Ayeh

رهنمود

article thumbnailحضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در دیدار مسئولان و کارگزاران نظام با تأکید بر ضرورت تقوای مسئولان بویژه در «رسیدگی به امور مردم، رعایت بیت‌المال و اجتناب از اشرافیت» به بیان وظایف اساسی مسئولان سه قوه برای حل مشکلات اقتصادی و رونق تولید پرداختند و با اشاره به اقدامات خبیثانه‌ی آمریکا برای «تغییر محاسبات و تسلیم شدن مسئولان» و نیز «فاصله گرفتن مردم از نظام» افزودند: گزینه‌ی قطعی ملت ایران در مواجهه با دشمن، مقاومت در همه‌ی زمینه‌ها است، چراکه مذاکره با دولت کنونی آمریکا سمّ مضاعف است، البته جنگی...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز352
دیروز789
در هفته4957
در ماه12776
مجموع21164606

بازدید کنندگان برخط

8
Online

دین مبین اسلام و فرهنگ توحیدی شیعه حرکتی پر فراز و نشیب در مواجهه با هجمه‌های گسترده دین ستیزان و منحرفین داشته است که این حرکت و پویایی چالشی بزرگ و مستمر برای دشمنان حق و حقیقت ایجاد کرده است.

نظام روحانیت به عنوان میراث دار نبوت و امامت، یگانه پاسبان این حرکت عظیم و مدافع سرسخت حق و حقیقت تبلور یافته در اسلام ناب می‌باشد. نمونه‌های فراوان این پاسداران حقیقت در حوزه‌های علمیه از علامه حلی‌ها و شیخ مفید‌ها گرفته تا امام خمینی(ره) و شهید بهشتی و شهید مطهری میراثی عظیم و ماندگار از تلاش حوزه‌های علمیه به یادگار گذاشته‌اند.


یکی از نمونه‌های بارز این فرزندان علم و بصیرت در حوزه‌های علمیه شهید بزرگوار مرتضی مطهری است. شهیدی که "زندگی او، تلاشی مخلصانه و مؤمنانه و عالمانه، همراه با احساس درد، همراه با یک بصیرت کامل در میدان علم و معرفت و فرهنگ بود."حرکت علمی او چنان پر فروغ بود که هنوز هم مطالعه وتفکر در آثارش سیراب کننده تشنگان علم و معرفت وحقیقت است.

بررسی اندیشه‌ها و آراء شهید آیت‌الله مطهری و تأثیر آن در شکل گیری مبانی فکری انقلاب اسلامی و تجلیل از شخصیت کم نظیر ایشان، هم مورد نیاز جوامع اسلامی و هم ادای بخشی از وظیفه حق شناسی نسبت به اندیشمندان و فرزانگان انقلاب اسلامی است.

شهید آیت‌الله مطهری با قوت فکری و اندیشه صائب خود در دهه‌های 50-1340 وارد میدان هایی شد که تا آن زمان هیچ کس در زمینه مسائل اسلامی وارد آن نشده بود و با تفکرات وارداتی غربی و شرقی به چالش علمی عمیق، وسیع و تمام نشدنی پرداخت و در جبهه مقابله با مارکسیسم و تفکرات غربی و لیبرالیسم دست به یک جهاد هوشمندانه زد. ایشان با توان علمی و ایمان راسخ و اعتماد به نفس، موفقیت‌های بزرگی به دست آورد و با قدرت اجتهاد و انصاف و ادب علمی، روشی متقن و به دور از تحجر و التقاط برای معرفی اسلام و مقابله با کج اندیشی و انحراف ایجاد کرد و پایه‌های افکار مورد نیاز جامعه اسلامی و انقلابی را تأسیس نمود و نقش مؤثری بر جریان فکری اسلامی و شکل گیری نظام اسلامی بر جای گذاشت.

 مهم‌ترين دستاوردي که از مطالعه آثار شهيد مطهري به دست می‌آيد، مبناي فکري ـ استدلالي ـ منطقي و مبرهن است که هم عقل را اقناع و هم دل را راضي می‌کند. همچنين مطالعه آثار ايشان موجب تنظيم و انسجام تفکر و انديشه می‌شود. در واقع اين همان عاملي است که زمينه حل تعارضات دروني انسان را فراهم می‌کند و باعث ايجاد قوه تشخيص خوب از بد می‌شود.

مقام معظم رهبري در این خصوص می‌فرمایند: «بايد با برنامه ريزي زمينه‌ای فراهم شود که طلاب، دانشجويان و نسل جوان، دوره کتابهاي شهيد مطهري(ره) را مطالعه نمايند. جوانان عزيز ما بايد با آثار شهيد مطهري (ره) آشنا شوند. بنده اگر می‌خواستم برنامه حوزه علميه قم را بنويسم، بلاشک يکي از مواد برنامه را اين می‌گذاشتم که کتابهاي آقاي مطهري(ره) خوانده شود، خلاصه نويسي شود و امتحان داده شود.»

خوشبختانه در حوزه‌های علمیه و دانشگاه ها، فضلا، علما، دانشمندان و افراد صالح و شایسته از نظر علمی و فکری وجود دارند و باید حضور خود را در این میدان‌ها گسترش دهند و با امواج تبلیغاتی و شبهات جدید مقابله کنند و وظیفه خود را نسبت به اسلام ادا نمایند.

نتیجه آنکه12 اردیبهشت ماه، سالروز شهادت این شهید بزرگوار و معلم کم نظیر انقلاب، مجالیست تا از سویی نقش و جایگاه علم و عمل و معلم تکریم شود و از سوی دیگر ضمن تلاش و مجاهدت و بصیرت و معرفت جامعه‌ای پیشرو در جهاد عالمانه شکل بگیرد. (خ-1290)

( تابلو اعلانات )

طلیعه

article thumbnailحضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در دیدار مسئولان و کارگزاران نظام  با اشاره به برخی که می گویند مذاکره با آمریکا چه عیبی دارد، تأکید کردند: مذاکره با آمریکا تا وقتی به تعبیر حضرت امام، آدم نشده، سمّ است؛ ضمن اینکه مذاکره با دولت فعلی این کشور سمّ مضاعف است. رهبرمعظم انقلاب در تبیین این واقعیت افزودند: معنای حقیقی مذاکره، معامله و بده‌بستان است و آنها دقیقاً در این معامله، دنبال نقاط قوت ایران هستند.ایشان افزودند: می گویند بیایید درباره‌ی موشک مذاکره کنیم، معنای حقیقی این حرف این است که شما باید...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom