بيانيه جامعه مدرسين حوزه علميه قم به مناسبت فرا رسيدن سالگرد ارتحال حضرت‏ امام خمينى‏قدس سره
در تاریخ 03/03/1378
بسم الله الرحمن الرحیم 

اكنون كه در ايام سوگوارى و حزن آل محمد «صلوات الله عليهم اجمعين»، سالگرد ارتحال ملكوتى امام راحل‏(ره)از راه مى‏رسد فرصت دوباره‏اى است براى تجديد ميثاق با آرمان‏هاى آن بزرگ مرد تاريخ انقلاب اسلامى،
چهاردهم و پانزدهم خرداد گواه پايمردى رهبر فرزانه‏اى است كه هشيارانه در فضاى ظلم و جور، فساد و تباهى، فرياد اسلام ناب محمدى(ص) را از ماذنه انقلاب اسلامى به گوش جهانيان رسانيد.
اسلام خواهى، استقلال و آزادگى و مبارزه با استكبار، اصول تخلف ناپذيرى بود كه تا آخرين لحظه از عمر با بركت خويش از آن دست بر نداشت.
سراسر زندگى اين فقيه بزرگ، عارف كامل، فيلسوف متاله، مبارز نستوه و رهبر بزرگ، رشد و سازندگى و درسى جاويد براى رهروان طريقش مى‏باشد. ارادت خاص به اهل بيت عصمت و طهارت «سلام الله عليهم اجمعين» و ايمان و اعتقاد راسخ به آنچه از مصدر وحى و از طريق معصومين : رسيده است ويژگى ممتازى بود كه زندگى با بركت وى را تحت الشعاع قرار داده بود.
مردم را دوست مى‏داشت و همچون پدرى حكيم و دلسوز به مصالح حال و آينده آنها مى‏انديشيد و تدبير مى‏كرد و در يك كلام بايد گفت براستى او روح بلند خدايى بود.
اينك پس از گذشت ده سال از عروج ملكوتى‏اش هنوز هم خمينى زنده است چرا كه راه او، كلام او، سيره عملى او و انقلاب او كه همان راه خدا و كتاب خدا، سنت پيامبر عظيم الشأن و اهل بيت معصومين «صلوات الله عليهم اجمعين» و تعاليم متعالى آن بزرگواران مى‏باشد براى هميشه زنده و جاويدان است. و كلام ما اينك با امت خمينى(ره) است كه با قيادت خلف صالح او حضرت آيت الله خامنه‏اى، «مدظله العالى» ره پوى طريق او هستند، كه سير در آثار و مشى عملى، خصوصاً وصيت‏نامه الهى سياسى آن بزرگ مرد بخوبى آنرا روشن و واضح مى‏كند و مراجعه به آنها مى‏تواند مبيّن راه و منش حضرتش باشد.
اكنون كه به حسن تدبير رهبر معظم انقلاب اسلامى سال 1378 به عنوان سال امام خمينى(ره)ناميده شده، فرصت بسيار مناسبى است كه انديشه‏هاى ناب و آرمانهاى والاى آن رهبر فقيد بيش از پيش فضاى انقلاب اسلامى را معطر نمايد. بر همه انديشمندان، متفكران و هنرمندان خاصه حوزويان و روشنفكران متعهد است كه با تبيين و انعكاس ديدگاههاى آن رهبر كبير، رسالت خطير خود را در اين مقطع حساس به خوبى ايفا نمايند.
جامعه مدرسين حوزه علميه قم كه افتخار شاگردى، و همگامى با آن مرجع عظيم الشأن را از بدو شروع نهضت تا به امروز داشته، نكاتى چند را خدمت امت خدا جوى و تمامى ره‏پويان طريق خمينى عزيز متذكر مى‏گردد.
1 - نظام اسلامى كه بحق ثمره خون شهداء گرانقدر و ايثارگرى جانبازان عزيز و فداكارى ملت مسلمان و مجاهدتهاى امام شهيدان مى‏باشد با خصيصه ممتاز اسلاميت شكل گرفت. حكومت اسلامى بر پايه ولايت فقيه و نظام سياسى اسلام كه داراى دو ويژگى بارز اسلامى و مردمى است بلند ترين ايده و آرمان امام خمينى بود كه تمامى توان خويش را صرف تحكيم پايه‏هاى آن نمود، ولايت فقيه را در استمرار ولايت ائمه معصومين : تبيين مى‏كرد و حكومت اسلامى را مقدمه‏اى براى حكومت جهانى صاحب اصلى آن يعنى حضرت مهدى «ارواح العالمين لتراب مقدمه الفداء» مى‏دانست و همواره امتش را نصيحت مى‏كرد كه (پشتيبان ولايت فقيه باشيد تا به اين مملكت آسيبى نرسد).
امروز بخوبى دريافته‏ايم كه آن همه تاكيد پير روشن ضمير ما چه سرّى در خود داشت هجمه وسيعى كه اخيراً عليه اين ركن مهم انقلاب (ولايت فقيه) صورت گرفته است نمايانگر آن است كه استكبار جهانى به سركردگى امريكا و اذناب آن بخوبى مى‏دانند تا اين عمود خيمه نظام اسلامى برپاست طمع به اين انقلاب خيالى بيهوده و خوابى آشفته است.
با كمال تأسف غفلت برخى دوستان كم توجه و فرصت طلبى دشمنان معاند بعضاً زمينه تعرض به اين ركن ركين را فراهم نموده است.
چگونه است كه در مدت نه چندان دور از درگذشت امام راحل(ره) برخى از جمعيت‏هاى كج‏انديش كه از سوى آن رهبر آينده نگر از حضور در عرصه فرهنگى و سياسى - اجتماعى منع شده بودند قارچ گونه سر برآورده و در قالب دفاع از آزادى و حقوق انسانى بالاترين ظلم‏ها را با قلم و بيان در حق آزادى و انسانيت روا مى‏دارند و حكومت مبتنى بر ولايت فقيه را با حكومت‏هاى استبدادى و نظام‏هاى سلطه مقايسه مى‏نمايند. البته روشن است كه مقابله آنها در حقيقت مقابله با حكومت دينى و باورهاى اسلامى است و آنچه موجب نگرانى آنها است رشد تعاليم بلند اسلام ناب محمدى(ص) است.
آزادى نهال بالنده‏اى است كه بحمدالله به بركت انقلاب اسلامى همگان از ثمرات آن بهره‏مند گرديده‏ايم متأسفانه افراد مغرض چنين وانمود مى‏كنند كه آزادى در قالب برخى تغييرات سياسى - اجتماعى اخير ممكن شده است.
البته از كسانيكه نسبت به دوران پرحماسه دفاع مقدس و پايمردى ملّت غيور و سلحشور ما تعبير به خشونت مى‏كنند انتظارى بيش از ا ين نيست، اما تعجب از دوستان در صحنه است كه دل در گرو اين انديشه‏هاى مسموم مى‏سپارند و سالكان ظلمت را يارى مى‏دهند.
دست اندر كاران نظارتى و مسئولين اجرائى بايد توجه داشته باشند كه سكوت در قبال اين هجوم سنگين (به انديشه‏هاى ناب آن امام بيدار)، لطمات جبران ناپذيرى به دنبال خواهد داشت. البته وظيفه تمامى انديشمندان بخصوص علماء و حوزه‏هاى علميه است كه به رسالت خود در تبيين صحيح تئورى نظام سياسى اسلام و جمهورى اسلامى بر محور ولايت فقيه، بيش از پيش اهتمام ورزند.
2 - حفظ وحدت و يكپارچگى نيروهاى انقلابى در همه سطوح وصيت جاودانه امام خمينى است كه در طول ده سال رهبرى با بركت خويش همواره بر آن تاكيد داشتند و به حفظ آن مقيد بودند. آثار وحدت را متذكر و بر ثمرات شوم دو دستگى و اختلاف هشدار مى‏دادند.
با كمال تاسف برخى درگيرى‏هاى جناحى و كم توجهى هواداران گروههاى سياسى باعث گرديده است كه علاوه بر تقابل و صرف نيروهاى نظام در غير موضع لازم آن كه در جاى خود موجب تحميل هزينه‏ها و خسارات زيادى بر سرمايه‏هاى نظام گرديده است، زمينه نفوذ برخى عناصر فرصت طلب و بيگانه از اسلام و انقلاب را فراهم آورد، امروز حفظ وحدت در سايه رهبرى اولين وظيفه همه وفاداران به راه خمينى است تمامى كسانى كه به نحوى مى‏توانند با نفوذ معنوى و مادى خويش، از هر راه و طريق من جمله قلم و سخن به تحكيم اين ضرورت هميشگى انقلاب كمك نمايند مكلفند كه همت خود را در تحقق اتحاد نيروهاى انقلابى مصروف دارند تا به وصيت امام بزرگوارمان جامه عمل بپوشانند.
3 - حفظ ارزشهاى اصيل انقلاب و احكام نورانى اسلام مطلوب نهايى آن رهبر فقيد بود. در اوج مبارزه و در كوران مشكلات تعبد به احكام و مقتضيات اسلامى خصيصه ممتاز اين بزرگ مرد به شمار مى‏رفت. اتكال به خداوند و توجه به دستورات شريعت مقدس را يگانه راه سعادت و رشد بشريت مى‏دانست. هرگز اجازه نمى‏داد به هيچ عنوان حكمى از احكام متعالى اسلام ناديده گرفته شود. به ياد داريم چگونه مستقيم و بى مهابا در برخورد با كسانيكه لايحه قصاص را مربوط به زمان هاى قبل مى‏دانستند كوتاهى نكرد، يا برخورد تاريخى ايشان با سلمان رشدى مرتد، عنصر فاسد و متجاوز به انسانيت خشم مجامع به اصطلاح مدافع حقوق بشر و آزادى را برانگيخت اما او در راه حفظ و پاسدارى از حريم اسلام ناب لحظه‏اى ترديد نكرد. قلم‏ها و بيان هايى كه موجب وهن حكمى از احكام اسلام مى‏شد وابسته و دشمن آزادى و انسانيت مى‏دانست.
امروز متاسفانه شاهديم در برخى محافل و مطبوعات دانسته و يا ندانسته، با بى مهرى و احياناً غرض ورزى زمينه تعرض به احكام مقدس اسلام و بى اعتقادى يا كم توجهى به آن را فراهم مى‏نمايند كه اين خود باعث نگرانى عموم متدينين خاصه علماء و روحانيون و بالاخص مراجع عظام «ادام الله ظلالهم» گرديده است.
انتظار بحق امت اسلامى اين ولى نعمتان انقلاب و همه دلسوزان نظام اسلامى از انديشمندان ومتفكرين اين است كه با حضور شايسته خود عرصه فرهنگى را بر اين مهاجمان بد نيت تنگ نمايند البته اين بدان معنا نيست كه مسئولين در انجام وظيفه خود كه به حكم صريح قانون اساسى و اسلام و خواست مردم جلوگيرى از نفوذ انديشه‏هاى منحرف و ترويج مطالب ضاله و مضله است كوتاهى نمايند.
4 - قانون اساسى كه حاصل تلاش‏هاى بى دريغ آن رهبر فقيد مى‏باشد منشور انقلاب اسلامى و تنظيم كننده كليه شئون سياسى اجتماعى ، اقتصادى و فرهنگى است كه پاى بندى و عمل به اصول آن ضامن حفظ حقوق مردم و حافظ سلامت عمل مسئولين نظام مى‏باشد.
قانون گرايى شعار ارزشمندى است كه تعهد به آن د رتمامى سطوح امرى ضرورى است امّا بايد توجه داشت كه اين مهم دستخوش سلائق و اغراض خاص نگردد.
عمل به قانون وقتى مى‏تواند كارايى مطلوب را داشته باشد كه هيچ فرد و گروهى درهيچ مرتبه‏اى خود را در مصونيت از قانون نبينند. قواى مجريه، مقننه و قضائيه هر كدام به نوبه خود محترم‏اند متاسفانه امروز شاهديم بعضاً در قالب قانون گرائى با قانون مقابله مى‏شود.
تداوم اين رويه سنت سيئه‏اى در تاريخ انقلاب خواهد بود كه كمترين نتيجه آن سست نمودن باورهاى جامعه اسلامى است. تذكرات رهبر معظم انقلاب در پاسخ به درخواست نمايندگان مجلس و همچنين هشدارهاى معظم‏له در جمع ناشرين و تأكيد بر حفظ حريم نهاد نظارتى شوراى محترم نگهبان مبتنى بر همين معنى بود كه جا دارد همه كسانى كه به نحوى دچار اين رويه مذموم گرديده‏اند با اين نصيحت مشفقانه نسبت به اصلاح منش و سيره قولى و عملى خويش اهتمام جدى نمايند، منافع نظام و حفظ قانون و تعهد به آن را بر منافع گروه و جمع خويش مقدم بدارند.
5 - مبارزه با استكبار جهانى خصيصه بارز نهضت اسلامى بوده و انشاء الله خواهد بود. عزت ايران اسلامى، صدور انقلاب، استقلال و آزادى در گرو مبارزه پى‏گير با استكبار به سركردگى امريكا و اذناب آن بوده است.
تأكيد آن امام راحل بر اينكه رابطه آمريكا با ما رابطه گرگ و ميش است و صلابت و سازش ناپذيرى او با سلطه زورمدارانه شيطان بزرگ مايه دلگرمى و اميد همه مستضعفين عالم و محرومين بود با توجه به اينكه نه تنها ماهيت استكبارى شيطان بزرگ هيچگونه تغييرى نكرده، بلكه هر روز بر عمق جنايت و كينه توزى اين دشمن غدار عليه ملت ايران و ملل مسلمان افزوده شده، آتش افروزى دولت آمريكا، زورمدارى، حمايت از رژيم‏هاى بى‏هويت و غارتگرى همچون اسرائيل غاصب،اعمال زور و شكنجه و تلاش در جهت محو ارزش‏هاى انسانى مطالبى نيستند كه بر هر اهل اطلاع و منصفى پوشيده باشد. تسامح و ساده انديشى در برخورد با اين دشمن زخم خورده عواقب جبران ناپذيرى را به دنبال دارد ضرورت حفظ عزت، مصلحت و تداوم حكمت در سياست خارجى جمهورى اسلامى ايجاب مى‏كند كه مردم و مسئولين همواره هوشيارى انقلابى خود را دراين مبارزه بى‏امان با دشمن ديرينه خويش از دست ندهند.
6 - زنان در انقلاب اسلامى همواره جايگاه ويژه‏اى داشته‏اند. امام خمينى با درك صحيح و بينش عميق نسبت به تأثير اين قشر عظيم بر مقدرات جامعه اسلامى وهدايت صحيح انگيزه‏ها و شور و نشاط آنها بخوبى توانست ضمن ارائه تصوير صحيح از زن مسلمان و وظايف و مسئوليت‏هاى او در قبال خانواده و اجتماع زمينه مناسب حضور آنان را در مسائل انقلاب فراهم نمايد.
از نظر آن بزرگ مرد زن در الگوى غربى آن نه تنها آزاد نيست بلكه در اسارت هوس‏ها و تمايلات انسان‏هاى بى‏محتوى است و با از دست دادن هويت خويش وسيله‏اى براى تبليغ و ترويج مطامع شيطانى آنها گرديده، آن روح بلند با تاكيد بر اينكه حضرت فاطمه زهرا «سلام الله عليها» بهترين الگو براى زن مسلمان مى‏باشد در كلام نغز خويش فرمود: از دامان زن، مرد به معراج مى‏رود.
توجه به اين ديدگاه و بينش عميق ايجاب مى‏نمايد كه دست اندركاران مسائل زنان در كشور اسلامى ايران عنايت داشته باشند كه الگو پذيرى از جوامع غربى در مسئوليت‏ها و سلائق و اشكال رفتارى و تفريحات و روابط اجتماعى بدون توجه به اصالتها و باورهاى دينى جامعه ما مى‏تواند لطمات جبران ناپذيرى به اعتقادات و باورها و رفتارهاى نسل جوان وارد سازد البته اين به آن معنا نيست كه از توجه به نيازهاى صحيح و مشروع و توان اجرايى اين قشر در پذيرش وظايف متناسب با شئونات اسلامى غفلت گردد. مسئولين و دست اندركاران برنامه ريز در نظام اسلامى بايد ضمن تبادل نظر و هماهنگى با انديشمندان اسلامى و متفكرين دين باور از ارائه الگوى منطبق با باورهاى اصيل ومذهبى و نيازهاى فطرى اين قشر عظيم غفلت نورزند و امكانات متناسب را جهت آنان فراهم سازند.
7 - ايران اسلامى به عنوان يكى از جوان ترين كشورهاى دنيا به لحاظ برخوردارى از نسل جوان فهيم، با استعداد، و انقلابى و شجاع، داراى ذخيره معنوى بسيار گرانقدرى است كه حفظ و بالندگى اين سرمايه الهى توجه ويژه‏اى را مى‏طلبد. امام خمينى(ره) با درك صحيح از قابليت هاى مادى و معنوى اين قشر وسيع و پر نشاط با جهت دهى و هدايت صحيح و استفاده از انرژى پر ثمر آنها بخوبى توانست رابطه و پيوند معنوى جوانان و نوجوانان را با نظام اسلامى استحكام بخشد. حماسه پرشور هشت سال دفاع مقدس، و حفظ دست آوردهاى بزرگ انقلاب به دست همين جوانان و نوجوانان رقم زده شد. و اين سرافرازى تا بدانجا پيش رفت كه نوجوان 13 ساله‏اى به گفته امام راحل رهبر ملت و امام گرديد. استكبار جهانى با عنايت به نقش پر ارزش جوانان در حفظ و پيشبرد دست آوردهاى انقلاب با هجمه‏اى وسيع و همه جانبه سعى در انحراف اين جنود الهى دارد كه البته به لطف الهى و هشيارى رهبرى و عموم دلسوزان نظام اسلامى هرگز موفق نخواهد شد. اما بايد عنايت داشت كه عدم توجه به نيازها و مقتضيات صحيح و لازم اين قشر عظيم مى‏تواند زمينه و بستر رواج انديشه‏ها و تمايلات استكبارى در جامعه اسلامى گردد. تأمين نيازهاى معنوى و مادى از جمله معضل بيكارى و ازدواج و توجه ويژه به قابليت‏ها و استعدادهاى اين نسل خلاّق و پر نشاط در بالندگى و بهره ورى صحيح از اين عزيزان مؤثر گردد.
8 - توسعه سياسى به معناى زمينه سازى حضور آحاد امت اسلامى در تمام عرصه‏هاى سياسى اجتماعى و استفاده بجا و مناسب از حقوق شهروندى پيش بينى شده در قانون مى‏باشد تشكيل و فعاليت احزاب و گروههاى سياسى در چهارچوب ضوابط امرى پسنديده و مغتنم است.
وظيفه تمامى مسؤولين اجرايى نظام در هر رده و مقام تلاش در جهت تأمين امكانات مناسب براى تحقق اين مهم مى‏باشد در اين رهگذر بايد توجه داشت به يمن تدابير امام راحل، نهال مشاركت مردمى در عرصه‏هاى اجتماعى - سياسى از اوان پيروزى انقلاب غرس گرديده است، توجه و تأكيد بر اين امر مهم نبايد در قالب بى مهرى به دست‏آوردهاى دوران با بركت حيات امام و سالهاى بعد از آن باشد.
برگزارى انتخاباتهاى متعدد، پرشور و نشاط و سالم و حضور ميليونى مردم در راه پيمايى‏ها و مناسبتهاى انقلاب در طول بيست سال گذشته بخوبى گواه صدق اين مدعى است. احزاب و گروههاى سياسى در چهارچوب قانون اساسى مجاز به انجام فعاليت مى‏باشند اما اين به آن معنا نيست كه با شعار رشد دموكراسى و توسعه سياسى بستر رشد گروههاى مطرود و منفورى كه به نص صريح امام (ره) از انجام فعاليتهاى سياسى اجتماعى منع شده‏اند فراهم شود و آنها دوباره در اين فضا رشد كنند. هنوز ملت ما تاوان اعتمادهاى بى جاى برخى مسؤولين اوايل انقلاب را به منافقين كوردل مى‏پردازند. لطماتى كه نهضت آزادى و ليبرالها به انقلاب زده‏اند امورى نيست كه از خاطر ملت شريف ما محو گردد.
9 - همّ دائمى امام توجه به وضع عموم مردم خاصه محرومين و مستضعفين بود و هميشه سفارش اين ولى نعمتان انقلاب را به مسؤولين گوشزد مى‏نمود.
بخوبى ديديم در كوران جنگ از توجه به ضروريات اوليه زندگى مردم غفلت نمى‏ورزيد مشكلات اقتصادى پيش آمده كه بخشى از آن متأثر از وضعيت اقتصاد جهانى و كاهش قيمت نفت مى‏باشد فشارهاى مضاعفى را بر عموم مردم وارد نموده است. كمبود درآمد، بالا بودن نرخ بيكارى، افزايش هزينه‏هاى عمومى و نرخ كالاهاى اوليه، بالا بودن نرخ مسكن و هزينه بهداشت و درمان، همه و همه باعث گرديده است تا اداره زندگى و تأمين معاش به عنوان يكى از نگرانيهاى اصلى و روزانه مردم درآيد. البته تلاشهاى مسؤولين خصوصاً رياست محترم جمهورى حضرت حجةالاسلام و المسلمين آقاى خاتمى «دامت توفيقاته» در سامان دهى وضعيت اقتصادى و توجه به اقشار آسيب پذير قابل تقدير و تشكر است اما بايد اذعان داشت كه كافى نمى‏باشد و رفع اين مشكلات نيازمند توجه و عنايت بيشتر و همكارى همه مسؤولين و دست اندركاران امور اجرايى و اقتصادى است. توجه به تأمين نيازهاى اوليه زندگى خانواده‏ها با نرخهايى كه متناسب با درآمدهاى عموم مردم باشد امرى بسيار ضرورى است كه بايستى در اولويت برنامه و سياست اقتصادى قرار گيرد.
در خاتمه ضمن تأكيد مجدد بر گراميداشت ياد و راه امام راحل (ره) از همه انديشمندان و روشنفكران خاصه علماء بلاد و دانشگاهيان درخواست مى‏نمايد كه با روشنگرى و تبيين انديشه‏هاى تابناك آن رهبر فقيد و فرزانه همگان را با آرمان‏هاى والايش كه همانا تحقق احكام نورانى اسلام و توجه به كرامت انسانى در سايه تعاليم قرآن و اهل بيت معصومين : است آشنا سازند. و از نظام مقدس جمهورى اسلامى كه حاصل خون هزاران شهيد عالى مقام و عزيزان جانباز و استقامت آزادگان سرافراز و ايثارگران سالهاى دفاع مقدس مى‏باشد پاسدارى نموده تا انشاء اللّه تحت رهبرى‏هاى داهيانه حضرت آيت الله خامنه‏اى «مدظله‏العالى»، پرچم اين انقلاب به صاحب اصلى آن حضرت بقية الله الاعظم «عجل الله تعالى فرجه الشريف» تسليم گردد.

والسلام عليكم و رحمة الله و بركاته‏
جامعه مدرسين حوزه علميه قم‏
على مشكينى‏