Ayeh

رهنمود

article thumbnailحضرت آیت‌‌الله العظمی خامنه‌ای در ابتدای جلسه درس خارج فقه در آغاز سال تحصیلی حوزه‌های علمیه، مجالس عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین علیه‌السلام در محرم امسال را پر رونق‌تر از هر سال دانستند و خاطرنشان کردند: این حقیقت پر معنا نشان می‌دهد که پیوند مردم با اهل‌بیت علیهم‌السلام یک پیوند مستحکم است و برغم انبوه تبلیغات دشمنان علیه مقدسات و با وجود انواع سرگرمی‌ها و جاذبه‌های گوناگون برای جوانان، با فرا رسیدن محرم، امواج عظیم مردمی که اغلب نیز جوانان هستند به سمت خیمه حسین‌بن‌علی علیه‌السلام حرکت...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز3
دیروز711
در هفته2864
در ماه15224
مجموع21239478

بازدید کنندگان برخط

4
Online

دعوت‌ جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از مردم‌ برای‌ شركت‌ در همه‌ پرسی‌ قانون‌ اساسی‌
در تاریخ 10/09/1359
بسم الله الرحمن الرحیم
 

 و قطعاً این‌ راه‌ من‌، راه‌ راست‌ است‌. از آن‌ پیروی‌ كنید و از راههای‌ دیگر كه‌ غیر از راه‌ خداست‌ و موجب‌ تفرقه‌ و پریشانی‌ است‌، متابعت‌ نكنید. سوره‌ انعام‌ آیه‌ 152

 ملت‌ مسلمان‌ ایران‌ در راه‌ به‌ ثمر رساندن‌ اهداف‌ پیامبران‌ و ائمه‌ اطهار كه‌ یكی‌ از آنها پیاده‌ كردن‌ قسط‌ و عدل‌ در جامعه‌ است‌ و با دادن‌ دهها هزار شهید، بیش‌ از صد هزار معلول‌ و ناقص‌ العضو در اجتماعات‌ چندین‌ میلیونی‌ خود، جمهوری‌ اسلامی‌ را بنیان‌گذاری‌ كرد و سپس‌ این‌ امت‌ بیدار در محیطی‌ صد در صد آزاد، برای‌ مشخص‌ كردن‌ قانون‌ اساسی‌ جمهوری‌ اسلامی‌ خبرگان‌ آگاه‌ با ایمان‌ و با صداقت‌ را انتخاب‌ نمود. خبرگان‌ با بررسی‌ بیش‌ از چهار هزار نظریه‌ و دعوت‌ از متخصصین‌ و رعایت‌ نظر آنان‌ و قرار دادن‌ عموم‌ مردم‌ در جریان‌ كار مجلس‌ و رسیدگی‌ به‌ مطالب‌ فرستاده‌ شده‌ از طرف‌ افراد و گروهها، مترقی‌ترین‌ و پیشرفته‌ترین‌ قانون‌ اساسی‌ را بر محور اسلام‌ كه‌ علت‌ حركت‌ انقلابی‌ مردم‌ و تداوم‌ آن‌ است‌، بتصویب‌ رساند از جمله‌ بنیان‌ هایی‌ كه‌ عامل‌ ترقی‌ و پویایی‌ و حفظ‌ و صیانت‌ انقلاب‌ اسلامی‌ ایران‌ است‌، اصول‌ ولایت‌ فقیه‌ و حاكمیت‌ ملی‌ و شوراها و مالكیت‌ اسلام‌ است‌ كه‌ از امامت‌ شخص‌ پیامبر اكرم‌ (ص‌) و جانشینان‌ بعدی‌ حضرتش‌، به‌ شكل‌ وكالت‌ و نیابت‌ به‌ فُقها، یعنی‌ اسلام‌ شناسان‌ عامل‌ و عارف‌ به‌ زمان‌ منتهی‌ می‌شود. چون‌ پذیرش‌ اسلامی‌، از طرف‌ مردم‌، خواست‌ و اراده‌ طبیعی‌ آنان‌ بوده‌ و در انتخاب‌ شخص‌ رهبر و یا شورای‌ رهبری‌ این‌ خود مردم‌ اند كه‌ تصمیم‌ می‌گیرند.

 نهاد اصلی‌ نظام‌ كه‌ اصل‌ حاكمیت‌ ملی‌ است‌ و به‌ بهترین‌ نحو اعمال‌ می‌شود شوراها در اسلام‌ و «امرهم‌ شورا بینهم‌» و آیه‌ شریفه‌ «و شاورهم‌ فی‌ الامر فاذا عظمه‌ فتوكل‌ علی‌ الله» پیدا كردن‌ نزدیكترین‌ و اصیل‌ترین‌ راه‌ است‌ كه‌ با مدیریت‌ كلی‌ به‌ كار گرفته‌ می‌شود و مالكیت‌ خصوصی‌ كه‌ بهترین‌ شكل‌ رابطه‌گیری‌ مدیریت‌ تابع‌ با امكانات‌ موجود در خدمت‌ جامعه‌ است‌.

 با تجارت‌ یا اجاره‌ و مزارعه‌ و سایر عقود و قرار دادهای‌ اسلامی‌ نیروهای‌ درون‌ اجتماع‌ را با پویائی‌ هر چه‌ بیشتر بسوی‌ رشد تكنیك‌ و كشاورزی‌ و در نتیجه‌ رفاه‌ همه‌ اقشار جامعه‌ و با نظارت‌ حكومت‌ اسلامی‌ از زیان‌ و ضرر آن‌ به‌ دیگران‌ تحت‌ عنوان‌ حرمت‌ ریا و احتكار و اسراف‌ و تبذیر و لزوم‌ و تأمین‌ نیازهای‌ ضروری‌ مردم‌ جلوگیری‌ می‌شود. از روش‌های‌ ممتاز و مسلم‌ اسلامی‌ است‌ كه‌ نه‌ سرمایه‌ را به‌ صورت‌ غول‌ آدم‌ خوار و نه‌ آدمها را به‌ صورت‌ ماشین‌های‌ خشك‌ و بی‌ ابتكار در می‌آورد و بر اساس‌ اقتصاد در خدمت‌ انسان‌، نه‌ انسان‌ در خدمت‌ اقتصاد نیازهای‌ اقتصادی‌ جامعه‌ را تأمین‌ می‌كند و دقیقاً در رابطه‌ با حفظ‌ اسلام‌ و این‌ اصول‌ بود كه‌ انقلاب‌ خونین‌ كربلا بوجود آمد و حسین‌ بن‌ علی‌ علیه‌ السلام‌ خون‌ خود و عزیزان‌ و یاران‌ با وفایش‌ را در این‌ راه‌ نثار كرد و پیام‌ آن‌ خون‌ كه‌ حفظ‌ اسلام‌ راستین‌ بود، در تداوم‌ تاریخی‌ اش‌ انقلاب‌ اصیل‌ و اسلامی‌ ملت‌ ایران‌ را پایه‌ گذاری‌ نمود. جوشش‌ آن‌ خون‌ بزرگمردان‌ بود كه‌ عامل‌ نثار خون‌ فرزندان‌ رشید و برومند این‌ ملت‌ شد تا نهال‌ اسلام‌ هر چه‌ پربارتر روشنگر راه‌ انسانیت‌ انسان‌ باشد. و به‌ همین‌ دلیل‌ است‌ كه‌ فرزند حسین‌، مرجع‌ عالیقدر و رهبر عظیم‌ الشأن‌ انقلاب‌، امام‌ خمینی‌ با حساسیت‌ فراوان‌ این‌ قانون‌ اساسی‌ را اساس‌ اسلام‌ می‌خواند و با سوز و گداز همیشگی‌ اش‌ مردم‌ را به‌ پاسداری‌ از خون‌ شهدای‌ كربلا و سایر شهدای‌ اسلام‌ با رأی‌ مثبت‌ دادن‌ به‌ آن‌ دعوت‌ می‌نماید. در این‌ میان‌ باقیمانده‌های‌ رژیم‌ منفور مستكبرینی‌ كه‌ منافع‌ خود را در خطر دیده‌اند و یا كسانی‌ كه‌ گرایش‌های‌ گروهی‌ یا حزبی‌ داشته‌اند تحت‌ نفوذ تفكرات‌ امپریالیسم‌ شرق‌ یا غرب‌، جاهلانه‌ و یا مغرضانه‌ با این‌ اصول‌ مترقی‌ مبارزه‌ می‌كند و این‌ اصول‌ را بنیان‌های‌ ارتجاع‌ در قانون‌ اساسی‌ معرفی‌ می‌نمایند كه‌ خوشبختانه‌ امت‌ اسلام‌ از نقشه‌های‌ خائنانه‌ آنان‌ بخوبی‌ آگاهی‌ دارد.

 جامعه‌ مدرسین‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌ با آنكه‌ مراقب‌ لحظات‌ تاریخی‌ و حساس‌ كار مجلس‌ خبرگان‌ بوده‌ است‌ پس‌ از پایان‌ بررسی‌ و تصویب‌ قانون‌ اساسی‌ آن‌ را مورد دقت‌ قرار داده‌ و با توجه‌ به‌ نارسایی‌های‌ جزئی‌ و قابل‌ ترمیم‌ آن‌ را مترقی‌ترین‌ قانون‌ انسانی‌ و اسلامی‌ می‌داند وبه‌ آن‌ رأی‌ مثبت‌ می‌دهد. ملت‌ مسلمان‌ ایران‌ این‌ ادامه‌ دهندگان‌ راه‌ حسین‌ راه‌ شهدای‌ گلگون‌ كفن‌ عاشورا راه‌ تمامی‌ شهدای‌ تاریخ‌ اسلام‌ بخوبی‌ آگاه‌ است‌ كه‌ امتیاز این‌ قانون‌ اساسی‌ بخاطر همین‌ اصول‌ است‌ و یقیناً به‌ آن‌ رأی‌ مثبت‌ می‌دهد.

 جامعه‌ مدرسین‌ با تشكر از زحمات‌ فراوانی‌ كه‌ نمایندگان‌ ملت‌ در این‌ راه‌ متحمل‌ شده‌اند و با قدردانی‌ از همه‌ قشرهای‌ ملت‌ مسلمان‌ توفیقات‌ همگان‌ را در راه‌ خدمت‌ به‌ اسلام‌ و مسلمین‌ از خداوند خواهان‌ است‌.

 
 جامعه‌ مدرسین‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌

طلیعه

article thumbnailدر روزهای اخیر اخبار مربوط به حملات پهپادی انصارالله یمن به تاسیسات نفتی آرامکو از جمله اتفاقات مهم در عرصه بین الملل بوده است که در این باره نکاتی چند قابل ذکر است :1 - بامداد شنبه 23 شهریور رسانه‌های خبری عربستان از حمله به دو پالایشگاه شرکت نفت «آرامکو» در شهرهای «بقیق» و «هجره حریص» در شرق این کشور خبر دادند. ساعاتی بعد انصارالله یمن مسئولیت این حمله را به عهده گرفت و اعلام کرد در صورتی که عربستان سعودی به تجاوز و محاصره خاک این کشور ادامه دهد، اهداف و رشته عملیات‌بعدی یمنی‌ها روزبه‌روز...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom