Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز5388
دیروز7967
در هفته5388
در ماه75320
مجموع1375100

بازدید کنندگان برخط

8
Online

 اعلامية‌ طلاب‌ حوزة‌ علمية‌ قم‌ دربارة‌ فاجعة‌ مدرسة‌ فيضيه

در فروردین 1342

 «حكومت‌ وحشت‌ و ترور با روحانيت‌ قم‌ چه‌ كرد»

 عصر روز دوم‌ فروردين‌ 42 بود كه‌ عده‌ زيادي‌ از افراد گارد جاويد شاه‌ و مأمورين‌ دولتي‌ با لباس‌ مبدل‌ با پشتيباني‌ اسلحه‌ گرم‌، طبق‌ نقشه‌اي‌ كه‌ قبلاً ريخته‌ بودند، (به‌) مدرسه‌ فيضيه‌ (مركز بزرگ‌ محصلين‌ علوم‌ ديني‌ قم‌) جنب‌ حرم‌ مطهر حضرت‌ معصومه‌(ع‌) ريختند. مجلس‌ عزا كه‌ به‌ مناسبت‌ وفات‌ حضرت‌ جعفر بن‌ محمد صادق‌ صلوات‌ الله‌ عليه‌ از طرف‌ حضرت‌ آيت‌الله‌ العظمي‌ آقاي‌ گلپايگاني‌ در مدرسه‌ فيضيه‌ برگزار شده‌ بود، با شعارهاي‌ مخالف‌ بر هم‌ زدند. آنگاه‌ با چوب‌ و چماق‌ و چاقو و آجر پاره‌ و وسايل‌ ديگر حتي‌ با چوبهايي‌ كه‌ از درختهاي‌ مدرسه‌ فيضيه‌ مي‌شكستند، به‌ جان‌ طلاب‌ و ساير مردم‌ مسلمان‌ كه‌ بيشترشان‌ زوار بودند، افتاده‌ مردم‌ را مضروب‌ و پراكنده‌ نموده‌ و به‌ طلاب‌ علوم‌ دينيه‌ كه‌ فاقد هر گونه‌ وسايل‌ دفاعي‌ بودند و پناهگاهي‌ جز مدرسه‌ نداشتند، حمله‌ كرده‌ و به‌ باد كتكهاي‌ بيرحمانه‌ گرفتند. عده‌اي‌ را نقش‌ زمين‌ ساختند و گروهي‌ را از طبقه‌ دوم‌ ساختمان‌ و پشت‌ بام‌ مدرسه‌ به‌ زير افكندند و استخوانشان‌ را در هم‌ شكستند و آنچه‌ مي‌توانستند معدوم‌ و مجروح‌ كردند. بعد از اين‌ جنايات‌ به‌ حجره‌اي‌ كه‌ حضرت‌ آيت‌الله‌ العظمي‌ آقاي‌ گلپايگاني‌ و واعظ‌ شهير جناب‌ آقاي‌ انصاري‌ بودند، ريخته‌ محافظين‌ آن‌ حجره‌ را خيلي‌ زده‌ و دنده‌ داماد معظم‌ له‌ را شكستند. آنگاه‌ به‌ شكستن‌ در و پنجره‌ و حجرات‌ مدرسه‌ و بر هم‌ زدن‌ و غارت‌ كردن‌ وسايل‌ زندگي‌ طلاب‌ پرداخته‌ و گستاخانه‌ نسبت‌ به‌ علما و طلاب‌ دينيه‌ و مردم‌ مسلمان‌ فحاشي‌ نمودند.

 

 در اين‌ هنگام‌ بود كه‌ صداي‌ گلوله‌ها، پياپي‌ فضاي‌ مدرسه‌ و حرم‌ مطهر را پر كرده‌ بود. در نتيجه‌ جمعي‌ از طلاب‌ آغشته‌ به‌ خون‌ و لباسهاي‌ جمعي‌ را پاره‌ پاره‌ و آتش‌ زدند و چندين‌ نفر از طلاب‌ را تا سرحد مرگ‌ مضروب‌ ساخته‌ كه‌ پس‌ از مدتي‌ درگذشتند (البته‌ جنازه‌ها مفقودالاثر است‌ و معلوم‌ نيست‌ به‌ كجا برده‌اند) و هم‌ اكنون‌ بيش‌ از صد نفر از مجروحين‌ در بيمارستانها و منازل‌ بستري‌ هستند، و مدرسه‌ به‌ صورت‌ ويرانه‌ غارت‌ زده‌اي‌ درآمده‌ و پاسبانها براي‌ جلوگيري‌ از افتضاح‌ و رسوايي‌ دولت‌ از ورود به‌ مدرسه‌ جلوگيري‌ مي‌كنند و بيش‌ از 24 ساعت‌ از اين‌ منظره‌ وحشتناك‌ نگذشته‌ بود كه‌ مأمورين‌ دولت‌ و گارد جاويد شاه‌، اعمال‌ ضدانساني‌ روز گذشته‌ خود را در مدرسه‌ فيضيه‌ و دارالشفاء آغاز و مجدداً عده‌اي‌ را مجروح‌ كردند و دانشجويان‌ علوم‌ ديني‌ را از حجره‌هاي‌ خود با وضع‌ رقت‌باري‌ متواري‌ ساختند.

 اين‌ است‌ گوشه‌اي‌ از فجايعي‌ كه‌ به‌ دست‌ دولت‌ استعماري‌ انجام‌ گرفت‌. برادران‌ ايراني‌، بدانيد جامعه‌ روحانيت‌ گناهي‌ جز دفاع‌ از حريم‌ قرآن‌ و ناموس‌ و استقلال‌ و دفاع‌ از وضع‌ نابسامان‌ مسلمانان‌ ندارد. روحانيت‌ به‌ جرم‌ مصلحت‌ انديشي‌ و حفظ‌ استقلال‌ مملكت‌ بايد مورد هتك‌ و شتم‌ و قتل‌ دژخيمان‌ دولت‌ قرار بگيرند. در اين‌ كشور آزاد!! كه‌ دستگاه‌ حاكمه‌اش‌ همچون‌ دستگاه‌ حكومت‌ معاويه‌ و يزيد زير ماسك‌ قلابي‌ تظاهر به‌ ديانت‌ در حال‌ كوبيدن‌ اساس‌ ديانت‌ است‌، طلاب‌ علوم‌ دينيه‌ كه‌ به‌ ساده‌ترين‌ وضع‌ زندگي‌ ساخته‌ و خادم‌ صميمي‌ ملت‌ و دين‌ هستند، كارشان‌ به‌ جايي‌ رسيده‌ كه‌ تحت‌ شكنجه‌ عمال‌ ارتجاعي‌ دولت‌ به‌ سر مي‌برند. مردم‌ شرافتمند ايران‌، بياييد وضع‌ زندگي‌ مدارس‌ دانشجويان‌ علوم‌ ديني‌ و پيكرهاي‌ خون‌آلوده‌ آنان‌ را از نزديك‌ مشاهده‌ كرده‌ و همانند آنهايي‌ كه‌ ديدند و گريستند، اشك‌ بريزيد، اشك‌ بريزيد كه‌ چرا بايد ملت‌ مسلمان‌، اسير ظلم‌ و شكنجه‌ حكومت‌ خفقان‌ قرار بگيرند. هيأت‌ حاكمه‌ با اين‌ اعمال‌ وحشيانه‌ معني‌ آزادي‌ را به‌ همه‌ فهماند و نشان‌ داد كه‌ براي‌ تحصيل‌ آراي‌ خودمختارانه‌ خود و خلاف‌ قانون‌ خود به‌ چه‌ عمليات‌ ننگيني‌ دست‌ مي‌زند. حكومت‌ مفتضح‌ ايران‌ عملي‌ كرد كه‌ در برابر فشار مردم‌ آزاد ايران‌ به‌ زانوي‌ عجز درآمده‌، تلاشي‌ مذبوحانه‌ مي‌نمايد و بدين‌ وسيله‌ سند رسوايي‌ خود را كه‌ مدتهاست‌ مردم‌ به‌ آن‌ پي‌ برده‌اند، امضا كرد. در خاتمه‌ ما اين‌ حوادث‌ وحشتناك‌ را طليعه‌ موفقيت‌ دانسته‌، اميدواريم‌ در پيشگاه‌ مقدس‌ اعلي‌ حضرت‌ امام‌ زمان‌ عجل‌ الله‌ فرجه‌ الشريف‌ و مردم‌ آزاد مملكت‌ سرافراز باشيم‌ «كتب‌ الله‌ لاغلبن‌ انا ورسلي‌ ان‌ الله‌ قوي‌ عزيز».

 

طلاب‌ حوزه‌ علميه‌ قم‌

فروردين‌/1342

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom