خبر روز ۱۴۰۳/۰۲/۳۰

شما می‌توانید خلاصه‌ای از پربازدیدترین و مهم‌ترین اخبار روزنامه‌ها، خبرگزاری‌ها، سایت‌های مهم خبری و همچنین مواضع و بیانات مراجع عظام تقلید -دامت برکاتهم- و اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم را به صورت روزانه از نشریه خبر روز دنبال نمایید و در کوتاه‌ترین زمان ممکن از خلاصه مهم‌ترین اخبار روز آگاهی یابید.
نشریه خبر روز - خلاصه اخبار امروز

 جام جم 
بازگشت ناو شهید مهدوی نیروی دریایی سپاه از مأموریت اقیانوسی
پنجمین ناو گروه سپهبد شهید حاج‌قاسم سلیمانی نیروی دریایی سپاه پس از ۳۹روز مأموریت با حضور دریادار پاسدار علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه و جمعی از فرماندهان مورد استقبال قرار گرفت.دریادار پاسدار علیرضا تنگسیری در مراسم استقبال پنجمین ناو گروه سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی نیروی دریایی سپاه گفت: این اولین بار است که دلاورمردان نیروی دریایی سپاه توانستند از مدار صفر درجه و خط استوا عبور کرده و وارد نیمکره جنوبی شوند.وی رمز این موفقیت‌ها در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را وجود وحدت و هم‌افزایی بین نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: الحمدلله امروز نیروی دریایی ارتش و سپاه با تکیه بر ایمان و عزم راسخ و بهره‌برداری از توانمندی‌های دفاعی و نظامی پیشرفته و بازدارنده به کابوس دشمنان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای تبدیل شده است.
حال مقاومت خوب است
رئیس جنبش حماس در خارج از سرزمین فلسطین گفت: مقاومت در غزه در وضعیت خوبی به سر می برد و در جای جای این منطقه، در حال موضع گیری دوباره است. به گزارش الجزیره، خالد مشعل در سخنرانی خود در نشست «طوفان الحرار» در ترکیه افزود: ما با لحظه‌ای تاریخی و فرصتی برای شکست دادن اسرائیل و برچیدن پروژه صهیونیستی قرار داریم. مشعل ادامه داد: دشمن ما در حال پسرفت است و پس از گذشت بیش از هشت ماه از نبرد، اعتماد خود را از دست می‌دهد. وی اضافه کرد که جنایت‌های رژیم اسرائیل با حمایت آمریکا صورت می‌گیرد. مشعل گفت: ما از امت اسلامی خودمان می خواهیم که به اعتراض و خشم خود برای توقف این تجاوزگری ادامه و همانند طوفان، سفارتخانه‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی را در محاصره خود قرار دهند.

 همشهری 
گام راهبردی در حوزه پدافند غیرعامل
اهداف و راهبردهای کلان ۵ساله پدافند غیرعامل کشور در جلسه‌ای به ریاست سرلشکر محمدباقری، رئیس ستادکل نیروهای مسلح تصویب شد. براین اساس، دستگاه‌های اجرایی موظف‌اند برنامه‌های خود را ذیل این سند مصوب، تنظیم و طی موافقت‌نامه‌ای با سازمان پدافندغیرعامل کشور مبادله کنند.
کشته شدن ۱۵ نظامی صهیونیست توسط گردان‌های قسام
گردان‌های قسام با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که ۱۵نظامی اسرائیلی را در عملیاتی در محله التنور در شرق رفح از پای درآورده است. در بیانیه قسام آمده این نظامیان در منزلی مستقر بودند که پیش‌تر مجاهدان حماس با بمب ضدنفر آن را بمب‌گذاری کرده بودند. قسام تأکید کرد که پس از منفجر کردن بمب، مجاهدان وارد منزل شدند و از فاصله صفر با نظامیانی که زنده مانده بودند درگیر شدند و آنها را هم کشتند و تعداد نظامیان کشته‌شده به ۱۵نفر رسید.

 کیهان
مشوق‌های بیشتری برای فرزندآوری در نظر گرفته شود
آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، در «آیین اهدای جایزه ملی جوانی جمعیت» با تأکید بر اهمیت تبیین، توجیه و اقناع افکار عمومی و مسئولیت همه اصحاب قلم و بیان، بخش‌های آموزشی و فرهنگی و همه کسانی که از نفوذ کلام برخوردارند در این زمینه گفت: ما نیازمند باز کردن گره‌های ذهنی در زمینه تشکیل خانواده، فرزندآوری و افزایش جمعیت هستیم و این مهم نیازمند تبیین و اقناع است؛ این نکته و سخن را که اگر بچه‌دار شویم وضعیت اقتصادی چطور می‌شود، خداوند متعال پاسخ داده و این از معجزات الهی است که هیچ کس را ندیدیم که وضع مادی او ولو نسبی، بعد از ازدواج بدتر از زمان قبل از ازدواج او شده باشد.
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: موضوع فرزندآوری و جمعیت هم فرهنگ‌سازی می‌خواهد و هم اقناع افکار عمومی؛ باز کردن گره‌های ذهنی در این زمینه بسیار ضروری است. البته از سوی دیگر هم دولت باید امکانات و مشوق‌هایی برای کسانی قرار دهد که می‌خواهند ازدواج کنند و صاحب فرزند شوند. تأمین مسکن، پرداخت تسهیلات و وام ازدواج و نظایر آن جزو مواردی است که نظام بانکی کشور باید نسبت به آنها اهتمام بیشتری داشته باشد.رئیسی با اشاره به برخی جزئیات و موارد درج شده در قانون جوانی جمعیت گفت: اجرای این قانون برای دولت الزامی است، اما بنده همواره به مجریان تأکید کرده‌ام که میزان تاثیرگذاری موارد مختلف درج شده در این قانون را به شکل مستمر و دقیق بررسی کنند تا قانون را به نفع مواردی که تاثیرگذاری بیشتری در زمینه تشکیل خانواده و فرزندآوری دارند، اصلاح شود. باید مواردی که سهم بیشتری در تشویق جوانان به ازدواج و فرزندآوری در خانواده‌ها دارند احصا شده و تقویت شوند.
سقوط ادامه‌دار دلار آزاد در دامنه ۵۰ هزار تومان
در نخستین روز هفته جاری، نرخ دلار غیررسمی در کانال‌های تلگرامی با شکاف ۸۰۰ تومانی نسبت به روز‌های گذشته، در کانال قیمتی ۵۷ هزار شروع به کار کرد و ۵۷ هزار و ۶۰۰ تومان قیمت خورد. دلار غیررسمی در آخرین معاملات روز پنج‌شنبه ۵۸ هزار و ۴۰۰ تومان قیمت خورده بود.
نرخ دلار، دیروز تا ۵۷ هزار و ۴۰۰ تومان هم پایین آمد که بیانگر کاهش یکهزار تومانی بود. بر این اساس، با توجه به اینکه دلار آزاد ۲۶ فروردین‌ماه تا مرز ۷۰ هزار تومان هم بالا رفته بود ظرف حدود ۳۵ روز بالغ بر ۱۳ هزار تومان ریزش قیمت داشته است.
دلار آزاد اوایل امسال را با نرخ‌های حدود ۵۴ هزار تومان شروع کرده بود و با تشدید تنش‌های سیاسی به‌ویژه پس از حمله اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق و شهادت فرماندهان ایرانی و برخی سیاسی کاری‌های داخلی به سمت ۷۰ هزار تومان جهش کرد، اما پس از عملیات وعده صادق، روند معکوس شد و حالا در روندی پرسرعت در حال عقب‌نشینی به نرخ‌های قبلی است و به عبارت دیگر تقریبا همه بازدهی که از ابتدای سال برای دلالان به ارمغان آورده بود را پس گرفت.البته این نرخ‌ها بالاتر از واقعیت‌های کف بازار است. مشاهدات میدانی از بازار ارز فردوسی تهران و چهارراه استانبول حاکی است که دلال‌ها نرخ فروش را تا حوالی ۵۶ هزار و ۵۰۰ تومان پایین آورده‌اند.

 ایران 
مذاکرات غیرمستقیم موضوع جدیدی نیست
واکنش بی سابقه ایران به جنایت رژیم صهیونیستی و تعریف دوباره قدرت بازدارندگی در مقابل قدرت‌های غربی از یک سو و دیپلماسی اقتصادی دولت سیزدهم برای گشایش ارزی و فروش نفت از سویی دیگر، منجر به این شده که قیمت ارز در هفته‌های اخیر با روند کاهشی روبرو شود. با این حال برخی از رسانه‌ها و چهره‌های رسانه‌ای سعی کردند با دادن آدرس غلط، روند کاهشی دلار را معلول ادعای روز گذشته یک رسانه امریکایی درخصوص مذاکرات غیرمستقیم ایران و امریکا معرفی کنند؛ تلاشی که همواره از سوی جریان برجامی با هدف مشروط کردن اقتصاد به مذاکره با امریکا و ایجاد انتظارات تورمی دنبال می‌شود.نشریه آکسیوس اخیراً به نقل از منابع ادعایی خود، از مذاکره غیرمستقیم مقامات امریکایی و ایرانی در کشور عمان درباره چگونگی جلوگیری از تشدید تنش‌های منطقه‌ای خبر داده است. این ادعا درحالی به صورت نوبه‌ای مطرح می‌شود که به تصریح وزارت امور خارجه کشورمان، مذاکرات غیرمستقیم میان ایران و امریکا اساساً در جریان بوده و موضوع جدیدی نیست.
اذعان سردبیر رادیو اسرئیل به تأثیر انقلاب اسلامی در دنیا
منشه امیر سردبیر رادیو اسرائیل ضمن اشاره به گفتمان ضدصهیونیستی انقلاب اسلامی ایران، تأکید کرد که این احتمال وجود دارد تا دانشجویان دانشگاه‌های امریکا و اروپا با تأثیرپذیری از انقلاب اسلامی ایران، گفتمان ضدصهیونیستی خود را به متن سیاست‌ها و تصمیم‌گیری‌های کشورهای خود وارد کنند.
عراق گذرنامه تجزیه‌طلبان را باطل می‌کند
پس از گزارش رسانه‌های محلی مبنی بر اینکه دولت عراق طی چند ماه گذشته گذرنامه تعدادی از سرکردگان گروهک تجزیه‌طلب ضدایرانی حزب دموکرات کردستان را ابطال کرده، حالا روزنامه العربی الجدید گزارش داده که عراق دستور ابطال گذرنامه «مصطفی محمد هجری»، سرکرده گروهک حزب دموکرات کردستان ایران را نیز صادر کرده است. این روزنامه اعلام کرد که تصمیم دولت عراق همزمان با توافق عراق و ایران در زمینه دور کردن عناصر تجزیه‌طلب از نوار مرزی بین دو کشور است و به‌نظر می‌رسد از جمله نتایج آن ابطال گذرنامه‌های عراقی عناصر تجزیه‌طلب ضدایرانی باشد. طبق گزارش العربی الجدید، عراق در چهارچوب تعهدات امنیتی خود در قبال برخورد با گروهک‌های تجزیه‌طلب ضدایرانی و با هماهنگی اقلیم کردستان عراق، با هدف محدود کردن فعالیت گروهک‌های تجزیه‌طلب علیه ایران، شروع به ابطال گذرنامه‌های سرکردگان گروه‌های تجزیه‌طلب کرده است. این رسانه عربی همچنین مدعی شد که به اطلاعاتی دست یافته است که نشان می‌دهد دولت عراق گذرنامه‌های عناصر تجزیه‌طلب ضدایرانی را باطل می‌کند و در همین راستا علاوه بر پاسپورت هجری، گذرنامه دیگر عناصر تجزیه‌طلب را هم باطل شده است.

 جمهوری‌اسلامی 
ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری سه شنبه آغاز به‌ کار می‌کند
مراسم افتتاحیه ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری سه‌شنبه در ساختمان قدیم مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود.در مراسم افتتاحیه ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری، پس از قرائت قرآن و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران، پیام رهبر معظم انقلاب قرائت خواهد شد، سپس هیات رئیسه سنی تشکیل می‌شود که شامل رئیس، نایب رئیس و ۲ منشی است و پس از آن هیأت رئیسه دائم با انتخاب اعضا شکل می‌گیرد.
ایران خواستار استرداد «بهنام نجفی» از امارات به ایران شد
کاظم غریب‌آبادی، معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران، طی نامه‌ای به وزیر امور خارجه خواستار تسریع و پیگیری ویژه استرداد «بهنام نجفی» متهم به کلاهبرداری سازمان‌یافته خرید و فروش گسترده حواله‌جات خودرو به کشورمان شد.
وی در این نامه با اشاره به افزایش تعداد شاکیان نجفی، گفت: متهم قریب به ۱۰ هزار میلیارد ریال اقدام به کلاهبرداری کرده است و ۱۲۸۴ نفر تا اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۲نسبت به طرح شکایت علیه این متهم و شبکه مرتبط با نامبرده اقدام کرده‌اند.

 وطن امروز 
تولید نفت ایران به ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در روز رسید
آژانس بین‌المللی انرژی در جدیدترین گزارش ماهانه خود از بازار نفت جهان، کل تولید نفت اوپک در چهارمین ماه سال میلادی جاری را ۲۶ میلیون و ۹۷۰ هزار بشکه در روز اعلام کرده است. مجموع تولید نفت ۱۳ عضو اوپک در آوریل ۲۰۲۴ نسبت به ماه قبل از آن ۱۲۰ هزار بشکه در روز افزایش داشته است. اوپک در ماه مارس ۲۶ میلیون و ۸۵۰ هزار بشکه در روز نفت تولید کرده بود. بر اساس این گزارش، تولید نفت ایران در آوریل امسال با افزایش ۵۰ هزار بشکه‌ای نسبت به ماه قبل از آن مواجه شده و به ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است. ایران در ماه مارس ۳ میلیون و ۲۵۰ هزار بشکه در روز نفت تولید کرده بود. تولید ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه‌ای، بالاترین رقم تولید نفت ایران از زمان خروج آمریکا از برجام طی ۵ سال گذشته بوده است. آژانس بین‌المللی انرژی تولید نفت ایران در سال ۲۰۱۸ یعنی پیش از خروج آمریکا از برجام را ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز اعلام کرده است که تولید نفت ایران در ماه آوریل ۲۰۲۴ تنها ۳۰۰ هزار بشکه در روز کمتر از این رقم است.

 جوان
حزب‌الله برای زدن اسرائیلی‌ها ۳۰ ثانیه زمان لازم دارد
یدیعوت آحارانوت گزارش کرد که افسران اسرائیلی در مرز‌ها با لبنان هشدار می‌دهند که حزب‌الله برای هدف قرار دادن نظامیان اسرائیلی وقتی محل اختفای آن‌ها را مشخص می‌کند به ۳۰ ثانیه زمان بیشتر نیاز ندارد. از سوی دیگر وب‌سایت اینتل‌تایمز صهیونیستی اعلام کرد: حزب‌الله موفق شده از پهپاد‌های انفجاری و سلاح‌های هدایت شونده با دوربین‌های دقیق استفاده کند، بدون اینکه ارتش اسرائیل قدرت رهگیری آن‌ها را داشته باشد که این امر موجب یک شگفتی درباره موضوع جنگ الکترونیک شده است. دورون کادوش، خبرنگار نظامی در رادیو ارتش اسرائیل نیز به نوبه خود اعلام کرد: «حزب‌الله طی یک ماه گذشته حملات مشخص‌تری را به سمت اهداف دورتر اسرائیل با ابزار‌های جنگی پیشرفته‌تر انجام داده است.»

 خراسان
در وعده صادق با ۱۲ لایه پدافندی مواجه بودیم
سردار قریشی، جانشین رئیس سازمان بسیج مستضعفین، در تازه‎ترین اظهارات خود درباره ابعاد مختلف عملیات وعده صادق گفت: در این عملیات برای نخستین مرتبه حمله مستقیم از داخل خاک ایران علیه رژیم صهیونیستی صورت گرفت. وی تصریح کرد: در این عملیات اهداف غیرنظامی انتخاب نشده بود و دو مورد از حفاظت شده‌ترین پایگاه‌های ارتش رژیم برای این حمله انتخاب شد. علاوه بر این موشک‌های و پهپاد‌های ما می‌بایست از ۱۲ لایه پدافندی برای رسیدن به هدف عبور می‌کردند که نشان‌دهنده سطح بالای فناوری به‎کار رفته در وعده صادق بود. سردار قریشی با بیان این که عنصر غافلگیری در این عملیات تقریبا از بین رفته بود، گفت: دشمن با استفاده از رادار‌هایی با برد ۴۰۰۰ کیلومتر و همچنین ماهواره‌ها و هواپیما‌های جاسوسی و تجهیزات جنگ الکترونیک از لحظه شروع عملیات، اقدامات ما را رصد می‌کرد. علاوه بر این کلیه پایگاه‌های خارجی در منطقه نیز به کمک ارتش رژیم آمده بودند تا موشک‌ها و پهپاد‌های ما را رهگیری کنند؛ لذا عبور از چنین سد پدافندی نیازمند فناوری بسیار بالایی بود که ما در اختیار داشتیم.

 رسالت 
حرکت سپاه به سمت منظومه ماهواره‌ای
سردار علی جعفرآبادی، فرمانده فضایی نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، درباره اینکه آیا ایجاد یک منظومه ماهواره‌ای در برنامه فضایی سپاه وجود دارد، خاطرنشان کرد: منظومه ماهواره‌ای مستلزم این است که زیرساختارهای تولید تعداد زیاد ماهواره در کشور ایجاد شود و ماهواره‌برها هم به ثبات برسند که بتوانند با سرعت بیشتری ماهواره‌ها را پرتاب کنند.وی بابیان اینکه هر دو برنامه در دستورکار سپاه است، تصریح کرد: ان‌شاءالله در سال‌های آتی بحث منظومه‌سازی را پیش خواهیم برد، اگرچه منظومه ممکن است از ۵ ماهواره شروع شود و تا ۵۰۰ ماهواره را هم شامل شود اما رفتن به این سمت اجتناب‌ناپذیر است و ما هم در حوزه ماهواره و هم در حوزه ماهواره‌بر برنامه‌هایی داریم که انجام خواهد شد.

 مردم سالاری
تشکیل یگان مخفی ارتش فرانسه برای جنگ با روسیه
شبکه رادیویی «آر.تی.ال» نوشت نیروهای مسلح فرانسه در حال آماده‌سازی یک واحد جدید پیشاهنگ‌ها در کشور استونی هستند با این مأموریت که در آینده برای حمایت از حملات در اوکراین به این کشور اعزام شوند.به ادعای این رسانه فرانسوی اعضای این واحد می‌توانند به لطف تجهیزات استتار «ساعت‌ها در پوشش جنگ مخفی شوند و از پهپادها برای نظارت بر نیروهای دشمن در فاصله ۲۰۰ تا ۳۰۰ متری استفاده کنند.»در این گزارش نوشته شده است: «این واحد آزمایشی از پیشاهنگ‌های فوق مخفی» برای شناسایی «پایگاه‌های دشمن، یافتن ورودی‌های سنگرها و هماهنگ سازی با تیم‌های حمله برای تصرف آنها» طراحی شده است.

 آرمان ملی 
واکنش دولت به مصوبه مجلس درباره تعطیلی شنبه‌ها
احمد وحیدی وزیر کشور درباره تعطیلی شنبه‌ها، گفت: باید دید که سایر نظرات درباره این قانون به کجا خواهد رسید. استدلال آنهایی که از تعطیلی شنبه دفاع می‌کنند این است که ما باید در ارتباطات بین‌المللی نقش ایفا کنیم.وی ادامه داد: استدلال دیگری هم وجود دارد مبنی بر اینکه تعطیلی پنجشنبه‌ها با فرهنگ ما سازگاری بیشتری دارد. این نظر فعلی مجلس بود اما در نهایت باید منتظر نظر شورای نگهبان بمانیم.

 قدس
یک سد مشترک ایران و آذربایجان امروز افتتاح می‌شود
آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور امروز در سفری یک‌روزه به منطقه پارس‌آباد مغان سد آبی-خاکی قیز قلعه‌سی که محصول مشترک ایران و جمهوری آذربایجان است را افتتاح خواهد کرد. این آیین با حضور الهام‌علی‌اف رئیس جمهور آذربایجان برگزار خواهد شد. این سد با تنظیم ۲ میلیارد مترمکعب آب سالانه، بزرگ‌ترین و مهم‌ترین پروژه آبی مرزی شمال غرب کشور است. این سد علاوه بر رونق اقتصادی و کشاورزی، سبب توسعه گردشگری منطقه و تثبیت حقابه ایران و حقوق آبی کشور از منابع آب مرزی و تأمین آب شرب شهر‌ها و روستا‌ها از این منبع خواهد شد.
اتحادیه اروپا تایوان را به رسمیت نمی‌شناسد
همزمان با بالا گرفتن تنش میان آمریکا و چین بر سر تایوان، جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تأکید کرده این نهاد تایوان را به‌عنوان یک کشور مستقل به رسمیت نمی‌شناسد. بورل در گفت‌وگو با نشریه «فارن پالیسی» در جریان سفر این هفته خود به کالیفرنیا تصریح کرد: «ما همچنان همین را می‌گوییم، ما معتقدیم باید تنش‌ها را کاهش دهیم. ما باید به قانون جنگ احترام بگذاریم و هرگونه راه حل نظامی برای مشکل را کنار بگذاریم».
ابلاغ سند ملی مطالعه مفید
رئیس‌جمهور همزمان با برگزاری سی و پنجمین نمایشگاه کتاب، «سند ملی خواندن و ترویج مطالعه مفید» را با هدف تبیین مأموریت‌های دستگاه‌های بیست‌وسه‌گانه برای دسترسی آسان و ارزان شهروندان به مواد خواندنی مناسب و توسعه مهارت‌های خواندن و رفع موانع عمومی‌سازی فرهنگ مطالعه ابلاغ کرد.

 اعتماد 
طلافروشان و دولت چگونه به توافق رسیدند؟
علی‌رضا شاه‌میرزایی در جلسه کمیسیون ملی صنف طلای کشور با مسوولان وزارت صمت در محل اتاق اصناف ایران، با اشاره به توافقات انجام شده با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: پیش‌تر سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق اعلام کرد که ثبت موجودی برای همه رسته‌ها لازم است، اما اخیرا جلسه کمیسیون اصناف طلا با معاون ستاد مذکور برگزار و توافق شد که ثبت موجودی فقط در زمان ورود و خروج به / از کشور و تولید طلای خام شامل معدن و شمش انجام شود و مابقی رسته‌ها شامل طلافروشان، کارگاه‌های ساخت مصنوعات، آب‌شده فروش‌ها و کیفی‌ها نیاز به ثبت موجودی ندارند. شاه‌میرزایی با بیان اینکه در حال اصلاح رویه‌ها و سامانه‌ها هستیم و از اجرای قوانین عقب‌نشینی نشده است، تصریح کرد: در اعتراضات اصناف طلا، هیچ مساله غیرصنفی مشاهده نمی‌شود. مسائل اصناف طلا کاملا فنی است و بارها تأکید کرده‌اند مشکلی با پرداخت مالیات و ثبت اطلاعات ندارند و در شیوه اجرا مشکلات و ابهاماتی دارند که به‌حق است.

 اطلاعات 
دادگاه لاهه مجدداً پرونده نسل‌کشی اسرائیل را گشود
دومین جلسه رسیدگی به درخواست آفریقای جنوبی برای صدور حکمی که رژیم صهیونیستی را ملزم به توقف حملات به شهر رفح واقع در غزه می‌کند در دیوان بین‌المللی دادگستری در لاهه آغاز شد. نماینده آفریقا جنوبی در جلسه دیوان بین‌المللی دادگستری گفت: ما به دنبال تدابیر اضافی علیه اسرائیل به دلیل نابودی مداوم مردم فلسطین هستیم. نماینده آفریقای جنوبی در لاهه همچنین اعلام کرد: آفریقای جنوبی بر ضرورت کمک‌رسانی و نجات جان مردم غزه تأکید دارد. این دیوان قبلا به این نتیجه رسیده بود که فلسطینی‌ها حق دارند در برابر نسل‌کشی محافظت شوند.طبق اطلاعیه دیوان بین‌المللی دادگستری، این جلسه با تکیه بر کنوانسیون پیشگیری و مجازات جنایت‌ نسل‌کشی در نوار غزه برگزار می‌شود و آفریقای جنوبی از این دیوان خواسته تا اقدامات موقت اضافی و اصلاح اقدامات موقت قبلی را در نظر داشته باشد تا رژیم صهیونیستی عملیات نظامی خود در رفح، واقع‌ در جنوبی‌ترین نقطه غزه را متوقف کند.
جنگ جهانی سوم پیش از انتخابات آمریکا رخ می‌دهد!
دونالد ترامپ می‌گوید که در پنج ماه منتهی به انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا، به دلیل بی‌کفایتی رئیس‌جمهور کنونی این کشور، ممکن است جنگ جهانی سوم آغاز شود. رئیس‌جمهوری سابق آمریکا در جمع حامیانش در مینه‌سوتا گفت: با احمق‌هایی که این کشور را اداره می‌کنند، افراد زیادی باقی نمی‌مانند؛ زیرا قدرت تسلیحات امروزی بسیار ترسناک است. وی ادامه داد:این احتمال وجود دارد که در پنج ماه آینده جنگ جهانی سوم رخ دهد چون ما افراد بی‌کفایتی داریم. خودتان میبینید که ما کشوری داریم که بسیار شکننده است. ما کشوری داریم که می‌تواند ‌خیلی سریع به جنگ جهانی سوم نزدیک شود، زیرا ما مردم، مسئولین احمقی داریم که کشورمان را اداره می‌کنند.»ترامپ همچنین به انتقاد از «جیک تپر» گوینده سی.ان.ان پرداخت و گفت، بایدن باید پیش از مناظره تست مصرف مواد مخدر بدهد.

 شهروند 
دستگیری دست راست ابوبکر البغدادی در اقلیم کردستان عراق
شورای امنیت اقلیم کردستان عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که «سقراط خلیل» معروف به «عبدالله التفخیخ» دست راست «ابوبکر البغدادی» سرکرده اسبق داعش را که پس از پنج سال اقامت در ترکیه با گذرنامه جعلی به اقلیم کردستان عراق بازگشته، دستگیر کرده است.
نیاز باشد ٩٠ میلیون ایرانی را نابود خواهیم کرد!
ایگال کارمون، سرهنگ ارتش رژیم صهیونیستی و افسر پیشین سازمان جاسوسی اسرائیل، در شبکه ٢۴نیوز اسرائیل، تلویحاً ایران را به حمله اتمی تهدید کرد و گفت: «هرکس فکر کند، می‌تواند اسرائیل را نابود کند، خودش به همراه ٩٠ میلیون مردمش نابود خواهد شد.»

اخبار خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری

در تاریخ اسلام کمتر به علامه بهابادی پرداخته شده است
شفقنا/ اعضای دبیرخانه کنگره بین المللی علامه بهابادی یزدی با آیت الله العظمی شبیری زنجانی دیدار کردند. «آیت الله العظمی شبیری زنجانی پس از استماع گزارش مسئولان کنگره، بزرگداشت و احیای علمای اسلام را وظیفه همه دانستند و علامه ملاعبدالله بهابادی را از علمای متبحر در کلام ،منطق و ریاضیات برشمردند که متأسفانه در تاریخ اسلام کمتر به ایشان پرداخته شده و کتاب حاشیه بر منطق ایشان را از کتب منطقی دقیق و با محتوا معرفی کردند». در پایان جلسه دو جلد از کتب احیاء شده علامه بهابادی در دبیرخانه کنگره به آیت الله العظمی شبیری زنجانی اهداء شد.

انرژی خود را صرف خدمت به مردم کنید
اختصاصی/ آیت الله حسینی بوشهری در دیدار رئیس شورای شهر تهران اظهار داشت: مقوله شورای شهر با ۲۰ سال تاخیر از پیروزی انقلاب شکل گرفت، اما اگر چند نکته را در دستور کار خود قرار بدهند، در خدمت رسانی و ارائه تسهیلات به مردم موفق‌تر خواهند بود.امام جمعه قم با اشاره به تفاوت شورای شهر با مجلس شورای اسلامی، ابراز داشت: شورای شهر در کف میدان حضور دارد، لذا لازم است راهکاری برای ورود افراد مختلف به این عرصه در نظر گرفته شود تا عملکرد شوراها از ریل خارج نشود. وی با تأکید بر لزوم نظارت بر عملکرد شوراها، تصریح کرد: باید نظارت بر عملکرد اعضای شورای شهر تقویت شود تا کار به بهترین شکل انجام گیرد؛ چرا که نظارت می‌تواند نقش پیشگیری داشته باشد. رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه شورا اتاق جنگ نیست، گفت: لازم است شوراها تنها به سمت عمران و آبادانی شهر حرکت کنند و از دعواهای سیاسی پرهیز کنند.

قانون اساسی جمهوری اسلامی از دستاوردهای مهم فقه اهل بیت است
رسا/ آیت الله کعبی درپنجمین همایش کتاب سال حکومت اسلامی با تفکیک انواع اجتهاد بر ضرورت ورود پرقدرت به اجتهاد تطبیقی و اجتهاد تنظیمی تأکید کرد و آن را وظیفه امروز حوزه های علمیه دانست.عضو جامعه مدرسین با اشاره به اینکه دشمنان اسلام از اجرای دین به وحشت می افتند و آمریکا و صهیونیسم مخالف شکل گیری تمدن نوین انسانی در عرصه جهانی بر پایه اسلام ناب محمدی و مکتب اهل بیت هستند ادامه داد: برای اجرای دین نیاز داریم در عرصه های مختلف زندگی رابطه دولت با دولت های دیگر و انسان با انسان های دیگر تنظیم شود و این اجتهاد تنظیمی نیز اقتضائاتی دارد. اصطلاح «سیاست شرعیه» در فقه جواهری در ۷۰ مسأله نام برده شده که بر اساس سیاست شرعیه و مسائل حکومتی فتوا داده شده است. وی افزود: اولین عرصه ورود فقه اهل بیت در تطبیق و زندگی، قانون اساسی است و قانون جمهوری اسلامی دستاورد مهم فقه اهل بیت برای اجرای فقه در عرصه های مهم زندگی است.

حوزه علمیه باید ضرورت وجود حکومت اسلامی و محتوای آن را تأمین کند
حوزه/ آیت‌الله اراکی، طی سخنانی در اختتامیه پنجمین همایش کتاب سال حکومت اسلامی گفت: ما امروز با پدیده‌های جدیدی در حوزه فقاهت و مسائل فقهی روبرو هستیم که بزرگترین آن شکل‌گیری جامعه‌ای است که اعلام آمادگی کرده و قلباً هم پذیرفته که بر اساس فرمان الهی زندگی کند. وی با تأکید بر اینکه حوزه علمیه باید ضرورت وجود حکومت اسلامی و محتوای آن را تأمین کند، افزود: چرا بعد از ۴۵ سال هنوز دانش‌آموزان و دانشگاهیان ما اولیات مسایل حکومت اسلامی را نمی‌دانند؟ حوزه علمیه در این رابطه هزاران اثر و کتاب تولید کرده و کوتاهی از ناحیه‌ی حوزه نیست. صدا و سیما، آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها مقصرند که این دانش‌ را منتقل نمی‌کنند.

توهین به مواضع مرجعیت، جفا به اسلام و مرجعیت دینی است
حوزه/ در پی انتشار مطلبی توهین آمیز از طرف یکی از اعضاء خانه احزاب استان همدان نسبت به نامه آیت الله العظمی سبحانی در مورد مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی در فضای مجازی، آیت الله موسوی اصفهانی در بیانیه‌ای این اقدام را محکوم کرد. عضو جامعه مدرسین در این بیانیه تصریح کرد: مرجعیت در اندیشه اسلامی و مکتب اهل‌بیت از جایگاهی رفیع و با عظمت برخوردار است و صیانت از آن وظیفه شرعی و انقلابی و ملی همگان است و همواره امام راحل و رهبری معظم انقلاب اسلامی بر آن تأکید داشته و دارند، وی تأکید کرد: محتوای منتشر شده از طرف شخصی با عنوان مدرس یکی از دانشگاه‌های همدان که متأسفانه مسئولیت خانه احزاب استان را هم به عهده دارد، در پی نامه حضرت آیت الله العظمی سبحانی در مورد مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی، تعریضی غیرمنصفانه و غیر عالمانه بود، مرور تلاش‌ها و مجاهدت‌های علمی و عملی آن مرجع معظم و سایر اندیشمندان و عالمان دینی این حقیقت را آشکار می‌سازد که ایشان همیشه در راستای اهداف عالی جامعه اسلامی به مسائل ورود پیدا می‌کنند، بی‌شک چنین واکنش‌هایی به سخنان و مواضع مرجعیت معظم، جفا به اسلام و مرجعیت دینی است.

عربستان همکاری خوبی داشته است
باشگاه خبرنگاران/ علیرضا عنایتی سفیر کشورمان در عربستان سعودی با بیان اینکه حج ۱۴۰۳ شروع بسیار خوبی داشت و ایرانیان عزیز و هم‌وطنان محترم عازم مدینه منوره شده‌اند و متعاقباً به تدریج برای انجام اعمال حج عازم مکه خواهند شد، گفت: همکاری بسیار خوب و صمیمانه‌ای طی روز‌های اخیر در زمان حضور ایرانیان از طرف مسئولان پادشاه سعودی شاهد بودیم. او افزود: امیدواریم حج امسال با آرامش و طمأنینه و اعمال مقبول حجاج ایرانی و سایر حجاج به انجام برسد و زائران عزیزمان با صحت و سلامتی به میهن عزیز اسلامی بازگردند.

گانتس به نتانیاهو هشدار می‌دهد
مهر/ نخست وزیر رژیم صهیونیستی روز شنبه پس از تهدید بنی گانتس، وزیر شورای جنگ به ترک این شورا در صورت عدم تدوین طرحی در مورد جنگ غزه، به او حمله کرد. نتانیاهو در بیانیه‌ای که دفترش منتشر کرد، گفت: در حالی که سربازان ما برای نابودی گردان‌های حماس در رفح (جنوب نوار غزه) می‌جنگند، گانتس ترجیح می‌دهد به جای اولتیماتوم به حماس، به من اولتیماتوم بدهد. وی افزود: شروطی که گانتس در کنفرانس مطبوعاتی روز شنبه اعلام کرد، کلمات شسته شده‌ای است و معنای آنها روشن است: پایان جنگ، شکست اسرائیل، آزادی اکثر اسرا، ایجاد یک کشور فلسطینی و حماسی که به آن دست نخورده است. از سویی دیگر دفتر گانتس در واکنش به حمله نتانیاهو در بیانیه‌ای کوتاه اعلام کرد: اگر نخست وزیر (نتانیاهو) به صحبت‌های گانتس گوش می‌داد، دو ماه پیش وارد رفح می‌شدیم و ماموریت را به پایان می‌رساندیم.

رئیس پیشین موساد دلیل مخالفت نتانیاهو با قرارداد تبادل اسرا را فاش کرد
ایسنا/ «دنی یاتوم» رئیس پیشین سرویس جاسوسی موساد گفت: بنیامین نتانیاهو (نخست وزیر رژیم صهیونیستی) عمدا مانع از بازگرداندن افراد ربوده شده و پایان جنگ می‌شود چراکه این مسئله کابینه‌اش را به خطر می‌اندازد. از طرف دیگر «ابوعبیده» سخنگوی گردان‌های «عز الدین القسام» شاخه نظامی جنبش حماس گفت: «سران دشمن صهیونیستی نیروهای خود را در جستجوی اجساد تعدادی از اسرایشان که آنها را خودشان عامدانه به قتل رساندند، به غزه می‌فرستند و اجساد این سربازان برمی‌گردند.» سخنگوی القسام همچنین تأکید کرد: «نتانیاهو ترجیح می‌دهد سربازانش در حالی که در جستجوی اجساد هستند، کشته شوند تا اینکه اسرا را تبادل کند چرا که این اقدام در راستای منافع سیاسی او نیست.»

ضربات سهمگین و خسارت گسترده به اسرائیل در مرز با لبنان
تسنیم/ روزنامه اقتصادی و عبری‌زبان کاکالیست در شماره امروز یکشنبه خود در گزارشی نوشت: یک‌سوم حملات انجام‌گرفته توسط حزب‌الله زیان‌های گسترده‌ای را به اسرائیل وارد کرده است.به‌اعتراف این رسانه عبری‌زبان، ضرباتی که اسرائیل در شمال متحمل می‌شود و باعث بروز هرج‌ومرج و سردرگمی میان ساکنانش شده، باعث گردیده است دست‌آوردهای عملیات ارتش اسرائیل از ابتدای جنگ تا امروز در غزه متلاشی شود و پیروزی مطلق و قاطع به‌کلی تحت‌الشعاع آن قرار بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *