خبر روز ۱۴۰۲/۱۱/۷

شما می‌توانید خلاصه‌ای از پربازدیدترین و مهم‌ترین اخبار روزنامه‌ها، خبرگزاری‌ها، سایت‌های مهم خبری و همچنین مواضع و بیانات مراجع عظام تقلید -دامت برکاتهم- و اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم را به صورت روزانه از نشریه خبر روز دنبال نمایید و در کوتاه‌ترین زمان ممکن از خلاصه مهم‌ترین اخبار روز آگاهی یابید.
نشریه خبر روز - خلاصه اخبار امروز

 جام جم
رهبر معظم انقلاب درگذشت سید مهدی طالقانی را تسلیت گفتند
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در پیامی درگذشت آقای سیدمهدی طالقانی فرزند گرامی مرحوم آیت‌الله سیدمحمود طالقانی را تسلیت گفتند.
در پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی آمده است:
بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم
درگذشت جناب آقای سیدمهدی طالقانی فرزند گرامی مجاهد بزرگ مرحوم آیت الله سید محمود طالقانی رحمه‌الله‌علیهما را به بازماندگان محترم ایشان و خاندان مکرم طالقانی تسلیت عرض می‌کنم و رحمت و مغفرت الهی را برای آن مرحوم مسئلت می‌نمایم.
رویه غلط برای بودجه
داوود منظور، رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: از نمایندگان مجلس تقاضا کردم اجازه ندهند باتصویب برخی احکام هزینه‌ای بودجه سال آینده دچار کسری شود. تاکید کردم کسری بودجه ام‌الخبائث است و کشور و دولت را گرفتار می‌کند اما با این رویه دولت باید حق بیمه سهم کارفرمای همه مردم را بپردازد.

 همشهری
تأیید صلاحیت‌ها ادامه دارد
سخنگوی ستاد انتخابات کشور گفت: مراتب تأیید صلاحیت ۶۷۸داوطلب دیگر ازسوی ستاد انتخابات به آنها اعلام شد. محسن اسلامی با بیان اینکه تاکنون ۱۲هزارو۷۱۱ داوطلب ازسوی شورای‌نگهبان تأیید صلاحیت شده‌اند، افزود: ۱۹بهمن ماه، آخرین موعد اعلام اسامی داوطلبان تأیید صلاحیت شده‌است.
واکنش شریعتمداری به عدم تأیید صلاحیت روحانی
مدیرمسئول کیهان درباره بیانیه حسن روحانی پس‌از عدم‌تأیید صلاحیت او از سوی شورای‌نگهبان گفت: اگر روحانی، آنگونه که در بیانیه خود مطرح کرده‌، معتقد است رد صلاحیت وی با نیت «جانبدارانه سیاسی» بوده‌است، می‌تواند دلایل رد صلاحیت خود را از شورای‌نگهبان بخواهد و آن را برای اطلاع و قضاوت عموم منتشر کند.
فرصت اعتراض برای داوطلبان مجلس خبرگان
براساس اعلام ستاد انتخابات کشور، تأییدصلاحیت‌شدگان و عدم‌تأیید صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات مجلس خبرگان رهبری از سوی شورای نگهبان اعلام شده و به اطلاع همه داوطلبان رسیده‌است. به‌گفته مسئولان مربوط، اگر داوطلبی به بررسی نتایج اعتراض دارد، براساس قانون می‌تواند تا ۸بهمن‌ماه درخواست بررسی مجدد را با ورود به درگاه شورای‌نگهبان، ثبت کند. از ۹ تا ۱۸بهمن‌ماه به‌مدت ۱۰روز به این تقاضاها رسیدگی و ۱۹بهمن‌ماه اسامی داوطلبان تأیید‌ شده اعلام عمومی می‌شود.
اهداف اسرائیل در غزه، دست نیافتنی است
روزنامه هیل آمریکا اعلام کرد، تجاوز اسرائیل به غزه که بیش از ۱۰۰روز از آغاز آن می‌گذرد با فشارهای شدیدی در داخل و خارج مواجه شده است. این روزنامه در گزارشی اعلام کرد، تل‌آویو همچنان به اعلام اهداف دست نیافتنی خود از این جنگ ادامه داده و با وجود هزینه‌های زیادی که متحمل گردیده این اهداف را تغییر نمی‌دهد، اما این اهداف دست یافتنی نیستند.
بندر صهیونیست‌ها زیر آتش مقاومت عراق
مقاومت اسلامی عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که در ادامه حمایت از ملت فلسطین و پاسخ به جنایات صهیونیست‌ها، بندر اشدود را با پهپاد هدف قرار داده است. مقاومت اسلامی عراق همچنین بر ادامه عملیات خود علیه اهداف دشمن صهیونیستی تأکید کرد.مقاومت اسلامی عراق در واکنش به حمایت آمریکا از جنایات جنگی رژیم صهیونیستی در غزه، بارها پایگاه‌های آمریکا در عراق و سوریه و همچنین مواضع نظامی در سرزمین‌های اشغالی را هدف قرار داده است.

 کیهان
امضای ۱۰ سند همکاری مشترک میان مقامات ایران و ترکیه
در سفر رسمی آیت‌الله رئیسی به آنکارا، مقامات دو کشور ایران و ترکیه، در حضور رؤسای جمهور، ۱۰ سند همکاری در زمینه‌های فرهنگی، رسانه و ارتباطات، حمل‌ونقل ریلی و هوایی،‌ برق، انرژی و اقتصادی و مناطق آزاد تجاری امضا کردند.این اسناد همکاری از سوی وزرای امور خارجه، راه و شهرسازی، نفت، کشور، فرهنگ و ارشاد اسلامی، دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و رئیس شرکت توانیر جمهوری اسلامی ایران و وزرای صنعت و فناوری، حمل‌ونقل و زیرساخت، انرژی و منابع طبیعی، کشور، فرهنگ و گردشگری، رئیس سازمان ارتباطات ریاست جمهوری و معاون وزیر تجارت ترکیه به امضا رسید.
حکم اولیه دادگاه لاهه علیه اسرائیل صادر شد
حکم اولیه دادگاه لاهه علیه رژیم صهیونیستی دیروز با ۱۵ رای موافق به ۲ رای مخالف در‌باره «لزوم توقف اقداماتی که منجر به نسل‌کشی می‌شوند» و با ۱۶ رای موافق به ۱ رأی مخالف در مورد «تحریک به نسل‌کشی در گفتار مسئولین رسمی اسرائیل» صادر شد. اگرچه این دادگاه صهیونیست‌ها را به «نسل‌کشی» و «لزوم توقف جنگ در غزه» محکوم نکرده است اما بنابر اعلام رئیس این دادگاه، پرونده هنوز بسته نشده است و اتهام «نسل‌کشی» و «کشتارجمعی» که به این رژیم وارد شده، همچنان در حال بررسی است.
آمریکا تلاش کند از دامی که رژیم صهیونیستی برای کشاندنش به درگیری مستقیم پهن کرده، رهایی یابد
وزیر امور خارجه ضمن شرکت در نشست شورای امنیت در سخنانی عنوان کرد: همه ما امروز در شورای امنیت در شرایطی گردهم آمده‌ایم که رژیم اشغالگر و آپارتاید اسرائیل هیچ خط قرمزی را در نسل‌کشی فلسطینی‌ها در غزه و کرانه باختری رعایت نمی‌کند. اگرچه طبق ماده ۲۴ منشور سازمان ملل متحد، اعضای این سازمان «مسئولیت اصلی» «اقدام سریع و مؤثر» برای «حفظ صلح و امنیت بین‌المللی» را به شورای امنیت واگذار کرده‌اند، اما عجز این نهاد در رسیدگی به جنایات رژیم اسرائیل و پاسخگو کردن آن غیرقابل پذیرش است. وی عنوان کرد: آمریکا حتی حاکمیت یمن را زیر پا می‌گذارد و عملاً دامنه درگیری را گسترش می‌دهد، اقداماتی که باید مسئولیت عواقب آن را بپذیرد. آمریکا به جای دعوت از دیگران به خویشتنداری، می‌بایست رژیم اسرائیل را مجبور کند که جنگ را متوقف کند. آمریکا باید تلاش کند تا از دامی که رژیم صهیونیستی برای کشاندنش به درگیری مستقیم پهن کرده، رهایی یابد.

 ایران
۲۰۰ لایحه؛ میراث مجلس یازدهم برای دور بعد
حسینی، معاون پارلمانی رئیس‌جمهور با بیان اینکه دولت سیزدهم تاکنون ۲۵۸ لایحه به مجلس تقدیم کرد که ۱۲۸ مورد لوایح معوقه از دولت‌های گذشته و ۱۳۰ مورد لایحه جدید تقدیمی به قوه مقننه بود، گفت: از این تعداد لایحه ۵۲ مورد یعنی حدود ۲۰ درصد تبدیل به قانون شده است.
تکذیب ادعای رویترز در مورد پیام چین به ایران
ادعای خبرگزاری رویترز مبنی بر درخواست مقام‌های چینی از ایران برای مهار حملات یمن به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ تکذیب شد. این خبرگزاری غربی درحالی چنین ادعایی را مطرح کرده که سخنگوی وزارت خارجه چین در پاسخ به پرسش این خبرگزاری درباره مذاکرات با ایران درباره حملات در دریای سرخ بدون هیچگونه اشاره‌ای به ارسال پیام به تهران اعلام کرد: چین دوست صمیمی کشورهای خاورمیانه است و متعهد به ارتقای امنیت و ثبات منطقه و به دنبال توسعه و شکوفایی مشترک است. پیش از این نیز روزنامه انگلیسی «فایننشال تایمز» مدعی شده بود که ایالات متحده از چین خواسته است تا از تهران بخواهد که انصارالله را متقاعد به توقف حملات در دریای سرخ کند. مقام‌های جمهوری اسلامی بارها تأکید کرده‌اند که علی رغم روابط دوستانه با انصارالله یمن هیچگونه دخالتی در تصمیم‌گیری این گروه مقاومت از جمله اقدامات اخیر آنها در حمله به کشتی‌هایی که حامل بار به بنادر رژیم صهیونیستی هستند، ندارند. به نظر می‌رسد پس از ناکامی ائتلاف امریکایی-انگلیسی که با حملات نظامی متعدد به مواضع ارتش و گروه‌های مردمی یمن قصد متوقف‌سازی عملیات علیه کشتی‌های عازم به سرزمین‌های اشغالی را داشتند اینک سناریویی جدید با هدف ایجاد اجماع علیه یمن از طریق فضاسازی رسانه‌ای در دستور کار واشنگتن قرار گرفته است‌.

 وطن امروز
از شکایت علیه نسل‌کشی صهیونیست‌ها تمجید می‌کنیم
آیت الله رئیسی در گفت‌وگوی تلفنی با «سیریل رامافوزا» رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی، با تمجید از ابتکار عمل و اقدام شجاعانه دولت آفریقای جنوبی در طرح شکایت از رژیم صهیونیستی در دیوان کیفری بین‌المللی، اظهار داشت: این اقدام از سوی کشوری که سال‌ها تلخی نژادپرستی و نسل‌کشی را تجربه کرده، نه فقط در جهان اسلام، بلکه از سوی همه ملت‌های آزاده و آزادی‌خواه جهان مورد تجلیل و تحسین واقع شده است. رئیس‌جمهور با بیان اینکه قطعا رژیم صهیونیستی و حامیان آن به دنبال انحراف در روند رسیدگی به این پرونده هستند، تصریح کرد: انتظار جامعه بشری و همه ملت‌ها از این دادگاه اجرای عدالت و صدور رای محکومیت رژیم جنایتکار صهیونیستی است.
دولت خود را موظف به حل مشکلات خانواده شهدا می‌داند
معاون اول رئیس‌جمهور با خانواده سرایداران (خانواده شهدای حادثه تروریستی حرم شاهچراغ) دیدار و گفت‌وگو کرد. محمد مخبر در این دیدار گفت: دولت خود را موظف به پیگیری موضوعات و حل مشکلات خانواده شهدا می‌داند، چرا که برکت این کشور شهدای عزیز و خانواده‌های صبور آنان هستند. وی در این دیدار تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره خود را وامدار خانواده شهدا می‌داند و مجموعه دولت از هیچ خدمتی برای حل مشکلات آنها فروگذار نخواهد کرد.
باید مشارکتی قوی در انتخابات داشته باشیم
امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه انتخابات در ایران مردم‌پایه است و توسط مردم برگزار می‌شود، گفت: به لطف پروردگار برای هر کرسی مجلس در انتخابات پیش رو حدود ۴۰ نفر حضور دارند، این یعنی یک رقابت خیلی خوب که باید قدر آن را دانست. حجت‌الاسلام‌والمسلمین حاج‌علی‌اکبری در خطبه‌های نماز جمعه درباره موضوع انتخابات گفت: ما به انتخابات به عنوان یک عمل صالح ملی و تقوای اجتماعی و سراسری نگاه می‌کنیم، لذا فرمان الهی بالای سر آن قرار می‌گیرد. یک وظیفه بزرگ ملی و سراسری است. حالا که با سرعت به آن نزدیک می‌شویم و برخی مقدمات آن هم انجام شده است از دست‌اندرکاران آن قدردانی می‌کنیم. باید همه ما همت کنیم و در انتخابات پیش‌رو نقش‌آفرین باشیم تا یک مشارکت قوی در انتخابات داشته باشیم.

 خراسان
رد ادعای وال استریت
نورنیوز نوشت:یک منبع آگاه دیپلماتیک ادعای وال استریت مبنی بر هشدار اطلاعاتی آمریکا به ایران پیش از وقوع حادثه تروریستی کرمان را رد کرد. در همین حال، یک مقام آگاه امنیتی در واکنش به این ادعای وال استریت ژورنال گفت: اگر پیامی امنیتی از سوی آمریکا رد و بدل شده باشد، با هدف در امان ماندنش از پاسخ ایران بوده است.
تایید صلاحیت ۱۳۸ نفر برای انتخابات خبرگان
طحان‌‌نظیف سخنگوی شورای نگهبان گفت: نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان ششمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری که براساس قانون توسط فقهای شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفته، به وزارت کشور ارسال شد.وی افزود: این بررسی‌ها در دو مرحله بررسی شرایط علمی و سایر شرایط عمومی صورت گرفته است که بر این اساس ۱۳۸ نفر از داوطلبان از سوی فقهای شورای نگهبان احراز صلاحیت شده‌اند. سخنگوی شورای نگهبان، تأکید کرد: عمده کسانی که صلاحیت آن‌ها مورد احراز قرار نگرفته از شرایط علمی لازم برخوردار نبودند.
جلسه ۵ ساعته کمیته تعیین فرایند انتخاباتی لیست تهران شورای ائتلاف نیروهای انقلاب
در ادامه نشست‌های بررسی فرایند انتخاباتی شورای ائتلاف، جلسه ۵ ساعته کمیته تعیین فرایند انتخاباتی لیست تهران شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به ریاست حدادعادل برگزار شد. در این نشست در خصوص فرایند مراحل رسیدن به فهرست نهایی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب در شهر تهران بحث و تبادل نظر و متن کلی طرح تدوین شد تا برای تصویب در اختیار شورای مرکزی ائتلاف نیروهای انقلاب قرار گیرد.پیش از این اعلام شده بود که در فراخوان شورای ائتلاف نیروهای انقلاب، بیش از دو هزار نفر از استان تهران برای حضور در فهرست نهایی این تشکل سیاسی اعلام آمادگی کرده بودند.

 مردم سالاری
الحاق پل pmp شناور و هجومی به گروه ۴۲۲ مهندسی رزمی نیروی زمینی ارتش
آیین عملیات الحاق پل pmp شناور و هجومی کاملا بومی به گروه ۴۲۲ مهندسی رزمی نیروی زمینی ارتش با حضور امیر سرتیپ کیومرث حیدری در رودخانه کارون اهواز انجام و مورد بهره برداری قرار گرفت.فرمانده نیروی زمینی ارتش در آیین عملیات الحاق پل pmp شناور و هجومی به گروه ۴۲۲ مهندسی رزمی این نیرو، گفت: با تولید و بهره برداری پل شناور و هجومی کاملا بومی، جمهوری اسلامی ایران در ردیف شش کشور تولید کننده این نوع پل در دنیا قرار گرفت.
خبر جدید مجلس از لایحه عفاف و حجاب
رئیس کمیسیون قضایی مجلس از رفع ابهامات و ایرادات شورای نگهبان به لایحه عفاف و حجاب خبر داد.موسی غضنفرآبادی از بررسی ابهامات و ایرادات شورای نگهبان به لایحه حمایت از خانواده از طریق ترویج فرهنگ عفاف و حجاب (ارجاع شده به کمیسیون قضایی و حقوقی طبق اصل ۸۵ قانون اساسی ) خبر داد و گفت: ابهامات گرفته شده در جلسات متعددی با حضور یکی از اعضای شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت.وی افزود: در نهایت اواخر هفته بررسی‌ها به اتمام رسید و برای ارسال به شورای نگهبان تقدیم هیات رئیسه مجلس کردیم؛ امیدواریم شورای نگهبان هر چه سریع‌تر آن را تایید کند تا توسط رئیس مجلس به دولت برای اجرا ابلاغ شود.
انتقاد تند بورل از اسرائیل
«جوسپ بورل» طی یادداشتی که در تارنمای اتحادیه اروپا منتشر شد نوشت: وضعیت کنونی غزه نمی‌تواند بهای قابل قبولی برای مبارزه با حماس باشد و کمک‌های بشردوستانه نباید مشمول مذاکرات سیاسی شود.وی با اشاره به نشست مشترک شورای وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا با دیپلمات‌های ارشد کشورهای عربی و وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی در بروکسل، افزود: ما از اسرائیل خواستیم تا برای تضمین حفاظت از غیرنظامیان، پرسنل و زیرساخت‌های بشردوستانه، از طریق ایجاد دسترسی‌های جدید و سرعت بخشیدن به روند کنترل کامیون‌های حامل کمک‌های امدادی، اقدامات بیشتری انجام دهد. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ادامه داد: در کرانه باختری، سطح بی سابقه خشونت شهرک نشینان و گسترش شهرک سازی، جوامع فلسطینی و پروژه‌های بشردوستانه با بودجه اتحادیه اروپا را تهدید و نابود می‌کند. مجدداً از وزیر اسرائیل خواستیم که این اقدامات را که ناقض قوانین بین المللی و بشردوستانه است، متوقف کند. وی هشدار داد: تلفات بیشتر غیرنظامیان، ویرانی بیشتر غزه، سختی بیشتر فلسطینی‌ها در غزه و کرانه باختری نمی‌تواند به شکست حماس کمک کند و امنیت بیشتری را برای اسرائیل به ارمغان بیاورد.

 قدس
فریبکاری آمریکا در موضوع دریای سرخ
عبدالملک الحوثی رهبر جنبش انصارالله یمن گفت: از آغاز عملیات ما ۴هزارو۸۷۴ کشتی از دریای سرخ عبور کرده‌اند. این عدد بزرگی است و نشانگر آن است که نبردی در رابطه با دریانوردی بین‌المللی وجود ندارد. اما آمریکا با فریب‌کاری تلاش دارد حمایت از صهیونیست‌ها را با عنوان حمایت از دریانوردی بین‌المللی جا بزند. وی افزود: ما تاکنون با ۲۰۰ پهپاد و ۵۰ موشک بالستیک حمله‌های خود را به انجام رسانده‌ایم و تا جنایت‌های صهیونیست‌ها متوقف نشود به عملیات خود ادامه خواهیم داد.

 اعتماد
پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب خطاب به حسین شریعتمداری
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در پیامی، درگذشت برادر حسین شریعتمداری نماینده ولی‌فقیه و سرپرست موسسه کیهان را تسلیت گفتند.‌ متن پیام رهبر انقلاب اسلامی به شرح زیر است.بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم. جناب آقای حسین شریعتمداری دامت‌توفیقاته درگذشت برادر گرامیتان را به جنابعالی و همه‌ بازماندگان آن مرحوم تسلیت عرض می‌کنم و رحمت و مغفرت الهی را برای ایشان مسألت می‌نمایم.

 ابتکار
پیوستن ایران به بریکس مستلزم لایحه و تصویب مجلس است
معاون حقوقی رئیس جمهور در خصوص نحوه پیوستن کشورمان به پیمان بریکس، گفت: در خصوص شانگهای ۵۰ سند با همکاری وزارت امور خارجه در چارچوب لایحه به مجلس تقدیم شد و مجلس نیز آن را تصویب کرد و ما رسما به سازمان همکاری شانگهای ملحق شدیم. دهقانی افزود: در مورد بریکس نیز نظر حقوقی بر این است، با وجود تفاوت هایی که با سازمان همکاری شانگهای دارد و با توجه به الزامات و تعهدات باید لایحه در مجلس تصویب شود و ما این موضوع را به دستگاه های ذی ربط اعلام کردیم تا لایحه مربوط را تهیه و به هیات دولت ارسال کنند.‌ وی تصریح کرد: در حال حاضر منتظر بانک مرکزی و وزارت امور خارجه هستیم تا لایحه را به هیات دولت ارسال کند تا پس از طی مراحل مرتبط به موضوع رابه مجلس تقدیم کنیم.
سفیر پاکستان وارد ایران شد
مدیرکل آسیای جنوبی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران روز گذشته از ورود سفیر پاکستان به تهران خبر داد و گفت: ساعاتی دیگر «امیری» سفیر ایران وارد اسلام آباد می‌شود. موسوی، دستیار وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در صفحه اجتماعی ایکس در این ارتباط نوشت: آقای «مدثر» سفیر پاکستان وارد تهران شد، ساعاتی دیگر آقای (رضا) امیری، ‎سفیر جمهوری اسلامی ایران هم وارد اسلام آباد می‌شود. وی افزوده است: مردم و مقامات هر دو کشور از بازگشت روابط به شرایط خوب همیشگی خوشحالند. در شرایط کنونی مسئولیت رسانه‌های جمعی هر دو کشور برای تحکیم دوستی و برادری ایران و پاکستان خیلی سنگین است.

 اطلاعات
هدف‌گذاری برای افزایش همکاری‌های ایران و ترکیه به ۳۰ میلیارد دلار
رئیس جمهوری در سفر کوتاه خود به ترکیه در نشست مطبوعاتی مشترک با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری این کشور، بر اراده مقامات دو کشور برای ارتقاء و جهش روابط در بخش‌های مختلف به ویژه در بخش تجاری و اقتصادی تأکید کرد و گفت: معتقدیم ایران و ترکیه با برخورداری از ظرفیت‌های بسیار بالا می‌توانند در مسیر توسعه و جهش در روابط گام‌های مهمی بردارند و در این زمینه در مرحله اول افزایش همکاری‌های تجاری و اقتصادی به میزان ۳۰ میلیارد دلار هدف‌گذاری شده که با تلاش مسئولان و فعالان اقتصادی دو کشور کاملاً امکان تحقق آن وجود دارد.
آیت الله رئیسی در ادامه نشست بخش‌های مختلف انرژی، حمل و نقل جاده‌ای و ریلی، فرهنگی و مبارزه با تروریسم و جرائم سازمان‌یافته را از جمله زمینه‌های موجود و مورد توافق دو کشور برای توسعه و ارتقای سطح روابط برشمرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با تروریسم هیچ‌گونه تردیدی ندارد و در این مسیر ترور سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی قهرمان مبارزه با تروریسم دست‌ساخته آمریکا و رژیم صهیونیستی یعنی گروهک تروریستی داعش گواه روشنی بر این مدعاست.
نرخ تورم ماه دی ۶/۴۳ درصد شد
هر سه شاخص اصلی تورم (ماهانه، نقطه به نقطه و میانگین سالانه) در دی‌ ۱۴۰۲نسبت به ماه قبل کاهش یافت. بر اساس اطلاعات مرکز آمار از شاخص‌های تورم مصرف‌کننده در دی‌ ۱۴۰۲، تورم میانگین سالانه هم که در آذر امسال ۴۴.۴ درصد بود، در دی‌ماه به ۴۳.۶درصد کاهش یافت.همچنین تورم نقطه به نقطه که در آذر ۴۰.۲درصد بود در دی‌ به ۳۸.۵ درصد افت کرده است. تورم ماهانه کل کشور هم در آذر ۲.۹درصد بود که در دی‌ به ۲.۶ درصد کاهش یافت.کاهش تورم در مواد خوراکی، سریع‌تر از تورم کل بوده به طوری که تورم ماهانه مواد خوراکی که در آذر به ۴.۲درصد افزایش یافته بود، در دی‌ به ۲.۴درصد کاهش یافت.
تورم نقطه به نقطه خوراکی‌ها هم از ۴۱.۳درصد آذر به ۳۸.۹درصد در دی‌ رسید. همچنین تورم میانگین سالانه خوراکی‌ها هم از ۵۰.۴درصد در آذربه ۴۸.۱درصددر دی کاهش یافت.
احتمال نامزدی «میشل اوباما» به جای بایدن قوت گرفت
روزنامه «نیویورک پست» نوشت: اگر عملکرد بایدن در نظرسنجی‌ها بهبود نیابد، احتمال دارد حزب دموکرات، «میشل اوباما» بانوی اول پیشین آمریکا را در انتخابات ۲۰۲۴جایگزین او کند.
غزه جهنم بر روی زمین است
وزیرخارجه نروژ در اظهاراتی درباره وضعیت بحرانی غزه پس از گذشت بیش از ۱۱۰روز از جنگ ویرانگر در این باریکه، به شدت ابراز نگرانی کرد.«یوناس گار استور» با اشاره به وضعیت بحرانی غزه در همه ابعاد انسانی و اجتماعی، گفت: شرایط کنونی نوار غزه، مشابه یک جهنم بر روی زمین است!وزیرخارجه نروژ تاکید کرد: جامعه بین‌المللی باید در شرایط کنونی برای توقف دائمی جنگ در غزه و افزایش گسترده کمک‌های بشردوستانه به این باریکه وارد عمل شود.

 شهروند
تأیید نهایی عضویت سوئد در ناتو
اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه مصوبه پارلمان ترکیه مبنی بر عضویت سوئد در ناتو را امضا کرد. در واکنش به این مسئله ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، گفت: «عضویت سوئد در ناتو تاثیری شدیدا منفی بر سطح ثبات در اروپا و منطقه بالتیک خواهد گذاشت. اینکه سوئد تصمیم گرفته سیاست طولانی‌مدت عدم تعهد نظامی خود را کنار گذاشته و به یک بلوک علنا متخاصم با روسیه بپیوندد بعید است که باعث تقویت احساس امنیت در میان مردم عادی سوئد شود.»

اخبار خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری

طلاب باید در علم محقق و در عمل متحقق باشند
حوزه/ آیت الله العظمی جوادی آملی در آیین عمامه گذاری جمعی از طلاب خطاب به آنها اظهار داشتند: باید در علم محقق و در عمل متحقق باشید وتلاش کنید تا استاد جامعه و شاهد جامعه شوید «لِتَکونوا شُهَداءَ عَلَی النّاسِ».ایشان همچنین بیان داشتند: انسان باید یک شناسنامه داشته باشد و وجود مبارک پیغمبر اسلام فرمودند: «أنا و علی ابوا هذه الامه» هیچ مقام و منصبی بالاتر از این در دنیا نیست، پیامبر اسلام فرمود، من و علی پدران این امت هستیم، بیایید فرزندان ما بشوید.ایشان درادامه خاطرنشان کردند: شما طلاب باید نه تنها قرآن بخوانید که باید قرآنی به بار بیایید، قرآن باید در سینه شما باشد، نه بیراهه بروید و نه راه کسی را ببندید، جامعه ای که این چنین باشد می تواند منتظر حضرت ولی عصر ارواحنا له الفداه باشد.

حمله موشکی حزب‌الله به تأسیسات جاسوسی اسرائیل
باشگاه خبرنگاران/ حزب‌الله لبنان در بیانیه‌ای از حمله موشکی به مراکز نظامی و جاسوسی رژیم اسرائیل خبر داد و گفت: مقر دستگاه‌های جاسوسی رژیم اسرائیل را در پایگاه «زرعیت» واقع در شمال فلسطین اشغالی هدف قرار داده است. مرکز نظامی «برکه ریشا» و محل تجمع نظامیان اسرائیل در «تل الکوبرا» نیز دیگر مناطق هدف حملات موشکی مقاومت لبنان بوده‌اند. همچنین حزب الله لبنان یک هدف نظامی متعلق به ارتش رژیم صهیونیستی را در شهرک اسرائیلی «عرب العرامشه» هدف قرار داد.نیروهای مقاومت لبنان همچنین با یک موشک هدایت شونده، یک هدف نظامی ارتش اسرائیل را در اطراف مقر «خربه ماعر»، هدف قرار دادند.ارتش اسرائیل در صد و دوازدهمین روز از جنگ علیه غزه با تداوم درگیری‌ها در چند منطقه نوار غزه و مرز‌های شمال اراضی اشغالی، اعلام کرد که «تعداد افسران و سربازان مجروح ما از ابتدای جنگ ۷ اکتبر به ۲۷۴۸ نفر و از آغاز حمله زمینی به ۱۲۵۸ نفر افزایش یافته است».

حمله موشکی یمن به کشتی انگلیسی در خلیج عدن
باشگاه خبرنگاران/ نیرو‌های مسلح یمن جمعه شب در بیانیه‌ای اعلام کرد که یک کشتی انگلیسی را در خلیج عدن هدف قرار داده است. در این بیانیه یمن آمده است که در حمایت از مردم مظلوم فلسطین و در پاسخ به تجاوز نظامی آمریکا و انگلیس به یمن نفتکش انگلیسی با نام مارلین لوندا را با موشک‌های ضد کشتی در خلیج عدن هدف قرار دادیم.در ادامه این بیانیه آمده است که موشک‌ها به هدف اصابت کرده و باعث آتش سوزی در کشتی مذکور شده است.این نفتکش انگلیسی حامل سوخت جت از مبدأ هند بوده و با توجه به محموله‌ای که داشته، انهدام و غرق شدن آن حتمی است.

عصبانیت اروپایی ها از پرتاب موفقیت‌آمیز ثریا
فارس/ پرتاب موفقیت آمیز ماهواره ثریا متعلق به سازمان فضایی ایران، هراس و عصبانیت سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان را همچون گذشته به همراه داشت و آن‌ها با صدور بیانیه‌ای مشترک، این پیشرفت چشمگیر را «تهدید» نامیدند.در این بیانیه آمده است: ایران در ۲۰ ژانویه پرتاب ماهواره ثریا را توسط ماهواره‌بر قائم ۱۰۰ اعلام کرد. ما این پرتاب را محکوم می‌کنیم، زیرا این ماهواره‌بر از فناوری ضروری برای توسعه سیستم موشک بالستیک دوربرد استفاده می‌کند.

تجاوز نظامی دوباره آمریکا به هدفی در خاک یمن
تسنیم/ فرماندهی ستاد مرکزی آمریکا (سنتکام) بامداد شنبه اعلام کرد حمله‌ای به یک محل پرتاب موشک متعلق به انصارالله یمن انجام داده است.سنتکام افزود: حوالی ساعت ۳:۴۵ دقیقه صبح ۷ بهمن نیرو‌های فرماندهی مرکزی آمریکا حمله‌ای هوایی علیه یک موشک ضدکشتی حوثی‌ها (انصارالله) که به طرف دریای سرخ نشانه گیری شده و آماده پرتاب بود، انجام دادند.براساس ادعای این بیانیه، نیرو‌های آمریکایی این موشک را «تهدیدی آنی» برای کشتی‌های تجاری و ناو‌های آمریکایی در منطقه قلمداد کردند.

ترامپ بار دیگر محکوم شد
تسنیم/ دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا به جرم افترا به پرداخت بیش از ۸۳ میلیون دلار به «ای جین کارول» ستون نویس مجله فرانسوی «ال» محکوم شد. در حالی که این نویسنده در شکایت خود تنها به دنبال دریافت ۱۰ میلیون دلار غرامت از ترامپ بود، دادگاهی در منهتن آمریکا ترامپ را به پرداخت ۸۳ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار به وی محکوم کرد.

قرار دادگاه لاهه گواهی بر جنایات اسرائیل است
تسنیم/ سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به صدور قرار موقت دیوان بین‌المللی دادگستری درباره جنایت در غزه در حساب رسمی خود در برنامه ایکس نوشت: صدور قرار موقت از سوی دیوان بین‌المللی دادگستری و واکنش خصمانه رژیم صهیونیستی، نشان داد که بنیان این رژیم مبتنی بر خشونت و تبعیض بوده و وَقعی به هنجارها و مقررات حقوقی بین‌المللی نمی‌گذارد. ناصر کنعانی، تصریح کرد: قرار دیوان بین‌المللی دادگستری هر چند دیر اما گواهی بر این واقعیت تلخ است که آنچه در غزه می‌گذرد، از مصادیق جنایات بین‌المللی از جمله نسل‌کُشی است که با حمایت نامحدود دولت آمریکا از رژیم صهیونیستی ارتکاب یافته و همچنان ادامه دارد.

پایگاه «کونیکو» و «الخضراء» هدف قرار گرفت
تسنیم/ مقاومت اسلامی عراق با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: در ادامه رویکرد مقاومت در برابر نیروهای اشغالگر آمریکا در عراق و منطقه و در پاسخ به کشتارهای رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه، دو پایگاه اشغالگران آمریکایی در میدان «کونیکو» و نیز منطقه «القریه الخضراء» در عمق سوریه را با پهپاد هدف قرار دادیم.در این بیانیه بر تداوم چنین حملاتی با هدف درهم کوبیدن مراکز و پایگاه های دشمن تاکید شده است.همچنین یک مقام نظامی آمزیکا حمله به این پایگاه ها را تایید کرد ولی اشاره ای به تلفات نیروهای آمریکایی نکرد.

تصویب فروش جنگنده‌های اف-۱۶ آمریکا به ترکیه
مهر/ پس از رأی پارلمان ترکیه به عضویت سوئد در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، دولت آمریکا نیز فروش جنگنده‌های اف-۱۶ به آنکارا را تصویب کرد. پنتاگون با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد وزارت خارجه این کشور قرارداد فروش احتمالی جنگنده‌های اف-۱۶ و تجهیزات مرتبط به آن به ترکیه را که ارزش آن ۲۳ میلیارد دلار است، تصویب کرده است.

آمریکا بزرگ‌ترین تهدید امنیت فضایی است
ایرنا/ سخنگوی وزارت خارجه چین با انتقاد از ادعایی که آمریکا از مدت‌ها پیش مطرح و بر اساس آن چین را تهدیدی در فضا معرفی کرده است، این تهمت‌ها را تنها بهانه‌ای برای گسترش هژمونی نظامی ایالات متحده در فضا دانست و تاکید کرد: واشنگتن بزرگ‌ترین تهدید امنیت فضایی است. وی با بیان اینکه ایالات متحده به طور علنی فضای خارج از جو زمین را به یک میدان نبرد تشبیه کرده است، افزود: واشنگتن تلاش زیادی برای توسعه نظامی‌گری در جو و برانگیختن رقابت نظامی میان قدرت‌‎های بزرگ در فضا کرده است.وانگ با اشاره به اینکه ایالات متحده مدت‌هاست از فناوری فضایی سوء استفاده می‌کند، یادآور شد: آمریکا به طرز خطرناکی فضاپیماهای دیگر کشورها را ردیابی و دنبال می‌کند و با این کار خطر برخورد در فضا را افزایش داده و رفتاری غیرمسئولانه را در پیش گرفته است.

تصاویر هوایی حزب‌الله لبنان از نحوه شناسایی محل استقرار سامانه‌های گنبد آهنین صهیونیست‌ها
ایسنا/ پس از هدف قرار گرفتن سایت سامانه‌های پدافند هوایی و سامانه‌های «گنبد آهنین» رژیم صهیونیستی در شهرک «کفربلوم» در شمال سرزمین‌های اشغالی، حزب‌الله لبنان تصاویر هوایی را از نحوه شناسایی محل استقرار این سامانه‌ها منتشر کرد. این تصاویر منتشر شده توسط چند پهپاد شناسایی حزب‌الله لبنان ثبت شده‌اند و شامل تصاویر محل استقرار سکوهای سامانه‌های گنبد آهنین در شهرک کفربلوم در شمال سرزمین‌های اشغالی است.حزب‌الله لبنان بعد از ظهر پنج‌شنبه و ساعاتی پس از حمله به ۲ پایگاه رژیم اشغالگر، در بیانیه‌ای از هدف قرار دادن سایت سامانه‌های پدافند هوایی ارتش رژیم صهیونیستی در شمال فلسطین اشغالی خبر داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *