Ayeh

تصاویر اعضای جامعه

khatami.jpg

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز43
دیروز1240
در هفته6042
در ماه29935
مجموع2000159

بازدید کنندگان برخط

2
Online

اطلاعيه‌ جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به‌ مناسبت‌ سالگرد شهادت‌ آيت‌ الله‌ مطهري‌
در تاریخ 11/02/1361
بسم الله الرحمن الرحیم

 مطهري‌ فرزندي‌ عزيزي‌ براي‌ من‌ و پشتوانه‌اي‌ محكم‌ براي‌ حوزه‌هاي‌ ديني‌ و علمي‌ و خدمتگزاري‌ سودمند براي‌ ملت‌ و كشور بود. (امام‌ خميني‌)

 آواي‌ گرم‌ و دلنشين‌ او را از حنجرة‌ دردمندش‌ هنوز گوش‌ مي‌داريم‌ و پيام‌ و آرمانش‌ را در خطوط‌ نوشته‌هايش‌ مي‌خوانيم‌، انديشة‌ بلند او را در ژرفاي‌ كلامش‌ مي‌يابيم‌ و فكر والايش‌ را در سطور كتابهايش‌ مي‌بينيم‌ او كه‌ باغبان‌ گلستان‌ انديشه‌هاي‌ اسلامي‌بود و آبيار گلبوته‌هاي‌ بستان‌ تفكر قرآني‌، او كه‌ دژ تسخيرناپذير ايدئولوژي‌ اسلام‌ بود و سنگر مستحكم‌ و پولادين‌ جهان‌ بيني‌ قرآن‌، او بعنوان‌ يك‌ دانشمند متفكر اسلامي‌به‌ وضوح‌ مي‌ديد كه‌ چگونه‌ انسانيت‌ انسان‌ در مسلخ‌ سوسياليسم‌ شرق‌ و در قربانگاه‌ كاپيتاليسم‌ غرب‌ نابود شده‌ است‌ و اصالت‌ انسان‌ در لابلاي‌ چرخ‌ ابزار و توليد و در سلطه‌ سرمايه‌ له‌ گشته‌ است‌.

 مطهري‌ چونان‌ غواصي‌ تيزبين‌، عقل‌ و ژرفاي‌ مكتبهاي‌ شرق‌ و غرب‌ را كاويد و دريافت‌ كه‌ پيكر پاك‌ انسانيت‌ به‌ دار آويخته‌ شده‌ است‌ و انسان‌ از اوج‌ قلة‌ كرامت‌ و ارزش‌ به‌ حضيض‌ ذلت‌ و حيوانيت‌ سقوط‌ كرده‌ است‌، او برخاست‌ و كوله‌ بار علم‌ وآگاهي‌ اسلاميش‌ را بر دوش‌ گرفت‌ و به‌ ميان‌ نسل‌ سرگردان‌ جامعه‌ آمد تا كه‌ در سياهي‌ و ظلمت‌ انديشه‌هاي‌ الحادي‌ با مشعل‌ فرهنگ‌ اسلامي‌ كوره‌ راههاي‌ نسل‌ جوان‌ جامعه‌ را فروغ‌ بخشد و گودالهاي‌ مخوف‌ و خطرناك‌ راه‌ را نشان‌ دهد.

 مطهري‌ روحاني‌ دردمندي‌ كه‌ سالهاي‌ سال‌ در حوزه‌هاي‌ علميه‌ انديشة‌ خويش‌ را با تفكر اسلامي‌ صيقل‌ داد و عقايد خود را با معارف‌ قرآني‌ آبديده‌ نمود و سپس‌ به‌ ميان‌ امت‌ شتافت‌ تا در راستاي‌ تحقق‌ لااله‌ الاا... در برابر تمامي‌ مكتبهاي‌ الحادي‌ «لا» بگويد و انديشة‌ مستحكم‌ و راستين‌ اسلامي‌ و فرهنگ‌ پوياي‌ قرآني‌ را حاكميت‌ بخشيد.

 آري‌ مطهري‌ عبايش‌ را بر دوش‌ كشيد و قدم‌ به‌ صحنة‌ دانشگاه‌ گذاشت‌ تا پيوندي‌ راستين‌ و مستحكم‌ بين‌ دو پايگاه‌ فكر و انديشه‌ برقرار سازد و توطئة‌ جدايي‌ حوزه‌ و دانشگاه‌ را در هم‌ شكند.

 مطهري‌ معلمي‌ كه‌ همه‌ جا برايش‌ كلاس‌ درس‌ بود گاه‌ بر منبر سخن‌ مي‌گفت‌ و زماني‌ بر كرسي‌ دانشگاه‌ تدريس‌ مي‌نمود و گاهي‌ به‌ درون‌ حوزه‌ مي‌رفت‌ و با طلاب‌ سخن‌ مي‌گفت‌ ، آري‌ مطهري‌ به‌ حق‌ معلمي‌ دردمند و درد آشنا بود كه‌ شهادتش‌ سنبل‌ معلم‌ و معلمي‌ گشت‌ تا معلمين‌ تاريخ‌ را نمونه‌ و الگو و اسوه‌اي‌ پاك‌ باشد.

 مطهري‌ سنبل‌ بود و اينك‌ نيز هست‌، او سنبل‌ روحانيت‌ راستين‌ تشيع‌ و نمونة‌ يك‌ انسان‌ متعهد و رسالت‌ بر دوش‌ و اسوة‌ يك‌ مسلمان‌ آگاه‌ و مسؤول‌ و بالاخره‌ او سمبل‌ يك‌ مرد خدايي‌ بود و اكنون‌ نيز هست‌.

 برماست‌ كه‌ انديشه‌هايش‌ را بكاريم‌ و آرمانش‌ را بيابيم‌ و راهش‌ را بياييم‌ و قدم‌ در راه‌ او نهيم‌ كه‌ در رود جاري‌ طاهر و مطهر انديشه‌هاي‌ مطهري‌ تفكر خود و جامعه‌مان‌ را از كژي‌ها تطهير كنيم‌ و طهارت‌ و تقوايش‌ را الگوي‌ خويش‌ گيريم‌ و رهپوي‌ راه‌ مطهري‌ باشيم‌.

 آري‌، روز معلم‌ و كارگر كه‌ بحق‌ 2 روز درخشان‌ امت‌ ماست‌، تجلي‌ بوسة‌ گرم‌ پيامبر بزرگ‌ اسلام‌ بر دست‌ پر توان‌ و با صلابت‌ كارگر و عظمت‌ و ستايش‌ و تمجيد آن‌ رهبر عظيم‌الشأن‌ قرآن‌ از مقام‌ والاي‌ معلم‌ است‌.

 فرخنده‌ باد اين‌ دو روز پرشكوه‌ و جاويدان‌.

 
 جامعة‌ مدرسين‌ حوزه‌ علميه‌ قم‌

یاران قدیم

rabane_aml.jpg

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  

شورای عالی حوزه

مرکز مدیریت حوزه های علمیه

دفتر انتشارات اسلامی وابسته به جامعه مدرسین

دانشگاه قم

Template Design:Jameeh modarresin Qom