Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز1985
دیروز8722
در هفته50867
در ماه63950
مجموع1363730

بازدید کنندگان برخط

3
Online

بيانيه‌ جامعه‌ مدرسين‌ حوزه‌ علميه‌ قم‌ به‌ مناسبت‌ فرارسيدن‌ سالگرد ارتحال‌ حضرت‌ امام‌ خميني‌ (ره‌)‌
در تاريخ 12/03/1381

 

بسم الله الرحمن الرحيم‏

بار ديگر سالگرد ارتحال‌ ملكوتي‌ بنيانگذار جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌ حضرت‌ امام‌ خميني‌ (ره‌) فرا رسيد.

اين‌ ايام‌ يادآور تلاش‌ها و مجاهدت‌هاي‌ خستگي‌ناپذير بزرگ‌ مردي‌ است‌ كه‌ با هشياري‌ و تكيه‌ بر ايمان‌ الهي‌، در فضاي‌ جور و فساد و تاريك‌ ستم‌ شاهي‌ توانست‌ فرياد اسلام‌ ناب‌ محمدي‌ (ص‌) را از مأذنه‌ انقلاب‌ اسلامي‌ به‌ گوش‌ جهانيان‌ برساند و انديشة‌ «حكومت‌ ديني‌» را با توكل‌ بر قدرت‌ لايزال‌ الهي‌ و پشتيباني‌ قاطبة‌ مردم‌ مسلمان‌ به‌ منصه‌ ظهور برساند.

پس‌ از گذشت‌ سيزده‌ سال‌ از ارتحال‌ آن‌ عزيز، اين‌ ايام‌ مي‌تواند فرصتي‌ باشد تا منصفانه‌ به‌ ارزيابي‌ عملكرد خود بنشينيم‌ و نكات‌ قوت‌ و ضعف‌ موجود در حاكميت‌ ديني‌ و جامعه‌ و مردم‌ را برشماريم‌ و به‌ اصلاح‌ امور بپردازيم‌.

در همين‌ راستا بر خود لازم‌ مي‌دانيم‌ نكاتي‌ چند را با ملت‌ با ايمان‌ و عزيز در ميان‌ بگذاريم‌.

(ره‌) بدون‌ ترديد والاترين‌ دست‌ آورد امام‌ راحل‌ (ره‌) تشكيل‌ حكومت‌ اسلامي‌ بر محور ولايت‌ فقيه‌ بود و ايشان‌ خود فرمود «پشتيبان‌ ولايت‌ فقيه‌ باشيد تا به‌ مملكت‌ آسيبي‌ نرسد».

اعتقاد راسخ‌ داريم‌ اين‌ نسخة‌ صحيح‌ و صادقانه‌ مي‌تواند در رستگاري‌ و سعادت‌ اخروي‌ و دنيوي‌ مردم‌ تأثيري‌ بي‌نظير داشته‌ باشد. بر همة‌ انديشمندان‌، بخصوص‌ حوزوي‌ و دانشگاهي‌ است‌ تا به‌ اين‌ اصل‌ مترقي‌ و جديد در انديشة‌ سياسي‌ جهان‌، بهاء بيشتري‌ داده‌ و ملزومات‌ و لوازم‌ نظري‌ - عملي‌ آن‌ را بيشتر از پيش‌ براي‌ مردم‌ باز نمايند.

متأسفانه‌ شاهديم‌، عده‌اي‌ دانسته‌ يا ندانسته‌ و با تكيه‌ بر برخي‌ كاستي‌هاي‌ موجود، همة‌ اركان‌ نظام‌ و بخصوص‌ محور آن‌ يعني‌ ولايت‌ فقيه‌ را مستقيم‌ يا غير مستقيم‌ مورد هجمه‌ قرار داده‌ و مي‌خواهند با غوغا سالاري‌ و طرح‌ مباحث‌ در رسانه‌هاي‌ عمومي‌، مردم‌ را به‌ نظام‌هاي‌ پوسيدة‌ گذشته‌ و يا غير كارآمد فعلي‌ جهان‌ دلبسته‌ كنند.

اين‌ گروه‌ بايد بدانند كه‌ اولاً؛ مردم‌ مسلمان‌ و شهيد پرور به‌ سادگي‌ دست‌ از مباني‌ اصيل‌ فرهنگي‌ خود ـ يعني‌ فرهنگ‌ اهل‌ بيت‌ و عاشورا ـ نخواهند كشيد و ثانياً مردم‌ به‌ خوبي‌ مي‌دانند كه‌ نظامي‌هاي‌ مادي‌ حاكم‌ بر جهان‌ با وجود ايجاد رفاه‌ نسبي‌ هرگز نتوانسته‌اند نيازهاي‌ واقعي‌ بشر را تأمين‌ كنند و روز به‌ روز بر اضطراب‌ انسان‌ها افزوده‌اند فلذا بر انديشمندان‌ متعهد و هشيار است‌ تا جواب‌ اين‌ ساده‌ انديشان‌ را داده‌ و فرصت‌ توطئه‌ فرهنگي‌ از برخي‌ از اين‌ افراد ـ كه‌ قطعاً دلبسته‌ و وابستة‌ به‌ فرهنگ‌ مادي‌اند ـ را بگيرند.

2ـ از بركات‌ انكارناپذير انقلاب‌ اسلامي‌ در ايران‌ و وجود حضرت‌ امام‌ (ره‌) ، ايجاد حكومت‌ ديني‌، بيداري‌ مسلمانان‌ جهان‌ و رشد معنويت‌ گرايي‌ در سرتاسر عالم‌ است‌، كه‌ اين‌ مسأله‌ هر روز مورد تأييد و تأكيد انديشمندان‌ و عالمان‌ قرار مي‌گيرد.

با اين‌ وجود مع‌ الاسف‌، در داخل‌ كشور عده‌اي‌ غرب‌ زده‌ و واپسگرا در جدال‌هاي‌ ساختگي‌ جناحي‌، تلاش‌ مي‌كنند تا «سكولاريسم‌» اين‌ انديشة‌ شكست‌ خورده‌ قرن‌ گذشته‌ را در مملكت‌ اسلامي‌ مطرح‌ و جدايي‌ دين‌ از مديريت‌ جامعه‌ را توصيه‌ كرده‌ و دين‌ را امري‌ فردي‌ معرفي‌ نمايند. اين‌ دسته‌ نيز از اين‌ مسأله‌ اساسي‌ غافلند كه‌ سير رشد و تكاملي‌ كه‌ در جامعة‌ جهاني‌ پديدار شده‌، بنيان‌ «سكولاريسم‌» و كنار گذاشتن‌ انديشة‌ ديني‌ و دين‌ از صحنه‌ اجتماعي‌ را به‌ لرزه‌ درآورده‌ است‌ و اختصاص‌ به‌ ايران‌ و جمهوري‌ اسلامي‌ هم‌ ندارد و لذا ارتجاع‌ و برگشت‌ به‌ گذشته‌ غيرممكن‌ است‌.

اعتقاد داريم‌ كه‌ عزت‌ و سربلندي‌ جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌ در اين‌ خواهد بود تا همانگونه‌ كه‌ با پيروي‌ از امام‌ راحل‌ (ره‌) ، سهم‌ انكار ناپذيري‌ در بيداري‌ معنويت‌ در جهان‌ داشته‌، با تلاش‌ مضاعف‌ و به‌ دنبال‌ مقام‌ معظم‌ رهبري‌، پرچمداري‌ خود در اين‌ حركت‌ عظيم‌ بشري‌ را حفظ‌ كند و اجازه‌ ندهد قاعده‌اي‌ مرعوب‌ و سست‌ بنياد، ناكارآمدي‌ برخي‌ از مديريت‌ها را به‌ پاي‌ دين‌ و حكومت‌ ديني‌ بگذارند، بلكه‌ بايد تلاش‌ نمود تا با اصلاح‌ امور، مشكلات‌ را مرتفع‌ و حكومت‌ ديني‌ را كارآمدتر نماييم‌.

3ـ در چند ماه‌ گذشته‌ عده‌اي‌ با تلاشي‌ عجيب‌ و جسارتي‌ زياد صحبت‌ از ضرورت‌ مذاكره‌ و ارتباط‌ با آمريكا سرداده‌ و بي‌محابا تلاش‌ مي‌كنند باب‌ مذاكره‌ و ارتباط‌ با شيطان‌ بزرگ‌ را بگشايند. خوشبختانه‌ با درايت‌ رهبر معظم‌ انقلاب‌ و هماهنگي‌ رياست‌ محترم‌ جمهوري‌ و قواي‌ سه‌ گانه‌ و اغلب‌ مسؤولين‌ عاليرتبه‌ - فعلاً - اين‌ توطئه‌ برملا و خنثي‌ شد.

اعتقاد داريم‌، همانگونه‌ كه‌ مقام‌ معظم‌ رهبري‌ «مدظله‌ العالي‌» فرمودند: «در شرائط‌ فعلي‌ كه‌ مسئولين‌ آمريكا هر روز قلدرمآبانه‌ امت‌ اسلام‌ و ملّت‌ بزرگ‌ ايران‌ را تهديد كرده‌ و حتي‌ تحقير مي‌كنند، مذاكره‌ با چنين‌ كشوري‌ نه‌ فقط‌ هيچ‌ فايده‌ و بهره‌اي‌ ندارد بلكه‌ عزت‌ اسلامي‌ ومحبوبيت‌ ما ميان‌ مسلمانان‌ جهان‌ زير سوال‌ خواهد رفت‌. لكن‌ اگر آمريكا از خوي‌ استكباري‌ خود دست‌ بردارد و وضعيت‌ مساوي‌ براي‌ گفتگو فراهم‌ آيد كه‌ در شرائط‌ موجود امري‌ محال‌ است‌.

آنگاه‌ جمهوري‌ اسلامي‌ به‌ عنوان‌ نماينده‌ فرهنگ‌ غني‌ اسلامي‌ و تمدني‌ رو به‌ پيش‌، با امريكا به‌ عنوان‌ مظهر كفر بين‌ الملل‌ و نماينده‌ تمدني‌ رو به‌ زوال‌ آماده‌ مذاكره‌ و گفتگو خواهد بود و طبيعتاً در چنان‌ وضعيتي‌ بر خلاف‌ نظر برخي‌ مرعوبين‌ و روشنفكر نماها، مصلحت‌ ديني‌ و ملي‌ ما، كاملا حفظ‌ خواهد شد.

4 ـ اشتغال‌ ومشكلات‌ معيشتي‌ مردم‌، بخصوص‌ اقشار آسيب‌پذير، با رزترين‌ معضل‌ اجتماعي‌ است‌. خوشبختانه‌ در ماه‌هاي‌ اخير، در حركتي‌ منسجم‌، دولت‌، مجلس‌ و قوه‌ قضائيه‌، بر اين‌ مسئله‌ به‌ تفاهم‌ رسيده‌ و تلاشي‌ اميدوار كننده‌ براي‌ حل‌ معضلات‌ شروع‌ شده‌ است‌. به‌ دوستان‌ انقلاب‌ ومسئولين‌ دلسوز يادآور مي‌شويم‌ كه‌ اين‌ سهم‌ جز از طريق‌ وفاق‌ همگاني‌ وهمدلي‌ همه‌ جانبه‌ حاصل‌ نمي‌گردد، و اين‌ مسئله‌ مستلزم‌ طرد منافقان‌ بيگانه‌ پرست‌ و عوامل‌ نفوذي‌ از مراجع‌ و مصادر تصميم‌ سازي‌ و تصميم‌گيري‌ است‌.

يكبار ديگر با تسليت‌ سالگرد فقدان‌ امام‌ امت‌ (ره‌) و آرزوي‌ تعالي‌ روح‌ براي‌ آن‌ رهبر الهي‌، آرزومنديم‌ جامعه‌ اسلامي‌ با اعتصام‌ به‌ حبل‌ متين‌ الهي‌ و اتحاد و انسجام‌ در نظر و عمل‌ بر محور ولايت‌، هر روز بيش‌ از پيش‌ شاهد موفقيت‌ بيشتر نظام‌ مبارك‌ جمهوري‌ اسلامي‌ باشيم‌.

و السلام عليكم و رحمةالله و بركاته‏
جامعه‌ مدرسين‌ حوزه‌ علميه‌ قم‌
علي‌ مشكيني

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom