Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز6900
دیروز6812
در هفته52455
در ماه122387
مجموع1422167

بازدید کنندگان برخط

3
Online

اطلاعيه جامعه مدرسين حوزه علميه قم در آستانه ماه محرم الحرام 1428
در تاريخ 26/10/1385

 

بسم الله الرحمن الرحيم‏
«قال الامام الحسين عليه السلام: الا و انّ الدعيّ ابن الدعيّ قد ركز بين اثنتين بين السلّة و الذلة و هيهات منّ الذلة يابي الله ذلك لنا و المؤمنون و حجور طابت و طهرت»همه ساله در اواخر ماه ذيحجه الحرام، عطر دل انگيز و شور آفرين حسيني در فضاي عالم اسلام و بخصوص در ميان ملت مسلمان ايران طنين انداز شده و دلباختگان معرفت و ارادت به خاندان اهل بيت عصمت و طهارت عليهم السلام براي برپايي هرچه باشكوهتر مراسم عزاداري خامس آل عبا عليه السلام مهيّا مي‌گردند.

امروز همه بر اين حقيقت واقفند كه بي شك زنده نگاه داشتن پيام سرخ حسيني نه تنها موجب احياء ارزشهاي اسلامي كه موجب رشد فضايل انساني و ترويج خودباوري و مبارزه با ظلم خواهد شد. ظلمي كه حسين بن علي عليهما السلام با تمام وجود در برابر آن ايستاد و با تقديم جان خود وعزيزان خود آن را رقم زد.

از اين روست كه وظيفه بانيان برپايي مراسم حسيني و مردم عزيز بيش از پيش خطير و مهم خواهد بود. خطباء گرانقدر و بزرگوار و مادحين معزز وگرامي سلمهم الله تعالي بايستي بدانند كه ظرفيت منبر حسيني را به بازگويي پيام‌هاي حماسه حسيني و مبارزه آن اسوه مجاهدت و ايثار تبديل سازند. منطق ظلم ستيزي و نرفتن زير بار حرف زور، منطق ايستايي و مبارزه قاطع انقلابي با هرگونه مظهر فساد و تباهي و عدم مسالحه گري در برخورد با انحرافات، منطق حماسي و آزاد مردي سالار شهيدان و عزت مداري و ذلت ستيزي آن حضرت و منطق عاطفي و شور حسيني را براي مردم تبيين كرده و به موارد متعدد الهام گيري انقلاب اسلامي از پيامهاي منطقي حسيني اشاره نمايند. چنانچه امروز با توجه به فشار زورگويان بين المللي مبني بر محروم ساختن ايرانيان مسلمان از حق مسلم فن آوري هسته‌اي، پيروي از آموزه‌هاي حسيني در ايستادگي و مقاومت ملي در برابر ننگ و ذلت پذيري،‌خواري و حقارت و برگزيدن زندگي سرافرازانه عزت مدار بيش از گذشته مورد احتياج و مثمر فايده خواهد بود.

از سوي ديگر علاوه بر وظيفه ساماندهي و رشد دادن فضايل معنوي و اخلاقي در كشور كه وظيفه هميشگي علما، خطبا و فنانّين منبر است توجه به خطر توطئه اخير استكبار در ايجاد تفرقه و تشتت در ميان پيروان مذاهب و اقوام مختلف داخلي و خارجي بايستي بعنوان اصلي تعيين كننده و مورد عنايت قرار گيرد.

چنانچه از دگر سو مبارزه با انحرافات و كژي ها بخصوص انحرافات و پيرايه‌هاي معنوي و خرافه‌هاي

صوفي گرايانه و غير مكتبي وظيفه خطير ديگري است كه امروزه بر عهده سربازان خط مقدم روشنگري در فرصت عظيم محرّم سالار شهيدان عليه السلام قرار دارد.

مردم دلداده مكتب حسيني و واله خاندان عصمت عليهم السلام نيز مي‌دانند كه اگر خون ابي عبدالله الحسين هر ساله جوشان تر و پرخروش تر از گذشته كاخ استبداد و بيداد را متزلزل ساخته، همانا بواسطه برپايي خالصانه عزاداريهاي سنتي - آنچنانكه امام راحل، مقام معظم رهبري، علما و مراجع معظم بدان تأكيد داشتند- و بي پيرايه بوده است كه از اين پس نيز اين راه صحيح بايستي ادامه يابد و خود مؤمنين و عزاداران خامس آل عبا عليهم السلام بايستي با شركت پرشور تر و با معرفت تر راه را بر ترويج مداحي‌هاي غلو گونه و يا اشعار،‌نغمات و آهنگ‌هاي نامناسب و نا متجانس با مراسم حسيني و ذكر مصيبت‌هاي غير مستند تاريخي و .... مسدود نمايند. چرا كه بي شك تمسك به فرهنگ حسيني تنها راه نجات و فلاح از ظلم و تعدّي و تهاجمات فرهنگي و عقيدتي در قالب امروزين آن يعني ناتوي فرهنگي است و حفظ و حراست از آن ضامن بقاي آزادگي و شرف و اقتدار خواهد بود.

جامعه مدرسين حوزه علميه قم با دعوت آحاد ملت به شركت هر چه خالصانه تر در اين مراسم و مراثي، دعاهاي مؤثر آنان را براي رفع كليه مشكلات از بلاد مسلمين،‌رفع تجاوزات و تعدّيات به سرزمينهاي مقدس عراق،‌افغانستان،‌فلسطين،‌لبنان و... و ظهور منجي عالم بشريت و منتقم خون حسيني حضرت بقيه‌الله الاعظم ارواحنا فداه طلب مي‌كند.

والسلام‌ عليكم‌ و رحمة‌ الله‌ و بركاته‌
جامعه‌ مدرسين‌ حوزه‌ علميه‌ قم‌
علي مشكيني

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom