اخیرا عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان در مصاحبه‌ای با شبکه سعودی العربیه در اظهاراتی گستاخانه انقلاب اسلامی را باعث رشد فرقه گرایی در خاورمیانه دانست و با تکرار اظهارات ضد ایرانی خود مدعی اقدامات خصمانه تهران علیه کشور‌های منطقه شد. گستاخی‌های الجبیر که با پاسخ مسئولان وزارت خارجه نیز روبرو شد موج دیگری از ادعاهای سعودی‌ها است که با هدف فرافکنی و انحراف افکار عمومی صورت می‌گیرد تا این پدر خوانده داعش و القاعده در تلاشی ناکام سعی بر پاک کردن ردپای خود در عملیات‌های تروریستی و خشونت‌های تکفیری داشته باشد. حال آن که جنجال‌های رسانه‌ای و دلارهای سعودی دیگر نمی‌تواند سیاهی و رسوایی‌های پی در پی این رژیم را پنهان نماید.

در حقیقت آنچه که الجبیر آنرا تهاجم 35 ساله ایران به عربستان و متحدانش می‌داند، چیزی جز رشد و گسترش عقلانیت اسلامی، عزت و سربلندی و اقتدار و عظمت ایران اسلامی و تاثیر پذیری ملتهای منطقه از آن نیست. انقلاب اسلامی روح عزت خواهی و بیداری اسلامی را صادر کرد و فرهنگ واندیشه اسلامی و ایرانی قدرت نرم خود را در منطقه از لبنان تا یمن وسوریه و عراق و فلسطین نشان داده است و رژیم‌های دیکتاتوری و دست نشانده توان تحمل آگاهی و عدالتخواهی مردم خود را ندارند.


در خصوص اظهارات الجبير آنچه لازم است مورد دقت قرار گیرد این است که این اظهارات نشان دهنده شکست سنگين آل سعود در معادلات منطقه می‌باشد. در حقیقت این مواضع ضد ایرانی اخیرنشان دهنده اوج استیصال و درماندگی آل سعود در تقابل با سیاست‌های منطقه‌ای تهران است به طوری که وزیر خارجه این رژیم نتوانسته شکست‌های تحقیرآمیز اخیر منطقه‌ای را تاب بیاورد و از هر فرصتی در مجامع بین المللی برای عقده‌گشایی علیه ایران استفاده می‌کند.

نکته دیگر آنکه سخنان مضحک الجبیر در حالی مطرح می‌شود که تنها چند روز از انتشار جزئیات گزارش 28 صفحه‌ای آمریکا علیه آل سعود می‌گذرد. گزارشی که با وجود همه تلاشها و تهدیدهای آل سعود و سانسور قسمت‌های مهمی از آن باز هم آثار حمایت گسترده سران این رژیم ازعوامل حمله تروریستی 11 سپتامبر در آن آشکار است. حمله‌ای که 15 نفر از 19 تروریست دخیل در آن اتباع سعودی بودند.

واقعیت امر این است که جهان اکنون آل سعود را به عنوان پدرخوانده داعش و اصلي ترين حامي اين گروه تروريستي و ديگر گروه‌های متوحش تکفيري می‌شناسد. آل سعود به عنوان مصدر و کانون ترور و توحش مورد شناسايي افکار عمومي دنيا قرار گرفته است و هر جای دنیا که اثری از فرقه گرایی و افراطی گری اسلامی در آن مشاهده می‌شود به خوبی آثار حمایت و دخالت رژیم سعودی مشهود است.

نتیجه آنکه ریشه سخنان گستاخانه عادل الجبیر را باید در سیاست‌های پراشتباه و شکست خورده رژیم سعودی در خاورمیانه جستجو کرد. پیروزی‌های متعدد نیروهای مردمی عراق علیه داعش، شکست مفتضحانه ریاض در براندازی حکومت سوریه علی‌رغم هزینه‌های فراوان و پشتیبانی سنگین مالی و تسلیحاتی از تروریست‌ها و در نهایت شکست این رژیم در جنگ علیه مردم بی‌دفاع یمن، همه و همه خشم رژیم سعودی را برانگیخته و سبب شده الجبیر از هر فرصتی برای فرافکنی استفاده کند. با این وجود، رژیم آل سعودی خود بهتر می‌داند که فرافکنی‌های این رژیم در عرصه بین الملل ره به جایی نخواهد برد و ریاض در نهایت باید در برابر سیاست‌های ایران در منطقه سر تعظیم فرود آورد. (خ-1299)