Ayeh

رهنمود

article thumbnailحضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار دست‌اندرکاران و کارگزاران حج، فریضه‌ی حج را مجموعه‌ای استثنائی و ممتاز از ارزشهای مورد تمجید اسلام خواندند و با اشاره به وجود مفاهیم سیاسی ضروری نظیر وحدت، دفاع از مظلومان و برائت از مشرکین در حج، تأکید کردند: هر حاجی ایرانی باید با رفتار و گفتار و متانت خود، به ملیت، هویت و جمهوری اسلامی ایران آبرو ببخشد. در این دیدار که در آستانه‌ی آغاز اعزام زائران بیت‌الله الحرام انجام شد، رهبر معظم انقلاب اسلامی، حج را نمونه‌ی کوچکی از جامعه‌ی اسلامی برتر و...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز237
دیروز775
در هفته2073
در ماه10735
مجموع21185396

بازدید کنندگان برخط

7
Online

بيانيه جامعه مدرسين حوزه علميه قم بمناسبت طرح اصلاحيه قانون مطبوعات
در تاریخ 11/04/1379
 بسم الله الرحمن الرحیم

«اكنون وصيت من به مجلس شوراى اسلامى در حال و آينده و رئيس جمهور و رؤساى جمهور، مابعد و به شوراى نگهبان و شوراى قضائى و دولت در هر زمان آن است كه نگذاريد اين دستگاههاى خبرى و مطبوعات و مجله‏ها از اسلام و مصالح كشور منحرف شوند و بايد هم بدانيم كه آزادى به شكل غربى آن كه موجب تباهى جوانان و دختران و پسران مى‏شود از نظر اسلام و عقل محكوم است و تبليغات و مقالات و سخنرانيها و كتب و مجلات بر خلاف اسلام و عفت عمومى و مصالح كشور حرام است و بر همه ما و همه مسلمانان جلوگيرى از آنها واجب است و از آزاديهاى مخرب بايد جلوگيرى شود و آنچه در نظر شرع حرام و آنچه بر خلاف مسير ملّت و كشور اسلامى ومخالف با حيثيت جمهورى اسلامى است بطور قاطع اگر جلوگيرى نشود همه مسئول مى‏باشند.» امام خمينى (ره) (1)
مجلس شوراى اسلامى به عنوان خانه ملت، مرجع قانون گذارى ونظارت بر عملكرد دستگاههاى اجرائى، تجلى گاه خواست و نيازهاى عمومى مردم مسلمان و حافظ مصالح عاليه نظام با بركت جمهورى اسلامى مى‏باشد در اين راستا توجه به مشكلات اصلى مردم كه همانا دغدغه اصلى نظام اسلامى است در تعيين اولويت‏ها و بررسى مسائل بسيار ضرورى مى‏باشد.
طرح اصلاحيه قانون مطبوعات با عجله و شتابزدگى بى‏سابقه و قبل از اجرأ مصوبه قبلى آن كه مدت كوتاهى از ابلاغ آن نمى‏گذرد، بدون تجربه عملى نقاط قوت و ضعف آن، به نظر مى‏رسد نمى‏تواند شروع مناسبى در تعيين اولويت‏هاى كارى مجلس ششم محسوب گردد و از ديد ناظرين ممكن است به عنوان تلاش براى نجات تعدادى مطبوعات متخلف تلقى شود.
البته نمايندگان محترم مجلس در كيفيت انجام فعاليت‏هاى قانونى خود آزاد مى‏باشند اما سخن در اين است كه نمايندگان عزيز پيشينه روند حركت تعدادى از مطبوعات و عناصر مطبوعاتى را مد نظر قرار دهند و توجيه روشنى در پيشگاه خداوند متعال وكلام الله مجيد كه با سوگند به آن خود را موظف به پاسدارى از اصول شرع مقدس و قانون اساسى كرده‏اند داشته باشند. به خاطر داريم كه در دو سال اخير چگونه تعدادى از مطبوعات با توطئه برخى از عناصر نفوذى، به پايگاه دشمن جهت لطمه زدن به اركان جمهورى اسلامى، هدم ارزشهاى اخلاقى و كرامت انسانى تبديل گرديدند به نحوى كه در اين رهگذر از توهين به مسلّمات اصول اعتقادى، و فروعات احكام اسلامى نيز خوددارى ننمودند. و بدون توجه به قوانين شرع مقدس، احساسات مذهبى ملت ايران را جريحه‏دار نمودند و ارزشهاى انقلاب را كه ثمره خون شهدأ است زير سؤال بردند. به خوبى ديديم چگونه هر روز افكار عمومى در معرض تشويش، هيجان و نگرانى قرار مى‏گرفت و در شرائطى كه وزارت ارشاد نتوانست به وظيفه قانونى خود عمل نمايد قوه قضائيه اقدام به تعطيلى قانونى تعدادى ازمطبوعات متخلف نمود.
به راستى حذف مواد و تبصره(2) هايى كه به منظور پيشگيرى از تضعيف قانون اساسى و جلوگيرى از اهانت به مراجع(3) عظام تقليد تصويب شده بود به نفع كدام جريان طرفدار انقلاب تمام مى‏گردد؟
مردم عزيز كشورما حق دارند تعجب كنند كه ديروز نمايندگان محترم مجلس سوگند دفاع از قانون اساسى و وفادارى نسبت به اسلام را ياد كردند امروز تعدادى از همين نمايندگان در قالب يك طرح راه را براى تضعيف قانون اساسى و هتك مقدسات باز مى‏كنند.
آيا پيشنهاد(4) حذف و تغيير مواد و تبصره‏هايى كه به منظور جلوگيرى از نفوذ عناصر دشمن به پايگاههاى مطبوعات تهيه گرديده بود مى‏تواند تأمين كننده خواست بحق جامعه اسلامى مبنى بر مقابله با تهاجم فرهنگى سياسى دشمنان انقلاب باشد؟ آيا از اين طرق ناصواب مشكلات مردم حل مى‏شود؟ مدتى است كه جامعه ما بر اثر تعطيل بعضى مطبوعات پرخاشگر از آرامش نسبى برخوردار است آيا باز هم بايد شاهد و ناظر همان تنش‏هاى ويرانگرا كه دون شأن مطبوعات بإ؛ ّّ هدف است باشيم، و مسائل اصلى جامعه به فراموشى سپرده شود، بخوبى روشن است همگان از مطبوعات روشنگر و اطلاع رسانى صحيح و پرداختن به تحليل راهكارهاى حل مشكلات مردم استقبال مى‏نمايند. در يك ديد منصفانه بايد اذعان داشت كه توسعه فرهنگى با پرخاشگرى و هتك و توهين و افترا و جنگ روانى برخى از مطبوعات حاصل نخواهد شد.
آيا (5) تغيير تركيب هيأت نظارت و هيأت منصفه مطبوعات با توجه به سياست تسامح و تساهل وزارت ارشاد در انجام وظايف قانونى مى‏تواند تضمين كننده نظارت صحيح بر عملكرد مطبوعات باشد؟
به هر تقدير اميدواريم كه نمايندگان محترم با درك عميق از رسالت خطير خود در مقطع حساس كنونى بتوانند به وظيفه قانون گذارى و نظارتى خويش در چارچوب قانون اساسى و شرع مقدس اسلام عمل نمايند. انتخاب نمايندگان همراه و همگام با دولت جمهورى اسلامى از سوى مردم وظيفه مجلس ششم را در ايفأ اين رسالت بيش از پيش سنگين نموده است به نحوى كه اميدواريم عزيزان در تعيين اولويت‏ها، حل مشكلات زندگى مردم، حل معضلات اجتماعى و توجه به مسائل جوانان و مشكلات گوناگون آنها را مد نظر قرار دهند. و كارى كنند كه مردم شريف و فداكار ما به آينده مجلس اميدوار شوند.

جامعه مدرسين حوزه علميه قم
على‏اكبر مشكينى

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

پى نوشت ها:
قم: چهار راه شهدأ - خيابان معلم - تلفن: 7743315
-1 وصيت نامه سياسى الهى امام خمينى .
-2 پيشنهاد حذف بند 12 از ماده (6) اصلاحيه قانون مطبوعات مصوبه 30/1/79 در اصلاحيه جديد بر طبق اين بند انتشار مطالب عليه اصول قانون اساسى ممنوع است.
-3 تبصره ذيل ماده 12 اصلاحيه قانون مطبوعات مصوب 30/1/79.
-4 اشاره به پيشنهاد حذف تبصره 6 و 7 از ماده 12 - تبصره 8 از ماده 9 اصلاحيه قانون مطبوعات مصوب 30/1/79.
-5 اشاره به درخواست اصلاح ماده 10 و تبصره‏هاى (1) و (2) و (3) و (4) قانون مطبوعات مصوب 30/1/79.

طلیعه

article thumbnailبیش از یک ‌سال از خروج یک‌طرفه آمریکا از معاهده‌ی برجام می‌گذرد. در این مدت جمهوری اسلامی ایران فرصتی طولانی به اروپا داد تا اقداماتی را در جهت انجام تعهداتشان نسبت به برجام انجام دهد. فرصت و دوره‌ای که رئیس جمهوری کشورمان از آن به صبر استراتژیک تعبیر کرده است. در یک جمع بندی کلی در مرور توافق هسته‌ای، جمهوری اسلامی ایران تاکنون به کلیه‌ی تعهداتش طبق برجام عمل کرده اما این طرف مقابل است که به وظایف و تعهدات خود عمل نکرده و حتی در جهت مخالف آن گام برداشته است.اکنون برای زنده ماندن توافق هسته ای بحث...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom