Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز6385
دیروز6812
در هفته51940
در ماه121872
مجموع1421652

بازدید کنندگان برخط

5
Online

اطلاعيه‌ جامعه‌ مدرسين‌ حوزه‌ علميه‌ قم‌ بمناسبت‌ سالگرد ارتحال حضرت امام خميني (ره) و ايام الله 14 و 15 خرداد ماه
12 خرداد 1382

 

بسم الله الرحمن الرحيم‏

يك‌ بار ديگر ايام‌ الله چهاردهم‌ و پانزدهم‌ خرداد ماه‌ فرا مي‌رسد و اندوه‌ مسلمانان‌ تازه‌ مي‌گردد. اين‌ دو روز عظيم‌ يادآور شخصيتي‌ استثنايي‌ است‌ كه‌ يادآوري‌ خاطرات‌ او نيز هر مسلمان‌ مؤمني‌ را سرشار از غرور، عزّت‌ و سربلندي‌ مي‌سازد. انسان‌ والايي‌ كه‌ با توكل‌ به‌ خداوند باري‌ تعالي‌ و نيروي‌ مؤمنين‌ در صحنه‌ در پانزدهم‌ خرداد 42 نهضتي‌ را آغاز كرد كه‌ با نثار جان‌ و آبرو و پايمردي‌ و مقاومت‌ خود و امت‌ همراهش‌ در بهمن‌ ماه‌ 57 تاريخ‌ ساز شد و رژيم‌ 2500 ساله‌ شاهنشاهي‌ را ساقط‌ و اولين‌ حكومت‌ مبتني‌ بر دين‌ و شريعت‌ را در تاريخ‌ معاصر پي‌ريزي‌ نمود و اين‌ سرآغاز فصلي‌ نوين‌ در سربلندي‌ امت‌ اسلامي‌ از يك‌ طرف‌ و بروز خصومتهاي‌ كفر بين‌ الملل‌ از طرف‌ ديگر شد.

امام‌ راحل‌(ره‌)، اين‌ منجي‌ و محيي‌ عصر حاضر، در رحلت‌ خود نيز به‌ بهترين‌ وجه‌ نهضت‌ را ياري‌ رساند. تقدير و سپاس‌ و تشييع‌ باشكوه‌ ميليونها انسان‌ قدرشناس‌ از آن‌ عزيز راحل‌ آنچنان‌ جلوه‌اي‌ از وحدت‌، انسجام‌ و يكپارچگي‌ را به‌ نمايش‌ گذاشت‌ كه‌ خواب‌ گران‌ و خيال‌ واهي‌ معاندين‌ و دشمنان‌ نظام‌ را كه‌ براي‌ «دوران‌ پس‌ از او» نقشه‌ها كشيده‌ بودند نقش‌ بر آب‌ ساخت‌. عاش‌ سعيدا و مات‌ سعيدا.

جامعه‌ مدرسين‌ حوزة‌ علمية‌ قم‌ ضمن‌ تسليت‌ سالروز اين‌ دو حادثه‌ مؤلمه‌ به‌ پيشگاه‌ مقدس‌ حضرت‌ ولي‌ عصر عجل‌ الله تعالي‌ فرجه‌ الشريف‌ و امت‌ صبور و قدر شناس‌ نكاتي‌ چند را يادآور مي‌گردد:

›› 1ـ اكنون‌ كه‌ چهارده‌ سال‌ از رحلت‌ امام‌ گذشته‌ و او در ميان‌ نيست‌ خداي‌ را سپاس‌ مي‌گوييم‌ كه‌ خلف‌ صالح‌ او مقام‌ معظم‌ رهبري‌ با اقتدار و سربلندي‌ «راه‌ امام‌» را زنده‌ نگه‌ داشته‌ و كشتي‌ اسلام‌ و جمهوري‌ اسلامي‌ را در دنيايي‌ پر تلاطم‌ كنوني‌ با درايت‌ و شجاعت‌ هدايت‌ نموده‌ و «استقلال‌» و «اقتدار ملي‌» را در برابر دشمنان‌ قسم‌ خورده‌ كشور حفظ‌ نموده‌ است‌. خداي‌ را به‌ خاطر اين‌ موهبت‌ عظيم‌ سپاس‌ مي‌گوييم‌.

›› 2ـ شرائط‌ فعلي‌، شرائطي‌ ويژه‌ است‌ بيش‌ از يك‌ دهه‌ از پايان‌ جنگ‌ سرد، فروپاشي‌ شوروي‌ سابق‌ مي‌گذرد و «شيطان‌ بزرگ‌» قلدر مآبانه‌، با تلاشي‌ كم‌ سابقه‌ به‌ دنبال‌ حاكم‌ كردن‌ مديريت‌ واحد و تك‌ قطبي‌ بر جهان‌ است‌ و در اين‌ راه‌ با عقب‌ گرد و ارتجاعي‌ آشكار، به‌ شيوه‌هاي‌ نظامي‌ نيز روي‌ آورده‌ و با ارعاب‌ سعي‌ در خاموش‌ كردن‌ هر صداي‌ مخالفي‌ دارد. بديهي‌ است‌ كه‌ در اين‌ رهگذر عدالت‌ خواهان‌ عالم‌ و متدينين‌ مسلمان‌ نمي‌توانند تسليم‌ زورگوييهاي‌ آمريكا شوند و امروز طليعه‌ دار مقابله‌ با اين‌ طغيان‌ دنياي‌ استكبار ملت‌ رشيد و غيور مردان‌ دنياي‌ اسلامند.

›› 3ـ وجود «اختلاف‌ سليقه‌» در ميان‌ جناحهاي‌ سياسي‌ همواره‌ وجود داشته‌، دارد و خواهد داشت‌ لكن‌ در شرائط‌ حاضر ضروري‌ است‌ همة‌ افراد، گروه‌ها و جناح‌هاي‌ دلسوز اختلاف‌ را كنار گذاشته‌ يك‌ دل‌ و يك‌ صدا حول‌ محور رهبري‌ و قانون‌ اساسي‌ «وفاق‌» و «وحدت‌» خود را به‌ نمايش‌ گذارند. و بدون‌ ترديد هيچكس‌ مجاز نيست‌ اختلافات‌ داخلي‌ را به‌ صحنة‌ بين‌ الملل‌ بكشاند و با تكيه‌ بر فرصت‌ها و تهديدهايي‌ كه‌ ديگران‌ مي‌آفرينند به‌ خيال‌ خود رقيب‌ را از صحنه‌ بيرون‌ كند، چنين‌ اقدامي‌ يقيناً اقتدار ملي‌ را شكسته‌ و دشمن‌ را به‌ طمع‌ اخلال‌ در استقلال‌ كشور و دست‌ اندازي‌ به‌ تماميت‌ ارضي‌ تشويق‌ مي‌نمايد.

›› 4ـ درك‌ اين‌ حساسيت‌ها كه‌ خوشبختانه‌ مورد توجه‌ گروه‌ها و احزاب‌ متعهد و معتقد به‌ خط‌ امام‌ قرار گرفته‌ و مي‌رود تا باعث‌ وحدت‌ بيشتر نيروهاي‌ مؤمن‌ گردد، گويا بر عده‌اي‌ گران‌ آمده‌ و با نامه‌ پراكني‌ و مصاحبه‌هاي‌ خط‌ دهي‌ شده‌ با رسانه‌هاي‌ داخلي‌ و خارجي‌ عيناً ادعاهاي‌ پوسيدة‌ دشمن‌ را تكرار مي‌كنند و بدون‌ شناخت‌ حساسيت‌هاي‌ كنوني‌ «خواسته‌ يا ناخواسته‌» با دشمن‌ همراه‌ و هم‌ صدا مي‌گردند!!

ترديدي‌ نيست‌ كه‌ اكثريت‌ اين‌ افراد با غفلت‌ از حقايق‌ و واقعيتها به‌ اين‌ راه‌ كشيده‌ مي‌شوند اما معدودي‌ نيز «بدون‌ شك‌» در ارتباط‌ با عوامل‌ خارجي‌ چنين‌ اقداماتي‌ را «سازمان‌ دهي‌» مي‌نمايند.

مشروعيت‌ نظام‌ و نهادهاي‌ قانوني‌ را زير سؤال‌ بردن‌ و تخطئه‌ كردن‌، دخالت‌ در اموري‌ خارج‌ از حوزه‌ مسؤوليت‌ خود كردن‌، مشكلات‌ خودساخته‌ را به‌ گردن‌ ديگران‌ انداختن‌ و با طرح‌ غوغاسالارانه‌ استعفاء يا رفراندوم‌ چراغ‌ سبز به‌ بيگانگان‌ نشان‌ دادن‌ و... مسائلي‌ نيست‌ كه‌ در شرايطي‌ اين‌ چنيني‌ از طرف‌ هيچ‌ حكومتي‌ قابل‌ تحمل‌ باشد و لذا انتظار مي‌رود كه‌ نهادهاي‌ مسؤول‌ نظام‌ با «هوشياري‌» و «قاطعيت‌» با اين‌ افراد برخورد كرده‌ و اجازه‌ ندهند «كيان‌ اسلام‌» و «منافع‌ ملي‌» بازيچه‌ دست‌ بازي‌ خوردگان‌ دنيامدار گردد!!

›› 5ـ خوشبختانه‌ مقام‌ معظم‌ رهبري‌ در ديدار با نمايندگان‌ مجلس‌ بزرگوارانه‌ و با رساترين‌ بيان‌، خطوط‌ اصلي‌ سياستهاي‌ داخلي‌ و خارجي‌ را ترسيم‌ نموده‌ و با قاطعيت‌ نقشه‌ دشمنان‌ نظام‌ را بر ملا و ماهها تلاش‌ «امپراطوري‌ رسانه‌اي‌» صهيونيسم‌ بين‌الملل‌ را خنثي‌ ساختند و اكنون‌، همانگونه‌ كه‌ ايشان‌ مشخص‌ كردند بر مسؤولين‌ نظام‌ است‌ كه‌ با توكل‌ به‌ خدا و با شجاعت‌ سياستهاي‌ استكبار ستيزانه‌ نظام‌ را پيگيري‌ و حساب‌ خود را از معدودي‌ افراد مرعوب‌ و ترسيده‌ جدا سازند.

›› 6ـ به‌ پاس‌ قدرداني‌ از نعمت‌ بزرگ‌ انقلاب‌ اسلامي‌ شايسته‌ است‌ مسؤولين‌ و مردم‌ هشيار و خداجوي‌ مراسم‌ ويژه‌ ايام‌الله‌ 14 و 15 خرداد را به‌ صورتي‌ با شكوه‌ برگزار و با شركت‌ در اين‌ مراسم‌ وحدت‌ خود و حضور انديشة‌ بلند امام‌ در جامعه‌ را يكبار ديگر ابراز دارند.

و السلام عليكم و رحمةالله و بركاته‏
جامعه مدرسين حوزه عليمه قم
علي مشكيني

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom