Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز3665
دیروز6981
در هفته19359
در ماه89291
مجموع1389071

بازدید کنندگان برخط

10
Online

بيانيه‌ مشترك‌ جامعه‌ مدرسين‌ حوزه علمیه قم و روحانيت‌ مبارز درباره‌ انتخابات‌ سومين‌ دورة‌ مجلس‌ خبرگان‌
در تاريخ 19/07/1377

 

بسم الله الرحمن الرحيم‏

مردم‌ همواره‌ پشتوانه‌ اصلي‌ انقلاب‌ و رهبري‌ بوده‌ و هستند

انتخابات‌ سومين‌ دورة‌ مجلس‌ خبرگان‌ آزمون‌ ديگري‌ است‌ كه‌ به‌ لطف‌ پروردگار متعال‌، ملت‌ قهرمان‌ ايران‌ با بهره‌گيري‌ از رشد و كمال‌ سياسي‌ خويش‌ هم‌ چون‌ ديگر آزمونهاي‌ گذشته‌ از آن‌ سرافراز و سربلند بيرون‌ خواهد آمد.

در حالي‌ كه‌ بيش‌ از چند روزي‌ به‌ برگزاري‌ اين‌ حركت‌ بزرگ‌ اسلامي‌ ـ ملي‌ باقي‌ نمانده‌ است‌، جامعه‌ مدرسين‌ حوزه‌ علميه‌ قم‌ و جامعه‌ روحانيت‌ مبارز تهران‌ ضروري‌ مي‌دانند در اين‌ مقطع‌ حساس‌ و سرنوشت‌ ساز نكاتي‌ چند را ياد آور شوند.

1. كشور پهناور ايران‌، آنگاه‌ راه‌ عزت‌ و معنوي‌ و مادي‌ خود را آغاز كرد كه‌ با آغوش‌ باز و رويي‌ گشاده‌ اسلام‌ عزيز را پذيرا شد.

ايمان‌ مردم‌ ايران‌ به‌ اسلام‌ و علاقه‌مندي‌ آنان‌ به‌ اهل‌ بيت‌ پيامبر(ص‌) و مناديان‌ راه‌ راستي‌ و رهايي‌ يعني‌ فقيهان‌ برجسته‌ و روحانيان‌ وارسته‌ همواره‌ كشور را از پرتگاه‌هاي‌ خطرناك‌ و حوادث‌ نابودگر نجات‌ داده‌ است‌، ايستادگي‌ عالماني‌ آگاه‌ چون‌ حاج‌ ملا علي‌ كني‌ در مقابل‌ استعمار و قرار داد اسارتبار رويتر، فتواي‌ تاريخي‌ و حماسي‌ تحريم‌ تنباكو توسط‌ ميرزا محمد حسن‌ شيرازي‌ (ميرزاي‌ بزرگ‌)، در مقابل‌ قرار داد استعماري‌ «رژي‌» فقيه‌ ارجمند شهيد شيخ‌ فضل‌ الله‌ نوري‌ و آيات‌ بهبهاني‌ و طباطبائي‌ در نهضت‌ مشروطيت‌، مبارزات‌ و استقامت‌ شهيد مدرس‌ در مقابل‌ استبداد سياه‌ رضا خاني‌ نقش‌ برجسته‌ آيت‌ الله‌ كاشاني‌ در رهبري‌ نهضت‌ ملي‌ نفت‌ و سرانجام‌ نقش‌ نهضت‌ سترگ‌ احياگر اسلام‌ در قرن‌ معاصر، بيدارگر نسل‌ كنوني‌ و پرچمدار عظيم‌ترين‌ قيام‌ تاريخ‌ ايران‌ و اسلام‌ پس‌ از غيبت‌ كبري‌، حضرت‌ امام‌ خميني‌(قدس‌ سره‌ الشريف‌) همه‌ و همه‌ نمونه‌ هائي‌ از نقش‌ تعيين‌ كننده‌ دين‌ و عالمان‌ ديني‌ در كشور عزيز ما ايران‌ است‌.

همچنين‌ ملت‌ فرهيخته‌ ما و نسلهاي‌ دوران‌ نهضت‌ امام‌ خميني‌(ره‌) از خرداد 1342 تا امروز شاهدند كه‌ چگونه‌ دين‌ و ايمان‌ مذهبي‌ مردم‌ توانست‌ قدرتمندترين‌ سلسله‌ ستمشاهي‌ را با آن‌ همه‌ ابزارهاي‌ قدرت‌ و حمايت‌ بيدريغ‌ استكبار از سرير سلطنت‌ به‌ زير كشد و نظامي‌ بر پايه‌ باورهاي‌ ديني‌ و مبتني‌ بر نظام‌ امت‌ و امامت‌ را در اين‌ كشور مستقر گرداند.

بعد از انقلاب‌ نيز همگان‌ شاهد بودند كه‌ استكبار جهاني‌ و در رأس‌ آن‌ آمريكاي‌ جهانخوار و اذناب‌ و ايادي‌ منطقه‌اي‌ و داخلي‌ آن‌ چه‌ توطئه‌هاي‌ رنگارنگ‌ و سهمگيني‌ را براي‌ عدم‌ و نابودي‌ نهال‌ نورسته‌ انقلاب‌ تدارك‌ و اجرا كرد كه‌ هر كدام‌ از آنها براي‌ ساقط‌ كردن‌ يك‌ انقلاب‌ و در هم‌ شكستن‌ اركان‌ حكومتي‌ ريشه‌ دار كافي‌ بود ولي‌ ديديم‌ و ديدند كه‌ نظام‌ رهبري‌ و ايمان‌ ديني‌ در مقابل‌ تمام‌ آن‌ تيرهاي‌ زهر آگين‌ چگونه‌ ايستاد و از پاي‌ در نيامد تا به‌ امروز كه‌ حكومت‌ و نظام‌ مقدس‌ جمهوري‌ اسلامي‌ با قدرتي‌ بيشتر از گذشته‌ مسير ترقي‌ و تعالي‌ را طي‌ مي‌كند و روز به‌ روز عظمت‌ واقتدار خود را در حوزه‌هاي‌ مختلف‌ سياست‌ و ديانت‌، انديشه‌ و آگاهي‌ گسترش‌ مي‌بخشد حقيقتاً، رمز و راز اين‌ همه‌ چيست‌؟ و چه‌ عاملي‌ توانست‌ كشور و ملت‌ ايران‌ را تا امروز به‌ چنين‌ مقام‌ والائي‌ برساند؟ پاسخ‌ يك‌ كلمه‌ است‌ دين‌، يعني‌ اسلام‌ ناب‌ محمدي‌(ص‌).

تاريخ‌ اين‌ ملت‌ و مملكت‌ بيانگر اين‌ حقيقت‌ است‌ كه‌ ايران‌ و ايراني‌، در فراز و نشيبهاي‌ زندگي‌ هماره‌ در سايه‌ دين‌ و ديانت‌ گليم‌ خويش‌ را از امواج‌ شكننده‌ بيرون‌ كشيده‌ است‌، مردمي‌ كه‌ وحدت‌ ملي‌ شوكت‌ و رستگاري‌ خود را از رهگذر ايمان‌ ديني‌ و عشق‌ به‌ فرهنگ‌ مذهبي‌ جستجو كرده‌اند و آنگاه‌ كه‌ نور اسلام‌ به‌ اين‌ كشور تابيد ملت‌ ما با فطرت‌ زلال‌ و استعداد سرشار، به‌ نداي‌ مناديان‌ نور لبيك‌ گفت‌ و اسلام‌ ناب‌ محمدي‌(ص‌) را پذيرا گرديد و از آن‌ دوران‌ تا به‌ امروز محور همه‌ بالندگيها و والائيهاي‌ اين‌ ملت‌ سرافراز اسلام‌ بوده‌ است‌. امروز بر آحاد ملت‌ قهرمان‌، بر آگاهان‌ و دلسوزان‌ امت‌ بر دولتمردان‌ و مسؤولان‌ كشور و قلمداران‌ و هنرداران‌ متعهد كه‌ دغدغه‌ صلاح‌ و اصلاح‌ دارند فرض‌ و واجب‌ است‌ كه‌ از حكومت‌ ديني‌ و ايمان‌ مردم‌ در اين‌ سرزمين‌ حراست‌ كنند و اجازه‌ ندهند دشمنان‌ غدار اين‌ پشتوانه‌ عزت‌ و اقتدار را از آن‌ بگيرند.

2. مسئله‌ ولايت‌ فقيه‌ و رهبري‌ ديني‌ را از همين‌ زاويه‌ مي‌توان‌ مورد توجه‌ قرار داد. امامت‌ و رهبري‌ يكي‌ از اصول‌ دين‌ و اركان‌ مذهب‌ حقه‌ ماست‌. اگر توحيد و نبوت‌ و معاد و عدالت‌ اصول‌ و اركاني‌ هستند كه‌ يك‌ جامعه‌ پيشرو و متكامل‌ بر پاية‌ آنها بنا مي‌شود ضامن‌ حفظ‌، استمرار و استقرار اين‌ همه‌، اصل‌ امامت‌ و رهبري‌ است‌. اگر امامت‌ و رهبري‌ در ميان‌ امت‌ نباشد اين‌ اصول‌ الهي‌ و ارزشي‌ جايگاه‌ حقيقي‌ خود را باز نمي‌يابند و چه‌ بسا تنها در حد شعار و آرمان‌ باقي‌ مانده‌ و هيچگاه‌ جامه‌ عمل‌ نپوشند ولي‌ اگر اصل‌ امامت‌ و رهبري‌ تحقق‌ يابد لاجرم‌ جامعه‌ توحيدي‌ و نبوي‌ حاصل‌ و عدالت‌ علوي‌ گسترده‌ خواهد شد.

در عصر غيبت‌ حضرت‌ ولي‌ الله‌ الاعظم‌ امام‌ عصر(عج‌) ولايت‌ فقيه‌ عادل‌، شجاع‌ و با تقوا كه‌ مردم‌ او را به‌ رهبري‌ پذيرفته‌اند استمرار و تداوم‌ امامت‌ و رهبري‌ انبياء عظام‌ و ائمه‌ معصومين‌(ع‌) است‌، هر چند اصل‌ متين‌، مترقي‌ و منطقي‌ ولايت‌ فقيه‌ به‌ عنوان‌ الگو و نظام‌ حكومتي‌ جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌ كه‌ در ميثاق‌ ملي‌ يعني‌ قانون‌ اساسي‌ جاي‌ گرفته‌ ريشه‌ در اصل‌ امامت‌ دارد و عالمان‌ و فقيهان‌ سترگ‌ شيعه‌ نيز در عصر غيبت‌ كم‌ و بيش‌ به‌ آن‌ عنايت‌ داشته‌اند ولي‌ تنقيح‌، تكميل‌ و طرح‌ گسترده‌ آن‌ به‌ عنوان‌ يك‌ نظام‌ تمام‌ عيار حكومتي‌ در دنياي‌ پر آشوب‌ كنوني‌ منحصراً به‌ وسيله‌ فقيه‌ نامدار و انقلابي‌ بزرگ‌، رهبر كبير انقلاب‌ اسلامي‌ حضرت‌ امام‌ خميني‌(قدس‌ سره‌ الشريف‌) صورت‌ گرفت‌.

امروز نظام‌ جمهوري‌ اسلامي‌ مبتني‌ بر ولايت‌ فقيه‌ است‌ كه‌ به‌ مفهوم‌ سرپرستي‌ و ادارة‌ امور امت‌ توسط‌ يك‌ فقيه‌ و عالم‌ ديني‌ شجاع‌، مدير و مدبر رهبري‌ مي‌شود. امروز كه‌ دو دهه‌ از پيروزي‌ انقلاب‌ اسلامي‌ گذشته‌ و در بيستمين‌ سالگرد آن‌ قرار داريم‌. هم‌ مردم‌ عزيز ما و هم‌ ناظران‌ جهاني‌ بر كار آمدي‌ و موفقيت‌ نظام‌ جمهوري‌ اسلامي‌ مبتني‌ بر ولايت‌ فقيه‌ اذعان‌ داشته‌ و معترفند.

اگر كشور ما در دو دهه‌ گذشته‌ توانست‌ از گذرگاه‌هاي‌ خطير و حوادث‌ سهمناك‌ به‌ سلامت‌ عبور كند، اگر وحدت‌، امنيت‌ و منافع‌ ملي‌ ما به‌ بهترين‌ وجه‌ حفظ‌ شد، اگر دشمنان‌ كشور ما با تمام‌ قدرت‌ و امكاناتشان‌ نتوانستند كمترين‌ خدشه‌اي‌ را بر تماميت‌ ارضي‌ و عزت‌ اسلامي‌ و ملي‌ ما وارد آورند و اگر نظام‌ ما توانست‌ در اين‌ 20 سال‌ به‌ اندازة‌ تمام‌ دوران‌ ستمشاهي‌ (و بلكه‌ بيش‌ از آن‌) به‌ كشور و ملت‌ خدمت‌ كند و با همه‌ مشكلات‌ ريز و درشت‌، آزادي‌، آبادي‌ و استقلال‌ را براي‌ مردم‌ به‌ ارمغان‌ آورد، همه‌ و همه‌ به‌ دليل‌ ولايت‌ و مديريت‌ و سرپرستي‌ فقيه‌ عادل‌ و با تقوا و مدير و مدبر است‌ و اين‌ ترجمان‌ همان‌ كلمات‌ نوراني‌ امام‌ راحل‌(ره‌) است‌ كه‌ فرمود «پشتيبان‌ ولايت‌ فقيه‌ باشيد تا كشور شما آسيب‌ نبيند.»

آيا اگر فقيه‌ عادل‌ و شجاع‌ و مدير و مدبري‌ چون‌ امام‌ راحل‌(ره‌) و رهبر معظم‌ انقلاب‌ سكاندار كشتي‌ انقلاب‌ و كشور در دو دهه‌ اخير نبودند و حكومت‌ توسط‌ ديگران‌ اداره‌ مي‌شد يا اينكه‌ فقيه‌ عادل‌ تنها حق‌ نظارت‌ داشت‌ نه‌ ولايت‌ و سرپرستي‌ ايران‌ با آن‌ همه‌ مشكلات‌ و توطئه‌ها مي‌توانست‌ سربلند و سلامت‌ بماند؟

آيا اين‌ همه‌ دستاوردهاي‌ سياسي‌، اقتصادي‌، نظامي‌ و فرهنگي‌ در عرصه‌هاي‌ داخلي‌ و بين‌ المللي‌ حاصل‌ مي‌شد؟ آيا آزادي‌ كه‌ يكي‌ از اصيل‌ترين‌ شعارهاي‌ ملت‌ و از مهمترين‌ ارزشهاي‌ اسلام‌ عزيز است‌ در جامعه‌ ما همچون‌ امروز وجود داشت‌؟ آيا استقلال‌ كشور و تكيه‌ بر خود به‌ عنوان‌ يكي‌ از مهمترين‌ دستاودهاي‌ انقلاب‌ مي‌توانست‌ استمرار يابد؟

3. و اما مجلس‌ خبرگان‌.

امروز در آستانة‌ انتخابات‌ مجلس‌ خبرگان‌ قرار گرفته‌ايم‌ در اهميت‌ و حساسيت‌ اين‌ نهاد علمي‌ و سياسي‌ همين‌ بس‌ كه‌ موضوع‌ آن‌ به‌ محوري‌ترين‌ و بنيادي‌ترين‌ ركن‌ و نهاد نظام‌ و كشور يعني‌ ولايت‌ فقيه‌ و مقام‌ رهبري‌ مربوط‌ مي‌شود اگر هيچ‌ دليل‌ ديگري‌ بر اهميت‌ مجلس‌ خبرگان‌ نبود همين‌ يك‌ دليل‌ كافي‌ است‌ تا همه‌ را متوجه‌ حساسيت‌ اين‌ مجلس‌ نمايد.

انتخابات‌ سومين‌ دورة‌ مجلس‌ خبرگان‌ از چند جهت‌ اهميت‌ حياتي‌ دارد.

اول‌ آنكه‌ اصولاً نظام‌ جمهوري‌ اسلامي‌ بر مبناي‌ مشاركت‌ و حمايت‌ مردم‌ تأسيس‌ و راهبري‌ شده‌ است‌ حقيقتاً پشتوانه‌ اصلي‌ انقلاب‌ و حتي‌ ولايت‌ فقيه‌ و رهبري‌ مردم‌ بوده‌ و هستند و اگر مردم‌ نبودند اين‌ انقلاب‌ هم‌ نبود.

يكي‌ از تجلي‌ گاه‌هاي‌ اصلي‌ حضور و مشاركت‌ و حمايت‌ مردم‌ از انقلاب‌ و كشور، انتخابات‌ مختلف‌ است‌. كشور ما در طول‌ 20 سال‌ پس‌ از پيروزي‌ انقلاب‌ نزديك‌ به‌ 20 انتخابات‌ بزرگ‌ و سراسري‌ برگزار كرده‌ و مردم‌ ايران‌ 20 بار با حضور گسترده‌ خود در پاي‌ صندوقهاي‌ رأي‌ به‌ نظام‌ و انقلاب‌ خود آري‌ گفته‌اند و دست‌ رد بر سينه‌ نامحرمان‌ و معاندان‌ زده‌اند.

دشمن‌ در هر انتخاباتي‌ منتظر است‌ ببيند حضور مردم‌ در صحنه‌ چگونه‌ است‌. لذا به‌ اين‌ انتخابات‌ نيز چشم‌ دوخته‌ است‌. اينجا همان‌ عرصه‌اي‌ است‌ كه‌ ملت‌ بزرگ‌ ايران‌ بايد بار ديگر به‌ صحنه‌ بيايند و با انقلاب‌ نظام‌، امام‌ راحل‌(ره‌) و آرمانهاي‌ بزرگ‌ خود تجديد عهد و پيمان‌ نمايد و يك‌ بار ديگر بدخواهان‌ را نا اميد گرداند.

دوم‌ آنكه‌ مجلس‌ خبرگان‌ امتيازي‌ اساسي‌ نسبت‌ به‌ ساير نهادهايي‌ كه‌ با رأي‌ مستقيم‌ ملت‌ شكل‌ مي‌گيرند دارند. مجلس‌ خبرگان‌ هر چند مانند مجلس‌ شوراي‌ اسلامي‌ داراي‌ وظايف‌ روزمره‌ با امور اجرائي‌ و رفاهي‌ مردم‌ نيست‌ ولي‌ وظيفه‌اي‌ دارد كه‌ از لحاظ‌ اهميت‌ قابل‌ مقايسه‌ با هيچ‌ نهاد ديگر نمي‌باشد و آن‌ شناسائي‌ و معرفي‌ عمود خيمه‌ انقلاب‌ و محور اساسي‌ كشور يعني‌ مقام‌ رهبري‌ است‌ كه‌ همه‌ نهادها بواسط‌ تنفيذ او مشروعيت‌ مي‌يابند و بايد زير نظر او فعاليت‌ كنند لذا كمترين‌ مسامحه‌ و كوتاهي‌ در امر شركت‌ در انتخابات‌ و گزينش‌ آگاهانه‌ و آزادانه‌ نمايندگان‌ و خبرگان‌ ملت‌ ممكن‌ است‌ ضايعات‌ و صدمات‌ جبران‌ ناپذيري‌ را به‌ كشور وارد نمايد. بر آگاهان‌ ملت‌ است‌ كه‌ اهميت‌ اين‌ مجلس‌ و اين‌ انتخابات‌ را براي‌ مردم‌ بازگو كنند و آنان‌ را به‌ شركت‌ و حضور هر چه‌ با شكوهتر در آن‌ ترغيب‌ و تشويق‌ نمايند.

حضور آگاهانه‌ و گسترده‌ شما ملت‌ بزرگ‌ ايران‌ بويژه‌ علماي‌ اعلام‌، فرهنگيان‌ و دانشگاهيان‌، اصناف‌ و بازاريان‌ بالاخص‌ زنان‌ آگاه‌ و جوانان‌ پر نشاط‌ در هر صحنه‌اي‌ مي‌تواند حوادث‌ شيرين‌ و بزرگي‌ را براي‌ كشور و انقلاب‌ رقم‌ زند همانگونه‌ كه‌ حضور پر شور شما در انتخابات‌ 30 ميليوني‌ سال‌ گذشته‌ توانست‌ انقلاب‌ و نظام‌ را براي‌ مدتهابيمه‌ كند.

لذا بايد بدانيد كه‌ انتخابات‌ مجلس‌ خبرگان‌ عرصه‌ آزمون‌ مكرري‌ است‌ تا براي‌ چندمين‌ بار حماسه‌ بزرگ‌ ديگري‌ را براي‌ هدايت‌ امور كشور و انقلاب‌ خلق‌ نمايد.

جامعه‌ مدرسين‌ حوزه‌ علميه‌ قم‌ و جامعه‌ روحانيت‌ مبارز به‌ عنوان‌ دو تشكل‌ و نهاد روحاني‌ بر خود فرض‌ و لازم‌ ديدند كه‌ از ميان‌ فقيهان‌ و خبرگان‌ معزز و بزرگواري‌ كه‌ خود را آماده‌ پذيرش‌ اين‌ مسؤوليت‌ خطير نموده‌اند و با حفظ‌ كمال‌ احترام‌ نسبت‌ به‌ همه‌ آنان‌، افرادي‌ را كه‌ اصلح‌ مي‌دانند به‌ مردم‌ قهرمان‌ و شهيد پرور ميهن‌ اسلامي‌ معرفي‌ كنند كه‌ فهرست‌ اين‌ بزرگواران‌ جهت‌ آگاهي‌ امت‌ شهيد پرور انقلاب‌ ايران‌ منتشر شده‌ است‌.

انشاء الله‌ با حضور پرشور و رأي‌ آگاهانه‌ خود در اين‌ انتخابات‌ گام‌ بلند ديگري‌ را به‌ سوي‌ اهداف‌ و آرمانهاي‌ بلند اسلامي‌ بر خواهد داشت‌.

جامعة‌ مدرسين‌ حوزة‌ علمية‌ قم‌
جامعه‌ روحانيت‌ مبارز تهران‌

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom