Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز3698
دیروز6981
در هفته19392
در ماه89324
مجموع1389104

بازدید کنندگان برخط

3
Online

 بيانيه شماره (2) جامعه مدرسين حوزه علميه قم در تبيين ملاك‏هاى انتخاب اصلح
در تاریخ 30/02/1380

 

بسم الله الرحمن الرحیم  
« اللهم انا نرغب اليك فى دولة كريمة تعزّبها الاسلام و اهله و تذلّ بها النفاق واهله و تجعلنا فيها من الدعاة الى طاعتك و القادة الى سبيلك و ترزقنابها كرامة الدنيا و الاخرة»

امت مسلمان و هوشيار ايران‏
فرا رسيدن ايام سوگوارى ارتحال نبى مكرم اسلام محمد مصطفى (6) و سالگرد شهادت سبط اكبر حضرت امام حسن مجتبى و شهادت امام هشتم مولانا ابى الحسن الرضا «عليهم الصلوة و السلام» را تسليت عرض مى‏نمايد.
با عنايت به مشخص شدن اسامى كانديداهاى داراى صلاحيت از سوى شوراى محترم نگهبان و شروع ايام تبليغات، و با تاكيد بر لزوم توجه خاص به مشكلات عمومى مردم خاصه اقشار آسيب‏پذير، بدينوسيله نكاتى چند را در ارتباط با ملاك‏هاى انتخاب اصلح به استحضار مى‏رساند:
1 - نظام مقدس جمهورى اسلامى در راستاى تحقق اهداف اسلام ناب محمدى (6) كه همانا اتمام مكارم اخلاق و اجراى تعاليم و سنن الهى در همه زمينه‏هاى فردى و اجتماعى مى‏باشد به همت فداكارى شما مردم و با رهبرى امام خمينى (1) شكل گرفت از آن جا كه نقش رئيس جمهور به عنوان عاليترين مسئول اجرائى كشور در تحقق خواست و اراده مردم مبنى بر اجراء احكام اسلامى بسيار تعيين كننده و حساس خواهد بود. حراست از دين مبين اسلام و مذهب رسمى كشور يعنى اسلام و مذهب جعفرى اثنى عشرى شيعه و تلاش به منظور تحقق تعاليم نورانى آن، همانگونه كه درمتن قانون اساسى به آن تصريح شده است ايجاب مى‏نمايد كه رئيس جمهور تمامى همّ و غَمّ خويش را مصروف پاسدارى از دست آوردهاى اسلام عزيز در عرصه‏هاى سياسى فرهنگى، اقتصادى و اجتماعى نموده و طبعا در تنظيم برنامه‏ها و تعيين اولويت‏هاى كارى و انتخاب همكاران و مشاورين بگونه‏اى عمل نمايد كه نشان دهنده اهتمام وى به اين اصل مهم باشد.
2 - امام خمينى (1) به عنوان بنيانگزار جمهورى اسلامى در طول حيات پر بركت خويش خط صحيح انديشه سياسى نظام كه برگرفته از مبانى اصيل اسلام ناب مى‏باشد ترسيم نموده و در راه تقويت پايه‏هاى آن خاصه ولايت فقيه زحمات بسيارى را متحمل گرديد و على رغم مشكلات بسيار تمامى تلاش خويش را صرف تحكيم ارزشهاى اصيل اسلامى و مبارزه با انديشه‏هاى انحرافى نمود.
وفادارى به آرمان‏هاى بلند امام راحل (1) از سوى رئيس جمهور منتخب و همكاران ايشان و اجتناب از اشخاص و گروههايى كه به نص صريح آن امام دور انديش از فعاليت‏هاى سياسى منع گرديده‏اند از جمله ويژگى‏هاى اساسى است كه بايد به آن توجه كرد.
مردم عزيز ما طبعاً ميزان پاى بندى كانديداها را به اهداف و اصول مورد نظر آن امام عزيز را نه در ادعا و شعار كه در عمل و منش اشخاص، حاميان و همكاران و طرفداران حزبى و جناحى آنها خواهند يافت .
3 - داشتن عزم، برنامه و تدبير لازم جهت حل مشكلات اقتصادى مردم از جمله نكات بسيار مهمى است كه در انتخاب كانديداى اصلح بايد به آن توجه داشت. مشكلات عديده‏اى كه جامعه اسلامى ما در عرصه مسائل اقتصادى و تحقق عدالت اجتماعى دچار آن مى‏باشد ايجاب مى‏نمايد كه رئيس جمهور از بين كسانى انتخاب گردد كه واجد دانش و تجربه كافى در حل مشكلات اقتصادى مردم باشد و از همكارانى استفاده نمايد كه به اين مهم اعتقاد داشته باشند و در تعيين اولويت‏هاى كارى خود رفع فقر و فساد و تبعيض و بيكارى را مد نظر قرار دهند.
4 - تحقق اقتدار ملى كه خواست بحق مردم و مورد تاكيد مقام معظم رهبرى «مدظه العالى» مى‏باشد جز در سايه تأمين امنيت در تمامى زمينه‏هاى سياسى فرهنگى اقتصادى و اجتماعى و تضمين حقوق شهروندى مصّرح در قانون ميسور نخواهد بود رئيس جمهور آينده بايد شجاعت لازم، اعتقاد و توانايى به كارگيرى عناصر معتقد و مؤمن و انقلابى وكارآمد رإ؛ ّّ در تأمين اين نياز مهم نظام اسلامى داشته باشد تا بتواند به مسئوليت خطير خود در اين برهه حساس از تاريخ انقلاب عمل نمايد.
5 - اصلاحات به معنى تلاش در جهت تصحيح شيوه‏ها و عملكرد در كليه بخش‏هاى اجرايى كشور به منظور تحقق عدالت اجتماعى و ارزشهاى اصيل اسلامى، تأمين آزادى‏هاى مشروع در همه زمينه‏ها ضرورت دائمى انقلاب اسلامى و تضمين كننده تداوم شور و نشاط انقلابى و حافظ منافع مردم ما خواهد بود.
مناديان اصلاحات بايد خود شرايط مصلحان واقعى را داشته باشند عدالت، تقواى فردى و اجتماعى، ايمان و تعهد به اسلام ناب و داشتن صلاحيت‏هاى فرهنگى و سياسى و اجرايى از جمله مشخصه‏هاى بارز آن مى‏باشد محدود كردن اصلاحات به نفع يك جريان خاص نه تنها با فرهنگ اسلامى سازگار نيست بلكه موجبات دورشدن از منافع ملى و اصلاحات حقيقى را فراهم خواهد ساخت بدين منظور همه كسانى كه مدعى اصلاحات هستند خاصه كانديداهاى محترم و همكاران مورد نظر آنها بايد توجه داشته باشند كه شرايط و صفات لازم را در خود فراهم سازند تا در آزمون اصلاح‏طلبى موفق و سربلند گردند.
در خاتمه لازم است به استحضار امت حزب الله برساند كه حضور هوشيارانه آحاد شما مردم مؤمن و متعهد خاصه جوانان عزيز و انتخاب آگاهانه فرد شايسته جهت تصّدى اين مسئوليت مهم نقش تعيين كننده‏اى را در ترسيم آينده نظام جمهورى اسلامى خواهد داشت كه انشاء الله به عنايت الهى به وظيفه خود بخوبى عمل خواهيد نمود.

و السلام عليكم و رحمةالله و بركاته‏
جامعه مدرسين حوزه علميه قم
على مشكينى

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom