Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز6558
دیروز6812
در هفته52113
در ماه122045
مجموع1421825

بازدید کنندگان برخط

8
Online

بيانيه‌ جامعه مدرسین حوزه علمیه قم درباره‌ اهميت‌ مجلس‌ خبرگان‌ و شركت‌ در انتخابات‌ آن‌
در تاريخ 08/07/1369

 

بسم الله الرحمن الرحيم‏

صلوات‌ و سلام‌ بر رسول‌ خدا محمد مصطفي‌ صلي‌ الله‌ عليه‌ وآ له‌ و سلم‌ و سلاله‌ پاك‌ او مناديان‌ اسلام‌ راستين‌، درود به‌ روان‌ روح‌ خدا، بزرگ‌ پرچمدار اسلام‌ ناب‌ محمدي‌ صلي‌الله‌ عليه‌ و آله‌ و سلم‌ آن‌ حماسه‌ساز هميشه‌ جاويد روحانيت‌ كه‌ فرياد رساي‌ اسلام‌ ناب‌ را از مأذنه‌ انقلاب‌ اسلامي‌ به‌ گوش‌ مستضعفين‌ جهان‌ رسانيد و جمهوري‌ اسلامي‌ اين‌ پايگاه‌ اصيل‌ اسلام‌ راستين‌ را بنا نهاد تا كه‌ قبله‌ قلوب‌ انسانهاي‌ مستضعف‌ در طول‌ تاريخ‌ باشد.

سلام‌ برخلف‌ صالح‌ خميني‌ (رضوان‌ الله‌ تعالي‌ عليه‌) نائب‌ بر حق‌ ولي‌ عصر عج‌ الله‌ تعالي‌ فرج‌ الشريف‌، مقام‌ معظم‌ رهبري‌ حضرت‌ آيت‌ الله‌ خامنه‌اي‌ ادام‌ الله‌ شوكته‌ و با عرض‌ تبريك‌ و تهنيت‌ به‌ مناسبت‌ هفته‌ وحدت‌ و ميلاد با سعادت‌ حضرت‌ ختمي‌ مرتبت‌ محمد مصطفي‌(ص‌) اينك‌ كه‌ امت‌ شجاع‌ و قهرمان‌ ايران‌ در آستانه‌ بزرگترين‌ پيروزي‌ بر استكبار جهاني‌ قرار گرفته‌ و ورود آزادگان‌ پيروز و سلحشور را در كشور اسلامي‌ جشن‌ مي‌گيرد امتحاني‌ عظيم‌ و الهي‌ در پيش‌ دارد كه‌ آن‌، حضور شكوهمند در پاي‌ صندوقهاي‌ رأي‌ براي‌ انتخابي‌ اصلح‌ جهت‌ راهيابي‌ علماي‌ متعهد به‌ دومين‌ دوره‌ مجلس‌ خبرگان‌ رهبري‌ است‌ و در اين‌ رهگذر جامعه‌ مدرسين‌ حوزه‌ علميه‌ قم‌ و جامعه‌ روحانيت‌ مبارز تهران‌ توجه‌ همگان‌ را به‌ نكات‌ ذيل‌ جلب‌ مي‌نمايند.

اهميت‌ و نقش‌ مجلس‌ خبرگان‌

اهميت‌ و نقش‌ مجلس‌ خبرگان‌ در نظام‌ مقدس‌ جمهوري‌ اسلامي‌ بس‌ عظيم‌ و سرنوشت‌ ساز بوده‌ و قوام‌ و مشروعيت‌ آن‌ را تعيين‌ مي‌نمايد، محور اصلي‌ و ركن‌ اساسي‌ نظام‌ مترقي‌، انقلابي‌، اسلامي‌، «ولايت‌ فقيه‌» است‌، مشروعت‌ و مقبوليت‌ عامه‌ همه‌ اركان‌ آن‌، از قبيل‌ دولت‌، مجلس‌ شوراي‌ اسلامي‌، دستگاه‌ قضائي‌ تا نيروهاي‌ نظامي‌ و انتظامي‌، و همه‌ نهادها و ارگانها از ولي‌ فقيه‌ نشأت‌ مي‌گيرد. مجلس‌ خبرگان‌ رهبري‌ طبق‌ اصل‌ 107 قانون‌ اساسي‌ وظيفه‌ خطير انتخاب‌ چنين‌ ركن‌ مهمي‌ را عهده‌دار است‌، كه‌ اين‌ مهم‌ با آراء آحاد ملت‌ عظيم‌الشأن‌ ايران‌ شكل‌ مي‌گيرد. براي‌ اهميت‌ اين‌ مجلس‌ مبارك‌ نظر ملتمان‌ را به‌ سخنان‌ بليغ‌ و فصيح‌ از كلام‌ دل‌ آرام‌ امام‌ راحلمان‌ جلب‌ مي‌نمائيم‌.

«مجلس‌ خبرگان‌ يك‌ مجلسي‌ است‌ كه‌ بايد شما و ملت‌ بدانند كه‌ اين‌ مجلس‌ پشتوانه‌ كشور است‌. براي‌ حفظ‌ امنيت‌ كشور و حفظ‌ استقلال‌ كشور و حفظ‌ آزادي‌ براي‌ كشور».

همچنين‌ معظم‌ له‌ در پيام‌ خود به‌ مجلس‌ خبرگان‌ اول‌ فرمودند:

«مجلسي‌ كه‌ براي‌ ادامه‌ نظام‌ جمهوري‌ اسلامي‌ و مشروعيت‌ بخشيدن‌ به‌ آن‌، نقش‌ اساسي‌ دارد مجلسي‌ كه‌ علاقمندان‌ به‌ اسلام‌ و جمهوري‌ اسلامي‌، دل‌ به‌ آن‌ بسته‌اند و مخالفان‌ و دشمنان‌ آن‌ چشم‌ بر آن‌ دوخته‌اند.

آنان‌ دل‌ بسته‌اند كه‌ منتخبين‌ آنها كه‌ ازعلماء متعهد و آگاه‌ به‌ مصالح‌ و مفاسدند، با رأي‌ مبارك‌ خود شايسته‌ترين‌ و آگاه‌ترين‌ و متعهدترين‌ فقيه‌ (يا فقهاء) را براي‌ اين‌ مقام‌ كه‌ صيانت‌ نظام‌ جمهوري‌ اسلامي‌ و هدايت‌ آن‌ به‌ طور شايسته‌ و موافق‌ با شريعت‌ مطهره‌ بستگي‌ به‌ آن‌ دارد با اعتقاد به‌ حضور خداوند متعال‌ و نظارت‌ او جل‌ و علا بر آراء و اعمال‌ و احوال‌ آنان‌ تعيين‌ نمايند و رضاي‌ او را بر رضاي‌ خود و ديگران‌ مقدم‌ دارند.

و اينان‌ چشم‌ طمع‌ دوخته‌اند كه‌ شايد به‌ وسيله‌ ايادي‌ خود بتوانند لغزشي‌ خداي‌ نخواسته‌ ايجاد كنند كه‌ در آتيه‌اي‌ ولو درازمدت‌ نظام‌ اسلامي‌ را به‌ انحراف‌ كشانند».

امت‌ سلحشور ما شاهد بودند كه‌ چه‌ زيبا و سريع‌ خبرگان‌ امت‌ ظرف‌ چند ساعت‌ پس‌ از رحلت‌ جانسوز امام‌ امت‌(ره‌) به‌ سفارش‌ آن‌ حضرت‌ عمل‌ كرده‌ و با انتخاب‌ شايسته‌ترين‌ و آگاه‌ترين‌ فقيه‌ يعني‌ وجود اقدس‌ حضرت‌ آيت‌الله‌ خامنه‌اي‌ مدظله‌العالي‌ به‌ مقام‌ معظم‌ رهبري‌ دوستان‌ و مسلمين‌ را خرسند و دشمنان‌ اسلام‌ و انقلاب‌ را مأيوس‌ و نااميد گردانيدند، استكبار زخم‌ خورده‌ تصور مي‌كرد كه‌ با رحلت‌ حضرت‌ امام‌(ره‌) همه‌ چيز به‌ پايان‌ رسيده‌ و طومار پر افتخار جمهوري‌ اسلامي‌ پيچيده‌ خواهد شد در تحكيم‌ تصميم‌ قاطع‌ خبرگان‌ امت‌ قدردان‌ از اقصي‌ نقاط‌ كشور اسلامي‌ حتي‌ با پاي‌ پياده‌ آمدند و با جانشين‌ به‌ حق‌ امام‌(ره‌) ميثاق‌ ناگسستني‌ بستند.

در كلام‌ حكيمانه‌ ولي‌ امر مسلمين‌ حضرت‌ آيت‌الله‌ خامنه‌اي‌ مدظله‌العالي‌ در بيان‌ اهميت‌ خبرگان‌ است‌ كه‌: «اجتماع‌ خبرگان‌ در نظام‌ جمهوري‌ اسلامي‌ تعيين‌ كننده‌ترين‌ و مهمترين‌ ركن‌ از اركان‌ نظام‌ است‌ و هيچكدام‌ از اركان‌ نظام‌ جمهوري‌ اسلامي‌ داراي‌ چنين‌ اهميتي‌ نيستند». و اين‌ مسأله‌ مسؤوليت‌ اين‌ اجماع‌ را سنگين‌تر مي‌سازد».

«در حساس‌ترين‌ و خطرناكترين‌ لحظات‌ زندگي‌ ملت‌ ما و نظام‌ ما اين‌ مجلس‌ خبرگان‌ بايد به‌ داد ما برسد. اين‌ منتخبين‌ ملتند كه‌ بايد دين‌ خودشان‌ را به‌ ملت‌ در آن‌ لحظه‌ خطير ادا كنند... اين‌ مجلس‌ خبرگان‌ جايگاه‌ مهمي‌ دارد».

در وصيت‌ نامه‌ سياسي‌ الهي‌ حضرت‌ امام‌ خميني‌(ره‌) آمده‌ است‌:

«اگر مسامحه‌ نمايند و خبرگان‌ را روي‌ موازين‌ شرعيه‌ و قانون‌ انتخاب‌ نكنند چه‌ بسا كه‌ خساراتي‌ به‌ اسلام‌ و كشور وارد شود كه‌ جبران‌پذير نباشد و در اين‌ صورت‌ همه‌ در پيشگاه‌ خداوند متعال‌ مسؤول‌ مي‌باشند. از اين‌ قرار است‌ عدم‌ دخالت‌ ملت‌، از مراجع‌ و علماي‌ بزرگ‌ تا طبقه‌ بازاري‌ و كشاورز و كارگر و كارمند همه‌ و همه‌ مسؤول‌ سرنوشت‌ كشور و اسلام‌ مي‌باشند چه‌ در نسل‌ حاضر و چه‌ در نسلهاي‌ آتيه‌ و چه‌ بسا كه‌ در بعض‌ مقاطع‌ عدم‌ حضور و مسامحه‌ گناهي‌ باشد كه‌ در رأس‌ گناهان‌ كبيره‌ است‌».

به‌ مصداق‌ توصيه‌ مؤكد حضرت‌ امام‌(ره‌) و اهميت‌ خبرگان‌ جامعه‌ مدرسين‌ حوزه‌ علميه‌ قم‌ و جامعه‌ روحانيت‌ مبارز تهران‌ به‌ حكم‌ وظيفه‌ الهي‌ و سياسي‌ و اجتماعي‌ و انقلابي‌ خود تصميم‌ گرفتند مشتركاً پس‌ از بحث‌ و بررسيها و تحقيقات‌ لازم‌ تجربيات‌ و نتيجه‌ تلاش‌ خود را به‌ عنوان‌ نظر مشورتي‌ در اختيار امت‌ عزيز و پيرو ولايت‌ فقيه‌ در سراسر كشور قرار دهند.

معيارهاي‌ انتخاب‌ كانديداهاي‌ ما

1ـ خبرويت‌: سعي‌ شده‌ كانديداهاي‌ مورد نظر از آنچنان‌ صلاحيت‌ فقهي‌ و علمي‌ برخوردار باشند كه‌ قادر بوده‌ فقيه‌ واجد الشرائط‌ براي‌ مقام‌ خطير رهبري‌ را تشخيص‌ دهند.

2ـ بينش‌ سياسي‌ اجتماعي‌: كوشش‌ شده‌ نامزدهاي‌ خبرگان‌ از ديد سياسي‌، اجتماعي‌ برخوردار باشند و بتوانند مسائل‌ سياسي‌ و اجتماعي‌ داخلي‌ و خارجي‌ را خوب‌ تحليل‌ كنند.

3ـ سابقه‌ درخشان‌: تلاش‌ شده‌ افرادي‌ نامزد گردند كه‌ عالم‌ به‌ زمان‌ بوده‌ و در زندگي‌ افرادي‌ بي‌ آلايش‌ و داراي‌ «ذي‌ طلبگي‌» و مخالف‌ دنياپرستي‌ و مقام‌ دوستي‌ باشند و مدال‌ استقامت‌ در مقابل‌ مستكبران‌ را بر سينه‌ داشته‌ و ارادت‌ كامل‌ به‌ حضرت‌ امام‌(ره‌) و مقام‌ معظم‌ رهبري‌ داشته‌ باشند و حفظ‌ نظام‌ را از اوجب‌ واجبات‌ بدانند.

4ـ اعتقاد به‌ ولايت‌ فقيه‌: اصل‌ مترقي‌ ولايت‌ فقيه‌ را به‌ عنوان‌ زيربناي‌ نظام‌ اسلامي‌ باور داشته‌ و قلباً معتقد و علاقمند به‌ ولي‌ فقيه‌ زمان‌ حضرت‌ آيت‌الله‌ خامنه‌اي‌ «مدظله‌العالي‌» رهبر عظيم‌الشأن‌ انقلاب‌ اسلامي‌ باشند و اطاعت‌ عملي‌ خود از معظم‌ له‌ در تمام‌ زمينه‌ها به‌ اثبات‌ رسانده‌ باشند.

ذكر نكات‌ ضروري‌

1ـ شوراي‌ محترم‌ نگهبان‌

از فقهاي‌ محترم‌ شوراي‌ نگهبان‌ خواستاريم‌ نظارت‌ خود را بر انتخابات‌ با قدرت‌ و قاطعيت‌ و به‌ طور گسترده‌ اعمال‌ كنند و از طرفي‌ تخلفات‌ هر عاملي‌ اعم‌ از دستگاههاي‌ اجرايي‌، كانديداها، طرفداران‌ كانديداها، رسانه‌ها و... را تا اعمال‌ مجازات‌ متناسب‌ با قاطعيت‌ پيگيري‌ نمايند.

2ـ وزارت‌ كشور

از وزير محترم‌ كشور و مجريان‌ محترم‌ انتخابات‌ تقاضا داريم‌ در رعايت‌ كامل‌ قانون‌ اهتمام‌ وافر نموده‌ و انتخابات‌ در بي‌ طرفي‌ كامل‌ و به‌ طور سالم‌ برگزار شود و در حفظ‌ امنيت‌ و سلامت‌ انتخابات‌ با همكاري‌ دستگاههاي‌ قضائي‌ تدبير لازم‌ را اتخاذ فرمايند.

3ـ دستگاه‌ قضائي‌ و رسانه‌ها:

از رياست‌ محترم‌ قوة‌ قضائيه‌ خواستاريم‌ تدابير لازم‌ را در رسيدگي‌ سريع‌ ـ قاطع‌ به‌ تخلفات‌ احتمالي‌ انديشيده‌ و با ضابطين‌ اجرائي‌ خود در اعمال‌ قانون‌ اهتمام‌ ورزند.

به‌ رسانه‌هاي‌ گروهي‌ به‌ ويژه‌ صداوسيما توصيه‌ مي‌شود كه‌ با استفاده‌ از اساتيد فن‌ و ارائه‌ مطالب‌ ارزنده‌ مردم‌ را به‌ اهميت‌ اصل‌ انتخابات‌ خبرگان‌ واقف‌ نموده‌ تا با شور انقلابي‌ مشاركت‌ فرمايند.

4ـ كانديداها:

از تمامي‌ كانديداهاي‌ محترم‌ و طرفداران‌ آنها به‌ سهم‌ خود تقاضامنديم‌ كه‌ تبليغات‌ آنها جنبة‌ اثباتي‌ داشته‌ باشد نه‌ نفي‌. و در تبليغات‌ از شيوه‌هاي‌ غيرقابل‌ قبول‌ غربي‌ بپرهيزيد و به‌ گونه‌اي‌ عمل‌ نمايند كه‌ در شأن‌ كانديداهاي‌ مجلس‌ خبرگان‌ رهبري‌ باشد.

و در فراز ديگر از وصيت‌ راهگشاي‌ امام‌ امت‌(ره‌) پيرامون‌ دقت‌ در انتخابات‌ و مشورت‌ با مراجع‌ و علماء بزرگ‌ براي‌ تشخيص‌ شايستگان‌ آمده‌ است‌:

«اگر خبرگان‌ كه‌ با انتخاب‌ ملت‌ تعيين‌ مي‌شوند از روي‌ كمال‌ دقت‌ و با مشورت‌ با مراجع‌ عظام‌ هر عصر و علماء بزرگ‌ سرتاسر كشور و متدينين‌ و دانشمندان‌ متعهد به‌ مجلس‌ خبرگان‌ بروند بسياري‌ از مهمات‌ و مشكلات‌ به‌ واسطة‌ تعيين‌ شايسته‌ترين‌ و متعهدترين‌ شخصيتها براي‌ رهبري‌ (و يا شوراي‌ رهبري‌) پيش‌ نخواهد آمد يا با شايستگي‌ رفع‌ خواهد شد».

با عنايت‌ به‌ وصيت‌ حضرت‌ امام‌ سعي‌ نموديم‌ به‌ دنبال‌ تحقيقات‌ گسترده‌ و همه‌ جانبه‌ و مشورت‌ با علماء محترم‌ بلاد و دقتهاي‌ لازم‌ سياسي‌، اجتماعي‌ و رعايت‌ مصالح‌ عاليه‌ نظام‌ اسلامي‌ ليستي‌ را به‌ عنوان‌ نامزدهاي‌ اصلح‌ براي‌ خبرگان‌ رهبري‌ به‌ ملت‌ عظيم‌ الشأن‌ ايران‌ تهيه‌ نمائيم‌ كه‌ ان‌شاءالله‌ در بيانيه‌ بعدي‌ اسامي‌ كانديداهاي‌ مشترك‌ جامعه‌ مدرسين‌ حوزه‌ علميه‌ قم‌ و روحانيت‌ مبارز تهران‌ اعلام‌ خواهد شد.

ذكر اين‌ نكته‌ ضروري‌ است‌ كه‌ اين‌ كانديداها به‌ نظر ما اصلح‌ مي‌باشند لكن‌ به‌ هيچ‌ وجه‌ اين‌ تعبير به‌ مفهوم‌ نفي‌ صلاحيتهاي‌ ديگر كانديداهاي‌ محترم‌ مورد تأييد شوراي‌ نگهبان‌ نيست‌ كه‌ در اين‌ ليست‌ ذكر نشده‌اند.

از طرفي‌ به‌ دليل‌ عدم‌ نياز در بعضي‌ استانها ما كانديدا معرفي‌ نكرده‌ايم‌ و احتياج‌ به‌ تأييد نيز نبوده‌ است‌.

جامعه‌ مدرسين‌ حوزه‌ علميه‌ قم‌‌

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom