• تجلیل آیت‌الله العظمی نوری همدانی از مواضع عزتمندانه و مقتدرانه رهبر معظم انقلاب
  • آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی: اولین شرط مذاکره اعتماد متقابل است، با آمریکای بدعهد نمی‌شود مذاکره کرد
  • آیت‌الله مقتدایی: آیت الله العظمی بروجردی مجتهدپرور بودند
  • آیت‌الله اعرافی: ضرورت توجه به عفاف و حجاب برای نسل جوان تبیین گردد
  • آیت‌الله رجبی: باید برای پیاده سازی بیانیه گام دوم برای انقلاب کادرسازی کنیم
  • حجت الاسلام والمسلمین آشتیانی: مراسم‌های مختلط در سفارت‌خانه‌های کشورهای غربی تعمدی است

 

** جام جم 98/3/29
*  حادثه دریای عمان موضوع ناچیز و بی‌اهمیتی بود
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در گفت‌و‌گو با مجله تایم مدعی شد دریای عمان در مقایسه با سایر مناطق از اهمیت راهبردی کمتری برای آمریکا برخوردار است و کشورهایی مانند چین و ژاپن هستند که هنوز هم به ذخایر نفتی منطقه وابسته هستند. وی همچنین گفت حادثه دریای عمان و دیگر اقداماتی که به ایران نسبت داده می‌شود ناچیز و بی‌اهمیت است.
به گفته ترامپ، آمریکا شاید برای ممانعت از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای، به گزینه نظامی متوسل شود اما در مورد توسل به جنگ آن هم با نیت محافظت از ذخایر نفتی جهان، تردید دارد.
** همشهری 98/3/29
*  انگلیس به بانک ملت غرامت می‌دهد
انگلیس برای پیشگیری از ادامه پرونده شکایت 1.6 میلیارد دلاری بانک ملت ایران از دولت این کشور به دلیل اعمال محدودیت‌های غیرقانونی، با پرداخت غرامت به این بانک ایرانی موافقت کرد. تارنمای خبری بلومبرگ گزارش داد که دولت انگلیس برای پیشگیری از شروع جلسات دادگاهی که برای دولت این کشور «هزینه بر و خجالت‌آور» خواهد بود، برای حل و فصل این پرونده با بانک ملت ایران به توافق رسیده است. بانک ملت از وزارت خزانه‌داری انگلیس به دلیل ممنوع کردن فعالیت‌های بانکی‌اش در بخش مالی این کشور شکایت کرده بود.
وزارت خزانه‌داری انگلیس در سال 2009 بانک ملت رابه اتهام آنچه «مشارکت در برنامه هسته‌ای ایران» خوانده در فهرست تحریم‌های خود قرار داد.
** کیهان 98/3/29
*  افتتاح بزرگ‌ترین شهرک دارویی غرب آسیا در کرج
بزرگ‌ترین شهرک دارویی غرب آسیا با حضور وزیر بهداشت و رئیس ‌ستاد اجرایی فرمان امام‌(ره) در استان البرز افتتاح شد. شهرک دارویی «برکت» که دیروز صبح با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در استان البرز افتتاح شد، اولین شهرک دارویی ایران و بزرگ‌ترین شهرک دارویی غرب آسیا است که با سرمایه‌گذاری ستاد اجرایی فرمان حضرت امام‌خمینی(ره) به بهره‌برداری رسیده است.
*  مدعی تقلب، در برابر استدلال محکم نماینده دادستان دست و پای خود را گم کرد
چهارمین جلسه رسیدگی به اتهامات محمدرضا خاتمی در خصوص ادعای تقلب 8 میلیونی در انتخابات ریاست جمهوری سال 88 دیروز درشعبه ۱۰۵۷ دادگاه کارکنان دولت برگزار شد. سخنان نماینده دادستان در جلسه دیروز دادگاه نشان داد سخنان خاتمی مجموعه‌ای از مطالب مغشوش، بدون سند و یا متکی به اظهارات معترضان انتخابات است. بنا بر برخی خبرها، بعد از دفاع قوی و استدلال‌های منطقی نماینده دادستان، محمدرضاخاتمی بسیار منفعل و آشفته شد به نحوی که وکیل وی اعلام کرد که کسی که مصاحبه خاتمی درباره تقلب سال 88 را منتشر کرده مجرم است!
** شرق 98/3/29
*  هیئتی از طالبان در ایران
اسپوتنیک به نقل از یک منبع آگاه ادعا کرد که یک هیئت از طالبان وارد تهران شده است.
یک منبع آگاه که خواست نامش فاش نشود گفت که در آستانه برگزاری هفتمین دور از گفت و گوهای برقراری صلح با آمریکا که در دوحه، پایتخت قطر، برگزار می‌شود، هیئتی از طالبان وارد ایران شده است.
این هیئت به سرپرستی ملابرادر آخوند، معاون رهبر طالبان، روز دوشنبه نیز به چین رفته بود تا درباره روابط آینده این گروه در صورت دستیابی به یک توافق صلح با آمریکا رایزنی کند. این گروه تلاش دارد تا به کشورهای همسایه اطمینان دهد که افغانستان پس از حصول توافق با آمریکا تهدیدی برای کشورهای منطقه نخواهد بود.
** ایران 98/3/29
*  علیرغم توطئه دشمنان، توسعه ایران ادامه خواهد یافت
رئیس جمهوری اساس جنگ بدخواهان با ملت ایران را جنگ امید یا اراده‌ها دانست و تأکید کرد: هدف نقشه‌های شوم دشمنان، ناامید کردن ملت ایران از آینده توسعه کشورشان است اما ملت ایران با امید وسرزندگی، دشمنان را در رسیدن به اهدفشان ناامید می‌کند و پیروز جنگ اراده‌ها خواهد بود. حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی، رئیس جمهوری روز گذشته در مراسم بهره‌برداری از پایانه مسافربری «سلام» فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) اظهارداشت: باوجود همه فشارهای دشمنان و بدخواهانی که می‌خواهند اینگونه القا کنند که توسعه ایران متوقف شده و مردم نسبت به آینده کشور ناامید هستند، ما هر روز شاهد تحرک تازه‌ای در اقتصاد و حرکت بزرگ اجتماعی در کشور هستیم و این روند با شتاب ادامه خواهد یافت.
*  تنها راه مقابله با یکجانبه گرایی امریکا، پیمان‌های منطقه‌ای است
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دیدار معاون وزیرارتباطات روسیه با اشاره به تحریم‌ها و اقدامات یکجانبه امریکا در حوزه فضای سایبری در منطقه، تنها راه مقابله با این اقدام امریکا را پیمان‌ها و همکاری‌های منطقه‌ای بخصوص بین کشورهای همسایه عنوان کرد.
محمدجواد آذری جهرمی در دیدار میخائیل مامونف معاون وزیرارتباطات روسیه در تهران، با اشاره به دخالت‌های دولت امریکا در مسائل کشورهای مختلف، تأکید کرد: کشور روسیه و ایران با همکاری هم می‌توانند در مقابل یکجانبه‌گرایی امریکا در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات ایستادگی کنند.
** جمهوری اسلامی 98/3/29
*  خروج آمریکا از برجام و بی‌عملی اروپا، مانع گفتگو برای رفع چالش‌هاست
دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان تاکید کرد: سیاست‌های تروریستی نوین آمریکا هویت و حاکمیت ملی کشورها را هدف گرفته است. دریابان علی شمخانی در دهمین اجلاس بین‌المللی نمایندگان عالی امور امنیتی کشورها در شهر اوفا گفت: امروز ماهیت، شکل و شیوه تهدیدات امنیتی تغییر کرده است و متاسفانه شاهد رشد سریع تهدیدات نوین و ترکیبی(هیبریدی) در جهان هستیم. شمخانی با اشاره به نقض سیستماتیک حقوق بین الملل و خروج آمریکا از معاهدات بین‌المللی خروج آمریکا از برجام و بی‌عملی اروپا در برابر آن را زمینه ساز خارج شدن گفت‌وگو و دیپلماسی برای رفع چالش‌های امنیتی در جهان عنوان کرد و اظهار داشت: ایران پس از یکسال فرصت دادن به دیپلماسی برای اجرای تعهدات، بخشی از تعهدات خود را در چارچوب برجام و برای حفظ آن و ایجاد موازنه در این توافقنامه بین‌المللی کنار گذارد. وی افزود: خرسندیم که این رفتار و منطق خردمندانه جمهوری اسلامی ایران ازسوی اکثر کشورها قابل درک و حمایت بوده است.
*  انتقاد انصارالله از سازمان جهانی غذا برای ارسال غذای فاسد به مردم یمن
محمد علی الحوثی رئیس کمیته عالی انقلاب یمن تاکید کرد سازمان جهانی غذا، غذای فاسد را با جنگ رسانه‌ای که رهبری آن را یک مدیر آمریکایی برعهده دارد، عوض می‌کند. این اظهارات در واکنش به هشدار سازمان ملل درباره تعلیق احتمالی ارسال کمک‌های انسانی‌ به یمنی‌ها مطرح شد.
** وطن امروز 98/3/29
*  بزرگ‌ترین شبکه بین‌المللی جاسوسی آمریکا در حوزه سایبر توسط وزارت اطلاعات منهدم شد
سربازان گمنام امام زمان(عج) در وزارت اطلاعات، بزرگ‌ترین شبکه جاسوسی آمریکا در حوزه سایبری در عرصه بین‌المللی را منهدم کردند.
مدیرکل ضدجاسوسی وزارت اطلاعات در این‌باره تصریح کرد: نخستین بار است شبکه جهانی اطلاعاتی آمریکا، متشکل از شمار قابل توجهی از جاسوسان این کشور در ایران و دیگر کشورها با مدیریت و ضربه بهنگام ضدجاسوسی جمهوری اسلامی ایران و با مشارکت متحدان اطلاعاتی ما در جهان، شناسایی و متلاشی شد. مدیرکل ضدجاسوسی وزارت اطلاعات گفت: دستگاه اطلاعاتی کشورمان علاوه بر شناسایی و رصد فعالیت اعضای این شبکه در داخل، بر فعالیت ماموران سازمان جاسوسی آمریکا (CIA) در دیگر کشورهای جهان، اشراف کامل داشت و ضربه‌ای کامل و همه‌جانبه به این شبکه وارد کرد.
*  امضای 12 سند همکاری میان ایران و روسیه
اردکانیان وزیر نیرو با بیان اینکه در پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران و فدراسیون روسیه، ۱۲ سند همکاری با روسیه به امضا رساندیم که از جمله آنها تفاهمنامه‌ای برای بهینه‌سازی نیروگاه رامین اهواز و عملیات اجرایی پروژه برقی‌‌سازی راه‌آهن گرمسار - اینچه‌برون است، گفت: امیدواریم تا 2 ماه آینده با انجام تعهدات در وزارت راه‌وشهرسازی و روسیه کار اجرایی این پروژه آغاز شود.
** جوان 98/3/29
*  حمایت 210 نماینده از مواضع مقتدرانه رهبر معظم انقلاب
210 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بیانیه‌ای از مواضع رهبر معظم انقلاب در ملاقات با نخست وزیر ژاپن حمایت کردند. در بخشی از این بیانیه که آن را محمدعلی وکیلی، عضو هیئت رئیسه در جلسه علنی سه شنبه مجلس شورای اسلامی قرائت کرد، آمده است: مواضع مقتدرانه مقام معظم رهبری در ملاقات نخست وزیر ژاپن تجلی کامل اصول راهبردی عزت، حکمت و مصلحت بود. بی شک تاثیر ملاقات نخست وزیر ژاپن با مقام معظم رهبری موجب شد مخالفان آرامش و امنیت منطقه اقدام به آتش کشیدن کشتی‌های نفتی در دریای عمان نمایند.
*  معامله قرن، انتفاضه جدید فلسطین را در پی دارد
رئیس ستاد انتفاضه و قدس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی طرح معامله قرن را اقدامی شکست خورده و مایه رسوایی همراهان امریکا و رژیم صهیونیستی دانست و تأکید کرد: معامله‌ای که طرف اصلی آن یعنی فلسطینی‌ها در آن حضور ندارند، از اساس باطل و نامشروع است و انتفاضه جدید فلسطین را در پی خواهد داشت. رمضان شریف گفت: مراسم و راهپیمایی روز قدس سال ۹۸ در ایران اسلامی و حدود ۱۲۵ کشور جهان به رغم خواست شیطانی دشمنان امت اسلامی با شکوه و عظمت وصف‌ناپذیر و حضور متراکم و شگفت‌انگیز مسلمانان، آزادیخواهان و حق‌طلبان دنیا برگزار شد، این پیام معنادار را به نظام سلطه و صهیونیسم داد که قدس و فلسطین تنها نیست و سرانجام ماجرای اشغالگری چیزی جز رهایی ملت فلسطین و اخراج غاصبان سرزمین مقدس در پی نخواهد داشت.
** آفتاب یزد 98/3/29
*  تکذیب واردات داروی تقلبی سالک
دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت اخباری مبنی بر واردات داروی جعلی سالک از سوی هلال احمر و جان باختن دو بیمار به دلیل استفاده از این دارو را تکذیب کرد و گفت: این خبر برای اکنون نیست، بلکه برای سال گذشته است که در همان روز داروی مذکور ریکال شد. در حال حاضر این دارو در بازار وجود ندارد و شدیدا این خبر را تکذیب می‌کنم.
*  قاهره کانال ارتباطی با تهران ایجاد کرده است
روزنامه العربی الجدید مدعی شد که برخی منابع مصری بلندپایه مدعی شدند: قاهره اخیرا کانال ارتباطی با تهران ایجاد کرده است و برخی مسئولان ایرانی هفته گذشته به پایتخت مصر سفر کرده‌اند و گفت‌وگوهایی با مسئولان برجسته سازمان اطلاعات مصر در رابطه با اوضاع منطقه از جمله حمله به دو نفتکش در دریای عمان، حمله به کشتی‌های سعودی در آب‌های امارات، وضعیت غزه و یمن و همچنین حملات اخیر انصارالله یمن به ابها و نجران عربستان داشته‌اند. این منابع مصری اعلام کردند که دولت مصر دست داشتن تهران در حمله به دو نفتکش در دریای عمان را بعید می‌داند اما همزمان تهران را از مسئولیت حملات موشکی انصارالله به فرودگاه عربستان معاف نمی‌کند. منابع با اشاره به اینکه روابط ایران و مصر در سطح امنیتی است و به سطح دیپلماتیک نرسیده است افزودند: ارتباطات میان تهران و قاهره را نمی‌توان بازگشت روابط سیاسی میان دو کشور توصیف کرد زیرا اختلافات زیادی میان این دو کشور وجود دارد.
** رسالت 98/3/29
*  اولین شرط مذاکره اعتماد متقابل است
آیت‌الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در دیدار وزیرعلوم گفت: معتقد هستیم که بر آمریکا پیروز خواهیم شد، زیرا رییس جمهور آمریکا دچار اوهام است و سرمایه او نیز دروغ است و با این اوهام قطعا شکست خواهد خورد.این مرجع تقلید با بیان اینکه مذاکره چند شرط دارد، عنوان کرد: اولین شرط مذاکره اعتماد متقابل است و با آمریکا که بدعهد است و به اصول و قرارداد خود پایبند نیست نمی‌شود مذاکره کرد؛ همچنین نمی‌شود با فشار آوردن، ایران را وادار به مذاکره کرد؛ تحریم، اسلحه انسان‌های ضعیف است و نشانه ضعف آمریکاست.
آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی عنوان کرد: مدت زیادی مذاکره انجام شد و نتیجه آن نیز برجام بود ولی آمریکا اعلام کرد که یک طرفه خارج می‌شوم؛ باید گفت به جهنم که خارج می‌شوید.
*  انگلیس دلیلی برای متهم کردن ایران ارائه نداده است
سفارت روسیه در لندن اعلام کرد، ادعای بی‌اساس دولت انگلیس در مقصر جلوه دادن ایران در حادثه دریای عمان، نمونه دیگری از ارزیابی‌های یک‌جانبه، نادرست و غیراثبات شده از سوی مقامات لندن درباره رخدادهای بین‌المللی است. دفتر مطبوعاتی سفارت روسیه در انگلیس در بیانیه‌ای اعلام کرده که مقامات لندن در ادعای خود در رابطه با متهم کردن ایران به اینکه «تقریباً احتمالاً» مسئول حمله به تانکر‌های نفتکش در دریای عمان است، هیچ دلیل و مدرکی ارائه نداده‌اند و ارزیابی آنها نسبت به این حادثه بی ارزش است.   
** مردم سالاری 98/3/29
*  طرح سوال دو نماینده درباره قتل «شیرمحمدعلی»
دو نماینده تهران از وزیر دادگستری درباره قتل شیرمحمدعلی در زندان فشافویه سوال کردند. الیاس حضرتی گفت: آقای مطهری و بنده سوالی را از وزیر دادگستری در خصوص قتل علیرضا شیرمحمدعلی در زندان فشافویه مطرح کردیم. به گفته وی، این سوال تقدیم هیات رئیسه مجلس شده است و بر اساس آیین نامه به کمیسیون مربوطه ارجاع خواهد شد.
* نمی‌توان با فشار ایران را مجبور به مذاکره کرد
سفیر جمهوری اسلامی ایران در انگلیس با تاکید بر اینکه برخی از کشاندن پای آمریکا به یک درگیری با ایران نفع می‌برند، تاکید کرد: آمریکا نمی‌تواند با اعمال فشار ایران را ملزم به مذاکره کند. حمید بعیدی نژاد سفیر کشورمان در لندن در گفت‌وگو با کریستین امانپور خبرنگار شبکه سی‌ان‌ان در پاسخ به سوالی درباره تصمیم ایران برای کاهش اجرای تعهدات برجامی‌اش و ادعای امانپور مبنی بر اینکه ایران به تنش‌ها دامن زده است، اظهار داشت: ما موجب افزایش تنش‌ها نشده‌ایم زیرا تصمیمی که ۴۰ روز پیش اعلام کردیم؛ مبنی بر اینکه اگر دیگر طرف‌های برجام به تعهدات خود عمل نکنند ایران اقدام به کاهش اجرای برخی از تعهدات خود در این توافق خواهد کرد، برای همگان روشن بود.
** آرمان 98/3/29
*  مجمع تشخیص، مجمع وزیران ادوار را مشاور خود قرار دهد
رئیس فراکسیون امید مجلس گفت: انتظار ما از قوای کشور و مجمع تشخیص مصلحت نظام این است که مجمع وزیران ادوار را به عنوان مشاور خود قرار دهند و با این نهاد همکاری نزدیکی داشته باشند. محمدرضا عارف اظهار کرد: این مجمع شاید بالاترین ظرفیت را برای حل مشکلات کشور در اختیار دارد. اهداف ما شناسایی موانع توسعه کشور و ارائه راهکار برای آن، استفاده از ظرفیت‌های انسانی برای حل مشکلات و هم‌افزایی و هم‌اندیشی نخبگان مدیریتی برای تحقق الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت است.
** آفرینش 98/3/29
*  اتهام‌زني جديد پنتاگون به ايران درباره حمله به نفت‌کش‌ها
وزارت دفاع آمريکا با انتشار تصاويري که مدعي است اسناد جديد حمله به دو نفت‌کش‌ در درياي عمان به‌شمار مي‌روند، ايران را به هدف قرار دادن آن‌ها متهم کرد. فرماندهي مرکزي نيروهاي مسلح ارتش تروريستي آمريکا در اين تصاوير مدعي است که يگان‌هاي ايراني اقدام به خارج کردن کادر و خدمه کشتي «Kokuka Courageous» کردند و سپس آن را هدف قرار دادند. گزارش‌ها نشان مي‌دهد که پس از هدف قرار گرفتن نفت‌کش «Front Altair» نروژ و «Kokuka Courageos» ژاپن در آب‌هاي درياي عمان، آن دو آتش گرفتند و ايران 44 کادر و خدمه نفت‌کش‌ها را نجات داد و به بندر جاسک منتقل کرد.
*  دليل تنش در خاورميانه، خروج آمريکا از برجام است
مشاور ويژه فدريکا موگريني عامل تنش در خاورميانه را خروج آمريکا از برجام دانست. ناتالي توچي، مشاور ويژه فدريکا موگريني، در گفت‌وگو با راديو بي. بي. سي در مورد افزايش تنش در خليج فارس گفت: همه اين اتفاقات تنها به يک دليل رخ مي‌دهد و آن هم خروج آمريکا از برجام است.وي در ادامه به آمريکا گفت: شما به تعهدات خود در توافق پايبند نيستيد.
** قدس 98/3/29
*  تلاش‌های آگاهانه برای شروع جنگ با ایران
سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه فعالیت‌های آمریکا در خاورمیانه را «تلاش‌های آگاهانه» برای آغاز جنگ با ایران ارزیابی کرده است. سرگئی ریابکوف همچنین افزود:‌آنچه شاهدش هستیم تلاش‌های مداوم و بی‌پایان آمریکا برای افزایش فشارهای روانی، اقتصادی و البته نظامی بر ایران به شیوه‌ای تحریک آمیز است. این اقدامات را نمی‌توان هیچ طور دیگری به جز اقدام آگاهانه برای آغاز جنگ با ایران ارزیابی کرد. وی همچنین گفت: مسکو به کرات به واشنگتن و متحدان منطقه‌ای اش درباره «پمپاژ غیر مسئولانه و بی ملاحظه تنش در منطقه در حال انفجار» هشدار داده است.
*  انفصال از خدمت 60 قاضی متخلف
حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در نشستی خبری به تشریح تحولات دستگاه قضایی در دوره ریاست جدید قوه قضائیه پرداخت. معاون اول قوه قضائیه در بخشی از این نشست بیان کرد: اقدام دیگری که به صورت جهادی و انقلابی صورت گرفت، این بود که مبارزه با مفاسد اقتصادی تشدید شد و از اواخر مرداد تا آخر اردیبهشت، برای 825 نفر پرونده‌هایی تشکیل شده است. حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی‌اژه‌ای افزود: در این دوره 60 قاضی در رده‌های مختلف از دستگاه قضایی منفصل شدند بحث تشویق را هم در طول سال‌های 96 و 97 داشتیم که بیش از 4000 قاضی تشویق شدند.
** خراسان 98/3/29
*  استعفای 50 نفر از وزارت کشور برای شرکت در انتخابات
جمال عرف معاون سیاسی وزارت کشور و رئیس ستاد انتخابات با بیان این که  تعدادی از استانداران و فرمانداران و ۵۰ نفر از مدیران در رده‌های مختلف در وزارت کشور استعفا کردند، افزود: مدیر بالادستی این افراد باید در یک ماه جایگزین آن‌ها را انتخاب کند. وی گفت: تمام کسانی که با سلایق مختلف در چارچوب نظام حرکت می کنند باید فرصت داشته باشند خود را در انتخابات عرضه کنند و این مردم هستند که انتخاب نهایی را انجام می دهند، ما به انتخاب مردم اعتماد داریم.
*  نتیجه سازش، حضور 70ساله آمریکا در ژاپن است
سعید جلیلی عضو شورای عالی امنیت ملی با بیان این که آمریکا با استفاده از اهرم فشار می‌خواهد امتیازات را بگیرد، افزود: نتیجه سازش ژاپن با آمریکا این است که هنوز بعد از ۷۰ سال آمریکا در کشور آن‌ها حضور دارد و با این که به تازگی در همه پرسی از مردم این جزیره پرسیده شده بود که آیا راضی به حضور آمریکایی‌ها هستید یا نه؛ ۷۲ درصد مردم گفته بودند راضی نیستیم، اما باز هم شینزو آبه اعلام کرد نمی‌توانیم آمریکا را بیرون کنیم.
** اعتماد 98/3/29
*  نشست وزرای خارجه ایران و ترکیه در اصفهان
مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه 20 ژوئن (30 خرداد) به دعوت همتای ایرانی خود به اصفهان سفر می‌کند.سفارت ترکیه در تهران این مطلب را به خبرنگار آناتولی اعلام کرد. چاووش اوغلو، از سوی محمد جواد ظریف همتای ایرانی خود جهت شرکت در نخستین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور دعوت شده است. گفتنی است، نخستین نشست کمیسیون مشترک مذکور جمعه آینده 21 ژوئن (31 خرداد) در شهر اصفهان برگزار می‌شود. جزئیات بیشتری از این سفر تا کنون منتشر نشده است.
** شهروند 98/3/29
*  آژانس هسته‌ای در 14 گزارش به اقدام مثبت ایران اعتراف کرد
اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری گفت: «راه مبارزه این است که ما می‌گوییم مقاومت می‌کنیم نه این که اسلحه برداریم، البته جایی که قرار باشد اسلحه برداریم، بر می‌داریم.» او در ادامه افزود: «امروز دشمن پس از توافق و عمل ایران به تعهدات خود و کاهش و تعطیل کردن برخی از امور مربوط به هسته‌ای بار دیگر خواستار آمدن ایران پای میز مذاکره است. ایران به وظایف خود در این توافق عمل کرده است و آژانس هسته‌ای در 14 گزارش خود به اقدام مثبت ایران اعتراف کرده است، ولی حالا با تغییر رئیس جمهوری، آمریکا توافق را زیر پا گذاشته است.»
** اخبار خبرگزاری ها و سایت های اینترنتی
تجلیل آیت‌الله العظمی نوری همدانی از مواضع عزتمندانه و مقتدرانه رهبر معظم انقلاب
رسا/ آیت‌الله العظمی نوری همدانی در دیدار وزیر علوم با اشاره به اینکه ما باید به جهان نشان دهیم که اسلام ریشه همه علوم است، گفتند: در آغاز طلوع اسلام و در زمانی که در تمدن غرب هیچ کتابخانه، دانشمند و دانشگاهی وجود نداشت، در اسلام، علمای بزرگ و مشهوری وجود داشته اند که به نوشتن کتاب‌های علمی می‌پرداختند. در ادامه این دیدار وی ضمن تجلیل از مواضع عزتمندانه رهبر معظم انقلاب و با اشاره به اینکه امروز همه مسؤولان باید در راستای عزت دادن به ملت ایران حرکت کنند، تأکید کرد: ما به وضوح مشاهده کردیم که برخورد قاطع رهبری با نخست وزیر ژاپن در زمینه وساطت این کشور برای مذاکره، مردم را بسیار خوشحال کرد؛ امروز مردم عزت می خواهند و باید عزت برای آنها تأمین شود؛ همه ما باید به مطالبات مردم توجه کرده و آنها را برآورده کنیم.
آیت الله العظمی بروجردی مجتهدپرور بودند
حوزه/ آیت الله مقتدایی دربازدید از کتابخانه بزرگ آیت الله العظمی بروجردی ضمن گرامیداشت شصتمین سالگرد ارتحال این مرجع تقلید، با اشاره به شخصیت علمی و اخلاقی آن عالم ربانی گفت: از جمله خصوصیات آن عالم ربانی این بود برای عهده‌دار شدن مرجعیت و این پست مهم قدمی برنداشته‌اند. اما بعدها شرایط طوری اقتضاء کرد که ایشان مرجعیت شیعه را عهده دار شدند. دبیر دوم شورای عالی حوزه های علمیه بیان داشت: آیت الله العظمی بروجردی دارای خصوصیات زیادی بود از جمله مجتهد پرور بودندو  امام راحل و حتی بزرگان رجال در درس ایشان شرکت می کردند.
ضرورت توجه به عفاف و حجاب برای نسل جوان تبیین گردد
حوزه/ آیت الله اعرافی در دیدار فرمانده انتظامی استان قم اظهارکرد: مسأله حجاب و عفاف موضوع مهمی است که باید از سوی آموزش و پرورش، دانشگاه، حوزه‌های علمیه، اصناف و عموم مردم در جامعه نهادینه شود و ضرورت آن برای نسل جوان تببین گردد.عضو جامعه مدرسین ادامه داد: نهادینه کردن موضوع مهمی همچون عفاف و حجاب باید توسط همگان به ویژه امامان جمعه و جماعت و متدینین در جامعه تببین گردد، اصناف بهترین نقش را می توانند برای تبیین، تبلیغ و ترویج این مهم ایفا کنند.امام جمعه قم تأکید کرد: امیدواریم با تشکیل کارگروهی حجاب و عفاف با حضور کارشناسان حوزوی و نیروی انتظامی اقدامات ارزشمندی در این عرصه رقم بخورد.
مراسم‌های مختلط در سفارت‌خانه‌های کشورهای غربی تعمدی است
حوزه/ حجت‌الاسلام‌والمسلمین آشتیانی با انتقاد از کوتاهی وزارت امور خارجه در برخورد با اقدامات اخیر در سفارت‌خانه‌های برخی از کشورهای غربی اظهار داشت: بر اساس قوانین دیپلماتیک سفارت‌خانه‌های کشورهای خارجی باید قوانین کشورهای میزبان را رعایت کنند. معاون جامعه و مردم جامعه مدرسین با تعمدی دانستن اقدامات اخیر سفارت‌خانه‌های ایتالیا و انگلستان در برگزاری مراسم‌های مختلط بر ضرورت برخورد قاطع با این‌گونه اقدامات تأکید کرد و گفت: وزارت امور خارجه باید مقابل این‌گونه اقدامات بایستد و در واقع کوتاهی و عدم انجام‌ وظیفه این وزارتخانه منجر به رخ دادن این‌گونه مراسم‌ها شده است.
باید برای پیاده سازی بیانیه گام دوم برای انقلاب کادرسازی کنیم
رسا/ آیت الله رجبی در همایش سالانه اساتید طرح ولایت گفت: طرح ولایت ظرفیت بزرگی برای خدمت به اسلام است که شکر نعمت آن در مقام عمل به وقت گذاشتن اساتید و همت بلند در این مسیر است عضو جامعه مدرسین طرح ولایت را زمینه ساز پرورش نسل برای تمدن نوین اسلامی دانست و از آموزش مبانی بیانیه گام دوم انقلاب در این طرح خبرداد.وی با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب اظهار کرد: ما باید برای پیاده سازی بیانیه گام دوم برای انقلاب کادرسازی کنیم و ضروری ترین مسائل برای یک دانشجو همین است که بنیان‌های فکری اش مستحکم شود، چون اگر قرار است تمدن نوین اسلامی محقق شود باید روی همین جوان ها کار کنیم، چراکه آینده کشور به دست این ها است.
مقابله با بد حجابی وظیفه ذاتی نیروی انتظامی است
حوزه/ فرمانده نیروی انتظامی استان قم در دیدار با آیت‌الله اعرافی درباره لزوم حمایت دستگاه‌های مختلف در اجرای فعالیت‌های امر به معروف و نهی از منكر پلیس در قم اظهارداشت: خط قرمز ناجا، امنیت شهروندان است و نیروی انتظامی حافظ ارزش‌های انقلاب، امنیت، آرامش و آسایش مردم است و در اجرای مأموریت‌های خود هیچ كوتاهی نخواهد كرد.سردار آقاخانی  ادامه داد: اجرای این طرح بر اساس قانون است؛ كشف حجاب هم جرم است و برخورد با این جرم جزو وظایف ذاتی نیروی انتظامی و جرائم مشهود به حساب می‌آید و نیروی انتظامی با یک برنامه هوشمند و خوب كار را شروع كرده است و كمترین نارضایتی را در این زمینه داشته‌ایم.
سیاست آمریکا در جهان خشکیده است
صداوسیما/ فرمانده‌‌کل سپاه اعلام کرد: به وضوح نمایان‌است سیاست آمریکا در جهان خشکیده‌است و حتی راهبردی هم برای اصلاح ندارند.سردار سرلشکر سلامی در آیین ملی بزرگداشت استاد تراز انقلاب اسلامی که در دانشگاه امیرکبیر برگزار شد افزود: امروز این سیاست به طور ویژه در برابر مقاومت و اراده ملت ایران به بن بست رسیده و آنها هر چه در چنته داشتند رو کرده اند اما به نتیجه‌ای نرسیده‌اند.وی با یادآوری تهدیدهای ماه‌های اخیر امریکایی ها در فضای رسانه‌ای گفت: وقتی این تهدیدها از پوسته روانی خارج شد مشخص شد که چقدر ناتوان و کوچک هستند اما آن را در یک فضایی بزرگنمایی می کنند تا طرف مقابل را به تسلیم وادارند.
دولت سوریه حق دارد با تروریست‌ها مقابله کند
صداوسیما/ سفیر جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل گفت: هدف از ایجاد منطقه کاهش تنش در ادلب، حمایت از غیرنظامیان در برابر جنایات تروریست‌ها بود و نه فراهم کردن منطقه‌ای امن برای آن‌ها که بتوانند تعداد بیشتری از غیرنظامیان را بکشند.مجید تخت روانچی در نشست شورای امنیت سازمان ملل با موضوع سوریه تصریح کرد: دولت سوریه، با رعایت اصول حقوق بین‌الملل و بشردوستانه، حق دارد با خطرناکترین تروریست‌هایی که در ادلب مستقر هستند و بیش از دو میلیون نفر از مردم را به گروگان گرفته‌اند، مبارزه و امنیت سرزمین و مردم خود را تأمین کند.
«نزار زکا» به آمریکا رفت
باشگاه خبرنگاران/ «نزار زکا» جاسوس آمریکایی لبنانی یک هفته بعد از آنکه ایران با درخواست آزادی این متهم امنیتی از زندان موافقت کرد، امروز لبنان را به مقصد آمریکا ترک کرده است.این شهروند لبنانی- آمریکایی  پیش‌تر در مصاحبه‌ای اعلام کرده بود که پس از آزادی، برای دیدار با فرزندانش سفری کوتاه به آمریکا خواهد داشت.نزار زکا در سال ۲۰۱۵ (۱۳۹۴) طی سفر به ایران به اتهام جاسوسی بازداشت شد و دو سال بعد به ۱۰ سال زندان و پرداخت غرامت ۴.۲ میلیون دلاری محکوم شد.
ترامپ و سنا خواهان درگیری با ایران نیستند
باشگاه خبرنگاران/ رهبر اکثریت جمهوری‌خواه در مجلس سنای آمریکا در سخنانی گفت رئیس‌جمهور این کشور و مجلس سنا هیچ‌کدام به دنبال درگیری با ایران نیستند. میچ مک‌کانل، قبلا  نیز تصریح کرده بود دولت ترامپ به دنبال آغاز درگیری نظامی با ایران نیست.
مرکل خواستار حل مسالمت آمیز تنش ها در خلیج فارس شد
 ایرنا/ صدر اعظم آلمان در یک کنفرانس خبری با رئیس جمهور اوکراین خواستار حل و فصل مسالمت آمیز تنشها در خلیج فارس شد و همچنین ابراز خوشبینی کرد که ایران به برجام پایبند خواهد ماند. مرکل در کنفرانس خبری با "ولادیمیر زلسنکی" در ارتباط با ادعاهای آمریکا مبنی بر دخالت ایران در حمله اخیر به نفتکش‌ها در دریای عمان، گفت: ما این اقدامات را بسیار جدی می‌گیریم؛ شواهدی قوی در این زمینه وجود دارد.مرکل با بیان اینکه "وضعیت بسیار جدی است" افزود: آلمان به همه طرف‌ها و بخصوص ایران خواهد گفت که تنش در اوضاع نباید تشدید شود.