Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبحضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه چندی قبل آقای اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی‌جنبش مقاومت‌اسلامی‌فلسطین (حماس)، با تأکید بر حمایت از مردم فلسطین، خاطرنشان کردند که جمهوری‌اسلامی از هیچ کوششی برای استیفای حقوق ملت فلسطین و دفع شر رژیم جعلی صهیونیستی دریغ نخواهد کرد. متن پاسخ رهبر معظم انقلاب به شرخ زیر است: بسم الله الرّحمن الرّحیم برادرمجاهد و عزیز جناب‌آقای اسماعیل‌هنیه دامت توفیقاته رئیس‌محترم دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس سلام علیکم
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز1181
دیروز1645
در هفته6057
در ماه23957
مجموع406810

بازدید کنندگان برخط

2
Online

جمهوری اسلامی ایران اسفندماه سال گذشته در راستای تقویت قدرت دفاعی چند موشك دوربرد تازه را آزمایش كرد؛ رخدادی كه در عرصه بین المللی واكنش هایی را به دنبال داشت از جمله چهار كشور آمریكا، فرانسه، انگلیس و آلمان در نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد خواستار برخوردی جدی با این اقدام ایران شدند.

چهار كشور نامبرده كه در جریان گفت وگوهای هسته ای، طرف‌های غربیِ مذاكره با ایران بودند با ارسال نامه‌ای برای شورای امنیت مدعی شدند آزمایش‌های موشكی اخیر ایران نقض قطعنامه 2231 این شورا در زمینه منع انجام آزمایش موشك‌های بالستیك است. این كشورها همچنین از شورای امنیت خواستند تا به این اقدام ایران پاسخی مناسب دهد.


با این حال در هفته‌های گذشته این موضوع در دستور كار شورای امنیت قرار گرفت. نكته جالب این كه پس از گفت وگوی طولانی اعضا، خبر ویژه‌ای از آن نشست انتشار نیافت و تنها اعلام شد كه اعضا در زمینه آزمایش‌های موشكی ایران بحث كردند.

لازم به ذکر است که همان گونه که نمایندگان ایران در نشست با شورای امنیت عنوان کردند بحث موشکی در برجام مطرح نشده و ایران حق دارد به برنامه‌های دفاعی موشکی خود ادامه دهد و این امرناقض برجام نیست. و همان گونه که بارها مورد تاکید قرار گرفته است، میان قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام تفاوت وجود دارد. این موضوع از سوی مقامات آمریکایی نیز مورد تایید قرار گرفته است.

از سوی دیگر مطابق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد،"از ایران درخواست می‌شود هیچ‌گونه فعالیتی در ارتباط با موشک‌های بالستیکی که برای داشتن توانایی حمل سلاح‌های هسته‌ای طراحی شده‌اند، انجام ندهد."

این در حالیست که موشک‌های بالستیک آزمایش شده از سوی جمهوری اسلامی ایران، با هدف حمل کلاهک سلاح‌های هسته‌ای طراحی نشده است. از این رو ادعای مقامات آمریکایی و سه کشور اروپایی مبنی بر نقض قطعنامه ۲۲۳۱ در این خصوص  کاملا بیهوده محسوب می‌شود. نکته دیگر اینکه لحن قطعنامه ۲۲۳۱ در این خصوص اساسا الزام‌آور نیست. این موضوعی است که نشریه فارین پالیسی نیز در تحلیل اخیر خود نسبت به آن اشاره کرد.

نشریه فارین پالیسی در این خصوص تاکید کرده است که در واقع آنچه در قطعنامه جدید (۲۲۳۱) آمده نه از لحاظ حقوقی الزام‌آور محسوب می‌شوند و نه به اندازه قطعنامه‌های قبلی فعالیت‌های ایران را محدود می‌کنند.

از سوی دیگر آن چه که بر اساس دستورات اسلام در دکترین دفاعی جمهوری اسلامی ایران تعریف گردیده لزوم آمادگی همیشگی و همه جانبه در مقابل جبهه کفر و استکبار است و آیات مختلف قرآن از جمله آیه 60 سوره انفال «وَ أَعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّةٍ» شاهدی گویا بر لزوم عمل به این دستورات است.  (خ-1288)

طلیعه

تصویر مطلب با توجه به پایان تحریم تسلیحاتی ایران در ماه اکتبر (27 مهرماه)بر اساس قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل - که در تایید برجام صادر شد _ واشنگتن در ماههای اخیر تمام تلاش خود را جهت تمدید این محدودیت ها به کار گرفت و در همین راستا در هفته های اخیر پیش‌نویس قطعنامه‌ای ضدایرانی به شورای امنیت ارائه کرد تا موضوع نشست این شورا قرار گیرد؛ نشستی که به طور مجازی سه‌شنبه هفته‌گذشته به وقت نیویورک برگزار شد ولی در نهایت به ناکامی دستگاه دیپلماسی ترامپ انجامید. در این باره نکاتی قابل ذکر است :
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom