Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز2250
دیروز3387
در هفته9346
در ماه114055
مجموع1857010

بازدید کنندگان برخط

2
Online

تولد و دوران کودکی

سيّد محمّدرضا مدرّسی مصلّی (مدرّسی یزدی) در سال‌1334 هـ . ش در خانواده‌ی علم و سيادت که از ديرباز به هوش و علم و اجتهاد مشهور بودند ديده به جهان گشود. پدر و اجداد وی عموماً از علمای برجسته و مورد احترام و اعتماد بودند. پدرش‌آية‌الله سيد جواد مدرسي‌يزدي که‌ از علما و دانشمندان‌مشهور يزد  بود سالها‌ به‌خدمت‌به‌جامعه‌اسلامي‌و مردمان‌نستوه‌و فداكار ديار خود پرداخت. سيرة‌علمي‌و عملي‌مرحوم ایت الله سید جواد مدرسی سر مشق‌جامعه‌اسلامي‌و مردمان‌و دين‌باوران‌بوده‌است‌. پدر آقا سيد جواد، آية‌الله سيد احمد مدرسي‌ـ نيز از استادان‌مبرز حوزة‌علميه‌به‌شمار مي‌آمده‌است‌. خاندان‌مادري‌آية‌الله محمد رضا مدرسي‌يزدي‌نيز از خانواده‌اي‌متدين‌ و روحاني‌به‌شمار مي‌آيند. كه‌اينها خود در شكل‌گيري‌شخصيت‌استاد مدرسي‌سهم‌بسزايي‌داشته‌است‌.


دوران‌تحصيل

وی دروس حوزوی را همزمان با دبیرستان شروع کرد و با فراگیری مقداری از دروس سطح نزد اساتید برجسته‌ی یزد به ویژه پدرش که از برجسته‌ترین اساتید علم و عمل بود جهت تکمیل تحصیلات خود راهی شهر مقدّس قم شد. در آن شهر علم و فضیلت، سال‌های متمادی از محضر اساتید‌بسياري‌در علوم مختلف کسب فیض نمود؛ گرچه رشته‌ی تخصّصی و اصلی او فقه و اصول بود امّا علوم بسیار دیگری چون تفسیر، کلام، فلسفه‌ی اسلامی، عرفان نظری، فلسفه‌ی غرب، اقتصاد (خرد و کلان)، هیئت، کلّیات روانشناسی و جامعه‌شناسی را فرا گرفت و به تدریس این علوم پرداخت و تألیفات متعدّدی را که بعضی از آن‌ها به گفته‌ی برخی کم‌نظیر بلکه بی‌نظیر است به جامعه‌ی علمی ارائه داد.

استادان‌

آیت الله مدرسي‌يزدي‌در سالهاي‌تحصيل‌خود به‌محضر استادان‌بسياري‌شرفياب‌شد. او كه‌غالب‌دروس‌دورة‌مقدمات‌و بخشي‌از دروس‌سطح‌را در محضر پدر خود فرا گرفته‌بود. پس‌از سال‌1351 كه‌به‌قم‌آمد، مقداري‌از شرح‌لمعه‌را نزد آية‌الله صلواتي‌و آية‌الله سيد ابوالفضل‌موسوي‌تبريزي‌آموخت‌و قسمتي‌از رسائل‌را نزد آية‌الله ميرمحمدي‌و مكاسب‌را عمدتاً نزد آية‌الله ستوده‌و بيشتر كفايه‌را نزد آية‌الله سبحاني‌فرا گرفت‌. او از اساتيد متعدد ديگري‌نيز در اين‌مقطع‌بهره‌برد. وي‌دروس‌هيئت‌و عرفان‌را نزد آية‌الله حسن‌زاده‌آملي‌آموخت‌و در دروس‌فلسفه‌آية‌الله شهيد مطهري‌و نيز آية‌الله جوادي‌آملي‌شركت‌جست‌، در اين‌زمينه‌نيز از اساتيد ديگري‌بهره‌گرفت‌.
براي‌فراگيري‌دروس‌خارج‌فقه‌و اصول‌ابتدا مدتي‌در درس‌مرحوم‌آيت‌الله‌شيخ‌كاظم‌تبريزي‌حضور يافت‌و سالهاي‌متمادي‌به‌دروس‌آيات‌عظام‌وحيد خراساني‌و تبريزي‌رفت‌؛ به‌طوري‌كه‌اين‌دو عالم‌فرزانه‌را مي‌توان‌استادان‌اساسي‌او دانست‌. البته‌او از اساتيد ديگري‌همچون‌مرحوم‌آيت‌الله‌حائري‌، مرحوم‌آيت‌الله‌ميرزا هاشم‌آملي‌و حضرت‌آيت‌الله‌بهجت‌مدظله‌العالي‌از جنبه‌هاي‌گوناگون‌استفاده‌كرد.

فعاليت‌هاي‌علمی ـ فرهنگی

آیت الله سیّدمحمّدرضا مدرّسی فعاليت‌هاي‌بسياري‌را در عرصه‌ی‌علم‌و فرهنگ‌به‌انجام‌رساند‌. از جمله‌ی آن‌ها می‌توان انجام مصاحبه‌ها، شرکت و ارائه‌ی مقالات در همایش‌های ملّی و بین المللی در داخل و خارج دانست و نیز تأليف‌كتب‌و مقالات‌فراوان‌در عرصه‌هاي‌گوناگون‌علمي‌، که از ويژگي‌های‌اين‌آثار، روزآمد بودن‌و ژرف‌نگري‌تحسين‌برانگيز آن‌ها می‌باشد‌. برخي‌از تألیفات وی که منتشر گردیده است به‌شرح ذیل‌می‌باشد:
1. تشيّع در تسنّن (که به زبان‌هاي عربي، انگليسي، اردو، اندونزيايي و سواحلي ترجمه شده است)؛
2. مقدمه‌اي‌بر نظام‌مالياتي‌و بودجه‌در اسلام‌؛
3. زكات‌و خمس‌در اسلام‌؛
4‌. مباحث‌توليد، توزيع‌و مصرف‌؛
5. فلسفه‌ي‌اخلاق‌؛ (ترجمه به زبان اردو)
6. مقالات‌فقهي‌: در نه مجلّد؛ (برخي به قلم وي و به زبان عربي است که به فارسي برگردانده شده است و بيشتر آن‌ها به صورت تقريرات دروس خارج مي‌باشد)؛
7. بحثٌ‌حولَ‌القِيمي‌و المثلي؛
8. ولايت فقيه؛
9. ذِکر، سرود هستي؛
10. ادب، چهره‌ي خِرد؛
11. دو فرمان برتر الهي (در باب فريضه‌ي امر به معروف و نهي از منکر)؛
12. دعا، هديه‌ي آسماني؛
13. برمائده‌ي آسماني؛
14. اوج عرفان (شرح فرازهايي از مناجات شعبانيّه)؛
15. شُکر، سرود آسماني؛
16. رساله‌اي در حکم مُفسد في الارض (به زبان عربي ترجمه شده است)؛
17. رسالة في الملکية المعنوية؛
18. فلسفه‌ي ارزش‌ها؛
19. بررسي پيرامون سيستم دو نرخي كالاها و علل پيدايش و معايب آن و كيفيت راه حلّ مشكل؛
20. اخلاق؛ (ارائه شده در کنفرانس بين المللي اخلاق پزشکي)؛
و مجلّداتي که در آستانه‌ي انتشار يا تدوين و تحقيق مي‌باشد.

تدریس

او از سال‌های‌نخستين‌تحصيل‌، به‌امر تدريس‌نيز اهتمام‌ويژه‌ای‌داشت. تقریباً تمامی دروس مقدّمات و سطوح حوزه را تدریس نموده و در کنار آن به تدریس دروس فلسفه‌ی اسلامی، عرفان نظری، فلسفه‌ی تطبیقی، فلسفه‌ی اخلاق، علم اقتصاد (با تمرکز بر متون انگلیسی) و ... مبادرت نموده است. وی از سال‌1372هـ . ش تدريس‌رسمی خارج‌فقه و اصول را آغاز كرد‌كه‌هم‌اكنون دوره سوم درس خارج اصول ‌در حال انجام می‌باشد‌و درس خارج فقه،‌مباحث بسیاری از عبادات و معاملات را شامل شده است.
سیّدمحمدرضا مدرسی در راستای اهداف عالیه‌ی حوزه‌های علمیه و نظام مقدّس جمهوری اسلامی و تعلیم و تربیت فضلای گران‌قدر، مؤسسه علمی، پژوهشی، فرهنگی پرتو ثقلین را تأسیس نمود که در حال حاضر بیش از یک‌صد نفر از فضلا و طلاب محترم در سطح عالی حوزه (خارج فقه و اصول) در آن مؤسسه مشغول تحصیل و تحقیق علوم آل محمّد صلّی الله علیه و آله می‌باشند.

فعاليت‌های‌سياسی

او همچون والد بزرگوارش در راه‌مبارزه با رژیم منحوس پهلوی و استقرار حکومت اسلامی،‌قدم‌هاي‌استواري‌برداشت‌. از جمله فعاليت‌های وی می‌توان به امور ذیل اشاره کرد:
1. عضویت در کمیته‌ی انقلاب اسلامی استان لرستان؛
2. ناظر بر انتخابات دوره‌ی اوّل خبرگان رهبری در استان یزد؛
3. حضور در جبهه‌های دفاع مقدّس؛
4. مشارکت فعّال در دفتر همکاری حوزه و دانشگاه برای بازسازی علوم انسانی؛
5. عضویت در هیأت امنای بنیاد نخبگان؛
6. عضو محترم جامعه‌ی مدرّسین حوزه‌ی علمیه‌ی قم؛
7. عضو فقهای محترم شورای نگهبان قانون اساسی

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom