Ayeh

رهنمود

article thumbnailحضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار دست‌اندرکاران و کارگزاران حج، فریضه‌ی حج را مجموعه‌ای استثنائی و ممتاز از ارزشهای مورد تمجید اسلام خواندند و با اشاره به وجود مفاهیم سیاسی ضروری نظیر وحدت، دفاع از مظلومان و برائت از مشرکین در حج، تأکید کردند: هر حاجی ایرانی باید با رفتار و گفتار و متانت خود، به ملیت، هویت و جمهوری اسلامی ایران آبرو ببخشد. در این دیدار که در آستانه‌ی آغاز اعزام زائران بیت‌الله الحرام انجام شد، رهبر معظم انقلاب اسلامی، حج را نمونه‌ی کوچکی از جامعه‌ی اسلامی برتر و...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز100
دیروز727
در هفته100
در ماه14189
مجموع21188850

بازدید کنندگان برخط

5
Online

اطلاعيه‌ تبريك‌ جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به مناسبت ميلاد حضرت‌ امير(ع‌) و افتتاح‌ مجلس‌ شوراي‌ اسلامي‌
در تاريخ 05/02/1362
بسم الله الرحمن الرحيم‏
«لافتي‌ الا علي‌ لاسيف‌ الا ذوالفقار»

هزاران‌ ديده‌ بر نقطه‌اي‌ از كعبه‌ خيره‌ گشته‌ و هر كس‌ در بارة‌ فاطمه‌ بنت‌ اسد سلام‌ الله‌ عليها سخني‌ بر زبان‌ داشت‌، در گرما گرم‌ اين‌ هياهو و گفتگوها بار ديگر شكافي‌ بر ديوار كعبه‌ پديدار و فاطمه‌ در حالي‌ كه‌ نوزادي‌ در آغوش‌ داشت‌ از كعبه‌ بطرف‌ خانة‌ فرزند عبد مناف‌ روانه‌ گرديد. ابوطالب‌ چون‌ به‌ چهرة‌ زادة‌ كعبه‌ نگريست‌ و علو درجه‌ و مرتبتش‌ دانست‌ او را علي‌ نام‌ نهاد. و حال‌ آنكه‌ فاطمه‌ اين‌ مولود را حيدر خوانده‌ بود. آن‌ روز (13 رجب‌) بعنوان‌ روزي‌ مبارك‌ شهرت‌ يافته‌ ولادت‌ شگفت‌انگيز اميرالمؤمنين‌(ع‌) در خانة‌ كعبه‌ و شگفتيهاي‌ ديگري‌ كه‌ در طول‌ زندگاني‌ 63 ساله‌ اسدالله‌ الغالب‌ يكي‌ پس‌ از ديگري‌ بروز كرد به‌ او لقب‌ مظهر العجائب‌ بخشيد و علي‌(ع‌) اسوه‌اي‌ شد در طول‌ تايخ‌ براي‌ همة‌ انسانها، آري‌ علي‌(ع‌) اين‌ انسان‌ ملكوتي‌ چنان‌ قله‌هاي‌ والاي‌ شرافت‌ را درنورديد كه‌ هيچ‌ شهباز تيزپروازي‌ را ياراي‌ آن‌ نيست‌ كه‌ پاي‌ به‌ عرصه‌ آن‌ كوهساران‌ نهد، (ولا يرقي‌ الي‌ الطير) او در بعد تسليم‌ در برابر حق‌، گوي‌ سبقت‌ از ديگر صحابه‌ رسول‌(ص‌) ربوده‌ زيرا وي‌ اولين‌ كسي‌ است‌ كه‌ به‌ رسول‌ خدا گرويد و جوانمردانه‌ تا آخرين‌ نفس‌ به‌ عهد خود وفادار ماند و يك‌ لحظه‌ در پيماني‌ كه‌ بسته‌ بود از خود سستي‌ نشان‌ نداد، حتي‌ در واپسين‌ لحظات‌ زندگي‌ رسول‌ الله‌ كه‌ ديگران‌ پيامبر(ص‌) را رها كرده‌ و رفتند تا در هياهوي‌ امت‌ امامي‌برگزينند، علي‌(ع‌) در كنار محمد(ص‌) ماند و به‌ كار او پرداخت‌ و آنزمان‌ كه‌ هواي‌ خلافت‌ و رياست‌ سرهاي‌ عده‌اي‌ از بزرگان‌ صحابي‌ و سابقه‌داران‌ را چون‌ حباب‌ بازيچة‌ نسيمهاي‌ پوچ‌ مادي‌ كرده‌ بود و تند باد حوادث‌ آنان‌ را به‌ هر سو مي‌راند. علي‌(ع‌) اين‌ كوه‌ استوار با بي‌ توجهي‌ به‌ دنيا و زهد و پارسائي‌ چنان‌ عظمتي‌ از خود نشان‌ داد كه‌ از ايوب‌ نبي‌(ص‌) در استقامت‌ پيشي‌ گرفت‌ او كه‌ يكه‌تاز ميدانهاي‌ نبرد بود و چون‌ برق‌ بر سر خصم‌ فرود مي‌آمد و رعدآسا مي‌خروشيد و شمشير مي‌كشيد براي‌ حفظ‌ اسلام‌ دم‌ فروبست‌ و چنان‌ شكيبايي‌ نمود كه‌ خود در نهج‌ البلاغه‌ مي‌فرمايد «صبرت‌ و في‌ العين‌ قذي‌ و في‌ الحلق‌ شجي‌ اري‌ تراثي‌ نهبا.»

علي‌(ع‌) در تواضع‌ و فروتني‌ چنان‌ بود كه‌ هر كسي‌ را با اولين‌ برخورد شيفتة‌ خود و جلب‌ به‌ آئين‌ محمدي‌(ص‌) مي‌نمود و در علم‌ و تقوي‌ پيامبر(ص‌) او را باب‌ شهر علم‌ خود خواند. با اينهمه‌ علي‌(ع‌) در صلابت‌ و سختي‌ چنان‌ قاطع‌ بود كه‌ چون‌ زمام‌ خلافت‌ ظاهري‌ بدستش‌ دادند براي‌ مردم‌ زمان‌ حكومت‌ رسول‌الله‌(ص‌) تداعي‌ شد او همانگونه‌ كه‌ پا بر روش‌ نبي‌ اكرم‌(ص‌) نهاد و بتها را از خانة‌ كعبه‌ بزير آورد پس‌ از 25 سال‌ بدعتها را شكست‌ و فرمود من‌ حقوق‌ به‌ يغما رفتة‌ مظلومين‌ را به‌ صاحبانش‌ باز مي‌گردانم‌ هر چند در مهرية‌ زنان‌ قرار گرفته‌ باشد و در شجاعت‌ علي‌ همين‌ بس‌ كه‌ جبرئيل‌ امين‌ در شأن‌ او لافتي‌ آورد و ذوالفقار بدستش‌ داده‌ شد.

علي‌(ع‌) در اجراي‌ قوانين‌ الهي‌ و اقامة‌ حدود هيچ‌ مصلحتي‌ را بر فرمان‌ خدا مقدم‌ نمي‌داشت‌ لذا آنگاه‌ كه‌ مصلحت‌ انديشان‌ از راه‌ خيرخواهي‌ او را از مصاف‌ با معاويه‌ بر حذر داشتند نظر آنان‌ را مردود دانسته‌ به‌ نبرد با آن‌ طاغي‌ برخواست‌ زيرا در منطق‌ علي‌ سازش‌ معنا و مفهومي‌ندارد. او كه‌ خود به‌ ديگران‌ سفارش‌ مي‌كند «كونوللظالم‌ خصماً و للمظلوم‌ عوناً» چگونه‌ از كنار حكومت‌ شام‌ بي‌ تفاوت‌ بگذرد و از كژيها ديده‌ فرو بندد حاشا و كلا!!! پس‌ علي‌ آهنگ‌ شام‌ نمود تا با معاويه‌ در ستيزد و در اين‌ رهگذر دهها هزار نظامي‌ بخون‌ غلطيدند لكن‌ هرگز او از عزمي‌كه‌ داشت‌ سست‌ نگرديد و يك‌ گام‌ به‌ عقب‌ ننهاد. راستي‌ اگر پس‌ از دوران‌ رسول‌ گرامي‌(ص‌) حكومت‌ پنج‌ ساله‌ اميرالمؤمنين‌ نبود چگونه‌ ممكن‌ بود شكلي‌ ازحكومت‌ اسلامي‌ ترسيم‌ نمود، و ريختن‌ اين‌ خونها جز در ركاب‌ علي‌ خليفة‌ بحق‌ رسول‌ الله‌(ص‌) و فدا شدن‌ براي‌ هدفي‌ كه‌ او تعقيب‌ مي‌نمود چه‌ معنايي‌ داشت‌؟ و چه‌ شكوهمند است‌ انقلاب‌ اسلامي‌ ايران‌ كه‌ در همه‌ شئون‌ از علي‌ آموخته‌ و قدم‌ جاي‌ گامهاي‌ استوار او نهاده‌ است‌ و در روزي‌ مهمترين‌ ارگان‌ اين‌ جمهوري‌ كه‌ عصارة‌ خون‌ هزاران‌ شهيد و معلول‌ است‌ آغاز بكار مي‌كند (و مجلس‌ شوراي‌ اسلامي‌افتتاح‌ مي‌شود) كه‌ مصادف‌ است‌ با روز ولادت‌ با سعادت‌ امام‌ المتقين‌. آري‌ روزي‌ كه‌ ميليونها مسلمان‌ به‌ جشن‌ و سرور نشسته‌ و شادماني‌ مي‌كنند اين‌ ركن‌ عظيم‌ كشور فعاليت‌ خود را آغاز مي‌نمايد و امام‌ امت‌ به‌ اين‌ مناسبت‌ خطاب‌ به‌ نمايندگان‌ مجلس‌ چنين‌ بيان‌ مي‌فرمايد كه‌ من‌ اميدوارم‌ اين‌ مجلس‌ (كه‌ در روز ميلاد اميرالمؤمنين‌(ع‌) كار خود را آغاز مي‌كند با الهام‌ از عدل‌ علي‌) مجلس‌ عدالت‌ و پيرو اسلام‌ و بنفع‌ مسلمين‌ و كشور اسلامي‌باشد. و بار ديگر فرمودند (عصارة‌ زحمات‌.... اين‌ مجلس‌ است‌ كه‌ در مقابل‌ انحراف‌ ايستاده‌ و دست‌ هيچ‌ حزب‌ و گروهي‌ نيست‌ و اكثريت‌ اين‌ مجلس‌ اشخاصي‌ هستند كه‌ خودشان‌ فكر مي‌كنند...).

و رهبر انقلاب‌ اسلامي‌ در سفارشهاي‌ خود نمايندگان‌ محترم‌ را به‌ سعي‌ و كوشش‌ در تدوين‌ قوانين‌ اسلامي‌امر فرموده‌ و با پيامهايي‌ كه‌ در مناسبتهاي‌ مختلف‌ براي‌ مجلس‌ فرستاده‌اند آنان‌ را از انحراف‌ بر حذر داشته‌ و تأكيد فراوان‌ فرموده‌اند كه‌ قوانين‌ صدر در صد اسلامي‌ منطبق‌ بر مباني‌ فقه‌ غني‌ اسلام‌ و بر مرّ قرآن‌ كريم‌ و سنت‌ رسول‌ الله‌(ص‌) باشد و اگر پايتان‌ را از اسلام‌ كنار بگذاريد اين‌ طلبه‌ كه‌ اينجا نشسته‌ با كمال‌ قوا با شما مخالفت‌ مي‌كند.

والحق‌ كه‌ مجلس‌ شوراي‌ اسلامي‌ در طول‌ سه‌ سال‌ فعاليتش‌ خدمات‌ شاياني‌ به‌ انقلاب‌ و ميهن‌ اسلامي‌ نموده‌ كه‌ براي‌ نمونه‌ رسيدگي‌ به‌ معضلات‌ مسائل‌ كشوري‌ ازجمله‌ حل‌ مسأله‌ گروگانها، رأي‌ عدم‌ كفايت‌ سياسي‌ به‌ بني‌ صدر، بررسي‌ در وضع‌ چهار دولت‌ و رأي‌ اعتماد به‌ وزراي‌ آنان‌ را مي‌توان‌ نام‌ برد، در قانونگذاري‌ مشخص‌ ساختن‌ 12 مورد از 24 موردي‌ كه‌ قانون‌ اساسي‌ بعهده‌ مجلس‌ گذارده‌ از جمله‌ ايجاد ديوان‌ عدالت‌ اداري‌ و پايه‌ريزي‌ و بناء سازمان‌ بازرسي‌ كل‌ كشور و تدوين‌ و تصويب‌ هزاران‌ قانون‌ مختلف‌ از جمله‌ تصويب‌ 2500 مادة‌ قانوني‌ مربوط‌ به‌ شئون‌ قضائي‌ اسلام‌ كه‌ انشاءالله‌ با بكار گرفتن‌ صحيح‌ و اجراء اين‌ قوانين‌ فرهنگ‌ اصيل‌ و حياتبخش‌ اسلام‌ در جامعه‌ ايران‌ تجديد گردد.

و يكي‌ ديگر از فعاليتهاي‌ مجلس‌ در طول‌ سالهاي‌ گذشته‌ اعزام‌ هيأتي‌ از نمايندگان‌ به‌ كشورهاي‌ دوست‌ و اسلامي‌از جمله‌ سوريه‌، الجزائر، تركيه‌، پاكستان‌، هندوستان‌، ليبي‌، كوبا، و غيره‌ بوده‌ است‌ كه‌ اين‌ مسافرتها در ايجاد روابط‌ سياسي‌، اقتصادي‌، فرهنگي‌ و گسترش‌ آنها بسيار ارزنده‌ و قابل‌ اهميت‌ مي‌باشد. بديهي‌ است‌ مجلس‌ شوراي‌ اسلامي‌با توجه‌ به‌ خدمات‌ قابل‌ تقديري‌ كه‌ تاكنون‌ براي‌ كشور انجام‌ داده‌ مورد بغض‌ دشمنان‌ واقع‌ گرديده‌ و گاه‌ منتخبين‌ ملت‌ در جبهه‌ خارجي‌ و جنگ‌ با صدام‌ و گاهي‌ در جبهه‌ داخلي‌ و درگيري‌ با نفاق‌ و بدست‌ ايادي‌ اجانب‌ به‌ شهادت‌ رسيده‌اند كه‌ امام‌ امت‌ در اين‌ مورد در بيانيه‌اي‌ چنين‌ فرمودند: وقتي‌ دشمنان‌ اسلام‌ ديدند آنها (نمايندگان‌ مجلس‌) اشخاصي‌ معتقد به‌ اسلامند و بسياري‌ از آنها از علماء اسلام‌ هستند (مجلس‌) هدف‌ واقع‌ شد لكن‌ با تمام‌ سنگ‌ اندازيهاي‌ دشمنان‌ داخلي‌ و خارجي‌ در مقابل‌ حركت‌ سريع‌ انقلاب‌، با الطاف‌ بيكران‌ خداوند و توجهات‌ خاصه‌ ائمه‌ معصومين‌ صلوات‌ الله‌ عليهم‌ اجمعين‌ كشتي‌ انقلاب‌ به‌ ناخدائي‌ رهبر عظيم‌ الشأن‌ انقلاب‌ اسلامي‌ و با حضور امت‌ فداكار از طوفان‌ بلايا رسته‌ و با سلامت‌ بر ساحل‌ نجات‌ پهلو گرفته‌ و اكنون‌ در مملكتي‌ مستقل‌ و آزاد امت‌ اسلام‌ با توكل‌ بر خدا و امدادهاي‌ غيبي‌ مي‌روند تا زمينه‌ عدالت‌ علوي‌ و حكومت‌ جهاني‌ حضرت‌ بقية‌ الله‌ ارواحنا فداه‌ را فراهم‌ آورند. انشاءالله‌.

در خاتمه‌ جامعه‌ مدرسين‌ حوزة‌ علميه‌ قم‌ خجسته‌ سالروز ولادت‌ با سعادت‌ اميرالمؤمنين‌ علي‌ بن‌ ابي‌ طالب‌ صلوات‌ الله‌ و سلامه‌ عليهما را به‌ فرزند برومندش‌ حضرت‌ بقية‌ الله‌(عج‌) و نائب‌ گرانقدر او امام‌ امت‌ خميني‌ كبير و امت‌ اسلام‌ خاصه‌ ملت‌ ايران‌ تبريك‌ و تهنيت‌ گفته‌ نابودي‌ و خذلان‌ ستمگران‌ خاصه‌ صدام‌ صهيونيستي‌ اين‌ گرگ‌ خون‌آشام‌ و حاميانش‌ را از درگاه‌ ربوبي‌ مسئلت‌ دارد.

والسلام‌ عليكم‌ و رحمة‌ الله‌ و بركاته‌
جامعه‌ مدرسين‌ حوزه‌ علميه‌ قم‌
بخش‌ سياسي‌‌‏

طلیعه

article thumbnailبیش از یک ‌سال از خروج یک‌طرفه آمریکا از معاهده‌ی برجام می‌گذرد. در این مدت جمهوری اسلامی ایران فرصتی طولانی به اروپا داد تا اقداماتی را در جهت انجام تعهداتشان نسبت به برجام انجام دهد. فرصت و دوره‌ای که رئیس جمهوری کشورمان از آن به صبر استراتژیک تعبیر کرده است. در یک جمع بندی کلی در مرور توافق هسته‌ای، جمهوری اسلامی ایران تاکنون به کلیه‌ی تعهداتش طبق برجام عمل کرده اما این طرف مقابل است که به وظایف و تعهدات خود عمل نکرده و حتی در جهت مخالف آن گام برداشته است.اکنون برای زنده ماندن توافق هسته ای بحث...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom