Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز3904
دیروز6981
در هفته19598
در ماه89530
مجموع1389310

بازدید کنندگان برخط

5
Online

بيانيه جامعه مدرسين حوزه علميه قم به مناسبت انتخابات ششمين دوره مجلس شوراى اسلامى ايران
در تاریخ 23/11/1378
بسم الله الرحمن الرحیم 

سپاس خداوند منّان را كه نعمت انقلاب اسلامى، تجلّى بخش آرمان اسلام خواهى مظلومان و حق‏طلبى محرومان را، به ملت قهرمان ايران اسلامى عطا فرمود.
انقلابى كه در سايه رهبرى‏هاى امام راحل(ره) باعث شكل‏گيرى حكومتى محكم و استوار و منادى اسلام ناب محمدى(ص) گرديد. نظام وزينى كه هماره مايه روشنى چشم دوستان و محرومين سراسر عالم و خار چشم استكبار جهانى و سردمداران كفر و الحاد، گرديد و بحمد الله هم اينكه با گذشت دو دهه از حيات پر بركت آن، به يُمن رهبرى الهى و معظم آن و حضور دائمى و پيوسته مردم سربلند، آزاد و مستقل، بسوى تحقّق اهداف عاليه‏اش پيش مى‏رود و توطئه دشمنان آن، خاصّه استكبار جهانى به سركردگى آمريكاى جهانخوار، نه تنها پايه‏هاى آن را سست ننموده، بلكه به لطف الهى، اين نهال بالنده را به شجره طيّبه و تنومندى تبديل كرده است كه شاخه‏هاى بيدارى آن، اكثر ملل مستضعف و محروم جهان را در بر گرفته است.
حضور مستمر امّت بيدار و خداجوى ايران اسلامى در سايه رهبرى امام راحل(ره) و مقام معظم رهبرى «مدظله العالى» در صحنه‏هاى مختلف انقلاب اسلامى با تمامى قوا و امكانات در هر جا و هر زمان و ايثار و بذل جان و مال در طول اين مدّت نه چندان كوتاه، ضامن حفظ و بقاى شجره طيّبه‏اى شد كه «تؤتى اكلها كل حين باذن ربها».
بيست دوم بهمن امسال و روز جهانى قدس، بخوبى نشان داد كه گذشت 21 سال از به ثمر رسيدن نهال مقدس انقلاب اسلامى، نه تنها از اين حضور نكاسته است، بلكه به بركت خون شهيدان والا مقام وايثار جانبازان عزيز و رشادت و پايمردى بسيجيان جان بر كف و ساير اقشار ملت، به حضورى پرشكوه‏تر و با عظمت‏تر تبديل گرديده است.
جامعه مدرسين حوزه علميه قم ضمن عرض سپاس و قدردانى از احساسات پرشور و بى‏شائبه مردم وفادار ايران اسلامى و دعوت به انجام تكليفى بزرگتر وحساس‏تر، يعنى شركت در انتخابات مجلس شوراى اسلامى، توجه به نكات ذيل را ضرورى مى‏داند.
1 - ولايت فقيه كه همانا رمز پيروزى و تداوم انقلاب اسلامى بود، ركن ركينى است كه هم مشروعيّت واسلامى بودن نظام را تجلى مى‏بخشد و هم مردمى بودن آن را. مجلس شوراى اسلامى و نمايندگان منتخب آن، يعنى اين عصاره فضائل ملت، بايستى از ميان كسانى انتخاب شوند كه پاسدارى از اين حريم مقدس منصب الهى و تقويت آن را اوّلين و مهمترين وظيفه خود دانسته و بفرموده امام راحل(ره) «پشتيبان ولايت فقيه باشيد تا آسيبى به مملكت نرسد».
2 - انقلاب اسلامى و روح حاكم بر آن و نيز منشور مقدس انقلاب، يعنى قانون اساسى بدنبال تحقق و اجراى احكام نورانى اسلام، در تمامى سطوح است. در اين رهگذر، جايگاه مجلس شوراى اسلامى، بعنوان يگانه پايگاه قانونمند كردن حركت اجرائى نظام اسلامى به سمت تحقّق اهداف عاليه اسلام، مشخص و بارز مى‏گردد.
بالطبع، نمايندگان مجلس بايستى از بين كارشناسانى انتخاب شوند كه دين را به عنوان تفكر حاكم بر تمامى عرصه حيات فرهنگى، اقتصادى، سياسى، اجتماعى و فردى باور داشته باشند و به اين ترتيب تعهد و تخصص دو ركن اساسى شكل دهنده هويّت نمايندگان محترم مجلس خواهد بود.
البته بايد توجه داشت مراد از تعهد، همان دين باورى است و اينكه دين در تمام شئون اجتماعى، سياسى، داراى منطق وحرف است و مراد از تخصص، به نظم كشيدن منطق دينى در قانون و شكل دادن اجرائى آن در بستر جامعه اسلامى و روابط آن باجهان خارج وآشنايى وشناخت مسائل مربوط به موضوعات مورد بحث و تصويب مى‏باشد.
بديهى است كه با اين تعريف، تعهد، تنها يك مشخصّه فردى نماينده كه هيچگونه تأثيرى در شكل گيرى نظام برنامه ريزيى و قانون گذارى ندارد، نخواهد بود، بلكه تعهد، يعنى اعتقاد به حكومت دينى در عرصه قانون‏گذارى و اجراء. و تخصّص، يعنى اطلاع از دانش‏هاى كاربردى متناسب كه در تحقّق محتواى دينى بكار گرفته مى‏شود.
ساده انديشى است كه فكر نمائيم معادلاتى كه ريشه در نظامهاى وابسته به استكبار جهانى دارند، بتوانند حافظ روح استقلال و حاكميّت اسلامى نظام انقلابى ما باشند.
بدين جهت برنامه ريزى و قانون گذارى متناسب با آن، بايستى تنها بدست كارشناسان متعهد و دين باورى صورت بگيرد كه اولا معتقد به كامل بودن نظام دينى در تمام شئون باشند و ثانياً همواره در برنامه ريزى التزام عملى به اين باور داشته باشند.
بخشى از مشكلات مختلفى كه امروز ما در عرصه فرهنگى در زمينه تعرض به احكام اسلامى و ارزشهاى والاى انقلاب دچار آن هستيم تنها با حضور عناصر متعهد و معتقد به مبانى اسلام و انقلاب قابل حل خواهد بود.
نمايندگان مجلس بايد از ميان كسانى انتخاب شوند كه شجاعت برخورد و شهامت ايستادگى در برابر انديشه‏هاى انحرافى و مديريت‏هاى ناصحيح را در عرصه‏هاى مختلف فرهنگى سياسى داشته باشند.
3 - مبارزه با استكبار جهانى به سركردگى امريكاى جهانخوار و مبارزه با اسرائيل غاصب خصيصه بارز نهضت اسلامى بوده است و انشاء الله خواهد بود. عزت ايران اسلامى صدور انقلاب استقلال و آزادى در گرو مبارزه پى‏گير با اين دشمنان كينه توز مى‏باشد نمايندگان مجلس بايد از ميان كسانى انتخاب شوند كه به اين مطلب التزام جدى و عملى داشته باشند. نماينده‏اى كه بريده از اين فرهنگ مبارزه باشد هرگز نمى‏تواند حافظ استقلال و آزادى و منافع ملى اين كشور باشد.
4 - از آنجا كه مردم ولى نعمتان اصلى انقلاب هستند رسيدگى به مشكلات معيشتى آنها از اهم واجبات نظام اسلامى است لذا ضرورى است كه نمايندگان مردم، از بين كسانى انتخاب شوند كه شكل گيرى عدالت اجتماعى را سرلوحه اقدامات و برنامه كارى خود قرار دهند، چرا كه تداوم حل مشكلات محرومين و اقشار آسيب پذيررا، بايستى از جمله اقدامات اوليه مجلس دوره ششم دانست.
5 - اگر چه سلامت و اهميت برگزارى انتخابات، در ادوار مختلف پس از انقلاب، حاكى از حسن دقت و صحت عمل هيئت هاى نظارت و اجرائى انتخابات مى‏باشد، ولى تأكيد بر اين نكته ضرورى به نظر مى‏رسد، كه همواره ميزان در انتخاب افراد، رأى ملت است، پاسدارى از اين اصل مهم، حافظ دست آوردهاى انقلاب در زمينه استقلال و آزادى و احترام به آراء عمومى بوده و تضمين كننده حفظ و اجراى قانون اساسى خواهد بود.
6 - رعايت وحفظ موازين شرعى در تبليغات انتخاباتى و پرهيز از اسراف و ريخت و پاشهاى بى‏مورد، به عنوان يك اصل اساسى، بايستى نصب العين تمامى كانديداها و طرفداران آنها قرار گيرد همچنانكه امام راحل(ره) در وصيت نامه سياسى الهى خود، فرموند: «من از همه قشرهاى مختلف مى‏خواهم كه آداب اسلامى را نسبت به همه امور خصوصاً در انتخابات، حفظ كنند و از هر گونه انتقاد از طرف مقابل كه موجب اختلاف و هتك حرمت باشد خوددارى نمايند» حفظ حريم هاى اخلاقى، خاصه در انتخابات، بسيار ضرورى و لازم است.
همچنين از دادن وعده‏هايى كه قابل تحقق نمى‏باشد و يا اساساً از حيطه اختيارات نمايندگان مجلس خارج مى‏باشد خوددارى نمايند.و توجه داشته باشند كه امروز مردم فهيم ما بخوبى شعارهاى غير قابل تحقق را مى‏شناسند.
به روحانيت معظم و انقلابى كه همواره در تمامى صحنه‏هاى انقلاب پيشگام و جلودار امت خدا جو بوده‏اند، توصيه مى‏گردد كه همچون گذشته با دعوت از عموم مردم در همه بلاد، نسبت به شركت و شاساندن معيارهاى اساسى و مهم انتخاب اصلح، به وظيفه بسيار مهم و خطير خود در اين مقطع حساس از تاريخ انقلاب اسلامى، عمل نمايند.
در خاتمه، جامعه مدرسين حوزه علميه قم ضمن تأكيد مجدد بر نقش بسيار مهم و ارزشمند مجلس شوراى اسلامى در پيشبرد دست آوردهاى اصيل انقلاب اسلامى، از عموم امّت بيدار و هميشه در صحنه خصوصاً جوانان عزيز دعوت مى‏نمايد با حضور گرم و فعال خويش در انتخابات مجلس شوراى اسلامى و انتخاب افرادى اصلح، موجبات عظمت و شوكت نظام اسلامى را بيش از پيش فراهم آورده و تبليغات دشمنان جمهورى اسلامى را همچون گذشته، خنثى نمايند.

و السلام عليكم و رحمة الله و بركاته
هيأت رئيسه جامعه مدرسين حوزه علميه قم

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom