Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز314
دیروز1240
در هفته6313
در ماه30206
مجموع2000430

بازدید کنندگان برخط

5
Online

آيت الله عليرضا اعرافي در دهمين اجلاسيه سراسري جامعه مدرسين و علماي بلاد با تقدير از حضور شخصيت ها، علما، فضلا و بزرگان در اين اجلاس، به همه آنان خير مقدم گفت و از جامعه مدرسين بابت برگزاري اين اجلاسيه ارزشمند تقدير کرد.


وي با بيان اين که همه ما بايد صيانت کننده از عظمت و مجد حوزه باشيم، گفت: کميسيون هاي چهارگانه حاوي مطالب و پيشنهادات ارزشمندي بود.

مدير حوزه هاي علميه افزود: همه ارکان حوزه خود را در برابر آرمان هاي بزرگ اسلام و انقلاب اسلامي موظف مي دانند، مگر مي توان فراموش کرد روزي دشمنان همه راه ها را بر ما بسته بودند، اين انقلاب اسلامي بود که ابواب کار و تلاش و دريچه هاي خدمت به ملت بزرگ و جهان را به روي ما گشود.

وي بيان کرد: بايد در اين جمع بزرگ با خداي خود، شهدا و امام راحل و مراجع عظام پيمان ببنديم که ميراث داران درست نسبت به اين تراث عظيم باشيم.

مدير حوزه هاي علميه حوزه انقلابي را حوزه آگاه به زمان و حاضر در صحنه هاي مورد نياز دانست و گفت: حوزه براي تبليغ رسالات الله بدون روحيه انقلاب و درايت و حکمت انقلابي نمي شود اسلام و دين را پيش برد.

آيت الله اعرافي بيان داشت: شوراي عالي و مديريت حوزه پايبند به آرمان هاي متعالي انقلاب هستند و تمام تلاش خود را براي انقلابي ماندن و تعميق روحيه انقلابي بکار خواهند گرفت.

وي تاکيد کرد: طرح هايي که در حوزه در حال تعقيب است اين هدف گيري را دنبال مي کند.

آيت الله اعرافي نگاه تمدني داشتن به اسلام را يکي از بايسته هاي حوزه انقلابي دانست و گفت: معارف اسلامي تمام شؤون زندگي بشر را تحت تاثير قرار مي دهد، خورشيد اسلام بر تمام ابعاد زندگي بشر سايه مي افکند.

انقلاب اسلامي که از قم برخاست و جهاني را به نور خود روشن کرد به اين نگاه عظيم بازگشت، مراجع و بزرگان ما در طول تاريخ به اين نگاه مجهز بودند.


وي رويکرد سياسي به معارف اسلامي را بايسته و شاخصه دوم حوزه انقلابي دانست و گفت: ما متاسفانه در دنياي جديد با هجمه به دين مواجه شديم که به سکولاريسم مطلق منجر شد که دين را از ساحت هاي اجتماعي و سياسي دور کرد.

آيت الله اعرافي افزود: نداي رساي انقلاب که از قم و حوزه برخاست اين بود که دين اجتماعي و سياسي به معناي درست آن است، دين را نمي شود اقلي تفسير کرد، دين محدود به محدوده هاي ذهني و فردي نيست.

وي هشدار داد: خطر سکولاريسم خطر بزرگي است که در اشکال مختلف مي تواند انديشه انقلاب اسلامي را تهديد کند.

آيت الله اعرافي گفت: ذات حوزه هاي ما اجتماعي، حاضر در صحنه و سياسي بوده، مگر مي توانيم انکار کنيم از دل حوزه نجف و قم نهضت هاي بزرگ درخشيد و نور افشاني کرد.

وي رويکرد بين المللي در انقلاب اسلامي را شاخصه ديگر حوزه انقلابي ذکر و تصريح کرد: حکمت، کلام، شريعت، فقه و تفسير و معارف برجسته ما همگي فراتر از مرزهاي قومي، نژادي و ساختگي است.

آيت الله اعرافي  بيان داشت: حوزه ها در طول تاريخ از معبرهاي مختلفي عبور کرده اند، اما هميشه ذات حوزه بين المللي بوده است.

مدير حوزه های علمیه گفت: امروز افتخار مي کنيم حوزه ما ميزبان هزاران نفر عاشق علوم اهل بيت (ع) از کشورهاي مختلف است؛ شاخصه چهارم توجه به عرصه هاي جديد علوم انساني و اجتماعي است.

آيت الله اعرافي با بیان اینکه حضور در عرصه نظريه پردازي با منطق اسلام در قلمرو علوم مختلف و عرصه سبک زندگي در انديشه رهبري معظم انقلاب و بزرگان ما وجود دارد اضافه کرد: حوزه انقلابي حوزه اي است که تحقيقات سنتي آن در اوج باقي مي ماند اما با توجه به غناي آن به قلمروهاي جديد مي پردازد. در عرصه فقه هم بايد در درون ابواب موجود غني سازي و موضوع سازي کنيم وهم ابواب تازه و افق هاي جديد را در فقه پايه ريزي کنيم.

وي بيان کرد: شاخص ديگر حوزه انقلابي اين است که به همه معارف و علوم اسلامي توجه دارد و در گوشه اي محدود نمي شود.

آيت الله اعرافي زمان شناسي و داشتن تحليل دقيق و درست را شاخصه بعدي حوزه انقلابي دانست و گفت: حوزه ما گام هاي بزرگي برداشته است، اما در برابر نيازها کم است.

وي تصريح کرد: حوزه انقلابي در ميدان دشمن بازي نمي کند و مرعوب نقشه هاي و دسيسه هاي دشمن نمي شود.

آيت الله اعرافي اجتماعي بودن و دلسوز مردم بودن را بايسته حوزه انقلابي دانست و گفت: متواضعانه در محضر شما خواهيم بود، شوراي عالي، جامعه مدرسين و مديريت حوزه، بزرگان زعماي حوزه هستند که انقلابي بودن حوزه را هدايت خواهند کرد.

مدير حوزه حوزه های علمیه گفت: در جهت تعالي حوزه نياز به گام هاي سنجيده و دقيق داريم، دهها طرح و برنامه جديد و قديم دنبال خواهد شد و ان شاءالله با بهره گيري از افکار و پيشنهادات شما تلاش خواهد شد که اين چشم انداز حوزه در دوره قبل به تصويب شوراي عالي رسيده، نظامات حوزه و برنامه هاي ديگري نيز وجود دارد که استمرار خواهد يافت.

آيت الله اعرافي در پايان گفت: حوزه هاي ما بايد از علما و بزرگان شهرها استفاده کنند، شخصيت هاي بزرگ در شهرستان ها و استان ها حوزه را محور قرار دهند؛ حوزه ها بايد مردمي باشند.

مدير حوزه هاي علميه تصريح کرد: مرجعيت و ولايت پشتوانه اصلي ما در حوزه هاي علميه هستند، اميدواريم همه بتوانيم به معارف اسلامي توجه روز افزون داشته باشيم.

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom