Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز6621
دیروز6812
در هفته52176
در ماه122108
مجموع1421888

بازدید کنندگان برخط

3
Online

بيانيه سومين گردهم‏آيى علماء سراسر كشور و جامعه مدرسين حوزه علميه قم
در تاریخ 06/10/1380
 بسم الله الرحمن الرحیم

«الحمدللَّه رب العالمين و الصلوة و السلام على سيدنا محمد و آله الطيبين الطاهرين سيما بقيةالله‏
فى الارضين و اللعن على اعدائهم اجمعين من الان الى يوم الدين»
با عنايت الهى و توجه خاص حضرت ولى‏عصر ارواحنا لتراب مقدمه الفداء سومين گردهم‏آيى علماء سراسر كشور و اعضاء جامعه مدرسين حوزه علميه قم برگزار گرديد و شركت‏كنندگان در اين اجلاس با تبادل نظر و بحث و گفتگو در محيطى صميمى و با صفا پيرامون مسائل مختلف، بر موارد ذيل تأكيد نمودند.
1 - معارف بلند و نورانى اسلام كه برخاسته از ميراث نبوى يعنى دو ثقل قرآن و عترت معصومين عليهم‏السلام مى‏باشد تعاليم گرانقدرى است كه در سايه زحمات بى‏دريغ و طاقت‏فرسا و مجاهدت‏هاى عالمان دين باور و مؤمنان متعهد باقى مانده است، حفظ اين سرمايه عظيم كه اصلى‏ترين رسالت روحانيت شيعه و همه متدينين مى‏باشد جز در سايه تحفظ بر اصول و فروع ميسور نخواهد بود. در اين راستا توجه كليّه مسؤولين و دست‏اندركاران در امور فرهنگى و اجرايى را به رعايت اين نكته مهم در اتخاذ سياست‏هاى فرهنگى و خطمشى‏هاى اجرايى جلب مى‏نمائيم.
تهاجم فرهنگى سياسى دشمنان اسلام وانقلاب كه در سال‏هاى اخير شاهد آن بوديم دقيقاً به منظور تضعيف همين مبانى اصيل طراحى شده بود كه مقابله با آن نياز به باور، عزم، هشيارى و به كارگيرى تمامى امكانات فرهنگى سياسى دارد.
2 - حفظ وحدت و هماهنگى بين نيروهاى خودى بر محور اسلام، انقلاب اسلامى، نظرات امام خمينى(ره)، رهبرى و هدايت مقام معظم رهبرى حضرت آيةالله خامنه‏اى «مدظله‏العالى» ضرورت دائمى اسلام و انقلاب مى‏باشد. پرهيز از هرگونه تشنج و آنچه منجر به تشويش اذهان عمومى مى‏گردد، اولين وظيفه كليه نيروهاى انقلابى است. در اين راستا نبايد از توطئه دشمنان خارجى و ايادى غافل يا جاهل آنان غفلت نمود. شخصيتهاى انقلابى و مسئولين محترم نبايد به گونه‏اى عمل نمايند كه منجر به بروز اختلاف و تشنج گرديده و موجبات دلسردى و نااميدى مردم از نظام مقدس جمهورى اسلامى را فراهم نمايد.
3 - با ابراز نگرانى از وضع اقتصادى عموم مردم خاصه طبقات ضعيف و كم درآمد، از مسؤولين محترم در قواى مجريه و مقننه درخواست مى‏نمايد كه برنامه‏ريزى به منظور كاستن از مشكلات و استفاده بهتر از امكانات مادى و معنوى كشور را در اولويت قرار دهند. در اينجا لازم است از تلاش‏هاى انجام شده توسط مسؤولين ذى‏ربط در اين زمينه تقدير نمود ولى بايد اذعان داشت كه امروز مبارزه با فقر و بيكارى و تأمين رفاه نسبى و اشتغال، نياز به عزم جدى‏تر و برنامه‏ريزى دقيق و تلاش مستمر دارد.
4 - بحمد الله اكثريت قاطع نسل جوان ما، در سايه تعاليم انقلاب اسلامى نسلى مؤمن، انقلابى و فهيم مى‏باشد توجه به نيازها و مقتضيات اين قشر عظيم و پر نشاط و برنامه ريزى در جهت ارتقاء سطح علمى و معنوى اين عزيزان بسيار ضرورى است در اينجا لازم است به اين سرمايه‏هاى گرانقدر توصيه نمائيم كه از اين ايام فراغت و نشاط و آمادگى حداكثر استفاده را در تعالى معنوى و روحى بنمايند.
5 - ضمن تأكيد بر حفظ استقلال قواى سه‏گانه در نظام جمهورى اسلامى از تلاش‏هاى مجدانه قوه قضاييه و همكارى ساير قواى محترم در تحقق خواست مقام معظم رهبرى در مبارزه با فساد مالى و ادارى حمايت مى‏نمائيم البته در اين برخورد قانونى بايد توجه داشت. حرمت اشخاص حفظ گرديده و قبل از احراز هر گونه جرم از هتك حيثيت افراد به هر صورت و هر شكل خوددارى گردد كم توجهى به اين اصل مسلم و ضرورى ممكن است منجر به ايجاد جو بدبينى وكم اعتمادى نسبت به عناصر دلسوز و انقلابى گردد.
6 - با حمايت از زحمات شوراى محترم نگهبان كه در حقيقت ضامن مشروعيت مصوبات مجلس شوراى اسلامى مى‏باشد و با تلاش اين عزيزان حريم قانون اساسى و شرع مقدس در تصويب قوانين، حفظ مى‏گردد بر لزوم اطلاع رسانى صحيح در تبيين نظرات كارشناسى اين نهاد مهم تأكيد مى‏نمائيم.
7 - حضور نيروهاى آمريكايى در منطقه و سلطه‏طلبى آمريكاى جهانخوار كه در قالب مبارزه با تروريسم صورت مى‏گيرد و تلاش اخير نظاميان اين كشور در حمله به كشتى با پرچم جمهورى اسلامى و ضرب و شتم كاركنان آن را قاطعانه محكوم نموده از مسؤولين ذى‏ربط درخواست مى‏نمايد با پاسخ قاطع به اينگونه تجاوزات به وظيفه قانونى و انقلابى خود عمل نمايند.
8 - جنايات وحشيانه رژيم اشغالگر قدس كه با پشتيبانى و حمايت بى‏دريغ آمريكا صورت مى‏گيرد را محكوم نموده حمايت قاطع روحانيت شيعه و حوزه‏هاى علميه را از نهضت مردم مبارز فلسطين و انتفاضه اعلام مى‏داريم و از همه دولت‏هاى اسلامى درخواست مى‏كنيم كه باقطع روابط سياسى، اقتصادى، فرهنگى خود با اين رژيم به خواست عموم مسلمانان جهان عمل نمايند.
9 - حمايت قاطع و بى دريغ خود را از مجاهدت‏هاى مردم مسلمان افغانستان كه ساليان متمادى در راه كسب استقلال و احراز هويت اسلامى مبارزه كردند اعلام مى‏نمائيم. در همين راستا حضور نظاميان آمريكايى و ساير دولت‏هاى سلطه‏طلب در اين كشور را كه موجب تضعيف هويت ملى مردم افغانستان مى‏گردد محكوم مى‏نمائيم و بر اصل اسلاميت، برابرى همه اقوام و تأمين رفاه و حفظ تماميت و استقلال افغانستان تأكيد مى‏نمائيم.
10 - اهتمام ويژه علماء اعلام و روحانيون محترم و فضلاء حوزه‏هاى علميه و انديشمندان متعهد را به ارتباط بيشتر با دانش‏آموزان و دانش‏جويان و تغذيه فكرى و معنوى اين قشر مفيد و آينده‏ساز توصيه نموده آمادگى حوزه‏هاى علميه و انديشمندان متفكر اسلامى را در همكارى متقابل با انديشمندان متعهد و فرهيختگان دانشگاه اعلام مى‏داريم.
11 - با تأكيد بر لزوم وحدت و يكپارچگى كليه نيروهاى اسلام و انقلاب خاصه روحانيت متعهد، تداوم تبادل نظر روحانيون سراسر كشور و علماء بلاد را در قالب گردهم‏آئى‏هاى استانى و سراسرى، در گسترش ابعاد مختلف فرهنگ دينى و ريشه‏يابى مشكلات و دست‏يابى به راه‏حل‏هاى مناسب، امرى ضرورى و لازم مى‏دانيم.
12 - تعليم و تربيت اركان اصلى نظام آموزش و پرورش ايران اسلامى ما را تشكيل مى‏دهد توجه به اصول تربيتى و ارتقاء آموزش و انجام كارشناسى‏هاى لازم، در اين دو زمينه مهم ضرورت دائمى آموزش در نظام اسلامى است. در اين رهگذر بايد توجه داشت كه هر گونه تغيير و تحول در ساختار و شيوه‏هاى اجرايى حركت‏هاى تربيتى و آموزشى نياز به كارشناسى عميق و توجه به تجربيات عناصر دلسوز و دست‏اندكار و مربيان عزيز دارد كه انشاءالله مورد عنايت و توجه قرار گيرد طبعاً تصميم‏گيرى نهايى به عهده شوراى عالى انقلاب فرهنگى مى‏باشد.
در خاتمه همگان را به رعايت تقواى الهى و پرهيز از هرگونه زياده‏طلبى و جناح‏گرايى دعوت نموده با تذكرنسبت به اين نعمت بزرگ الهى يعنى حيات در سايه معنويت و برخوردارى از نعمت ولايت، عرض مى‏كنيم شكر اين نعمت را جز در تلاش صادقانه خدمت به مردم و حركت به سمت تحقق اهداف بلند اسلام نمى‏دانيم.

و آخر دعوانا ان الحمدللّه رب العالمين‏
سومين گردهم آيى علماء سراسر كشور
جامعه مدرسين حوزه علميه قم
على اكبر مشكينى

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom