌ بطور كاملاً طبيعي‌ روي‌ تمام‌ مسلماناني‌ كه‌ در سراسر جهان‌ در كشورهاي‌ مختلف‌ زندگي‌ مي‌كنند اثر گذاشته‌ و ديد اين‌ مردم‌ را نسبت‌ به‌ آن‌ دولت‌ و روشهاي‌ سياسي‌ مورد عمل‌ دگرگون‌ خواهد نمود و در صورتي‌ كه‌ از طرف‌ آن‌ دولت‌ محترم‌ مواضع‌ صحيح‌ و منطقي‌تري‌ اتخاذ نگردد، بتدريج‌ مطمئن‌ خواهند شد كه‌ اصول‌ آزادي‌ و حقوق‌ انساني‌ و مذهبي‌ در آن‌ دولت‌ مورد توجه‌ نيست‌ كه‌ پيدايش‌ چنين‌ تصور و اعتقادي‌ درباره‌ آن‌ دولت‌ حتماً خلاف‌ نظر و سياست‌ شما است‌. چنانچه‌ ادامه‌ اين‌ جريان‌ نگراني‌ مسلمانان‌ سراسر جهان‌ را منشأ شده‌ و آثار و عوارض‌ نامطلوبي‌ را بدنبال‌ خواهد داشت‌.

جامعه‌ مدرسين‌ حوزه‌ علميه‌ قم‌ كه‌ شاهد اين‌ نگراني‌ در ميان‌ مسلمانان‌ كشور انقلابي‌ جمهوري‌ اسلامي‌ و آثار آن‌ را در بين‌ مسلمانان‌ ديگر كشورها احساس‌ مي‌كند به‌ آن‌ دولت‌ محترم‌ توصيه‌ مي‌كند كه‌ لازم‌ است‌ قبل‌ از هر چيزي‌ براي‌ پيشگيري‌ از ادامه‌ اين‌ درگيريها و زد و خوردها كه‌ جان‌ صدها مسلمان‌ و همچنين‌ هندو را بخطر انداخته‌ بطور سريع‌ اقدام‌ قاطع‌ و صريح‌ بنمايد، و از بروز مسائلي‌ كه‌ تحريك‌آميز و اختلاف‌انگيز بوده‌ و موجب‌ بي‌ توجهي‌ به‌ شؤون‌ مذهبي‌ مسلمانان‌ اين‌ كشور مي‌شود سخت‌ جلوگيري‌ و هر چه‌ سريعتر اقدامات‌ لازم‌ را دستور فرماييد.

جامعه‌ مدرسين‌ حوزه‌ علميه‌ قم‌

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom