Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز6594
دیروز6812
در هفته52149
در ماه122081
مجموع1421861

بازدید کنندگان برخط

8
Online

بيانيه شماره (1) جامعه مدرسين حوزه علميه قم به مناسبت انتخابات رياست جمهورى
در تاریخ 15/2/1380

 

 بسم الله الرحمن الرحیم

قال الله تبارك و تعالى «ان الله يامركم ان تؤدوالامانات الى اهلها»
با توجه به نقش تعيين كننده قوه مجريه در پيشبرد اهداف عاليه نظام جمهورى اسلامى كه به منظور تحقق مبانى اصيل اسلام ناب محمدى (ص) در قالب يك حكومت مردم سالار دينى شكل گرفت، انتخاب رياست جمهورى به عنوان مسئول اجرائى كشور نيازمند حضور آگاهانه و هوشيارانه همه اقشار امت انقلابى مى‏باشد اگر چه در سايه عنايت الهى و توجهات حضرت ولى عصر «ارواحنا فداه» نهالى كه در 22 بهمن 57 به همت شما مردم هميشه در صحنه و با هدايت امام (ره) غرس گرديده بود پس از گذشت بيست و سه سال به شجره طيبه‏اى تبديل گرديده است كه على رغم تمامى مشكلات و كاستى‏ها، استوار و سربلند به آينده‏اى روشن نظاره مى‏كند و نويد اتصال به حكومت حضرت حجت «عجل الله تعالى فرجه الشريف» را مى‏دهد اما همگان واقفيم كه دشمنان مردم و انقلاب هرگز دست از توطئه و ضربه زدن به اين نظام بر نداشته و نخواهند داشت. و در تهاجم سياسى فرهنگى خود همواره با هدف قرار دادن مبانى و اصول مسلم دينى تغيير الگوهاى رفتارى و ترويج ليبراليسم فرهنگى سياسى در پوشش قرائت‏هاى مختلف از دين، به توطئه، تضعيف و مقابله با نظام دست مى‏زند حضور در انتخابات هشتم رياست جمهورى علاوه بر اينكه عمل به وصيت سياسى الهى امام (ره) مى‏باشد از اين رو حائز اهميت بيشترى است كه خط بطلانى بر تمامى اين توطئه‏ها خواهد كشيد و موجبات تقويت اقتدار ملى كه در پيام نوروزى مقام معظم رهبرى «مد ظه العالى» به آن اشاره شده بود را فراهم خواهد نمود.
جامعه مدرسين حوزه علميه قم با توجه به شروع ثبت نام كانديدا تورى انتخابات رياست جمهورى نكاتى چند را به استحضار همگان مى‏رساند.
1- طرح شعارهاى انحرافى به منظور بهره بردارى از ايمان و شور انقلابى مردم به نفع منافع جناحى و حتى مطامع استكبارى خيانت به وفادارى اين مردم به آرمان‏هاى امام و انقلاب و اسلام عزيز مى‏باشد.
به راستى طرح شعار رفراندوم براى تعيين دو قرائت از دين، رفراندوم براى تعيين خواست عمومى مردم نسبت به نظام سياسى حاكم، طرح ناكار آمدى حكومت دينى و مطالب بى اساس از اين دست با چه انگيزه و از سوى چه كسانى صورت مى‏گيرد آيا بهتر نيست به جاى مطرح نمودن اينگونه موارد كه ثمره‏اى جز تشويش اذهان عمومى ندارد به طرح مشكلات اساسى مردم، خاصه فقر و فساد، تبعيض و بحث و تبادل نظر پيرامون راه حل‏هاى آن پرداخت و در تبيين اولويت‏هاى مورد نظر مردم و رهبرى نظام در مسائل سياسى، فرهنگى، اقتصادى و اجتماعى به گونه‏اى عمل نمود كه بر آيند تمامى تلاش‏ها و انظار به دست يابى به راه حل‏هاى اصولى و علمى و مطمئن و راه گشا براى حل مشكلات عمومى مردم منجر گردد. مردم ما همواره نشان داده‏اند در خلق صحنه‏هاى به يادماندنى در دفاع از آرمان‏هاى انقلاب و اسلام همواره جلوتر از حركت‏هاى جناحى و تحليل‏هاى تحليل گران وابسته حركت مى‏كنند.
طراحان اينگونه شعارها بايد توجه داشته باشند كه طرح اينگونه مطالب نه تنها به مصادره حضور مردمى به نفع آنها نمى‏انجامد كه نهايتاً موجب خستگى و جدايى مردم از آنها خواهد گرديد.
2- از شخصيت‏هاى متدين و موجه و كار آمد و واجد شرائط مصرح در قانون اساسى درخواست مى‏گردد تا با حضور جدّى خود در صحنه رقابت انتخابات رياست جمهورى و با تبيين نقطه نظرات و برنامه‏ها و اولويت‏هاى مورد نظر خويش زمينه انتخاب اصلح از سوى مردم را جهت تصدى اين مسئوليت مهم را فراهم سازند.
البته در اينجا لازم است عرض نمائيم كه كانديداها در تبليغات خويش از طرح شعارهايى كه از انجام آن عاجز بوده و يا از ارائه برنامه هايى كه فاقد توجيهات علمى و كارشناسى و احيانا در برخى موارد خلاف مبانى دينى و ارزشى است خود دارى نمايند، و صداقت در برخورد با اقشار مختلف جامعه خصوص زنان خاصه جوانان عزيز را مدنظر داشته باشند كه با گذشت زمان و به هنگام داورى عمومى، مردم ما در قضاوت بين گفته‏ها و عملكرد و داورى بين برنامه‏ها و شعارها و اجراء آنها، بسيار نقادانه و بى طرفانه عمل خواهند نمود.
3- جناح‏ها و گروههاى موجود كشور و طرفداران آنها از تخريب كسانى كه با تشخيص تكليف وارد ميدان رقابت انتخاباتى شده و صلاحيت آنها نيز از سوى شوراى محترم نگهبان تأييد مى‏گردد جداً پرهيز داشته باشند. آنچه متأسفانه در سال‏هاى اخير با استفاده از ابزار تبليغاتى و به كارگيرى شيوه‏هاى غلط تبليغى، و جنگ روانى، در زمينه تخريب شخصيت‏هاى با سابقه انقلاب و نظام شاهد آن بوديم تجربه تلخى بود كه كمترين ثمره آن عدم تمايل برخى عناصر كارآمد و لايق به حضور در اين ميدان مى‏باشد. همه بايد اجازه دهند تا كانديداها در شرائطى كاملاً مساوى برنامه‏هاى خود را به تفصيل بيان نمايند، و در صورت لزوم به جاى نقد اشخاص به نقد برنامه‏ها پرداخته شود.
4- نهادهاى اجرائى و نظارتى در امر انتخابات مسئوليت خطيرى بر عهده دارند حفظ آراء مردم و پاسدارى از اين امانت وظيفه اصلى اين نهادهاى قانونى مى‏باشد. استفاده از عناصر متدين، خوشنام و خوش سابقه در مسئوليت‏هاى اجرايى انتخابات اميد به حسن انجام وظيفه از سوى اين عزيزان را نويد خواهد داد و نگرانى همگان را در عدم لطمه به امانت مردم برطرف خواهد نمود.
مسئولين نظارتى نيز در نهاد شوراى نگهبان با كمال متانت، درايت قاطعيت همچون گذشته و با تمهيد مقدمات لازم به وظايف قانونى خود عمل خواهند نمود تا انشاء الله انتخاباتى سالم و به دور از هرگونه نگرانى و دغدغه خاطر را برگزار نمائيم. در خاتمه به عرض شما مردم عزيز مى‏رساند انشاء الله در آينده نزديك درمورد ملاك‏هاى انتخاب اصلح در بيانيه‏هاى بعدى به تفصيل سخن خواهيم گفت.

 

و السلام عليكم و رحمةالله و بركاته‏
جامعه مدرسين حوزه علميه قم
على مشكينى

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom