Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز54
دیروز1151
در هفته1205
در ماه25047
مجموع1995271

بازدید کنندگان برخط

3
Online

 

به گزارش روابط عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری در دیدار رئیس قوه قضائیه با اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم عنوان کرد: حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای شناخت خوبی از دستگاه قضا دارند و این نقطه قوتی برای ایشان محسوب می شود. و ما انتساب ایشان را به این سمت تبریک عرض می کنیم.

وی با اشاره به ویژگی های رئیس دستگاه قضا از دیدگاه امام خمینی(قدس سره) عنوان کرد: تاثیرگذاری حکم قاضی در جامعه و خانواده ها بسیار بالا است.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: قوه قضائیه باید مسائل مربوط به خود را در دست بگیرد اما کار شاخه شاخه نشود.

آیت الله حسینی بوشهری تاکید کرد: همانگونه که به مفاسد اقتصادی ورود خوبی شده است، ورود به مسئله فضای مجازی نیز باید توسط قوه قضائیه با جدیت انجام شود.

وی ادامه داد: در زمینه دسترسی به کاغذ قوه قضائیه باید پیگیری جدی کند؛ کاغذ در کشور وجود دارد، اما نویسندگان مشکل دسترسی به آن را دارند و لازم است در زمینه کمک به امر فرهنگ، این امر پیگیری شود.

دبیر شورای عالی حوزه علمیه بیان کرد: کار قوه قضائیه تنها مبارزه با جرم نیست، بلکه باید با هماهنگی با سایر قوا، نقش پیشگیرانه هم داشته باشد.

آیت الله حسینی بوشهری تصریح کرد: مبارزه با فساد 50 مرتبه در قرآن موردتاکید قرار گرفته که این 50 مرتبه در 47 آیه وجود دارد و روش های مبارزه با فساد نیز بیان شده است.

وی اضافه کرد: برای ریاست دادگستری لازم است از روحانیون با تجربه استفاده شود و قضات تحت نظر این رئسا کار خود را انجام دهند.

رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بیان کرد: لازم است کار مشترکی بین حوزه و دستگاه قضا صورت گیرد تا پیوندی بین حوزه و دستگاه قضا در زمینه مسائل مستحدثه صورت گیرد.

آیت الله حسینی بوشهری خاطرنشان کرد: مشکل معیشت قضات هم جدی بوده و بعضا برخی از قضات از کار خود کناره گیری می کنند یا به سمت وکالت سوق پیدا می کنند؛ این مسئله خوبی برای قوه قضائیه نیست.

وی یادآور شد: از نظر امیرالمومنین(علیه السلام) قضات باید از نظر مالی به جایی برسند که به مال دیگران طمع نداشته باشند.

رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم عنوان کرد: برخی از گناهان مانند ربا در کشور عادی شده و برخورد قاطع با این عمل خواسته بسیاری از مراجع است.

آیت الله حسینی بوشهری ادامه داد: در دستگاه قضا تنبیه مجرم و احقاق حقوق مردم لازم است، اما تربیت مجرمان و بازگرداندن آن ها به جامعه هم ضرورت دارد.

وی یادآور شد: در زمینه شعار سال حجت الاسلام والمسلمین رئیسی کار خوبی را انجام داد که لازم است این کار در ریاست جدید قوه قضائیه هم پیگیری شود.

امام جمعه قم اضافه کرد: شناسایی نیروهای انقلابی و جهادی، همکاری با سایر نهادها انتظامی و امنیتی، همکاری با ستاد امر به معروف و نهی از منکر و شناسایی راهکارهای اجرایی آن، آموزش، سلامت جامعه، حمایت از حقوق اشخاص، ایجاد امنیت اقتصادی و برخی از موارد دیگر از ضرورت های قوه قضائیه است.

آیت الله حسینی بوشهری گفت: دستگاه قضای کشور ما باید به گونه ای برای حقوق ایرانیان خارج از کشور اهمیت بدهد که دولت های دیگر کشورها با رفتار مناسب با آن ها برخورد کنند.

 

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای:

گلوگاه های فساد باید شناسایی و از وقوع آن پیشگیری شود/ دشمن امیدوار است به دلیل تعطیلی نمازهای جماعت و تریبون های منابر از طریق فرهنگی به انقلاب ضربه وارد کند

 

رئیس قوه قضائیه گفت: ما از حوزه می خواهیم نیروهای نخبه خود را شناسایی و به ما معرفی کند تا ما برای آن ها شرایط آموزشی و تربیتی لازم را برای استفاده در دستگاه قضا فراهم کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای عصر در دیدار اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم عنوان کرد: ما در این دهه پنجم انقلاب با یک مجموعه مسائل متفاوت نسبت به دهه های گذشته مواجه هستیم.

رئیس قوه قضائیه گفت: یکی از این مسائل این است که بسیاری از افرادی که از نسل انقلاب محسوب می شوند در قید حیات نیستند، برخی از آن ها هم در کهولت سنی هستند؛ امروز با نسل جدید مواجه هستیم و تبیین احکام اسلامی برای روحانیون از اهمیت خاصی برخوردار شده است.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای ادامه داد: مسئله دیگر ما فضای مجازی بوده و آنچنان بر زندگی مردم سایه افکنده که حتی کودکان پیش دبستانی وارد این فضاها می شوند و این فضا نیازمند یک مواجهه متناسب با انقلاب است.

وی بیان کرد: رهبر انقلاب در یکی از جلسه ها در سال 1390 تاکید کردند که یک انقلابی بالاتر از انقلاب اسلامی انجام شده و در آن زمان میزان حساسیتی که ایشان به فضای مجازی داشتند، افراد دیگر نداشتند؛ ایشان تاکید کرده بودند که رئیس جمهور شخصا ریاست شورای فضای مجازی را بر عهده بگیرد که بتواند زیرساخت های لازم را ایجاد کند.

رئیس قوه قضائیه ادامه داد: متاسفانه امروز نمازهای جماعت و تریبون های منابر تعطیل شده و در این شرایط دشمن به دنبال این است که از طریق فرهنگی ضربات خود را به انقلاب وارد کند و متاسفانه امروز دشمن امیدوار شده است.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای یادآور شد: ما امروز باید با فساد یک مبارزه همه جانبه داشته باشیم و این صرف فساد اقتصادی نیست، در برخی از مواقع فساد سیاسی و فرهنگی زیان بیشتری از فساد اقتصادی دارد.

وی ادامه داد: مبارزه با فساد اقتصادی ضرورت کار ما است، اما مبارزه با فساد در عرصه های مختلف هم لازم است.

رئیس قوه قضائیه اضافه کرد: ما امروز با برخی از دوگانگی ها و حتی چندگانگی ها مواجه هستیم و اگر نتوانیم این ها را با هم جمع کنیم، محصول کار ما کارآیی لازم را نداشته باشد.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای خاطرنشان کرد: در رابطه با فساد اقتصادی امروز در لایه های مختلف نارسایی هایی وجود دارد که این نوع فساد بسیار سرایت کننده است، لازم است گلوگاه ها را شناسایی کرده و از وقوع آن پیشگیری کنیم؛ اما در موقع رخ دادن فساد هم با آن مبارزه می کنیم.

وی تاکید کرد: ما باید بین انواع متخلفان تفاوت قائل شویم، برخی از متخلفان به صورت رویه ای به فساد می پردازند که باید با آن ها برخورد شود، اما برخی از آن ها سهوا یا در اثر مشکلات قانون گذاری با معوقات بانکی مواجه می شوند؛ ما نمی توانیم همه این ها را با یک چوب برانیم.

رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: ما از طرفی می خواهیم با فساد مبارزه کنیم، از طرف دیگر افرادی را داریم که ارز را با یک قیمتی دریافت کرده اند و امروز رشد ده برابری داشته است؛ باید راه های حمایت از آن ها را پیدا کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای ابراز کرد: یکی از زمینه های قطعی بسیاری از ناهنجاری ها افزایش برخی از مسائل خانوادگی و گرایش های به افکار انحرافی، گرایش به مواد مخدر و گرایش به دشمن ریشه در عدم اشتغال دارد.

وی تاکید کرد: امروز نفوذ و توطئه های دشمن از جمله براندازی را به عنوان مشکل در پیش رو داریم، نمی توان بدون همکاری با دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی این توطئه ها را خنثی کرد.

رئیس قوه قضائیه ادامه داد: همچنین ما می دانیم که ورود به حریم خصوصی کار درستی نیست؛ ما از یک طرف نیازمند پیگیری توطئه های دشمنان از طریق نفوذ هستیم، از طرف دیگر نمی توانیم آرامش مردم را نادیده بگیریم؛ باید بتوانیم این مسائل را کنترل و جمع کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای تصریح کرد: برخی از مسائل فرهنگی با توطئه دشمن در حال ورود به کشور است که ما نمی توانیم با همه این موارد برخورد سخت داشته باشیم، چرا که تالی فاسد های خود را دارد، برای حل این مسائل با نهادهای فرهنگی در حال همکاری هستیم.

وی تاکید کرد: ما غیر از وظایف اداری وظایف دینی هم داریم و همین نکته ما را با دنیا متفاوت می کنید، من از دستگاه های فرهنگی برای حل معضلات کنونی طلب استمداد می کنم.

رئیس قوه قضائیه مطرح کرد: در زمینه مبارزه با فساد یک بخش به عهده دولت و یک بخش به عهده دستگاه قضا است؛ آنچه که مربوط به ما است پیگیرانه دنبال می کنیم و مسئله مربوط به کاغذ را پیگیری می کنیم و تا هفته آینده باید تکلیف این موضوع روشن شود.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای ادامه داد: ما سند مشترکی با حوزه داریم و به دنبال این هستیم که بدانیم ما در چه بخشی می توانیم با حوزه همکاری های مشترک داشته باشیم.

وی افزود: از ابتدای انقلاب قوه قضائیه در اختیار روحانیون بوده و حوزه باید در تربیت نیرو به ما کمک کند؛ ما از حوزه درخواست می کنیم که در جهت کادرپروری ها که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است به ما کمک کند.

رئیس دستگاه قضا ادامه داد: ما از حوزه می خواهیم نیروهای نخبه خود را شناسایی و به ما معرفی کند تا ما برای آن ها شرایط آموزشی و تربیتی لازم را برای استفاده در دستگاه قضا فراهم کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای بیان کرد: حوزه بیش از پیش باید به ما کمک کند، هم در زمینه کادرسازی و هم ایجاد فقه اسلامی باید اقدامات قابل توجه تری انجام دهد.

 

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom