Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبحضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه چندی قبل آقای اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی‌جنبش مقاومت‌اسلامی‌فلسطین (حماس)، با تأکید بر حمایت از مردم فلسطین، خاطرنشان کردند که جمهوری‌اسلامی از هیچ کوششی برای استیفای حقوق ملت فلسطین و دفع شر رژیم جعلی صهیونیستی دریغ نخواهد کرد. متن پاسخ رهبر معظم انقلاب به شرخ زیر است: بسم الله الرّحمن الرّحیم برادرمجاهد و عزیز جناب‌آقای اسماعیل‌هنیه دامت توفیقاته رئیس‌محترم دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس سلام علیکم
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز897
دیروز1716
در هفته9440
در ماه25548
مجموع456724

بازدید کنندگان برخط

5
Online

  •  رئیس جمهور: سفر الکاظمی نقطه عطفی در توسعه روابط ایران و عراق خواهد بود
  • رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار نخست وزیر عراق: ترور سردار سلیمانی و ابومهدی را هرگز فراموش نمی‌کنیم قطعا ضربه متقابل را به آمریکایی‌ها خواهیم زد
  • آیت‌الله حسینی بوشهری: باید از حوزه صدای واحد شنیده شود
  • نخست وزیر عراق: اجازه نمی‌دهیم از خاک عراق تهدیدی متوجه ایران شود
  • وزیر دفاع اسبق آمریکا: در برابر ایران شکست خورده‌ایم

 

  • * جام جم 99/05/01

** متواری شدن داماد یكی از وزرای پیشین

جام‌جم/ رئیس شعبه سوم دادگاه ویژه جرائم اقتصادی از متواری‌شدن علی‌اشرف ریاحی، از متهمان پرونده تخلفات در شركت بازرگانی پتروشیمی خبر داد. قاضی مسعودی‌مقام گفت: این متهم از مدیران شركت بازرگانی پتروشیمی در دوره مدیرعاملی متهم رضا حمزه‌لو و ممنوع‌الخروج بوده. برای برگزاری دهمین جلسه دادگاه به متهم ریاحی ابلاغ داده‌بودیم كه مطلع شدیم متواری است. علی‌اشرف ریاحی، داماد یكی از وزرای پیشین است. آن‌طور كه در كیفرخواست آمده، علی‌اشرف ریاحی متهم به معاونت در اخلال كلان در نظام اقتصادی و تحصیل مال از طریق نامشروع است.

* همشهری 99/05/01

** توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره احتمال پذیرش یا رد اعاده دادرسی 3 محکوم اعدامی مرتبط با حوادث آبان ماه

همشهری/ پس از واکنش رئیس قوه قضائیه به درخواست‌های عمومی برای دادرسی مجدد به پرونده 3 اعدامی مرتبط با حوادث آبان ماه، سخنگوی دستگاه قضایی نیز به این موضوع واکنش نشان داد.

غلامحسین اسماعیلی در گفت و گو با بخش خبری 21 در خصوص احکام اعدام اخیر در دستگاه قضا، گفت: از ابتدای حوادث آبان ماه 1398 مکررا اعلام کردیم که بین اعتراض و اغتشاش تفاوت قائلیم و صف اعتراض کنندگان را از صف اغتشاشگران جدا کردیم.

وی افزود: اعلام کردیم که راه‌های قانونی برای اعاده دادرسی وجود دارد. البته در مورد اینکه نتیجه چه خواهد بود، پیش داوری نمی‌کنیم.

* کیهان 99/05/01

** ترور سردار سلیمانی و ابومهدی را هرگز فراموش نمی‌کنیم قطعا ضربه متقابل را به آمریکایی‌ها خواهیم زد

کیهان/ رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار نخست وزیر عراق:

ـ گسترش روابط ایران و عراق مخالفینی دارد که در رأس آنها آمریکا اســت ولی به هیچ وجه نباید از آمریکا ترسید زیرا هیچ غلطی نمیتواند بکند.

ـ آنچه در روابط دو جانبه برای جمهوری اسلامی ایران بسیار حائز اهمیت است، منافع، مصالح، امنیت، عزت، اقتدار منطقه‌ای و بهبود شرایط در عراق است.

ـ جمهوری اسلامی ایران انتظار دارد تصمیم دولت، ملت و مجلس عراق برای اخراج آمریکایی‌ها پیگیری شود؛ زیرا وجود آنها موجب ناامنی است.

ـ جمهوری اسـلامی ایران هرگز جنایت آمریکا در ترور ســردار سلیمانی و ابومهدی المهندس را فراموش نخواهد کرد و قطعا ضربه متقابل را به آمریکایی‌ها خواهد زد.

ـ مرجعیت و شخص آیت‌الله سیســتانی یک نعمت بزرگ برای عراق است و حشدالشعبی نیز یک نعمت بزرگ دیگر در عراق است که باید آن را حفظ کرد.

ـ ایران هیچگاه بنای دخالت در امور عراق را نداشته و نخواهد داشت. ایران، خواهان عراق عزتمند، مستقل و با حفظ تمامیت ارضی و وحدت و انسجام داخلی است. البته دیدگاه آمریکاییها درباره عراق درســت در نقطه مقابل ما است؛ زیرا آمریکا به معنی واقعی کلمه دشــمن است و موافق عراق مستقل، قوی و دارای حکومتی با رأی اکثریت نیست.

ـ ایران در خصوص روابط عراق با آمریــکا دخالتی نمی‌کند اما انتظار دارد که دوســتان عراقی، آمریکا را بشناسند و بدانند که حضور آمریکا در هر کشوری منشأ فساد، خرابی و ویرانی است.

** همکاری چین با ایران بسیار خطرناک است

کیهان/ تارنمای رادیو پیام اسرائیل به نقل از یک کارشناس امور امنیتی نوشت: قرارداد 25 ساله ایران با چین، پیامدهای خطرناک نظامی دارد و امنیت منطقه را بهم می‌زند. «رون بن ییشای»، تحلیلگر امور نظامی و امنیتی در این باره نوشت: این قرارداد، صرف‌نظر از جنبه‌های اقتصادی آن، که برای منافع ملی ایران فاجعه‌آمیز است(!) دارای خطرات سنگین امنیتی نیز برای دیگر کشورهای منطقه و از جمله اسرائیل می‌باشد.

او نوشت: چین، تکنولوژی بسیار پیشرفته‌ای دارد که اگر در اختیار سپاه پاسداران قرار دهد، قدرت نظامی رژیم ایران را به شدت بالا می‌برد و بر توان تهاجمی آن می‌افزاید. همکاری‌های اطلاعاتی چین با رژیم ایران نیز ممکن است برای منطقه، و از جمله اسرائیل بسیار خطرناک باشد.

** جاعل مهر و اسناد رسمی دفتر مقام معظم رهبری دستگیر شد

کیهان/ سربازان گمنام امام زمان(عج) در عملیاتی موفقیت‌آمیز جاعل مهر و اسناد رسمی دفتر مقام معظم رهبری را در شمال سیستان و بلوچستان شناسایی و دستگیر کردند. این فرد که خود را بازرس ویژه دفتر مقام معظم رهبری معرفی کرده بود با استفاده از جعل عنوان و اسناد اقدام به کلاهبرداری می‌کرد که پس از تحقیق و بررسی سربازان گمنام امام زمان (عج) در اداره کل اطلاعات استان دستگیر و تحویل مراجع قضایی شد.

* شرق 99/05/01

** آمادگی‌ رزمی نیروهای مسلح ایران قابل آزمودن نیست

شرق/ فرمانده نیروی پدافند هوایی در بازدید از گروه پدافند هوایی خنداب گفت: اگر دشمن احساس کند ما در حوزه دفاعی ضعف داریم، بدون معطلی به کشور ما حمله می‌کند؛ اما آنها خوب می‌دانند آمادگی‌ رزمی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران قابل آزمودن نیست. امیر سرتیپ صباحی‌فرد گفت: حفظ قدرت دفاعی و رصد دشمن و صدور اخطارهای به‌موقع و برخورد با هرگونه اقدام دشمن، موجب ایجاد قدرت بازدارندگی توسط پدافند هوایی کشور شده است.

** فشار برای انتصاب افرادی خاص، کذب است

شرق/ روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت اطلاعات با صدور بیانیه‌ای نظر به انتشار متن تذکر نماینده مردم لامرد و مهر در مجلس شورای اسلامی خطاب به وزیر اطلاعات، تأکید کرد: اگرچه این وزارتخانه تذکر به وزیران ازجمله وزیر اطلاعات را حق نمایندگان دانسته و پاسخ‌گویی و رفع ابهام بر این اساس را وظیفه خود می‌داند، لکن با توجه به انتشار متن تذکر نماینده فوق‌الذکر در فضای مجازی -قبل از وصول رسمی آن به این وزارتخانه- بدین وسیله اعلام می‌دارد مطالب منتسب مبنی بر فشارآوردن و اصرار بر انتصاب افراد خاص در مناصب اداری دو شهرستان لامرد و مهر، مقرون به صحت نبوده و ضمن تأکید بر استقلال وزارت اطلاعات از جریانات سیاسی و جناحی و افتخار به قانون‌گرایی و تبعیت محض از فرمایشات مقام معظم رهبری، مطالب موصوف تکذیب می‌شود.

* ایران 99/05/01

** سفر الکاظمی نقطه عطفی در توسعه روابط ایران و عراق خواهد بود

ایران/ رئیس جمهوری ایران در دیدار خود با نخست وزیر عراق، گفت: ایران و عراق به لحاظ فرهنگی، دینی، تاریخی و سیاسی از اشتراکات فراوانی برخوردارند و حوزه‌های علمیه قم و نجف دو سرمایه بزرگ برای ایران و عراق محسوب می‌شوند. حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی حفظ تمامیت ارضی و امنیت عراق به عنوان همسایه‌ای مهم و استراتژیک برای ایران را حائز اهمیت فراوان توصیف و تصریح کرد: نیروهای خارجی قادر به ایجاد هیچ خدشه و خللی در مناسبات برادرانه دو همسایه دیرین نخواهند بود. رئیس جمهوری ایران همچنین در نشست خبری مشترک با همتای عراقی خود، سفر الکاظمی را نقطه عطفی در توسعه روابط ایران و عراق دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران همانند سال‌های گذشته که در کنار ملت، دولت و ارتش عراق روبه‌روی داعش ایستاد، همچنان آمادگی دارد در کنار ملت عراق برای ثبات و امنیت عراق و منطقه تلاش کند.

** بخشی از منابع مالی مسدود شده ایران در چند کشور آزاد شد

ایران/ رئیس دفتر رئیس جمهوری از آزاد شدن منابع مالی مسدود شده ایران در برخی کشورها خبر داد و گفت: از این منابع در بخش حواله‌ای بانک مرکزی استفاده می‌شود تا نگرانی و مشکلات واردکنندگان مرتفع ‌شود. محمود واعظی درباره روند کاهشی نرخ ارز و بازگشت آرامش به بازار، افزود: از همان ابتدا هم عنوان شد که تلاطم بازار ارز بیشتر یک جنگ روانی و هیجانی از بیرون و چند مرکز مانند دوبی و سلیمانیه است که با خرید فردایی و فضاسازی تعدادی دلال و صراف در بازار ارز ایجاد می‌شود.

* جمهوری اسلامی 99/05/01

** شرایط بازگشت ارزهای کشور از دو کشور خارجی فراهم شده است

جمهوری‌اسلامی/ علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری با اصحاب رسانه:

- خوشبختانه منحنی ارز در حال پایین آمدن است و این در نتیجه تلاش‌های بانک مرکزی برای بازگشت ارز به قیمت واقعی خود است و در زمینه بازگشت ارزهایمان به کشور هم اقدامات مناسبی از سوی وزارت خارجه و اقتصاد انجام شده است.

- راهبرد اساسی سیاست خارجی ایران توسعه روابط با همسایگان است.

- پوشش بیمه سلامت برای افراد خارجی مقیم در هیات وزیران مصوب شد، به این معنا که کلیه خارجی‌های مقیم کشور مشمول این طرح هستند و می‌توانند از بیمه سلامت استفاده کنند.

- خوشبختانه رفتار بهداشتی مردم بهتر شده است، نباید با افزایش و کاهش مرگ و میر رفتار مردم تغییر کند،‌بلکه این رفتار برای مدت طولانی باید تداوم داشته باشد.

- مراسم محرم و عزاداری امام حسین7 برای همه ما اهمیت دارد، وزارت بهداشت و مسئولان این وزارتخانه مواردی که پیشنهاد شده را مورد بررسی قرار می‌دهند تا ببینند رعایت پروتکل‌های بهداشتی تا چه اندازه در این پیشنهادات قابل انجام است.

- حادثه نیروگاه نطنز پیچیدگی خاص خود را دارد و هنوز هم کارشناسان باید به جمع بندی قطعی برسند و سپس سازمان انرژی اتمی اعلام خواهد کرد.

* وطن امروز 99/05/01

** مبادلات تهران - بغداد به ۲۰ میلیارد دلار افزایش می‌یابد

وطن امروز/ ایرج مسجدی، سفیر ایران در عراق از هدف‌گذاری مقامات 2 کشور برای افزایش حجم تبادلات تجاری ایران و عراق به ۲۰ میلیارد دلار تا ۵ سال آینده خبر داد و گفت: اکنون رقم تبادلات تجاری ایران و عراق در بخش تجاری ۹ میلیارد دلار است که این میزان با افزایش ارقام مربوط به فروش برق و گاز کشورمان به بغداد به حدود ۱۲ میلیارد دلار رسیده است.

** وزیر اطلاعات گفت مردم از دولت ناراضی‌اند

وطن امروز/ سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به نشست دیروز کمیسیون اجتماعی مجلس گفت:‌ محمود علوی، وزیر اطلاعات با حضور در کمیسیون گزارشی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ از آخرین وضعیت اقتصادی- اجتماعی کشور به اعضای کمیسیون ارائه داد. علی بابایی افزود: وزیر اطلاعات در جمع‌بندی گزارش خود عنوان کرد مردم امروز رضایتمندی از عملکرد دولت ندارند. با توجه به آمار و ارقامی که بویژه در حوزه اقتصادی وجود دارد، وضعیتی که این آمارها نشان‌دهنده آن است در شأن ملت ایران نیست و این وضعیت می‌طلبد اتفاقات مناسب‌تری در کشور رخ دهد.

* جوان 99/05/01

** اجازه نمی‌دهیم از خاک عراق تهدیدی متوجه ایران شود

جوان/ نخست‌وزیر عراق در نشست خبری مشترک با رئیس جمهور ایران گفت: روابط عراق با ایران و سایر کشور‌ها مبتنی بر حسن نیت است و تلاش می‌کنیم از رهگذر اینگونه همکاری‌ها بتوانیم راه‌هایی برای خروج منطقه از چالش‌های موجود پیدا کنیم. الکاظمی با بیان اینکه روابط خارجی عراق مبتنی بر توازن و دوری از هرگونه صف‌بندی است، تصریح کرد: عراق کشوری است که هرگز اجازه نخواهد داد هیچ تهدیدی از اراضی این کشور متوجه جمهوری اسلامی ایران شود چرا که روابط دو کشور به صد‌ها سال پیش برمی‌گردد و باید از این روابط دیرینه حمایت کنیم لذا دفاع از ایران را سرلوحه کار‌های خود دانسته و اجازه نمی‌دهیم هیچ‌گونه تهدیدی از خاک عراق متوجه ایران شود.

** کره‌جنوبی از منتسب شدن به «رعیت امریکا» برآشفت

جوان/ کره‌جنوبی که به دلیل بلوکه کردن دارایی‌هایی ایران، در معرض شکایت در دیوان بین‌المللی دادگستری قرار گرفته، دیروز «سعید بادامچی شبستری» سفیر ایران را به وزارت خارجه خود احضار و به تصمیم ایران اعتراض کرد.

سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه اخیراً تعبیر ارباب رعیتی را برای مناسبات سئول با واشنگتن به کار گرفت و گفت: «رابطه این دو کشور به ما ارتباطی ندارد، اینکه بخواهند رابطه ارباب‌رعیتی با امریکا داشته باشند به ما ارتباطی ندارد.» کیم این‌چول، سخنگوی وزارت امور خارجه کره همچنین از آنچه که «اظهارات نامناسب» طرف ایرانی خوانده، ابراز تأسف کرده است.

* آفتاب یزد 99/05/01

** همکاری راهبردی ایران و چین به جایی نمی‌رسد

آفتاب یزد/ برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران به همراه کیث کراش معاون بخش محیط زیست در یادداشتی نوشته‌اند توافق ایران و چین بین دو دولتی است که به پروپاگاندای خود می‌بالند. امکانپذیر بودن چنین توافقی، مستحق نگاهی با شک و تردید است. برایان هوک و کیث کراش نوشته‌اند که قرارداد چین و ایران به جایی نخواهد رسید چون تمام شرکت‌های چینی یا تحریم هستند و یا تحت تحریم قرار خواهند گرفت.

* خراسان 99/05/01

** احتمال کاندیداتوری پزشکیان برای 1400 قوت گرفت

خراسان/ یک منبع نزدیک به پزشکیان از قوت گرفتن احتمال کاندیداتوری وی خبر داد و افزود : این مسئله احتمالا به زودی اعلام عمومی خواهد شد. در همین حال پزشکیان در جمعی که بر حضور وی در انتخابات 1400تأکید داشتند گفته است: فعلا درحال ارزیابی وضعیت هستم ودر صورتی که به این نتیجه برسم که حضورم در انتخابات 1400 می‌تواند برای کشور مفید و موثر باشد، اعلام نامزدی خواهم کرد.

** رشوه دانیال زاده به فریدون برای نصب مدیرعامل چند بانک

خراسان/ نماینده دادستان از پشت پرده رشوه های برادر رئیس جمهور و دانیال زاده پرده برداشت. قهرمانی در بخشی از سیزدهمین جلسه دادگاه اکبر طبری اظهار کرد که حسین فریدون برادر رئیس جمهور از متهم سوم این پرونده یعنی دانیال‌زاده رشوه گرفته است تا مدیر عامل چند بانک را منصوب کند.

* رسالت 99/05/01

** نظارت دیوان محاسبات باید «برخط» باشد

رسالت/ قالیباف در دیدار با رئیس و اعضای هیئت تطبیق مصوبات دولت با قوانین، ضمن تقدیر و تشکر از عملکرد هیئت تطبیق مصوبات دولت با قوانین در دوره‌های گذشته، گفت: امیدوارم اعضای این هیئت در این شرایط سخت و خاص در انسجام مجموعه و اثرگذاری مانند گذشته مؤثر باشند. رئیس مجلس با بیان این‌که دیوان محاسبات نیز یکی از بخش‌ها و بازوهای نظارتی مجلس است، گفت: دیوان محاسبات نقش اساسی و مهمی دارد و مهمترین بازوی نظارتی مجلس در حوزه کارکردی و میدانی است. البته برای تقویت این بخش، باید نظارت خود را برخط و به روز کند و این مسئله قطعا پیگیری خواهد شد. وی تأکید کرد: یکی از اولویت‌های مجلس، کارآمدسازی، چابک سازی سیستم و جلوگیری از تمرکزگرایی است که باید در کانون توجه قرار گیرد.

** بیش از 1200 عملیات مقاومتی در کرانه‌باختری طی 6‌ماهه اول سال 2020

رسالت/ روزنامه صهیونیستی «مکور ریشون» اعلام کرد، در 6 ماه اول سال جاری میلادی دست‌کم ۱۲۵۸ عملیات مقاومتی انجام شده است. بر اساس این گزارش، در این 6 ماه کشته شدن یک نظامی صهیونیستی و زخمی شدن ۱۴۵ صهیونیست دیگر در عملیات‌های مقاومتی ثبت شده است.

* مردم سالاری 99/05/01

** چانه‌زنی آمریکا و بریتانیا درباره تهران

مردم سالاری/ «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا در جریان سفرش به لندن، با بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس دیدار و دو طرف درباره طیف مختلفی از مسائل روابط دوجانبه و تحولات بین‌المللی از جمله ایران رایزنی کردند. دفتر نخست وزیری بریتانیا با انتشار بیانیه‌ای درباره این دیدار نوشت؛ دو طرف درباره مسائل مشترک امنیت جهانی و سیاست خارجی از جمله اقدامات چین در هنگ‌کنگ، وضعیت ایران و روند صلح خاورمیانه گفت وگو کردند.

* آرمان 99/05/01

** نگراني از افزايش توانمندي سايبري ايران

آرمان ملی/ «پاول ناکازون» رئيس واحد فرماندهي امنيت سايبري آمريکا از افزايش توان سايبري دشمنان آمريکا از جمله ايران ابراز نگراني کرد. ناکازون با نام بردن از روسيه، چين، کره شمالي و ايران گفت: «ما شاهد آن بوده‌ايم که برنامه‌هاي [سايبري] تمامي اين کشورهاي دشمن توسعه پيدا کرده است. ضمن اينکه ما شاهد افزايش قابليت‌هاي آنها بوده‌ايم.»

* آفرینش 99/05/01

** همه گيري کرونا در حال افزايش است

آفرینش/ مديرکل سازمان جهاني بهداشت، گفت: واقعيت تلخ اين است که همه گيري کرونا به پايان نزديک نيست. اگرچه بسياري از کشورها پيشرفت‌هايي داشته‌اند، اما در سطح جهان همه گيري در حال افزايش است. «تدروس آدهانوم» در پيام خود آورده است: ما در ماه‌هاي آينده به مقاومت، صبر، فروتني و سخاوتمندي بيشتري نياز خواهيم داشت. ما چيزهاي زيادي از دست داده‌ايم، اما نمي‌توانيم اميد را از دست بدهيم. اکنون زمان تجديد تعهد ما براي توانمند سازي جوامع، سرکوب زنجيره انتقال، نجات جان انسان، تسريع در تحقيقات و رهبري سياسي و اخلاقي است.

* قدس 99/05/01

** پاسخ محکم ایران به ادعاهای سفیر آمریکا در کویت

قدس/ سفارت جمهوری اسلامی ایران در کویت، در صفحه توییتری خود در پاسخ به سفیر آمریکا در کویت که در اظهاراتی واهی نقش ایران را در منطقه «خبیثانه» توصیف کرده بود، در رشته توییتی نوشت: «سفیر جدید آمریکا که از فاصله هزاران کیلومتر وارد منطقه ما شده در حالی که هنوز عرقش خشک نشده است، ‌نقش ایران را در منطقه «خبیث» توصیف می‌کند. هیچ کشوری دلسوزتر از خود کشورهای منطقه برای امنیت و ثبات آن نیست. آن‌هایی که از هزاران کیلومتر آمده‌اند برای کسب درآمد و فروش سلاح آمده‌اند. آن‌هایی که اقدام به کشتن فرماندهان محبوب نظامی ضد تروریسم داعشی در منطقه کردند، نقش پلید را در منطقه ایفا می‌کنند. فرزندان این منطقه این نقش پلید را هرگز فراموش نخواهند کرد.

* اعتماد 99/05/01

** «ايران» از محورهاي مذاكرات وزراي خارجه بريتانيا و آلمان

اعتماد/ وزير خارجه آلمان از ملاقات با همتاي انگليسي خود و رايزني پيرامون مسائل مهم دوجانبه و بين‌المللي از جمله ايران، چين و روسيه خبر داد. «هايكو ماس» گفت: «مذاكرات چهارشنبه با راب متمركز بر موضوعات بين‌المللي است كه ما با انگليس از نزديك راجع به آنها تشريك مساعي داريم از جمله مواضع تروئيكاي اروپا در قبال ايران، روابط با چين و نحوه مقابله با نفوذ روسيه در اروپا.»

* اطلاعات 99/05/01

** تمدید توافق ۲۰ساله با روسیه در دستور‌کار است

اطلاعات/ وزیر امور خارجه کشورمان در بدو ورود به مسکو گفت: روابط ایران و روسیه راهبردی است و در شرایط کنونی که تحولات عمده در سطح بین المللی در جریان است، نیاز است این گفتگوها مرتب انجام گیرد و همینطور با سایر دوستان مثل چین انجام شود و این سفر با همین هدف انجام شده است. ظریف درباره پایان یافتن توافق جامع همکاری ۲۰ساله ایران و روسیه در مارس سال آینده میلادی گفت: تمدید توافق ۲۰ساله با روسیه در دستور کار قرار دارد.

** به قدرت اطمینان بخش اقتصادی بدل خواهیم شد

اطلاعات/ امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با اشاره به صحبت‌های فرمانده اسبق ناتو گفت: وی نقل می‌کند که ۱۱سپتامبر مبنایی شد که تصمیم بگیریم هفت کشور را از بین ببریم و می‌گوید شش کشور را با شش جنگ از بین بردیم و جمهوری اسلامی‌را چون قدرتمند بود نتوانستیم با جنگ از بین ببریم و مجبورشدیم با جنگ نرم و اقتصادی با ایران برخورد کنیم و انتظار داریم این تحریم‌ها به دو نتیجه منتهی شود یا موجب به هم خوردن نظم داخلی ایران شود که سوریه سازی را در ایران انجام می‌دهیم یا اینکه در ایران جنگ می‌شود و با لیبی سازی ایران را شکست می‌دهیم، اما یک راه دیگر هم وجود دارد که ایران از تحریم های اقتصادی عبور کند. وی افزود: ما در دوره نه چندان طولانی به یک قدرت اطمینان بخش اقتصادی بدل خواهیم شد.

* شهروند 99/05/01

** هیأت ایرانی برای مذاکره درباره غرامت جانباختگان هواپیما به کی‌یف می‌رود

شهروند/ وزیر امور خارجه اوکراین با بیان اینکه هیأتی ایرانی برای مذاکره بر سر پرداخت غرامت برای هواپیمای اوکراینی به این کشور خواهد رفت، درخواست‌هایی را از ایران مطرح کرد. دمیترو کولبا گفت: «ایران باید با جزئیات توضیح دهد که چه اتفاقی افتاد. در دنیای امروزی تنها یک فرد نمی‌تواند به سادگی یک هواپیما را سرنگون کند. ما باید سوال را در سطح گسترده‌تری مطرح کنیم، نه درباره خطای انسانی بلکه به‌طورکلی درباره عملکرد سامانه کنترل هوایی.» وزیر خارجه اوکراین در ادامه درخواست‌هایی را از ایران مطرح‌کرد ازجمله اینکه ایران تحقیقاتی فنی را مطابق ملزومات معاهده شیکاگو انجام دهد و «غرامت مناسب» پرداخت کند.

* اخبار خبرگزاری‌ها و سایت‌های اینترنتی

** باید از حوزه صدای واحد شنیده شود

رسا/ آیت‌الله حسینی بوشهری در دیدار اعضای هیات رییسه تشکل اساتید، ضمن تقدیر و تشکر از حضور هیأت رئیسه تشکل اساتید خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات موجود عدم انسجام بین تشکل های حوزوی است که سبب شده خروجی روشن و ملموس نداشته باشد.

وی تأکید کرد: یکی از کارهای جدی در گام اول این است که باید به این جمع‌بندی رسید که همه در زیر یک چتر قرار داریم و آن هم چتر انقلاب و رهبری است. تاکید می‌کنم که باید در جهت همفکری و همدلی کار کنیم و هم افزایی و تقسیم کار داشته باشیم. عضو جامعه مدرسین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سمپاشی و هجمه همه جانبه دشمنان برای تاثیرگذاری بر افکار عمومی و قرار دادن مردم در مقابل نظام، بر لزوم هوشیاری روحانیت نسبت به این نقشه شوم تاکید کرد.

** مخفی کاری در اعلام مرگ ملک سلمان به دلیل ترس از کودتا

حوزه/ در حالی اخبار ضد و نقیض از خبر مرگ ملک سلمان پادشاه سعودی در رسانه ها و شبکه های اجتماعی دست به دست می‌شود که اوضاع امنیتی و داخلی دربار آل سعود و اعلام وضعیت فوق العاده در این کشور این گمانه زنی ها را تقویت می‌کند.برخی کاربران پایگاه‌های اجتماعی از مرگ ملک سلمان بن عبد العزیز، پادشاه سعودی در سن ۸۴ سالگی خبر دادند.

رسانه‌های رسمی عربستان تا این لحظه این خبر را تأیید نکرده‌اند و این در حالی است که برخی سعودی‌ها فاش کردند مقامات این کشور برای جلوگیری از وقوع بحران غیرمترقبه در عربستان به ویژه در سایه همه‌ گیری کرونا این خبر را مخفی کرده‌اند.

اخبار مربوط به مرگ ملک سلمان از ۴ماه گذشته تاکنون به دلیل بازداشت های متعدد به فرمان بن سلمان ولی عهد سعودی مورد بررسی، نقد کارشناسان سیاسی و رسانه ای قرار گرفته است.

** در برابر ایران شکست خورده‌ایم

باشگاه خبرنگاران/ «لئون پانه‌تا»، وزیر دفاع اسبق آمریکا در مصاحبه با شبکه صهونیستی «کان» گفت که واشنگتن تقریبا در تمامی جبهه‌ها در برابر ایران شکست خورده است.

پانه‌تا گفت: «من به شدت نگران خروج از توافق هسته‌ای ایران بدون داشتن راهبری درباره رویداد‌های پیش‌رو بودم.»این مقام سابق پنتاگون در بخش دیگری از این مصاحبه مدعی شده که در زمان تصدی سمت وزارت دفاع آمریکا، «ایهود باراک»، وزیر جنگ اسبق رژیم صهیونیستی را از حمله به ایران منصرف کرده است.

** شهادت رزمنده حزب‌الله در سوریه و هراس صهیونیست‌ها از انتقام

باشگاه خبرنگاران/ حزب‌الله لبنان با انتشار بیانیه‌ای گزارش داد که یکی از رزمندگان این گروه در سوریه به شهادت رسیده است.

بر اساس این بیانیه، «علی کامل محسن» شب گذشته در جریان تجاوز رژیم صهیونیستی به اطراف فرودگاه دمشق سوریه به شهادت رسید. رسانه‌های صهیونیستی گزارش دادند پس از اینکه حزب‎الله اعلام کرد یکی از نیروهایش در حمله شب گذشته به شهادت رسیده است، مسئولان اسرائیلی به شدت از پاسخ حزب‌الله نگران هستند.

این رسانه‌ها تاکید کردند: اینکه حزب‌الله موضوع کشته‌شدن یکی از نیروهایش را اعلام کرده، به مفهوم آن است که قطعا پاسخ خواهد داد.براساس این گزارش تمام نهادهای امنیتی اسرائیل به خاطر ترس از حمله حزب‌الله به حالت آماده‌باش درآمدند.

** ابراز نگرانی رژیم صهیونیستی از خروج ایران از برجام

باشگاه خبرنگاران/ نماینده رژیم صهیونیستی در سازمان ملل متحد طی نشست شورای امنیت، خروج ایران از توافق هسته‌ای موسوم به برجام را تهدید خواند و مدعی شد که این اقدام از سوی ایران تبعات امنیتی خواهد داشت. وی گفته که جامعه جهانی نباید به سادگی از کنار این تهدید‌ها عبور کند.

اظهارات متناقض نماینده صهیونیست‌ها در شورای امنیت سازمان ملل در حالی مطرح می‌شود که رژیم صهیونیستی از همان اولین روز امضای برجام، مخالفت خود را با آن ابراز کرد و دولت باراک اوباما را به باد انتقاد گرفت.

** پمپئو: اجازه برداشته شدن تحریم تسلیحاتی ایران را نمی‌دهیم

باشگاه خبرنگاران/ «مایک پمپئو» با «بوریس جانسون» در لندن دیدار و با حضور در یک نشست خبری مشترک با وی، بار دیگر اظهارات بی اساس خود را علیه کشورمان مطرح کرد.

پمپئو در این نشست خبری مدعی شد که واشنگتن اجازه برداشته شدن تحریم تسلیحاتی ایران را نخواهد داد. وی در ادامه به اتهام زنی علیه چین پرداخت و این کشور را تهدیدی آشکار توصیف کرد.

وزیر خارجه آمریکا گفت: درصدد ایجاد ائتلافی هستیم که تهدید چین را درک کند. وزیر خارجه آمریکا پیش از این با انتشار پیامی در حساب کاربری توئیتر خود از مذاکرات سازنده در دیدار با بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس در خصوص امنیت شبکه ۵ جی، تجارت آزاد و سایر موارد خبر داد.

** اعزام پرسنل نظامی آمریکا برای کمک به تروریستهای سنتکام

فارس/ پنتاگون اعلام کرده که برای تقویت نیروهای تروریست سنتکام مستقر در منطقه، شماری نیرو عازم خاورمیانه می‌کند. به نوشته وبگاه «دیفنس ایرو اسپیس» این نیروها  که متعلق به تیپ رزمی، هوایی این کشور از پایگاه های «فورت هود» و «تگزاس»  هستند قرار است در خاورمیانه مستقر شوند. به گفته مقامات آمریکایی، این نیروها به نیروهای سنتکام آمریکا مستقر در منطقه ملحق شده و به آنها کمک می‌کنند. فرمانده تروریستهای سنتکام چندی قبل با ادعای اینکه ایران به قوت قبل برای آمریکا تهدید آمیز است، اذعان کرد که ایران از توانمندی‌های نظامی قابل توجهی برخوردار است. وی افزود: «ما همواره توانمندی‌های ایران را زیر نظر داریم... به شما می‌گویم، تهدید ایران راکمتر از چیزی که چندین ماه قبل بودند، نمی‌دانم.»

** پوتین هرگز نگفته به حضور ایران در سوریه نیازی نیست

تسنیم/ «سرگئی لاوروف» در نشست خبری مشترک با محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران درباره این ادعای بولتون که در کتاب خاطرات وی درباره دوران کاریش در کاخ سفید بدان پرداخته، گفت: «من فکر می‌کنم آقای بولتون هیچ مدرک و سندی که ادعای وی را اثبات کند، نداشته باشد و پوتین مطلقا چنین چیزی را عنوان نکرده است». وزیر خارجه روسیه تصریح کرد: چنین چیزی در قاموس ما نیست و رئیس جمهور روسیه هم چنین رفتاری ندارد که پشت شرکای خود، چنین بازی‌هایی را انجام دهد. لاوروف تاکید کرد که روسیه به شکل قوی با ایران و ترکیه درباره بحران سوریه همکاری خواهد کرد.

** اعلام نتایج سومین دوره انتخابات پارلمانی سوریه

تسنیم / «سامر زمریق» رئیس کمیته عالی قضایی سوریه سه‌شنبه‌شب در یک نشست خبری اعلام کرد که کار شمارش آرا در استان‌های مختلف به پایان رسیده و نتایج آن در اختیار این کمیته قرار گرفته است.انتخابات روز یکشنبه سوریه، سومین انتخابات پارلمانی بود که سوری‌ها از آغاز بحران این کشور در سال 2011 آن را تجربه کرده‌اند و در آن 1656 نامزد از جمله 200 زن برای به دست آوردن کرسی پارلمان با یکدیگر به رقابت پرداختند.

وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه در اولین واکنش رسمی این کشور به برگزاری انتخابات سوریه اعلام کرد که واشنگتن آن را به‌رسمیت نمی‎شناسد.مسئولان آمریکایی خشم و نارضایتی خود از برگزاری سومین انتخابات پارلمانی سوریه را در حالی ابراز می‌کنند که سوری‌ها پیروزی دیگری را در عرصه سیاسی رقم زده و حامیان تروریسم در این کشور و در رأس آن آمریکا را بیش از پیش ناامید کرده‌اند.

طلیعه

تصویر مطلب با توجه به پایان تحریم تسلیحاتی ایران در ماه اکتبر (27 مهرماه)بر اساس قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل - که در تایید برجام صادر شد _ واشنگتن در ماههای اخیر تمام تلاش خود را جهت تمدید این محدودیت ها به کار گرفت و در همین راستا در هفته های اخیر پیش‌نویس قطعنامه‌ای ضدایرانی به شورای امنیت ارائه کرد تا موضوع نشست این شورا قرار گیرد؛ نشستی که به طور مجازی سه‌شنبه هفته‌گذشته به وقت نیویورک برگزار شد ولی در نهایت به ناکامی دستگاه دیپلماسی ترامپ انجامید. در این باره نکاتی قابل ذکر است :
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom