Ayeh

رهنمود

article thumbnailحوزه‌ی علمیّه حقیقتاً ظرفیّت‌های بی‌شماری دارد. این دقّتهایی که انسان در مباحث فقهی و در مسائل کم‌اهمّیّت در بین فقها مشاهده میکند -که از لحاظ عملی و از لحاظ جایگاهش در مجموعه‌ی احکام اسلامی خیلی چیز مهمّی نیست- واقعاً شگفت‌آور است؛ یعنی این‌ جور [دقّتهای] عمیق و ریزبین و ژرف‌نگر، در کارهای فقهی ما و در علمای ما وجود دارد؛ خب این خیلی ظرفیّت مهمّی است. این حوزه می‌تواند همه‌ی نیازهای یک نظام اسلامی را، جامعه‌ی اسلامی را برآورده کند. اگر چنانچه نهادسازها -یعنی مثلاً فرض کنید بانک مرکزی یک نهاد...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز19
دیروز750
در هفته769
در ماه23692
مجموع21093735

بازدید کنندگان برخط

7
Online

اطلاعيه‌ جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در آستانه‌ مرحله‌ دوم‌ انتخابات‌ مجلس‌ شوراي‌ اسلامي‌
در تاريخ 27/01/1375

 

بسم الله الرحمن الرحيم‏

ملت‌ غيور و انقلابي‌ ايران‌

بحمدالله حضور گرم‌ و هشيارانه‌ شما امت‌ خداجوي‌ و هميشه‌ در صحنه‌ در مرحله‌ اول‌ انتخابات‌ مجلس‌ شوراي‌ اسلامي‌ مايه‌ روشني‌ چشم‌ دوستان‌ و علاقمندان‌ نظام‌ مقدس‌ جمهوري‌ اسلامي‌ و مأيوس‌ كننده‌ دشمنان‌ اسلام‌ ناب‌ محمدي‌ صلي‌ الله عليه‌ و آله‌ و سلم‌ خاصه‌ استكبار جهاني‌ گرديد و اينك‌ در آستانه‌ مرحله‌ دوم‌ انتخابات‌ به‌ انجام‌ رسانيدن‌ اين‌ تكليف‌ الهي‌ نياز به‌ هوشياري‌ و حضور مجدد شما دارد.

جامعة‌ مدرسين‌ حوزة‌ علمية‌ قم‌ ضمن‌ تقدير از اين‌ همه‌ احساسات‌ پرشور و انقلابي‌ شما امت‌ فداكار در شركت‌ گسترده‌ و همه‌ جانبه‌ در مرحله‌ اول‌ انتخابات‌ و با تأكيد بر مورد توجه‌ قرار دادن‌ رهنمودهاي‌ اخير رهبر معظم‌ انقلاب‌ اسلامي‌ ايران‌ در اجتماع‌ مردم‌ محترم‌ مشهد نسبت‌ به‌ احراز ملاك‌هاي‌ انتخاب‌ اصلح‌ و با عنايت‌ به‌ بيانيه‌هاي‌ قبلي‌ جامعه‌ مدرسين‌، توجه‌ به‌ نكات‌ ذيل‌ را ضروري‌ مي‌داند:

1ـ شركت‌ در انتخابات‌ يك‌ واجب‌ شرعي‌ و يك‌ تكليف‌ اسلامي‌ است‌ و كليه‌ واجدين‌ شرائط‌ بايستي‌ در حوزه‌ هايي‌ كه‌ انتخابات‌ آنها به‌ مرحله‌ دوم‌ كشيده‌ شده‌ است‌ با همان‌ گرمي‌ و نشاطي‌ كه‌ در مرحله‌ اول‌ شركت‌ فرموده‌اند به‌ اين‌ وظيفه‌ الهي‌ خود عمل‌ نمايند.

2ـ ولايت‌ مطلقه‌ فقيه‌ ركن‌ ركيني‌ است‌ كه‌ هم‌ مشروعيت‌ و اسلامي‌ بودن‌ نظام‌ را تجلي‌ مي‌بخشد و هم‌ مردمي‌ بودن‌ آن‌ را، لذا بر ملت‌ شريف‌ ماست‌ كه‌ با توجه‌ به‌ سوابق‌ افراد كساني‌ را انتخاب‌ نمايند كه‌ حمايت‌ و اطاعت‌ از مقام‌ ولايت‌ فقيه‌ را اولين‌ و مهمترين‌ وظيفه‌ خود بدانند و به‌ فرموده‌ امام‌ راحل‌ ـ قدس‌ سره‌ ـ "پشتيبان‌ ولايت‌ فقيه‌ باشيد تا آسيب‌ به‌ مملكت‌ نرسد".

3ـ منتخبين‌ مردم‌، بايد از ميان‌ كساني‌ باشند كه‌ دين‌ را به‌ عنوان‌ يك‌ تفكر حاكم‌ بر تمامي‌ عرصه‌هاي‌ حيات‌ فرهنگي‌، اقتصادي‌، سياسي‌، اجتماعي‌ و نيز فردي‌ باور داشته‌ باشند و صِرف‌ تخصص‌ و حتي‌ تعهد به‌ معناي‌ تقواي‌ فردي‌، نه‌ تنها كافي‌ نبوده‌، بلكه‌ خطر بزرگي‌ خواهد بود كه‌ ارزشهاي‌ اصيل‌ اسلام‌ و انقلاب‌ را تهديد مي‌نمايد و همانگونه‌ كه‌ مقام‌ معظم‌ رهبري‌ (مد ظله‌ العالي‌) در فرمايشات‌ بلندشان‌ تأكيد فرموده‌اند "... كساني‌ را بفرستيد كه‌ فدايي‌ اسلام‌ باشند بدانند فقط‌ اسلام‌ درد اين‌ كشور و ملت‌ را درمان‌ خواهد كرد و بس‌. كساني‌ را بفرستيد كه‌ تجربه‌ داشته‌ باشند و گول‌ نخورند و با نام‌ ليبرال‌ و تحت‌ عنوان‌ آزادي‌ نخواهند پايه‌هاي‌ تفكر اسلامي‌ را در اين‌ كشور بلرزانند".

4ـ با توجه‌ به‌ اين‌ مهم‌ كه‌ نظام‌ مقدس‌ جمهوري‌ اسلامي‌ بر اساس‌ مباني‌ اسلام‌ ناب‌ شكل‌ گرفته‌، وجود علماء و متخصصين‌ دين‌ شناس‌ و متعهد در جهت‌ نيل‌ به‌ اهداف‌ بلند اسلام‌ و انقلاب‌ در مجلس‌ شوراي‌ اسلامي‌، بسيار ضروري‌ است‌ و كنار زدن‌ علماء دين‌ به‌ بهانة‌ اينكه‌ مجلس‌ امروز نياز به‌ متخصص‌ و كارشناس‌ دارد، خيانت‌ بزرگي‌ به‌ اهداف‌ والاي‌ انقلاب‌ اسلامي‌ مي‌باشد كه‌ نتيجه‌اي‌ جز دور شدن‌ از ارزش‌هاي‌ اصيل‌ اسلامي‌ ندارد.

5ـ احراز ملاك‌هاي‌ انتخاب‌ اصلح‌ در منتخبين‌ همانند شركت‌ در انتخابات‌ امري‌ واجب‌ و ضروري‌ است‌ در اين‌ دوره‌ نيز همچون‌ دوره‌هاي‌ قبل‌ كساني‌ كه‌ شناخت‌ كافي‌ از كانديداهاي‌ انتخاباتي‌ ندارند با مشورت‌ با علماء دين‌ (كه‌ در طول‌ تاريخ‌ انقلاب‌، امتحان‌ خود را در دلسوزي‌ نسبت‌ به‌ نظام‌ و مردم‌ داده‌اند) در انتخاب‌ اصلح‌، به‌ وظيفة‌ خود عمل‌ نمايند. و البته‌ روحانيت‌ نيز همچون‌ گذشته‌ به‌ تكليف‌ خود در هدايت‌ و ارشاد مردم‌ نسبت‌ به‌ انتخاب‌ نمايندگان‌ شايسته‌ عمل‌ خواهند نمود.

در خاتمه‌ لازم‌ به‌ ذكر است‌ كه‌ شركت‌ فعال‌ در انتخابات‌ ميان‌دوره‌اي‌ مجلس‌ خبرگان‌ رهبري‌ در استانهاي‌ تهران‌ و مازندران‌ با توجه‌ به‌ مسؤوليت‌ بسيار مهم‌ اين‌ نهاد مقدس‌ در نظام‌ اسلامي‌، و انتخاب‌ كانديداي‌ اصلح‌، نقش‌ بسيار مهمي‌ در حمايت‌ از ارزش‌هاي‌ اصيل‌ انقلاب‌ خاصه‌ ولايت‌ مطلقه‌ فقيه‌ دارد. با شناختي‌ كه‌ از امت‌ شريف‌ و متعهد خود داريم‌ مطمئن‌ هستيم‌ كه‌ به‌ اين‌ وظيفه‌ خود نيز به‌ خوبي‌ عمل‌ خواهند نمود.

والسلام‌ عليكم‌ و رحمة‌ الله‌ و بركاته‌
جامعة‌ مدرسين‌ حوزة‌ علمية‌ قم‌‌

طلیعه

article thumbnailدر هفته‌های اخیر دو سفر بین‌المللی که اقتدار منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران را به نمایش گذاشت توجه بسیاری از رسانه‌های منطقه و بین‌المللی را به خود جلب کرد. اولین و مهم ترین این سفرها، سفر بشار اسد رییس جمهور سوریه به ایران و دیدار وی با رهبر معظم انقلاب بود که رسانه‌ها از آن به عنوان دیدار پیروزشدگانی یاد کردند که با مقاومت، ایستادگی و فداکاری توطئه سرنگونی سوریه را خنثی کردند و در برابر توطئه بزرگی پیروز شدند که علیه سوریه، کشورها و ملت‌های منطقه و نیز محور مقاومت طراحی شده بود. این سفر با...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom