Ayeh

رهنمود

article thumbnailحوزه‌ی علمیّه حقیقتاً ظرفیّت‌های بی‌شماری دارد. این دقّتهایی که انسان در مباحث فقهی و در مسائل کم‌اهمّیّت در بین فقها مشاهده میکند -که از لحاظ عملی و از لحاظ جایگاهش در مجموعه‌ی احکام اسلامی خیلی چیز مهمّی نیست- واقعاً شگفت‌آور است؛ یعنی این‌ جور [دقّتهای] عمیق و ریزبین و ژرف‌نگر، در کارهای فقهی ما و در علمای ما وجود دارد؛ خب این خیلی ظرفیّت مهمّی است. این حوزه می‌تواند همه‌ی نیازهای یک نظام اسلامی را، جامعه‌ی اسلامی را برآورده کند. اگر چنانچه نهادسازها -یعنی مثلاً فرض کنید بانک مرکزی یک نهاد...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز516
دیروز962
در هفته5257
در ماه21728
مجموع21091771

بازدید کنندگان برخط

5
Online

  • 264 نماینده مجلس خواستار اقدام متقابل ایران در برابر آمریکا شدند
  • رئیس جمهور: نقض برجام را تحمل نمی‌کنیم و به آن پاسخ مناسب خواهیم داد
  • آیت الله مقتدایی: همکاری حوزه و آموزش و پرورش مفید است
  • آیت الله نمازی: وقف راهکار موثر مقابله با تحریم‌ها و تحقق اقتصاد مقاومتی است
  • آیت الله مروی: فقه شیعه پویاترین فقه در میان همه مذاهب است
  • حجت الاسلام والمسلمین حسینی خراسانی: نقض برجام توسط آمریکا فرصتی برای انسجام وهمدلی ملی است


** جام جم 95/9/15
*  محمدزاده، مدیرعامل شرکت راه‌آهن شد
هیات وزیران در جلسه عصر دیروز خود که به ریاست حسن روحانی، رئیس‌جمهور برگزار شد به دکتر سعید محمدزاده، به عنوان رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران رأی اعتماد داد.
محسن پورسیدآقایی، مدیرعامل پیشین شرکت راه‌آهن پس از حادثه اخیر برخورد دو قطار در سمنان، از مسئولیت خود استعفا کرده بود.
*  مخالف سخنرانی در دانشگاه‌ها نیستیم
وزیر کشور با تاکید بر این‌که این وزارتخانه مخالف برگزاری سخنرانی در دانشگاه‌ها نیست، گفت: خواهش من این است که با توجه به شرایط کنونی کشور و در پیش رو بودن انتخابات، منافع ملی را در نظر بگیرید تا 16 آذر و برگزاری مراسم این روز تبدیل به نقطه عطفی شود. عبدالرضا رحمانی‌فضلی افزود: وزارت کشور نیز در صورت صدور مجوز سخنرانی‌ها در دانشگاه توسط شوراهای فرهنگی دانشگاه، مخالفتی با برگزاری سخنرانی‌ها نخواهد داشت.
** همشهری 95/9/15
*  بیانیه 264 نماینده ایران
264 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با امضای بیانیه‌ای مصوبه مجلس نمایندگان آمریکا در تمدید 10 ساله قانون تحریم‌های اقتصادی آمریکا را محکوم کردند. در بیانیه نمایندگان با انتقاد شدید از کنگره آمریکا آمده است: اکیدا از دولت می‌خواهیم در اسرع وقت به خصوص بند «3» و بند «7» قانون اقدامات متقابل ایران در قبال نقض برجام را تحقق بخشیده و به اطلاع مجلس شورای اسلامی برساند. در بخش دیگری از بیانیه می‌خوانیم: سرعت در اجرای قانون مذکور در شرایط مقابله با اقدامات نقضی طرف مقابل ضروری است.
*  صالحی به وین رفت
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به منظور شرکت در نشست بین‌المللی وزرای امنیت هسته‌ای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به همراه هیأتی فنی و کارشناسی عازم وین پایتخت اتریش شد. علی اکبر صالحی معاون رئیس جمهور قرار است امروز بیانیه جمهوری اسلامی ایران را در این نشست قرائت کند.
** کیهان 95/9/15
*  دیدار صمیمی نمایندگان تشکل‌های دانشجویی با رئیس قوه قضائيه
در آستانه روز دانشجو، نمایندگان تشکل‌های دانشجویی با رئیس‌قوه قضائیه دیدار کردند.
آیت ا... آملی لاریجانی در این دیدار پیرامون بحث فیش‌های نجومی و املاک شهرداری تاکید داشت که «این موضوع با جدیت بررسی می‌شود و سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات هم این موضوع را پیگیری می‌کنند. اگر دولت در حوزه فیش‌های نجومی با جدیت وارد کار نشود، ما مستقلاً این موضوع را پیگیری خواهیم کرد.» رئیس‌قوه قضاییه پیرامون پرونده فاضل لاریجانی گفت که عملکرد فاضل را تایید نمی‌کنم و قبول هم ندارم و به نظر من کار او اشتباه است این موضوع را از قول من نقل کنید. قضات در حال پیگیری هستند و من هم بدون هیچ ملاحظه‌ای پیگیر این پرونده خواهم بود.
*  مردم منتظر اقدام عملی مجلس و دولت در واکنش به بدعهدی آمریکا هستند
دبیرکل حزب مؤتلفه اسلامی با اشاره به سخنان رئیس‌جمهور و رئیس ‌مجلس در واکنش به بدعهدی آمریکا و نقص برجام گفت: مردم منتظر پاسخ و اقدام عملی مجلس و دولت به شرارت آمریکایی‌ها در اجرا نکردن برجام هستند. محمدنبی حبیبی تاکید کرد: آمریکا نشان داد به هیچ یک از قراردادها و پیمان‌های خود وفادار نیست، حتی پیمانی که با 5 کشور بزرگ تحت عنوان برجام امضاء کرده را اجرا نمی‌کند و سلطه‌گری خود را ادامه می‌دهد.
** شرق 95/9/15
*  اقدام علیه برجام، اقدام علیه تعامل بین‌المللی است
اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری، در نخستین همایش ملی صیانت و گفتمان‌سازی اجتماعی‌شدن مبارزه با مواد مخدر با اشاره به کارشکنی و نقض عهد آمریکایی‌ها در برجام گفت: «اقدام آمریکایی‌ها علیه برجام، اقدام علیه گفت‌وگو و تعامل بین‌المللی است». او افزود: اتفاقاتی که امروز در غرب و آمریکا شروع شده است، می‌تواند برای دنیا مخاطره‌آمیز باشد. چهره‌های خشن جنگ‌طلبی که در دنیا روی کار می‌آیند، باید با عقل و تدبیر کنترلشان کرد».
*  پاره‌کردن برجام اوج حماقت است
رئیس فعلی سیا در دولت اوباما هشدار داده که اگر دونالد ترامپ تهدید دوران مبارزات انتخاباتی‌اش مبنی ‌بر پاره‌کردن توافق ایالات متحده با ایران درباره برنامه هسته‌ای را اجرا کند، پیامدهای آن فاجعه‌بار خواهد بود. جان برنان در یک مصاحبه صریح و غیرمعمول با بی‌بی‌سی گفته است مخالفت ترامپ در موضوع توافق هسته‌ای با ایران «اوج حماقت» است.
** ایران 95/9/15
*  نقض برجام را تحمل نمی‌کنیم و به آن پاسخ مناسب خواهیم داد
حجت الاسلام والمسلمین روحانی با اشاره به اقدام اخیر مجلس نمایندگان و سنای امریکا، تصریح کرد: به صراحت اعلام می‌کنم که نقض برجام را از سوی هیچ یک از اعضای 1+5 تحمل نخواهیم کرد و به آن پاسخ مناسب خواهیم داد.
رئیس شورای عالی امنیت ملی گفت: صریحاً اعلام می‌کنم چنانچه این مصوبه به اجرا گذاشته شود، نقض فاحش برجام بوده و پاسخ قاطعانه ما را به دنبال خواهد داشت. حتی امضای آن از سوی رئیس‌ جمهوری امریکا را نیز خلاف تعهدات امریکا می‌دانیم و با عکس‌العمل مقتضی روبه رو خواهد شد.
*  احتمال همکاری ترامپ با ایران علیه داعش
رئیس دفتر کالین پاول، وزیر خارجه پیشین امریکا از احتمال همکاری ترامپ با ایران علیه داعش خبر داد. «لارنس ویلکرسون» گفت: ترامپ ضمن اینکه سیاست‌های دولت اوباما [علیه داعش] را ادامه خواهد داد، آماده خواهد بود تا با ایران و روسیه و دولت سوریه برای پایان دادن به جنگ داخلی سوریه همکاری کند.
** جمهوری اسلامی 95/9/15
*  اقدام میرزا کوچک خان جنگلی و یارانش صفحه پرافتخاری در تاریخ ایران است
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار جمعی از مسؤولین مرکز بازشناسی نهضت جنگل، زنده شدن اسناد مربوط به مقاطع مهم تاریخی، مانند نهضت جنگلی را برای محققین و پژوهشگران و مردم نویدبخش دانست و براهمیت ثبت و تدوین نهشت جنگل تاکید کرد و گفت: اقدام میرزای جنگلی و یارانش صفحه پرافتخاری در تاریخ ایران است. آیت الله هاشمی رفسنجانی همچنین با اشاره به اخبار مربوط به افشای اسناد جدید از سوی ویکی‌لیکس که 5 هزار از اسناد آن مربوط به مقطع پیروزی انقلاب است، گفت: این اسناد، در صورت صحت می‌تواند خیلی از نکات و نقاط مبهم تاریخ ماه‌های آخر مبارزه و ماه‌های اول پیروزی انقلاب اسلامی را تبیین نماید.
** وطن امروز 95/9/15
*  13 کشته و زخمی در انفجار سلیمانیه
انفجارها در استان سلیمانیه در اقلیم کردستان در شمال عراق دست‌کم 13 کشته و مجروح به‌جای گذاشته است. این انفجارها، روز یکشنبه پس از آن روی داد که 3 عامل بمب‌گذار کمربند انفجاری خود را در سد دربندی خان در استان سلیمانیه منفجر کردند. در پی این انفجارها درگیری‌های مسلحانه میان نیروهای امنیتی کرد و تروریست‌ها در این منطقه روی داد.
** جوان 95/9/15
*  انگلیس هیچ کمکی به مردم سوریه نکرده است
وزارت دفاع روسیه در واکنش به انتقادات انگلیس درباره کاروان کمکهای بشردوستانه گفت که لندن تاکنون حتی یک گرم آرد یا یک پتو به مردم سوریه کمک نکرده است. سخنگوی ترزا می‌نخست وزیر انگلیس مدعی شده بود که روسیه مانع از ارسال کمکهای امدادی و غذایی به ساکنان شهر محاصره شده حلب می‌شود.
** آفتاب یزد 95/9/15
*  تمديد قانون ISA به معناي بازگشت تحريم‌ها نيست
حمید بعیدی نژاد رئیس تیم کارشناسی مذاکره کننده هسته‌ای در مورد مصوبه جدید سنای آمریکا (داماتو) طی یادداشتی بیان کرد: در صورت امضاي مصوبه مجلسين توسط رئيس جمهور، اين قانون اعتبار قانوني خواهد داشت، اما برگرداندن تحريم هاي مندرج در ISA نياز به تصميم مستقل و جداگانه اي توسط دولت دارد که چنين تصميمي اگر اتخاذ شود بي شک نقض برجام خواهد بود.
وی ادامه داد: تاکید می‌نمایم که صرف تمديد اين قانون به معناي برگرداندن خودکار تحريم هاي آمريکا نخواهد بود بلکه اين امر به تصميم جداگانه اي نيازمند است.
*  تاکید آمریکا بر لزوم آمادگی برای مقابله با ایران
رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفت که ظرفیت‌های نظامی کشورش باید برای مقابله با روسیه، چین، ایران و کره‌شمالی آماده باشد.
دانفورد در بخش دیگری از سخنانش گفت: روسیه، چین، ایران و کره شمالی کشورهایی هستند که برای پیش‌برد منافع‌شان فعالیت‌ نظامی سنتی را با توانمندی اقتصادی، سیاسی، اطلاع‌رسانی و سایبری درمی‌آمیزند.
** رسالت 95/9/15
*  با تحريم مي ‌توانيم ايران را به هر کاري وادار کنيم!
يک قانونگذار آمريکايي بعد از ديدار با ترامپ گفت که واشنگتن مي‌تواند با توان تحريمي ‌اش ايران را به انجام کارهاي مطلوبش وادار کند و حفظ توافق هسته‌اي با تهران ضرورتي ندارد. «ديويد پردو» نماينده ايالت «جورجيا» در مجلس سناي آمريکا همچنين گفت که آمريکا نيازي به توافق هسته‌اي ايران و گروه 1+5 براي دستيابي به اهدافش در قبال تهران ندارد. معتقدم ايالات متحده از لحاظ توانايي تحريم به اندازه کافي قوي هست که بتوانيم آنها را به نقطه‌اي برسانيم که مي‌خواهيم با آن توافق به آنجا برسيم.
*  پاسخ ايران به تمديد تحريم‌ها شوکه کننده خواهد بود
دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام در واکنش به تمديد تحريم‌ها از سوي آمريکا تاکيد کرد: اگر آمريکا تحريم‌هاي جديد را عليه ايران اعمال کند، ما به ‌آمريکا پاسخ شوکه کننده‌اي خواهيم داد. محسن رضايي در يادداشتي در صفحه اينستاگرام خود نوشت: تحريم‌هاي جديد فقط عليه ايران نخواهد بود بلکه دهن کجي به اروپا، چين و روسيه هم خواهد بود. ناديده گرفتن شوراي امنيت سازمان ملل هم خواهد بود؛ بنابراين دست ما باز خواهد بود که عليه آمريکا اقدام کنيم ولي اقدام ما از آنها اساسي‌تر و کوبنده‌تر خواهد بود.
** مردم سالاری95/9/15
*  آمریکا مانع عادی سازی روابط با شبکه بانکی بین‌المللی است
رئیس کل بانک مرکزی ضمن انتقاد شدید از کارشکنی‌های آمریکا تاکید کرد : امریکا مانع اصلی عادی سازی روابط با شبکه بانکی بین المللی است. ولی‌الله سیف پس از دیدار با وزیر تجارت نیوزیلند در جمع خبرنگاران در خصوص تمدید تحریم‌ها افزود: آمریکا با رفتارهایش همواره تلاش داشته است تردید را در ذهن بانک‌ها حفظ کند تا ما نتوانیم روابطمان را با شبکه بانکی بین المللی عادی سازی کنیم.
*  مصوبه کنگره آمریکا در تمدید تحریم ایران نقض برجام است
معاون اروپا و آمریکای وزارت خارجه با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران برای هر وضعیتی آمادگی کامل دارد گفت:‌ ترامپ و تیم او باید بداند که ایران طعمه غیرقابل هضم بسیار سخت و مقاومی در برابر اوست و مثل گذشته در هر شرایطی پیروز میدان خواهد بود. تخت روانچی گفت: با اجماع تمام مسئولان کشور پشت سر مقام رهبری، ‌اقدام آمریکا نقض صریح برجام است؛ به طوری که حتی اگر در اجرای قانون ایسا بندهای مربوط به هسته‌ای را هم اجرا نکنند مصوبه کنگره نقض برجام است چون این مصوبه تحریم جدید علیه ایران اعمال کرده است
** آرمان 95/9/15
*  حكومت اسلامي مقدمه لازم براي تمدن نوين اسلامي است
عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي گفت: حكومت اسلامي و جامعه اسلامي مقدمه لازم براي تمدن نوين اسلامي است. دكتر علي‌اكبر ولايتي با اشاره به ضرورت استفاده از ميراث گران‌قدر تمدن اسلامي براي طراحي تمدن نوين اسلامي افزود: علم و فناوري نوين در جهان امروز تا حدود بسيار زيادي مرهون تلاش‌هاي علمي مسلمانان در همه زمينه‌هاست. اين عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي اظهار کرد: تلاش غربي‌ها در چند سال اخير براي انكار تمدن اسلامي خسارات بزرگ و جبران‌ناپذيري به اين تمدن وارد كرده است.
*  پس از شکست داعش، در عراق می‌مانیم
«اشتون کارتر» وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد: ارتش این کشور و شرکای جهانی آن باید حتی پس از شکست داعش نیز در عراق باقی بمانند.
وزیر دفاع آمریکا که برای شرکت در همایش «دفاع ملی ریگان» به کالیفرنیا رفته بود، در سخنانی گفت: آمریکا و ائتلاف آن، باید حضور نظامی خود را در عراق حفظ کنند تا با جابجایی یا احیای داعش مقابله کنیم.
** فرهیختگان 95/9/15
*  1۲ محور برای استیضاح وزیر راه
طرح استیضاح عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی در جلسه علنی صبح دیروز پارلمان با 84 امضا به هیات‌رئیسه مجلس تقدیم شد. پیشتر رضا شیران‌خراسانی، طراح استیضاح وزیر راه و شهرسازی گفته بود: «طرح استیضاح عباس آخوندی با 84 امضا دیروز تقدیم هیات‌رئیسه مجلس شد.»
*  روسیه برای الزام رعایت برجام به طرف مقابل هشدار داده است
مهدی سنایی، سفیر ایران در مسکو در حاشیه نشست دانشجویی در آستانه روز دانشجو (16 آذر) ضمن اشاره به اقدام اخیر نمایندگان در آمریکا برای تمدید تحریم‌ها، گفت: «روسیه به‌عنوان یکی از اعضای موثر گروه 1+5، نسبت به پایبندی سایر اعضای این گروه به لزوم اجرای تعهدهای خود در قبال برجام هشدار داده است.»
** آفرینش 95/9/15
*  ايران از دستاورد اخير افغانستان در برقراري صلح استقبال مي‌کند
وزير امور خارجه گفت:‌ايران از دستاوردهاي اخير دولت افغانستان در برقراري صلح با حزب اسلامي استقبال مي کند.محمد جواد ظريف در همايش قلب آسيا در هند افزود: ما همچنان از دولت وحدت ملي افغانستان حمايت کرده و آمادگي داريم تا با رهبران افغانستان براي کمک به آنها در ايفاي مسئوليت هاي شان همکاري کنيم. اميدواريم که فرايند صلح با مالکيت و هدايت افغانستان و با بهره گيري از تمامي ظرفيت هاي موجود در کشورهاي منطقه اين کشور را به سمت صلحي پايدار و جامع به پيش برد.
*  اجرايي شدن توافق بندر چابهار در جهت رونق اقتصادي منطقه
سران و نمايندگان بيش از 30 کشور از جمله جمهوري اسلامي ايران در پايان ششمين اجلاس ' قلب آسيا' در بيانيه اي مشترک خواهان اجرايي شدن پروژه هاي ارتباطي از جمله توسعه بندر چابهار در منطقه شدند.
در اين بيانيه آمده است که توسعه اقتصادي به ايجاد ثبات و امنيت درافغانستان کمک مي کند. اين طرح‌ها سبب افزايش همکاري هاي منطقه اي در مرکز و جنوب آسيا خواهد شد.
** قدس 95/9/15
*  همکاری حوزه و آموزش و پرورش مفید است
آیت‎الله مرتضی مقتدایی عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه اظهار داشت: فراگرفتن فن مشاوره با رویکرد دینی از نکات بسیار مهمی است که می‌تواند نقش مهمی در پرورش نسل آینده داشته باشد. اگر مشاوران آموزش و پرورش آموزه‌های دینی را فرا بگیرند، می‌توانند راه تعلم دین و تعهد و تقوا و انس با خدا را به دانش آموزان آموزش دهند. اقدام اخیر همکاری حوزه علمیه و آموزش و پرورش در زمینه مشاوره، امر بسیار مهم و مفیدی است؛ زیرا این همکاری، نتایج خوبی برای بانوان این عصر و دوران‎های آینده خواهد داشت؛ از دیگر سوی از این جهت مفید است که افرادی که تحت تعلیم مشاوره قرار می‎گیرند، هدایت و راهنمایی می‎شوند.
*  رونمایی از دخل و خرج دولت در سال 96
آخرین لایحه بودجه سنواتی دولت یازدهم دیروز به مجلس تقدیم شد؛ لایحه‌ای که رشد 13 درصدی بودجه عمومی کشور را نشان می‌دهد. براساس لایحه‌ای که دیروز رئیس جمهور به صحن مجلس برد، بودجه عمومی کشور حدود 320 هزار میلیارد تومان برآورد شده، 60 هزار میلیارد تومان از آن (با رشد 26 درصدی نسبت به سال جاری) سهم بخش عمرانی است، نفت 50 دلاری (با رشدی 15 دلاری در مقایسه با سال جاری)، صادرات روزانه دو میلیون و 420 هزار بشکه نفت در روز دیده شده و صندوق توسعه ملی سهمی 20 درصدی (10 درصد کمتر از سال جاری) از درآمدهای نفتی خواهد داشت.
** خراسان 95/9/15
*  ایران بعد از توافق هسته‌ای تهاجمی تر شده است
«بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی یک بار دیگر از توافق هسته‌ای انتقاد کرد و گفت: اسرائیل متعهد به جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی است. این مسئله تغییری نکرده و نخواهد کرد. وی افزود: بعد از امضای توافق، ایران به قدرتی تهاجمی‌تر بدل شده و در حال ساخت موشک‌های بالستیک است که بالاخره به ایالات متحده خواهد رسید. ایران در حال ساخت موشک‌های قاره‌پیماست.
*  در سایه امنیت، کشور به اهداف خود دست می‌یابد
محمد حسین مقیمی قائم مقام وزیر کشور تامین امنیت را از مهم‌ترین وظایف دولت دانست وگفت: در سایه امنیت است که کشور به اهداف خود دست می‌یابد و وزارت کشور وظیفه دارد به استانداران دراین باره کمک کند.
** اعتماد 95/9/15
*  با كانديداي اصلي وارد انتخابات مي‌شويم
محمدرضا باهنر، دبيركل جبهه پيروان خط امام اعلام كرد كه «اصولگرايان با كانديداي اصلي وارد صحنه انتخابات مي‌شوند. همه انتخابات‌ها براي ما مهم است و اصولگرايان از كنار هيچ كدام بي‌تفاوت نمي‌توانند، عبور كنند. انتخابات ٩٦ براي اصولگرايان مهم است. امروز بعضي معتقدند روحاني حتما راي مي‌آورد. برخي هم معتقدند اگر فضاي هيجاني در دو حوزه اقتصاد و ركود شكل بگيرد راي روحاني مشكل پيدا مي‌كند.»
*  فضاي مجازي مي‌تواند دين و اسلام را از بيخ ريشه‌كن كند
رييس ستاد امر به معروف و نهي از منكر استان تهران گفت: امروز فضاي مجازي در منكرات در اولويت نسبت به موضوع انتخابات و حجاب قرار دارد و متاسفانه از سوي برخي مسوولان شاهد خيانت در معرفي اينترنت شديم. آيت‌الله موحدي‌كرماني گفت: فضاي مجازي مي‌تواند دين و اسلام را از بيخ ريشه‌كن كند و چنين قدرتي را دارد. بدحجابي بد است اما فضاي مجازي صدبرابر بدتر است. وي بيان كرد: اينترنت سبب تشويق به خودكشي، ارايه راهكارهاي آسان براي خودكشي، انواع مفاسد جنسي، ايجاد شبهه، دعوت به بي‌غيرتي، كمك به شورش، فروش اسلحه، فروش مواد مخدر، گرايش به سازمان مجاهدين خلق و منافقين و ايجاد انحرافات فكري و محتواي ضاله مي‌شود.
** شهروند 95/9/15
*  الزام دولت به توسعه فناوری هسته‌ای در قبال نقض برجام توسط آمریکا
برخی نمایندگان مجلس با ارایه طرحی به هیأت رئیسه مجلس، خواستار از سرگیری فعالیت‌های هسته‌ای ایران شدند. این طرح دوفوریتی که «الزام دولت به توسعه فناوری هسته‌ای در چارچوب NPT در قبال نقض برجام توسط آمریکا» نامیده شده است روز گذشته با ٨٨ امضای نمایندگان مجلس تقدیم هیأت رئیسه مجلس شد. در این طرح امضاکنندگان دولت را ملزم به توسعه همه‌جانبه فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای در چهارچوب معاهده NPT در قبال نقض برجام از سوی آمریکا کرده‌اند.
** وقایع اتفاقیه 95/9/15
*  نقض برجام، آمریکا را نزد جامعه جهانی بی اعتبار می‌کند
معاون رییس جمهوری در امور مجلس می‌گوید: برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) یک سند حقوقی و بین المللی است و نقض آن توسط آمریکا، این کشور را نزد جامعه جهانی بی اعتبار می‌کند.
حسینعلی امیری در واکنش به مصوبه اخیر کنگره آمریکا در مورد تمدید قانون تحریم‌های ایران (ایسا) گفت: از آنجا که دولت از ابتدا به رفتارهای آمریکا اعتماد نداشته، تحرکات هیات حاکمه این کشور اعم از دولت و کنگره را در قبال جمهوری اسلامی ایران بدقت رصد می‌کند و پیش بینی‌های لازم را برای مواجهه با بدعهدی‌های واشنگتن انجام داده است.
*  ارتش سوریه شرق حلب را تا پایان 2016 می‌گیرد
استفان دی میستورا فرستاده سازمان ملل به سوریه تاکید کرد، بخش شرقی حلب برای مدت طولانی دوام نمی‌آورد و احتمالا تا پایان سال ۲۰۱۶ به دست نظام سوریه سقوط کند. این درگیری "وحشتناک" است که احتمالا با سال جدید میلادی یا میلاد مسیح پایان می‌یابد. زمان آن رسیده که مذاکرات آغاز شود و تنها راه حل تقسیم قدرت است چون جایگزین آن جنگ چریکی است نه سازندگی و این را کسی نمی‌خواهد حتی روسیه.
** صبح نو 95/9/15
*  آزادسازی 4 روستا در شمال موصل
در ادامه پیشروی نیروهای عراقی در عملیات موصل، وزارت دفاع این کشور از آزادسازی چهار روستای دیگر در محور عملیات «النوران» در شمال این شهر خبر داده است.
*  هلاکت سرکرده داعش در داغستان
سرویس امنیت فدرال روسیه اعلام کرد: یکی از سرکرده‌های گروه تروریستی وابسته به داعش در منطقه داغستان به دست نیروهای امنیتی روسیه کشته شد. رستم آسلدروف معروف به ابومحمدالقدری از سرکرده‌های گروه تروریستی وابسته به داعش در منطقه شمال قفقاز بود. سرویس امنیت فدرال روسیه اعلام کرده که در عملیات انجام شده در داغستان علاوه بر این فرد، 4 نفر دیگر از دستیاران وی نیز کشته شدند.
** اخبار خبرگزاری ها و سایت های اینترنتی
دریافت کنندگان حقوق نجومی وجدان خود را به ‌آتش کشیدند
رسا/آیت الله مصباح یزدی در دیدار جمعی از فرماندهان نیروی انتظامی، با بیان این که شهدا جان خود را دادند که اسلام و عدالت زنده بماند، گفت: افرادی که به خون شهدا خیانت کردند و با استفاده از آن به صندلی ریاست نشستند اما از اموال مردم حقوق نجومی دریافت کردند وجدان خود را به آتش کشیده اند.عضو جامعه مدرسین درادامه بااشاره به اینکه برخی افراد در پیاده کردن احکام دین درزندگی روزمره ومعاملات خود مشکل دارند گفت: برخی می‌گویند دین تنها برای عبادت و مسجد است و امور دنیوی نیازی به دین ندارد به این طرز فکر در اصطلاح امروزی سکولاریسم می‌گویند.
وقف، راهکار موثر مقابله با تحریم‌ها و تحقق اقتصاد مقاومتی است
حوزه/آیت الله نمازی، گفت: براساس روایات و سیره ائمه اطهار (ع) وقف به عنوان یک راه و رسم توحیدی برای احیاء شعائر مذهبی تشریح شده است .عضو جامعه مدرسین با بیان این که وقف یکی از راهکارهای مقابله به تحریم‌ها واقتصاد مقاومتی است، گفت: نقش و ساختار وقف در تحقق اقتصاد مقاومتی باید توسط محققین مورد بحث و بررسی قرار گیرد.وی به اثرات وقف مساجد، حسینیه ها، تاسیس حوزه‌های علمیه، پرداخت هزینه زائران، تهیه جهیزیه، ازدواج و تحصیل جوانان، مسکن و بیماریهای صعب العلاج اشاره کرد و افزود: آثار و منافع وقف باید برای کسانی که تمکن مالی دارند، تبیین شود.
انقلاب اسلامی خیزشی نو برای جبران غیبت خود در عرصه جهانی بود
حوزه/آیت الله اعرافی درمراسم معارفه مسئول مرکز ارتباطات و بین الملل حوزه با تاکید براینکه انقلاب اسلامی خیزشی نو برای جبران غیبت خود در عرصه جهانی بود گفت: یکی از آثار غیبت در سالهای دور، ظهور صهیونیسم بود و انقلاب اسلامی برای جبران این جریان به وجود آمد.مدیر حوزه‌های علمیه کشور خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی تلاشی برای سوار شدن در ریل تمدنی جهان بود و تلاش هم می‌کند که این ریل را در جهت تمدن اسلامی تنظیم کند و این مساله همان پیچ تاریخی است که رهبرمعظم انقلاب بیان می‌فرمایند.وی اظهارکرد: اگر امروز به دنبال نقشه جامع رشته‌ای هستیم باید ساحت بین الملل را درج کنیم؛ نظام معیشتی، تحصیلی، تدریسی و ... در حوزه باید با نگاه بین المللی تنظیم شود.
فقه شیعه پویاترین فقه در میان همه مذاهب است
حوزه/آیت الله جواد مروی در مراسم افتتاحیه رشته فقه الاقتصاد مؤسسه عالی فقه و علوم اسلامی به باید و نبایدهای رشته فقه الاقتصاد اشاره کرد و اظهارداشت: دانش فقه را می‌توان وسیع ترین دانش اسلامی تلقی کرد، چون پیوستگی و رابطه و نیاز این دانش با زندگی فردی و اجتماعی انسان در همه حیات و حتی بعد مرگ حتمی و ضروری است.عضو جامعه مدرسین افزود: فقه تخصصی پیشینه‌ای دارد و به همین دلیل، باید اولویت اول دانش پژهان توجه به پیش نیازها باشد. در ضرورت فقه تخصصی بحثی نیست، اگر فقه تشیع، فقه پویا و تاثیر گذار بوده در ابعاد مختلف، علت آن هماوری با نیاز جامعه و مخاطب بوده است.
نقض برجام توسط آمریکا فرصتی برای انسجام وهمدلی ملی است
رسا/حجت الاسلام والمسلمین حسینی خراسانی، با اشاره به تصویب تحریمهای 10 ساله ایران از سوی آمریکا، به تأکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر غیرقابل اعتماد بودن آمریکا اشاره کرد و گفت: مبنای این تأکید، افزون بر تجربه تاریخی ما از آمریکا، آموزه‌های دینی و قرآنی است. عضو جامعه مدرسین با تأکید بر اینکه باید نقض برجام را به فرصتی بزرگ برای انسجام و همدلی ملی تبدیل و بغض و کینه خود را نسبت به استکبار تشدید کنیم، گفت: در عین حال کسانی که بر مذاکره و تحقق برجام اصرار داشتند، به اشتباه خود اعتراف کنند و متعهد به جبران شوند.
 کمیته نظارت بر اجرای برجام نسبت به عهدشکنی‌های آمریکا تصمیم‌گیری می‌کند
فارس/رئیس مجلس اعلام کرد کمیته نظارت بر اجرای برجام در روزهای آینده نسبت به اقدامات آمریکا در راستای اجرای برجام تصمیم‌گیری می‌کند. علی لاریجانی درادامه با بیان اینکه در بندهای 3 و 7 قانون مصوب مجلس از نظر تقنینی مشخص کرده‌ایم که چه اقداماتی در قبال نقض برجام از سوی طرف مقابل می‌تواند انجام دهد، اظهار داشت: باید توجه داشت در شرایطی که دیگران هر نوع نقض و اهمال‌کاری انجام دهند، دولت باید چه اقدامی صورت دهد، این موضوع در قانون مصوب مجلس و همچنین برجام آمده است و مشخص شده که دولت در این شرایط چه اقدامی باید انجام دهد.

آمریکا از هر عملی که ایران انجام دهد مطلع خواهد شد
باشگاه خبرنگاران/ وزیر خارجه آمریکا در مجمع سابان گفت: اطلاع دارد که اسرائیل هنوز نگرانی‌هایی در رابطه با برجام دارد؛ اما اطمینان داد که آمریکا از هر عملی که ایران انجام دهد، مطلع خواهد شد.وی در ابن رابطه تصریح کرد: اگر زمانی ایرانی‌ها بیش از 7/3 دهم درصد غنی سازی کنند ما بلافاصله مطلع خواهیم شد. اگر آنها معادن اورانیوم بیشتری داشته باشند ما مطلع خواهیم شد زیرا معادن آنها را رصد می‌کنیم. اگر آنها دست بکار شوند ما مطلع خواهیم شد و در اینصورت، همه گزینه‌هایی که ما امروز در اختیار داریم در آن زمان نیز در اختیار خواهیم داشت.جان‌ کری اضافه کرد: براساس توافقنامه هسته‌ای همه مسیرهای ایران به سمت استفاده نظامی از برنامه هسته‌ای خود مسدود شده است.
اوباما جلوی اجرای قانون ضد برجام را خواهد گرفت
باشگاه خبرنگاران/رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در دیدار «ارنست مونیز» وزیر انرژی آمریکا در وین، با اعتراض شدید ایران و ابراز نگرانی جدی از تمدید قانون تحریم‌های موسوم به 'ایسا' در کنگره آمریکا بر حق جمهوری اسلامی ایران برای هرگونه واکنش مقتضی تاکید کرد. وزیر انرژی آمریکا در دیدار با علی اکبر صالحی تاکید کرد اوباما جلوی اجرای قانون ضد برجام را خواهد گرفت.صالحی در این دیدار با اشاره به پایبندی کامل جمهوری اسلامی ایران به تمامی تعهدات خود در مورد برجام که به تایید آژانس رسیده، خواستار پایبندی آمریکا به تعهدات خود در این زمینه خصوصا جلوگیری از اجرایی شدن قانون ایسا شد.
نباید تحولات داخلی کشورها به برجام خدشه وارد کند
ایرنا/ وزیر خارجه چین در دیدار با وزیر خارجه ایران تاکید کرد که برجام یک سند چندجانبه است که توسط شورای امنیت تایید شده و نباید تحولات داخلی کشورها به آن خدشه وارد کند.وی همچنین رعایت کامل توافق برجام از سوی طرفین را ضروری خواند. وزیر خارجه کشورمان در چین برجام را یک توافق همه‌جانبه خواند وگفت که هیچ طرفی نمی‌تواند به صورت یکجانبه از آن عدول کند. ظریف تاکید کرد:اجازه نخواهیم داد که هیچ طرفی به صورت یک طرفه از این توافق عدول کندو البته ما انتخاب‌های خود را هم داریم.
لایحه بودجه سال آینده متعادل، واقع بینانه و شفاف است
صداوسیما/رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه لایحه بودجه سال آینده، متعادل، واقع بینانه و شفاف است، گفت: درآمدها، هزینه‌ها و اهداف آن هم کاملاً مشخص است. نوبخت افزود: پیش بینی می‌کنیم دولت و شرکت‌های دولتی در سال آینده 1085 هزار میلیارد تومان درآمد، کسب و هزینه کنند.وی با بیان اینکه قرار است از این رقم 757 هزار میلیارد تومان را شرکت‌های دولتی دخل وخرج کنند، گفت: حدود 371 هزار میلیارد تومان برای دولت باقی می‌ماند که قرار است این مقدار را تحصیل و همان میزان را هزینه کنیم.
اقدام کنگره ضربه‌ای بر بهبود روابط تهران با غرب بود
فارس/خبرگزاری رویترز با اشاره به مواضع مقام‌های ارشد ایران در پاسخ به تصمیم‌های ضد ایرانی کنگره آمریکا نوشت: اقدام کنگره آمریکا ضربه‌ای بر مهندسی بهبود روابط تهران با غرب بود وبا این اقدام گرم شدن فضای دیپلماتیک بین تهران - واشنگتن با آمدن «ترامپ» رییس جمهور جدید آمریکا به خطر می‌افتد.این خبرگزاری به مواضع قانونگذاران ایران پرداخت و نوشت: 264 قانونگذار ایرانی روز یکشنبه بیانیه‌ای صادر کردند و از دولت خواستند تا اقدام‌هایی برای مواجهه با تصمیم اخیر کنگره آمریکا اتخاذ کند که از سرگیری غنی سازی متوقف شده بر اساس توافق از آن جمله است.

طلیعه

article thumbnailدر هفته‌های اخیر دو سفر بین‌المللی که اقتدار منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران را به نمایش گذاشت توجه بسیاری از رسانه‌های منطقه و بین‌المللی را به خود جلب کرد. اولین و مهم ترین این سفرها، سفر بشار اسد رییس جمهور سوریه به ایران و دیدار وی با رهبر معظم انقلاب بود که رسانه‌ها از آن به عنوان دیدار پیروزشدگانی یاد کردند که با مقاومت، ایستادگی و فداکاری توطئه سرنگونی سوریه را خنثی کردند و در برابر توطئه بزرگی پیروز شدند که علیه سوریه، کشورها و ملت‌های منطقه و نیز محور مقاومت طراحی شده بود. این سفر با...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom