Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز2627
دیروز7493
در هفته48173
در ماه130784
مجموع1655764

بازدید کنندگان برخط

4
Online

نامه‌ جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به‌ محضر حضرت‌ امام‌ و درخواست‌ اعلام‌ نظر از ايشان‌ درباره‌ برنامه‌هاي‌ راديو و تلويزيون
در تاريخ 08/08/1364

 

بسم الله الرحمن الرحيم‏

محضر مبارك‌ رهبر كبير انقلاب‌ اسلامي‌ ايران‌ آيت‌ الله العظمي‌ الامام‌ خميني‌

سلام‌ عليكم‌، با تحيت‌ و دعاي‌ خير براي‌ سعادت‌ و سلامت‌ آن‌ جناب‌ معروض‌ مي‌دارد:

بارها از دفتر جامعه‌ مدرسين‌ و يا از اعضاء جامعه‌ در مورد برنامه‌هاي‌ راديو و تلويزيون‌ سؤال‌ شده‌ است‌، وقتي‌ اين‌ سؤالات‌ و ايرادات‌ با برخي‌ از مسؤولين‌ در ميان‌ گذاشته‌ مي‌شود مي‌گويند حضرت‌ امام‌ برنامه‌ها را زير نظر دارند و هر جا خلاف‌ شرع‌ مقدس‌ باشد ارشاد مي‌فرمايند، و نمونه‌هايي‌ را هم‌ ذكر مي‌كنند، و سكوت‌ معظم‌ له‌ را در ساير موارد مجوز برنامه‌ها مي‌دانند.

البته‌ مي‌دانيم‌ راديو و تلويزيون‌ در اين‌ چند سال‌ در اسلامي‌ كردن‌ برنامه‌ها بسيار تلاش‌ كرده‌ و برنامه‌هاي‌ مفيد و ارزشمند نيز تهيه‌ و ارائه‌ نموده‌ كه‌ سزاوار تشكر و تقدير است‌ ولي‌ چون‌ حركت‌ اصلاحي‌ تا وقتي‌ كه‌ احساس‌ نقص‌ و عيب‌ كنند ادامه‌ مي‌يابد، و در غير اينصورت‌ از حركت‌ به‌ سوي‌ اسلامي‌ شدن‌ كامل‌ باز مي‌ايستند و روند اصلاح‌ لطمه‌ مي‌بيند، لذا بر آن‌ شديم‌ كه‌ نمونه‌هايي‌ را كه‌ به‌ عنوان‌ ايراد ذكر شده‌ است‌ يادآوري‌ نماييم‌ و از آن‌ جناب‌ بخواهيم‌ نظر مباركتان‌ را در مورد برنامه‌ها و استدلال‌ مزبور بيان‌ فرمايند:

1ـ آلات‌ موسيقي‌ رژيم‌ سابق‌ هم‌ اكنون‌ نيز در مراكز راديو و تلويزيون‌ بكار برده‌ مي‌شود، و احياناً پاره‌اي‌ از موسيقها مطرب‌ است‌، و نيز پاره‌اي‌ از آهنگها و آوازها مطرب‌ و متناسب‌ با مجالس‌ لهو و لعب‌ است‌.

2ـ فيلمهاي‌ خارجي‌ كه‌ اعمال‌ و اخلاق‌ و فرهنگ‌ غربي‌ و شرقي‌ را نشان‌ مي‌دهد، و در نفوس‌ نوجوانان‌ تأثير فراوان‌ دارد بدون‌ هيچ‌ نقد و حاشيه‌ و ايرادي‌ ارائه‌ مي‌شود، هر چند از جهاتي‌ هم‌ مفيد و يا موجب‌ سرگرمي‌ است‌.

3ـ در پاره‌اي‌ از فيلمهاي‌ خارجي‌ اضافه‌ بر آنكه‌ زنان‌ بي‌ حجاب‌ و اكثراً آرايش‌ كرده‌ ديده‌ مي‌شود كه‌ بي‌ پروا با مردان‌ نامحرم‌ معاشرت‌ و گفتگو مي‌كنند گاهي‌ صحنه‌هايي‌ از شرب‌ خمر نيز وجود دارد كه‌ نمايش‌ آن‌ در موهون‌ شدن‌ محرمات‌ الهي‌ بسيار مؤثر است‌، بويژه‌ در نوجوانان‌ كه‌ چندان‌ اطلاعي‌ از محرمات‌ شرعي‌ ندارند.

4ـ گاهي‌ زنان‌ و مردان‌ مختلط‌ سرود مي‌خوانند كه‌ احياناً مهيج‌ است‌ و نيز قبح‌ اختلاط‌ زن‌ و مرد و هم‌آوازشدن‌ آنان‌ را نيز در نظر بيننده‌ و شنونده‌ از بين‌ مي‌برد و موجب‌ تجري‌ است‌.

5ـ برخي‌ از مصاحبه‌ كنندگان‌ و مصاحبه‌ شنوندگان‌ مرد و زن‌ به‌ هنگام‌ مصاحبه‌ از نگاه‌ كردن‌ به‌ طرف‌ باكي‌ ندارند با آنكه‌ بيش‌ از وجه‌ و كفين‌ هم‌ پيداست‌ و بعد عين‌ اين‌ منكر در تلويزيون‌ پخش‌ مي‌شود.

البته‌ وضع‌ داخلي‌ اداره‌ راديو و تلويزيون‌ هم‌ از نظر گريم‌ كردنها و معاشرتها مسائلي‌ دارد كه‌ از بحث‌ فعلي‌ خارج‌ است‌. و همچنين‌ معلوم‌ است‌ كه‌ تهيه‌ فيلمهاي‌ تلويزيوني‌ مستلزم‌ صرف‌ مبلغ‌ زيادي‌ از بيت‌ المال‌ مسلمين‌ است‌. مستدعي‌ است‌ ما را راهنمايي‌ فرماييد تا در پاسخ‌ اينگونه‌ سؤالات‌ بتوانيم‌ جواب‌ مناسبي‌ بدهيم‌.

بقاي‌ عمر شريف‌ را با عزت‌ و موقعيت‌ كامل‌ جهت‌ حفظ‌ اسلام‌ و مقابله‌ با استكبار جهاني‌ مسئلت‌ مي‌داريم‌.

ارادتمندان‌ شما
جامعه‌ مدرسين‌ حوزه‌ علميه‌ قم‌
احمد آذري‌ قمي

( تابلو اعلانات )

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom