Ayeh

رهنمود

article thumbnailحضرت‌ آیت‌الله‌ العظمی خامنه‌ای در دیدار‌ رئیس‌جمهور و اعضای هیئت دولت، با اشاره به لزوم قدرشناسی مسئولین از فرصت خدمت به مردم و ضرورت همکاری و هم‌افزایی قوای‌سه‌گانه، «اقتصاد» و «فرهنگ» را دو مسئله‌ی مهم کشور خواندند و با تأکید بر توجه کامل مسئولان به «تولید داخلی» به‌عنوان «کلید اصلی حل مشکلات موجود» نکات مهمی را درباره‌ی «رهایی کشور از وابستگی به درآمد نفت»، «توجه ویژه به بخشهای پیشران اقتصادی نظیر مسکن، کشاورزی و شرکتهای دانش‌بنیان»، «ضرورت تغییر نگاه به تولیدکننده به ‌عنوان رزمنده‌ی جنگ...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز375
دیروز734
در هفته1109
در ماه13469
مجموع21237723

بازدید کنندگان برخط

6
Online

بيانيه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به مناسبت اهانت مطبوعات و مجلات به مسائل ديني
در تاریخ 10/06/1378
بسم الله الرحمن الرحيم‏
الذين‌ يبلغون‌ رسالات‌ اللّه‌ يخشونه‌ احداً الاّ اللّه‌ و كفي‌ باللّه‌ حسيبا

ملت‌ غيور و انقلابي‌ ايران‌

انقلاب‌ اسلامي‌ با هدف‌ بسط‌ و گسترش‌ و اجراء تعاليم‌ عاليه‌ اسلام‌ ناب‌ شكل‌ گرفت‌ و با پشتيباني‌ مردم‌ و هدايت‌ها و تدابير امام‌ راحل‌(ره‌) و جانبازي‌ شهيدان‌ سرافراز اين‌ نهال‌ بالنده‌ به‌ شجره‌اي‌ طيبه‌ تبديل‌ گرديد بي‌ شك‌ تداوم‌ اين‌ نهضت‌ در گروه‌ حفظ‌ دست‌آوردها و اصول‌ تخلف‌ناپذير آن‌ مي‌باشد.

متأسفانه‌ بايد اذعان‌ داشت‌ در سالهاي‌ اخير تفكر ديني‌ و انديشة‌ اسلامي‌ و نظام‌ ولايت‌ فقيه‌ به‌ طور گسترده‌ و كم‌ سابقه‌ مورد هجوم‌ و اهانت‌ قرار گرفت‌ اشخاص‌ حقيقي‌ و حقوقي‌ با هر بهانه‌اي‌ با اغراض‌ گوناگون‌ به‌ طرح‌ شبهه‌ و اهانت‌ به‌ مقدسات‌ و گاهي‌ انكار ضروريات‌ ديني‌ پرداختند.

لازم‌ به‌ ذكر است‌ كه‌ نقد و بررسي‌ محققانه‌ و تضارب‌ افكار و عقائد حق‌ طلبانه‌ از نظر اسلام‌ و فرهنگ‌ غني‌ تشيع‌ نه‌ تنها مذموم‌ و ممنوع‌ نيست‌ كه‌ مورد تأكيد و ترغيب‌ و تنها راه‌ رسيدن‌ به‌ حقايق‌ و برخورد با تحريفها و انحرافها است‌.

اما آنچه‌ در چند سال‌ اخير بر سر مسائل‌ فكري‌ و فرهنگي‌ آمده‌ است‌ چيزي‌ جز آشفتگي‌ و بي‌ نظمي‌ در حوزه‌ انديشة‌ ديني‌ و تزلزل‌ عقائد و ابتذال‌ فرهنگي‌ به‌ دنبال‌ نخواهد داشت‌.

اگر تا ديروز نگران‌ لطمه‌ به‌ برخي‌ فروع‌ احكام‌ و انحراف‌ نسل‌ انقلاب‌ از ارزشهاي‌ اصيل‌ اسلامي‌ بوديم‌ و كم‌ كاري‌ برخي‌ دست‌ اندركاران‌ و مسؤولين‌ ذي‌ ربط‌ را موجب‌ تشديد آن‌ مي‌دانستيم‌ متأسفانه‌ امروز اصول‌ اعتقادي‌، تاريخ‌ مسلم‌ اسلام‌ و قرآن‌ عزيز و احكام‌ ضروري‌ اسلام‌ نيز مورد تعرض‌ و هجوم‌ عناصر كم‌ اطلاع‌ و احياناً متأثر از افكار انحرافي‌ قرار گرفته‌ است‌.

نهضت‌ خونين‌ عاشورا، ضروريات‌ اعتقادي‌ و احكام‌ مسلم‌ قرآني‌ آيات‌ قصاص‌ ـ ارث‌ ـ و... مسائلي‌ نيستند كه‌ دستخوش‌ تعابير و قرائت‌هاي‌ مختلف‌ از دين‌ قرار گيرند به‌ راستي‌ چه‌ كساني‌ به‌ دنبال‌ سست‌ نمودن‌ پيوند معنوي‌ و قدسي‌ عموم‌ متدينين‌ به‌ اسلام‌ و انقلاب‌ با مراجع‌ عظام‌ تقليد «ادام‌ اللّه‌ اظلالهم‌» مي‌باشند.

ملت‌ انقلابي‌ ايران‌ اسلامي‌ هنوز فرياد آن‌ پير روشن‌ ضمير را فراموش‌ نكرده‌ است‌ كه‌ در پيام‌ بلند خود به‌ روحانيت‌ و حوزه‌هاي‌ علميه‌ فرمود: «نبايد تحت‌ تأثير ترحم‌هاي‌ بي‌ جا و بي‌ مورد نسبت‌ به‌ دشمنان‌ خدا و مخالفين‌ و متخلفين‌ نظام‌ به‌ گونه‌اي‌ تبليغ‌ كنيم‌ كه‌ احكام‌ خدا و حدود الهي‌ زير سؤال‌ بروند من‌ بعضي‌ از اين‌ موارد را نه‌ تنها به‌ سود كشور نمي‌دانم‌ كه‌ معتقدم‌ دشمنان‌ از آن‌ بهره‌ مي‌برند».

لذا موكداً توجه‌ عموم‌ مسؤولين‌ ذي‌ ربط‌ خصوصاً دست‌ اندركاران‌ قواي‌ سه‌ گانه‌ مجريه‌، مقننه‌ و قضاييه‌ را به‌ انجام‌ وظيفة‌ شرعي‌ و قانوني‌ خود در برخورد با كساني‌ كه‌ با اخلال‌ به‌ مباني‌ اسلام‌ و انقلاب‌ موجب‌ تشويش‌ اذهان‌ عمومي‌ و ايجاد تشنج‌ در بين‌ نيروهاي‌ انقلابي‌ مي‌گردند جلب‌ مي‌نمايد.

اگر ديروز اشخاصي‌ چون‌ بهشتي‌ و مطهري‌ «رضوان‌ الله‌ عليهم‌» ترور گرديدند امروز متأسفانه‌ شاهديم‌ كه‌ در برخي‌ مطبوعات‌ و مجالها در قالب‌ دفاع‌ از آزادي‌ بيان‌ شخصيت‌هاي‌ مدافع‌ آزادي‌ را با قلم‌هاي‌ مسموم‌ خويش‌ مورد تعرض‌ قرار مي‌دهند. و كار به‌ آنجا مي‌رسد كه‌ شخصيت‌ مبارزي‌ چون‌ حضرت‌ آيت‌الله‌ مصباح‌ يزدي‌ «دامت‌ بركاته‌»، عالم‌ فرزانه‌اي‌ كه‌ از مفاخر اسلام‌ و انقلاب‌ مي‌باشند در دفاع‌ از احكام‌ نوراني‌ قرآن‌ و طرح‌ انديشه‌هاي‌ ديني‌ مظلومانه‌ آماج‌ تهمت‌ها و كينه‌ورزي‌ قرار مي‌گيرد.

جامعه‌ مدرسين‌ حوزه‌ علميه‌ قم‌ ضمن‌ ارج‌ نهادن‌ به‌ سنت‌ حسنة‌ طرح‌ مباحثات‌ علمي‌ با هدف‌ بسط‌ فرهنگ‌ اسلام‌ ناب‌ محمدي‌ خاطر نشان‌ مي‌سازد كه‌ مسلمات‌ احكام‌ نوراني‌ اسلام‌ و اعتقادات‌ ناب‌ اين‌ مردم‌ خداجوي‌ مسائلي‌ نيستند كه‌ در مطبوعات‌ و مجالات‌ عمومي‌ مورد تعرض‌ و خدشه‌ قرار بگيرند و مجدداً به‌ كلية‌ مسؤولين‌ نظارتي‌ و دست‌اندركاران‌ ذي‌ ربط‌ هشدار مي‌دهد كه‌ با عمل‌ نمودن‌ به‌ وظايف‌ قانوني‌ خود اجازه‌ ندهند بيش‌ از اين‌ احساسات‌ پاك‌ اين‌ امت‌ وفادار و انقلابي‌ با تعرض‌ به‌ مباني‌ اسلام‌ و انقلاب‌ جريحه‌دار گردد.

و السلام عليكم و رحمةالله و بركاته‏
جامعه مدرسين حوزه عليمه قم
علي مشكيني

طلیعه

article thumbnailایام محرم و برگزاری مجالس عزای حسینی یکی از فرصت های مغتنم برای بحث و اندیشه در درس ها و عبرت های عاشوراست که یکی از دروس بسیار مهم آن، پایداری بر حق و التزام به ارزشها و آرمان هاست. پیامبر گرامی اسلام، پس از بعثت، نژاد پرستی، قبیله گرایی، تکاثر طلبی و شهوات مالی و نفسانی دوران جاهلیت را تغییر دادند و ایمان، تقوا و جهاد در راه خدا را جایگزین افتخار به حسب و نسب و ثروت و قدرت ساختند. درحقیقت، اسلام با تحوّل در بینش‌ها و ارزش‌ها انسان‌هایی را تربیت کرد که اسوه پاکی و فداکاری و ایثار شدند. افرادی که برای دفاع...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom