Ayeh

رهنمود

حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در سخنانی تلویزیونی به مناسبت سالروز قیام ۱۹ دی ۱۳۵۶ مردم قم، بر ضرورت حراست از یاد و نام این قیام تعیین‌کننده و مضمون دینی و ضدّآمریکایی آن تأکید کردند و گفتند: قیام ۱۹ دی از نقاط اوج حیات ملت ایران است چرا که عزم، اراده و بصیرت ملت را نشان می‌دهد. بنابراین باید یاد آن زنده و پُر نشاط بماند و راه آینده را روشن کند.رهبر معظم انقلاب اسلامی با اشاره به تلاش دست‌های خائن و تحلیلگران مغرض برای تغییر مضمون و محتوای حوادث‌بزرگ ملت‌ها درجهت‌منافع قدرت‌های بزرگ گفتند: با...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز185
دیروز1575
در هفته5342
در ماه66358
مجموع775498

بازدید کنندگان برخط

6
Online

 بامداد روز یکشنبه 30 شهریور ماه وزیر خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای خبر از بازگشت تحریم‌های منقضی شده سازمان ملل علیه ایران در چارچوب برقراری مکانیسم ماشه از سوی این کشور داد و نوشت: «تحریم‌ها متعاقب فرآیند اسنپ‌بک ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل بازگشته‌اند». وی در ادامه‌ی ادعاهای خود افزود: «این اطلاعیه، فرایند ۳۰ روزه‌ای را آغاز کرد که منجر به بازگشت تحریم‌های پیشتر لغو شده سازمان ملل شد، که در ساعت ۸ شب وقت تابستانی شرقی روز ۱۹ سپتامبر (۴:۳۰ بامداد یکشنبه به وقت تهران) اجرایی گردید. این یعنی که از امروز، تمام مفاد قطعنامه‌های ۱۶۹۶، ۱۷۳۷، ۱۷۴۷، ۱۸۰۳، ۱۸۳۵ و ۱۹۲۹ که ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ ملغی شده بودند، دوباره فعال شده‌اند» . در این باره نکاتی قابل ذکر است :

۱- اقدام آمریکا در بازگرداندن تحریم ها با مکانیسم ماشه پس از آن رخ داد که ایالات متحده امریکا در ماه های گذشته تمامی تلاش خود را جهت تمدید تحریم تسلیحاتی ایران از طریق شورای امنیت به کار گرفت و پس از شکست در شورای امنیت و در حالی که فقط جمهوری دومینیکن به درخواست آمریکا رای مثبت داد با شکایت از ایران به شورای امنیت در خواست بازگشت تمامی تحریمها از طریق اسنپ پک را آغاز کرد . این اقدام آمریکا در حالی صورت گرفت که بارها کارشناسان تاکید کرده اند آمریکا پس از خروج از برجام عضوی از این معاهده نیست تا بتواند برای بازگشت تحریم ها از طریق مکانیسم ماشه اقدامی انجام دهد .

۲- پس از بیانیه وزیر خارجه آمریکا مبنی بر اعلام بازگشت تحریم ها از طریق اسنپ بک تمامی کشورهای عضو برجام در مقابل آن موضع گرفته و بیانیه آمریکا را رد کردند . وزارت خارجه روسیه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد چنین اقداماتی نمی‌تواند عواقبی قانونی برای دیگر کشورها داشته باشد و همکاری مشروع آنها با ایران را محدود کند. این بیانیه می‌افزاید: «البته که آمریکایی‌ها می‌دانند گفته‌های‌شان حقیقت ندارد. به همین دلیل است که ایالات متحده مانند همیشه مخالفانش را به تحریم و تنبیه تهدید می‌کند. تمام این اقدامات آمریکا چیزی جز حرکات نمایشی نیست». وزرای خارجه 3 کشور اروپایی عضو برجام هم با طرح مکانیسم ماشه از سوی ایالات متحده مخالفت کردند. در بخشی از بیانیه آنها آمده است: فرانسه، آلمان و بریتانیا (تروئیکای اروپایی) متذکر می‌شوند آمریکا به دنبال خروج از برجام در ۸ مه سال ۲۰۱۸ دیگر مشارکت‌کننده در آن نیست. در نتیجه، اعلامیه ادعایی تحت پاراگراف ۱۱ قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت (۲۰۱۵) که آمریکا آن را برای اعضای شورای امنیت فرستاده، فاقد اثر قانونی است. در پی آن، هر تصمیم و اقدامی که بر مبنای این روند یا پیامدهای احتمالی آن اتخاذ شود هم اثر قانونی ندارد.

۳- در عین حال باید به این نکته توجه داشت که گرچه دولتهای اروپایی بیانیه وزیر خارجه امریکا را رد کردند اما در طول حدود یک سال و نیم  گذشته پس از خروج آمریکا از برجام نه تنها هیچ اقدام عملی در راستای تعهدات برجامی خود انجام ندادند بلکه در مقام عمل با تحریم های یکجانبه آمریکا همراهی کردند . برخی کارشناسان نیز بر این باورند موضع گیری فعلی تروئیکای اروپایی در مقابل دولت ترامپ صرفا به خاطر نزدیک بودن انتخابات آمریکا و احتمال آنها مبنی بر رای نیاوردن ترامپ ارزیابی می شود . این در حالی است که دولتمردان جمهوری اسلامی ایران پس از خروج آمریکا از برجام هنوز اقدامی متناسب و در خور رفتار ترامپ و تروئیکای اروپایی انجام نداده اند . لذا انتظار می‌رود در این شرایط با توجه به عدم رغبت و تلاش کشورهای مختلف اروپایی به انجام تعهدات خود در برجام، تصمیم و اقدامی مقتضی در برابر آنها اتخاذ و اجرا شود. چرا که براساس برجام، کشورهای اروپایی ملزم به اجرای تعهداتی در قبال ایران شده بودند که در سالهای اخیر هیچکدام از آن‌ها را انجام نداده اند.(خ 1400)

طلیعه

تصویر مطلباتفاقات اخیر کنگره آمریکا و تصاویری که از آن در روزهای اخیر منتشر شد، باعث شگفتی و جلب توجه بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان مسائل آمریکا شده است. حمله گروهی از مردم به ساختمان کنگره آمریکا در زمان نشست تایید آرای الکترال کالج و ورود به صحن علنی و حتی اتاق رئیس مجلس و انتشار گسترده تصاویر آن در رسانه‌های جهان خصوصا برای تحلیلگرانی که سالها سعی داشتند با روتوش چهره واقعی آمریکا، آن را به عنوان مهد دموکراسی جهان معرفی کنند، بسیار گران و شرم آور بود . حمله ای که در نهایت با ورود گسترده نیروهای...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom