Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز310
دیروز1136
در هفته2600
در ماه26493
مجموع1996717

بازدید کنندگان برخط

5
Online

پیام های تسلیت مراجع عظام تقلید، ارگانها، نهادها، مراکز و شخصیتها به مناسبت ارتحال حضرت آیت الله محمد یزدی(ره) رئیس شورای عالی جامعه مدرسین در حال به روز رسانی/ به گزارش روابط عمومی جامعه مدرسین، مقام معظم رهبری «مدظله العالی»، مراجع عظام تقلید«دامت برکاتهم»، اعضای محترم جامعه مدرسین، نهادها

 

در حال به روز رسانی/ به گزارش روابط عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، مقام معظم رهبری «مدظله العالی»، مراجع عظام تقلید«دامت برکاتهم»، اعضای محترم جامعه مدرسین، مدیر حوزه های علمیه ، دفتر و کارکنان جامعه مدرسین ، نهادها، ارگانها، مراکز و شخصیتهای مختلف حوزوی و غیر حوزوی با صدور پیامهای جداگانه درگذشت حضرت آیت الله محمد یزدی (ره) رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم را تسلیت گفتند

متن پیام ها به شرح زیر است:

 

* متن پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب اسلامی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم


درگذشت عالم مجاهد و پارسا آیةالله آقای حاج شیخ محمد یزدی رضوان‌الله‌علیه را به حوزه‌ی علمیه‌ی معظم قم و مراجع عظام و علمای عالی‌مقام و جامعه‌ی محترم مدرسین و به شاگردان و دوستان و ارادتمندان آن مرحوم و به‌طور ویژه به خاندان گرامی و فرزندان مکرم ایشان تسلیت عرض میکنم. سوابق انقلابی و مبارزات دوران طاغوت در کنار حضور پیوسته و همیشگی در همه‌ی دورانهای انقلاب و اشتغال به مسئولیتهای بزرگ در اداره‌ی کشور همچون ریاست قوه‌ی قضاییه و عضویت در شورای نگهبان و مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی، و در کنار فعالیت علمی و فقهی، شخصیتی جامع و اثرگذار از این عالم جلیل پدید آورده بود.  ایمان راسخ به مبانی انقلاب و استقامت در این راه و غیرت دینی و انقلابی، نشانه‌های بارز دیگری از این شخصیت مکرم بود. امید است این وزن سنگین ذخیره‌ی معنوی مایه‌ی علو درجات ایشان باشد.  از خداوند متعال رحمت و مغفرت و رضوان الهی را برای آن مرحوم مسألت میکنم.

سیدعلی خامنه‌ای
19 آذر 1399

 

 

 

* متن پیام تسلیت آیت الله العظمی نوری همدانی(دامت برکاته) به این شرح است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم
انالله و انالیه راجعون


خبر ارتحال فیقه مجاهدحضرت ایت الله اقای حاج شیخ محمد یزدی رحمت الله علیه موجب تأثروتأسف عمیق اینجانب گردید
آن عالم بزرگوارسراسرعمربابرکت خودرادرخدمت به اسلام ناب وانقلاب وخدمت به حوزه‌ای علمیه وترویج فرهنگ اهلبیت علیهم السلام سپری نمود.
مجاهدت‌های ایشان درخدمت امام راحل ازاغازشروع مبارزات علیه رژیم پهلوی باصراحت لهجه وشجاعت خاص موردتوجه همگان بودوبعدانقلاب نیزباتوجه به جایگاه علمی وحوزوی باپذیرش مسئولیتهای خطیرازجمله ریاست قوه قضائیه، مجلس خبرگان رهبری وجامعه مدرسین، عضویت درشورای نگهبان و… باهمان مواضع شفاف واستوارخدمات فراوانی به نظام کشورنمود.
اینجانب فقدان این عالم خستگی ناپذیر و انقلابی و با اخلاص را به محضرمبارک حضرت بقیة الله الاعظم عجل الله ورهبرمعظم انقلاب وحوزهای علمیه وعموم ملت شریف ایران وهمه بازماندگان خصوصاً اقازادگان محترم تسلیت عرض نموده وعلومقام برای آن فقید سعید مسئلت می‌نمایم.


حسین نوری همدانی
٢٣ربیع الثانی ١٤٤٢

 * متن پیام تسلیت حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی(دامت برکاته) به این شرح است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

خبر رحلت عالم مجاهد، آیت الله حاج شیخ محمد یزدی (رحمة الله علیه) مایۀ نهایت تاسف گردید.
عالمی شجاع که در دوران عمر خود خدمات فراوانی به اسلام و مکتب اهل بیت(علیهم السلام) نمود.
همواره در خدمت انقلاب و نظام جمهوری اسلامی بود و از هر فرصتی برای این هدف مقدس بهره می‌گرفت. سالیان دراز علاوه بر مناصب مهم انقلابی، ریاست جامعه مدرسین را نیز بر عهده داشت و به خوبی آن را اداره کرد.
اینجانب این ضایعه مؤلمه را به جامعۀ روحانیت و حوزۀ علمیه و خصوصاً جامعه مدرسین و بالاخص به بیت شریف و فرزندان محترم ایشان تسلیت عرض می‌کنم و علوّ درجات آن مرحوم و صبر و اجر فراوان برای بازماندگان از درگاه خداوند متعال مسألت دارم.

قم ـ ناصر مکارم شیرازی

۲۰ آذر ۱۳۹۹

 

 

 

*متن پیام حضرت آیت الله العظمی سبحانی(دامت برکاته) به این شرح است:


إنا لله و إنا الیه راجعون

درگذشت عالم ربانی، فقیه عالیقدر، مجاهد مخلص حضرت آیت الله شیخ محمد یزدی (ره) را به علماء و حوزه های علمیه و خاندان محترم و ارادتمندان ایشان تسلیت می‌گویم.
فقید سعید، در طول زندگی در خدمت اسلام و انقلاب بود و در هر مقامی که بود به دنبال رضای خدا بود. در دوران نگارش قانون اساسی، اخلاص و واقع گرایی او ملموس بود.
از خداوند متعال برای ایشان علو درجه و برای بازماندگان صبر جمیل خواستاریم.

عاش سعیداً و مات سعیداً

قم -جعفر سبحانی

 

 

 

* متن پیام تسلیت حضرت  آیت الله العظمی جوادی آملی(دامت برکاته) به این شرح است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم
أنا لله وأنا الیه راجعون

 

ارتحال حضرت آیة الله یزدی ضایعه ی سنگین است،  این سانحه را به حوزه علمیه و علاقه‌مندان آن راحل و بیت مکرم ایشان تسلیت عرض نموده، علّو منزلت و غفران الهی مسئلت می شود.

 

جوادی آملی  ١٣٩٩/٩/١٩

 

 

 

* متن پیام تسلیت حضرت آیت‌الله مظاهری(دامت برکاته) به این شرح است:بِسْمِ‏ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم‏

إِنَّا لِلهِ وَ إِنّا إِلَیْهِ راجِعُونَارتحال فقیه مجاهد حضرت آیة‌الله آقای حاج شیخ محمد یزدی«قدس‌سرّه» موجب تأسف و تاثر گردید.
این عالم جلیل که یکی از یاران و شاگردان وفادار امام راحل عظیم الشان«رضوان‌الله‌تعالی‌علیه» بودند، سالیان متمادی پیش از انقلاب را در خدمت خالصانه به آرمان‌ها و اهداف نهضت اسلامی آن امام بزرگوار سپری کرده و پس از تشکیل نظام جمهوری اسلامی نیز همواره در مسئولیت‌های مختلف و مناصب عالیه، نقشی برجسته و با اهمیت ایفاء نمودند و امید است اجر و پاداش مجاهدت‌های مخلصانۀ ایشان در آستان رحمت و کرامت الهی مضاعف گردد.
ضمن عرض تسلیت به بیت مکرّم و فرزندان محترم و شاگردان و ارادتمندان آن عالم فقید، از خداوند تعالی علوّ درجات و رحمت و مغفرت واسعه برای ایشان مسألت می‌کنم.حسین المظاهری

۲۳/ربیع‌الثانی/۱۴۴۲

 

 

 

* متن پیام تسلیت حضرت آیت الله علوی گرگانی(دامت برکاته) به این شرح است:

 

باسمه تعالی


خبر درگذشت عالم وارسته حضرت آیت الله آقای حاج شیخ محمد یزدی موجب تأثر گردید.

ایشان  در طول عمر شریف خود با حضور در مسئولیت‌های مهم نظام همچون ریاست قوه قضائیه و شورای نگهبان و مجلس خبرگان رهبری و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم خدمات شایسته ای را به نظام اسلامی داشتند.

تألیف، تدریس و تربیت شاگردان وارسته از جمله خدمات شایسته ایشان به دین و معارف اهل بیت علیهم السلام می باشد.

اینجانب این ضایعه را به محضر امام زمان علیه السلام، مقام معظم رهبری همچنین حوزه های علمیه و بازماندگان و فرزندان محترم ایشان تسلیت گفته و مغفرت و علو درجات را برای ایشان مسئلت مینمایم.

 

19 آذر 1399

 

 

* متن پیام تسلیت حضرت آیت الله محفوظی(دامت برکاته) به این شرح است:

انا لله و انا الیه راجعون


خبر درگذشت عالم مجاهد و فقیه کوشا مرحوم آیت الله حاج شیخ محمد یزدی رضوان الله علیه موجب تأثر و تألم عمیق اینجانب گردید، ایشان یادآور بیش از هفتاد سال علم آموزی و مبارزه و خدمت به معارف اهل بیت علیهم السلام بودند.
نام ایشان همواره در ردیف اولین مدرسین حوزه مبارکه علمیه قم در عصر ستم شاهی و در مسیر نهضت مرحوم امام خمینی (ره) بود و مصداق مومنانی که با خدا عهد و پیمان بستند و در مسیر او صادقانه جهاد نمودند.
بعد از انقلاب اسلامی در کنار پرداختن به تقنین و نظارت و پاسداری از حریم قانون اساسی و در تصدی قاضی القضات و مجلس خبرگان رهبری ، هرگز از حضور و تدریس در حوزه و مسئولیت خطیر ریاست جامعه مدرسین دریغ نداشتند و همین توجه و التزام، ایشان را به یکی از پایه های قابل اعتماد و اتکاء حوزه مبارکه ی علمیه قرار داد.
اینجانب که دوستی عزیز از زمان تبعید و مبارزات را از دست داده ام این فقدان تأسف بار را به ساحت ولی امر، امام زمان (عج) و همه ی علمای اعلام و علاقه مندان ایشان تسلیت عرض می نمایم و برای فرزندان فاضل و خانواده ایشان صبر جمیل و اجر جزیل مسئلت دارم. اکنون که روح آن بزرگوار به عالم جاوید انتقال پیدا کرده است از خداوند قادر متعال برای روح آن مرحوم که مایه مباهات و افتخار روحانیت اصیل تشیع بودند ، علو درجات و حشر با اولیا و انبیا و جنت و رضوان الهی مسئلت می نمایم

 

 

 

* متن پیام تسلیت حضرت آیت الله گرام(دامت برکاته) به این شرح است:

 

بسمه تعالی

انا لله و اناالیه راجعون

 

رحلت آیت الله حاج شیخ محمد یزدی (قدس سره) ضایعه ای سنگین برای روحانیت مبارز و مردم متدین و انقلابی می باشد.

این ضایعه را به علاقمندان مکتب اهل بیت علیهم السلام و حوزه های علمیه وبه ویژه فرزندان آن مرحوم تسلیت عرض می کنم و آرزوی علو درجات برایشان دارم.

 

محمد علی گرامی

 

 

 

* متن پیام تسلیت حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران به این شرح است:

 

انالله و انا الیه راجعون

 

رحلت یار دیرین امام و انقلاب، حضرت آیت‌الله محمد یزدی موجب تأثر و اندوه فراوان شد.

این عالم مجاهد و انقلابی که از سابقون نهضت امام خمینی بود، در تمامی مراحل حساس و خطیر نظام اسلامی نقش‌آفرین بود و با حضور مؤثر در سنگرهای مختلف خدمتگزاری از جمله مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان رهبری، قوه قضاییه و شورای نگهبان عمر شریف خود را در دفاع و صیانت از آرمان‌های نظام اسلامی سپری کرد و خدمات ارزشمندی به یادگار گذاشت که یقیناً در خاطر مردم قدرشناس ایران باقی خواهد ماند.

اینجانب این مصیبت را به محضر مقام معظم رهبری، علمای اعلام، حوزه‌های علمیه، نمایندگان مجلس خبرگان، شاگردان و علاقمندان به ویژه بیت مکرم آن عالم وارسته تسلیت می‌گویم و از درگاه خداوند متعال برای ایشان رحمت و رضوان الهی و برای عموم بازماندگان صبر و سلامتی مسألت دارم.

 

حسن روحانی

رئیس جمهوری اسلامی ایران

 

 

 

* متن پیام تسلیت محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی به این شرح است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم
إِذَا مَاتَ الْعَالِمُ ثُلِمَ فِی الْإِسْلَامِ ثُلْمَةٌ لَا یَسُدُّهَا شَیْءٌ إِلَی یَوْمِ الْقِیَامَةِ.

 

ارتحال روحانی جلیل القدر و عالم مهذب حضرت آیت الله حاج شیخ محمد یزدی یار و یاور دیرین انقلاب و نظام و رهبری موجب تاسف و تالم گردید.

آیت‌الله یزدی از شخصیت‌های مورد اعتماد و وثوق حضرت امام (ره) و مقام معظم‌رهبری بودند و در مسئولیت‌های متعدد و خطیر با اخلاص و دلسوزی به انجام امور اهتمام داشتند که کارنامه درخشان ایشان در سمت‌های متعدد از جمله ریاست شورای عالی جامعه مدرسین، دبیر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، ریاست و نمایندگی مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی، ریاست قوه قضاییه و عضویت در شورای نگهبان بیانگر شایستگی ایشان در خدمتگزاری به نظام جمهوری اسلامی و ملت شریف ایران می‌باشد.

اینجانب ضمن عرض تسلیت این ضایعه به مقام معظم رهبری، روحانیت معزز و حوزه‌های محترم علمیه، مردم بزرگوار ایران، شاگردان و ارادتمندان و بیت مکرم ایشان، برای این فقیه گرانمایه رحمت واسعه و علو درجات و برای بازماندگان صبر و اجر از درگاه خداوند متعال مسئلت می‌نمایم.

 

محمدباقر قالیباف
رئیس مجلس شورای اسلامی

 

 

 

* متن پیام تسلیت حجت‌الاسلام  و المسلمین رئیسی، رئیس قوه قضاییه به این شرح است:

 

إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ»
إِذَا مَاتَ الْعَالِمُ ثُلِمَ فِي الْإِسْلَامِ ثُلْمَةٌ لَا يَسُدُّهَا شَيْءٌ إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ

 

رحلت عالم جلیل القدر حضرت آیت الله یزدی رضوان الله تعالی علیه، مصیبت بزرگی برای حوزه های علمیه، خصوصا حوزه مقدسه قم بود.

آن عالم بزرگوار با وجود بهره گیری از جوهره فقاهت از اولین روزهای شکل گیری نهضت امام راحل، خود را وقف حرکت دینی و انقلابی مردم ایران کرد و از هیچ کوششی برای یاری رساندن به حضرت امام و پس از آن رهبر معظم انقلاب کوتاهی نکرد.

مرحوم یزدی که رسالت فقیه را علاوه بر درس و بحث، حضور فعال در مناسبات و مسائل مهم روز می دانست، با وجود ریاست بر تشکل ریشه دار جامعه مدرسین حوزه علیمه قم و شورای عالی حوزه های علمیه کشور، یکی از چهره های تاثیر گذار در عرصه های سیاسی کشور و یکی از استوانه های استوار و قابل اتکا در دفاع از رکن ولایت فقیه و مقام ولایت بوده و از بذل هیچ هزینه ای برای دفاع از انقلاب اسلامی دریغ نکرد تا جایی که آماج حمله های بدخواهان انقلاب قرار گرفت.

این عالمِ عامل، به عنوان اولین رئیس قوه قضاییه بعد از بازنگری قانون اساسی در مدت ده سال تلاش و خدمت مستمر به دستگاه قضا خدماتی ارزشمند و ماندگار بر جای گذاشت که نتیجه آن شکل گیری و قوام ساختار قوه قضاییه بود.

آیت‌الله یزدی در مقام نمایندگی و نایب رئیسی مجلس شورای اسلامی، نمایندگی و ریاست مجلس خبرگان رهبری و سال ها عضویت در شورای نگهبان قانون اساسی نیز بزرگترین تکیه گاه دوستداران انقلاب اسلامی به شمار می رفت.

اینجانب فقدان این فقیه بزرگوار و عالم ربانی و انقلابی را به محضر حضرت ولیعصر ارواحنا له الفداء، رهبر معظم انقلاب اسلامی، حوزه علمیه قم، جامعه مدرسین، اعضای محترم شورای نگهبان، فرزندان بزرگوار ایشان و همچنین دوستداران انقلاب اسلامی تسلیت و تعزیت عرض می نمایم.

ان‌شاالله آن مرحوم ذیل رحمت بی کران الهی به امام و مرادش، خمینی کبیر و خیل شهداء انقلاب اسلامی ملحق شده و بر سفره حضرات معصومین متنعم باشد.

 

سید ابراهیم رئیسی

 

 

 

* متن پیام تسلیت آیت الله جنتی رئیس مجلس خبرگان رهبری به این شرح است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

انالله و انا الیه راجعون

اذا مات العالم الفقیه ثلم فی الاسلام ثلمة لایسدها شیء

 

رحلت عالم مبارز و مجاهد خستگی ناپذیر حضرت آیت‌الله حاج شیخ محمد یزدی «رحمة الله علیه» عضو مؤثر ادوار مختلف مجلس خبرگان رهبری و رئیس جامعه محترم مدرسین حوزه علمیه قم، موجب تأثر و اندوه فراوان گردید.

این فقیه انقلابی که از پیشگامان نهضت اسلامی علیه رژیم ستمشاهی و یار صدیق بنیانگذار انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری (مدظله العالی) بود و در راه مبارزه با طاغوت متحمل زندان، شکنجه و تبعید گردید در عمر پربرکت خویش علاوه بر داشتن مسئولیت‌های سیاسی و اجتماعی مهمی همچون ریاست قوه قضائیه، عضویت و ریاست مجلس خبرگان رهبری، عضویت در شورای نگهبان و امامت جمعه تهران، منشاء خدمات برجسته ای بودند دارای تألیفات گرانقدر و تربیت کننده شاگردان مبرزی در حوزه علمیه قم نیز بودند و کارنامه ارزشمند و پرافتخاری از خویش برجای گذاشتند که یقیناً در خاطر مردم قدرشناس ایران اسلامی باقی خواهد ماند.

اینجانب این ضایعه مؤلمه را محضر حضرت بقیة الله امام عصر (ارواحنا له الفداء)، رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی خامنه ای(دام ظله العالی)، حوزه‌های علمیه، اعضای محترم مجلس خبرگان رهبری و شورای نگهبان، شاگردان و علاقمندان و به ویژه بیت مکرم و آقازاده های آن عالم وارسته تسلیت می‌گویم و از درگاه خداوند متعال برای روح بلند آن مرحوم، علو درجات و همجواری با ائمه اطهار (علیهم السلام) و برای عموم بازماندگان صبر و اجر مسألت دارم.

 

احمد جنتی
رئیس مجلس خبرگان رهبری و
دبیر شورای نگهبان
 
 
 
 
* متن پیام تسلیت آیت الله آملی لاریجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت به این شرح است:
 

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

 

ارتحال آیت الله آقای حاج شیخ محمد یزدی رضوان الله تعالی علیه که از یاران دیرین حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری بودند؛موجب تاسف و تاثر اینجانب گردید.

آن مرحوم از همراهان تاثیر گذار انقلاب اسلامی در برهه های مختلف بودند و در طول سالهای انقلاب در مناصب مهم و کلیدی نظام منشاء خدمات و برکات بسیاری بوده اند و فقدان ایشان ضایعه ای است برای نظام جمهوری اسلامی و حوزه های علمیه.

اینجانب درگذشت ایشان را به محضر مقام معظم رهبری مدظله العالی، حوزه های علمیه، ارادتمندان و شاگردان و بیت مکرم و تمامی بازماندگان تسلیت گفته و از درگاه خداوند متعال برای ایشان رحمت و مغفرت و علو درجات و برای بازماندگان صبر جمیل و اجر جزیل مسئلت می نمایم.

 

آملی لاریجانی
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام

 

 

 

* متن پیام تسلیت اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور به این شرح  است:

بسم الله الرحمن الرحیم

درگذشت فقیه برجسته آیت الله حاج شیخ محمد یزدی را به علما و فضلای حوزه های علمیه، علاقه مندان و شاگردان و بستگان به ویژه خانواده محترم ایشان تسلیت می گویم.
آن مرحوم در روند شکل گیری و پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) حضوری موثر داشت و پس از انقلاب اسلامی نیز به عنوان رییس قوه قضاییه، رئیس مجلس خبرگان رهبری، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی و عضویت در شورای نگهبان در خدمت نظام و منشاء اثر بود.
از خداوند بزرگ برای آن روحانی مبارز غفران و رحمت الهی و برای بازماندگان معزا صبر و اجر مسالت دارم.

 

 

 

* متن پیام تسلیت محمد جواد ظریف وزیر امود خارجه به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
إذَا مَاتَ الْعَالِمُ ثُلِمَ فِی الْإِسْلَامِ ثُلْمَهٌ لَا یَسُدُّهَا شَیْءٌ إِلَی یَوْمِ الْقِیَامَهِ

ارتحال حضرت آیت الله محمد یزدی عضو مجلس خبرگان رهبری و رئیس فقید شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علیمه قم موجب تاثر و تالم اینجانب گردید.
اینجانب مصیبت فقدان آن فقیه برجسته را تسلیت عرض نموده و از درگاه خداوند منان برای ایشان غفران و رحمت واسعه الهی و برای خانواده محترم صبر و اجر مسئلت می نمایم.

 

 

 
* متن پیام تسلیت سید محمود علوی وزیر اطلاعات به این شرح است:

«اذا مات العالم ثلم فی الاسلام ثلمه لایسدها شیء»

رحلت آیت الله حاج شیخ محمد یزدی، یاور صدیق حضرت اما خمینی(ره) و مقام معظم رهبری(مدظله العالی)، موجب تالم و تأثر عمیق گردید.
آن عالم جلیل القدر کارنامه ای درخشان در قبل و پس از پیروزی انقلاب اسلامی از خود برجای گذاشته و در صیانت از ارزش های والای انقلاب شکوهمند اسلامی، سنگرهای متفاوت مسئولیت و تدریس در حوزه علمیه از هیچ کوششی فروگذار ننموده اند.
اینجانب مصیبت وارده را به رهبر معظم انقلاب اسلامی(حفظه الله)، ریاست و اعضای محترم مجلس خبرگان رهبری، مدرّسین و طلّاب حوزه علمیه قم مقدّسه و بیت مکرّم و معزّا صمیمانه تسلیت می گویم و از درگاه خالق علیم، برای آن رحیل دیار ابدی رحمت واسعه و برای کلیه بازماندگان صبر و سلامتی مسئلت می نمایم.

سید محمود علوی

 

 

 

* متن پیام تسلیت عبدالرضا رحمانی وزیر کشور به این شرح است:

 

بسمه تعالی

سلام علیکم

 

خبر ناگوار درگذشت حضرت آیت الله یزدی ریاست  محترم شورای عالی جامعه مدرسین، یار دیرین امام (ره) و مقام معظم رهبری(مدظله العالی) که بخش زیادی از عمر پر ثمر خویش را در مسئولیت های مختلف در راه تعالی انقلاب اسلامی وبالندگی حوزه های علمیه سپری نمودند، موجب تالم و تاثر فراوان گردید. اینجانب فقدان آن روحانی مبارز و عالم برجسته را حضور بیت محترم صمیمانه تسلیت وتعزیت عرض نموده، از درگاه خداوند سبحان برای آن فقید سعید رحمت و علو درجات و برای بازماندگان گرامی صبر جمیل و اجر جزیل مسئلت دارم.

 

وزیر کشور

عبدالرضا رحمانی فضلی

 

 

 

* متن پیام محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهوری به شرح زیر است:

انالله و اناالیه راجعون

رحلت عالم پارسا و ربانی، حضرت آیت‌الله محمد یزدی موجب تأثر و تألم خاطر گردید.
این روحانی وارسته که از مجاهدان و مبارزان دوران نهضت اسلامی بود، پس از پیروزی انقلاب، در جایگاه‌های مهم سیاسی و فرهنگی، از جمله ریاست مجلس خبرگان، ریاست قوه قضاییه، ریاست جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، شورای نگهبان و نمایندگی مجلس شورای اسلامی تمام عمر پربرکت خود را وقف خدمتگزاری به مردم و ترویج ارزش‌ها و معارف اسلامی کرد و کارنامه درخشانی از خود برجا گذاشت.
اینجانب این مصیبت را به حوزه‌های علمیه، شاگردان و ارادتمندان به ویژه خانواده شریف آن مرحوم تسلیت می‌گویم و از درگاه خداوند بزرگ برای ایشان رحمت واسعه الهی و همجواری با صالحان و برای عموم بازماندگان صبر و اجر مسألت دارم.
 
 
 
 
*متن پیام علی لاریجانی مشاور مقام معظم رهبری به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون

رحلت عالم مجاهد و پارسا آیت الله حاج شیخ محمّد یزدی رضوان الله علیه موجب تاثر و تالم گردید. این عالم بزرگوار از مبارزان راه دشوار انقلاب و از چهره‌های اثرگذار و وفاداران صدیق امام راحل و مقام معظم رهبری بود و در عرصه‌های مهمی همچون مجلس شورای اسلامی، قوه قضاییه، مجلس خبرگان رهبری، شورای نگهبان و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با خلوص تمام نقش‌آفرینی کرد.

اینجانب این ضایعه را به پیشگاه حضرت ولی عصر( عج)، رهبر معظم انقلاب اسلامی ، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و به ویژه خاندان گرامی ایشان، و به آحاد ملت علی الخصوص مردم شریف استان قم، روحانیت عظیم الشأن و همه‌ ارادتمندان و شاگردان آن مرحوم تسلیت می گویم و علوّ درجات ایشان را از خداوند متعال مسألت می نمایم.
 
 
 
 
 
* متن پیام تسلیت مجلس خبرگان رهبری به این شرح است:
 
رحلت عالم مبارز و مجاهد خستگی ناپذیر حضرت آیت‌الله حاج شیخ محمد یزدی «رحمة الله علیه» عضو مؤثر ادوار مختلف مجلس خبرگان رهبری و رئیس جامعه محترم مدرسین حوزه علمیه قم، موجب تأثر و اندوه فراوان گردید.
این فقیه انقلابی که از پیشگامان نهضت اسلامی علیه رژیم ستمشاهی و یار صدیق بنیانگذار انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری (مدظله العالی) بود و در راه مبارزه با طاغوت متحمل زندان، شکنجه و تبعید گردید در عمر پربرکت خویش علاوه بر داشتن مسئولیت‌های سیاسی و اجتماعی مهمی همچون ریاست قوه قضائیه، عضویت و ریاست مجلس خبرگان رهبری، عضویت در شورای نگهبان و امامت جمعه تهران، منشاء خدمات برجسته ای بودند دارای تألیفات گرانقدر و تربیت کننده شاگردان مبرزی در حوزه علمیه قم نیز بودند و کارنامه ارزشمند و پرافتخاری از خویش برجای گذاشتند که یقیناً در خاطر مردم قدرشناس ایران اسلامی باقی خواهد ماند.
این ضایعه مؤلمه را محضر حضرت بقیة الله امام عصر (اروحنا له الفداء)، رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی خامنه ای(دام ظله العالی)، حوزه‌های علمیه، اعضای محترم مجلس خبرگان رهبری و شورای نگهبان، شاگردان و علاقمندان و به ویژه بیت مکرم و آقازاده های آن عالم وارسته تسلیت می‌گوییم و از درگاه خداوند متعال برای روح بلند آن مرحوم، علو درجات و همجواری با ائمه اطهار (علیهم السلام) و برای عموم بازماندگان صبر و اجر مسألت داریم.
 

 

* متن پیام تسلیت عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان به این شرح است:

 

عالم پارسا و درد آشنای اسلام و انقلاب حضرت آیت الله یزدی به ملکوت اعلی پیوست. شجاعت و صراحت او در دفاع از حق و احکام اسلامی زبان زد همگان بود.

 * متن پیام تسلیت علی‌اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل به این شرح است:

 

ارتحال یار دیرین امام (ره) و مقام معظم رهبری(مدظله العالی) آیت‌الله یزدی که عمر شریف خویش را قبل از پیروزی انقلاب در نهضت مبارزه با رژیم ستمشاهی و پس از آن در راه خدمت به نظام و مردم به کار گرفت موجب تأسف و تأثر فراوان شد.
وی در دوران نهضت اسلامی بارها طعم تبعید و زندان را تحمل کرد و پس از پیروزی انقلاب نیز در مسئولیت‌های مختلف از جمله عضویت و ریاست مجلس خبرگان، عضو فقهای شورای نگهبان، ریاست قوه قضائیه، امامت جمعه تهران و ... آثار ماندگاری را از خود برجای گذارد و منشاء خدمات ارزشمندی به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و مردم شریف بود.
اینجانب درگذشت حضرت آیت‌الله یزدی را به مقام معظم رهبری، ملت شریف، علماء، روحانیت معزز و حوزه های علمیه، شاگردان و علاقمندان و بیت معظم تسلیت عرض نموده، علو درجات از درگاه خداوند متعال مسئلت می نمایم.

 

 

 
* متن پیام حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور به این شرح است:
 
خبر ارتحال عالم جلیل القدر، فقیه وارسته حضرت آیت الله محمد یزدی (رحمت الله علیه) موجب تاثر و تالم گردید.
عزیزی که عمر با برکت خود را در جهت خدمت به اسلام گذراند و با مجاهدت های خود در قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و مسئولیت هایی چون ریاست قوه قضائیه، عضویت شورای نگهبان، نمایندگی مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری در به ثمر رساندن انقلاب اسلامی و ترویج دستاوردهای آن نقش موثری داشته است.
در سالهای عضویت در شورای نگهبان همواره شاهد تیزبینی و دقت نظر ایشان در خصوص بررسی مصوبات مجلس شورای اسلامی و در قوه قضائیه تلاش برای حفظ استقلال قوه قضائیه و پشتیبانی از قضات شجاع، مستقل و مومن بوده ام.
اینجانب رحلت این عالم مجاهد را به محضر مقام معظم رهبری، حوزه های علمیه، اعضای محترم شورای نگهبان و خبرگان و بیت مکرم به ویژه فرزندان ایشان تسلیت عرض نموده، از درگاه خداوند سبحان جل و علا برای ایشان رحمت واسعه الهی و برای بازماندگان صبر و شکیبایی مسالت می نمایم.
 

 

 

* متن پیام تسلیت رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به این شرح است:

 بسم الله الرحمن الرحیم
انالله و انا الیه راجعون
کلُّ مَنْ عَلی‌ها فَان وَ یبقَی وَجْهُ رَبَّک ذوالجلالِ والاکرامِارتحال عالم ربانی، مجاهد نستوه و پارسا آیت‌الله حاج شیخ «محمد یزدی» (ره) عضو برجسته دوره‌های مختلف مجلس خبرگان رهبری و رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم موجب تاسف و تاثر فراوان گردید.
بی شک برکات وجودی آن عالم عامل که در زمره‌ی پیشتازان نهضت اسلامی و از چهره‌های تاثیرگذار در سنگرها و مناصب راهبردی نظام مقدس جمهوری اسلامی از جمله مجلس شورای اسلامی، قوه قضاییه، مجلس خبرگان رهبری، شورای نگهبان، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و از برجسته‌ترین یاران وفادار امامین انقلاب و دلسوزان ملت عظیم‌الشان ایران بود در حافظه تاریخی این سرزمین ماندگار و هدایتگر مشتاقان خدمت به فرهنگ اهل بیت عصمت و طهارت (ع) و پیش روندگی انقلاب شکوهمند اسلامی خواهد بود.
اینجانب فقدان آن عالم جلیل‌القدر را به پیشگاه حضرت، ولی عصر (عج)، نایب برحقش مقام عظمای ولایت و رهبری آیت الله العظمی امام خامنه‌ای (مدظله العالی)، روحانیت معزز و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، آحاد ملت شریف ایران و به ویژه بیت مکرم ایشان تسلیت و تعزیت عرض نموده و از درگاه خداوند کریم برای آن فقیه فقید رحمت واسعه الهی و همنشینی با پیامبر اعظم (ص) و برای بازماندگان معزز صبر و شکیبایی و سکینه قلبی و پاداش صابرین طلب می‌کنم.

سرلشکر پاسدار محمد باقری
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح

 

 
* متن پیام تسلیت امیر سرلشکر موسوی فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران به این شرح است:
 
بسم الله الرحمن الرحیم
اذا مات العالم الفقیه ثلم فی الاسلام ثلمه لایسدها شئ

خبر ارتحال عالم مجاهد و فقیه پارسا حضرت آیت الله یزدی موجب تالم و تاثر فراوان گردید.
این روحانی بصیر و انقلابی، عمر بابرکت خویش را در راه دفاع از آرمانهای اسلام وانقلاب و همراهی با امام عزیز(ره)صرف کرد و در تربیت شاگردان دینی و حوزوی تلاش بی وقفه ای را به یادگار گذاشت.
حضور در سنگرهای مختلف سیاسی و انقلابی و دفاع عالمانه از جایگاه منیع ولایت فقیه، بخشی از کارنامه درخشان زندگی ایشان به شمار می آید.
اینجانب درگذشت آن شخصیت برجسته و روحانی بصیر و انقلابی را به محضر امام زمان"عج"، فرماندهی معظم کل قوا"مدظله العالی"، ملت شریف ایران و بیت مکرم ایشان تسلیت عرض می کنم. امید است خداوند متعال، مزد سالها مجاهدت و تلاش ایشان را با نعمات بی کران خود در بهشت رضوان جبران فرماید، انشاالله.

فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران
سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی
 
 
 
 
* متن پیام سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به این شرح است:
 
بسم الله الرحمن الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون
اذا مات العالم الفقیه ثلم فی الاسلام ثلمه لایسد‌ها شیء

ارتحال عالم جلیل القدر و مجاهد انقلابی حضرت آیت الله شیخ محمد یزدی (ره) ، رئیس معزز شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و از یاران صادق و دیرین امامین انقلاب اسلامی، موجب تأثر و تأسف کثیر گردید.
مجاهدت‌های عالمانه و مخلصانه و همت سترگ و موثر آن روحانی پارسا و فقیه بصیر در همراهی با نهضت اسلامی و نقش آفرینی های مثال‌زدنی و هوشمندانه و توأم با ژرف اندیشی در کوران حوادث و رخدادهای پیش و پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی بویژه در قامت ریاست قوه قضائیه، نمایندگی ملت در مجلس خبرگان رهبری و شورای اسلامی و نیز عضویت شورای نگهبان و صحنه های خطیر دیگر، الگویی ماندگار از یک روحانی تراز مکتب و نیازهای انقلاب و جامعه دینی، فرا روی نسل‌های امروز و فردای ایران اسلامی به ویژه حوزه های علمیه کشور قرار داده است.
این مصیبت بزرگ و ثلمه جبران ناپذیر را به پیشگاه مقدس حضرت ولی عصر ‌(عج) و نایب بر حقش مقام عظمای ولایت و رهبری آیت الله العظمی امام خامنه ای (مدظله العالی)، مراجع عظام، حوزه‌های علمیه ،خاندان مکرم و آحاد ارادتمندان و شاگردان داغدار ایشان تسلیت عرض نموده و از درگاه خداوند متعال برای آن فقیه فقید سعید؛ رضوان و جنت الهی و برای عموم مصیبت دیدگان به ویژه بازماندگان گرامی، صبر جمیل و اجر جزیل مسئلت می کنم.

سرلشکر پاسدار حسین سلامی
فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

 

 

 

 * متن پیام تسلیت رئیس سازمان عقیدتی سیاسی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به این شرح  است:

انالله و انا الیه راجعون
إِذَا مَاتَ الْعَالِمُ ثُلِمَ فِی الْإِسْلَامِ ثُلْمَهٌ لَا یَسُدُّهَا شَیْءٌ

خبر درگذشت عالم مجاهد و پارسا مرحوم آیت الله حاج شیخ محمد یزدی (ره) موجب تاثر و تالم گردید.
عالم جلیل القدری که با ایمان راسخ به انقلاب و استقامت در این راه قریب به ۷۰ سال از عمر با برکت خود را در سنگرهای مختلف، از جمله مجلس خبرگان رهبری، شورای نگهبان قانون اساسی، قوه قضائیه، و ریاست شورای عالی حوزه های علمیه خدمت کرد و منشاء خدمات ارزشمندی در نظام جمهوری اسلامی بود.
این جانب ضایعه رحلت آن عالم مجاهد را به محضر ولی امر مسلمین امام خامنه ای ( مدظله العالی) مراجع تقلید، حوزه های علمیه، ملت شریف ایران و بیت معظم آن بزرگوار تسلیت می گویم.
از خداوند متعال رحمت و مغفرت و علو درجات را برای ایشان مسألت می‌نمایم.

سیدضیاءالدین آقاجان پور / رئیس سازمان عقیدتی سیاسی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

 

 

 

*متن پیام تسلیت ریاست سازمان عقیدتی سیاسی ناجا  به این شرح است:

 

انا الله و انا الیه راجعون

 

رحلت عالم جلیل القدر امین و یار دیرین امامین انقلاب اسلامی حضرت آیت الله محمد یزدی رحمت الله علیه مصیبت بزرگی برای ارادتمندان و شاگردان به‌ویژه حوزه علمیه مقدسه قم بود. این روحانی بزرگوار و متقی از همراهان همیشگی انقلاب و نهضت امام خمینی (ره) بوده و خود را وقف نظام و آرمان‌های آن نموده و از هیچ تلاشی برای پیشبرد اهداف انقلاب فرو گذار نکرده است.

در برهه‌های حساس انقلاب با موضع‌گیری صریح و انقلابی و روشنگری، یکی از شخصیت‌های تأثیر گذار و پشتوانه‌ای قابل اطمینان در دفاع از رکن رکین ولایت بوده و برای دفاع از انقلاب و نظام ولایی ابایی نداشته تا جایی که همیشه آماج حملات بدخواهان و دشمنان قرار می‌گرفت. در طول سال‌های پس از انقلاب در مناصب مهم و کلیدی، منشأ خدمات و برکات بسیاری بوده و فقدان این یاور رهبری و انقلاب ضایعه‌ای برای نظام و حوزه علمیه است.

اینجانب فقدان این فقیه بزرگوار و انقلابی را به محضر مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) – حوزه‌های علمیه و ارادتمندان و شاگردان و بیت مکرم ایشان تسلیت گفته و از درگاه خداوند متعال برای ایشان رحمت و مغفرت و علو درجات مسئلت می‌نمایم.

 

سیدعلیرضا ادیانی رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ناجا

 

 

* متن پیام تسلیت حجت‌الاسلام علی سعیدی رئیس دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی کل قوا به این شرح است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

اذا مات العالم الفقیه ثلم فی الاسلام ثلمه لایسد‌ها شئ

ضایعه ارتحال عالم مجاهد و با بصیرت، یار دیرین امام ورهبری حضرت آیت‌الله یزدی موجب تاثر وتاسف فراوان گردید.
شخصیتی که حیات علمی و سیاسی پر برکت شان وقف اسلام و انقلاب و حوزه‌های علمیه بود و همواره با صلابت و شجاعت ازنظام اسلامی.
اصل ولایت فقیه و رهبری انقلاب دفاع می‌کردند. حضور در عرصه‌های مختلف و سنگر‌های حساس گوناگون پس از پیروزی انقلاب اسلامی و تربیت شاگردان در حوزه‌های علمیه بخشی ازکارنامه درخشان این فقیه برجسته است.
اینجانب ضایعه درگذشت این عالم وارسته را به محضر حضرت ولیعصر عج الله تعالی فرجه الشریف، مقام معظم رهبری (مد ظله العالی)، حوزه‌های علمیه، به خصوص به فرزندان وبیت مکرم این عالم فرزانه‌تسلیت عرض میکنم، انشاالله خداوند اورا غریق رحمت واسعه خود قراردهد و حشر با پیامبر صل الله علیه وآله را قرینش فرماید.

علی سعیدی
رییس دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی معظم کل قوا
 
 
 
 
* متن پیام تسلیت حجت الاسلام و المسلمین عبدالله حاجی صادقی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
انالله و انا الیه راجعون
اذا مات العالم الفقیه ثلم فی الاسلام ثلمه لایسد‌ها شیء

ارتحال جانکاه عالم فرزانه و فقیه وارسته آیت‌الله شیخ محمد یزدی (ره) رئیس مکرم شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و از پیشتازان نهضت اسلامی، موجب تاثر و تاسف عمیق گردید.
نام، یاد و مجاهدت‌های عالمانه و انقلابی آن فقیه عالیقدر و بصیر که در زمره یاران امین، صدیق و وفادار امامین انقلاب اسلامی می‌درخشید و با حضور شجاعانه خود در مسئولیت‌ها و سنگر‌های خطیر از جمله ریاست قوه قضائیه، مجلس خبرگان رهبری، جامعه مدرسین حوزه علمیه و شورای نگهبان خدمات ارزشمند و ماندگاری در ترویج اسلام ناب محمدی (ص) و خدمت به نظام مقدس جمهوری اسلامی و ملت شریف ایران نمودند؛ برای همیشه در حافظه تاریخی جامعه اسلامی زنده و علاوه بر ذخیره معنوی برای آخرت ایشان، پشتوانه پاسداران غیرت دینی و انقلابی و پرچمداران اندیشه، تفکر و فقه اسلامی در این کشور خواهد بود.
این ضایعه بزرگ را به محضر مبارک، ولی امر مسلمین مقام‌معظم رهبری حضرت امام خامنه‌ای (مدظله العالی)، مراجع عظام، حوزه‌های علمیه، خانواده مکرم و آحاد علاقه‌مندان و ارادتمندان آن فقید سعید تسلیت و تعزیت عرض نموده و از درگاه خداوند منان برای آن عالم مجاهد و مخلص، رحمت واسعه الهی و برای بازماندگان و عموم مصیبت دیدگان ارجمند، صبر جمیل و اجر جزیل توام با پاداش صابرین، مسئلت می‌کنم.

عبدالله حاجی صادقی
نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
 

 

 
 * متن پیام تسلیت حزب الله لبنان به این شرح است:

آیت الله یزدی همواره حامی مقاومت لبنان بودند.
او از جمله نخستین علمایی بود که در راه حق و مبارزه با باطل و استبداد و در برهه های مختلف انقلاب اسلامی ایران و ایجاد نظام جمهوری اسلامی فداکاری‌های زیادی نشان داد.
ضایعه ارتحال آیت الله یزدی، خسرانی بزرگ برای مقاومت اسلامی در لبنان بود.
ما مصیبت بزرگ رحلت این عالم بزرگ را به پیشگاه مقدس حضرت ولی عصر ارواحنا فداه، امام خامنه‌ای، حوزه‌های علمیه، علماء و فضلای حوزه علمیه قم و راهیان راه علم و جهاد تسلیت می‌گوییم.
 

 

 

* متن پیام تسلیت سید احمد مرتضوی مقدم، رئیس دیوان عالی کشور به این شرح است:

 
بسم الله الرحمن الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون
 
رحلت عالم مجاهد و مجتهد انقلابی یار امام و رهبری، حضرت آیت الله حاج شیخ محمد یزدی رحمت الله علیه موجب تأثر گردید.این فقید سعید دوران عمر شریف و پربرکت خود را چه در حاکمیت طاغوت و چه پس از انقلاب در راه خدا مجاهدت نمود و در تمام صحنه‌ها در دفاع از نظام و ولایت حضور داشت.فقدان این یار دیرین را به رهبر معظم انقلاب و بیت شریف آن مرحوم و فرزندان عزیزشان عرض تسلیت دارم و از خداوند برایشان تقاضای اجر و صبر مسئلت می‌نمایم.
 
 
 
* متن پیام تسلیت محمد مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان امام به این شرح است:


إِذَا مَاتَ الْعَالِمُ ثُلِمَ فِی الْإِسْلَامِ ثُلْمَهٌ لَا یَسُدُّهَا شَیْءٌ إِلَی یَوْمِ الْقِیَامَهِ

رحلت عالم مجاهد و پارسا آیت الله حاج شیخ محمّد یزدی رضوان الله علیه موجب تاثر و تالم گردید. این عالم بزرگوار از مبارزان راه دشوار انقلاب و از همراهان و وفاداران صدیق امام راحل و مقام معظم رهبری (مدظله العالی) بود و در مناصب خطیری چون ، ریاست قوه قضائیه ، مجلس شورای اسلامی ، مجلس خبرگان رهبری، شورای نگهبان و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با خلوص ، خدماتی ماندگار برای ملت شریف و فهیم ایران اسلامی برجای گذاشتند. اینجانب این ضایعه را به پیشگاه حضرت ولی عصر( عج) ، محضر مقام معظم رهبری (مدظله العالی) ، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و به ویژه بیت مکرم ایشان ، به ملت شریف ایران ، خاصّه مردم عزیز استان قم ، روحانیت عظیم الشأن و همه ارادتمندان و شاگردان آن عالم جلیل القدر تسلیت عرض نموده ، علوّ درجات ایشان را از درگاه قادر متعال مسألت مینمایم.
 
 
 
 
* متن پیام تسلیت بهرام سرمست استاندار قم به این شرح است:
 
ارتحال عالم جلیل القدر حضرت آیت الله حاج محمد یزدی رئیس شورای عالی جامعه مدرسین و نماینده مردم شریف قم در مجلس خبرگان رهبری موجب تأسف و تأثر گردید.
آن فقیه وارسته علاوه بر حضور در عرصه های علمی و دینی در عرصه سیاسی نیز جزء همراهان و یاران امام عزیز در نهضت عظیم اسلامی به شمار می آمدند.
ایشان‌ پس‌ از پیروزی‌ شکوهمند انقلاب‌ اسلامی‌ نیز در مناصب و مسؤولیتهای مهم‌ گوناگون‌ اجرایی و انقلابی از جمله ریاست قوه قضائیه و مجلس خبرگان رهبری به‌ ایفای‌ نقش‌ پرداخته و منشاء خدمات ماندگار در این عرصه‌ها‌ بودند.
اینجانب ضایعه درگذشت این عالم فرزانه را به محضر حضرت بقیه الله الاعظم(عج)، مقام معظم رهبری، مراجع عظام تقلید، حوزه های معزز علمیه، بیت شریف آن بزرگوار و اعضای محترم مجلس خبرگان رهبری تسلیت گفته و علو درجات و شادی روح آن فقیه عالیقدر را از درگاه خداوند متعال مسألت دارم.

 

 

 

* متن پیام تسلیت آیت الله حسینی بوشهری دبیرشورای عالی حوزه های علمیه به این شرح است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم
«انا لله و انا الیه راجعون»


ارتحال مجتهد بصیر و یار دیرین امام (ره) و رهبری معظم انقلاب (مدظله العالی)، حضرت آیت الله حاج شیخ محمد یزدی (ره) موجب تاثر و تاسف فراوان گردید.
هفت دهه از حیات با برکت سیاسی و علمی این عالم برجسته منشأ خدمات فراوانی به کشور و حوزه‌های علمیه بود.
آیت‌الله یزدی جزو حلقه اول شاگردان و علاقه مندان صدیق امام خمینی (ره) بود که با شروع نهضت امام، در دوران پرفراز و نشیب مبارزات با رژیم ستم شاهی، استوار و پایدار مسیر مبارزه را ادامه داد و همواره تبعیدگاه های خود را به مرکز نشر علوم اهل بیت علیهم السلام و پایگاه بسط مبارزات اسلامی تبدیل می کرد.
حضور تعیین کننده در ایجاد، تثبیت و ریاست سالیان متمادی بر تشکیلات با برکت جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، در صیانت از نهاد روحانیت و پاسداشت جایگاه مرجعیت شیعه و حضوری بسان استوانه ای فقهی برای نظام در دو نهاد شورای نگهبان و مجلس خبرگان با حفظ سلوک و زیّ روحانیت با وجود حضور در عالیترین نهادهای حکومتی از فرازها و ویژگی های مهم زندگانی ایشان است.
ضایعه فقدان این فقیه و عالم جلیل القدر را به محضر مقام معظم رهبری«مدظله العالی»، مراجع عظام تقلید «دامت‌برکاتهم»، حوزه‌های علمیه و همچنین به فرزندان برومند ایشان تسلیت عرض نموده و از خداوند متعال برای آن فقیه بصیر و انقلابی و یار مخلص ولایت و رهبری، علو درجات و رحمت الهی را مسألت دارم. خداوند آن مرحوم را با اولیای خویش محشور فرماید.


سیدهاشم حسینی بوشهری
دبیر شورای عالی حوزه های علمیه
19 آذر 1399

 

 
 
 
* متن پیام تسلیت مدیرحوزه های علمیه و عضو فقهای شورای نگهبان به این شرح است:
 
بسم الله الرحمن الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون

خبر ارتحال مرحوم آیت الله آقای حاج شیخ محمد یزدی قدس الله نفسه الزکیه برای حوزه‌های علمیه بویژه حوزه علمیه قم و همه علاقمندان به اسلام و انقلاب اسلامی سنگین و مایه تأسف شدید شد.
آن فقید سعید چهره تابناکی بود که در سال های ممتد ازپشتوانه های استوار انقلاب اسلامی و از یاران فداکار امام خمینی (ره) و رهبری معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی) بشمار می آمد و جانفشانی و فداکاری و پیشگامی ایشان از آغاز نهضت اسلامی و خدمات ارزنده آن عالم فرزانه به اسلام و انقلاب و مردم شریف ایران و قم در مسندهای گوناگون حوزوی، علمی، فرهنگی، تقنینی و قضائی و در جایگاه های مهم شورای نگهبان و ریاست مجلس خبرگان رهبری و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، شورای عالی حوزه های علمیه، ماندگار و فراموش ناشدنی است.
فضیلت های اخلاقی و روح انقلابی و بصیرت سیاسی و تلاش اجتماعی ایشان برای همگان بویژه طلاب و فضلای حوزه درس آموز و الهام بخش خواهد بود.
فقدان آن دانشمند پارسا و با اخلاص را به مقام معظم رهبری مد ظله العالی و مراجع عظام تقلید دامت برکاتهم و حوزه‌های علمیه و مردم شریف ایران و قم و بیت شریف ایشان تسلیت و تعزیت عرض می کنم و علو درجات، رضوان الهی و حشر با اولیای الهی و شهدای سرافراز را برای ایشان و صبر جمیل و اجر جزیل برای بازماندگان محترم از خداوند مهربان خواستارم.
 
علیرضا اعرافی؛ مدیر حوزه‌های علمیه


 

* متن پیام مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه به این شرح است:

بسم‌ الله الرحمن الرحیم
انالله و انا الیه راجعون
قال رسول الله (ص): اذا مات العالم الفقیه ثلم فی الاسلام ثلمه لایسد‌ها شیء

خبر ارتحال عالم ربانی، مجاهد بصیر، یار دیرین امام و رهبری حضرت آیت الله حاج شیخ محمد یزدی (رضوان الله تعالی علیه)، حوزه های علمیه، روحانیت معظم، ملت شریف ایران بویژه مردم ولایی قم مقدس را عزادار کرد.
این شخصیت ممتاز حوزه در زندان‌های رژیم ستم شاهی و در خدمت به اسلام و اعتلای نهضت انقلابی ایران به رهبری حضرت امام خمینی(ره) بارها تا لب شهادت پیش رفته و در عرصه تدریس، تالیف، تبلیغ و ترویج تعالیم اسلامی و با پذیرش مسئولیت های خطیر و عظیم در سنگر امامت جمعه، قوه قضائیه، شورای نگهبان و خبرگان رهبری عمر خود را خالصانه وقف پیشبرد اهداف اسلام و انقلاب اسلامی نمود.
مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم فقدان این فقیه بصیر، رئیس شورای عالی جامعه مدرسین و نماینده خبرگان رهبری را به محضر بقیه الله الاعظم (ارواحنا فداه)، رهبری معظم انقلاب، حوزه های علمیه و روحانیت معظم به ویژه شاگردان، ارادتمندان و بیت مکرم وی تسلیت می گوید و از خداوند منان برای آن مرحوم علو درجات و حشر با انبیاء و اولیاء الهی را مسئلت می نماید.
عاش سعیدا و مات سعیدا

مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم
1399/09/20* متن پیام مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به این شرح است:


بسم الله الرحمن الرحیم
إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ

ارتحال عالم ربانی، فقیه مجاهد، مبارز خستگی ناپذیر و یار دیرین امام و رهبری، حضرت آیت الله حاج شیخ محمد یزدی «رحمة الله علیه» ضایعه‌‌ای اسفبار و مایه‌ی تالّم همه‌ی کسانی است که به شخصیت و مقام علمی،‌ مجاهدت‌ها، خدمات و آثار ارزشمند ایشان به حوزه‌های علمیه و نظام اسلامی، آشنا می‌باشند.
آن مرحوم استادی بزرگ و موفق بودند که با تلاش‌های مستمر علمی و تحقیق و پژوهش در علوم مختلف حوزوی‌ و تربیت شاگردان ممتاز و تألیف کتب متعدد و ارزشمند، آثار فاخر و ماندگاری را ثبت و به یادگار گذاشتند و تا آخرین روزهای عمر با برکت خود مجلس پر فیض درس و بحث‌شان دائر بود.
التزام به احکام شرعی، صیانت از حقائق و معارف اسلامی، توجه اکید و رعایت مکارم اخلاق، در تمام دوران زندگی، شخصیتی ممتاز و معنوی از ایشان ساخته بود که تا پایان عمر شریف خود رعایت و بر آنها اصرار می‌ورزید.
همراهی با رهبر کبیر و عظیم الشأن انقلاب اسلامی از آغازین روزهای نهضت اسلامی مردم شریف ایران و تحمل تبعید و زندان و شکنجه توسط دژخیمان رژیم منحوس پهلوی تا پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و پس از آن در مسئولیت‌های مهم و حساس، یاری وفادار بود که با اراده‌ای انقلابی و کم‌نظیر در تبعیت از ولی امر مسلمین حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای مدظله العالی و در تحقق و دفاع از اعتقادات مکتب و معارف اهلبیت علیهم السلام و ارزش‌های انقلاب اسلامی، استوار و پایدار بود و لحظه‌ای در این راه با عظمت و مسیر نورانی و صراط مستقیم انقلاب، سستی و خستگی به خود راه نداد.
مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم! ضایعه مؤلمه و اسفبار ارتحال حضرت آیت الله یزدی، رئیس معزز شورای عالی جامعه مدرسین را محضر شریف امام عصر ارواحنا فداه، مراجع عظام تقلید بویژه رهبر معظم انقلاب، حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای دامت برکاتهم، حوزه‌های علمیه، عموم ملت مؤمن و انقلابی ایران اسلامی و خاصه بیت مکرّم ایشان، تسلیت و تعزیت عرض نموده و از خدواند متعال برای آن فقید سعید، علو درجات و برای بازماندگان ارجمند و ارادتمندان ایشان صبر و اجر مسألت می‌نماید.
تغمده الله بغفرانه و حشره مع اولیائه

مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم
۹۹/۹/۱۹

 

 

 
* متن پیام تسلیت حجت الاسلام والمسلمین شیخ جواد مروی(از اعضای محترم شورای عالی حوزه) به این شرح است:
 
رحلت مرحوم آیۀ الله یزدی را خدمت اعزه تسلیت عرض می‌کنم شخصیتی که قبل از پیروزی انقلاب برای به ثمر نشستن نهضت اسلامی تلاشهای مستمری را انجام دادند و بعد از انقلاب هم عمر خودش را در مسیر تثبیت این نهضت قرار دادند و همۀ عمرشان در این راه طی شد.
خصوصیات شخصی این عالم بزرگوار را مقام معظم رهبری حفظه الله در بیانیۀ خودشان و مراجع و بزرگان برشمردند دو نکتۀ کوتاه را که دیروز در جلسۀ شورای عالی جامعۀ مدرسین بنده عرض کردم به صورت مختصر اینجا عرض می‌کنم. این دو نکتۀ به نظر من از امتیازات ویژۀ زندگانی ایشان بود:

نکتۀ اول: یکی حساسیت نسبت به دفاع از مکتب اهل بیت صلوات الله و سلامه علیهم اجمعین که من خاطرات ویژه‎ای دارم از این حساسیت، حسایست مثال زدنی واقعا، وقتی که یکی از نهادهای شبه علمی در حاشیۀ شهر قم یک کتابی و رساله‌ای آنجا نگاشته شده بود و برخی از آیات نازل شده در مورد غدیر خم مورد تردید قرار گرفته بود، بنده در جلسۀ جامعه صحبت کردم و این رساله را و نهاد را نقد کردم بعد ایشان فرمودند که این رساله را می‌خواهم بخوانم، رساله را به ایشان دادم، بعدا ایشان پیام فرستادند که می‌خواهم شما را ببینم، من رفتم خدمت ایشان در حالی که دستشان می‌لرزید (خدا رحمت کند ایشان را) و اشک به چشمش بود از مواضعی که گرفته شد تقدیر می‌کرد و بعد می‌فرمود چگونه سر بر بالشت بگذاریم و با آرامش بخوابیم در حالی که عده‌ای ضروریات فکری مکتب تشیع را اینگونه در کنار گوش ما زیر سؤال می‌برند و وقایع و حوادث دیگری از این دست که بارها من از ایشان دیدم و حساسیت عجیب در دفاع از کتب اهل بیت(ع)

نکتۀ دوم: که برای من جالب بود این است که ایشان دو دوره رئیس قوۀ قضائیه بود مسئولیتهای سنگینی در نظام جمهوری اسلامی داشت ولی زندگانی شخصی ایشان بر اساس ساده زیستی و آنچه که یک روحانی و یک عالم دین باید آنگونه مشی کند و آنگونه زندگی کند، ایشان یک وقتی به من می‌گفت من هیچ اندوخته‌ای ندارم یک پول بازنشستگی که ظاهرا از قوۀ قضائیه یا کجا به من می‌دهند من زندگیم از آن تأمین می‌شود، همین چند روز قبل من به عیادتشان رفتم منزلشان، منزلی خیلی ساده و خیلی طلبه‌ای داشتند، منزلی که یک روحانی باید اینگونه باشد، منزل و زندگی که برای همۀ روحانیون و همۀ مسئولین یک درس هست که وضعیت زندگی باید اینگونه باشد.
خداوند ان شاء الله غریق الطفا رحماتش قرار بدهد خدماتی را که در راه مکتب اهل بیت و در راه نظام اسلامی داشت از ایشان قبول بفرماید ان شاء الله.
 
99/9/22

 

 

 

* متن پیام تسلیت آیت الله حسینی شاهرودی به این شرح است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون
اذا مات العالم فقیه ثلم فی الإسلام ثلمة لایسدّها شی


رحلت تأسف بار عالم بزرگوار، حامی صدیق بنیانگذار جمهوری اسلامی(ره) و رهبر عظیم الشأن انقلاب مدظله‌العالی، مرحوم آیت الله حاج شیخ محمد یزدی( رضوان الله تعالی علیه) را به محضر بقیةالله الأعظم عجل الله تعالی فرجه الشریف، مقام معظم رهبری و اعضای گرامی مجلس خبرگان و شورای محترم نگهبان و جامعه مدرسین حوزه علمیه دامت برکاتهم و ملت خدا جوی کشور اسلامی ، بویژه فرزند برومند ایشان حجة الاسلام و المسلمین حاج شیخ عبدالمجید یزدی و خاندان محترم و گرامی تسلیت عرض میکنم .
بی شک آن بزرگوار در جوار امام راحل (ره) در بهشت رضوان الهی متنعم و بمنظور دفع کید و توطئه استکبار و رفع بلایا، دعا گوی مردم و انقلاب مقدس ما هستند .
و أسئل الله الأجرو الثّواب .


سیدعبدالهادی حسینی شاهرودی
نماینده مردم شریف گلستان در مجلس خبرگان رهبری

 19 آذر 1399

 

 

 

* متن پیام تسلیت سیدابوالحسن مهدوی عضو خبرگان رهبری به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

إنا لله و إنا إلیه راجعون
إذا مات العالم ثلم فی الإسلام ثلمة لایسدّها شیء


خبر ارتحال عالم مجاهد و خستگی ناپذیر و انقلابی، یار امام و رهبری مرحوم آیت‌الله حاج شیخ محمد یزدی«رحمةالله‌علیه» موجب تأسف و تألم واقع گردید.
ایشان در سال‌های متمادی خدمات ارزنده‌ای به حوزه‌های علمیه و نظام جمهوری اسلامی ایران داشته‌اند که می‌توان به ریاست قوه قضائیه، عضویت و ریاست در مجلس خبرگان رهبری، عضویت در شورای نگهبان و ریاست شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه اشاره کرد.
اینجانب ضمن عرض تسلیت به محضر حضرت ولی‌الله‌الأعظم«ارواحنافداه»، مقام معظم رهبری امام خامنه‌ای«دام‌ظله‌العالی»، اعضای مجلس خبرگان، جامعه مدرسین، جامعهٔ انقلابی و حوزه‌های علمیه و به ویژه بیت مکرّم آن مرحوم و آقازادگان محترم ایشان، برای آن عالم ربانی طلب رضوان و حشر با اهلبیت عصمت«علیهم‌السلام» از درگاه الهی خواهانم.

سیدابوالحسن مهدوی

 19 آذر 1399

 

 

 

* متن پیام تسلیت دبیر جامعه روحانیت شیراز و تولیت آستا قدس حسینی(ع) به این شرح است:

 

بسمه تعالی

انالله و انا الیه راجعون

اذا مات العالم ثلم فی الاسلام ثلمه لایسدها شیء الی یوم القیامه

 

خبر ارتحال ملکوتی فقیه مجاهد یار دیرین حضرت امام خمینی (ره) وحامی بزرگ ولایت و یاور مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای، ریاست جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و رئیس سابق مجلس خبرگان رهبری حضرت آیت الله آقای حاج شیخ محمد یزدی طاب ثراه موجب تاسف و تاثر فراوان گردید.

این شخصیت گرانمایه و عضو سابق فقهای شورای نگهبان نماد روحانیت انقلابی بود که دارای مراتب بالای بینش سیاسی و توانمندی علمی بودند وحیات با برکت خویش را وقف دفاع، خدمت به اسلام و مسلمین و تقویت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران کرده و از پشتوانه های محکم نظام اسلامی و مدافع حق مردم و از مبارزین با ظلم و استبداد و طاغوت بود.

این فقیه پارسا سالیان سال در بخش های حساس نظام اسلامی الحق و الانصاف عمر گرانمایه خویش را در حمایت از ولایت و مقام معظم رهبری این بیرق الهی صرف نمود و ثابت قدم بود و در تمامی زوایای مسائل کشوری موضع گیری های خداپسندانه داشتند.از این رو رحلت ایشان، بی شک ثلمه ای سنگین برای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.«الفقهاء حصون الاسلام»

اینجانب این ضایعه اندوه بار و مولمه را به حضرت بقیه الله الاعظم (عج)، مراجع عظام تقلید خاصه مقام معظم رهبری(مدظله العالی)، حوزه های علمیه ، خاندان معزز ایشان و مردم ولایتمدار کشور تسلیت عرض نموده و از درگاه ایزد منان رحمت و غفران الهی و حشر با اولیاء الهی جهت آن فقیه مجاهد و صبر و اجر جهت بازماندگان درخواست دارد. والسلام.

 

العبد سید محی الدین طاهری

دبیر جامعه روحانیت شیراز و تولیت آستا قدس حسینی(ع)

 

 

 

* متن پیام تسلیت رئیس جامعه روحانیت شیراز به این شرح است:

 

بسمه تعالی

انالله و انا الیه راجعون

اذا مات العالم ثلم فی الاسلام ثلمه لایسدها شیء الی یوم القیامه

 

خبر ارتحال فقیه عالیقدر، شاگرد حضرت امام خمینی (ره) و یاورمقام معظم رهبری، حضرت آیت الله آقای حاج شیخ محمد یزدی موجب تاسف و تاثر فراوان گردید.

شخصیت ارزشمندی که باحضور فعال خویش در شکل گیری نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نقش ارزنده ای ایفا نمود و پس از آن همراهی همه جانبه اش با مقام معظم رهبری(مدظله العالی) و تلاش در مسیر تحقق اهداف نظام اسلامی و استقرار نظام جمهوری اسلامی را وجهه همت خویش قرار داد.

این عالم وارسته در طول حیات با برکت خویش منشا خدمات فقهی، قضایی و سیاسی فراوانی بود و از این رو رحلت ایشان، بی شک ثلمه ای سنگین برای حوزه های  علمیه و نیز مصیبتی بزرگ برای ارادتمندان آن بزرگوار است.

جامعه روحانیت شیراز این ضایعه مولمه واندوهبار را به محضر حضرت بقیه الله الاعظم(عج)، مراجع عظام تقلید خاصه وجود مبارک مقام معظم رهبری مدظله العالی، حوزه های علمیه، مردم قدرشناس ایران اسلامی و خانواده معزز ایشان تسلیت عرض نموده و از درگاه ایزد منان رحمت و  غفران واسعه و حشر با اولیاء الهی جهت آن عالم ربانی و صبر و اجر جهت بازماندگان محترم درخواست دارد.

 

سید علی اصغر دستغیب

رئیس جامعه روحانیت شیراز

 

 

* متن پیام تسلیت نماینده ولی فقیه در استان وامام جمعه یزد به این شرح است:

 

بسمه تعالی

انالله و انا الیه راجعون

 

رحلت عالم مجاهد، یار امام و رهبری، مدرس حوزه های علمیه و مردی که در مسئولیت ها و پست های مختلف خدمات شایانی به انقلاب اسلامی انجام داد حضرت آیت الله آقای شیخ محمد یزدی طاب ثراه را به مقام معظم رهبری،  حوزه های علمیه، شاگردان، بستگان، دوستان خصوصا فرزندان و بیت آن مرحوم تسلیت عرض می کنم. این عزیز سال های سال عمر خود را یا درحال مبارزه با طاغوت بود و یا در حال مبارزه با بی عدالتی و فساد در قوه قضاییه و یا در شورای نگهبان منشا خدمات مهمی بود. عمر شریفش گویای خدمت به خلق با  حسن خلق و همراهی با رهبر معظم انقلاب اسلامی و مبارزه با نفاق و خودباختگی، غرب زدگی ودنیا پرستی بود. خداوند ایشان را با موالیان گرامش محشور فرماید و سعادت اخروی را نصیبشان گرداند که زندگی این جهان را با سختی و مبارزه گذراند و انشاءالله جهان آخرت را با آرامش و سعادت بگذراند.

از خداوند بزرگ برای بازماندگان صبر جمیل و اجر عظیم مسئلت می نمایم.

 

محمد رضا ناصری

نماینده ولی فقیه در استان وامام جمعه یزد

 

 

 

* متن پیام تسلیت نماینده مردم  استان کهگیلویه و بویراحمد در مجلس خبرگان رهبری به این شرح است:

 

بسمه تعالی

اذا مات العالم ثلم فی الاسلام ثلمه لایسدها شیء الی یوم القیامه

 

بعد الحمد و الصلواه ؛ ارتحال عالم مجاهد و فقیه متصلب آیت الله شیخ محمد یزدی مایه تالم و تاثر همه دوستداران انقلاب و نظام اسلامی گردید. شخصیتی که هرگاه به نتیجه می رسید تحریف و یا انحرافی رخ داده غیورانه می ایستاد ومقاومت می کرد و برای دین آبرو می گذاشت و گاه از کسانی که انتظار نمی رفت گزنده ترین تعابیر را می شنید و برای صیانت از وحدتی که بدان معتقد بود تحمل می کرد.

همراهی و  تبعیت از مرحوم امام(ره) و همدلی وخضوع نسبت به مقام معظم رهبری دام ظله و خدمت درعرصه تقنین و قضاء و نیز حوزات علمیه و صیانت از ولایت فقیه صفحات درخشنده حیات وی بود.

این ضایعه مولمه را به رهبر معظم انقلاب (دام عزه) و  جامعه روحانیت و اعضاء خبرگان رهبری و محبین انقلاب و بستگان آن فقیه فقید خصوصا آقازاده مکرم و معظم فهیم و باغیرت ایشان تسلیت می گویم وغفران الهی برای آن راحل از خداوند متعال مسئلت دارم.

 

سیدشرف الدین ملک حسینی

نماینده مردم  استان کهگیلویه و بویراحمد در مجلس خبرگان رهبری

 

 

 

*متن پیام تسلیت نماینده ولی فقیه در استان مرکزی و امام جمعه اراک به این شرح است:

 

بسمه تعالی

اذا مات العالم ثلم فی الاسلام ثلمه لایسدها شیء الی یوم القیامه

 

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

سلام علیکم

ارتحال ریاست محترم  جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، عالم ربانی و فقیه صمدانی، مجاهد فی سبیل الله مرحوم «آیت الله آقای شیخ محمد یزدی(ره)» که عمر با برکت خود را صرف تحصیل و تعلیم و تربیت و خدمت به اسلام و اهل البیت علیهم السلام نمودند و از شاگردان حضرت امام راحل و آیت الله العظمی بروجردی و دیگر بزرگان و فرهیختگان و از سابقون اولون در انقلاب اسلامی و منشا آثار و برکات فراوان بودند و بارها طعم زندان و تبعید را چشیدند و پس از پیروزی انقلاب اسلامی درمسئولیت های بسیار حساس نظام اسلامی نقش آفرین بودند و با کمال وفاداری خدمات ارزشمند و فراوانی را ارائه نمودند.از جمله؛ ریاست قوه قضاییه، ریاست مجلس خبرگان رهبری، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، عضو فقهای شورای نگهبان، امام جمعه موقت تهران و از آغاز پیروزی انقلاب اسلامی نماینده امام راحل در مهدیه تهران بودند و این کانون مقدس که توسط مرحوم حجه الاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ احمد کافی (ره) پایه گذاری شده بود، در دوران انقلاب اسلامی و باعنایت ایشان به صورت کانونی نورانی و مقدس منشا خیرات و برکات فراوان شده و پس از دوران دفاع مقدس با توسعه و نوسازی اکنون به صورت یک سرمایه عظیم و ماندگار در خدمت آرمان های گرانسنگ حضرت بقیه الله ارواحنا له فداه و امام راحل و رهبر فرزانه انقلاب اسلامی و ملت بزرگ ووفادار به آستان مقدس آن حضرت انجام وظیفه می نماید را به حضرت بقیه الله الاعظم (عج) و رهبر فرزانه انقلاب اسلامی و مراجع عالیقدر و حوزه مقدسه علمیه قم و فرزندان برومند و وابستگان و شاگردان و ارادتمندان به آن مرحوم تسلیت عرض نموده، از خداوندمتعال برای آن عالم آگاه و فداکار وخدوم علو درجات و حشر با صالحین وبرای بازماندگان مکرم اجر و صبر و حسن توفیق و برای رهبری بزرگوار انقلاب اسلامی طول عمر با برکت و عافیت کامل و برای ملت شریف ایران عزت و پیروزی و سربلندی مسالت می نمایم.

خداوند آن فقیه بزرگوار را با اولیای اسلام محشور فرماید و بر توفیقات همگان بیفزاید.بمنه و کرمه

 

دری نجف آبادی

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی و امام جمعه اراک

 

 

* پیام تسلیت مدیر حوزه علمیه اتان بوشهر به این شرح است:إنا‌ لله و إنا الیه راجعون

درگذشت فقیه مجاهد، آیت‌الله شیخ محمد یزدی رحمةالله علیه را به محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی دام ظله العالی، حوزه‌های علمیه، مراجع معظم و جامعه محترم مدرسین، شاگردان و ارادتمندان و خانواده گرامی ایشان تسلیت عرض می‌کنم.
بی تردید خاطره مبارزات و مواضع شجاعانه و غیرتمندانه این فقیه بزرگوار در دفاع از انقلاب اسلامی و اندیشه متعالی امام خمینی و استواری و وفاداری وی در حمایت از نظام اسلامی و رهبر عزیز انقلاب، در دلها زنده خواهد ماند.

رضا خدری
مدیر حوزه علمیه استان بوشهر
۲۰ آذرماه ۱۳۹۹

 * متن پیام تسلیت آیت الله زین العابدین قربانی عضو مجلس خبرگان رهبری به این شرح است:


بسم الله الرحمن الرحیم
إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعُونَ


ارتحال عالم مجاهد و فقیه عالی مقام مرحوم آیت‌الله حاج شیخ محمدیزدی(ره) موجب تاثر و تاسف گردید.
وی از شاگردان و یاران صدیق امام خمینی(ره) بود که از_روزهای نخستین مبارزات در کنار سایر یاران امام راحل حضور موثر و انقلابی داشت و زندان و تبعید را تحمل کرد و تا آخرین لحظه نقش انقلابی خویش را در حمایت از مقام معظم رهبری(مدظله العالی) ایفا نمود.
اینجانب رحلت این فقیه مجاهد را به محضر مقام معظم رهبری، مراجع عظام وحوزه های علمیه و بیت شریف تسلیت عرض نموده؛ علو درجات را برای آن فقید سعید و صبر و اجر فراوان برای بازماندگان آن مرحوم از ساحت خداوند سبحان مسألت دارم.


وَالسَّلام عَلَیکُم وَ رَحمَةُ اللهِ وَ بَرَکاتُه

زین العابدین قربانی
عضو مجلس خبرگان رهبری
۱۹ آذر ۱۳۹۹

 

 


* متن پیام تسلیت شورای هماهنگی اصولگرایان استان قم به این شرح است:بسم الله الرحمن الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون
إِذَا مَاتَ الْعَالِمُ الفقیه ثَلُمَ فِی الْإِسْلَامِ ثُلْمَةٌ لَا یَسُدُّهَا شَیْءٌ


ارتحال عالم ربانی ، مجاهد نستوه و انقلابی حضرت آیت الله حاج شیخ محمد یزدی «اعلی اله مقامه» موجب تأسف و تأثر گردید.
تاریخ انقلاب اسلامی گواه نقش آفرینی های موثر ، به موقع و شجاعانه آیت الله یزدی (ره) در برهه های گوناگون انقلاب از آغازین روزهای قیام امام خمینی)ره) گرفته تا سالهای اوج هجوم دشمن ، سال های فتنه و سال های حساس حمله همه جانبه دنیای استکبار به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در دوران اخیر است که این تقوای سیاسی از برجسته ترین ویژگی های آن عالم پارسا و باتقوا بود.
آیت الله محمد یزدی از یاران ثابت قدمی برای امام راحل و رهبر معظم انقلاب بود که امتحان خود را در روزهایی که حتی برخی خواص در آن مردود شدند به خوبی پس داد و از حمایت همه جانبه از موضع ولایت فقیه قدمی عقب نشینی نکرد.
شورای هماهنگی اصولگرایان استان قم ضمن آرزوی سلامت و عزت برای رهبر معظّم انقلاب، این ضایعه دردناک را به ملت شریف ایران اسلامی، رهبر فرزانه، حوزه های علمیه، خانواده و بیت معزی و دوستداران آن عزیز تسلیت می گوید و از درگاه خداوند مهربان برای ایشان رحمت و مغفرت بی پایان و علوّ درجات مسألت می کند.


رَّبِّ اغْفِرْ وَارْحَمْ وَأَنتَ خَیْرُ الرَّاحِمِین.

 

 


* متن پیام تسلیت مرکز بسیج اساتید، مدیران و نخبگان حوزه علمیه قم به این شرح است:


باسمه تعالی
انا لله و انا الیه راجعون
اذا مات العالم ثلم فی الاسلام ثلمة لا یسدها شئ

مرحوم حضرت آیت الله یزدی، عالمی مقتدر، آگاه، استوار و انقلابی برای همه زمان‌ها بود.  صراحت لهجه او در برخورد با کج‌اندیشی‌ها و شجاعتش در مقابله با برداشت‌های ناصواب و حمایت او از نیروهای انقلابی، از زمان مبارزات ستم‌شاهی تاکنون زبانزد خاص و عام است. مصونیت سازی حوزویان در برابر افکار سکولار و برخورد او با انحرافات سیاسی در کنار صیانت از جایگاه مرجعیت شیعه و حراست از نهاد حوزه، او را در صدر علمای دلسوز، دقیق و کار بلد قرار داده بود.
حضرت آیت‌الله محمد یزدی با کوله باری از علم و عمل صالح به آسمان عروج کرد ولی دستاوردهای او در عرصه‌های مختلف از جمله در مجلس خبرگان رهبری، شورای نگهبان، شورای عالی حوزه‌های علمیه و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم برای نسل‌های جوان حوزه‌های علمیه به یادگار مانده است.
آیت‌الله یزدی را می‌توان از معدود فقهایی برشمرد که باوجود زمینه‌های مرجعیت برایشان اما صیانت از حوزه و حمایت از نظام اسلامی را سرلوحه فعالیت‌های خود قرار داد و طی پنجاه سال گذشته همواره مورد ترور شخصیت بدخواهان حوزه و نظام اسلامی قرار داشت.
روحیه انقلابی، شجاعت، بصیرت سیاسی و اجتماعی، صداقت، دیانت، زهد، ساده زیستی، طرفداری از امام و رهبر معظم انقلاب، اتخاذ مواضع بهنگام و برخورد به‌موقع با تحریفات، از او شخصیت بی‌نظیری برای مردم‌سالاری دینی و حامی بی‌بدیلی برای ولایت‌فقیه ساخته بود.
مقام معظم رهبری مدظله‌العالی، عدم حضور او را در مجلس خبرگان خسارت‌بار می‌دانستند اما امروز تأسف اساسی این است که اکنون فقدان او برای جامعه و حوزه‌های علمیه چقدر خسارت خواهد داشت!
مرکز بسیج اساتید، مدیران و نخبگان حوزه علمیه قم ضمن تسلیت به امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف و مقام معظم رهبری دامت برکاته، همگان به‌ویژه حوزویان را به پاسداشت جایگاه این فقیه بصیر و انقلابی دعوت می‌نماید. امید که بتوانیم سهم خود را در تداوم راه او و حفظ تلاش‌های علمی و عملی آن فقیه عالی‌مقام به‌خصوص در عرصه حمایت از ولایت مطلقه فقیه و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایفا نماییم.

مرکز بسیج اساتید، مدیران و نخبگان حوزه علمیه قم
* متن پیام تسلیت تشکل اساتید سطوح عالی و خارج حوزه علمیه قم به این شرح است:


بسم الله الرحمن الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون
اذا مات العالم ثلم فی الاسلام ثلمة لایسد ها شئ


تشکل اساتید سطوح عالی و خارج حوزه علمیه قم ارتحال عالم ربانی و فقیه با بصیرت، حضرت آیت الله محمد یزدی (اعلی الله مقامه ) را به ساحت مقدس حضرت ولی عصر (ارواحنا فداه)، رهبر معظم انقلاب اسلامی (دام ظله العالی) حوزه‌های علمیه، بیت شریف آن مرحوم و عموم هم میهنان عزیز تسلیت می گوید.
فعالیت‌های مختلف آن مرحوم در عرصه هایی مانند شورای نگهبان، مجلس خبرگان رهبری، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و هدایتهای بصیرت مدارانه عموم امت حزب اللهی و انقلابی کشورمان از او الگوی مثال‌زدنی ساخته بود.
عاش سعیدا و مات سعیدا حشره الله مع اولیائه بحق محمد و آله.

تشکل اساتید سطوح عالی و خارج حوزه علمیه قم

 * متن پیام تسلیت نماینده مردم آذربایجان غربی در مجلس خبرگان رهبری به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیمارتحال فقیه مجاهد و عالم انقلابی حضرت آیت الله یزدی(ره)، رئیس محترم جامعه مدرسین حوزه، عضو مجلس خبرگان رهبری، موجب تأثر و تألم عمیق همه دلباختگان به انقلاب اسلامی و دوستداران اسلام ناب گردید.
این عالم اندیشمند در طول حیات پر برکتش خدمات برجسته‌ای به مکتب اهل بیت (ع) تقدیم نمود و با مجاهدت های پرشمار و بیانات روشنگر در دوران ستم شاهی در صف یاران نزدیک امام راحل قرار گرفت و پس از انقلاب اسلامی با به دوش گرفتن مسئولیت‌های دشوار و خطیر، خدمات کم نظیری را به نظام اسلامی و ملت ایران ارائه کرد.
صداقت، صراحت، ایستادگی و تحمل هزینه فراوان در راه دفاع از مکتب نورانی اسلام، اندیشه های امام راحل و خط ولایت و رهبری از ویژگی های بارز و برجسته این فقیه مجاهد بود.
اینجانب این ضایعه تاسف برانگیز را به محضر حضرت بقیه الله االعظم(عج)، رهبر معظم انقلاب، حوزه های علمیه، جامعه علمی و امت بزرگ اسلامی تسلیت عرض نموده و از خداوند متعال برای روح آن فقید سعید علو درجات را مسئلت می نمایم.

عسکر دیرباز
نماینده مردم آذربایجان غربی در مجلس خبرگان رهبری

 * متن پیام تسلیت دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام به این شرح است:

بسم اللّه الرحمن الرحیم
﴿ فَضَّلَ اللَهُ المُجاهِدينَ عَلَى القَاعِدينَ أجْرا عَظيما ﴾


روح مطهر عالم مجاهد، فقیه شجاع و دانشمند انقلابی حضرت آیت الله حاج شیخ محمد یزدی به لقاء الله پیوست.
این روحانی بزرگ و با فضیلت، تمام عمر خویش را در راه اعتلای کلمه اسلام و ترویج معارف قرآن و عترت صرف کرد؛ و در این راه سختی های زیادی را متحمل شد.
وی از اولین علمایی بود که به نهضت امام راحل پیوست و در سالهای ستم‌شاهی، رنج تبعید و زندان را بر جان خرید، اما دست از مبارزه نکشید؛ آنگونه که امضاء او زیر تمام اعلامیه‌هایی که از سوی علماء در حمایت از امام و انقلاب صادر می‌شد وجود دارد.
شجاعت و مقاومت مرحوم آیت الله یزدی در دفاع از اسلام و انقلاب، پیش و پس از انقلاب اسلامی بسیار درس آموز و عبرت آمیز است.
خدمات بزرگ ایشان در نهادهای مهمی همچون جامعه روحانیت مبارز، مجلس شورای اسلامی، مجمع تشخیص مصلحت نظام، قوه قضائیه، شورای نگهبان، سنگر امامت جمعه، جامعه مدرسین و شورای عالی حوزه‌های علمیه، ستودنی و در نزد همه علاقمندان به انقلاب ماندگار خواهد بود.
همچنین سالها تدریس و شاگردپروری و نیز تألیفات او در زمینه های مختلف قرآنی، فقهی، عقایدی و اخلاقی، باقیات صالحات ماندگاری برای آن فقید خواهد بود.
این فقدان جبران ناپذیر را به پیشگاه حضرت بقیة الله الاعظم (ارواحنا فداه) و نیز رهبر معظم انقلاب اسلامی، مراجع عظام تقلید و اعضای محترم مجلس خبرگان و جامعه مدرسین - که یک همسنگر قدیمی را از دست دادند - و شاگردان و خانواده محترم ایشان تسلیت عرض می‌کنم.
از خداوند متعال مسألت دارم که روح این عالم فرزانه و همسر تازه درگذشته ایشان را با اهل بیت عصمت و طهارت محشور فرماید؛ و به همه بازماندگان صبر و سلوان عنایت کند.
وإنا لله وإنا إلیه راجعون

رضا رمضانی
دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام
۱۹ آذر ۱۳۹۹

 * متن پیام تسلیت رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم به این شرح است:


انالله و انا الیه راجعون


درگذشت حضرت آیت الله یزدی، رئیس فقید جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و از علمای برجسته و صاحب اندیشه موجب تاسف و تاثر شدید شد و ارتحال این عالم ربانی ثلمه ای جبران ناپذیر بر حوزه های علمیه است.
ایشان یار وفادار امام و انقلاب بودند و در مسئولیت های مختلف از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون لحظه ای از مجاهدت و ایثار دست برنداشتند.
مرحوم آیت الله یزدی پیش از انقلاب نیز کوشیدند با تلاش های گسترده سقوط رژیم ستم شاهی رقم بخورد و از مبارزان راستین انقلاب اسلامی بودند.
اینجانب ضمن عرض تسلیت به همگان به ویژه فرزند برومند ایشان، برای آن مرحوم مغفور علو درجات را از خداوند متعال خواستارم.


دکتر محمدرضا قدیر / رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم

 * متن پیام تسلیت نماینده ولی فقیه در لرستان به این شرح است:


بسم‌الله الرحمن الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون


رحلت عالم مبارز و مجاهد خستگی ناپذیر حضرت آیت‌الله حاج شیخ محمد یزدی(ره) رئیس جامعه محترم مدرسین حوزه علمیه قم و عضو مؤثر ادوار مختلف مجلس خبرگان رهبری موجب تأثر و اندوه فراوان گردید.
این فقیه انقلابی که از پیشگامان نهضت اسلامی علیه رژیم ستمشاهی و یار صدیق بنیانگذار انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری (مدظله العالی) بود و در راه مبارزه با طاغوت متحمل زندان، شکنجه و تبعید گردید.
در عمر پربرکت خویش علاوه بر داشتن مسئولیت‌های سیاسی و اجتماعی مهمی همچون ریاست قوه قضائیه، عضویت و ریاست مجلس خبرگان رهبری، عضویت در شورای نگهبان و امامت جمعه تهران، منشأ خدمات برجسته ای بودند که می توان از تألیفات ارزشمند و همتی بلند در تربیت طلاب حوزه علمیه قم از فعالیت های اندیشمندانه این عالم فرزانه نام برد.
مجموعه این امور کارنامه پر افتخاری است که در نزد خداوند اجری شایسته خواهد داشت و یقیناً در خاطر مردم قدرشناس ایران اسلامی باقی خواهد ماند.
اینجانب ارتحال این روحانی پرتلاش را به حضرت ولی عصر (عج الله تعالی فرجه الشریف) و مقام معظم رهبری آیت الله العظمی امام خامنه‌ای (دام ظله العالی) و مراجع عالیقدر و جامعه محترم مدرسین حوزه علمیه، و فرزندان مکرم آن مجاهد نستوه تسلیت عرض می نمایم و از خداوند متعال برای آن عالم با بصیرت علو درجات و برای همه بازماندگان صبر جمیل و اجر جزیل را درخواست می‌نمایم.


سید احمدرضا شاهرخی

 

 

 

* متن پیام تسلیت مدیر حوزه علمیه خواهران استان سمنان به این شرح است:


انالله و انا الیه راجعون
إِذَا مَاتَ الْعَالِمُ ثُلِمَ فِی الْإِسْلَامِ ثُلْمَةٌ لَا یَسُدُّهَا شَیْءٌ إِلَی یَوْمِ الْقِیَامَةِ


ارتحال عالم ربانی و فقیه مجاهد و یار دیرین امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله حاج شیخ محمد یزدی موجب تأثر و تألم فراوان شد.
مرحوم آیت الله یزدی پس از انقلاب با مسئولیت‌های فراوانی که در عرصه‌های مختلف ازجمله نمایندگی مجلس شورای اسلامی، عضویت در شورای نگهبان، ریاست قوه قضائیه، نمایندگی مجلس خبرگان رهبری و ریاست شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم داشت، خدمات برجسته و شایانی را به ایران اسلامی ارائه داد که این خدمات شایسته هیچ گاه از خاطر شریف ملت قدرشناس ایران پاک نشده و به یادگار خواهد ماند.
بی شک مجاهدت های مرحوم آیت الله یزدی در قبل و بعد از شکل گیری انقلاب اسلامی و دفاع از اصل انقلاب و حمایت‌ها و همراهی وی با ولایت، ذخیره ای ارزشمند و بزرگ برای عالم قیامت ایشان خواهد بود.
اینجانب ارتحال این عالم مجاهد و فقیه انقلابی را به محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی، حوزه های علمیه، بیت شریف آن مرحوم و فرزندان عزیزشان تسلیت عرض نموده و رحمت و واسعه الهی را برای ایشان از خداوند متعال مسئلت دارم.

مهدی نجم
مدیر حوزه علمیه خواهران استان سمنان

 

 

 

* متن پیام تسلیت مدیریت حوزه علمیه و جامعه روحانیت استان ایلام به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
اذا مات العالم ثلم فی الاسلام ثلمة لا یسدها شیء


خبر ارتحال عالم وارسته و  فقیه انقلابی حضرت آیه الله محمد یزدی (ره) رئیس محترم شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم باعث تاسف و تالم خاطر دوستداران امام و انقلاب گردید.
ایشان که از شاگردان و یاران وفادار امام خمینی (ره) بود د در کوران حوداث انقلاب همواره با قلبی مطمئن و روحیه انقلابی در کنار امام راحل (ره) به مبارزه با رژیم طاغوت پرداخت و پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران در مسئولیت های حساس مشغول خدمت به امت اسلام بود.
وجه بارز شخصیت کم نظیر ایشان شجاعت، قاطعیت و صراحت در گفتار و عدالت در رفتار بود. ایشان همواره چون بازوی توانمندی برای امام راحل (ره) و مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) در جهت اعتلای آرمان های انقلاب از هیچ کوششی فرو گذار نکرد.
این فقیه عالیقدر با بصیرت و تفکر انقلابی خود در مقابل فتنه ها و فتنه گران و خواص منفعل چون سدی محکم قرار داشت و راه حق و صراط مسثقیم و حرکت پشت سر مقام معظم رهبری (دامت برکاته العالیه) را به نیروهای انقلابی و مردم ولایتمدار روشنگری می کرد.
مدیریت حوزه علمیه و جامعه روحانیت استان ایلام این ضایعه اسفناک را محضر مبارک امام زمان (عج)، مقام معظم رهبری، مراجع بزرگوار تقلید و بیت معظم له تسلیت عرض می کند و علو مقامات ایشان را از خداوند منان خواستار است. و به همین مناسبت تمام دروس حوزهای علمیه استان روز پنچ شنبه تعطیل می باشد.

 

 

 

* متن پیام تسلیت مدیر جامعه الزهرا علیهاالسلام به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون
امیرالمومنین علیه‌السلام: اذا مات العالم ثلم فی الاسلام ثلمه لایسدها شیء الی یوم القیامه (بحارالانوار ج۲ ص ۴۳)

درگذشت حضرت آیت الله حاج شیخ محمد یزدی، رییس محترم جامعه مدرسین حوزه علمیه قم موجب تاثر شد.
آن عالم گرانقدر در طول حیات سیاسی و علمی خویش در سنگرهای مختلف همواره با روحیه جهادی و استواری مثال زدنی یار و یاور انقلاب اسلامی و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای بود و در سنگرهای مختلف نظام جمهوری اسلامی ایران از مجلس شورای اسلامی تا شورای نگهبان، قوه قضاییه، مجلس خبرگان رهبری و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با جدیت حضوری مؤثر و مفید داشت.
اینجانب درگذشت آن عالم بزرگوار را به رهبر معظم انقلاب اسلامی، مراجع تقلید، علمای اعلام، حوزه های علمیه، شاگردان، ارداتمندان و بیت معظم له به ویژه فرزند برومند ایشان حجت الاسلام والمسلمین مجید یزدی تسلیت عرض کرده و از خداوند منان برای آن عالم فقید علو درجات، رحمت و مغفرت واسعه الهی و همنشینی با اولیای الهی را خواستارم.

سیدمحمود مدنی / مدیر جامعه الزهرا علیهاالسلام

 

 

 

* متن پیام تسلیت سازمان بسیج طلاب و روحانیون استان سمنان به این شرح است:


بسم الله الرحمن الرحیم
انالله و انا الیه راجعون

ارتحال عالم مجاهد و پارسا حضرت آیت الله محمد یزدی رضوان الله تعالی علیه خسارتی عظیم برای حوزه های علمیه خواهد داشت.
دستاوردهای علمی ایشان در عرصه های مختلف، برای حوزه های علمیه به یادگار مانده است.
آن مجاهد عالیقدر نقش های اثر گذاری در ادوار انقلاب اسلامی و عرصه های مختلف اداره کشور در سوابق خود برجای گذاشتند.
سازمان بسیج طلاب و روحانیون استان سمنان ارتحال عالم مجاهد وپارسا آیت الله محمد یزدی رضوان الله تعالی علیه را به ساحت مقدس امام زمان علیه السلام، حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای دامت برکاته، مراجع عظام تقلید، حوزه‌های علمیه، مردم شریف ایران و بیت مکرم آن مرحوم تسلیت عرض می نماید.* متن پیام تسلیت علمیه استان مدیر حوزه سمنان به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
فَضَّلَ اللَّهُ الْمُجاهِدِینَ عَلَی الْقاعِدِینَ أَجْراً عَظِیماً سوره نساء آیه ۹۵


فقدان عالم مجاهد و با بصیرت مرحوم آیت الله حاج شیخ محمد یزدی را به مقام معظم رهبری مد ظله العالی و علما ایدهم الله تعالی و حوزه های علمیه بویژه بیت آن عالم انقلابی تسلیت می گویم.
ایشان که از دوران مبارزات قبل از انقلاب تا آخر عمر با برکت خود بر اصول و مبانی انقلاب ایستادگی و هر صحنه ای که نیاز به وجود ایشان احساس می شد از مسئولیت های سنگین نظام گرفته تا ارشاد و راهنمایی دلسوزانه با صراحت لهجه خاص خود برای حفظ افراد در خط_انقلاب حضور تأثیر گذار داشتند.
زندگی معنوی سیاسی و علمی ایشان برای طلاب جوان الگویی کم نظیر خواهد بود.
اللهم احشره مع الشهدا الصدیقین

محمد حسن رستمیان / مدیر حوزه علمیه استان سمنان

 

 

 

* متن پیام تسلیت نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی به این شرح است:

بسمه تعالی
« مِنَ الْمُؤْمِنِينَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَيْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضَى نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ يَنْتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِيلًا»


خبر ارتحال عالم ربانی آیت الله محمد یزدی (تغمده الله برحمته) موجب بوجود آمدن ثلمه در دین، و محروم شدن حوزه علمیه قم از وجود این عالم وارسته گردید.
این عالم انقلابی،و فقیه مجاهددارای کارنامه درخشان در مبارزه با طاغوت قبل از انقلاب بوده است و نیز در طول چهل سال انقلاب، پیوسته در مسیر خط ولایت وحمایت از نظام گام برداشتند.و تمام عمر را در مسئولیت های مهم وحساس با اخلاص به نظام مقدس اسلامی خدمت کردند. رحلت این عالم بزرگوار را به مقام معظم رهبری و حوزه ها و مردم شریف و خانواده تسلیت عرض میکنم
غفر الله له و حشره مع النبی و الائمة الطاهرین

رضا نوری
نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی و امام جمعه بجنورد
مصادف با 19 آذرماه 1399

 

 

* متن پیام تسلیت نماینده ولی فقیه در کردستان به این شرح است:


عن رسول الله صلی الله علیه و آله: ما قَبَضَ اللّهُ تَعالی عالِما مِن هذهِ الاُمَّهِ إلاّ کانَ ثَغرَهٌ فِی الإسلامِ، لا تُسَدُّ ثُلمَتُهُ إلی یَومِ القِیامَهِ

درگذشت عالم جلیل القدر آیت الله محمد یزدی یار صدیق امام و مقام معظم رهبری که در طی گذشت بیش از چهل سال از انقلاب اسلامی بخشی از عمر خویش را در سنگرهای مختلف صرف خدمت به نظام و مردم کردند، به محضر رهبر معظم انقلاب و امت انقلابی تسلیت عرض نموده و برای آن یار انقلاب علو درجات و برای بازماندگان صبر جمیل خواستارم.

عبدالرضا پورذهبی / نماینده ولی فقیه در استان کردستان

 

 

 

* متن پیام تسلیت نماینده ولی فقیه در مازندران به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون

ارتحال عالم جلیل القدر مرحوم آیت الله محمد یزدی رحمة الله علیه موجب تاثر و تالم فراوان اینجانب شد. نمود غیرت دینی و  بصیرت انقلابی در نطق پرصلابت ایشان در بیت مرحوم علامه طباطبایی(ره) و خلق حماسه ی ۱۹ دی قم تا حضور عالمانه و آگاهانه در تمامی صحنه های تاثیرگذار نهضت بزرگ امام خمینی(قدس سره) همچون عضویت در مجالس تصویب قانون اساسی و خبرگان رهبری؛ تکیه بر کرسی خدمت به مردم در نمایندگی مجلس شورای اسلامی، شورای محترم نگهبان تا مسند ریاست قوه قضائیه؛ سالها سخنان عالمانه، کوبنده و بصیرت افزای خطبه های نماز جمعه ی تهران؛ ساماندهی مباحث فقه حکومتی در دروس خارج و ریاست جامعه ی وزین مدرسین حوزه ی علمیه قم و صدها توفیق بزرگی که از او خاطرات و یادگاران ارزشمندی به جای گذاشت همه و همه نشان از روح بلند و روحیه انقلابی عالمی حکایت دارد که همواره در میدان های مختلف حضوری پررنگ و تاثیرگذار داشت.
اینجانب فقدان این عالم بزرگ و وظیفه شناس را به محضر مقام معظم رهبری، علما، مدرسین و شاگردان و بیت شریف آن مرحوم تسلیت عرض نموده، علو درجاتشان را از خدای متعال خواهان و خواستارم.* متن پیام تسلیت رئیس مرکز خدمات حوزه‌های علمیه به این شرح است:


بسم‌الله الرحمن الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون


خبر رحلت عالم فرزانه و فقیه مجاهد، یار دیرین امام راحل (قدس الله نفسه الزکیه) و یاور رهبری معظم امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی)، حضرت آیت الله یزدی موجب تأثر و تألم گردید.
این عالم فرزانه که جزء السابقون الاولون مبارزان ضد رژیم طاغوت و از رنج دیدگان این راه پر خطر و پر افتخار بود، مجاهدت بسیاری در راه پیروزی انقلاب و به ثمر نشستن آن داشت. قبول مسئولیت‌های متعدد در دوران بعد از انقلاب او را به یک چهره مؤثر و کم‌نظیر تبدیل کرد و تا آخرین لحظات زندگی، همواره مخلصانه و با تمام وجود با حمایت شجاعانه از نظام اسلامی و جایگاه رفیع ولایت‌فقیه موجب ناامیدی دشمنان اسلام و انقلاب گردید.
ارتحال این شخصیت برجسته و مبارز خستگی ناپذیر را به محضر مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی)، مراجع عظام، حوزه‌های علمیه، ملت قدرشناس ایران و به ویژه بیت محترم تسلیت عرض نموده و از خداوند متعال برای آن فقید سعید غفران الهی و برای بازماندگان صبر جمیل و اجر جزیل آرزومندم


سید حسن ربانی / رئیس مرکز خدمات حوزه‌های علمیه 

* متن پیام تسلیت استاندار کردستان به این شرح است:


انا للە و انا الیە راجعون

خبر ارتحال فقیە عالم و دانشمند آیت اللە محمد یزدی کە سالهای طولانی از عمر بابرکت خود را در سمت های گوناگون صرف دفاع از اسلام و انقلاب و آرمانهای بلند امام راحل کرد موجب تالم و تأسف عمیق شد.
این عالم وارستە در مجلس شورای اسلامی، قوە قضائیە، شورای نگهبان، خبرگان رهبری و جامعە مدرسین موجب خدمات ارزندە و ماندگاری بودند و هموارە با صراحت لهجە و  شجاعت مثال زدنی با مواضع شفاف منشأ خدمات فراوانی بە نظام و مردم بودند.
اینجانب رحلت آیت اللە محمد یزدی را بە پیشگاە رهبر معظم انقلاب، طلاب و روحانیون، اهل بیت مکرم و عموم مردم متدین ایران اسلامی و کردستان عزیز تسلیت عرض نمودە وعلو درجات را برای آن مرحوم از خداوند سبحان مسئلت می نمایم.

بهمن مرادنیا / استاندار کردستان

 

 

 

* متن پیام تسلیت امام جمعه شهرستان قروه به این شرح است:


بسم الله الرحمن الرحیم
اذا مات العالم الفقیه ثلم فی الاسلام ثلمه لایسدها شئ

خبر ارتحال عالم مجاهد و فقیه پارسا حضرت آیت الله یزدی موجب تالم و تاثر فراوان گردید.
آن عالم گرانقدر در طول حیات سیاسی و علمی خویش در سنگرهای مختلف همواره با روحیه جهادی و استواری مثال زدنی یار و یاور انقلاب اسلامی و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای بود و در سنگرهای مختلف نظام جمهوری اسلامی ایران از مجلس شورای اسلامی تا شورای نگهبان، قوه قضائیه، مجلس خبرگان رهبری و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با جدیت حضوری مؤثر و مفید داشت.
حضرت آیت الله یزدی اعلی الله مقامه الشریف تا آخرین روزهای حیات مبارک و زندگی عجین با فراز و نشیب های سخت انقلاب، سدی مستحکم در مقابل همه تهاجمات سهمگین و پشتوانه‌ای مطمئن برای انقلاب و دستاوردهای انقلاب اسلامی بودند.
اینجانب درگذشت آن عالم بزرگوار را به ساحت بقیه الله الاعظم امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف، رهبر معظم انقلاب اسلامی، مراجع تقلید، علمای اعلام، حوزه های علمیه، شاگردان، ارداتمندان و بیت معظم له به ویژه فرزند برومند ایشان حجت الاسلام والمسلمین مجید یزدی تسلیت عرض کرده و از خداوند منان برای آن عالم فقید علو درجات، رحمت و مغفرت واسعه الهی و همنشینی با اولیای الهی را خواستارم.

عابدین رستمی / امام جمعه شهرستان قروه

 

 

 

* متن پیام تسلیت مدیر حوزه علمیه خوزستان به این شرح است:

 

إنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعُونَ

خبر ارتحال فقیه مجاهد و اندیشمند شجاع، مرحوم آیت الله محمد یزدی، برای علمای اسلام، اساتید، فضلا و سایر حوزویان سراسر کشور و به‌ویژه برای طلاب و روحانیون خوزستان سنگین و مایه تأثر بود.
ایشان از پشتوانه‌های اصلی انقلاب و یار فداکار امام خمینی(ره) و همراه و یاور دلسوز مقام معظم رهبری بودند و همواره در حمایت از رهبر انقلاب مورد غضب و آماج هجمه‌های دشمنان قرار می‌گرفتند.
آن فقید سعید چهره تابناکی بود که از آغاز نهضت و انقلاب اسلامی تا پایان عمر با برکتشان خدمتگزار راستین نظام اسلامی بودند و خدمات ارزنده‌ای را در مسندهای گوناگون حوزوی و قضائی و البته در جایگاه‌های مهمی چون «شورای نگهبان»، «ریاست مجلس خبرگان رهبری»، «شورای عالی حوزه‌های علمیه» و «جامعه مدرسین حوزه علمیه قم» ارائه دادند.
قطعاً فقدان آن دانشمند فرزانه و با اخلاص برای جهان اسلام مایه تأسف خواهد بود اما إن‌شاءالله با همت مراجع عظام تقلید و علمای فرهیخته اسلام، رویش‌های امروز حوزه‌های علمیه، ادامه‌دهنده راه علمی و معنوی آن عالم مجاهد و ربانی خواهند بود.
ارتحال آیت الله یزدی را به ساحت مقدس امام عصر(عج)، مقام معظم رهبری، مراجع عظام تقلید، حوزه‌های علمیه کشور و بیت شریف ایشان تسلیت عرض نموده و برای ایشان از خداوند منان علو درجات، رضوان الهی و حشر با اولیاءالله را خواستاریم.

 مدیریت حوزه علمیه خوزستان* متن پیام تسلیت حجت‌الاسلام حسینی امام جمعه نسیم شهر به این شرح است:


بسم‌الله الرحمن الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون
قال رسول الله (ص): اذا مات العالم الفقیه ثلم فی الاسلام ثلمة لایسدها شیء


خبر ارتحال ملکوتی فقیه عالیقدر حضرت آیت الله حاج شیخ محمد یزدی رحمت الله علیه موجب تالم و تاثر دوستداران انقلاب، علاقمندان و اینجانب گردید. این عالم بزرگوار سراسرِ عمر با برکت خود را در خدمت به اسلام ناب محمدی(ص)، انقلاب اسلامی، حوزهای علمیه و ترویج فرهنگ اهلبیت علیهم السلام سپری نمودند. مسئولیت های خطیر این عالم مبارز و انقلابی در همه عرصه ها در موضع، یک عالم دینی بصیر، سیاستمدار انقلابی صریح، خدمات فراوانی به نظام و کشور نمود و هرگز منافع شخصی و جناحی نتوانست ایشان را از مسیر امام راحل(ره) و رهبری دور کند.
اینجانب ضمن آرزوی علو درجات برای آن مجاهدپارسا، این ضایعه سنگین را به محضرمبارک حضرت بقیة الله الاعظم عجل اللّه تعالی فرجه الشریف و رهبر معظم انقلاب حضرت امام خامنه ای (مدظله العالی) و حوزهای علمیه و عموم مردم شریف بخش بوستان(نسیم شهر) تسلیت عرض می نمایم.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته
سید علی حسینی
امام جمعه بخش بوستان _ استان تهران

 

 


* متن پیام تسلیت نماینده ولی‌فقیه در چهارمحال و بختیاری به این شرح است:

 بسم الله الرحمن الرحیم

ارتحال عالم بصیر و فقیه مجاهد حضرت آیت‌الله آقای حاج شیخ محمد یزدی اعلی‌الله مقامه الشریف خبری تاسف بار و تاثرانگیز است، حوزه‌های علمیه به ویژه حوزه رکین قم استوانه‌ای عظیم را از دست داد، این عالم سخت کوش و مجاهد غیور در همه دوران نهضت اسلامی در ایام عمر مبارک خود با ایمان و  صلابت حضور فعال و موثر داشت و فقط به اسلام ناب و اسلام انقلابی و اسلام فقاهتی از نوع فقه جواهری که مورد عنایت و توجه حضرت امام راحل بود می‌اندیشید و با منحرفین و تحریف‌گران و با متحجران مواجهه اصولی و منطقی و در جایی هم که لازم بود از هرگونه شدت عمل و صلابت در موضع، دریغ نداشت و از هزینه‌های آن هم استقبال می‌کرد.
برای خیمه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ستونی استوار و مستحکم بود، علیرغم جایگاه بلند علمی و علیرغم موقعیت رفیع اجتماعی از تواضع مثال‌زدنی برخوردار بود و با زندگی ساده و بی‌تکلف خود، الگویی شد ماندگار برای جامعه و برای روحانیت.
عاش سعیدا و مات سعیدا فقدان این عالم ربانی را به محضر مقام معظم رهبری و به حوزه‌های علمیه و به فرزندان و بیت مکرم ایشان و به همه شاگردان و ارادتمندان این عالم خدوم تسلیت و تعزیت می‌گویم. علو درجات آن مرحوم را از خدای متعال مسئلت دارم.

 

 

 

* متن پیام تسلیت امام جمعه بخش گلستان بهارستان به این شرح است:
 
بسم الله الرحمن الرحیم
اذا مات العالم ثلم فی الاسلام ثلمه فی الاسلام ثلمه لایسدها شی.

ارتحال ملکوتی عالم جلیل القدر ،مجاهد نستوه یار و یاور امام راحل و مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله یزدی موجب تالم و تاثر دوستداران انقلاب ونظام اسلامی شد.
این مصیبت را محضر مقام معظم رهبری امام خامنه ای دام ظله العالی وحوزه های علمیه و علاقمندان و شاگردان ایشان تسلیت عرض نموده و ازدرگاه ایزد منان برای آن عالم انقلابی علوّ درجات رامسئلت می کنیم.

نورپور / امام جمعه بخش گلستان بهارستان
۹۹/۹/۱۹

 

 

 

* متن پیام تسلیت رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور به این شرح است:
 
بسم الله الرحمن الرحیم

ارتحال عالم ربانی و مجاهد خستگی ناپذیر، حضرت آیت الله حاج شیخ محمد یزدی رضوان الله تعالی علیه، موجب تاسف و تاثر فراوان است.
این فقیه انقلابی، ازشاگردان برجسته محضر علمی و مکتب فکری امام راحل عظیم الشان (رضوان‌الله‌تعالی‌علیه) بود که در تمامی مراحل نهضت اسلامی و درمبارزه باطاغوت، جزو چهره‌های برجسته و پیشتازمحسوب می‌شد.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی درهمه سنگرهای علمی و اجرایی و مدیریتی درحوزه علمیه مقدسه قم از جلسات تدریس و تلاش‌های تحقیقی و تالیفی تا جامعه محترم مدرسین وشورای عالی حوزه علمیه، نقشی برجسته و مجاهدت شایسته تقدیر داشت.
در دوران نمایندگی مجلس عظیم الشان خبرگان و مجلس شورای اسلامی و عضویت درشورای محترم نگهبان ازعناصر موثر وکلیدی به شمار می‌رفت.
در دوران مدیریت عالی قوه قضاییه، خدمات بسیاری از ایشان به یادگار ماند. خطبه‌های جمعه آن عالم بصیر درجایگاه امامت جمعه موقت تهران، سهم وافری در بصیرت بخشی جامعه داشت.
ساده زیستی و پارسایی، ثبات قدم و صراحت لهجه و استواری در دفاع از ارزش‌های انقلاب و نظام اسلامی از حسنات ماندگار این عالم خدمتگزاراست که در حافظه تاریخی ایران اسلامی ثبت شده است.
اینجانب به نمایندگی از اعضای محترم شورای سیاستگذاری ائمه جمعه و نمایندگان عالیقدر، ولی فقیه و امامان جمعه معزز سراسر کشور، فقدان این عالم مجاهد و خدوم را به محضر امام زمان ارواحنافداه و رهبر حکیم انقلاب اسلامی (مد ظله العالی) و حوزه علمیه مقدسه قم و اعضای مکرم جامعه مدرسین و بخصوص به خاندان معظم و وابستگان و شاگردان و علاقمندان ایشان، تسلیت و تعزیت می‌گویم و از درگاه خداوند علیم و قدیر غفران و رحمت واسعه الهی و علو درجات را تمنا می‌کنم.
والسلام علیکم و رحمة الله وبرکاته

محمد جواد حاج علی اکبری / رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور

 

 

* متن پیام تسلیت مدرسه علمیه آیت‌الله بهجت قم به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
قال الصادق(ع): ما مِن أحَدٍ يَموتُ مِنَ المُؤمِنينَ أحَبَّ إلى‏ إبليسَ مِن مَوتِ فَقيهٍ.
(الكافي ج۱، ص ۳۸، ح۱)

ارتحال عالم انقلابی و فقیه مجاهد حضرت آیت الله حاج شیخ محمد یزدی را به محضر امام زمان(عج)، رهبر معظم انقلاب، ملت شریف ایران، حوزه های علمیه، بیت معزز ایشان خصوصا برادر عزیزمان آقای محمد صالح یزدی از طلاب مدرسه علمیه آیت الله بهجت(ره) تسلیت عرض می نماییم.
سبقت و استواری در مبارزات سالهای پیش از انقلاب، بصیرت و همراهی با رهبر انقلاب، مبارزه با جریانات انحرافی، ایفای نقش موثر در ایجاد و تثبیت تشکیلات جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در راستای صیانت از نهاد مرجعیت و حوزه_انقلابی، خدمات اجتماعی در قالب مسئولیت های گوناگون بخشی از کارنامه درخشان ایشان در خدمت به اسلام و انقلاب می باشد.
مدیریت، اولیاء، اساتید و طلاب مدرسه علمیه آیت الله بهجت ضمن عرض تسلیت مجدد به خاندان مکرم ایشان، دروس روز پنجشنبه خود را به مناسبت ارتحال این فقیه فرزانه، تعطیل می نماید.

والسلام علیکم ورحمه الله وبرکاته

 

 

 

* متن پیام تسلیت مدیریت مدرسه علمیه علوی قم به این شرح است:

انالله و اناالیه راجعون
اذا مات العالم ثلم فی الاسلام ثلمه لایسدها شی


ارتحال عالم پارسا، وارسته و ولایی، حضرت آیت‌الله محمد یزدی عضو مجلس خبرگان رهبری و رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، رابه محضرمقدس امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف ونائب برحقش مقام معظم رهبری مدظله العالی تسلیت می گویم
ایشان فقیهی انقلابی ، مجاهد ومدافع ولایت بودند که همه لحظات زندگی پر برکت خودرا وقف انقلاب و رهبری نمودند.
شخصیت علمی، منش انقلابی و جایگاه سیاسی ایشان شکل‌دهنده‌ی الگوی جدیدی از "مرجعیت دینی سیاسی" در دوره‌ی "نظام ولایی" بود.
امید است طلاب محترم با تلاش و جدیت و جهاد علمی وانقلابی خود بتوانند این خلأهای به وجود آمده در حوزه را جبران نمایند.


اقبالی / مدیریت مدرسه علمیه علوی قم

 

 

* متن پیام تسلیت مدیر حوزه علمیه استان لرستان به این شرح است:


بسم الله الرحمن الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون

ارتحال یار امامین انقلاب، مجاهد نستوه و مجتهد بصیر حضرت آیت الله حاج شیخ محمد یزدی(ره) موجب تاثر و تاسف فراوان گردید.
حیات با برکت ایشان مملو از افتخارات سیاسی، علمی و انقلابی است که در طول مبارزات قبل از انقلاب و مجاهدت های بعد از انقلاب منشأ خدمات فراوانی به کشور و حوزه‌های علمیه بود.
عالمی آگاه و عامل که خود را وقف اسلام و انقلاب نمود و تا پایان عمر شریفش در حمایت از انقلاب و ولایت ثابت قدم ماند.
ضایعه فقدان این فقیه و عالم جلیل القدر را به محضر حضرت بقیة الله الاعظم (ارواحنا فداه)، مقام معظم رهبری«مدظله العالی»، مراجع عظام تقلید «دامت‌برکاتهم»، حوزه‌های علمیه و همچنین به فرزندان برومند ایشان تسلیت عرض نموده و از خداوند متعال برای آن فقیه انقلابی و یار مخلص ولایت و رهبری، علو درجات و رحمت الهی را مسألت داریم.

احد عبداللهی / مدیر حوزه علمیه استان لرستان

 

 

* متن پیام تسلیت اداره کل تبلیغات اسلامی استان کهگیلویه و بویر احمد به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا مَنْ یَرْتَدَّ مِنْکُمْ عَنْ دِینِهِ فَسَوْفَ یَأْتِی اللَّهُ بِقَوْمٍ یُحِبُّهُمْ وَیُحِبُّونَهُ أَذِلَّةٍ عَلَی الْمُؤْمِنِینَ أَعِزَّةٍ عَلَی الْکَافِرِینَ یُجَاهِدُونَ فِی سَبِیلِ اللَّهِ وَلَا یَخَافُونَ لَوْمَةَ لَائِمٍ ۚ ذَٰلِکَ فَضْلُ اللَّهِ یُؤْتِیهِ مَنْ یَشَاءُ ۚ وَاللَّهُ وَاسِعٌ عَلِیمٌ (۵۴ مائده)

ارتحال عالم پارسا و مجاهد مخلص حضرت آیت الله محمد یزدی را به محضر مقام معظم رهبری و همه مدافعان حریم انقلاب و ولایت فقیه و به ویژه به خانواده مکرم ایشان تسلیت عرض می نماییم.
حقیقتا این عالم مبارز و خستگی ناپذیر از آغاز انقلاب اسلامی در آن ایام پر از خفقان و ظلم با تمام وجود خود را وقف پیشرفت و دفاع از اسلام و انقلاب نمودند و این سیر را در تمام دوران پر فراز و نشیب و در همه ریزشها و رویش ها و سختی ها و آسانی ها، ادامه دادند و همیشه سدی استوار در دفاع از انقلاب و رهبری آن بودند و لحظه ای در این مسیر تردید به خود راه ندادند.
ان شاءالله به برکت اخلاص و ایثار ایشان، فدائیان انقلاب اسلامی صادقانه و با استواری کامل در تداوم انقلاب و تعالی ملت تلاش خواهند کرد.

والسلام علیکم
اداره کل تبلیغات اسلامی استان کهگیلویه و بویر احمد

 

 

 

* متن پیام تسلیت مدیریت حوزه علمیه خواهران مازندران به این شرح است:


بسم الله الرحمن الرحیم
إِذَا مَاتَ الْعَالِمُ ثُلِمَ فِی الْإِسْلَامِ ثُلْمَةٌ لَا یَسُدُّهَا شَیْ ءٌ إِلَی یَوْمِ الْقِیَامَةِ ( حضرت علی علیه‌السلام)

هرگاه عالمی بمیرد رخنه ای جبران ناپذیر در اسلام ایجاد می شود که تا روز قیامت هیچ چیز آن را فرو نمی ‏پوشد.
آیت الله حاج شیخ محمد یزدی عالم وارسته، فقیه مجاهد، زاهد اندیشمند و اسوه در علم، عمل و تقوا و از وفاداران به امام، انقلاب و رهبری بود که عمر بابرکت خویش را وقف تبیین و تبلیغ اسلام ناب محمدی(ص) و خدمت به دین و نظام جمهوری اسلامی کرده و تا آخرین لحظه عمر در این مسیر ثابت قدم ماندند؛ قطعا درگذشت چنین عالمی، موجب ثلمه و خلأیی جبران ناپذیر در جامعه است.
مدیریت حوزه علمیه خواهران مازندران ارتحال این عالم ربانی را محضرحضرت ولی عصر (عج)، رهبر معظم انقلاب، مراجع عظام، علمای عالی‌مقام، جامعه‌ی محترم مدرسین، فرزندان بزرگوار ایشان و جامعه اسلامی تسلیت عرض می نماید.
* متن پیام تسلیت امام جمعه ورامین به این شرح است:


انا لله وانا الیه راجعون

درگذشت تاثربار عالم ربانی مرحوم مغفور آیت الله حاج شیخ محمد یزدی موجب تاثر گردید.
ایشان از یاران وفادار امام وانقلاب و یاوری فداکار برای مقام‌معظم رهبری بود. خدمات ارزشمند ایشان در دوران انقلاب و مسئولیتهای مختلف فراموش نخواهد شد.
ارتحال ایشان را به مقام معظم رهبری، حضرات مراجع عظام و مدرسین محترم حوزه و خاندان ایشان تسلیت عرض میکنم.غفران و آمرزش الهی را برای آن روحانی خدوم از خداوند متعال خواستارم.

سید مرتضی محمودی گلپایگانی

 

 

* متن پیام آیت الله سید محمدعلی موسوی جزایری، رئیس حوزه‌های علمیه خوزستان به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
إِذَا مَاتَ الْعَالِمُ ثُلِمَ فِی الْإِسْلَامِ ثُلْمَةٌ لَا یَسُدُّهَا شَیْءٌ إِلَی یَوْمِ الْقِیَامَةِ

رحلت حضرت آیت الله حاج شیخ محمد یزدی، از یاران دیرین امام راحل و مقام معظم رهبری موجب تأسف و تأثر گردید.
آن مرحوم از شخصیت‌های مؤثر و رکنی از ارکان انقلاب اسلامی از بدو آن تاکنون بوده و خدمات ایشان همواره منشأ خیرات و برکات فراوانی بوده است.
این‌جانب این ضایعه مؤلمه را محضر حضرت بقیة‌الله الاعظم(عج)، رهبرمعظم انقلاب، عموم مردم ایران، حوزه‌های علمیه و خانواده مکرم آن فقید سعید تسلیت عرض می‌نمایم.
خداوند روح شریفش را با اهل‌بیت محشور و به بازماندگان صبر جمیل و اجر جزیل عطا نماید.

اهواز - موسوی جزایری
٢٠ آذر ١۳٩٩ / ٢۴ ربیع الثانی ١۴۴٢

 

 

 

* متن پیام تسلیت دبیر جبهه پیروان خط امام و رهبری به این شرح است:


بسمه تعالی
اذا مات العالم ثلم فی الاسلام ثلمه لایسدها شیء


خبر درگذشت عالم مجاهد و پارسا مرحوم حضرت آیت الله حاج شیخ محمد یزدی که عمری را مصروف خدمت به حوزه های علمیه و نظام جمهوری اسلامی نمود، باعث تالم و تاثر فراوان گشت.
این مجاهد نستوه که سوابق انقلابی او در قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و حضور وی در عرصه مسئولیت های بزرگ در کشور همچون ریاست قوه قضاییه، عضویت در شورای نگهبان قانون اساسی، مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی در کنار فعالیت های بیشمار فقهی و علمی، شخصیت ویژه ای از ایشان ساخته بود، منشا خیرات و موفقیت های بسیاری برای نظام اسلامی بود.
اینجانب درگذشت آن عالم جلیل القدر را به محضر رهبر معظم انقلاب، ملت قدرشناس ایران، حوزه های علمیه، نمایندگان ادوار مجلس و تمامی دوستداران و علاقمندان ایشان و علی الخصوص خانواده معزز آن مرحوم تسلیت عرض نموده و از درگاه خداوند متعال برای آن فقید سعید غفران و رحمت واسعه الهی و برای خانواده گرامی ایشان صبر جمیل و اجر جزیل مسئلت دارم.


محمدرضا باهنر

 

 

 

* متن پیام تسلیت عضو هیات امنای کمیته امداد امام خمینی (ره) به این شرح است:


انالله وانا الیه راجعون


روح بلند وملکوتی عالم مجاهد وفقیه عالیقدر واستاد گرانمایه حضرت ایت الله حاج شیخ محمد یزدی رحمت الله علیه ،به ملکوت اعلی پیوست.
ارتحال انمرحوم را به محضر مبارک مقام معظم رهبری،حوزهای علمیه کشور،جامعه محترم مدرسین وروحانیت مبارز وانقلابی،خانواده معزز ان عزیز سفرکرده،ومردم خداجوی کشورمان تسلیت میگوییم.
نقش بر جسته وفداکاریهای خالصانه ومدبرانه حضرت ایت الله یزدی ره، برخواسته از ایمانی راسخ به مبانی انقلاب دراستحکام وتثبیت پایه های انقلاب درهمراهی با حضرت امام خمینی ره ومقام معظم رهبری، درتاریخ انقلاب با شکوه کشورمان ماندگار خواهد ماند..
خداوند روح این فقید سعید را با اولیایش محشور ودرجاتش را متعالی گرداند.

 

حسین انواری

 

 

 

* متن پیام حجت الاسلام و المسلمین امان الله علیمردانی نماینده استان کرمان در مجلس خبرگان به  این شرح است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

 

رحلت عالم عامل، مجاهد مخلص *حضرت آیت الله آقای حاج شیخ محمّد یزدی( رضوان الله تعالی علیه)* که سراسر عمر با برکت خود را در خدمت به اسلام ناب و انقلاب و خدمت به حوزهای علمیه و ترویج فرهنگ اهل بیت (علیهم السلام )سپری کرد، ضایعه ای سنگین و ثلمه ای جبران نشدنی است.
این فقیه عالیقدر از چهره‌های اثرگذار، مبارزان راه دشوار انقلاب و از وفاداران صدیق امام راحل (ره) و مقام معظم رهبری(مدظله العالی ) بود و در مناصب مهم نظام جمهوری اسلامی همچون مجلس خبرگان رهبری، قوه قضاییه، شورای نگهبان و جایگاه های حوزوی چون جامعه مدرسین و امر تعلیم و تربیت طلاب نقش‌ موثری ایفا کرد.این ضایعه سنگین را به رهبر معظم انقلاب اسلامی، اعضای مجلس خبرگان رهبری و شورای نگهبان، حوزه علمیه، روحانیت عظیم الشأن، جامعه مدرسین و به ملت ایران، مردم استان قم و همه‌ ارادتمندان، شاگردان و خاندان گرامی ایشان تسلیت می گویم و از خدای متعال برای ایشان رحمت، مغفرت و علوّ درجات درخواست می کنم.

 

امان الله علیمرادی نماینده مردم شریف ونجیب استان کرمان در مجلس خبرگان رهبری

 ۱۹ آذرماه ۱۳۹۹

 

 

 

*متن پیام حجت الاسلام و المسلمین محمد علی توحیدی به این شرح است:

 

انالله و انا الیه راجعون

ارتحال اسفناک *آیت الله محمد یزدی* اعلی اللہ مقامہ عضو مجلس خبرگان رهبری و ریاست شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم را محضر *رهبر عالیقدر انقلاب و عموم مسلمین جهان و ملت شریف جمهوری اسلامی ایران تسلیت عرض می نماییم*.
آیت الله یزدی با مجاهدت شجاعانه و عالمانه خود همواره سنگر دار انقلاب و ولایت بود.
زندگی پر برکت ایشان از مجاهدت و مبارزه علیه رژیم پهلوی، تبعید و زندان و به جان خریدن رنج های فراوان گرفته تا خدمت در *مجلس شورای اسلامی و ریاست قوه قضائیه* نشان از عظمت شخصیت ایشان است. وجود پربرکت آیت الله یزدی الگوی پایداری و مقاومت و ملجائی برای روحانیون و طلاب انقلابی بود.
*حوزہ علمیہ جامعہ النجف اسکردو بلتستان پاکستان* ضایعه جبران ناپذیر این ستون محکم انقلاب و حامی ولایت فقیہ و حوزه علمیه قم را به عموم مسلمین و ملت شریف ایران و جامعه روحانیت شیعه و اعضاء محترم بیت شریف ایشان تسلیت عرض می کند.

إِنَّا للّه وإِنّا إِلَیهِ رَاجِعُونَ
اللّٰہُمَّ اغۡفِرۡلَنَا وَ له وَ ارۡحَمۡنَا وَ اِیَّاہُ وَ احۡشُره مَعَ الَّذِیۡنَ اَنۡعَمۡتَ عَلَیۡہِمۡ مِّنَ النَّبِیّٖنَ وَ الصِّدِّیۡقِیۡنَ وَ الشُّہَدَآءِ وَ الصّٰلِحِیۡنَ ۚ وَ حَسُنَ اُولٰٓئِکَ رَفِیۡقًا۔
وَ يُلْہِم أهله وذويه الصبر والسلوان‌‍‌‍

محمد علی توحیدی
جامعه النجف العلمیہ اسکردو بلتستان پاکستان

 

 

*متن پیام تسلیت آیت الله سید یوسف طباطبایی‌نژاد نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون


خبر ارتحال عالم مجاهد و پارسا آیت الله حاج شیخ محمّد یزدی رضوان الله علیه موجب تاثر و تالم گردید.
این عالم مجاهد از قبل از پیروزی انقلاب اسلامی یاری وفادار و صدیق برای امام راحل و مقام معظم رهبری بود و پس از انقلاب اسلامی نیز علاوه بر فعالیتهای علمی همچون تدریس و تألیف دهها کتب متعدد با مضامین فقهی، اعتقادی، سیاسی و اجتماعی فعالیتها و مسئولیت های کم نظیری را در نظام مقدس اسلامی انجام داد .
ریاست قوه قضائیه، عضویت در شورای نگهبان، عضویت و ریاست مجلس خبرگان رهبری، دبیر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه و نمایندگی ادوار مجلس شورای اسلامی از جمله مسئولیت‌های خطیر این عالم مبارز و انقلابی بودکه با اخلاص، در تمام این عرصه های مهم نقش‌آفرینی کرد و فی الجمله یک عالم سیاستمدار انقلابی و شجاع بود که تا واپسین لحظه های عمر شریفش سنگربان و مدافع انقلاب و ارزشهای اسلامی ماند.
اینجانب این ضایعه را به پیشگاه حضرت ولی عصر(عج)، رهبر معظم انقلاب اسلامی(حفظه الله)، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، حوزه‌های علمیه و علمای اعلام و به ویژه خاندان گرامی ایشان و ملت شریف ایران اسلامی تسلیت عرض می‌نمایم و علوّ درجات ایشان را از خداوند متعال مسألت می نمایم.

 

سید یوسف طباطبائی نژاد
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان

 

 


*متن پیام حجت الاسلام علی حیدر فرشته رییس مجمع علما و خطبای حیدرآباد هند به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون
عن الإمام الصادق (ع):
"إذا مات العالم ثُلم في الإسلام ثَلمة لا يسدّها شيء إلى يوم القيامة"

 

هرگاه عالمی بمیرد رخنه ای جبران ناپذیر در اسلام ایجاد می شود كه تا روز قيامت هيچ چيز آن را فرو نمى ‏پوشد.
خبر رحلت عالم و فاضل آیت الله محمد یزدی استاد دروس خارج حوزه علمیه قم، موجب تاثر فراوان این جانب و اعضای مجمع علما و خطبای حیدرآباد هند گردید.
ایشان حامی انقلاب اسلامی و پیشتیبان نظام ولایت فقیه در ایران بود، وی از ابتدا پا به پای رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره) برای پیروزی انقلاب اسلامی ایران کوشید و پس از پیروزی نیز برای استحکام آن تلاش های فراوانی داشت.
درگذشت این سرباز ولایت حامی انقلاب زیان بزرگی برای انقلاب اسلامی ایران شمار می رود.
بنده و اعضای مجمع علما و خطبای حیدرآباد هند درگذشت این روحانی عظیم المرتبه را به ساحت مقدس امام زمان(عج)، مقام معظم رهبری، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، حوزه های علمیه، مراجع تقلید، روحانیون، ملت عزیز جمهوری اسلامی ایران و خانواده معززشان تسلیت می گویم.
و از خداوند متعال خواهان مغفرت و علو درجات ایشان هستیم و نیز برای خانواده ایشان آرزوی صبر داریم.

 

 

 

*متن پیام حجت الاسلام سید مرید حسین نقوی مدیر حوزه علمیه مدینه العلم کپنهاگ دانمارک و کارکنان این حوزه به این شرح است:


انا لله و انا الیه راجعون رضا بقضاٸه و تسلیما لامره
موت العالِم موت العالَم

خبر درگذشت روحانی ممتاز جمهوری اسلامی ایران و رئیس شورای عالی جامعه مدرسین آیت الله محمد یزدی اعلی الله مقامه موجب تاثر و تالم فراوان این جانب گردید.
بنده درگذشت این عالم ربانی را به ساحت مقدس امام زمان(عج)، مقام معظم رهبری و خانواده معززشان تسلیت می گویم از خداوند متعال بحق محمد و آل محمد صلی الله علیه و اله وسلم بخشش، مغفرت و علو درجات برای این عالم بزرگ خواهانیم و نیز برای خانواده ایشان آرزوی صبر داریم و همچنین از اراتمندان درخواست می کنیم که برای این عزیز سفر کرده با خواندن سوره فاتحه روح آن مرحوم را شاد فرمایند.

 

 

 

*متن پیام دفتر مرکزی مجتمع علما و خطبای ممبئی هندوستان به این شرح است:


با شنیدن خبر درگذشت یار و یاور مقام معظم رهبری و حامی انقلاب اسلامی ایران آیت اللّه محمد یزدی رضوان اللَّه تعالیٰ علیه متاسف شدیم.
این روحانی بزرگ تا آخرین لمحات، زندگی بابرکت خود را در خدمت دین مبین اسلام، اهلبیت علیهم السلام و جهان بشریت سپری کرد.
از درگذشت ایشان خلأ بزرگ و جبران ناپذیر در جهان اسلام بویژه دنیای شیعه بوجود آمده است، اما خداوند تدبیر کننده واقعی است.
مجمع علما و خطبای ممبئی هندوستان در گذشت این روحانی و عالم بزرگ را به ساحت مقدس امام زمان(عج) مقام معظم رهبری، ملت شهید پرور جمهوری اسلامی ایران و خانواده معززشان تسلیت عرض می نماید.
خداوندا! ظهور امام زمان حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف را در حیات مقام معظم رهبری، تعجیل فرما، سایه مراجع عظام را مستدام بدار، از انقلاب اسلامی ایران محافظت فرما، لذت شیرنی دولت حقه امام زمان حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف را به مومنین و مستضعفین جهان بچشان.

مجتمع علما و خطبا ممبئی هندوستان
۱۹/ آذر ۱۳۹۹ هجری شمسی

 

 

 

*متن پیام حجت‌الاسلام حیدر مصلحی رئیس سازمان نشر آثار و ارزش‌های مشارکت روحانیت در دفاع مقدس به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم
انالله و انا الیه راجعون

ارتحال فقیه انقلابی و مجاهد خستگی‌ناپذیر حضرت آیت‌الله حاج شیخ محمد یزدی رضوان‌الله تعالی علیه، مصیبت بزرگی برای حوزه‌های علمیه، خصوصا حوزه مقدسه قم بود.
ایشان یار و یاور صدیق حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و از پیشگامان نهضت اسلامی علیه رژیم ستمشاهی بوده و در راه مبارزه با طاغوت متحمل زندان، شکنجه و تبعید گردیدند.
آیت‌الله یزدی بعنوان یکی از استوانه‌های استوار در دفاع از ولایت فقیه بوده و از بذل هیچ هزینه‌ای برای دفاع از انقلاب اسلامی دریغ نکرده است.
این حقیر در سال‌های تحصیل در حوزه علمیه‌ی قم توفیق کسب فیض و افتخار شاگردی این استاد وارسته را داشته‌ام.
ضایعه مؤلمه فقدان این عالم ربانی را به محضر حضرت ولیعصر ارواحنا له الفداء، رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای (مدظله العالی)، مراجع عظام تقلید دامت برکاتهم، حوزه‌های علمیه، خاندان، شاگردان و دوستداران انقلاب اسلامی تعزیت وتسلیت عرض می‌نمایم.
ان‌شاءالله آن عالم وارسته به امام راحل عزیز و خیل عظیم شهداء انقلاب ملحق شده و بر سفره حضرات معصومین (ع) متنعم باشند.

سلام‌الله علی عباده الصالحین حیدر مصلحی
۱۹ آذر ۱۳۹۹

 

 *متن پیام دکتر اسدالله بادامچیان دبیرکل حزب موتلفه اسلامی به این شرح است:


رحلت عالم فقید و انقلابی، حضرت آیت الله حاج شیخ محمد یزدی "رضوان الله تعالی علیه" موجب تأثر و تأسف گردید.
مراتب بالای علمی و فقاهتی، آگاهی و بصیرت به امور سیاسی، اجتماعی، تقوا و تدین این عالم بزرگوار، توأم با کیاست و استواری او در انجام وظایف شرعی و انقلابی موجب گردید، که حضرت امام (ره) مسائل و امور مهم انقلاب و نظام را به معظم له ارجاع دهند و مشکلات مقاطع خاص تاریخی با تدبیر آن یار سفرکرده انقلاب، تمشیت و مرتفع گردد.
حزب موتلفه اسلامی رحلت این عالم فقیه عالی مقام را به محضر مقام معظم رهبری، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، خبرگان امت، اعضای محترم شورای نگهبان، مراجع عظام، خانواده معزز آن مرحوم و شاگردان و ارادتمندان ایشان تسلیت گفته و از خداوند قادر متعال برای آن فقید سعید، علو درجات و برای فرزندان و بازماندگان محترم اجر و صبر جمیل مسئلت می‌نماید.

 

 

*متن پیام آیت الله  محمدباقر فاضلی بهسودی به این شرح است:

 

بسمه تعالی

انالله و انا الیه راجعون

 

خبر ارتحال عالم خدمتگذار آیت الله محمد یزدی، ریاست محترم شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، تلخ و ناگوار بود و موجب تاسف و تاثر گردید. آیت الله محمد یزدی در طول عمر با برکت خویش مصدرخدمات بسیار بود و فقدان ایشان بدون شک، یک ضایعه است.مصیبت وارده را به مقام معظم رهبری جمهوری اسلامی ایران، حوزه های علمیه و بیت محترم ایشان، تسلیت گفته و برای آن فقید سعید غفران و رضوان الهی و برای بازماندگان صبر و شکیبایی از پیشگاه قادر متعال مسئلت می نماییم.

 

محمد باقر فاضلی بهسودی

1399/09/20 مطابق 24 ربیع الثانی 1442

 

 

 

 * متن پیام تسلیت سید شهاب‌الدین صدر رئیس خانه احزاب ایران به این شرح است:

«انالله واناالیه راجعون
اذامات العالم ثلم فی الاسلام ثلمه لایسدهاشئ الی یوم القیامه

ارتحال ملکوتی فقیه عالیقدر حضرت آیت الله محمدیزدی که از انقلابیون مبارز در سال‌های خفقان رژیم پهلوی و در مسئولیت‌های حساس و مهم پس از پیروزی انقلاب، با حکم حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) در شورای نگهبان و ریاست قوه قضائیه و با رای مردم در مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری و با انتخاب علما و مدرسین رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه بوده بااخلاص، شجاعت، تلاش و کوشش کم نظیر در خدمت اسلام، انقلاب و مردم بودند را به امام زمان(عج)، مقام معظم رهبری(مد ظله العالی)، حوزه های علمیه، خانواده محترم و فرزندان ایشان و آحاد ملت شریف ایران تسلیت گفته، ازخداوند متعال برای آن مرحوم غفران و علو درجات و برای خانواده محترم و سایر بازماندگان صبر و سلامتی خواهانم.

دکترسیدشهاب الدین صدر» 

 

 

 

* متن پیام سازمان بسیج اساتید دانشگاهها و مراکز آموزش عالی و پژوهشی کشور به این شرح است:


بسم الله الرحمن الرحیم
اذا مات العالم ثلم فی الاسلام ثلمه لایسدها شی

رحلت عالم وارسته، مجاهد، پارسا، شجاع و انقلابی "حضرت آیت الله حاج شیخ محمد یزدی" (رضوان الله تعالی علیه) را، محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی، مراجع و فضلای حوزه های علمیه، شاگردان و دوستداران و خاندان مکرم و معزز ایشان، تسلیت و تعزیت عرض می کنیم.
آیت الله حاج شیخ محمد یزدی (رحمه الله علیه)، از پیشکسوتان و مبارزان دوران ستمشاهی بود و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز، در مسئولیت های مهم و گوناگون در خدمت به اعتلای نظام اسلامی، مجاهدت و تلاش وافر کردند.
روحانی انقلابی و باصفایی که در بیش از چهل سال اخیر، در برهه های حساس و حیاتی ضمن داشتن مسئولیت های بزرگ، با بصیرت، شجاعت و عقلانیت انقلابی از آرمانها و ارزشهای بنیادین انقلاب شکوهمند اسلامی دفاع کرده و اسیر محافظه کاری های بی مبنا نشد و در مقابل انحرافات و اعوجاجات روشنفکرنمایان غربزده تا روحانی نمایان مرتجع، در برابر منافقین مسلح دهه شصت تا جریان نفوذ و برانداز دهه هشتاد و تا آخرین روزهای حیاتش با تمام وجود ایستاد و به فرمان "این عمار" مولا و مقتدایش لبیک گفت و از طعنه و ملامت ملامتگران نهراسید و چونان "عمار" فریاد بلند و رسای انقلاب اسلامی در صحنه های گوناگون بود.
حضرت آیت الله یزدی، در کنار مسئولیت های اجتماعی و سیاسی، اهل پژوهش و آموزش بود که خدمات بزرگی به ذخایر عظیم علمی حوزه های علمیه کرده و شاگردان زیادی پرورش داد.
بی شک خدمات مخلصانه و اعتقاد پاک و محکم به مبانی انقلاب اسلامی، ذخیره و توشه بزرگی برایشان خواهد بود.
از خدای متعال برای این یار عزیز امام و رهبری، غفران و رضوان الهی مسالت می نمائیم.

 

 

 

* متن پیام تسلیت جبهه پایداری انقلاب اسلامی به این شرح است:

باسمه تعالی
انا لله و انا الیه راجعون

ارتحال آیت‌الله محمّد یزدی رضوان‌الله‌علیه، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، عضو مجلس خبرگان رهبری و از یاران صدیق و پیشگام امام راحل(ره) و رهبری در انقلاب اسلامی موجب تأسف و تألم گردید.
این عالم بزرگوار، مدال مجاهدت در سنگر مبارزه حق علیه باطل را بر سینه داشت و در مسیر اعتلای انقلاب، از چهره‌های اثرگذار و یاران صمیمی نظام مقدس جمهوری اسلامی بود که برای نیل به این هدف، در همه عرصه‌های مهم کشور، خاضعانه و صادقانه ایفای نقش کرد.
اتخاذ منش و روش انقلابی، صریح و مرزبندی شده با دشمن توسط ایشان در عرصه‌های مختلف خدمت‌گزاری همچون عضویت شورای نگهبان، ریاست قوه قضائیه، نمایندگی مجلس خبرگان رهبری، دبیری جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و شورایعالی حوزه‌های علمیه، موجب شد تا دشمن از هیچ تلاشی برای تخریب چهره این عالم دینی و سیاستمدار انقلابی، دریغ نکند اما هدف متعالی این عالم عالیقدر و مجاهد استوار انقلابی باعث شد که تلاش‌های دشمن و برخی احزاب سیاسی، نتواند ایشان را از مسیر انقلاب، نظام و رهبری دور کند که اکنون فقدان ایشان یقینا خسارت بزرگی برای نظام مقدس جمهوری اسلامی خواهد بود.
جبهه پایداری فقدان این عالم جلیل‌القدر و رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و عضو مجلس خبرگان رهبری را به مقام معظم رهبری، مراجع عظام تقلید(دامت برکاتهم)، حوزه‌­های علمیه، شاگردان و بیت مکرم ایشان تسلیت عرض نموده و از خداوند منان برای آن مرحوم علوّ درجات و برای بازماندگان صبر جزیل مسئلت دارد.

 

 

 

* متن پیام تسلیت جامعه جوانان متحد اسلامی به این شرح است:


ارتحال تاسف انگیز فقیه مجاهد و بصیر، ولایتمدار راسخ و یار و یاور دیرین امامین انقلاب اسلامی، حضرت آیت الله یزدی موجب تاثر و تألم جامعه ارزشی، انقلابی و دوستار ایران اسلامی گردید.
فقیهی که در عرصه های مختلف و در صحنه های گوناگون با همه وجود و مخلصانه درکنار امام خمینی رحمه‌الله و مقام معظم رهبری مدظله مجاهدت کرد.
تلاش و کوشش مرحوم آیت الله یزدی چه در مناسب حاکمیتی همانند قوه قضایه، مجلس شورای اسلامی ،مجلس خبرگان و شورای نگهبان و چه در مراکز علمی همانند حوزه و جامعه مدرسین اثربخش و فراموش ناشدنی است.
فعالیتهای تشکیلاتی، اسلامی ایشان در جامعه مدرسین حوزه علمیه قم الگوی بسیار روشن و دقیق برای تشکل‌های اسلامی سیاسی کشور است که آگاهانه و بدون نگاه مادی به قدرت در راستای نشر اندیشه اسلام ناب محمدی (ص) بوده است.
جامعه جوانان متحد اسلامی ارتحال ملکوتی حضرت آیت الله یزدی(قدس سره) را به محضر مبارک حضرت بقیةالله الاعظم (عج)، مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، مردم شریف ایران و بیت معزز ایشان تسلیت عرض نموده و از درگاه خداوند رحمان برای آن عالم جلیل القدر غفران و رحمت واسعه‌ی الهی را مسئلت دارد.

 

 
 
 
 * متن پیام تسلیت جامعه اسلامی مدیران به این شرح است:

بسمه تعالی
انا لله و انا الیه راجعون

ضایعه رحلت آیت الله یزدی موجی از اندوه و تاثر را در حوزه های علمیه و سطح جامعه پدید آورد. ایشان شخصیتی بودند که نقش بسزائی در ارتقاء مبارزات ملت ایران علیه رژیم سفاک شاه داشتند و بارها رنج تبعیدهای طولانی و تحمل زندان و شکنجه را در راه آرمان های ملت ایران به جان خریدند. از شاگردان مبرز امام راحل (ره) بودند و در مسیر سخت مبارزاتی تا پیروزی انقلاب اسلامی پای در جای پای امام (ره)نهادند و لحظه ای امام (ره) را تنها نگذاشتند.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز در همان مسیر سابق در نظام سازی و تحقق حکمرانی اسلامی با همه وجود پای در میدان نهادند و رهبر کبیر انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری را یاری کردند.
برعهده گرفتن ریاست دفتر امام (ره) در قم و در اختیار قراردادن منزل مسکونی خود برای سکونت امام راحل (ره)، نائب رئیسی مجلس شورای اسلامی، ریاست مجلس خبرگان رهبری، عضو برجسته فقهای شورای نگهبان و عضو برجسته شورای بازنگری قانون اساسی، ریاست قوه قضائیه و ریاست جامعه مدرسین و شورای عالی حوزه های علمیه از جمله مسئولیت ها، تلاش ها و مجاهدت های ایشان برای نظام سازی اسلامی بود.
مرحوم آیت الله یزدی در حوزه اخلاق دارای سینه ای فراخ بودند و تفکری عمیق در اسلام، سیاست و جامعه شناختی داشتند. کتاب های زیادی به زبان عربی و فارسی با رویکرد حکمرانی از ایشان به جای مانده است در عین حال دارای شخصیتی متواضع و زندگی ساده و بی آلایش بودند.
از دیگر ویژگی های ایشان این بود که به شدت به اصول پایبند بوده و در سخن گفتن و اتخاذ موضع در قبال انحراف از ارزش های انقلاب و اتخاذ موضع در قبال انحراف از ارزش های انقلاب اسلامی بسیار با صلابت بودند.
خداوند او را با صلحا و اولیایش محشور نماید. این ضایعه بزرگ را به حوزه های علمیه، مقام معظم رهبری، همرزمان و همراهان و خانواده معزز ایشان تسلیت می گوییم.
 
 
 
 
* متن پیام مسئول ستاد مرکزی اعتکاف و رییش جشنواره بین المللی به این شرح است:
 
بسمه تعالی

اذا مات العالم ثلم فی الاسلام ثلمه لایسدها شیء الی یوم القیامه

 

ریاست محترم شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

سلام علیکم

ارتحال فقیه مجاهد و مبارز نستوه یار دیرین امام راحل و همراه صادق ولی فقیه، ریاست شورای عالی جامعه مدرسین و عضو محترم شورای نگهبان حضرت آیت الله حاج شیخ محمد یزدی (ره) را به حضرت ولی عصر (ارواحنا فداه) مقام معظم رهبری(مدظله العالی) مراجع عظام، شورای عالی حوزه های علمیه، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، شاگردان و علاقمندان ایشان و همچنین بیت مکرم آن عالم وارسته و جمیع داغدیدگان تسلیت عرض می نمایم.

حشر با اولیای معصومین علیهم السلام و علو درجات برای روح بلند آن فقید سعید، از خداوند منان خواستارم. ابقاکم الله ان شاء الله.

 

سید علیرضا تکیه ای

مسئول ستاد مرکزی اعتکاف و رییش جشنواره بین المللی

 

 

 

* متن پیام تسلیت مدیر حوزه علمیه یزد به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون

 

با تأثر و تأسف اطلاع یافتیم که عالم مجاهد و انقلابی حضرت آیت الله محمّد یزدی (رضوان الله تعالی علیه)دار فانی را وداع گفته است.
آن عالم فرزانه، از مبارزان راه انقلاب و از یاوران صدیق بنیانگذار انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(رحمت الله علیه) و مقام معظم رهبری (مدظله العالی) بود و همواره با صراحت لهجه، روحیه انقلابی و خستگی ناپذیر در سنگرهای مهمی همچون ریاست قوه قضائیه، ریاست مجلس خبرگان رهبری، عضویت در شورای نگهبان و ریاست جامعه مدرسین حوزه علمیه قم منشاء خدمات برجسته ای بود.
اینجانب این واقعه مولمه را از طرف خود و مرکز مدیریت حوزه علمیه استان یزد به محضر مبارک حضرت بقیت الله الاعظم (ارواحنا فداه)، رهبر معظم انقلاب و دیگر مراجع عظام (دامت برکاتهم)، شاگردان و فرزندان آن بزرگوار تسلیت گفته و از درگاه خداوند متعال برای آن عالم وارسته رحمت و علوّ درجات و همجواری با ائمه اطهار (علیهم السلام) و برای بازماندگان صبر و اجر مسألت دارم.

محمد شمس
مدیر حوزه علمیه استان یزد

 
 
 
 
* متن پیام تسلیت استاد سیدمحمدجواد مظفری به این شرح است:

باسمه تعالی
إنالله و إنا الیه راجعون

با تأسف وتأثر فراوان، رحلت عالم انقلابی و مهربان جامعه بشری و از شخصیت‌های فهیم تربیت‌شده باشکوه انقلاب اسلامی، بقیةالسلف علمای مبارز ومجاهدان احیاگر اسلام ناب محمدی، حضرت آیت الله حاج شیخ محمد یزدی رحمت الله علیه بسیار ناگوار و همی تحمل‌ناپذیر است.
آن مجاهد عاشق امام خمینی رحمة الله علیه و از صادق‌ترین رهروان منطق امام در عصر نهضت اسلامی در سراسر عالم تا حصول ظهور بود.
حوزات علمی، فرزندی آشنا با فقه نظام گرا وجامعه نگر و انسانی عترت‌دوست و ضد ظلم واستکبار را ازدست دادند.
عالِم مدیر و با معرفت عرصه ی سیاست‌ورزی، کوبنده‌ی باندهای سیاست‌گریز وافشاگر گروه‌های سیاست باز در زمان خود بود.
در مقابل نفاق ودروغ وفریبکاران می غرید ‌وسخت بی‌تاب می‌گشت. آرزویی جز #سعادت _ملت_مسلمان_ایران وخدمت گزاری به طبقات زحمتکش ومحروم‌ جهان نداشت. یار امام در دوره سختِ آغازین تشکیل نظام اسلامی و پشتیبان ستبر برای رهبر معظم انقلاب اسلامی امام خامنه‌ای دام مجده بود.
در همه حال با یاد حق زندگی نمود ودر عاقبت با یاد حق واحیای وقف ماترک هر آنچه بود و نبود را سرمایه جاری و ساری ابدی ساخت و از میان ما رفت. عاش سعیداً ومات سعیداً .بنده ضایعه سنگین حزن‌انگیز فقدان این شخصیت اسلامی را به محضر امام ومولای هستی امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف و مراجع معظم أیدهم الله و مقام معظم رهبری و جامعه محترم مدرسین حوزه علمیه قم وتمامی حوزات در جهان تسلیت عرض نموده و به مثابه فرزندی که پدر گرامی و علمی خویش را از دست داده در سوگش به دعا وذکر می نشینم.
والسلام علی عبادالله الصالحین
 
السید محمد جواد المظفری
چهارشنبه_۱۳۹۹/۹/۱۹_۲۳ربیع الثانی ۱۴۴۲


 
* متن پیام تسلیت حجت‌الاسلام خسروپناه به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون

ارتحال عالم مجاهد، فقیه انقلابی، مبارز خستگی ناپذیر حضرت آیت الله حاج شیخ محمد یزدی ثلمه ای جبران ناپذیر برای نظام اسلامی است.
او عالمی وارسته، فقیهی زمان شناس، مترجمی توانا نسبت به قرآن کریم، محققی آگاه به مسایل نوپدید، پارسای همیشه در صحنه، دانشمندی با صراحت و مقتدر، سیاستمداری وفادار به امام خمینی و مقام معظم رهبری بود.
آیت الله یزدی انقلابی ولایتمدار پریروز و دیروز و‌ امروز بود که سالها در سنگر ریاست دفتر امام در قم، نمایندگی مجلس، جامعه مدرسین و شورای عالی حوزه علمیه قم و شورای نگهبان و امامت جمعه تهران و مجلس خبرگان رهبری و ریاست قوه قضاییه مجاهدت کرد.
نقدها و خرده گیریهایش از روی پارسایی و اخلاص و دغدغه مندانه و دیدبانیش نسبت به انقلابی و غیر انقلابی، مستمر و بصیرت زا بود.
خداوند روح ایشان را با امام خمینی و شهدای انقلاب اسلامی محشور سازد و رضوان و جنت نعیم و ضیافت علوی را نصیبشان گرداند.
این مسکین ارتحال این عالم پارسا و فقیه مجاهد را به مقام معظم رهبری و خانواده محترمشان به ویژه آقازاده های آن مرحوم و دوستان و شاگردان و مردم عزیز ایران تسلیت عرض میکنم.
والسلام علیکم و رحمة الله

عبدالحسین خسروپناه
حوزه علمیه قم
۱۹آذر ۱۳۹۹
 
 
 
 
* متن پیام تسلیت قائم مقام‌شورای‌ حوزه‌های‌ علمیه‌ استان‌ یزد به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

روح بلند حضرت آیت الله محمد یزدی به عالم باقی شتافت و حدود هفت دهه از تلاش علمی، اخلاقی، سیاسی و مجاهدت کم‌نظیر ایشان که دربردارنده‌ی خدمات گسترده‌ای به اسلام و انقلاب و ایران بود را بر جای گذاشت. او که به حق عمّار انقلاب اسلامی به حساب می‌آمد مورد احترام ویژه امام‌خمینی رحمة الله علیه و علاقه‌ی شدید رهبر معظم انقلاب مدظله العالی بود.
اینجانب از سال‌های ۱۳۵۴ با ایشان آشنا شدم و پیوسته از شجاعت، استقامت، صراحت لهجه، ولایتمداری و دفاع از مبانی انقلاب و ثبات قدم و اخلاصش غبطه می‌خوردم.
فقدان این عالم برجسته و روحانی متقی و مجاهد را به مقام معظم رهبری مد‌ظله‌العالی، حوزه‌های علمیه و بیت مکرم آن مرحوم تسلیت عرض نموده و امیدوارم در جوار پیامبر و اهل بیت علیهم السلام مأوی گزیند.
و السلام علیکم
 
سید محمد کاظم مدرسی
قائم مقام‌شورای‌حوزه‌های‌علمیه‌استان‌یزد
۹۹/۰۹/۱۹
 
 
 
 
* متن پیام تسلیت آیت الله عبدالکریم فرحانی نماینده مجلس خبرگان رهبری به این شرح است:
 
بسم الله الرحمن الرحیم
إنالله و إنا إلیه راجعون
قال الصادق عليه السلام: «إذا مَاتَ المؤمِنُ الفَقِيهُ ثلمَ فِي الاسلامِ ثُلمَةٌ لا يَسُدّها شَي‏ءٌ»

ضایعه ارتحال فقیه انقلابی و عالم مجاهد «حضرت آیت ا... محمد یزدی(ره)» موجب تاثر و تأسف اینجانب و همه دلسوزان حوزه علمیه و دوستداران انقلاب اسلامی گردید.
این عالم بزرگوار در زمره نخستین مبارزان راه دشوار انقلاب و از چهره‌های موثر و از وفاداران غیور و صادق امام بزرگوار و رهبر عظیم الشأن انقلاب بود
که در عرصه‌های مهم کشور در دوران انقلاب شجاعانه نقش‌‌آفرینی کرد و همواره در موضع یک عالم دینی ، سیاستمداری صادق و یک انقلابی صریح ظاهر شد.
ایشان همچنین در تمامی این سال ها با عنایت به جایگاه حوزه علمیه و رسالت سنگین آن، با دلسوزی در راستای اعلاء و خدمت به این نهاد مقدس قدم برداشت و در تحقق طرح شورای مدیریت استان ها در حوزه علمیه ازطراحان و موثرین در حضور علمای بلاد و تثبیت این طرح کشوری بود.
اینجانب مصیبت درگذشت این عالم برجسته را به خاندان مکرم ، همه وابستگان و نیز به حوزه‌ی علمیه قم و ارادتمندان ایشان تسلیت میگویم و رحمت و مغفرت الهی و علوّ درجات ایشان را از خداوند متعال مسألت مینمایم.

عبدالکریم فرحانی
نماینده مجلس خبرگان رهبری
 
 
 
 

* متن پیام تسلیت حجتالاسلام والمسلمین داود نمازی مشاور وزیر کشور در امور هماهنگی روحانیت، ائمه جمعه و جماعات سراسر کشور به این شرح است:

 

بسمه تعالی

انالله و انا الیه راجعون

 

ارتحال عالم مجاهد وانقلابی برجسته مرحوم آیت الله یزدی (قدس سره) موجب تاثر وتاسف شد.

ایشان از پیشگامان نظام اسلامی و از چهره های خدمتگزار به نظام اسلامی در سمت های مختلف و اثرگذار بودند و هیچ شخص منصف و آشنا با تحولات قبل و بعد از انقلاب اسلامی با هر گرایش سیاسی نمی تواند منکر جایگاه ویژه و برجسته ایشان در حدوث وبقاء نظام اسلامی بشود. این مصیبت را به محضر مقام معظم رهبری(مدظله العالی) و مراجع عظام تقلید و حوزه های  علمیه و تمامی علاقه مندان به ایشان به ویژه به بیت مکرم و آقازادگان محترم ایشان تسلیت عرض می کنم و برای آن مرحوم غفران و رحمت واسعه الهی آرزومندم.

 

داود نمازی

مشاور وزیر کشور در امور هماهنگی روحانیت و ائمه جمعه و جماعات سراسر کشور

 
 
 
 
* متن پیام تسلیت حوزه علمیه استان فارس به این شرح است:
 
بسم الله الرحمن الرحیم
عن امیرالمؤمنین علیه السلام:«اذا مات العالم ثلم فی الاسلام ثلمة لایسدها شیئ الی یوم القیامة».

رحلت فقیه عالی قدر، مجاهد نستوه و رئیس جامعه محترم مدرسین حوزه علمیه قم حضرت آیت الله حاج شیخ محمد یزدی رضوان الله تعالی علیه سبب تأثر و اندوه فراوان شد .
شخصیتی که از بزرگان انقلاب و از پیشگامان بی مثیل مبارزه با طاغوت بود و عمر خود را صرف خدمت به اسلام و انقلاب نمود.
علما، اساتید، مدیران و طلاب حوزه علمیه استان فارس این مصیبت مولمه را محضر مقدس امام زمان ارواحنا فداه، مقام معظم رهبری مدظله العالی، مراجع عظام تقلید و علمای اعلام، خانواده و فرزندان معظم ایشان و عموم مردم انقلابی ایران تسلیت عرض می کنند.
امید آنکه خدای متعال خلأ وجود این شخصیت بزرگ را جبران و روح بلند ایشان را در اعلی علیین متعالی فرماید.

مدیریت حوزه علمیه استان فارس
۹۹/۹/۱۹


 
 
* متن پیام تسلیت مدیر حوزه های علمیه خواهران حجت‌الاسلام و المسلمین بهجت‌پور به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
انالله و انا الیه راجعون
قال رسول الله (ص)
اذا مات العالم الفقیه ثلم فی الاسلام ثلمه لایسدها شیء

ارتحال فقیه مجاهد وعالم انقلابی و بصیر آیت الله آقای حاج شیخ محمد یزدی رضوان الله تعالی علیه مایه تأسف و تاثرشدید همه ارادتمندان مکتب اهل بیت علیهم السلام و مردم انقلابی شد
آن عالم انقلابی و مخلص بحق یار صدیق حضرت امام خمینی قدس الله نفسه الزکیه و مقام معظم رهبری مدظله العالی بود.
خدمات آن فقید که یکی از چهره های تابناک و پشتوانه های استوار انقلاب اسلامی بود در مسندهای گوناگون حوزوی ، علمی و فرهنگی ، شورای نگهبان ، خبرگان رهبری ، شورای عالی حوزه و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ماندگار و فراموش ناشدنی است.
شجاعت و خستگی ناپذیری ایشان قبل از انقلاب در برابر رژیم منحوس پهلوی و بعد از پیروزی انقلاب در برابر انحرافات و بصیرت و آگاهی سیاسی و مهمتر از همه فضیلت های اخلاقی و روح انقلابی ایشان برای همگان مخصوصا طلاب عزیز الهام بخش و درس آموز خواهد بود.
حوزه های علمیه خواهران پشتیبانی و مجاهدت ها و دغدغه های علمی و فرهنگی، صداقت در گفتار و کردار ، ثبات قدم آن فقید سعید را فراموش نخواهد کرد
اینجانب به نیابت از خانواده بزرگ حوزه های علمیه خواهران ارتحال و فقدان آن اندیشمند و عالم ربانی و مجاهد بصیر را به ساحت مقدس حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف ، مقام معظم رهبری مدظله العالی ، مراجع معظم تقلید دامت برکاتهم ، حوزه های علمیه ملت شریف و انقلابی و بیت معظم تسلیت و تعزیت عرض می کنم و علو درجات، رضوان الهی و حشر با اولیای الهی و شهدای سرافراز را برای ایشان و صبر جمیل و اجر جزیل برای بازماندگان محترم از خداوند مهربان خواستارم.
 
 
 
 
* متن پیام تسلیت آیت الله علی اکبر صادقی رشاد به این شرح است:
 
ضایعه‌ ارتحال انقلابی پیشکسوت، عالم مجاهد، مدرس بنام حوزه، آیت‌الله حاج شیخ محمد یزدی (قدّس سرّه)، موجب تالّم و تأسف عمیق گردید.
این روحانی زاهد و پارسا که از یاران باوفای حضرت امام خمینی(قده) و از یاوران مخلص رهبر معزز انقلاب اسلامی بود، در روزگار ظلم و ظلمت ستمشاهی، سال‌های متمادی را در زندان، حصر و تبعید سپری کرد. او پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی نیز، در سنگرهای خطیر نظام مقدس جمهوری اسلامی خدمات شایان و نمایانی ارائه کرد؛ مجلس خبرگان، مجلس شورای اسلامی، قوه‌ی قضائیه، شورای نگهبان، جامعه‌ی مدرسین، هر یک نشانهای نمایانی از مجاهدتهای این فقیه دردمند، نستوه و دلیر دارد.
اینجانب این ضایعه‌ی مولمه را، از سوی خود و اعضای شورا و مدیریت حوزه‌های علمیه‌ی استان تهران، به محضر مبارک حضرت بقیّه‌الله (ارواحنا له الفداء) و رهبر معظم انقلاب اسلامی (دام ظله الوارف) و سایر مراجع عظام تقلید (دامت برکاتهم)، حوزه‌های علمیه‌ (صانها الله عن الحدثان)، اعضای محترم جامعه مدرسین و بیت مکرم آن راحل رنجدیده، تسلیت عرض کرده، از بارگاه بلند باری برای او رفعت رتبت، و برای وابستگان و دلبستگان آن مرحوم، صبر جمیل و اجر جزیل مسئلت می­‌کنم.
 
 
 
 
* متن پیام تسلیت دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم
انالله و انا الیه راجعون
«إِذَا مَاتَ الْعَالِمُ ثُلِمَ فِی الْإِسْلَامِ ثُلْمَهٌ لَا یَسُدُّهَا شَیْ»

درگذشت عالم پارسا حضرت آیت‌الله حاج شیخ محمد یزدی«ره» موجب تأسف و تألم فراوان گردید.
آن عالم ربانی همواره با تلاش ها و دغدغه‏ های علمی، فرهنگی و سیاسی به عنوان شخصیّتی مطرح، در جامعه مدرسین حوزۀ علمیّۀ قم و نظام مقدّس جمهوری اسلامی منشاء خدمات شایان تقدیری گردید.
مرحوم آیت الله یزدی عمر خویش را در خدمت اسلام و انقلاب اسلامی و ترویج دین و استوار ساختن عقائد و انگیزه‌های اهل ایمان سپری کردند.
سخنرانی‌ها و تدریس‌های ارزشمند و نگارش کتب و مقالات مفید و متعدّد در حوزۀ علوم و فرهنگ اسلامی از جمله مواردی است که در کارنامه آیت الله یزدی(ره) می درخشد.
دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم این ضایعه بزرگ را به بیت معظم ایشان و تمامی پویندگان راه علم و فضیلت بوِیژه مقام معظم رهبری(مدظله العالی)، مراجع عظام تقلید و حوزه های علمیه تسلیت عرض نموده و از خداوند منان برای آن فقید سعید علو درجات و رضوان الهی و برای بازماندگان صبرجمیل و اجر جزیل مسئلت دارد.
 
 
 

 
* متن پیام تسلیت آیت الله هادوی تهرانی بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

ارتحال آیت الله حاج شیخ محمد یزدی رحمه الله علیه که شخصیتی با سابقه در تاریخ انقلاب اسلامی است را به حضور مقام معظم رهبری مدظله العالی و فقهای شورای نگهبان قانون اساسی و اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و دوستداران و خانواده ایشان به ویژه آقازاده ها تسلیت عرض می کنم و برای ایشان عفو و رحمت الهی و برای تمام بازماندگان محترم صبر جمیل و اجر جزیل از درگاه خداوند متعال خواستارم.
 
 
 
 
* متن پیام تسلیت پیرحسین کولیوند، ریاست سازمان اورژانس کشور به این شرح است:

« بسم الله الرحمن الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون

آیت‌الله یزدی رئیس شورای عالی جامعه مدرسین و فقیه عالیقدر و یار و یاور رهبری و امام راحل به ملکوت اعلی پیوست کمتر کسی است که از خدمات این عالم عالیقدر و این فقیه برجسته در مواجهه با رژیم ستمشاهی و همچنین خدمات شایسته و ارزنده در دوران دفاع مقدس و پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی را بر یاد نداشته باشد.
خدمات ایشان در دوران ریاستشان بر قوه محترم قضاییه زبانزد و غرور آفرین بود اینجانب فقدان این عالم برجسته انقلابی را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و ملت شهید پرور ایران اسلامی و یاران انقلاب و خانواده معزز ایشان تسلیت و تعزیت عرض نموده و علو درجات برای این عالم گرانقدر را نزد خداوند متعال خواهانم.
 
 
 
 
* متن پیام تسلیت مدیر جامعه الزهرا به این شرح است:
 
درگذشت حضرت آیت الله حاج شیخ محمد یزدی، رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم موجب تاثر شد.
آن عالم گرانقدر در طول حیات سیاسی و علمی خویش در سنگرهای مختلف همواره با روحیه جهادی و استواری مثال زدنی یار و یاور انقلاب اسلامی و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای بود و در سنگرهای مختلف نظام جمهوری اسلامی ایران از مجلس شورای اسلامی تا شورای نگهبان، قوه قضاییه، مجلس خبرگان رهبری و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با جدیت حضوری مؤثر و مفید داشت.
اینجانب درگذشت آن عالم بزرگوار را به رهبر معظم انقلاب اسلامی، مراجع تقلید، علمای اعلام، حوزه های علمیه، شاگردان، ارداتمندان و بیت معظم له به ویژه فرزند برومند ایشان حجت الاسلام والمسلمین مجید یزدی تسلیت عرض کرده و از خداوند منان برای آن عالم فقید علو درجات، رحمت و مغفرت واسعه الهی و همنشینی با اولیای الهی را خواستارم.
 
 
 
 
 
* متن پیام تسلیت جامعه روحانیت مبارز به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
اذا مات العالم ثلم فی الاسلام ثلمه لا یسدها شیء

ارتحال عالم مجاهد حضرت آیت الله محمد یزدی رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم موجب تاسف و تاثر فراوان گردید.
این یار وفادار و شخصیت ممتاز و الگوی انقلابی حضرت امام خمینی(رحمه الله علیه) و مقام معظم رهبری همواره با شجاعت، قاطعیت و صراحت و با روحیه ای انقلابی و خستگی‌ناپذیر در تمام سنگرهای خدمت به نظام اسلامی و اعتلای نام نهضت انقلابی ملت ایران در صحنه حاضر بود. ایشان چه در مقام یک مدرس و استاد برجسته حوزه های علمیه و چه در کسوت یک سیاستمدار و یا خطیب نماز جمعه همواره با زبانی گویا و صریح در خط مقدم دفاع و صیانت از مقام ولایت و ارزشهای والای حاکمیت اسلامی مستحکم و با صلابت گام برداشت.
جامعه روحانیت مبارز این ضایعه بزرگ و فقدان این شخصیت ارزشمند را به محضر مقام معظم رهبری، مراجع عظام تقلید، اعضای محترم جامعه مدرسین، روحانیت و حوزه های علمیه، شاگردان و مریدان و دوستداران آن مرحوم و به بیت مکرم و فرزندان برومند ایشان تسلیت و تعزیت عرض می کند و از درگاه خداوند متعال علو درجات و حشر با معصومین علیهم‌السلام برای آن فقید سعید مسالت می نماید.
 
 
 
 
 
* متن پیام تسلیت شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به این شرح است:

عالم مجاهد وانقلابی حضرت آیت الله یزدی یار دیرین امام و رهبری دارفانی را بدرود گفت. شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی که همواره از راهنمائی‌های پدرانه و پشتیبانی آن بزرگوار بهره مند بوده، فقدان تأثر انگیز ایشان را به مقام معظم رهبری، حوزه علمیه قم وجامعه مدرسین حوزه علمیه قم تسلیت می‌گوید و برای آن بزرگوار علو درجات و برای بازماندگان محترمشان صبرواجر مسئلت می‌کند.
 
 
 
 
* متن پیام تسلیت آیت‌الله اختری، رئیس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت علیه السلام و رئیس کمیته حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین ریاست جمهوری به این شرح است:

انا لله و انا الیه راجعون
قال رسول الله (ص) إِذَا مَاتَ الْعَالِمُ الفقیه ثُلِمَ فِی الْإِسْلَامِ ثُلْمَهٌ لَا یَسُدُّهَا شَیْءٌ إِلَی یَوْمِ الْقِیَامَهِ.

ضایعه جانگدازو تألم برانگیزارتحال فقیه عالیمقام و عالم بزرگوار و نستوه و مجاهد استوار و خستگی ناپذیر حضرت آیت‌الله حاج شیخ محمد یزدی رئیس شورای عالی جامعه مدرسین موجب تأسف و اندوه فراوان گردید وجامعه روحانیت و حوزه‌های علمیه و مؤسسات آموزشی دینی را سوگوار ساخت.
این یار دیرینه حضرت امام خمینی (قدس سره) و رهبری که از مبارزان سال‌های آغازین انقلاب و بعد از انقلاب اسلامی و از بدو نهضت پربرکت و حماسه آفرین انقلاب در سال ۱۳۴۲ به رهبری حضرت امام خمینی در رکاب ایشان بوده، با تحمل زندان و شکنجه و سختی‌ها و تلاش‌های فراوان و تأثیرگذار از پیشگامان مبارزات بوده و پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و با پذیرش مسئولیت‌های سنگین و پر مخاطره حوزوی و دولتی در سنگرهای گوناگون و سنگر امامت جمعه و موقعیت‌های قضایی و سیاسی به فعالیت‌های علمی و فرهنگی و مبارزاتی سیاسی و قضایی در دفاع از انقلاب اسلامی با صلابت و شجاعت کوشش نموده و با تالیف کتب و تدوین مقالات و ایراد سخنرانی عمر شریف خود را مبذول داشته‌اند.
زندگی مبارزاتی و سیاسی حضرت آیت‌الله یزدی با توجه به مبارزه بی‌امان ایشان علیه رژیم شاه و نیز افشاگری‌های فراوان منجر به تبعید و زندانی معظم له گردید.
وی در دوران پس از انقلاب بخشی از تاریخ انقلاب را تشکیل داد زیرا با قبول مسئولیت‌هایی مانند ریاست دادگاه انقلاب اسلامی قم، ریاست دفتر حضرت امام در قم، نمایندگی مجلس خبرگان قانون اساسی ، نمایندگی مجلس شورای اسلامی در دوره‌های متوالی، نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی،عضویت در شورای نگهبان، عضویت در شورای بازنگری قانون اساسی ،ریاست قوه قضائیه با حکم مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای در دو دوره پنج ساله، ریاست جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، رئیس مجلس خبرگان رهبری و شورای نگهبان خدمات ارزشمند و گرانسنگی را به انقلاب اسلامی نمود و مکتب بالنده اسلام و قرآن و اهل بیت علیهم اسلام ارائه نمودند و تا آخرین لحظه عمر پربرکت خود را در دفاع از نظام جمهوری اسلامی و امام خمینی و مقام عظما ی ولایت، امام خامنه‌ای و ارزش‌های اسلامی ثابت قدم و استوار کوشیدند و فداکاری نمودند تا به لقاءالله رسیده و روحش به عالم ملکوت پرواز نمود.
اینجانب اصالتاً از سوی خود و به نمایندگی از اعضای محترم و معزز شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت (ع) این ضایعه جبران ناپذیر را به حضرت ولی عصر امام زمان (عج الله تعالی فرجه ) و مقام معظم رهبری آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای(دام ظله العالی) و مراجع عالیقدر و جامعه روحانیت ، حوزه‌های علمیه و خاندان مکرم و معزز وعلاقمندان این فقید سعید تسلیت و تعزیت عرض نموده و از خداوند متعال برای آن عالم مبارز و بزرگ علو درجات در جوار پیامبر و ائمه اطهار علیهم السلام و شهدای ابرار صبر جمیل و اجر جزیل را برای همه مصیبت دیدگان مسئلت می‌نمایم .
 
 
 
 
 
* متن پیام تسلیت حجت الاسلام والمسلمین دکتر سعدی رئیس دانشگاه امام صادق علیه السلام به این شرح است:

باسمه تعالی

با تاسف و تاثر رحلت فقیه مجاهد و انقلابی، یار دیرین امام و رهبری آیت الله حاج شیخ محمد یزدی (رحمه الله علیه) را به محضر بقیه الله الاعظم (عجل الله تعالی فرجه الشریف)، رهبر معظم انقلاب اسلامی (دام ظله العالی)، مراجع عالیقدر تقلید، حوزه‌های علمیه و نیز به جامعه محترم مدرسین حوزه علمیه قم تسلیت عرض میکنم.
این عالم خستگی ناپذیر از آغاز نهضت امام راحل، به مبارزه با رژیم ستمشاهی پرداخت و پس از پیروزی انقلاب در سنگرهای مهم و حساس نظام از ریاست قوه قضائیه و مجلس خبرگان رهبری تا شورای عالی حوزه و جامعه مدرسین به نظام اسلامی و مردم خدمت کرد و با صراحت تمام در مواقع حساس و خطیر از آرمان های انقلاب، امام و رهبری دفاع کرد. این مجاهد نستوه در حوزه علمیه نیز ضمن تدریس، تحقیق و تالیف از نظریه حوزه انقلابی به جد دفاع نمود و منشاء خدمات ارزشمندی شد.
اینجانب ضمن تسلیت مجدد این ضایعه به بیت مکرم، علو درجات و حشر با اولیای الهی را برای ایشان از خدای متعال مسئلت می نمایم.
 
 
 
* متن پیام تسلیت سید محمد حسینی رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی به این شرح است:

باسمه تعالی
العالم حی و إن کان میتا، الجاهل میت و إن کان حیا

رحلت عالم ربانى، فقیه صمدانى، روحانى مبارز و انقلابى، مجاهد متعبد و وارسته، یار دیرین امام و رهبرى، حضرت آیت الله محمد یزدى را به امام خامنه‌ای، مراجع عظام، علمای اعلام، امت اسلام و تمامی ولایتمداران تسلیت عرض مى کنم.
آیت‌الله یزدی عمر با برکت خویش را وقف خدمت به انقلاب و نظام اسلامی کرد. صبر و تحمل زندان، شکنجه و تبعید در دوران ستمشاهی، و دفاع از اصول و ارزشهای اسلامی در مناصب مهمی چون قوه قضائیه، مجلس خبرگان، جامعه مدرسین و شورای نگهبان نشان‌دهنده روحیه انقلابی و غیرت دینی این روحانی برجسته بود. خداوند کریم بر علو درجات آن فقید سعید بیفزاید و راهش مستدام باشد.
 
والعاقبه للمتقین
 
 
 
 
 
 * متن پیام تسلیت سیدمرتضی بختیاری رئیس کمیته امداد به این شرح است:

إِذَا مَاتَ الْعَالِمُ ثُلِمَ فِی الْإِسْلَامِ ثُلْمَهٌ لَا یَسُدُّهَا شَیْءٌ إِلَى یَوْمِ الْقِیَامَهِ

باسمه تعالی

رحلت عالم وارسته و فقیه توانا حضرت آیت الله حاج شیخ محمد یزدی (رحمت‌الله علیه) یار صدیق امام(ره) و رهبری(مدظله العالی) موجب تاثر و تالم گردید، ایشان از فقیهان برجسته و فاضلی بودند که در دوران قبل و بعد از انقلاب ضمن حضور در همه صحنه‌های مبارزاتی، اقدامات ارزنده‌ای را برای استقرار و اعتلای نظام مقدس جمهوری اسلامی انجام داده و با قبول مسئولیت‌های مهم در مجلس شورای اسلامی، قوه قضائیه، مجلس خبرگان رهبری، شورای نگهبان و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از انقلاب اسلامی و آرمان‌های والای آن به شایستگی دفاع نمودند.
اینجانب ضمن تسلیت این ضایعه مولمه به پیشگاه حضرت ولی عصر(عج) مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، مراجع و آیات عظام، بیت شریف آن مرحوم، مردم شریف قم و شاگردان ایشان، برای آن فقید سعید علو درجات و رحمت و مغفرت واسعه الهی و برای بازماندگان صبر و شکیبایی مسئلت می‌نمایم.
 
 
 
 
 
* متن پیام تسلیت حجت الاسلام والمسلمین عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون
قال الصّادقُ علیه السلام :إذا ماتَ المؤمنُ الفَقیهُ ثُلِمَ فی الإسلامِ ثُلمَهٌ لا یَسُدُّها شیءٌ .

خبر درگذشت حضرت آیهالله حاج شیخ محمد یزدی قدس سره یاور امامان انقلاب اسلامی، عضو مجلس خبرگان رهبری و رئیس شورای عالی جامعه محترم مدرسین موجب تاثر گردید.
این دانشمند فرهیخته و مجاهد پرتلاش در سنگرهای مورد نیاز نظام اسلامی در هر زمان ایثارگرانه در خدمت امام و رهبری بود، در راس قوای کشور و مجامع علمی حوزوی و سازمان روحانیت با نگاهی برخاسته از وجدان بصیر و خطرپذیر نقش آفرینی داشت و سرمایه گرانقدرعمر خود را در راه خدمت به اسلام و انقلاب و ارتباط با مردم و مقدم در حل مشکلاتشان صرف کرد.
این همه را ایشان از مرجع فقید ایهالله بروجردی و امام راحل عظیم الشآن (قدس الله سرهما) فراگرفته بود.
او به امام و رهبر فرزانه انقلاب اسلامی با تمام وجود مومن بود و در راه حاکمیت اسلام رنج تبعید و زندان پیش از پیروزی و تلاش مستمر بعد از پیروزی را تحمل کرد و منشأ آثار و برکات فراوان و ارزشمندی گردید.
اینجانب این ضایعه را خدمت رهبر معظم انقلاب، مراجع عظام تقلید، حوزه های علمیه، اعضای محترم جامعه مدرسین و شاگردان و ارادتمندان این عالم بزرگوار بویژه خانواده محترم، تسلیت عرض نموده و غفران و رحمت واسعه الهی برای آن فقید سعید،صبر و شکیبائی برای بازماندگان محترمشان از درگاه باریتعالی مسئلت می‌نمایم.
عاش سعیدا و مات سعیدا.
 
 
 
 
 
* متن پیام تسلیت آیت الله محمدی ری شهری تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(ع) به این شرح است:

بسم اللّه الرّحمن الرّحیم

درگذشت عالم متقی و مجاهد، حضرت آیت الله حاج شیخ محمد یزدی رضوان‌الله‌ تعالی علیه، دبیر مکرم جامعه‌ی محترم مدرسین را به اعضای گرامی آن، حوزه‌ های علمیه، شاگردان و ارادتمندان آن مرحوم و خاندان معزّز و فرزندان مکرّم ایشان تسلیت می گویم.
سابقه طولانی ایشان در انقلاب اسلامی، همراهی همیشگی با رهبر فقید انقلاب، امام خمینی (ره) و عضویت فعال و مؤثر در جامعه مدرسین از عضویت تا ریاست، بر کسی پوشیده نیست. او یک روحانی وظیفه شناس و مسئولیت پذیر بود که اشتغال به مسئولیتهای بزرگ، او را از مردمی بودن و ساده زیستی دور نکرد و عضویت در جامعه او را از توجه به دیگر جریانات اجتماعی و سیاسی غافل ننمود.
تلاش های علمی و قلمی، در کنار حضور همواره در عرصه های گوناگون انقلاب، از ایشان شخصیتی با ابعاد وجودی مختلف ساخته بود و از این رو فقدانش، برای کشور و حوزه های علمیه، سنگین و غمبار است. امید که عبادات علمی و عملی ایشان، توشه ای پر ارج برای مسیر بی بازگشت آخرت باشد.
از خداوند رحمان منّان، برای آن مرحوم رحمت و مغفرت و رضوان الهی و برای بازماندگان گرامی اش، صبر جمیل و اجر جزیل مسألت دارم.
 
 
 
 
* متن پیام تسلیت مجمع هماهنگی پیروان امام و رهبری استان قم به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
انا لله وانا الیه راجعون

ارتحال عالم انقلابی وفقیه مجاهد، رئیس جامعه محترم مدرسین حوزه علمیه قم، حضرت آیت الله حاج شیخ محمد یزدی ( ره ) حوزه های علمیه و مردم انقلابی قم را داغدار نمود.
این عالم وارسته که از شاگردان امام خمینی (قدس سره) و از یاران نهضت اسلامی بود، سال ها با تحمل رنج تبعید به مبارزه بارژیم ستم شاهی پرداخت و پس از پیروزی انقلاب اسلامی، باحضور در جایگاه های مختلف، اعم از مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان، مجلس خبرگان و قوه قضائیه در دفاع ازنظام مقدس اسلامی همه همت خود را بکار برد وهمواره مشاوری امین برای امام راحل ( ره ) و مقام معظم رهبری (مدظله) بود.
وی از اساتید خارج فقه واصول حوزه علمیه قم بوده وشاگردانی را در این راه تربیت نمود و فقدان وی ثلمه ای جبران ناپذیر به حوزه های علمیه می باشد.
مجمع هماهنگی پیروان امام و رهبری استان قم این مصیبت را به پیشگاه حضرت بقیه الله الاعظم(عج)، مقام معظم رهبری(مدظله)، مراجع معظم تقلید (حفظهم الله)، جامعه محترم مدرسین حوزه علمیه قم، حوزه های علمیه سرا سر کشور، ملت سر افراز ایران، بیت شریف و آقازادگان محترم و خاندان آن فقیه درگذشته تسلیت و تعزیت گفته، علو درجات ایشان را از درگاه خداوند متعال خواستاریم.
 
 
 
 
 
* متن پیام تسلیت جمعی از علما و فضلای حوزه علمیه به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

ضایعه فقدان فقیه مجاهد و مخلص ، پیشگام جهاد در عصر خفقان ،شاگرد و یار قدیمی امام راحل عظیم الشان " قدس سره" و مدافع دلسوز ولایت فقیه، حضرت آیت الله حاج شیخ محمد یزدی را به حضرت ولی عصر "سلام الله علیه" و حوزه‌های علمیه و مقام معظم رهبری و خانواده محترم ایشان و همه شاگردان و علاقه‌مندانشان تسلیت می‌گوییم و در برابر مقام علمی و سوابق مبارزاتی وی در رژیم طاغوت و خدمات و مجاهدات فراوان در نظام مقدس جمهوری اسلامی ، ادای احترام می‌کنیم. شخصیتی که در عصر غربت امام راحل، از همراهان جدی نهضت بودو در این راه از هیچ سختی و زندان و تبعید و زخم زبان نمی‌هراسید و با یک عمر ساده زیستی مثال زدنی و با تألیفات و سخنرانی‌های افشاگر و متانت و اخلاق و هدایتگری و با پذیرش مسئولیت‌های خطیر و متعدد در ارکان نظام اسلامی و قوه قضائیه و شورای نگهبان و ریاست جامعه مدرسین، باقیات الصالحات فراوانی به یادگار گذاشت .
یادشان را گرامی می داریم و از اینکه در شرایط موجود ،امکان ادای وظیفه و احترام شایسته نیست متاسفیم .
عاش سعیدا و مات سعیدا.
 
۲۴ آذرماه ۱۳۹۹ ه .ش.


۱-محسن الویری. ۲-عبدالرضا ایزد پناه ۳- رضابرنجکار ۴-علی بنایی ۵-حجت الله بیات ۶-حمید پارسانیا ۷-سید علیرضا تکیه ای ۸- سید نورالدین جعفریان ۹-سعید جواهری . ۱۰عبدالرحیم حجتی ۱۱-حسین خدادادی ۱۲-عبدالحسین خسروپناه ۱۳-عبدالامیر خطاط
۱۴- سیدحسن ربانی ۱۵-ناصر رفیعی ۱۶-محمد رحمانی نیشابوری ۱۷-سید احمد سجادی. ۱۸-علیرضاسبحانی. ۱۹- محمدتقی سبحانی. ۲۰-محمدسبحانی نیا . ۲۱- محمود شریفی اقدم. ۲۲-هادی صادقی .۲۳ سید محمدرضا طباطبایی ۲۴- عباس ظهیری .۲۵-احمد عابدی . ۲۶- مسعود عالی ۲۷- سید محمد جعفر مرتضی العاملی ۲۸- سید علی عماد . ۲۹-مهدی غروی قوچانی .۳۰- احمدفرخ فال . ۳۱- علی اکبر فصیحی رامندی۳۲- محمد هادی فلاح زاده . ۳۳-محمدحسین فلاح زاده . ۳۴-سید علی قاضی عسکر ۳۵-مجتبی کلباسی ۳۶محمود لطیفی .۳۷- جواد محدثی . ۳۸-رضامختاری ۳۹-.سیدمحمود مدنی .۴۰-علی اکبر مسعودی خمینی .۴۱- عبدالهادی مسعودی .۴۲- حسن مظاهری ۴۳- محمد مهدی معراجی۴۴- مسعودمکارم۴۵-محمود مهدی پور . ۴۶-هادی نجفی .۴۷- محمد نقدی ۴۸-سید عبدالفتاح نواب. ۴۹- جواد نور محمدی . ۵۰- هاشم نیازی۵۱ - احمد واعظی ۵۲ -علی ورسه ای ۵۳ -مجید هادی زاده .
 
 
 
 

* متن پیام تسلیت سید کاظم نور مفیدی امام جمعه گرگان به این شرح است:

 

بسمه تعالی

انالله و انا الیه راجعون

 

خبر درگذشت عالم خدوم آیت الله آقای حاج شیخ محمد یزدی موجب تاسف و تاثر دوستان و علاقمندان ایشان گردید.آن مرحوم از همراهان اولیه حضرت امام (ره) در دوران ستمشاهی و یاران مقام معظم رهبری (مدظله العالی) به شمار می رفت. اینجانب ضمن عرض تسلیت به رهبر معظم انقلاب و حوزه های علمیه و اعضای محترم خبرگان رهبری از خداوند متعال برای آن مرحوم غفران الهی و علو درجات و برای عموم بازماندگان به ویژه فرزندان آن مرحوم صبر جمیل و اجر جزیل مسئلت می نمایم.

 

سید کاظم نور مفیدی

نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان

 

 

 

 
* متن پیام تسلیت سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به این شرح است:
 
بسم الله الرحمن الرحیم
إِذَا مَاتَ الْعَالِمُ ثُلِمَ فِي الْإِسْلَامِ ثُلْمَةٌ لَا يَسُدُّهَا شَيْءٌ إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ

درگذشت فقیه مجاهد مبارز و انقلابی آیت‌الله محمد یزدی(رحمت الله علیه) رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم را به جامعه علمی و به‌طور خاص حوزه‌های علمیه کشور تسلیت عرض می‌کنم.
آیت الله یزدی که افتخار تلمذ در محضر امام خمینی(ره) را در کارنامه خود داشت در سیره زندگانی خود نیز همچون مراد خود به مبارزه با ظلم، بی‌عدالتی و استبداد طاغوت پرداخت و بارها طعم تبعید و زندان را چشید و حتی در تبعید و زندان نیز دست از مبارزات خود برنمی‌داشت.
این مجاهد فقید علاوه بر افتخار کسب علم در محضر امام خمینی(ره) موفق به شرکت در درس خارج علماى بزرگى همچون آيت الله‌العظمی بروجردى(ره)، آيت الله‌العظمی اراكى، آيت الله شيخ محمدتقى آملى، آيت‌الله شاهرودى نیز شدند و آثار علمی متعددی از جمله اُسَسُ الايمان فى القرآن، نبذٌ من المعارف الاسلاميه، رسائل فقهیه، کتاب القضاء فی شرح العروة الوثقی، اُسس العقیدة فی الاسلام، آداب القضاء و احکامه، سلسلة بحوث اسلامیه فی الحقوق، دارالاسلام و دار الحرب، المسائل الثقافیه را به زبان عربی و ترجمه قرآن کریم، بشر و خداشناسى، حسين بن على را بهتر بشناسيم، شرح قانون اساسى، روان‌شناسی اسلامی، اسلام همگام با زمان، سیری در تاریخ حدیث، علی(ع) بر منبر وعظ، انسان و خداشناسی، پایه‌های ایدئولوژی در اسلام و... را به زبان فارسی از ایشان به یادگار مانده است.
ایشان مسئولیت‌های بزرگی را نیز در دوران حیات پر برکت خود عهده‌دار بودند که از جمله آن می‌توان به ریاست مجلس خبرگان رهبری، ریاست قوه قضائیه، عضویت در شورای نگهبان قانون اساسی اشاره کرد.
آیت‌الله یزدی از پیش از انقلاب در زمره مبارزین انقلابی و یاران با وفای امام خمینی(ره) بود و همواره به‌عنوان یک سرمایه ارزشمند برای کشور و رهبر حکیم انقلاب در تمام برهه‌های حساس سیاسی و اجتماعی حضوری فعال داشت.
ضمن تسلیت رحلت این عالم مجاهد به محضر امام زمان(عج)، رهبر معظم انقلاب مد ظله العالی، مراجع عظام تقلید، حوزه‌های علمیه و بیت مکرم ایشان و مردم مومن و انقلابی، برای آن فقید مجاهد، غفران الهی و علو درجات را خداوند متعال خواستارم.
تغمده الله بواسع رحمته و مغفرته و رضوانه، و أسكنه فسيح جناته

سعید رضا عاملی
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی
 
 
 
 
 
 
* متن پیام تسلیت حجت الاسلام و المسلمین «حبیب رضا ارزانی» رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور به این شرح است:

‌بسمه تعالی
مَوتُ العالِمِ ثُلمَةٌ فی الإسلامِ لا تُسَدُّ ما اختَلَفَ اللَّیلُ و النَّهارُ

«مرگ عالم، رخنه اى است در اسلام که تا شب و روز در گردش است، هیچ چیز آن را نمى بندد.»

رحلت عالم و مجاهد پارسا حضرت آیت‌الله حاج شیخ محمد یزدی(ره) بعد از یک عمر فعالیت مخلصانه موجب تاثر و تالم فراوان گردید.
آن عالم نستوه عمر خود را در راه نظام و انقلاب اسلامی صرف کرد و در عرصه‌های مختلف از جمله عضویت در شورای نگهبان، ریاست قوه قضائیه، عضویت در مجلس خبرگان رهبری، دبیر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه نقش آفرینی داشت.
اینجانب این ضایعه را به پیشگاه حضرت ولی عصر( عج)، رهبر معظم انقلاب اسلامی، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و خانواده معظم آن مرحوم تسلیت گفته وعلوّ درجات ایشان را از خداوند متعال مسألت می کند.

حبیب‌رضا ارزانی
مشاور وزیر و رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور
روابط عمومی ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور
 
 
 
 
* متن پیام تسلیت حجت الاسلام و المسلمین حمید شهریاری دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به این شرح است:
 
 
"بسم الله الرحمن الرحیم
قال رسول الله (ص) : اذا مات العالم الفقیه ثلم فی الاسلام ثلمة لایسدها شیء

خبر ارتحال عالم انقلابی، بصیر، مجاهد و باتقوا مرحوم حضرت آیت‌الله حاج شیخ محمد یزدی -رضوان‌الله تعالی علیه- مایه تأسف و تاثر همه دوستان و علاقه‌مندان به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و مردم مومن و ولایتمدار ایران شد.
آن فقید سعید از جمله مجاهدان بااخلاص و رنج‌دیده در قبل از انقلاب و از خدمتگزان موثر و صدیق نظام اسلامی پس از پیروزی انقلاب بود که خدمات ماندگاری از خویش در بسیاری از عرصه‌ها بر جای نهاد.
ایشان همواره با تبعیت از نهاد ولایت و ولی فقیه زمان در طول سال‌های مبارزه و در تمام صحنه‌های انقلاب اسلامی حاضر بود و شجاعانه به حفظ و دفاع از ارزش‌ها پرداخت.
خدمات ایشان درنهضت بزرگ امام (ره) از آغاز تا پیروزی نهضت وپس از آن در عرصه های مختلف علمی و اجرایی و قبول مسئولیت و خدمت در سمت‌های مختلف نظام ازجمله قوه قضاییه، شورای محترم نگهبان، مجلس خبرگان رهبری و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و شورای عالی حوزه‌های علمیه از حسنات ماندگار کارنامه درخشان ایشان است.
اینجانب فقدان آن فقیه ارجمند را به محضر مقام معظم رهبری (مد ظله العالی)، مراجع عظام تقلید (دامت برکاتهم)، حوزه‌های علمیه، شاگردان، بستگان و علاقه‌مندان خصوصا بیت شریف ایشان تسلیت عرض کرده، برای آن فقید سعید علو درجات و برای بازماندگان محترم صبر جمیل و اجر جزیل از درگاه خداوند مهربان مسالت دارم."
 
 

 

* متن پیام تسلیت سید محمد نواب مدیر مدرسه اسلامی هنر به این شرح است:

 

جامعه محترم مدرسین حوزه علمیه قم

سلام علیکم

 

با نهایت تاسف ارتحال فقیه بصیر، یار فداکار امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب، حضرت آیت الله حاج شیخ محمد یزدی رضوان الله علیه را محضر مبارک حضرت ولی عصر (عج) رهبر فرزانه انقلاب و حوزه های علمیه تسلیت عرض می کنیم و از خداوند منان علو درجات آن فقید سعید را مسالت داریم.

 

سید محمد حسین نواب

مدیرمدرسه اسلامی هنر

 

 

 

* متن پیام تسلیت مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قم به این شرح است:

 

بسمه تعالی

انا لله و اناالیه راجعون

کل من علیها فان ویبقی وجه ربک ذوالجلال و الاکرام

 

برادر گرامی جناب حجه الاسلام و المسلمین آقای مجید یزدی

ریاست محترم دفتر ویژه رئیس قوه قضاییه در قم و معاون اجتماعی و پیشگیری وقوع جرم دادگستری کل استان قم

ارتحال عالم ربانی مجاهد فی سبیل الله یار دیرین امام و رهبری حضرت آیت الله حاج شیخ محمد یزدی موجب تالم و تاسف فراوان گردید.

آن عالم بزرگوار از آغازین سالهای مبارزات علیه رژیم ستمشاهی در کنار حضرت امام به دفاع از اسلام راستین برخاست و در این راه تبعید، زندان و رنج بسیار را متحمل شد. ایشان در طول سالهای پس از انقلاب نیز با پذیرش مسئولیت های سنگین به عنوان ریاست قوه قضاییه، عضویت در مجلس خبرگان، مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان همواره خادمی صادق به نظام اسلامی و تا آخرین لحظه وفادار به آرمان های حضرت امام راحل و مقام معظم رهبری بودند.

لذا اینجانب نیز ضایعه درگذشت آن عالم جلیل و ربانی را به محضر حضرتعالی، دیگر فرزندان و بیت مکرم ایشان تسلیت عرض نموده و از درگاه خداوند متعال برای روح بلند آن مرحوم علو درجات و برای بازماندگان صبر جمیل را مسالت دارم.

 

حسن هنرمند

مدیر کل بنیاد شهیدو امور ایثارگران استان قم

 

 

 

پیام تسلیت سید مرتضی سقاییان نژاد شهردار قم به این شرح است:

 

بسمه تعالی

اذا مات العالم ثلم فی الاسلام ثلمه لایسدها شیءالی یوم القیامه

 

ضایعه ارتحال جانسوز عالم ربانی فرهیخته گرانسنگ حضرت آیت الله محمد یزدی (ره) ریاست محترم شورای عالی جامعه مدرسین موجب تاثر و تاسف همه دوستداران علوم دینی، فرهنگ شیعی و انقلاب اسلامی گردید.

اینجانب عروج ملکوتی این عالم ربانی که از شخصیت های الگو، کم نظیر، معتمد امام راحل و مقام معظم رهبری بوده وخستگی ناپذیری، شجاعت، نخبه پروری، تالیفات متعدد و بیش از هفت دهه مجاهدت علمی، انقلابی، سیاسی و فرهنگی پیوست عمر با برکت خدمت شان در کسوت های مختلف همچون ریاست و عضویت مجلس خبرگان رهبری، ریاست قوه قضاییه، عضویت شورای نگهبان، دبیر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و شورای عالی حوزه های علمیه بود را به ساحت قدسی ولی الله الاعظم (عجل الله تعالی فرجه الشریف)، مقام معظم رهبری، مراجع عظام، حوزه های علمیه شیعه، مردم بصیر قم، شاگردان و ارادتمندان و همچنین بیت شریف آن فقیه والامقام تسلیت عرض می نمایم.

 

سید مرتضی سقاییان نژاد

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom